Středa 10. listopadu 1982

Smlouva se sjednává na neurčitou dobu s možností výpovědi po uplynutí pěti roků.

Smlouva se nedotýká diplomatických výsad a imunit, založených na mezinárodním právu nebo na zvláštních dohodách.

Uplatňování smlouvy nebude mít dopad na státní rozpočet, protože daňové úlevy, na které budou mít v ČSSR nárok jugoslávské fyzické i právnické osoby, budou vyváženy obdobnými úlevami, na které budou mít nárok československé osoby a organizace v Jugoslávii.

Smlouva vyloučí možnost vzniku dvojího zdanění mezi ČSSR a Jugoslávií a tím vytvoří příznivé podmínky v oblasti daňové pro další rozvoj obchodu a hospodářské spolupráce mezi oběma smluvními státy.

Z uvedených důvodů doporučuji, vážené soudružky poslankyně a vážení soudruzi poslanci, abyste vyslovili se smlouvou souhlas. Děkuji za pozornost.

Předsedající místopředseda FS B. Kučera: Děkuji ministru Lérovi za výklad k předloženému vládnímu návrhu.

Přednesením společných zpravodajských zpráv byli pověřeni za výbory Sněmovny národů poslanec Zdeněk Kováč a za výbory Sněmovny lidu poslankyně Hildegarda Niedobová.

Slovo má zpravodaj poslanec Kováč a připraví se poslankyně Niedohová.

Společný zpravodaj výborů SN Z. Kováč: Vážený súdruh predseda, vážené súdružky a súdruhovia poslanci, Zahraničný výbor a Výbor pre plán a rozpočet Snemovne národov vychádzali pri posudzovaní predloženého vládneho návrhu z rozboru rozvoja stykov medzi ČSSR a SFRJ, ktorý urobili v marci tohto roku pri prerokúvaní vládneho návrhu Konzulárnej dohody medzi oboma krajinami.

Výbory už vtedy konštatovali a doložili priaznivo sa vyvíjajúce vzájomné styky v hospodárskej oblasti. Stúpajúci trend sa prejavuje aj v ďalších stykových sférach, ktoré Zmluva o zamedzení dvojitého zdanenia pomáha upevňovať a rozvíjať. Rozširovanie vzájomne výhodných obojstranných vzťahov naďalej pokračuje. Dokazuje to i súčasná návšteva predsedníčky Zväzovej výkonnej rady Socialistickej federatívnej republiky Juhoslávie súdružky Planincovej v Československu.

Oba výbory poukázali zároveň na významnú úlohu, ktorú Socialistická federatívna republika Juhoslávie má v medzinárodnom politickom živote. Zvlášť treba vidieť úsilie o zachovanie mieru, znižovanie medzinárodného napätia, úsilie za odzbrojenie a za ďalšie upevňovanie priateľských vzťahov a spolupráce s bratskými socialistickými krajinami v záujme výstavby socializmu.

Odporúčam preto, ako spoločný spravodajca výborov Snemovne národov, aby s vládnym návrhom Zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia v odbore daní z príjmu a z majetku medzi ČSSR a Juhosláviou vyslovila Snemovňa národov súhlas.

Předsedající místopředseda FS B. Kučera: Děkuji společnému zpravodaji výborů Sněmovny národů poslanci Kováčovi. Slovo má společná zpravodajka výborů Sněmovny lidu poslankyně Niedobová.

Společná zpravodajka výborů SL poslankyně H. Niedobová: Vážený soudruhu předsedo, vážené soudružky a soudruzi poslanci, k vládnímu návrhu na vyslovení souhlasu se Smlouvou, která byla dne 2. listopadu 1981 v Praze uzavřena mezi Československou socialistickou republikou a Socialistickou federativní republikou Jugoslávie o zamezení dvojího zdanění v oboru daní z příjmu a z majetku, zaujaly všechny tři výbory Sněmovny lidu, pověřené jejím projednáním, kladná stanoviska.

Na dnešní společné schůzi sněmoven bylo již při jiné příležitosti zdůrazněno, že smluvně právní vztahy považujeme v zahraniční politice za její významný nástroj. Spatřujeme v nich přesvědčivý výraz naší zahraničně politické orientace v celé řadě různých vztahů mezinárodní spolupráce, i našeho vážného zájmu na vytváření pevných mezinárodně právních záruk jednotného, společného postupu.

Předmětná smlouva se svým obsahem a sledovaným v ní cílem řadí k početnému dnes již souboru dvou a vícestranných smluv, již dříve za stejným cílem a účelem uzavřených. Bude v tom směru dokumentovat náš zájem na rozvíjení konkrétní, účelné mezinárodní spolupráce v duchu známých helsinských dohod. Orientačně mohu k tomu při dnešní příležitosti uvést, že podíl Socialistické federativní republiky Jugoslávie např. na čs. vývozu a dovozu se pohybuje zhruba kolem 3,8 % a že jde o vztahy oboustranně pozitivní, namnoze již tradiční a dalšího vývoje schopné.

Výbory sněmovny jsou svým stanoviskem přesvědčeny o tom, že uzavřená smlouva bude odstraněním nadměrného daňového zatížení jednotlivců a organizací, vznikajícího u jejich příjmů a majetku v důsledku vnitřních daňových zákonů obou států, rozvoji další jejich spolupráce v hospodářské a kulturní oblasti pomáhat.

Oceňují přitom, že smlouva je po obsahové a koncepční stránce založena na stejných zásadách jako jiné podobné smlouvy tohoto druhu, s nimiž Federální shromáždění ČSSR již dříve vyslovilo souhlas.

Výbory oceňují rovněž, že smlouva obsahuje ustanovení potřebné pro dosažení společného, jednotného výkladu základních pojmů daňové legislativy v nich použitých a že předpokládá vzájemnou informovanost orgánů výkonné moci při jejím uplatňování v hospodářské a jiné praxi.

Proto tato smlouva nemá svými účinky při vzájemném vyvážení daňových úlev také žádný dopad na státní rozpočet. Doporučuji Sněmovně lidu jako společná zpravodajka jejích výborů, aby ve shodě s jejich stanovisky vyslovila s návrhem vlády, ve znění uvedeném ve sněmovním tisku č. 59, svůj souhlas.

Předsedající místopředseda FS B. Kučera: Děkuji společné zpravodajce výborů Sněmovny lidu poslankyni Niedobové.

Do rozpravy nedošla písemná přihláška. Žádá však někdo z poslanců přesto o slovo? (Nežádá.)

Chce ministr Lér využít závěrečného slova? (Nechce.) Děkuji.

Nyní přikročíme k hlasování.

V zasedací síni je přítomno 147 poslanců Sněmovny lidu, 58 poslanců Sněmovny národů zvolených v České socialistické republice 63 poslanci Sněmovny národů zvolení ve Slovenské socialistické republice.

Obě sněmovny jsou tedy usnášení schopné.

Ptám se nejdříve poslanců Sněmovny národů, zda souhlasí s návrhem usnesení obsaženým v tisku 59 a doporučeným společným zpravodajem? (Hlasuje se.) Děkuji.

Je někdo proti? (Nikdo.) Nikdo.

Zdržel se někdo hlasování? (Nikdo.) Nikdo. Děkuji.

Sněmovna národů souhlasí se smlouvou.

Kdo z poslanců Sněmovny lidu souhlasí s návrhem usnesení, které je obsaženo v parlamentním tisku 59 a bylo doporučeno společnou zpravodajkou, nechť zvedne ruku! (Hlasuje se.) Děkuji.

Je někdo proti? (Nikdo.) Nikdo.

Zdržel se hlasování? (Nikdo.) Nikdo.

I Sněmovna lidu souhlasí se smlouvou.

Po souhlasném rozhodnutí sněmoven konstatuji, že Federální shromáždění Československé socialistické republiky souhlasí se Smlouvou mezi Československou socialistickou republikou a Socialistickou federativní republikou Jugoslávie o zamezení dvojího zdanění v oboru daní z příjmu a z majetku, podepsanou v Praze dne 2. listopadu 1981.

Přistoupíme k dalšímu bodu našeho pořadu, kterým je

XV

Vládní návrh, kterým se předkládá Federálnímu shromáždění Československé socialistické republiky k souhlasu Smlouva mezi vládou Československé socialistické republiky a vládou Dánského království o zamezení dvojího zdanění v oboru daní z příjmu a z majetku, podepsaná v Praze dne 5. května 1982 (tisk 53).

Odůvodnění návrhu přednese za federální vládu ministr financí ČSSR soudruh Leopold Lér. Prosím, aby se ujal slova.

Ministr financí ČSSR L. Lér: Vážený soudruhu předsedo, vážené soudružky a soudruzi poslanci! Další rozvoj a zvýšení účinnosti naší ekonomiky vyžaduje trvalé rozvíjení a prohlubování hospodářské spolupráce a hlubší propojení našeho národního hospodářství s ekonomikami členských států RVHP a zejména se Sovětským svazem. Hospodářskou spolupráci je však nutno rozšiřovat i s průmyslově vyspělými nesocialistickými státy a rozvojovými zeměmi na základě rovnosti, v duchu mírové spolupráce a v souladu se Závěrečným aktem Konference o bezpečnosti a spolupráci v Evropě.

Celkový obrat našeho zahraničního obchodu s Dánskem nedosahuje zatím významnějšího objemu, je to něco přes 1 % obratu s vyspělými státy nesocialistickými. Máme však zájem na jeho dalším rozvoji a na soustavném prohlubování dalších forem ekonomické spolupráce. Máme také zájem na rozšiřování spolupráce v oblasti kulturní. Předkládaná smlouva s Dánskem k tomu má vytvářet potřebné předpoklady.

Předkládaná smlouva s Dánským královstvím o zamezení dvojího zdanění je založena na stejných zásadách jako obdobné dvoustranné smlouvy s jinými evropskými hospodářsky vyspělými státy.

Smlouva se vztahuje na všechny odvody a daně, které existovaly v době podpisu smlouvy ve smluvních státech. Pozdější změny v daňových předpisech ve smluvních státech nevyžadují změnu smlouvy. Pouze ministerstva financí se vzájemně budou informovat o změnách provedených v jejich daňových předpisech.

Vzhledem k tomu, že smlouva přispěje na daňovém úseku k vytváření příznivých podmínek pro další rozvoj zahraničního obchodu a hospodářské a kulturní spolupráce mezi ČSSR a Dánským královstvím, doporučuji, vážené soudružky poslankyně a vážení soudruzi poslanci, abyste vyslovili se smlouvou souhlas. Děkuji za pozornost.

Předsedající místopředseda FS B. Kučera: Děkuji ministru Lérovi za přednesený výklad.

Prosím poslance Júliuse Helbicha, který byl pověřen výbory Sněmovny národů přednesením společné zpravodajské zprávy, aby se ujal slova.

Společný zpravodaj výborů SN poslanec J. Helbich: Vážený súdruh predseda, vážené súdružky a súdruhovia poslanci, pri prerokúvaní vládneho návrhu, ktorého význam minister financií súdruh Leopold Lér práve zdôvodnil, vychádzal Zahraničný výbor Snemovne národov zo základných princípov čs. zahraničnej politiky a jej zamerania voči Dánsku. Konštatoval, že vývoj našich vzťahov s touto západoeurópskou krajinou je pomerne priaznivý.

V politickej oblasti došlo v posledných rokoch k významným rokovaniam delegácie Federálneho zhromaždenia ČSSR vedenej predsedom A. Indrom pri recipročnej návšteve v Dánsku a čs. ministra zahraničného obchodu v Kodani. K politickému dialógu o bilaterálnych vzťahoch a o otázkach širokého medzinárodného významu prispeli aj konzultácie medzi ministerstvami zahraničných vecí obidvoch krajín na úrovni námestníkov.

V septembri t. r. došlo v Dánsku k politickej zmene vo vláde, kedy sociálni demokrati boli vystriedaní koalíciou buržoáznych strán. Vzhľadom na nedávne potvrdenie záujmu dánskej strany na recipročnej návšteve ministra zahraničných vecí v Prahe v budúcom roku, môžeme predpokladať, že prístup novej vlády k vzťahom voči Československu sa podstatne nezmení.

Za dôležitú súčasť vo vzájemných vzťahoch pokladáme styky hospodárske a obchodnú výmenu, v ktorých je Dánsko naším tradičným partnerom. V roku 1979 bol zastavený pokles vzájomnej výmeny tovaru a v nasledujúcom roku 1980 bol dosiahnutý doteraz najvyšší obrat.

Určitý pokrok bol v poslednom čase zaznamenaný na poli hospodárskej, priemyslovej a technickej kooperácie, v ktorej sa stále ponúkajú možnosti jej ďalšieho rozšírenia. Okrem svojho nesporného významu pre hospodárske styky má prerokúvaný dokument aj význam politický, pretože je príspevkom k rozširovaniu spolupráce obidvoch krajín s rozdielnym spoločenským zriadením na európskom kontinente, v duchu Záverečného aktu helsinskej konferencie.

K našej čisto dvojstrannej motivácii podpisu zmienenej Dohody pristupuje tiež fakt, že politika Dánska, člena NATO, v niektorých smeroch vybočuje z línie najreakčnejších síl tohto zoskupenia a okrem iného sa vyslovuje pre pokračovanie procesu uvoľňovania medzinárodného napätia a pre politický dialóg medzi obidvoma krajinami.

So zreteľom na tieto skutočnosti máme záujem na ďalšom rozvoji vzťahov s touto krajinou vo všetkých oblastiach spoločného záujmu a preto ako spoločný spravodajca výborov Snemovne národov odporúčam, aby s vládnym návrhom Zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia v odbore daní z príjmu a z majetku medzi našou republikou a Dánskym kráľovstvom vyslovila Snemovňa národov súhlas.

Předsedající místopředseda FS B. Kučera: Děkuji. Za výbory Sněmovny lidu má nyní slovo společný zpravodaj poslanec Jaromír Búřil.

Společný zpravodaj výborů SL J. Búřil: Vážený soudruhu předsedo, vážené soudružky a soudruzi poslanci, vážení hosté, zmíněné již výbory Sněmovny lidu, které byly pověřeny, aby projednaly vládní návrh na vyslovení souhlasu se Smlouvou uzavřenou v Praze dne 5. května 1982 mezi vládou Československé socialistické republiky a vládou Dánského království o zamezení dvojího zdanění v oboru daní z příjmu a z majetku, se vyslovily pro udělení tohoto souhlasu.

Jsou přesvědčeny, že uzavřená smlouva je vhodným nástrojem, vytvářejícím příznivé podmínky pro další rozvoj vzájemné spolupráce jak v hospodářské, tak kulturní oblasti.

Při posuzování jejího obsahu se výbory přesvědčily o tom, že smlouva vychází z potřeb soudobé praxe a v ní již osvědčivších se řešení. Její plnění se bude vztahovat na daně současné i budoucí, resp. na jednotlivce i jednotlivé organizace. Dodržuje již dříve ve smlouvách tohoto druhu uplatňované principy zdaňování příjmů a majetku jednotlivců, či organizací -pokud se týče různých druhů těchto příjmů, či mezd a platů, popř. majetku a zisků plynoucích z jeho případného zcizení, či přírůstku na hodnotě. Respektování tohoto, již dříve výbory vysloveného požadavku podpoří udržet nezbytnou přehlednost způsobů zdaňování ve vztazích s nesocialistickými zeměmi, i zjednoduší a usnadní příští praxi při posuzování a zdaňování jednotlivých případů.

Tato smlouva obsahuje také ustanovení potřebná pro výklad použitých v ní pojmů daňové legislativy a pro odpovídající tomu postupy výkonných orgánů při plnění jednotlivých jejich ustanovení, a pro respektování diplomatických výsad. Přijatá v ní řešení a postupy odpovídají t. č. obvyklým a možným případům vzájemných hospodářských a kulturních styků, jakož i zájmům na jejich účelném rozvíjení a zachovávání principu rovného postavení v daňové oblasti.

Při realizaci ustanovení této smlouvy lze předpokládat, že nedojde k přímému dopadu jejich vlivů na příjmy státního rozpočtu Československé socialistické republiky, neboť daňové úlevy poskytované oběma smluvními státy se v celku vyrovnávají.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP