Středa 10. listopadu 1982

Není neznámou skutečností, že občanskoprávní agenda soudů je bohatá a počet projednávaných případů nikterak neklesá. Z tohoto důvodu lze jen uvítat rozšíření možnosti použití rozkazního řízení, které napříště už nemá být striktně vázáno pouze na návrh žalobce.

Předložená novela občanského soudního řádu - jak už zde bylo zdůrazněno - vnáší pořádek také do výše základní nepostižitelné částky při výkonu rozhodnutí srážkami ze mzdy, která bude upravena nižší právní normou - vládním nařízením.

Soudružky poslankyně, soudruzi poslanci, jako zpravodaj ústavně právního výboru Sněmovny lidu se připojuji ke stanovisku zpravodajky ústavně právního výboru Sněmovny národů a navrhuji Sněmovně lidu vládní návrh novely občanského soudního řádu, jakož i vládní návrh novely notářského řádu schválit v předloženém znění.

Předsedající předseda SL V. David: Děkuji poslanci Bartončíkovi za přednesení zpravodajské zprávy. Soudružky a soudruzi, do rozpravy k těmto bodům se nikdo písemně nepřihlásil.

Ptám se proto, zda někdo z poslanců žádá o slovo. (Nikdo.)

Žádá o slovo s. akademik Laco? (Nikoliv.)

Můžeme tedy přistoupit k hlasování.

V zasedacím sále je přítomno 148 poslanců Sněmovny lidu, 52 poslanci Sněmovny národů zvolení v České socialistické republice a 60 poslanců Sněmovny národů zvolených ve Slovenské socialistické republice. Obě sněmovny jsou podle ústavního zákona o československé federaci usnášení schopné.

O každém vládním návrhu budeme hlasovat odděleně.

Nejdříve budeme hlasovat o vládním návrhu zákona, kterým se mění a doplňuje občanský soudní řád.

Nejdříve budou hlasovat poslanci Sněmovny lidu.

Kdo souhlasí s návrhem zákona uvedeným v parlamentním tisku č. 56 a podle doporučení zpravodaje ústavně právního výboru Sněmovny lidu, nechť zvedne ruku. (Hlasuje se.) Děkuji.

Je někdo proti? (Nikdo.) Nikdo.

Zdržel se někdo hlasování? (Nikdo.) Také nikdo.

Sněmovna lidu návrh zákona schválila.

Nyní prosím o hlasování poslance Sněmovny národů.

Kdo souhlasí s návrhem zákona podle doporučení zpravodajky ústavně právního výboru Sněmovny národů, prosím, ať zvedne ruku. (Hlasuje se.)

Je někdo proti? (Nikdo.)

Zdržel se někdo hlasování? (Nikdo.) Také nikdo.

Poslanci Sněmovny národů návrh zákona schválili.

Vzhledem k souhlasnému usnesení obou sněmoven konstatuji, že Federální shromáždění Československé socialistické republiky schválilo zákon, kterým se mění a doplňuje občanský soudní řád.

Nyní budeme hlasovat o vládním návrhu zákona, kterým se mění a doplňuje zákon o státním notářství a o řízení před státním notářstvím (notářský řád).

Nejdříve budou hlasovat poslanci Sněmovny národů.

Kdo souhlasí s návrhem zákona, uvedeným v parlamentním tisku č. 57, podle doporučení zpravodajky ústavně právního výboru Sněmovny národů, nechť zvedne ruku. (Hlasuje se.) Děkuji.

Je někdo proti? (Nikdo.)

Zdržel se někdo hlasování? (Nikdo.) Také nikdo.

Sněmovna národů návrh zákona schválila.

Nyní prosím o hlasování poslance Sněmovny lidu.

Kdo souhlasí s návrhem zákona podle doporučení zpravodaje ústavně právního výboru Sněmovny lidu, prosím, ať zvedne ruku. (Hlasuje se.) Děkuji.

Je někdo proti? (Nikdo.)

Zdržel se někdo hlasování. (Nikdo.) Také nikdo.

