Úterý 28. června 1988

V závěru svého diskusního vystoupení mi dovolte, abych zdůraznil to, co si všichni uvědomujeme, že je třeba se především zaměřit na odstranění příčin těchto nedostatků a negativních jevů, i když je samozřejmě třeba odstraňovat důsledky v případech, kdy se nám práce nedaří. Děkuji za pozornost. (Potlesk.)

Předseda ČNR Josef Kempný: Děkuji poslanci Josefu Jehličkovi. Slovo má poslanec Vladislav Niedoba, připraví se poslanec Vladislav Krumer.

Poslanec Vladislav Niedoba: Vážené soudružky poslankyně, vážení soudruzi poslanci, vážení hosté, jestliže v úvodu svého vystoupení uvedu, že jsou to právě národní výbory, které mají s životem naší mládeže nemalé starosti, pak je to objektivní fakt, který nelze přehlédnout.

Jak se uvádí ve zprávě vlády České socialistické republiky, ne zcela domyšleně spuštěná populační vlna počátkem 70. let uvedla právě národní výbory do nezáviděníhodné situace. Vzpomeňme jen, co úsilí, organizátorské práce i materiálních a finančních prostředků je stálo urychlení budování předškolních zařízení, aby se hned vzápětí nato potýkaly s přístavbami, rekonstrukcemi i výstavbou škol základních a dnes středních odborných učilišť. A na tomto místě chci zdůraznit, že nebýt dobře organizované a naplněné akce "Z" a podílu občanů na ní, nevím jak by se celá situace zvládla.

Stejně jako národní výbory zabezpečují uspokojování mnoha životních potřeb dospělé populace, věnují velkou část své práce zajištění zdravého růstu, vzdělání a úspěšné výchovy mladé generace. Byl by to rozsáhlý výčet činností, kdybych chtěl připomenout všechno. Prakticky od narození a lékařské péče v tom nejútlejším věku přes předškolní výchovu, vytváření všech podmínek pro realizaci výchovně vzdělávací soustavy ve školách, organizování, koordinaci a materiální zajištění využívání volného času až po preventivní výchovu proti negativním jevům v životním stylu mladé generace, rozmísťování dorostu, předmanželské poradenství a péči o řešení bytových a ostatních potřeb mladých rodin.

Zdaleka to není vyčerpávající výčet. Téměř všechny otázky našich poslaneckých průzkumů se v užší nebo častěji širší míře dotýkaly činnosti národních výborů. Znovu se potvrdila řada existujících závažných problémů.

Když jsme před časem projednávali ve výboru pro národní výbory a národnosti státní závěrečný účet národních výborů za rok 1987, museli jsme konstatovat, že národní výbory překračují své výdaje v oblasti společenské spotřeby. Přitom výdaje do oblasti školství a zdravotnictví jsou jedněmi ze základních. Všichni bychom chtěli, aby naše děti chodily do moderních, dobře vybavených škol. Je oprávněným požadavkem doby, aby se učily na nejmodernějších technických přístrojích a aby je připravovali vysoce kvalifikovaní učitelé. Požadujeme, aby mládí mělo perfektní stravu a výbornou lékařskou péči, aby rozvíjelo své zájmy technické, kulturní i sportovní tak, aby nám vyrostla všestranně vzdělaná mladá generace. Ne všichni si ale uvědomujeme, jak náročné je právě pro národní výbory toto všechno zajistit při dnešních vysokých počtech mladé populace, za stávajících materiálních a finančních problémů.

Nemohu samozřejmě ve svém vystoupení postihnout všechny aspekty práce národních výborů pro mládež a s mládeží. Chtěl bych se však zmínit o těch, jimiž se náš výbor v uplynulém období zabýval podrobněji. Jedná se především o problematiku využití volného času dětí a mládeže, zejména v oblasti důležité pro zdravý fyzický vývoj mladých, na úseku vytvoření podmínek pro rozvoj tělovýchovy a sportu. V lednu t.r. jsme k této problematice předložili materiál předsednictvu České národní rady. Konstatovali jsme, že přesto, že národní výbory rozvoji tělovýchovy a sportu významně pomáhají, možnosti masového sportování jsou stále omezené.

Díky národním výborům byla v rámci volebních programů Národní fronty vybudována celá řada sportovišť a tělovýchovných zařízení. Komise národních výborů pro mládež a tělesnou výchovu odvedly dobrou práci při koordinaci tělovýchovné i ostatní činnosti mládeže v místech.

V současné době v menších městech se podařilo vybudovat takovou síť tělovýchovných zařízení, která umožňuje mladým poměrně široké sportovní využití a daří se zde snadněji zabezpečit i kádrovou základnu pro práci s mládeží. Velmi nepříznivý je však vývoj ve velkých městech a zejména na jejich sídlištích. Zde jsou možnosti pro tělovýchovnou aktivitu téměř mizivé.

To, co jsem právě konstatoval o podmínkách sportovního využití volného času naší mládeži, platí obdobně i o dalších úsecích. Hovořili jsme o tom obšírně při projednávání otázek práce národních výborů ve velkých městech se sídlišti. Také v naplnění kulturních zájmů, mimoškolské zájmové technické činnosti, v politicko-výchovné práci i v organizování veřejně prospěšné činnosti je situace nejsložitější na sídlištích velkých měst, kde se ale právě soustředí vysoké procento mladého obyvatelstva. Národní výbory zde s velkými potížemi vytvářejí materiální podmínky využití volného času dětí a mládeže. Chybí nejen hřiště, stadiony a další sportoviště, ale i společenské místnosti, malé klubovny, prostředky na jejich správu i vybavení. Pak nám zde narůstají negativní jevy, nad nimiž se oprávněně pohoršujeme. Specifika velkých měst a jejich sídlišť je natolik závažná, že na řešení tohoto problému bude třeba v příštím období soustředit síly nejen národních výborů, ale i centrálních orgánů.

Soudružky a soudruzi, problematika komplexního pohledu na výchovu, materiální podmínky života a rozvoje mladé generace, kterou jsme zařadili na program plenárního zasedání ČNR, je nesmírně široká.

Při průzkumech, které jsme provedli ve vybraných okresech, jsme se setkali také s celou řadou kritických připomínek a zkušeností. Ať už na adresu zřejmě přetíženě koncipované nové výchovně vzdělávací soustavy, nebo negativních rysů ve vlastním chování mladých - počínaje alkoholismem a vandalismem a konče lhostejností a neochotou. Aktivita mládí, a zejména zapojení do celospolečenských záležitostí nejsou takové, jak bychom právem očekávali od generace, která se narodila do socialistické společnosti a vyrůstá s využitím všech jejích vymožeností.

Podle mého názoru však při nápravě všech nedostatků, které nám provedená analýza ukázala, musíme vycházet ze základního předpokladu, že významným faktorem působení na mládež a pro její výchovu je osobní příklad nás dospělých, příklad života celé naší společnosti. Odstraníme-li nahromaděné nešvary, formálnost, byrokracii, nepochopení a lhostejnost z chování dospělých, pak jistě zvedneme i aktivitu, nadšení a pracovní morálku mladých. Jedna věc je však v tomto směru velmi podstatná. Musíme mít široký a kvalifikovaný kádr těch, kteří se budou výchově mládeže systematicky a zodpovědně věnovat. To je zásadní úkol pro všechny společenské organizace, pro hospodářskou sféru, pro nás pro všechny.

I národní výbory musí mnohé zlepšit, zejména na úseku své politicko-organizátorské práce. Začít musí spolu s ostatními složkami promyšlenějším a přísnějším výběrem mladých poslanců. Naučit je správně a aktivně plnit jejich poslanecké povinnosti a pak otevřít prostor jejich iniciativě. Postupně odstraňovat formálnost z práce mladých poslanců, která se na mnoha místech vžila. Vždyť je řada takových aktivů mladých poslanců, kde sice mají perfektní plány práce, dohody o spolupráci s národními výbory, svazáckými organizacemi i podniky, ale většina počátečního nadšení zůstane často jen na papíře nebo účast na zorganizovaných akcích je neuspokojivá.

Myslím, že jen tam, kde dokážeme plně podchytit zájem mladého poslance o výkon poslanecké funkce a kde mu dokážeme zpočátku poradit a pomoci tak, aby viděl úspěch své práce, je naděje, že vychováme člověka zapáleného pro svou práci, pro celospolečenský prospěch, a to myslím platí pro výchovu mladých všeobecně.

Soudružky a soudruzi, zabývali jsme se všichni otázkami komplexního rozvoje života mladé generace velmi podrobně a vznesli jsme řadu námětů a připomínek k řešení stávajících problémů. Navrhované usnesení ČNR to vyjadřuje naprosto jednoznačně. Doporučuji proto jménem výboru pro národní výbory a národnosti toto usnesení schválit. (Potlesk.)

Předseda ČNR Josef Kempný: Děkuji poslanci Niedobovi, slovo má poslanec Vladislav Krumer.

Poslanec Vladislav Krumer: Vážené soudružky poslankyně, vážení soudruzi poslanci, vážení hosté, péče o mladou generaci patří ke klíčovým úlohám dalšího rozvoje naší socialistické společnosti. Často slýcháme různé názory na dnešní mládež a ne vždy jde o stanoviska objektivní. Mladí lidé jsou v mnoha směrech jiní než generace předcházející. Ovšem tak tomu bylo vždy. Oni, ani jejich rodiče již nemohou mít osobní zkušenosti z třídních zápasů, obtíží a překážek, které bylo nutno překonat pro náš dnešek. Současnost berou jako samozřejmost a to spolu s objektivně malou životní zkušeností způsobuje, že ostřeji vidí její nedostatky a rozpory. Nelze přehlížet, že kromě vnitřních vlivů na ně působí i vlivy kapitalistického světa, buržoazní propaganda a antikomunismus.

Většina mladých lidí přistupuje k životu poctivě a postupně dospívá k spoluodpovědnosti za osudy naší země, socialismu a míru, což také denně prokazuje svou pracovní a společnou aktivitou. Mladí lidé však citlivě reagují na zbytečné poučování, povrchnost a projevy byrokracie. Silně negativně na ně působí špatný příklad dospělých, pomalé naplňování slibů, rozpory mezi slovy a činy.

Je proto velice aktuální věnovat v současných podmínkách urychlování společenského rozvoje pozornost komplexnímu přístupu k výchově mladého člověka. Podnětnou charakteristiku tohoto úkolu vyjádřil soudruh Michail Gorbačov slovy: "Naším ideálem je všestranný rozvoj člověka, který předpokládá stále plnější uspokojování rostoucích materiálních a duchovních potřeb lidí. Přitom je důležité, aby materiální pokrok provázelo duchovní a morální obohacování. Ze zkušenosti víme, že strádá-li duchovní prvek v člověku i ve společnosti, nutně se stupňují konzumní nálady, konzumní postoj k životu a vnitřní svět se ochuzuje."

Nedílnou součástí politiky naší strany a státu je proto všestranná péče o mladou generaci. Lze to dokumentovat růstem společenské pomoci rodinám s dětmi, prodloužením základní výměry dovolené mladým lidem, úpravou nástupních platů absolventů středních a vysokých škol, zvýšením hranice novomanželské půjčky na získání a zařízení bytu a dalšími, v posledních letech přijatými opatřeními. Ocenění péče společnosti, ale také kritická slova s návrhy na řešení potřeb mladé generace zazněla na sjezdech SSM. Na soustavnou a cílevědomou práci s mládeží se orientují také společenské organizace Národní fronty. Jak konstatovalo společné zasedání ústředních výborů Národní fronty ČSSR, ČSR a SSR v únoru letošního roku, je třeba společensky docenit význam zájmových činností a vliv aktivního prožívání volného času na rozvoj osobnosti a na seberealizaci mladých lidí. Jde přitom také o preventivní ochranu mládeže před škodlivými vlivy. Nemůžeme být lhostejní k tomu, že u části společnosti i mládeže přetrvává pasivní a konzumní přístup k využití volného času. Platí, že volný čas a aktivity v něm rozvíjené tvoří nenahraditelný prostor pro společenské působení, pro výchovu. V tom také spočívá ideologická funkce volného času. Není náhodné, že se tato sféra stává stále více středem nepřátelského působení na mládež.

Výrazem zájmu a pozornosti, kterou socialistický stát ve spolupráci se společenskými organizacemi Národní fronty věnuje žádoucímu využívání volného času dětí a mládeže, se stalo usnesení vlády ČSR č. 73/1985, Zásady společenského ovlivňování volného času dětí a dospívající mládeže. Jak však ukázaly poslanecké průzkumy, jsou zásady zatím více na papíře a chybí v mnoha místech jejich konkrétní neformální naplňování.

Významný prostředek zdravého fyzického a duševního vývoje mladé generace představuje tělesná výchova, sport a turistika. V této souvislosti má určující význam dokument "Současný stav a program dalšího masového rozvoje tělesné výchovy, sportu, turistiky a branně technických sportů", schválený v září 1986 předsednictvem ÚV KSČ, vládami i společenskými organizacemi Národní fronty.

Jedním z významných úkolů vyplývajících z tohoto dokumentu nejen pro ČSTV, ale i ostatní složky Národní fronty, školy, národní výbory a další organizace, je zapojení 40 % dětí a mládeže do dobrovolné organizované tělesné výchovy do roku 1990, v rozsahu alespoň dvou cvičebních nebo tréninkových jednotek týdně mimo povinnou tělesnou výchovu. Naplnit úkoly vytyčené v dokumentu je možné jen za předpokladu úzké neresortní spolupráce společenských organizací Národní fronty, státu, škol, rodiny a dalších.

K jeho realizaci přijal ČÚV ČSTV konkrétní opatření v obsahu, organizaci i ekonomickém a kádrovém zabezpečení masové tělovýchovy.

Příležitostí postoupit dále se stane bezpochyby i Československá spartakiáda 1990 a její sportovní a turistický program i program hromadných vystoupení.

Masový rozvoj tělesné výchovy, sportu a turistiky jako nezastupitelná složka výchovy dětí a mládeže byl rovněž hlavní náplní konferencí tělovýchovných jednot, okresních, krajských i republikových konferencí územních a svazových orgánů, které v současné době probíhají jako příprava sjezdů ČSTV. Tato jednání přinesla rovněž v diskusi řadu námětů, jak lépe využívat stávající finanční zdroje a tělovýchovná zařízení, ale poukázala na dlouhodobě problémové a neřešené otázky. Se stejnými stanovisky jsme se setkali rovněž na poslaneckých průzkumech a jelikož limitují využití volného času mládeže, uvedu některé z nich.

Jedná se zejména o špatnou kvalitu a kritický nedostatek nářadí, náčiní, sportovních potřeb, oblečení a obutí pro tělesnou výchovu, sport a turistiku, mnohdy i jejich vysoké ceny neodpovídající kvalitě.

Je kritizován v řadě míst naprostý nedostatek tělovýchovných zařízení, zejména neutěšený stav je na našich sídlištích.

Je konstatován úbytek finančních zdrojů, tendence podniků, národních výborů i dalších provozovatelů předávat tělovýchovná zařízení, jejichž provoz vykazuje ztrátu, Československému svazu tělesné výchovy.

Je pravda, že řešení těchto i dalších problémů vyžaduje finanční prostředky. Víme, že je nereálné je požadovat v současné době ze státního rozpočtu. Proto naše organizace přijímá opatření, jak zvýšit podíl na tvorbě vlastních zdrojů. Jedním z nich je i rozšíření hospodářské činnosti tělovýchovných jednot, kterou zaměřujeme především na tělovýchovné služby, dále na provozování ubytovacích a stravovacích zařízení, výrobu sportovních potřeb a další služby občanům.

Zde však je brzdou, kromě jiného, progresívní zdanění těchto činností, a to tak výrazné, že další rozšiřování hospodářské činnosti se nevyplácí, protože při určité příjmové hladině větší část ze zisku se odvádí státu. Nově připravované normy odvodů a daní by u organizací Národní fronty, včetně jejich podniků, měly hospodářskou činnost iniciovat. V opačném případě tělovýchovné jednoty, ale i další základní organizace Národní fronty, přestanou tuto činnost vykonávat, čímž přijdou občané o služby, stát i ČSTV o prostředky a tělovýchovná a sportovní činnost dětí a mládeže i dospělých se bude omezovat. Vznesl jsem k tomuto problému při jednání výboru ČNR pro kulturu a výchovu dotaz, dostal jsem od příslušného resortu pouze obecnou odpověď. Věřím, že federální ministerstvo financí kladně posoudí z hlediska výše odvodů naši snahu o zvýšení tvorby vlastních zdrojů na činnost a vytvoří taková pravidla, která budou motivací pro další hospodářskou činnost.

Hovořím o tom proto, že omezování možnosti provádět tělesnou výchovu, sport, turistiku a branně technické sporty se projeví na dalších zdravotních problémech populace i jejich fyzické a branné připravenosti a ve svých důsledcích bude vyžadovat několikanásobně vyšší náklady ve zdravotnictví, ale i v jiných oblastech. Nemůže nám přece být lhostejné, že více než 50 % našich občanů je obézních, značné procento dětí je osvobozeno od tělesné výchovy, značná část mládeže je zdravotně oslabena, že enormně narůstá onemocnění kardiovaskulárního systému i úmrtí na tato onemocnění - statistika nás řadí k těm horším na světě -, že roste kriminalita mládeže, šikanování, závislost na drogách, včetně alkoholu a kouření.

Ne náhodou se v průmyslově vyspělých zemích přihlíží při přijetí na vedoucí funkce k výsledkům v testech celkové fyzické zdatnosti, neboť je prokázáno, že ovlivňuje pozitivně pracovní výkonnost a snižuje nemocnost.

Pokud si to všichni hlouběji uvědomíme, podstatně přispějeme ke zdraví národa, k výchově mladých lidí k socialistickému způsobu života a ne k jeho konzumnímu a spotřebnímu pojetí. Mnohonásobně to platí zejména v současné etapě přestavby života a práce v naší zemi. Vzorem k řešení těchto otázek nám mohou být sovětští soudruzi, kteří ve velkorysých konkrétních opatřeních na podporu rozvoje masové tělesné výchovy ukazují na jeho význam v současné etapě budování socialismu.

Soudružky a soudruzi, dovolte, abych se zmínil ještě o jedné otázce, ke které při poslaneckých průzkumech mladí lidé otevřeně diskutovali a zaujímali kritická a otevřená stanoviska.

Je to otázka mezilidských vztahů, dalo by se říci - socialistické etiky. To je oblast, kterou mladý člověk zvlášť hodnotí, pozoruje, ale také právem kritizuje. Jsou to vztahy v rodině, ve škole, na pracovišti, na veřejnosti, v kolektivu, kde tráví mladí volný čas. Zde musíme trpělivě, ale důsledně odstraňovat vše, co škodí. Sem patří - troufám si tvrdit i povinnost projednávat anonymní dopisy a stížnosti. Doporučuji tuto povinnost zrušit a přijmout spíše zákaz nepodepsané projednávat, využít opatření, která byla přijata v SSSR. Navodit tím ve společnosti atmosféru důvěry, otevřenosti, ale i povinnosti včas upozorňovat neanonymně na jevy, které škodí socialismu a jsou mu cizí.

Zejména je to aktuální v současné době, kdy snižujeme aparát centrálních orgánů, zvyšujeme požadavky na kázeň, pracovní morálku a usilujeme o diferencované odměňování s důrazem na poctivou práci, čímž vzniká řada složitých, ale i konfliktních situací. Bez atmosféry náročnosti, konkrétní a adresné, ale i podepsané kritiky je posun vpřed a realizace záměrů nemyslitelná. Zejména mladí lidé citlivě reagují na to, když není jednota slov a činů, na pokrytectví, křivdu i atmosféru nedůvěry. Svými přístupy, opatřeními, působíme na výchovu občanů, atmosféru ve společnosti. V této atmosféře žijí, učí se, pracují, tráví svůj volný čas a formují se charakterové vlastnosti i mladých lidí.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP