Středa 10. listopadu 1982

Predovšetkým predložený dokument výrazným spôsobom zvyšuje význam a postavenie prokurátora aj v občianskom súdnom konaní. Konformne s tým navrhuje rozšíriť i jeho procesné oprávnenia. Podľa navrhovanej úpravy by mal mať prokurátor možnosť podať súdu návrh na začatie konania i v tých prípadoch, v ktorých by inak muselo súdnemu konaniu predchádzať rozhodcovské alebo zmierovacie konanie na inom orgáne, ktoré prokurátor sám podľa zvláštnych predpisov nemôže vyvolať. Navrhovaná úprava zabezpečuje prokurátorovi postavenie strážcu socialistickej zákonnosti a rozširuje jeho procesné oprávnenia i na prípady konaní, začatých na jeho návrh podľa zvláštnych zákonných predpisov, podľa ktorých prokurátor vystupuje na základe vlastného hmotno-právneho oprávnenia, ako napr. pri návrhu na zapretie otcovstva podľa § 62 Zákona o rodine, pri návrhu na vyslovenie pripadnutia plnenia z neplatnej zmluvy štátu podľa § 457 Občianskeho zákonníka atď. Umožní mu to podať v týchto konaniach odvolanie i proti rozsudku, ktorý úplne vyhovel jeho návrhu (napr. ak zistí po vydaní rozsudku iný skutkový alebo skutočný stav veci).

V predloženom dokumente ďalej predpokladáme, že prokurátor bude môcť podať návrh na obnovu konania a návrh na nariadenie výkonu rozhodnutia i v prípadoch, v ktorých konanie začalo alebo mohlo začať na návrh prokurátora, pretože to podľa neho vyžaduje záujem spoločnosti alebo ochrana práv občanov. Oprávnený, pravda, môže úspešne navrhnúť zastavenie výkonu rozhodnutia v prípadoch, v ktorých môže dokázať, že po vydaní rozhodnutia zaniklo priznané právo.

Ďalšou navrhovanou zmenou je úprava rozvrhnutia senátneho a samosudcovského rozhodovania. Podľa nového rozvrhnutia sa rozširuje pôsobnosť senátu v konaní a rozhodovaní v prvom stupni podľa tretej časti Občianskeho súdneho poriadku v taxatívne stanovených veciach, v ktorých spravidla ide o zásahy do významných záujmov občanov, prípadne so spoločenskou závažnosťou sa často spája i zložitá skutková problematika, a pri rozhodovaní sa môžu dobre uplatniť bohaté životné skúsenosti sudcov z ľudu z verejnej činnosti. Navrhované rozšírenie senátneho rozhodovania znamená zároveň prehĺbenie socialistickej demokracie a prispeje i k zvýšeniu výchovného pôsobenia súdneho konania a súdneho rozhodovania. V záujme úspornosti a racionality konania sa oproti tomu do pôsobnosti samosudcu zveruje rozhodovanie vecí, v ktorých ide skôr o riešenie odborných právnych otázok; prispeje to nepochybne i k urýchleniu konania.

Zníženie hospodárskych nákladov, zjednodušenie a zrýchlenie súdneho konania sleduje tiež navrhovaná úprava rozkazného konania, ktoré umožňuje, aby sa tento skrátený spôsob konania používal pri rozhodovaní väčšieho počtu jednoduchých majetkových sporov, v ktorých procesné zjednodušenie nebude ohrozovať práva a istoty účastníkov. Novela umožňuje súdu vydať na rozdiel od doterajšej úpravy platobný rozkaz i bez výslovnej žiadosti navrhovateľa a bez priloženého dokladu o tom, že odporca bol upomínaný, aby zaplatil. Podmienkou však je, že v návrhu na začatie konania budú inak dostatočné podklady pre túto formu súdneho rozhodnutia.

Významným spôsobom sa navrhuje zmeniť úpravu výkonu rozhodnutia zrážkami zo mzdy, a to tak, že stanovenie sumy, slúžiacej pre výpočet nezabaviteľnej časti mzdy a hranice, nad ktorú možno čistú mzdu postihnúť bez obmedzovania, vypúšťa zo zákona a vláda ČSSR sa súčasne splnomocňuje, aby určila tieto sumy nariadením vlády ČSSR. Táto úprava sa zavádza v súvislosti s rastom životnej úrovne občanov, rastom ich nárokov na základné životné potreby a s tým spojených zmien kritérií na nevyhnutné životné náklady. Podrobnosti i odôvodnenie, resp. predpokladané sumy, ktoré sa nesmú zraziť povinnému z mesačnej mzdy, vyplývajú z vládneho návrhu, resp. zo sprievodných materiálov. Rovnako tak sme ich prerokúvali vo výboroch obidvoch snemovní Federálneho zhromaždenia.

K vládnemu návrhu zákona, ktorým sa mení a dopĺňa notársky poriadok, stručne aspoň toto:

V konaní o dedičstve sa navrhuje novo upraviť rozvrh rozhodovania o vyporiadaní bezpodielového spoluvlastníctva manželov medzi štátne notárstvo a súd tak, že o vlastnom vyporiadaní bezpodielového spoluvlastníctva medzi dedičmi zostavovateľa závetu a pozostalým manželom rozhoduje samo štátne notárstvo podľa zásad stanovených pre vyporiadanie v Občianskom zákonníku. Podľa novej úpravy teda odpadne možnosť, aby dediči, prípadne pozostalý manžel, prejavili nesúhlas s rozhodnutím štátneho notárstva o vyporiadaní. To totiž malo za následok prerušenie notárskeho konania a rozhodovania o vyporiadaní v konaní pred súdom, pokiaľ účastník, ktorému to štátne notárstvo uložilo, podal súdu príslušný návrh. Týmto spôsobom, t. j. na súde, sa v budúcnosti bude v I. inštancii rozhodovať iba o tých sporných skutočnostiach medzi účastníkmi, od ktorých závisí rozhodnutie štátneho notárstva o vyporiadaní, t. j. napr. o rozsahu spoločného majetku, o rozsahu toho, čo sa vynaložilo z výlučného, resp. oddeleného majetku jedného z manželov na majetok spoločný a pod. Účastníkom sa však zachová možnosť podať proti rozhodnutiu štátneho notárstva, pokiaľ ide o vyporiadanie bezpodielového spoluvlastníctva, odvolanie, o ktorom rozhodne v odvolávacom konaní krajský súd. Nová úprava je pre účastníkov konania zrozumiteľnejšia a bude tiež viesť k urýchleniu a zhospodárneniu konania.

V konaní o dedičstve sa ďalej navrhuje upustiť od doterajšieho obligatórneho niekoľkého rozhodovania štátneho notárstva o čiastkových otázkach, čo bolo neúčelné, ťažkopádne a aj ťažko pochopiteľné, a zavádza sa možnosť rozhodovať jediným sústredeným rozhodnutím o určení všeobecnej ceny majetku zostavovateľa závetu, o výške jeho dlhov a o čistej hodnote dedičstva súčasne s rozhodnutím o potvrdení nadobudnutia dedičstva alebo o vyporiadaní dedičstva, prípadne o prenechaní zadĺženého dedičstva na úhradu dlhov. V prípadoch, v ktorých sa to však ukáže nevyhnutné alebo vecne účelné, bude štátne notárstvo i naďalej rozhodovať o každej čiastkovej otázke samostatne.

Ide o významné zjednodušenie, ktoré umožní racionálnejší postup štátneho notárstva a urýchli postup konania.

V konaní o umorovaní listín sa navrhuje rozšíriť okruh listín, ktoré nemožno v konaní pred štátnym notárstvom umoriť, o listiny, s ktorými je späté právo uhradzovať určitej československej organizácii v tuzemsku cenu tovaru. Úprava sa dotýka najmä odberných poukazov Tuzexu, poukazov na odber tovaru v obchodných domoch alebo poukazov podobného charakteru. Vzhľadom na zvláštnu povahu týchto listín, vykazujúcich znaky cenných papierov, je celkom odôvodnené vylúčiť ich z možnosti umorenia, rovnako ako to je podľa súčasnej úpravy pokiaľ ide o peniaze, lósy lotérie, tikety na stávky a známky denného obehu.