Sněmovna lidu návrh zákona schválila.

Vzhledem k souhlasnému usnesení obou sněmoven konstatuji, že Federální shromáždění Československé socialistické republiky schválilo zákon, kterým se mění a doplňuje zákon o státním notářství a o řízení před státním notářstvím (notářský řád).

Dalším bodem našeho pořadu je

X

Vládní návrh zákona o hlášení a evidenci pobytu občanů (tisk 42).

Uvedený vládní návrh odůvodní ministr vnitra Československé socialistické republiky soudruh Jaromír Obzina. Prosím, aby se ujal slova.

Ministr vnitra ČSSR J. Obzina: Vážený soudruhu předsedo, milé soudružky poslankyně, vážení soudruzi poslanci, jménem vlády Československé socialistické republiky vám předkládám k projednání a schválení návrh zákona o hlášení a evidenci pobytu občanů. Obsahová náplň navrhovaného zákona je politicky velmi důležitá a citlivá, neboť se dotýká jak celospolečenských a celostátních zájmů, tak zájmů každého jednotlivého občana bez výjimky.

Celospolečenský a celostátní význam navrhovaného zákona spočívá v tom, že jeho realizace bude jedním z důležitých zdrojů informací pro stranické, státní, hospodářské a společenské organizace a jejich orgány, které se při své analytické a rozhodovací činnosti na všech stupních musí opírat o dokonalou a přesnou soustavu informací a dat nejen z oblasti národního hospodářství, sociální, kulturní a politické sféry, nýbrž i o přesné a pravdivé údaje o pobytu, pohybu a vývojových tendencích struktury obyvatelstva. Jen tak lze dosáhnout toho, aby sociální a národohospodářské plánování a řízení a stejně tak opatření k upevňování a zdokonalování ochrany bezpečnosti občanů, společnosti a socialistického státu odpovídala objektivním skutečnostem, společenské realitě. Celospolečenský aspekt navrhované právní úpravy spočívá i v tom, že administrativními zásahy a opatřeními nebude život občanů ztěžován a občané obtěžováni povinnostmi nad nutný rámec jejich osobního a celospolečenského zájmu.

Sledovaných záměrů na úseku hlášení a evidence pobytu nelze dosáhnout bez aktivní spolupráce samotných občanů. Proto podstatou navrhovaného zákona je, nejvyšší právní normou stanovit jak povinnostmi státních orgánů, tak občanů, aby bylo dosaženo očekávaného cíle.

Stávající zákon č. 52/1949 Sb., o hlášení a evidenci pobytu občanů se osvědčil. Navrhovaná úprava proto sleduje zdokonalení, zjednodušení a zkvalitnění praxe, zobecnění získaných poznatků a odráží objektivní změny, k nimž došlo v průběhu 32 leté účinnosti dosud platného zákona, jak z důvodové zprávy a návrhu nového zákona vyplývá, tvoří podstatu změn především tyto skutečnosti:

1. praktické zjednodušení ohlašovací povinnosti občana a ekonomie času při plnění této povinnosti;

2. zajištění dokonalé evidence, umožňující státním a hospodářským orgánům zkvalitnění analytické, plánovací a řídící činnosti, ať již se dotýká zájmů občanů ve společnosti jako celku, nebo zájmů jednotlivých občanů v rámci územních správních celků;

3. konkrétní a aktuální praxí hlášení a evidencí pobytu občanů získat a mít k dispozici v nutných případech pohotovou a spolehlivou identifikaci občanů a tak přispívat k upevňování společenského pořádku a ke zvýšení předpokladů úspěšného boje s protispolečenskou činností, zvláště pak s trestnou činností asociálních a parazitujících živlů a recidivistů;

4. vytvářet materiálně technické a kádrové předpoklady pro automatizované zpracování dat i údajů o pobytu občanů při úspoře pracovních sil a efektivním využívání finančních prostředků.

Ke zkvalitnění objektivních předpokladů pro splnění cílů obsažených v návrhu zákona bylo od roku 1981 započato s praktickou výstavbou centrálního registru obyvatel, založeného na automatizovaném a průběžném zpracování dat. K tomu bylo plně využito údajů získaných z celostátního sčítání lidu, domů a bytů v roce 1980. Od ledna 1983 bude zahájen zkušební celostátní provoz centrálního registru obyvatel. Tím bude zajištěna - mimo jiné - i materiální a technická stránka realizace požadavků, vyplývajících z návrhu zákona.

Navrhovaná právní úprava je v souladu se zákonem o jednotné soustavě sociálněekonomických informací a je zcela oproštěna od ustanovení, která by zdvojovala právní předpisy a proto striktně a výlučně upravuje pouze vztahy hlášení a evidence občanů.

Soudružky poslankyně, soudruzi poslanci, předložený vládní návrh zákona o hlášení a evidenci občanů byl legislativně řádně projednán a protože je přínosem k upevnění a zdokonalení našeho právního řádu, jménem vlády Československé socialistické republiky doporučuji, aby po projednání byl schválen.

Předsedající předseda SL V. David: Děkuji soudruhu ministru Obzinovi za výklad k projednávanému vládnímu návrhu.

Výbory Sněmovny národů pověřily funkcí společné zpravodajky ověřovatelku výboru branného a bezpečnostního poslankyni Emu Šarišskou a výbory Sněmovny lidu členku ústavně právního výboru poslankyni Dobromilu Vávrovou.

Prosím nejdříve poslankyni Emu Šarišskou, aby přednesla zpravodajskou zprávu.

Společná zpravodajka výborů SN poslankyně E. Šarišská: Vážený súdruh predseda, vážené súdružky poslankyne, vážení hostia, vládny návrh zákona o hlásení a evidencii pobytu občanov, ktorý prerokúvame, je vážnym dokumentom, ktorý vytvára podmienky na získanie podkladov pre riadiacu a rozhodujúcu činnosť našich štátnych a hospodáskych orgánov v zmysle potrieb súčasného spoločenského vývoja.

Zvlášť v terajšej dobe, charakterizovanej veľkým pohybom občanov či už z hľadiska pracovných alebo rekreačných na prechodný čas alebo trvale, zazbezpečuje prerokúvaný vládny návrh zákona poskytovanie všetkých potrebných údajov. Popri tejto migrácii zabezpečuje aj poskytovanie údajov o počte narodených, úmrtí, počte svadieb a rozvodov. Že nejde o zanedbateľné počty, je vidieť z číselných údajov priložených k dôvodovej správe.

Doteraz platné zákonné normy a praktizovaná práca s údajmi o evidencii a pobyte občanov nevyhovujú súčasným požiadavkám. Rovnako hľadisko pohotovosti momentálnych údajov a ich spracovanie vyžaduje prechod na automatizovaný systém evidencie, ktorý bude pohotový a operatívny. Otázka evidencie občanov je dôležitá pre štátne a hospodárske orgány a dotýka sa bezprostredne aj všetkých občanov pri uplatňovaní ich občianskych povinností a práv, napríklad požiadaviek na byty a ubytovanie, výplaty odlučného, daňových a iných povinností.

V dôvodovej správe súdruha ministra bolo zdôraznené, že zákon dáva predpoklady aj na obmedzenie trestnej činnosti kriminálnych živlov.

Návrh prináša upresnenie, alebo zmeny v ustanoveniach skorších zákonov a smerníc, sprísnenie niektorých povinností občanov a ubytovateľov. Pamätá sa aj na zvláštne prípady hlásenia, či už sú to napríklad zdravotnícke zariadenia, sociálne ústavy, pobyt v pohraničnom pásme a ďalšie.

Treba kladne hodnotiť snahu o odbúranie zbytočnej administratívy spojenej s hlásením a evidenciou.

Povinnosti sú formulované jednoznačne a nepripúšťajú rôzny výklad, nie sú formálne a prispievajú k upevňovaniu systému evidencie občanov.

Pri prerokúvaní návrhu zákona boli naše branné a bezpečnostné výbory zoznámené aj s obsahom pripravovaných vykonávacích pokynov. Naše výbory konštatovali, že sú v súlade s návrhom zákona a poskytujú tak občanom, ako aj vykonávacím orgánom presné vysvetlivky.

Dôležitou skutočnosťou je, že realizácia nového zákona nekladie požiadavky na prideľovanie finančných prostriedkov, ani na pracovné sily. Zvýšené finančné náklady sa prejavujú v technickom zebezpečení, t. j. pri zavedení potrebnej techniky v automatizovanom systéme riadenia. Potrebné finančné prostriedky sa vrátia v podobe rýchlych, pohotových a presných informácií pre všetky zainteresované orgány.

Pri prerokúvaní návrhu zákona v branných a bezpečnostných výboroch naši poslanci ocenili starostlivosť venovanú jeho príprave, presnosti formulácií a jasnému zdôvodneniu.

Pretože neboli vo výboroch vznesené, okrem upresňujúcich otázok nijaké pripomienky, navrhujem za Výbor branný a bezpečnostný a Výbor ústavnoprávny Snemovne národov, aby návrh zákona o hlásení a evidencii občanov dnešná schôdza schválila a jeho účinnosť bola stanovená od 1. januára 1983. Ďakujem za pozornosť.

Předsedající předseda SL V. David: Děkuji společné zpravodajce výborů Sněmovny národů poslankyni Šarišské. Nyní prosím poslankyni Dobromilu Vávrovou o přednesení zpravodajské zprávy.

Společná zpravodajka výborů SL poslankyně D. Vávrová: Vážený soudruhu předsedo, vážené soudružky poslankyně a soudruzi poslanci, vážení hosté, v září 1980 projednaly ústavně právní výbory a výbory branné a bezpečnostní Sněmovny lidu a Sněmovny národů vládní návrh zásad zákona o hlášení pobytu občanů a vyslovily s nimi souhlas. Doporučily však některé změny a úpravy, které se měly zohlednit při přípravě paragrafovaného znění návrhu zákona. Při projednávání vládního návrhu zákona o hlášení a evidenci pobytu občanů - tisk 42 - v ústavně právních výborech a výborech branných a bezpečnostních v září t. r. jsme mohli konstatovat, že vláda v maximální míře využila našich připomínek. Jsem přesvědčena, že jejich akceptování přispělo k upřesnění a ke srozumitelnosti předloženého návrhu.

Dovolte mi nyní, soudružky poslankyně a soudruzi poslanci, několik slov k ústavně právní stránce vládního návrhu zákona. Podle článku 26 ústavního zákona č. 143/1968 Sb., o československé federaci, ve znění ústavního zákona č. 125/1970 Sb. patří do působnosti Československé socialistické republiky kromě jiného též jednotná právní úprava evidence obyvatelstva; je tedy zcela v pořádku, že se tak děje zákonem Federálního shromáždění. Nová zákonná úprava o hlášení a evidenci pobytu občanů má působit v celé Československé socialistické republice bezprostředně a jednotně a v zájmu její komplexnosti je jistě nezbytné, aby také stanovila způsob, jakým se budou na realizaci tohoto zákona podílet národní výbory.

Jak jsem již uvedla, byl vládní návrh zákona o hlášení a evidenci obyvatelstva projednán v ústavně právních výborech a výborech branných a bezpečnostních obou sněmoven a bez dalších připomínek odsouhlasen. Nyní pro úplnost dodávám, že také výbory České národní rady a Slovenské národní rady vyslovily s návrhem zákona souhlas.

Jako společná zpravodajka ústavně právního výboru a výboru branného a bezpečnostního Sněmovny lidu se připojuji ke stanovisku společné zpravodajky výborů Sněmovny národů poslankyně Šarišské a navrhuji Sněmovně lidu vládní návrh zákona o hlášení a evidenci pobytu občanů v předloženém znění schválit.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP