Úterý 28. června 1988

K tomu, aby mládež se mohla podílet na řešení vzniklých problémů, musí mít vytvořeny i patřičné podmínky. Chci upozornit, že například v tak zásadním dokumentu, jako je Zákoník práce, není v jeho novele otázka mladá generace zásadně zachycena. Přitom mládež tvoří jednu třetinu ekonomicky činného obyvatelstva a usilujeme o to, aby stála mezi těmi, kteří jako první prosazují úkoly přestavby hospodářského mechanismu do života.

Jde především o to, zakotvit v Zákoníku práce právo SSM vyjadřovat se ke kolektivním smlouvám a dalším zásadním dokumentům na pracovišti před jejich schválením, o zajištění ochrany funkcionářů SSM analogicky jako funkcionářů ROH, o právo společenské kontroly prostřednictvím Reflektoru mladých, jakož i o vytváření podmínek pro výkon funkce pionýrských vedoucích a další. Jsme přesvědčeni, že postavení v pracovním procesu má významný vliv i na zapojení mladých lidí, zvláště dělníků, do Socialistického svazu mládeže. S úrovní tohoto zapojení se nemůžeme spokojit. Věříme, že tento náš názor sdílí i ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČSR a uplatní své poslání také při prosazování oprávněných zájmů pracující mládeže. Doporučujeme sjednotit postup všech ústředních orgánů státní správy v jednotný dokument, který by byl předmětem jednání vlády ČSR a sekretariátu ČÚV SSM. Stane se tak základem spolupráce SSM a jednotlivých resortů, jak na úrovni republikových orgánů, tak i v metodické pomoci až do základních článků.

Soudružky a soudruzi, mládež připravující se na své budoucí povolání tvoří více jak polovinu členské základny naší organizace. Její výchova a příprava na plnění úkolů společnosti na přelomu 20. a 21. století klade vysoké nároky na jednotné působení školy, rodiny a všech výchovných činitelů. Rozvojem různorodých studijních a pracovních aktivit usilujeme v mládežnické organizaci o prohloubení vztahu ke studovanému oboru, o motivaci k větší tvořivé aktivitě, odmítání průměrnosti ve studiu či v práci. Z iniciativy SSM jsou připravovány změny stipendijní politiky, společně s ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČSR se budeme podílet na novelizaci vysokoškolského zákona, přijata byla opatření k úpravám absolventských platů. Je potřebné však hledat kvalitativně nové cesty například pro nástupy absolventů škol v souladu s požadavky společnosti.

Lhostejnými nás nemohou nechat ani podmínky, ve kterých se mládež připravuje - především na dělnická povolání. Stanovisko ČÚV SSM k problémům SOU bylo předmětem společného jedná ní předsednictva vlády ČSR a sekretariátu ČÚV SSM. Považujeme za nezbytné k obsahu a především doporučeným závěrům se opětovně vrátit. Poznatky, náměty a doporučení orgánů a organizací SSM a PO SSM uplatníme především nyní při dopracování Analýzy československé výchovně vzdělávací soustavy.

Soudružky a soudruzi, zpráva nezastřeně uvedla, že nemůžeme být spokojeni s možnostmi účelného využívání volného času dětí a mládeže. Jak vyplynulo z poslaneckých průzkumů, a plně to koresponduje s naším poznáním, konkrétní výstupy z rozpracování usnesení vlády č. 73 z roku 1985 nejsou ještě běžné ve všech místech, kde mladí lidé žijí a pracují.

Rozmanitost zájmů mládeže, zvláště dospívající ve věku 14-18 let, je skutečně široká. Vyžaduje jednotný postup všech zainteresovaných činitelů. Základ pro to jsme dali mimo jiné i ve společném dokumentu všech společenských organizací a zájmových svazů projednaném minulý týden v předsednictvu ÚV NF ČSR. Narůstají potřeby zájmových činností v místě bydliště, kde iniciativní úlohu musí sehrát i národní a občanské výbory.

Jednání výborů ČNR kriticky hovořilo k bytové situaci mladých rodin. I zde v diskusi k tomu hodně zaznělo. Plně souhlasíme. Lze dokonce říci, že existuje téměř přímo úměrná závislost mezi rozvodovostí a nedořešenou bytovou situací mladých manželství. Svaz mládeže v tomto směru vyvíjí aktivitu pro rozšiřování možnosti rekonstrukcí bytů ve staré zástavbě. Částečné výsledky se již ukazují v okresech Benešov, Kladno, Gottwaldov, v Praze. Toto řešení je však pouze dílčí, rozhodující je především státní a družstevní bytová výstavba a správné hospodaření s bytovým fondem. Přesto chceme nadále napomáhat i prostřednictvím mládežnické družstevní výstavby, prověrkami využívání bytového fondu a dalšími iniciativami SSM.

Máme-li hodnotit, co se Socialistickému svazu mládeže podařilo za výrazné podpory státních orgánů především dosáhnout, pak je to bezesporu oblast VTR. Postupně rozšiřujeme kluby vědecko-technické činnosti mládeže, rozrůstá se a zkvalitňuje činnost stanic mladých techniků a přírodovědců, zájem našich základních organizací o budování malých vodních elektráren i "Účet iniciativy mládeže" začíná postupně plnit svůj cíl.

Nedávno byl založen i svazácký podnik vědeckotechnické činnosti mládeže - Zenitcentrum. Chtěla bych ocenit podporu a pozornost státních orgánů této naší činnosti. výrazně však zaznívají problémy mladých odborníků, například ve vědeckovýzkumné základně, především v zajištění jejich dalšího vědeckého růstu.

Závažné nedostatky spatřujeme například i v cílových prémiích za zlepšovatelskou a vynálezeckou činnost. Domnívám se, že tato musí nalézt své efektivní uplatnění v praxi a podle míry její efektivnosti musí být stanovena i odměna. A zde je ještě - podle našeho názoru - řada administrativních bariér.

Soudružky a soudruzi, na dnešním zasedání se zamýšlíte, jak vytvořit co nejoptimálnější podmínky pro zdravý rozvoj mladé generace. Dosavadní průběh jasně prokázal, že proces výchovy mladé generace nesmí být v žádném případě chápán jednostranně, v němž by sama mládež sehrávala jen pasivní úlohu. Je třeba slovy 7. zasedání ÚV KSČ - svěřovat mladým lidem větší odpovědnost a důvěru, a tak je lépe připravovat na život a práci v socialismu. Tento úkol musíme trvale naplňovat konkrétními skutky, aby mladá generace sama plně cítila, že s ní společnost počítá a věří ji.

To je i významným předpokladem toho, že mladí lidé budou stejně myslet a jednat, že budou mít zanícený vztah ke své práci, milovat svou vlast a že přenesou tyto pozitivní vlastnosti i na další generace. Proto oceňujeme i toto jednání ČNR, které k tomuto ušlechtilému poslání správné výchovy mladé generace přispívá. Děkuji za pozornost. (Potlesk.)

Předseda ČNR Josef Kempný: Děkuji soudružce Zdence Tesařové. Slovo má soudruh poslanec Jaroslav Šlézar, připraví se poslankyně soudružka Miroslava Němcová.

Poslanec Jaroslav Šlézar: Vážený soudruhu předsedo ČNR, vážené soudružky poslankyně, soudruzi poslanci, vážení hosté, při projednávání dnešní závažné problematiky bych chtěl vaši pozornost orientovat též na velmi důležitou otázku, a to na vlasteneckou a internacionální výchovu. Jde totiž o celospolečensky závažný úkol, který má své hluboké teoretické zdůvodnění, historické opodstatnění i nesmírně aktuální význam pro současný i budoucí vývoj socialismu v naší vlasti a pokrok v celosvětovém měřítku.

Zvláště nezastupitelnou úlohu zaujímá vlastenecká a internacionální výchova v procesu formování osobnosti dětí a mládeže - té generace, která již dnes se aktivně podílí na životě naší společnosti a která zanedlouho převezme její řízení do svých rukou. Své současné i budoucí poslání by totiž mohla jen stěží splnit bez hlubokého, trvalého vlasteneckého a internacionálního cítění, myšlení, postojů a jednání, bez hluboce zažitého vědomí skutečnosti, že upřímně milovat svou vlast současně znamená vždy věrně a neochvějně stát po boku první země socialismu, rozvíjet a prohlubovat přátelství a spolupráci mezi lidem Československa a Sovětského svazu.

Výchova mladé generace v tomto duchu je věcí celé naší společnosti, úkolem rodiny, školy a celého politického systému. K svému podílu se vždy hlásil i Svaz československo-sovětského přátelství, masová společenská organizace, která na území ČSR sdružuje ve svých řadách téměř 1,5 miliónů členů, z toho více než čtvrt miliónu mladých lidí ve věku 15 až 30 let. Práci s mládeží, kterou stavíme na jedno z předních míst, chápeme jako mnohostranný proces, který prostupuje nejrůznějšími oblastmi a směry naší činnosti, k němuž využíváme rozmanitých metod a forem politicko-výchovného působení. Důsledně přitom vycházíme z politické linie KSČ a z poslání SČSP - co nejúčinněji pomáhat rozvíjet přátelství se Sovětským svazem.

Chápeme současně, že nemůžeme postupovat izolovaně, ale že úspěch přináší jedině komplexní přístup, součinnost s ostatními společenskými organizacemi a státními orgány, spojování sil a prostředků v zájmu naplňování společného cíle. K tomu směřujeme všechny naše aktivity a formy práce s mladými lidmi.

Formovat vědomí mladého člověka, pomoci mu pochopit revolučnost, ale i složitost současné doby, správně se orientovat v prudkém sledu událostí, v tom, co se děje doma i ve světě, nalézt si v životě správné místo, to není nikdy jednoduché, zvláště kdy vedle nás - a často lépe než my - zde působí i socialismu cizí a nepřátelské vlivy buržoazní ideologie a morálky.

Aktivní podíl na vlastenecké a internacionální výchově je proto práce velmi důležitá, odpovědná a záslužná. Její stěžejní součást spatřujeme v ofenzivní, přesvědčivé a přitažlivé politickovýchovné práci, kterou se v SČSP snažíme rozvíjet tak, aby pomáhala vytvářet vhodné ideově politické klima, v němž by se mezi širokou veřejností, zejména pak mladou generací, prohluboval vztah k Sovětskému svazu, aby rozumem i srdcem chápala význam československo-sovětského přátelství a vyšších forem vzájemné spolupráce, podstatu a smysl změn probíhajících v sovětské společnosti, jakož i sovětské mírové politiky.

V dnešní době za zvlášť důležité SČSP považuje přispívat k podchycování a uspokojování rostoucího zájmu mládeže o současné dění v SSSR, zejména pak o výsledky a zkušenosti z uskutečňování programu XXVII. sjezdu KSSS a probíhající 19. všesvazové konference sovětských komunistů.

Jsme si vědomi, že mládí, kterému je bytostně vlastní kritičnost, nesmlouvavost s formalismem, odpor k rutině a frázím, od nás právem očekává přesvědčivé argumenty, pohotové informace, otevřenou výměnu názorů, nové a netradiční přístupy, které jedině je dokáží upoutat a získat.

Zvyšování účinnosti výchovného působení, hledání a uplatňování nových metod a forem práce není však spojeno pouze s osobou lektora, jehož živé slovo zůstane i do budoucna svým způsobem jedinečné, a proto i nenahraditelné, ale v mnohém již dnes závisí i na úrovni a modernosti technických pomůcek a jiných výchovných nástrojů. Jde mi v této souvislosti zejména o videotechniku, s jejímž uplatněním v činnosti SČSP jsme již získali první zkušenosti, jednoznačně svědčící o její perspektivnosti a účelnosti. Při snaze o širší uplatnění videa však narážíme na problémy, které nespočívají ani tak v programové nabídce a možnostech získat vhodné pořady, jako v nedostatku této techniky a v její nedostupnosti pro naši organizaci. Není to však problém pouze našeho svazu, ale jak potvrdila diskuse na schůzi předsednictva ústředního výboru Národní fronty ČSR minulý týden, i většiny společenských organizací. Modernizovat propagandu a politicko-výchovnou práci vůbec považujeme proto za otázku, kterou je třeba co nejrychleji řešit.

Soudružky a soudruzi, jeden z nejčastěji citovaných výroků, pronesených na nedávném setkání generálního tajemníka ÚV KSSS Michaila Gorbačova a prezidenta USA Ronalda Reagana, že pro vzájemné poznání národů je lépe jedenkrát vidět než desetkrát slyšet, platí i pro poznávání života sovětského lidu našimi občany.

Tradičně proto prostřednictvím cestovních kanceláří, zejména Čedoku, organizujeme tématické a družební zájezdy do SSSR. Uplatňování této účinné a nezastupitelné formy politicko-výchovné práce nám však v poslední době velmi silně znesnadňuje skutečnost, že došlo k podstatnému zvýšení cen těchto zájezdů, a tím i logicky ke snížení možnosti Sovětský svaz navštívit. S obavou, že provedená opatření budou mít negativní politické důsledky, se ústřední orgány SČSP obrátily na příslušné státní a politická místa. Přesto bych chtěl využít i dnešní příležitosti, abych požádal o pomoc vzniklou situaci řešit.

Další důležitou formou práce, umožňující osobní kontakt našich a sovětských dětí, jsou pionýrské tábory československo-sovětského přátelství, které každoročně organizují v podstatě všechny okresní výbory SČSP a jichž se pravidelně zúčastňují vedle našich též pionýři a pedagogové z družebních oblastí v SSSR.

Velký význam přisuzujeme rovněž pořádání Dnů československo-sovětského přátelství na pionýrských táborech ROH, SSM, Svazu družstevních rolníků a dalších společenských organizací.

Závažným předpokladem pro poznání sovětské skutečnosti a utužování přátelství se sovětským lidem je znalost ruského jazyka a jeho využívání. Smysl své práce v této oblasti nespatřuje SČSP ve výuce, ale v zájmové činnosti a v propagaci významu tohoto světového jazyka jako důležitého nástroje dorozumění, zprostředkovatele pokrokových ideí a moderních vědeckých a technických informací.

Trvalé místo při výchově dětí a mládeže k československo-sovětskému přátelství mají poznávací a zájmové umělecké soutěže, zejména "O zemi, kde zítra již znamená včera", "Písně přátelství", "Puškinův památník - Rossiana", Sovětská píseň - Přerov a další. Zkušenosti ukazují, že více než půl miliónů mladých lidí ze všech stupňů a typů škol, které se do nich zapojují, projevuje svůj vztah k SSSR a zájem o nejrůznější sféry jeho života, nejen prostou účastí v soutěži, ale i kvalitní přípravou na ni, a co zejména - aktivním vystupováním v programech místních kulturních zařízení, na slavnostech míru a československo-sovětského přátelství a dalších společenských a kulturních akcích.

Při prohlubování úrovně a činnosti vlastenecké a internacionální výchovy vidíme tedy perspektivu v rozvinutí zejména zájmových a klubových forem práce, umožňujících diferencované uspokojování potřeb a zájmů mladých lidí, jejich účinnému usměrňování a prohlubování, jakož i v neformálním ovlivňování způsobu využívání volného času všech věkových kategorií mládeže včetně té, která není organizována v žádné společenské organizaci.

Závěrem bych chtěl vyslovit podporu zprávě vlády ČSR přednesené ministrem soudruhem Julišem i zprávě společné zpravodajky poslankyně soudružky Marcely Černé. Současně bych vás chtěl ubezpečit, že Svaz československo-sovětského přátelství udělá vše, aby svým aktivním posláním přispěl k úspěšnému naplňování závěrů, které k rozvoji péče o mladou generaci dnešní schůze České národní rady přijme. (Potlesk.)

Předseda ČNR Josef Kempný: Děkuji poslanci soudruhu Šlézarovi. Slovo má poslankyně Miroslava Němcová.

Poslankyně Miroslava Němcová: Vážený soudruhu předsedo, soudružky a soudruzi poslanci, vážení hosté, zpráva vlády ČSR o komplexním rozvoji péče o zdravý růst mladé generace a zpravodajská zpráva k projednávané problematice shrnuje velice plasticky dosažený stupeň práce o mladé pokolení, současný stav, úspěchy i problémy i východiska a hlavní směry budoucího vývoje.

V obou těchto zprávách je zdůrazněna nezastupitelnost rodiny ve výchově, která je prvním činitelem formujícím osobnost dítěte a mladého člověka. Rodina má reprodukční a výchovnou funkci, ale také nenahraditelnou funkci sociálně psychologickou, jejímž významným momentem jsou citové vazby. Aby rodina tuto funkci mohla plnit, musí být všem svým členům dobrým zázemím, z něhož pramení pocit jistoty, sounáležitosti, porozumění, láska a obětavost, sdílená radost i starost.

Všichni cítíme, že stabilita současné rodiny je v nebezpečí. Nejen u nás, podobné poznatky máme například z mezinárodního ženského hnutí, zvláště z vyspělých zemí. Proto se do popředí pozornosti dostávají stále intenzívněji otázky, jak rodinu jako základní buňku společnosti ozdravit.

U nás v republice jsme rozvinuli široce založenou výchovu k manželství a odpovědnému rodičovství. Přijali jsme řadu dokumentů, v nichž jsou rozpracovány zásady této výchovy a v nichž jsme celé spektrum státních institucí a společenských organizací zavázali k odpovědnosti v řešení těchto otázek. Máme řadu forem a metod působení. A přesto realita nevykazuje podstatné zlepšení, rozvodovost není na ústupu, je třeba hledat, v čem tkví kořeny této situace, proč naše výchovné působení v tomto směru není dostatečně účinné.

Jedním z důvodů bude patrně i to, že tu existuje určitý resortismus - každá instituce či organizace přijímá sobě nejvlastnější a pro sebe nejschůdnější řešení. Byl by zapotřebí frontální postup, skloubení záměrů, lepší koordinace našeho úsilí. Bylo by asi zapotřebí orientovat se ve výchově k manželství a rodičovství odpovídajícími formami a metodami již na žáky základních škol. Nabízí se také řešení působit na mladou generaci moderními prostředky, k nimž má nejblíže - audiovizuální technikou, filmem, televizí, což si vyžádá nemalé společenské výdaje. Tady, jako ostatně i v dalších výchovných projektech, musíme vidět daleko dopředu a vyčlenit v daných podmínkách maximum prostředků. Investice vložené do výchovy jsou vložené správně, přinášejí úroky, v mnohém předurčují budoucnost mládeže.

To nelze opomíjet ani v aktivitách a předpokladech pro aktivity ve volném čase. I tady jsme přijali dokument. Jeho důsledná realizace však v mnohém ztroskotává na nedostatečném materiálním zabezpečení. Budování center pro volný čas mládeže a dospělých v místech a na sídlištích zvláště, je nutnost. Tak zvaná sídlištní "kultura" nás vážně znepokojuje. Pokud však nedokážeme zabezpečit pro ně potřebné finanční prostředky - a sdružováním a lepší koordinací občanské a mládežnické iniciativy by to mohlo být schůdnější - bude potřeba otevřít mládeži v mimoškolním čase prostory školních hřišť, tělocvičen, kabinetů, dílen pro pracovní výchovu, i tříd. A to nejen usnesením na papíře, ale v realitě.

Kvalitnější působení na děti a mládež také předpokládá lepší kádrové zabezpečení, získávání pracovníků, kteří budou s mládeží pracovat se zájmem, zaujetím, a u nichž bude záruka politické, odborné a lidské kvality. Takoví soudruzi a soudružky jsou v našich společenských organizacích. Je třeba je výrazněji získávat a spoluvytvářet podmínky pro jejich práci. Ve svazu žen například systematicky a vcelku úspěšně získáváme nové vedoucí PO SSM a zájmových kroužků. S novou iniciativou přicházíme pro příští rok, rok sjezdu. Chci poznamenat, že je nutné konkrétněji a prokazatelněji společensky doceňovat ty, kteří s mladou generací pracují, ať ve škole nebo mimo ni. Zatím se k tomu povětšinou hlásíme jen slovy.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP