Tento předpoklad je ostatně pevně zakotven do závěrů 11. pléna ÚV KSČ. Naše zkušenosti to také potvrzují např. u spolupráce s JZD Mír - Chelčice, kde se již založení vlastní výzkumné a vývojové základny, napojené na programy pracovišť Jihočeského biologického centra ČSAV stalo skutečností.
Konečně princip a zajištění vzájemných zpětných vazeb tedy nejenom věda praxi, ale také v dialektické jednotě i praxe vědě, je obecně platnou zásadní podmínkou pro rychlý rozvoj a uplatnění vědeckotechnického pokroku.
Vážené soudružky, vážení soudruzi.
Rozsah přímého uplatnění vlastního vědecko-výzkumného potenciálu ČSAV v praxi našeho zemědělsko-průmyslového komplexu má svoje hranice a je také i svými reálnými kapacitami fakticky limitován. To vyplývá, jednak z prvotního poslání základního výzkumu, tj. hotovit dobrou teoretickou základnu pro racionální, vědou podložené rozvíjení naší praxe, jednak to vyplývá ze skutečnosti, že z našich pracovišť pouze jedno, Ústav fyziologie a genetiky hospodářských zvířat je přímo oborově zemědělského charakteru. Celá základna zemědělského výzkumu totiž patří do sféry resortu. Nicméně interakce pracovišť ČSAV s naším zemědělsko-průmyslovým komplexem zřetelně překračuje rovinu spolupráce s JZD o které jsem zde podal informace. Širší účast ČSAV na rozvoji zemědělsko-průmyslového komplexu je dnes realizována dohodami zakotvenou spoluprací s výzkumnými ústavy, zařízeními a výrobními podniky ze sféry zemědělských resortů, resortů lesního a vodního hospodářství, resortů průmyslu. Sem patří také spolupráce ČSAV a ČSAZ, státními veterinárními správami, s VHJ Sempra a Oseva, s koncernem Mlékárenský průmysl, se státními plemenářskými podniky, s generálním ředitelstvím konzerváren a lihovarů, se Středočeskou Frutou Mochov, se Severomoravskými celulózovými závody v Paskově a s dalšími podniky.
Protože všechna vědeckovýzkumná pracoviště ČSAV jsou situována v ČSR, jejich spolupráce s praxí se přirozeně v největší míře dotýká sféry kompetence ČNR.
Proto využívám této, pro mě vzácné příležitosti, abych na půdě ČNR podal stručnou informaci o přípravě ČSAV na 8. pětiletku z hlediska potřeb zajištění problematiky dlouhodobého rozvoje zemědělství a dalších odvětví, zabezpečujících výživu lidu s vytčením aktivit, směrovaných do sféry praxe, která je v kompetenci ČNR.
S cílem větší orientace na problematiku potřeb zemědělsko-průmyslového komplexu byl zpřesněn v duchu závěru 8. pléna a v souladu se závěry 11. pléna ÚV KSČ státní plán základního výzkumu takto:
Byl založen samostatný program "zemědělské vědy" a řešitelské kapacity byly v něm soustředěny do 5 stěžejních směrů:
- pedosféra, vědecké základy formování půdní úrodnosti,
- genetika a fyziologie kulturních rostlin,
- teorie regulace tvorby a akumulace organické hmoty polních plodin v hospodářských soustavách,
- hospodářská zvířata, teoretické otázky zvyšování užitnosti a ochrany zdraví,
- teoretické základy tvorby potravin a biochemických technologií.
Byl také současně založen zvláštní program státního plánu základního výzkumu "Bioekologické vědy", zaměřený na systematickou a ekologickou biologii, ekologii krajiny a lesnictví, který zemědělské problematice přispívá třemi stěžejními směry:
- genofond rostlin a živočichů, biologické základy jeho ochrany a využívání,
- paraziti člověka a živočichů, jejich životní projevy, boj s nimi,
- regulace populační dynamiky škůdců, plevelů a patogenů.
Další směry tohoto programu jsou věnovány ekosystémům vodním, lesním, travinným, vysokohorským; ekologickým principům využívání krajiny a teoretickým základům lesnictví a využití lesní biomasy.
Příslušným způsobem byl upřesněn program struktura a funkce živé hmoty, jehož řešení je předpokladem pro racionální ovlivňování a také programování živých systémů pro procesy, produkční a servisní účely také v zemědělství a v potravinářském průmyslu.
Pro potřeby zemědělství byly však také zpřesněny úkoly programů chemických a technických věd, věd přírodních i společenských: např. chemické inženýrství na úrovni extrakčních a čistících procesů, výzkum biologicky aktivních látek, rostlinných a živočišných, využití lignocelulózových surovin, využití regulační a měřící techniky, studia dynamiky atmosféry a klimatu, regulace a ochrana vodních zdrojů, studium ekonomických vztahů v zemědělsko-průmyslovém komplexu.
V přímém vztahu k rozvoji zemědělství stojí rozvoj našich biotechnologií, rozvíjených v této pětiletce také s podporou ČNR v souladu s usnesením vlády ČSSR 277/82. Jejich teoretickou osou v 7. pětiletce jsou 3 cílové projekty základního výzkumu - technologie génové manipulace, imobilizované živé systémy a mikrobiologické procesy.
Vážené soudružky a soudruzi,
lze již dnes říci, že práce na těchto projektech je úspěšná:
Projekt technologie génové manipulace zavedl již u nás zásadní inovaci do výroby protilátek cestou buněčného inženýrství a první československé monoklonální protilátky pro zpřesnění diagnostiky krevních skupin již přicházejí prostřednictvím Ústavu sér a očkovacích látek do naší zdravotnické praxe. Zdařila se také syntéza našeho prvního národního genu pro mozkový hormon net - enkefalin, včetně jeho zdařilé tvorby v bakteriálních buňkách. Na konci minulého roku se také zdařila bakteriální syntéza ekonomicky důležitého telecího syřidla chymosinu na základě příslušné dědičné informace ze slizničních buněk telecího předžaludku do bakteriálního systému. Také do výroby bylo zavedeno 8 speciálních enzymů, důležitých pro génové inženýrství a byla realizována výroba speciálních dosud dovážených untensilií. Byla také dokončena konstrukce československého plně automatizovaného a programovatelného chemického syntezátoru genů, složeného s československé součástkové základny, který se vyrovná, ne-li předčí analogické geny - syntezátory zahraniční.
Praktickou koncovkou projektu imobilizované živé systémy je uskutečněná výroba kyseliny asparagové v tunových množstvích z kyseliny fumarové, realizovaná v kouřimském podniku Výzkumného ústavu pro biofaktory. Tento výsledek má velký význam potravinářský, protože plně kryje potřeby jedné ze dvou dosud dovážených komponent sladidla Usal, které také vzniklo v ČSAV a je vyráběno v n. p. Spofa.
Projekt Mikrobiologické procesy přispěl v této pětiletce konkrétně k zajištění naší produkce antiparazitárních antibiotik monenzinu a tylozinu, klíčových pro živočišnou produkci a vůdčím způsobem se také podílel na zavedení výroby krmných kvasnic v Paskovské celulózce, jejíž konečný objem má být 40 tisíc tun za rok na bázi sulfitových výluhů za využití výhradně čs. technologie, včetně fermentorů.
V 8. pětiletce teoretickou osou dalšího rozvoje moderních biotechnologií mají být v rámci nového komplexního programu jejich rozvoje, který je připravován Státní komisí 4 cílové projekty základního výzkumu:
Vedle 3 zmíněných je to také nový projekt "Rostlinné explanáty, jejich využití ve šlechtění a zvyšování produktivity rostlin".
Obsahy všech těchto projektů jsou opět zpřesněny ve vztahu k potřebám zemědělského průmyslového komplexu.
Projekt technologie génové manipulace v tom smyslu je zaměřen na výrobní použití syřidla chymozinu, vytvářeného bakteriální cestou, na přípravu průmyslově významných mikroorganismů, na přípravu kvasinek, schopných využívat škrob, na rozvoj technik vyšších řádů génové manipulace na úrovni živočichů.
Projekt mikrobiologické procesy je celý zaměřen na komplexní využití půdních mikroorganismů, včetně fixace vzdušného dusíku.
Projekt imobilizované živé systémy zohledňuje využití čs. makromolekulárních nosičů a jedním z jeho perspektivních výstupů je výroba kyseliny jablečné imibilizovanými mikrobiálními buňkami jako potravinářské náhrady kyseliny citronové.
Projekt "Rostlinné explantáty"je celý zaměřen na vypracování nových šlechtitelských technologií vyšších rostlin s cílem zvýšení jejich produkční schopnosti a jejich ozdravování od patogenů. Metodické zaměření tohoto projektu je směrováno na:
- uchování genofondu, kulturních a planých rostlin;
- množení a ozdravování rostlin, zejména brambor a zahradnických plodin;
- selekci hospodářských významných znaků, především polních a zahradnických plodin.
Vedle konkrétních výzkumných úkolů mají tyto cílové projekty základního výzkumu ještě jedno nemalé praktické poslání rozšiřovat základnu "know-How" pro efektivní využití nakoupených licencí, spočívajících na nových složitých metodách, naší aplikační sférou.
Vedle formy cílových projektů základního výzkumu, potřeby našeho zemědělství budou v 8. pětiletce také již zajišťovány nově etablovanými vybranými úkoly programu státního technického rozvoje, odsouhlasenými příslušnými resorty a schválenými státní komisí.
Sem patří tyto úkoly:
- šlechtění průmyslových kmenů mikroorganismů pro zdravotnictví, zemědělství a potravinářství;
- biotechnologie v reprodukci hospodářských zvířat;
- využití bioracionálních pesticidů v programech integrované ochrany rostlin a konečně úkol:
- technologie přípravy monoklonálních protilátek.
Právě tento úkol již plně zohledňuje potřebu širokého využití monoklonálních protilátek jako diagnostik v zemědělství, včetně diagnostik pro fytopatogeny. Také tento úkol je reálný, protože první naše protilátky pro diagnostiku viru svinutky bramborové, který se ze 17% podílí na ztrátách naší bramborové produkce, jsou na světě a byly připraveny v Ústavu molekulární genetiky ČSAV v kooperaci s Ústavem experimentální botaniky ČSAV a výzkumnou zemědělskou základnou zejména v Havlíčkově Brodě a v Olomouci.
Všechny tyto vybrané úkoly programu vědeckotechnického rozvoje jsou charakteristické tím, že jejich realizační koncovka je položena do 8. pětiletky, tj. že jde o úkoly první řešitelské generace, které mají býti adresně ukončeny hmotným realizačním přístupem.
Vážené soudružky a soudruzi,
touto informací dovolil jsem si předestřít ČNR stručnou charakteristiku širšího akčního rádiu ČSAV, který bude v 8. pětiletce zaměřen na problematiku zemědělsko-průmyslového komplexu. Z toho také vyplývá i širší účast pracovišť ČSAV, vesměs lokalizovaných na území ČSR, a proto podléhajících také kompetenci ČNR.
Proto bych chtěl závěrem poděkovat ČNR za účinnou podporu práci a záměrům ČSAV a požádat ČNR, aby tomuto úsilí pracovišť ČSAV věnovala i v 8. pětiletce svou, dnes tradiční pozornost, která již v 7. pětiletce vykázala výraznou výslednou návratnost, jak o tom svědčí konkrétní příklady, které jsem zde mohl uvést.
Děkuji za Vaši pozornost /potlesk./