Konanie o registrácii zmlúv navrhujeme priblížiť občianskemu súdnemu konaniu, a to čo sa týka začatia konania i doručovania rozhodnutí. Má sa upresniť úprava povinností účastníkov pokiaľ ide o dokázanie skutočností, rozhodných pre posúdenie platnosti, resp. účinnosti zmluvy. Ide najmä o dokázanie oprávnenia nakladať s nehnuteľnosťou a o predloženie potrebných rozhodnutí, prípadne súhlasov, ktoré sú potrebné pre platnosť, alebo účinnosť zmluvy. Súčasne sa upresňuje súčinnosť národných výborov so štátnym notárstvom pri registrácii zmlúv a v záujme zjednodušenia sa upúšťa od požadovania stanoviska národného výboru v prípadoch, v ktorých nemôže nastať narušenie záujmov sledovaných národným výborom.

Vážený súdruh predseda, vážené súdružky, vážení súdruhovia, potreba komplexného pohľadu na občianskoprávne predpisy, na celé toto právne odvetvie, tvoriace základnú štrukturálnu súčasť nášho socialistického právneho poriadku, vzájomná vecná i časová spojitosť všetkých štyroch civilných justičných kódexov, teda Občianskeho zákonníka, Zákona o rodine, Občianskeho súdneho poriadku a notárskeho poriadku, i význam procesných predpisov, vyžadoval rovnakú náročnosť a dôslednosť v politickoprávnych analýzach hmotného práva ako procesného práva.

Táto skutočnosť oprávňuje, že navrhované zmeny a doplnky v ustanoveniach Občianskeho súdneho poriadku a notárskeho poriadku sa stretávajú s kladným prijatím v právnej praxi i vo verejnosti, že sa dobre chápe zmysel a poslanie týchto úprav, t. j., že majú upevniť právne istoty a oprávnené záujmy občanov v súlade so záujmami spoločnosti a socialistického štátu, zabezpečiť týmto právam a záujmom účinnejšiu a rýchlejšiu ochranu. Iste prispejú aj k zvýšeniu výchovnej funkcie konania pred súdom a štátnym notárstvom k tomu, aby občania uvedomelo zachovávali zákony a pravidlá socialistického spolunažívania a svoje povinnosti plnili dobrovoľne.

Prijatie vládnych návrhov novely Občianskeho súdneho poriadku a novely notárskeho poriadku bude rovnako ako prijatie novely Občianskeho zákonníka a Zákona o rodine prínosom pre zdokonalenie nášho právneho poriadku.

V mene vlády ČSSR odporúčam, súdruh predseda, súdružky poslankyne, súdruhovia poslanci, aby ste s predloženými návrhmi prejavili súhlas.

Předsedající předseda SL V. David: Děkuji místopředsedovi federální vlády soudruhu Lacovi za výklad k projednávaným vládním návrhům.

Oba návrhy byly přikázány k projednání ústavně právním výborům obou sněmoven, které pověřily funkcí zpravodajů poslankyni Hanu Kantorovou a poslance Josefa Bartončíka. Uděluji slovo zpravodajce ústavně právního výboru Sněmovny národů poslankyni Haně Kantorové.

Zpravodajka výboru ústavně právního SN poslankyně H. Kantorová: Vážený soudruhu předsedo, vážené soudružky poslankyně, vážení soudruzi poslanci, místopředseda vlády ČSSR s. akademik Laco zdůvodnil vládní návrh zákona, kterým se mění a doplňuje občanský soudní řád a vládní návrh zákona, kterým se mění a doplňuje zákon o státním notářství a o řízení před státním notářstvím (notářský řád).

Po dohodě se zpravodajem ústavně právního výboru Sněmovny lidu s. poslancem Bartončíkem se ve své zpravodajské zprávě zaměřím zejména na novelu posléze uvedeného zákona. Pracuji na státním notářství ve Žďáru nad Sázavou a proto je mi tato oblast právní úpravy blízká.

Předkládaný návrh této novely odráží v sobě neustálý růst významu notářské činnosti v naší společnosti. Celkovým zvyšováním životní úrovně dochází k rozšiřování majetkové sféry občanů a úměrně s tím se neustále rozšiřuje okruh působnosti státních notářství. Navrhovaná novelizace má upřesněním a prohloubením dosavadní úpravy přispět k zjednodušení řízení u státních notářství a napomoci k odstranění dílčích obtíží, které se při praktické aplikaci některých ustanovení notářského řádu vyskytovaly.

Jako státní notářka považuji za rozhodující klad nové právní úpravy to, že veškeré navrhované změny a doplňky vzešly z požadavků praxe.

Příkladem je ustanovení § 14 odst. 3 druhá věta notářského řádu - ustanovení tzv. kolizního opatrovníka nezletilému dítěti. Podle doslovného znění tohoto ustanovení mohl být kolizním opatrovníkem ustanoven pouze národní výbor. V praxi bylo ovšem v řadě případů třeba ustanovit opatrovníkem nezletiletého dítěte pro řízení před státním notářstvím občana.

Významného zjednodušení doznává právní úprava dědického řízení, a to zejména navrhovaným odstraněním jeho povinné fázovitosti, která představovala v praxi určitou těžkopádnost. Navržená změna umožní státnímu notáři vyřešit všechny rozhodné otázky pozůstalosti v jediném rozhodnutí. To povede ke zrychlení a zjednodušení řízení, aniž tím budou dotčena práva účastníků. Státnímu notářství zůstává přitom zachována možnost rozhodovat podle povahy konkrétního případu o každé z dílčích otázek samostatně, což bude praktické např. v případech rozporů mezi účastníky.

Krokem vpřed je i změna dosavadního § 35 notářského řádu. Dosavadní značně extenzívní výklad nachází nyní oporu ve výslovném znění zákona. Doplněním tohoto ustanovení se navíc řeší dosud velmi sporná problematika dalšího majetku náležejícího do bezpodílového spoluvlastnictví manželů, který se objeví ještě během řízení o dědictví po právní moci rozhodnutí o vypořádání tohoto majetku.

K důležitým změnám dochází v úpravě registračního řízení, kde se do jisté míry promítá i změna hmotněprávního pojetí registrace smluv navrhovaná v občanském zákoníku. Současná úprava řízení o registraci je v notářském řádu pouze rámcová a její aplikace působí proto v praxi někdy potíže. Vzhledem k významu vztahů k nemovitostem zakládaným smlouvou registrovanou státním notářstvím zpřesňuje předpokládaná novela v zájmu posílení právní jistoty občanů právní úpravu a podrobněji upravuje nejen povinnosti notářů na tomto úseku činnosti, ale i povinnosti účastníků registračního řízení. Dosavadní úprava mnohdy neúčelně zatěžovala práci státních notářství. Ukázalo se např. zbytečné, aby v případech, kdy smlouvou převáděné nemovitosti leží v obvodech několika státních notářství, rozhodovalo o registraci každé notářství. Navrhované řešení, aby o registraci v takovém případě rozhodovalo pouze notářství, které nejdříve zahájí řízení, třeba v zájmu zjednodušení uvítat. Obdobný cíl sleduje i vypuštění povinnosti státního notářství zabývat se otázkou dalšího trvání, resp. zániku omezení převodu nemovitostí.

Plně třeba souhlasit s navrhovanou změnou, aby po registrování smlouvy zasílalo státní notářství její prvopis s doložkou o registraci vždy tomu účastníku, kterému ze smlouvy vznikají práva k nemovitosti. V praxi totiž vznikaly občas potíže tím, že nabyvatel někdy nedostal k dispozici registrovaný doklad o svém právu k nemovitosti, protože dosavadní úprava vyžadovala zasílat tento doklad pouze ohlašovateli registrace, kterým mohl být i převodce.

Novelou se navrhuje částečně pozměnit i úpravu notářských úschov. Nedůvodné směsování úpravy rozdílných druhů úschov vedlo při výkladu a užívání těchto ustanovení k potížím, zejména pří přijímání a likvidaci úschov. Proto se dosud značně rámcová úprava zpřesňuje a jednotlivé druhy úschov se vzhledem k poněkud odlišnému právnímu režimu systematicky zařazují do příslušných částí notářského řádu, případně do jednacího řádu pro státní notářství. Třeba ovšem zdůraznit, že celkově v úpravě úschov nedochází k zásadním změnám.

Vážené soudružky poslankyně, vážení soudruzi poslanci, stejně jako novela notářského řádu, tak i vládní návrh novely občanského soudního řádu jsou podle mého názoru zpracovány velmi kvalitně a jejich přijetí bude znamenat pro praxi nesporný přínos. Oba návrhy byly přikázány ústavně právním výborům a projednány v nich bez připomínek. Závěrem své zpravodajské zprávy doporučuji proto Sněmovně národů vyslovit s oběma vládními návrhy v předloženém znění souhlas.

Předsedající předseda SL V. David: Děkuji zpravodajce výboru ústavně právního Sněmovny národů poslankyni Kantorové. Dále má slovo zpravodaj výboru ústavně právního Sněmovny lidu poslanec Josef Bartončík.

Zpravodaj výboru ústavně právního SL poslanec J. Bartončík: Vážený soudruhu předsedo Federálního shromáždění, vážené soudružky poslankyně, soudruzi poslanci, vážení hosté. Soudružka poslankyně Kantorová hovořila k vládním návrhům novely občanského soudního řádu a novely notářského řádu. Dovolte mi, abych se v návaznosti na její vystoupení zmínil o některých konkrétních souvislostech předkládané novelizace občanského soudního řádu.

Stěžejní předpis našeho civilního práva procesního - zákon č. 99/1963 Sb., občanský soudní řád, byl za dobu své účinnosti několikrát novelizován. Nebylo to ovšem způsobeno potřebou nápravy jeho nedostatků, naopak, v souvislosti s rozvojem socialistického práva jako aktivního nástroje řízení společnosti, bylo třeba operativně přizpůsobit znění některých ustanovení občanského soudního řádu změnám v jiných právních předpisech.

Tak zákonem č. 36/1967 Sb. bylo upraveno ustanovení o znalcích a tlumočnících, zákonem č. 158/1969 Sb. byly provedeny úpravy, reagující na federativní uspořádání státu a novelizaci zákoníku práce, zákonem č. 20/1975 Sb. byly provedeny další změny vyvolané novelizací zákoníku práce. Četnější, i když nikoli zásadní změny byly provedeny zákonem č. 49/1973 Sb., které byly vedeny především snahou urychlit a zhospodárnit občanské soudní řízení.

Soudružky a soudruzi poslanci, zmíněné úpravy byly dílčího rázu a základní struktury zákona se nedotkly. Jak vyplynulo z jednání ve výborech i z dnešního odůvodnění místopředsedy vlády Československé socialistické republiky s. akad. Laca, obdobnou tendenci sleduje i tato novelizace, jejíž přijetí by mělo občanský soudní řád ještě více přiblížit potřebám praxe.

Tak především v souladu s pojetím prokuratury v socialistické společnosti se posiluje a upřesňuje postavení prokurátora v civilním procesu tak, aby prokurátor mohl důsledně plnit své poslání strážce socialistické zákonnosti při soudním projednávání nejen trestních, ale i občanskoprávních záležitostí.

Za plně opodstatněné je třeba považovat, že novelizace občanského soudního řádu upřesňuje úpravu senátního a samosoudcovského rozhodování, jinak řečeno, že v souladu s jedním z hlavních principů socialistické justice povolává soudce z lidu k řízení u soudu prvého stupně v některých dalších závažnějších případech, které dosud řešil samosoudce, a ve kterých mohou soudci z lidu uplatnit své životní zkušenosti. Naopak, zavádí samosoudcovské rozhodování tam, kde senátní rozhodování se ukázalo být zbytečným, jako je tomu např. v případech zastavení výkonu rozhodnutí apod.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP