Středa 6. října 1982

Je třeba urychleně vyrábět nové unifikované řady traktorů, a to jak v Zetoru Brno, tak i v ZTS Martin a zvýšit dodávky náhradních dílů. Že i za současné komplikované mezinárodní situace je možno i do zahraničí vyvážet naše zemědělské stroje, o něž je zájem, svědčí kupř. skutečnost, že Zetor Brno vyvezl v I. pololetí t.r. do kapitalistických států traktory v hodnotě 826 mil. Kčs, že Agrostroj Pelhřimov má odbytiště na své žací a univerzální rozmetadla hnoji i v řadě nesocialistických zemí atd.

Naproti tomu u traktoru unifikované řady II ze ZTS Martin dochází stále k odsunu modernizované řady. Na společné československo-polské technické radě o modernizaci B dne 14.7. t.r. vyplynulo, že dojde k dalšímu odsunu výroby na rok 1984. Tím je také signalizován i odsun realizačního výstupu nové ÚŘ IV. Situace v nedodávkách náhradních dílů je v ZTS Martin rovněž velmi vážná. Objednávky s požadovaným plněním k 31.7. t.r., jak jsem si zjistil, činily včetně skluzů 37 mil. Kčs, vyexpedováno bylo pouze za 11,7 mil. Kčs. V posledních měsících činí storna za nedodané náhradní díly dalších cca 7 mil. Kčs.

Stále větší složitost a náročnost zemědělských strojů i celých komplexů a linek by vyžadovala také odpovídající růst kvalifikovaných pracovníků, kteří tyto stroje obsluhují a pracují s nimi. Dosavadní vývoj však ukazuje, že tak rychle a takové množství kvalifikovaných pracovníků přece jen nebude. Nezbývá tedy, než aby strojírenské závody již při konstrukci a požadavcích na obsluhu zemědělské technologie počítaly s tím, že stroje mohou obsluhovat i nekvalifikovaní, resp. méně kvalifikovaní pracovníci a podle toho je konstruovat a řešit. Je to také i jeden z požadavků, který byl formulován v usnesení schůze naší sněmovny dne 16. listopadu 1977, kde bylo požadováno zvýšení účinnosti práce vědeckovýzkumné a vývojové základny a užší spojení vědy i výzkumu s výrobní praxí. Rovněž je nutno objektivně konstatovat, že dosavadní péče, zejména o zemědělskou mechanizaci, jejíž ceny stále rostou, není ještě v některých družstvech, závodech i podnicích taková, jakou by si tato technika zasluhovala.

Soudružky a soudruzi poslanci, vážení hosté, při poslaneckých průzkumech, které poslanci výborů pro průmysl, dopravu a obchod uskutečnili, jsme si také ověřili, že výrobní základna strojů a zařízení pro náš potravinářský průmysl je značně roztříštěna jak územně, tak i z hlediska podřízenosti resortům a jiným orgánům. Našemu potravinářskému strojírenství i průmyslu chybí dlouhodobá komplexní koncepce a perspektiva, je velká závislost na dovozu zejména z nesocialistických zemí a možno říci, že až na některé výjimky, je současná technická úroveň vlastní výroby i některých zemí RVHP zaostalá za současnými, zejména špičkovými technologickými celky a systémy, známými u rozhodujících světových výrobců a dodavatelů těchto technologií.

Značně zaostáváme v technické úrovni i mechanizaci proti zemědělství a v automatizaci i proti průměrně světové úrovni. Naše výrobky jsou materiálově i energeticky nadprůměrně náročné. Dodávky pro náš potravinářský průmysl mají stále klesající tendenci, dlouhé dodací lhůty a naproti tomu vykazují poměrně vysoký růst cen na jednotku výkonu. Rozhodujícím dodavatelem potravinářské technologie je výrobní hospodářská jednotka Chepos Brno, která je schopna pokrýt dosud uplatněné požadavky federálního ministerstva zemědělství a výživy pro většinu oborů, které vyrábí, nepokryje však v této ani příští pětiletce požadavky pro cukrovary a pivovary. Modernizací, objektivizací výkonových norem mezi podniky VHJ Chepos může zajistit zvýšení dynamiky růstu výroby u oborů, kde jsou největší rozpory ze 131 % na 154 %. Další případné zvýšení by muselo jít na úkor výroby chemických zařízení, jejíž úkoly se stále zvyšují, nebo přičleněním nových kapacit strojírenského závodu o objemu výroby cca Kčs ročně. V ostatních VHJ resortu federálního ministerstva hutnictví a těžkého strojírenství má výroba potravinářské technologie pouze doplňkový charakter. V rámci federálního ministerstva všeobecného strojírenství jsou naším významným dodavatelem Blanické strojírny Vlašim - jeho dodávky kvalitní balící techniky tvoří jen malý podíl z celkových dodávek v souvislosti s jinými výrobními úkoly. Největší podíl v dodávkách potravinářské technologie mají závody resortu federálního ministerstva zemědělství a výživy. Vzhledem k nízkým dodávkám federálního ministerstva hutnictví a těžkého strojírenství činí strojírenský výrobní program těchto výrobních podniků 1600 opakovaně vyráběných strojů a zařízení. Ročně se zde vyrábí cca 6000 unikátních výrobků a 10 tisíc dílů.

V období 5. a 6. pětiletky se přistoupilo ze strany čs. strojírenství ke specializaci výroby potravinářské technologie členskými zeměmi RVHP. Bylo uzavřeno celkem 8 dvou i mnohostranných specializačních a kooperačních smluv, z nichž však některé do současné doby prodlouženy nebyly. Tato specializovaná produkce činí cca 15 % celkového objemu dodávek ze zemí RVHP, avšak nutno říci, že dovážená zařízení jsou v porovnání s našimi výrobky nižší technické úrovně a vykazují i nižší výkon. Problém způsobilo i to, že v rámci uzavřených smluv zastavilo naše strojírenství vývoj i výrobu specializovanou u našich partnerů, kteří tato zařízení resp. technicky a výkonně ekvivalentní zařízení nedodávají. potíže spočívají také v neúplném sortimentu nabízených a vyráběných strojů v porovnání se stejnými typy, vyráběnými v nesocialistických zemích i v otázkách cenových. Tyto stroje také často nevyhovují čs. bezpečnostním a hygienickým předpisům, což způsobuje pozastavení nebo úplné zastavení jejich dovozu našimi státními zkušebnami. Situace v možnostech zabezpečování dodávek potravinářské technologie v potřebném sortimentu a objemu se stále zhoršuje, zejména u dodávek strojírenských resortů.

Toto snižování dodávek vyvolalo nutnost dalšího rozvoje strojírenské základny federálního ministerstva zemědělství a výživy, jejíž dodávky se zvýšily ze 17 na 25 %. Neuspokojivá je rovněž situace v balicí technice. Kupř. v roce 1981 činily dodávky z Československa jen 61,6 % z požadavků a na tuto pětiletku bylo nabídnuto pouze cca 34 % celkové potřeby. Problematika se zde koncentruje zejména na zabezpečení pocínovaných plechů.

Z nesocialistických zemí jsou dováženy stroje a zařízení, která se dosud v zemích RVHP nevyrábějí. Jedná se o vysoce výkonné stroje, z nichž některé obory, např. drůbežářský, tukový, tabákový průmysl a jiné, jsou na jejich dovozu a dodávkách náhradních dílů zcela závislé. Limity na dovoz těchto strojů jsou neustále snižovány a potravinářskému strojírenství zemí RVHP se nedaří vyvíjet srovnatelné stroje a tím snižovat na dovozech z nesocialistických zemí. V minulé pětiletce činil podíl dovozu těchto strojů na celkových dodávkách cca 14 %, v této pětiletce má činit pouze cca 5 %. Že naše potravinářská technologie zaostává, bych chtěl dokumentovat v souladu se získanými poznatky v Koospolu Praha na výkonech našich cukrovarů, sladoven, pivovarů, na problémech v našem masném průmyslu atd. Je nutno urychleně provést modernizaci potravinářských závodů, ježte podíl investic do potravinářského průmyslu za posledních 10 let u nás byl nejnižší ze všech států RVHP. Stáří strojů v našem národním hospodářství činí v průměru 10,5 roku, v zemědělství 6,7 a v potravinářském průmyslu 12,5 roku. Kapacity některých našich cukrovarů, sladoven a pivovarů pocházejí prakticky z minulého století.

Soudružky a soudruzi, je známo, že náš Jihomoravský kraj je také významným producentem a dodavatelem zeleniny a ovoce. Při prováděném průzkumu v podniku Zelenina Brno a v jeho některých jihomoravských závodech i JZD jsem zjistil, že největším problémem je nedostatek sklizňové techniky na kořenovou zeleninu, zejména karotku a petržel, výstavba zasklených ploch s vazbou na topnou bilanci, zvýšení počtu výkonných linek na posklizňové zpracování brambor a cibule, etiketovacích váh Hobart, uzavíracích strojů, vysokozdvižných vozíků, je nedostatek výkonných mechanismů pro aplikaci herbicidů, pesticidů a hnojiv, strojů na mechanizovaný řez do sadů, shrnovačů a drtičů větví, strásačů peckovin a bobulovin, pojízdných plošin pro sklizeň jablek a posklizňových linek pro třídění jablek a zejména broskví. Pro výšení produkce drobných pěstitelů se nedostává malotraktorů unifikované řady T 4-10, K 12, K 14, dále systému TERRA a je naprostý nedostatek pomůcek pro zahrádkáře i tzv. základního sortimentu.

Vážené soudružky a soudruzi poslanci, vážení hosté, snažil jsem se poukázat po provedených průzkumech v našem výboru na úspěchy, ale i některé problémy, potíže a nedostatky se zabezpečováním techniky pro naše zemědělství, potravinářský průmysl i zahraniční obchod a byl bych rád, kdyby to přispělo k řešení některých potíží a problémů. Děkuji vám za pozornost.

Předsedající místopředseda SN V. Vedra: Děkuji poslanci Hudečkovi, slovo má poslankyně Železniková, připraví se poslanec Csémi.

Poslankyně E. Železniková: Vážené predsedníctvo, vážení hostia, súdružky poslankyne a súdruhovia poslanci, otázka výživy národa sa v súčasnej etape právom zaraďuje medzi strategické, a to vo vzťahu k vnútornými vonkajším podmienkam, získavaniu surovín, materiálov, ale i plnení ďalších odvetví, ktoré sa podieľajú na zabezpečovaní rozvoja poľnohospodárstva a výroby potravín.

Dovoľte mi rozvinúť niekoľko myšlienok k problematike investičnej výstavby a nadviazať na téma, o ktorej hovoril poslanec Hudeček. Od roku 1950 sa zvýšila hodnota základných výrobných fondov v Československej socialistickej republike na 1 ha poľnohospodárskej pôdy skoro trojnásobne. Rozsiahlou výstavbou poľnohospodárskych závodov bola zvýšená koncentrácia zvierat od roku 1955 u dojníc 9x, u odchovu jalovíc 24x a napr. u výkrmu ošípaných 50x, čo umožnilo podstatne zvýšiť produktivitu práce v poľnohospodárstve. Súčasne sa ale zvyšuje náročnosť údržby týchto základných prostriedkov a vyniká nutnosť ďalšieho využitia už vybudovanej siete poľnohospodárskych prevádzok formou trvalých modernizácií a rekonštrukciami celých komplexov.

Pokiaľ ide o investičnú výstavbu v poľnohospodárstve, sú s uspokojením prijímané opatrenia, ktoré vyplynuli z uplatnenia zdokonalenej sústavy plánovitého riadenia a zvyšujú hranicu rozpočtových nákladov z dvoch na 5 mil. Kčs; pravda, tento limit sa nevzťahuje na zvláštne poľnohospodárske investície: rozširovanie o poľné cesty, úpravy malých vodných tokov, nádrže, rybníky, hnojiská, silážne jamy a pastvinové areály.

Zdokonalená sústava v oblasti reprodukcie základných prostriedkov si však vyžaduje aj zvýšenie disciplíny na úseku spotreby energie, palív, pôdneho fondu, nové hodnotenie efektívnosti investícií so zreteľom na nadobúdacie náklady, výrobnú lehotu výstavby, redukciu dovozov, odberateľskú i dodávateľskú disciplínu na všetkých úsekoch.

Úlohy v znižovaní počtu rozostavaných stavieb, rozostavanosti a skracovania lehôt výstavby sú záväzné pre poľnohospodárstvo i potravinársky priemysel. Normy lehôt sú vyhlasované ako maximálne, a nie priemerné. Mali by to pochopiť aj dodávatelia, ktorí často uplatňujú názor, že ich nikto nemá právo nútiť skracovať normovanú lehotu. Ako dobrý príklad uvádzam stavbu chovu dojníc Hrabice v okrese Strakonice o rozpočtových nákladoch 28 mil. Kčs, ktorá bola postavená za 13 mesiacov, miesto normovaných 30 mesiacov. Mnohé problémy sa však vyskytujú na stavbách dodávateľov iných rezortov a ich prípadné obmedzenia v materiálovej sfére.

Vo volebnom okrese, ktorý mi bol zverený - Michalovce - sú to napr. Chemkostav, n.p., Humenné, pri stavbe mylnice hnojivých vápencov Oreské, OSP Michalovce - stavby pre Štátny majetok Michalovce, ale úlohy neplní ani najväčší dodávateľ Agrostav, n.p., Michalovce, u stavby Veľkoošipáreň a Vodovod, Pláne.

Pri poslaneckých prieskumoch vo vybraných okresoch poľnohospodári poukazovali na to, že sú dotovaní nízkym počtom traktorov a že sa používajú také traktory, ktoré sú odpísané a mali byť už celkom vyradené z prevádzky.

Tak napr. v okrese Litoměřice bolo v posledných troch rokoch pridelených v priemere 72 traktorov, čo je k celkovému fyzickému stavu 3,48 %, takže podľa takého postupu by mohlo dôjsť k obnove traktorového parku cca za 29 rokov, ak životnosť traktora je stanovená na 8-10 rokov. Podobná situácia je v okresoch Kladno, České Budějovice i v ďalších.

Súdružky, súdruhovia, surovinu získanú v poľnohospodárstve, v prevažnej miere spracúva potravinársky priemysel, ktorý je povinný prispôsobovať výrobu bežným, ale aj odchylným podmienkami, často promptne, najmä, keď ide o suroviny a finálne výrobky podliehajúce skaze.

Aj keď treba konštatovať, že najväčšiu zmenu dosiahla výrobnotechnická základňa potravinárskeho priemyslu v dobe znárodňovania, i v ďalších rokoch, kedy boli riešené základné otázky jej prestavby, problémy v tejto oblasti však je nutné posudzovať aj z hľadiska jej vývoja a zmien. Počet výrobných jednotiek v roku 1948 presahoval 40 tisíc prevádzok, ktoré mali prevažne živnostenský charakter. Dôslednou koncentráciou a špecializáciou výroby sa podarilo bez podstatných investičných vkladov znížiť do roku 1958 tento počet na 7160 a v súčasnej dobe je v odvetví potravinárskeho priemyslu v prevádzke zhruba 3600 výrobných jednotiek. Možnosti rozvoja výrobnotechnickej základne potravinárskeho priemyslu boli v priebehu rokov obmedzované investičnými prostriedkami, ktoré boli vydeľované so zreteľom na celospoločenské potreby len v nevyhnutnom rozsahu, potrebnom pre splnenie plánovaných výrobných úloh. V dôsledku toho došlo k postupnému zaostávaniu spracovateľských kapacít za rastom poľnohospodárskej výroby.

O zastaralosti a opotrebovanosti výrobnej základne svedčí celkové opotrebovanie základných prostriedkov, ktoré dosiahlo v roku 1981 55 %, z toho stavby 41 % a stroje a zariadenia 50 %. V ČSR dosiahlo celkové opotrebovanie základných prostriedkov 61 % u cukrovarníckeho a mlýnsko-pekárenského odboru a 54 % u pivovarníckeho odboru. V SSR vykazuje najvyššie opotrebovanie odbor pivovarnícky 59 %, cukrovarnícky 52 % a mlýnsko-pekárenský 49 %.

Nepriaznivý stav je aj v kapacitách konzervárenského priemyslu - výrobných aj skladovacích, čo najlepšie dokazujú problémy spracovanie bohatej úrody ovocia a zeleniny v sezóne roku 1982.

Skutočná miera opotrebovania je v potravinárskom priemysle však oveľa vyššie, ako uvedené údaje, keďže koncom 6. päťročnice používal potravinársky priemysel zhruba za 5,5 mld Kčs celkom odpísané stroje a zariadenia. Otázka údržby, modernizácie a rekonštrukcie základných fondov nadobúda pri týchto okolnostiach zvláštny význam.

Na práce spojené s údržbou sa v potravinárskom priemysle ročne vynakladá cca 1,19 mld Kčs. S údržbou sú však spojené nedostatky v servisnej službe opravárenských závodov, a to pre nedostatok náhradných súčiastok pre technologické stroje a zariadenia a nedostatok kapacít stavebných podnikov pre údržbu budov a stavieb. O to dôležitejšiu úlohu, v súlade so zámermi plánu rozvoja národného hospodárstva, by mali mať rekonštrukcie výrobnej základne.

Z doterajších skúseností sa dajú vyvodiť tieto závery pre modernizáciu a rekonštrukciu v potravinárskom priemysle.

Rozhodujúcim problémom je dodávateľské zabezpečenie akcií. Strojárstvo nemá o komplexnú modernizáciu a rekonštrukciu výrobnej základne v potravinárskom priemysle záujem. Je ochotné dodávať väčšinou jednotlivé stroje v rámci svojho výrobného programu. Rekonštrukcia potravinárskych kapacít však nie je dostatočne riešená ani v rámci strojárskej špecializácie RVHP, keďže nie je doriešená otázka vyšších dodávateľských foriem, otázky servisu a dodávok náhradných súčiastok. Riešenie je spojené nielen s organizačnými, ale aj finančnými problémami, pretože špecializácia v prípade potravinárskeho strojárstva znamená podstatné zvýšenie cien strojov nakupovaných v rámci tejto spolupráce. To znamená aj pokrytie finančnými prostriedkami v patričnom rozsahu. Obšírnejšie o tom hovoril súdruh Hudeček.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP