Středa 21. března 1984

Tento súbor okrem iného položil dôraz na to, aby v čase rozpisu a uzatvárania plánovaných úloh boli vyjasnené vzájomné vzťahy medzi výrobcom a odberateľom. Napriek tomu, že na plánovanú výrobu sú bilancie v rozhodujúcej miere vyjasnené, zotrváva v hospodárskej praxi ešte mnoho rozporov a námietok vzťahujúcich sa k požadovanému plneniu čo do druhu, množstva, ceny a termínov dodávok.

Hlavné príčiny vidím v paušálnom a objektívne málo podloženom rozpisovaní plánovaných úloh na nižšie články riadenia, ktoré nie vždy sú zosúladené aj po linke rezortov.

V tejto súvislosti chcem zvýrazniť potrebu celoštátneho bilancovania drevnej hmoty z pohľadu zamedzenia jej úniku mimo drevospracujúci a chemický priemysel a zabezpečenia využitia existujúcich výrobných kapacít. V súčasnej dobe si vyžaduje osobitnú pozornosť spracovanie kalamity z dubových porastov, s cieľom maximálneho efektívneho využitia na domácom a zahraničnom trhu. Ide o objemy, ktoré iba v tomto roku dosiahnu zhruba 750 tis. m3. Ťažkosti sa prejavujú aj v príprave výrobkov určených na vývoz, teda práve v oblasti, ktorá má spoločenskú prioritu, respektíve v ktorej ide o dodržiavanie každej zo zmluvných podmienok spojených s vývozom.

Potvrdzujú to poznatky z koncernového podniku Strojáreň, Piesok. V tomto podniku majú nie najlepšie skúsenosti s podnikmi kooperujúcimi pre výrobky určené na vývoz, pretože u kooperujúcich podnikov súčiastková kooperácia nie je charakterizovaná ako vývoz. I vzťah medzi výrobným podnikom a podnikom zahraničného obchodu by mal dosiahnuť vyšší stupeň záväznosti. U tohto podniku plán vo vývoze bol v minulom roku 70 mil. Kčs vo fco cenách a PZO Strojimport potvrdil iba 55 mil. Kčs. Pretože výrobky boli vyrobené v plánovanom objeme, boli dodané koncom roku na vnútorný trh, ale sankcie ŠBČS za neplnenie vývozu boli v plnom rozsahu uplatnené voči výrobnému podniku.

Východisko z tohto stavu vidím predovšetkým vo zvýšenej zodpovednosti za zabezpečovanie výrobných úloh stanovených plánom pre jednotlivé podniky a v dôslednejšom dodržiavaní dodávateľskoodberateľských vzťahov, v tomto prípade aj u PZO.

Myslím si, že k zlepšeniu tohto stavu by tiež mohlo prispieť, keby autorita hospodárskych plánov bola upevnená už tým, že plánované úlohy budú včas pripravené a podložené reálnymi potrebami a možnosťami ich krytia a užitia produkcie.

Nepredstavujem si, že by sa tým problematika plánovaných úloh mohla vyriešiť bez prekážok a ťažkostí.

Vážené súdružky, súdruhovia, skúsenosti z realizácie Súboru opatrení za predchádzajúce obdobie úplne potvrdili naliehavosť zdokonaľovania sústavy plánovitého riadenia. Zároveň ukázali, že jeho uplatňovanie vyžaduje hlboké premeny v metódach riadiacej a organizátorskej práce, vo výkonnosti a kvalite práce všetkých riadiacich článkov. Zo získaných poznatkov súčasne plynie, že napriek vyššej náročnosti a zložitosti ekonomických podmienok, než sa pôvodne počítalo, Súbor opatrení vcelku priaznivo začal ovplyvňovať myslenie a konanie riadiacich pracovníkov v smere zvyšovania efektívnosti a kvality výroby.

Napríklad vo Švermových železiarňach v Podbrezovej v minulom roku prekročili plánované úlohy v upravených výkonoch o 41,6 mil. Kčs, taktiež úspešne splnili tvorbu zisku oproti plánu o vyše 41 mil. Kčs, znížili obrátku zásob takmer o 2 dni. Za veľmi významný úspech treba považovať splnenie internacionálneho záväzku v dodávkach presných rúr do ZSSR k 15. decembru minulého roku, teda o 5 dní skôr ako určoval uzavretý záväzok.

Zabezpečili tiež plánované zníženie materiálových nákladov a úsporu energie.

Z tejto stručnej charakteristiky, ale aj podľa môjho poznania, dosiahnuté výsledky vyjadrujú pôsobenie Súboru opatrení v podmienkach tohto podniku.

Pre tento rok však podnik nemá na plánovanú výrobu v merných jednotkách bilančne pokrytú potrebu palív a energie a nezabezpečuje plánované zníženie materiálových nákladov. To znova len zvýrazňuje potrebu previazanosti plánu v jednotlivých bilancovaných položkách.

Medzi významné motivačné faktory Súboru opatrení patrí ústretové plánovanie, ktoré sa v súčasnej dobe pomerne málo využíva.

Na základe poznatkov, ktoré som získal v našom okrese, príčiny vidím po prvé v obavách výrobných podnikov, že zvýšenie úloh plánu prijatých ústretovým plánom bude premietnuté do plánu bez mzdového zvýhodnenia, respektíve mzdové zvýhodnenie bude platiť iba v príslušnom roku a v ďalšom roku už v pláne mzdového vývoja bude táto výhoda eliminovaná (tak sa stalo napr. v Harmaneckých paprierniach Harmanec). Po druhé v tom, že na prijatie vyšších úloh nie vždy je zabezpečené materiálové krytie, po tretie, že nie je vyjasnená u niektorých výrobných podnikoch koncepcia rozvoja a tým aj stabilita plánov.

V súvislosti so stabilitou plánov dávam na zváženie, aby zásadné úpravy VOC sa podľa možností robili na začiatku plánovacieho päťročného obdobia. Vychádzam zo skutočnosti, že úpravou VOC v našom národnom podniku k 1. 1. t. r. došlo k zníženinu zisku o 39 mil. Kčs, čo v konečnom dôsledku negatívne vplýva na tvorbu pohnutkových fondov podniku. Realizácia tejto pripomienky by prispela k stabilite plánovaných úloh ako jednej zo základných podmienok Súboru opatrení.

Súdružky, súdruhovia, je známe, že veľké rezervy máme nesporne vo vedeckotechnickom rozvoji, ktorý je rozhodujúcim činiteľom v intenzifikácii reprodukčného procesu. Ôsme zasadanie ÚV KSČ v minulom roku stanovilo komplex úloh, ktoré sa v záujme urýchleného uplatňovania výsledkov vedy a techniky rozpracúvajú v praxi. Analýzy v tejto oblasti plne potvrdili, že vedeckotechnický pokrok môže plniť potrebnú úlohu len vtedy, keď si ekonomické podmienky priamo vynútia, aby sa stal hlavným faktorom ovplyvňujúcim celkové správanie podnikov a VHJ. V súlade s tým, začali sa experimentálne overovať opatrenia na urýchlenie vedeckotechnického pokroku do výroby. Hlavným cieľom experimentu je urýchliť zapojenie kolektívov pracovníkov predvýrobných etáp do riešenia základných úloh technického rozvoja, najmä sústrediť ich sily na inováciu technológií a výrobkov, ktoré umožňujú dosiahnuť úspory zhmotnenej práce a zvýšiť technické a kvalitatívne parametre výrobkov.

Z podnetu 8. zasadnutia ÚV KSČ utvárajú sa medzi vysokými školami, výskumnými ústavmi a výrobnými podnikmi ďalšie združenia, ktoré majú prispieť k rýchlejšiemu uplatneniu vedeckotechnickej revolúcie. Napr. na Vysokej škole lesnicko-drevárskej vo Zvolene doteraz sú utvorené 3 združenia. Zameranie činnosti združenia na drevárskej fakulte je na konštrukciu tvorby nábytku a drevárskych výrobkov vrátane technológie výroby, na prvostupňové spracovanie dreva, na ekonomiku a riadenie drevospracujúceho priemyslu, ako aj na automatizované systémy riadenia výrobných a technologických procesov.

V tomto smere by bolo možné uviesť rad ďalších pozitívnych výsledkov. To všetko však nestačí, pretože podiel vedeckotechnickej základne na zabezpečovaní plánovaných úloh nie je ešte adekvátny tomu, čo naša socialistická spoločnosť od nej očakáva.

Súdružky, súdruhovia, 8. a 9. zasadanie ÚV KSČ popri ocenení pozitívnych výsledkov v rozvoji národného hospodárstva poukázali na mnohé nedostatky, ktoré bude nutné v riadiacej a organizátorskej práci veľmi rýchle odstrániť. Zvlášť 9. zasadanie zvýraznilo, že z nastúpenej náročnej cesty komplexného zabezpečovania plánovaných úloh nie je možné ustúpiť.

Z toho nesporne plynie vyššia požiadavka aj na výkon našej poslaneckej funkcie s cieľom, aby sme sa v maximálnej miere podieľali na realizácii záverov XVI. zjazdu KSČ v tomto a budúcom roku. Ďakujem.

Předseda FS A. Indra: Děkuji poslanci Belkovi. Prosím členy zvolené návrhové komise, aby se ve 13 hodin setkali v místnosti č. 030 v přízemí.

Odpoledne, po polední přestávce, v pokračující rozpravě vystoupí jako první poslanec Václav Blažek.

Odpoledne, po polední přestávce, v pokročující rozpravě vy-

(Jednání přerušeno ve 12 hod.)

(Jednání opět zahájeno ve 13. 30 hod.)

Předseda FS A. Indra: Soudružky a soudruzi, v jednání budeme pokračovat rozpravou ke zprávě vlády o plnění jejího programového prohlášení. Slovo má poslanec Václav Blažek.

Poslanec SN V. Blažek: Vážený soudruhu předsedo, vážené soudružky poslankyně, vážení soudruzi poslanci, vážení hosté, hospodářské výsledky při obnoveném dynamickém plnění plánu okresu Nový Jičín a celého Severomoravského kraje nejsou malé. Jsme na ně oprávněně hrdi.

Jako poslanec z tohoto okresu mohu potvrdit, že bez rozvoje pracovní iniciativy bychom těchto úspěchů nemohli dosáhnout, jak v průmyslu tak i zemědělství.

Tisíce dělníků a techniků hutí, dolů, strojírenství, stavebnictví a ostatních odvětví našeho kraje usiluje o lepší hospodářské výsledky a dávají společnosti více, než je jejich hlavní povinností. Ti všichni se cítí hospodáři na svých pracovištích. Rozvíjejí vědomí odpovědnosti usilovat o zlepšení kvality výroby, o snižování výrobních nákladů a zvyšování celkové efektivnosti práce. Přes 33 150 brigád socialistické práce, 3500 komplexních racionalizačních brigád a 1530 pracovních kolektivů uplatňujících brigádní formy organizace práce, to je velká armáda, která přináší v podmínkách našeho kraje vysoké materiální i politické hodnoty a je zárukou dalšího rozvoje naší socialistické ekonomiky. Příkladem zápasu za splnění úkolů hospodářské politiky je nebývalý růst rekordního hnutí, boj za dosažení nejlepších pracovních výsledků.

Pracovní kolektivy v rámci hnutí kvalitní a údernické práce vytvořily přes 65 200 rekordů a vynikajících pracovních výsledků. Na našich pracovištích byla uplatňována řada osvědčených forem práce podle vzoru hrdinů socialistické práce a novátorů.

Vysoký přínos v rozvoji iniciativy mělo vynálezecké a zlepšovatelské hnutí. V této dobrovolné tvůrčí činnosti je zapojeno více než 60 200 pracujících, kteří podali přes 6130 vynálezů, 300 tis. zlepšovacích návrhů a navrhli dvojnásobný počet racionalizačních opatření. Přínosy z tohoto hnutí přesahují 5 mld. Kčs. To svědčí o tom, že se zvýšil výchovný vliv pracovní iniciativy a aktivního přístupu kolektivů i jednotlivců k naplňování nových úkolů.

V souladu se závěry 9. zasedání ÚV KSČ vytyčily stranické orgány v celém kraji i v našem okrese Nový Jičín, jak dále programově rozvinout pracovní iniciativu, jak dále zvýšit účast pracujících na plnění hospodářských a společenských úkolů, na zlepšovatelském a novátorském hnutí.

K zabezpečení náročných úkolů roku 1984 přicházíme v okrese Nový Jičín na základě příkladu předních kolektivů s novou iniciativou, která je zaměřena ke splnění 7. pětiletého plánu před termínem, na počest 40. výročí osvobození Československa Sovětskou armádou.

Iniciativa těchto předních kolektivů, jako soudružky Ludmily Janošové z Optimitu Odry, soudruha Lanžhotského z Tatry Kopřivnice, kolektivu dílen socialistické práce z Autopalu, ale i dalších z průmyslu a zemědělství i jiných odvětví, se rychle rozšířila a přerostla v celookresní hnutí, ke kterému se přihlásily všechny organizace. Jen v našem okrese Nový Jičín odevzdaly k tomuto hnutí své závazky 53 podniky a závody. Pracující se v nich zavazují zkrátit termín splnění 7. pětiletky o 40 dní, odpracovat 40 rekordních směn, urychlit splnění vývozu do SSSR o 40 dní a další.

Hnutí, které se šíří v rámci celého kraje, je odpovědí na výzvy kolektivů s. Chovance z Nové huti Klementa Gottwalda, soudruha Cholevy z Dolu Hlubina a jiných předních kolektivů, jejichž průkopnická činnost navazuje na velké tradice mnoha pracovních hrdinství.

Toto masové hnutí za rekordy a zkrácení termínu splnění 7. pětiletého plánu vyplývá z velkých zkušeností dělnické třídy našeho kraje, techniků, družstevních rolníků, všech těch, kteří se rozhodli dát společnosti více, než jsou náročné úkoly plánu.

Máme mnoho těchto příkladů, jako kolektiv Komplexní racionalizační brigády válcoven Vítkovic pod vedením s. Martínka, předáka s. Mičkala a zámečníka s. Rašky. Každoročně šetří 1 % pracovních sil a jen za minulý rok dosáhl 7 mil. Kčs úspor na nákladech a 1,5 mil. Kčs na palivech a energii. Nebo sdružení mladých techniků Vítkovic, Tesly, Dolu 1. máj, Sigmy a Vysoké školy báňské v Ostravě, jako příklad vyšší formy organizace soutěžení. Tisíce takových příkladů máme i ze zlepšovatelského hnutí. Vždyť letos se zavázali naši pracující podat 53 tis. zlepšovacích návrhů s přínosem přes 1 mld. Kčs.

Zvláště je třeba zdůraznit, že rozhodující pro dosahování těchto výsledků je mimořádná obětavost, poctivá práce, prohloubení disciplíny a uvědomělost soutěžících kolektivů. Rozvoj tohoto hnutí znovu potvrdil, že lidé rostou s náročností úkolů. Je-li jim řádně vysvětlena potřeba, je-li cílově rozvinut program, lidé jsou připraveni všestranně podpořit politiku strany. A to je velice cenná deviza, se kterou vstupujeme do dalšího období, pro něž je rostoucí náročnost úkolů charakteristická.

Víme však, že výsledky by mohly být ještě vyšší a výraznější, kdybychom lépe a důkladněji využívali rezerv, které v organizování socialistického soutěžení a zlepšovatelského hnutí máme. Proto vysoce oceňujeme na jedné straně úspěchy, ale zároveň je nepřeceňujeme. To proto, že zkušenosti předních kolektivů i jednotlivců ukazují stále na velké rezervy, zejména na zaostávajících pracovištích. Ukazují na trvající nedostatky v řízení výroby a pracovních kolektivů. V těchto případech jsme vyvodili patřičné důsledky i cestou kádrových opatření. Na takových pracovištích se projevuje nedostatečná součinnost odborových funkcionářů s hospodářskými vedoucími. Tím je oslabována účast pracujících na řízení, klesá efektivnost práce i hospodaření. Soutěž i závazky jsou formální, snižuje se význam zlepšovatelského hnutí, nerozvíjejí se pokrokové formy organizace práce a odměňování.

A nám jde o to, abychom dlouhodobě uskutečňovali hospodářskou strategii linie vysoké efektivnosti výroby a kvality veškeré práce na všech pracovištích a u všech kolektivů. Tohoto cíle nelze dosáhnout bez zvýšení odpovědnosti, kázně a disciplíny. iniciativa celých kolektivů a předních pracovníků bude v našich podmínkách stále více zaměřována na plnění těchto úkolů. Programově a konkrétně vedeme pracovní kolektivy k vysoké hospodárnosti, lepšímu zhodnocování a využívání paliv, energie, materiálů. To je pro všechny příkazem každého dne.

Celou oblast rozvoje pracovní iniciativy a zlepšovatelského hnutí spojujeme s realizací usnesení ÚV KSČ k vědeckotechnickému rozvoji. Proto usměrňujeme tuto mohutnou sílu pracujících cílově, přes tematické úkoly a programy efektivnosti.

Daří se nám úkoly promítat až do jednotlivých kolektivů. Tyto záměry a potřeby byly objasněny na společných jednáních závodních výborů a hospodářského vedení, na členských schůzích a konferencích a na aktivech brigád socialistické práce. Úkoly jsou obsaženy v plánech aktivity a jednotného postupu.

Také letos usilujeme v rámci našich stranických cílů o dosažení jednodenní produkce nad plán bez nároků na materiálovou spotřebu. Vedeme kolektivy k rovnoměrnějšímu plnění plánu ve čtvrtletích a dekádách. Proti rozpisu plánu chceme v celém Severomoravském kraji snížit materiálovou nákladovost o dalších 0,6 %.

Naší snahou je dosáhnout meziroční úspory všech palivoenergetických zdrojů, materiálů a kovů podle cílů KV KSČ. Dále věnovat mimořádnou pozornost zabezpečení meziroční úspory vody a rovněž ve srovnání s uplynulým obdobím překročit sběr odpadu druhotných surovin.

Dalším významným cílem je zrychlit plánovanou dobu obratu zásob, zvýšit exportní schopnost a zabezpečit zvýšení podílu výrobků vysoké technické úrovně do roku 1985 o 15 % ve všech rozhodujících závodech kraje.

Do 45 úkolů promítáme program rozvoje pracovní iniciativy a zlepšovatelského hnutí. Každý jednotlivec a pracovní kolektiv má tak svoje vlastní místo v tomto velikém budovatelském úsilí.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP