Předseda ČNR prof. ing. Josef Kempný, CSc.: Děkuji poslanci Josefu Rotovi. Slovo má poslankyně Hana Fuchsová a připraví se poslanec Bohuslav Horáček.
Poslankyně Hana Fuchsová: Vážené soudružky a soudruzi, na plnění úkolů vytyčených XVI. sjezdem KSČ a na úkolech vyplývajících z Oblastního plánu rozvoje Severočeského kraje v 7. pětiletce, se společně se všemi pracujícími našeho kraje podílí i mládež.
Mladí lidé stojí v čele mnoha pracovních kolektivů, jsou předními dělníky, zemědělci, mistry, techniky, vedoucími hospodářskými pracovníky, jsou zlepšovateli, novátory, vynálezci. Jsou mezi nimi vynikající absolventi středních a vysokých škol, řada výzkumných a vývojových pracovníků, kteří se výsledky své práce podílí na zvyšování efektivnosti našeho národního hospodářství.
Stálá pracovní skupina předsednictva ČNR pro mládež, tělesnou výchovu a sport se soustavně zabývá problematikou práce, výchovy, studia i využívání volného času naší mládeže. Proto při přípravě dnešního jednání projednala i problematiku života mladých lidí v Severočeském kraji. Protože já sama jsem členkou SSM a v Severočeském kraji, je můj volební obvod, chtěla bych s některými otázkami života severočeské mládeže dnešní schůzi seznámit.
Díky široké aktivitě členů Socialistického svazu mládeže i našich pionýrů byl severočeské svazácké organizaci v roce 1983 poprvé v historii propůjčen Putovní Rudý prapor ÚV Socialistického svazu mládeže pro nejlepší krajskou organizaci, okresní organizaci Chomutov byl propůjčen prapor Českého ústředního výboru Socialistického svazu mládeže a minulý týden se této pocty dostalo okresní svazácké organizaci v Mostě. To jsou ocenění, která mladé lidi těší, ale ještě více zavazují.
V rámci plnění náročných úkolů se zvýšila spoluzodpovědnost mladých lidí za dosahování vyšší efektivnosti a kvality veškeré výroby. Mladí lidé se podílejí na růstu produktivity práce, na vývoji a zavádění nové techniky do praxe, na úspornější využití surovin, materiálů, energie, paliv apod. V procesu výroby se tak u mladých lidí daří formovat vztah k práci, jejich charakterové a morální vlastnosti.
Na dosahovaných výsledcích má nejen podíl 85 tisíc členů Socialistického svazu mládeže a 150 tisíc jisker a pionýrů, ale také 520 mládežnických pracovních kolektivů, 155 mládežnických Brigád socialistické práce, 555 záloh Brigád socialistické práce, 2100 hlídek Reflektoru mladých, 180 komisí mladých odborníků, ale také stovky mladých zlepšovatelů, prostě tisíce mladých lidí pracujících v hornictví, v dopravě, v chemii, strojírenství, textilkách, zemědělství, službách a jiné.
Abych ale hovořila konkrétně. Tak například rozvoj celosvazového hnutí "Mládežnické konto kvality a efektivnosti 7. pětiletce" dosáhlo v našem kraji širokého rozmachu. Svědčí o tom výsledky krajského hnutí "Svazácká procenta navíc", do něhož je zapojeno 97 % základních organizací Socialistického svazu mládeže a 96 % jednotlivců. Za první pololetí tohoto roku bylo v oblasti racionalizace a zlepšovatelského hnutí podáno 1138 zlepšovacích návrhů, z nichž bylo 573 realizováno s ekonomickým přínosem přes 27 mil. Kčs.
Při úsporách dosažených činností základních organizací Socialistického svazu mládeže, mládežnických pracovních kolektivů a jednotlivci bylo dosaženo úspor na materiálech a surovinách za 13 mil. Kčs a na palivech a energii 7,8 mil. Kčs. Ve sběru kovového odpadu bylo sebráno přes 4 tisíce tun materiálů. 618 tisíc hodin bylo odpracováno na pomoc výrobě a při plnění volebních programů Národní fronty dalších 381 tisíc. I naši pionýři se zapojili do pracovní a společenské aktivity na počest 40. výročí Slovenského národního povstání a 35. výročí založení Pionýrské organizace. Odevzdali například 175 tun lesních plodů a semen, při zlepšování životního prostředí vysázeli 698 tisíc stromků a keřů. Odevzdali 7 tisíc tun starého papíru a 1,4 tuny starého textilu apod.
Významnou aktivitou mládeže, která má v našem vysoce vyspělém průmyslovém kraji své místo - je podíl mládeže na tvorbě a ochraně životního prostředí. Jde především o zapojení do soutěže "O cenu Brontosaura", která dává možnost co nejširšímu zapojení mladých lidí při řešení této problematiky. Například jenom při plnění úkolů "Vyhledávání a likvidace divokých skládek" odpracovali mladí lidé 7181 hodin a v oblasti péče o pracovní prostředí 85 628 hodin.
Další formou podílu mladých lidí v oblasti tvorby a ochrany životního prostředí je Severočeská iniciativa "Mládež lesu - lesy všem", která byla vyhlášena v roce 1974 v okrese Teplice a která se ujala pod různými názvy prakticky v celé ČSR. Z letošního roku mohu jmenovat iniciativu chomutovských svazáků, kteří jako okresní stavbu mládeže vyhlásili pomoc při ozeleňování Krušných hor na polesí Kovářská. Od dubna do září odpracovalo 241 svazáků 9 tisíc brigádnických hodin a zalesnili 70 ha plochy.
Mladí lidé v kraji mají patronát celkem na 2413 ha zelené plochy v místech a obcích, z toho téměř polovinu činí sady a parky. Tyto patronáty plní též výchovnou práci, ve smyslu předcházení negativního působení člověka na přírodu.
Soudružky a soudruzi, v našem kraji se realizuje též řada významných aktivit a iniciativ, které se postupně rozšířily do ostatních krajů, a to na úseku pomoci našemu zemědělství, které má v našem kraji pochopitelně svá specifika.
Takovouto iniciativou je například akce nazvaná "Mléko teče z luk", zaměřená na sklizeň sena, přebírání patronátů nad plochami luk a pastvin, ploch těžko přístupných mechanizaci, stavění oplůtků pro pastvu skotu apod. V letošním roce se podílelo na sklizni sena 717 základních organizací Socialistického svazu mládeže a 54 pionýrských skupin. Členové těchto organizací sklidili i při nepříznivých klimatických podmínkách 1 tis. tun sena. 102 základních organizací Socialistického svazu mládeže má dlouhodobý patronát nad 452 ha. Okresní organizace Socialistického svazu mládeže v Litoměřicích vyhlásila okresní stavbou mládeže - výstavbu pastevního areálu na Babinách v celkové rozloze 90 ha. Pozitivně bych mohla hovořit i o účasti mládeže při žních v akci "Ani zrno nazmar" či o práci mládežnických pracovních kolektivů v živočišné výrobě.
Na plnění úkolů národního hospodářství se svými možnostmi podílí i středoškolská a vysokoškolská mládež, zejména v době letních prázdnin, při letní pracovní aktivitě. V letošním roce bylo zorganizováno 466 kolektivních brigád, do kterých bylo zapojeno 9875 žáků a studentů a byla vytvořena hodnota díla 26,4 mil. Kčs.
V této souvislosti bych chtěla upozornit na skutečnost, že letní pracovní aktivita je v ČSR stále dobrovolnou záležitostí. Druhou rovinou problémů je získávání vedoucích na kolektivní brigády především z řad mladých pedagogů. Jejich účast by se jistě konkrétně projevila při dalším zkvalitnění letní aktivity. Stálo by jistě za zváženou, přijmout po linii ministerstva školství ČSR obdobné zásady pro organizování letní pracovní aktivity jako je tomu ve Slovenské socialistické republice.
Úspěšná je další činnost severočeských vysokoškoláků. V Liberci na vysoké škole strojní a textilní to byli především oni, kteří tisíci brigádnických hodin přispěli k odváženému projektu výstavby areálu vysokoškolských kolejí v Harcově, do přestavby fakulty se pustili i svazáci z pedagogické fakulty v Ústí nad Labem. Vysokoškoláci našeho kraje stojí v čele iniciativy "přebírání kolejního fondu" do socialistické péče ubytovaných studentů.
Hovoříme-li o práci Socialistického svazu mládeže na vysokých školách v našem kraji, musím se zmínit o problematice obsazování pracovních míst v kraji kvalifikovanými odborníky.
Skutečností zůstává, že řada míst v průmyslové a terciární sféře zůstává neobsazena a plán náboru kvalifikovaných vysokoškolských odborníků se neplní. Věřím, že i těmito otázkami se bude zabývat VI. celostátní vysokoškolská konference v příštím týdnu a že Československé ústředí vysokoškoláků vyvine ve spolupráci se státními orgány iniciativu, která napomůže alespoň vytvořit pro naplnění výše zmíněného úkolu patřičnou atmosféru na jednotlivých vysokých školách.
Soudružky a soudruzi, jak již jsem ve svém vystoupení uvedla, mohla bych dlouze hovořit o aktivitě mladých lidí na severu Čech. Například o tom, jak jsem přistoupili kiniciativě na počest 40. výročí vyvrcholení národně osvobozeneckého boje československého lidu a osvobození naší vlasti Sovětskou armádou pod názvem "40 vlasteneckých činů severočeské mládeže". Výzva krajského výboru Socialistického svazu mládeže v Ústí nad Labem k severočeské mládeži - 40 vlasteneckých činů - se stala základem nevídané iniciativy a aktivity svazáků a mladých lidí vůbec. Například ve Válcovnách trub a železárnách v Chomutově vyzval mládežnický pracovník kolektiv Ladislava Procházky ostatní brigády, aby se připojily ke snaze o rekordní výkony ve výrobě parogenerátorových antikorózních trubek. Mládežníci sami jich za září vyrobili 33 tun. I na uranových dolech si mládežníci vedou víc než úspěšně. Vrtná osádka předáka Josefa Rajtra svůj rekordní závazek se ctí splnila, zatímco mládežnický kolektiv lamačů a dobývkářů Jiřího Skřivana z Uranového dolu Křižany se pokouší o překonání podnikového rekordního postupu komora - pilíř. Práce odvádějí kvalitně a jejich minimální směnový výkon je 8,5 kubíku vyrubané horniny na hlavu a směnu. Bylo by možno hovořit o vynikajících výsledcích mládežnických pracovních kolektivů vedených například soudruhy Perknerem, Hejerem z Vítkovicích železáren Chomutov, s. Zollpriesta, Zachariase z dolů Vítězného února na Mostecku, či s. Brabcové z Benaru Benešov nad Ploučnicí, která k 30.6. splnila úkoly 4. roku 7. pětiletky a s. Hartlové z Kabla Děčín, která již splnila úkoly celé sedmé pětiletky 2. října, a o řadě dalších.
To jsou konkrétní výsledky, které upevňují autoritu Socialistického svazu mládeže a mají vliv na mladé lidi při jejich socialistické výchově, při aktivizaci pro plnění úkolů rozvoje socialistické společnosti. Výsledky a příklady ukazují, že mladí v Severočeském kraji umí vzít za práci všude tam, kde je to třeba.
Soudružky a soudruzi, v našem kraji se dokáží mladí lidé, vedle své poctivé práci též bavit, organizovat si sportovní a kulturní akce. Zde musím ovšem přiznat, že se vyskytují určité problémy a nedostatky, které ve svém důsledku vyúsťují u některých mladých lidí v lhostejnost k našim snahách a i v trestnou činnost. Lépe by se nám dařilo organizovat využívání volného času mládeže, ovlivňovat jeho náplň při lepší a větší materiálně technické základně této činnosti. Tak například v kraji disponujeme deseti okresními kluby mládeže Socialistického svazu mládeže, v okrese Česká Lípa tento klub nemáme. Jejich prostory jsou však v převážné míře naprosto nevyhovující pro širší zájmovou a klubovou činnost. Klub mládeže v krajském městě v Ústí nad Labem se nachází sice v centru města, ale jsou to sklepní prostory s kapacitou 50 lidí. V okrese Most to je např. bývalá restaurace, apod. Nemáme kluby v takových městech, jako je Meziboří či Varnsdorf, kde je velmi silná koncentrace učňů (v každém městě cca 3 tis.). Přitom při tak rozsáhlé investiční výstavbě, která v kraji probíhá, nebylo pro mládež postaveno žádné klubové zařízení a ani na příští pětiletku není s výstavbou počítáno. V generelu města Ústí nad Labem bylo s klubem mládeže počítáno, avšak z úsporných důvodů konečná fáze projektu s ním nepočítá. V kraji máme k dispozici 10 politickovýchovných středisek Socialistického svazu mládeže, vše ve starých z části rekonstruovaných objektech. Tato střediska byla převážně využívána naší pionýrskou organizací, zejména k zimní činnosti. Krajským hygienikem však byl v šesti těchto zařízeních pobyt dětí zakázán. Každým rokem uskutečňuje krajský výbor SSM ve spolupráci s krajským národním výborem a orgány činnými v trestním řízení tábor pro narušenou mládež. Pro letošní rok byla krajským hygienikem udělena výjimka pro jeho organizování na Tisé, pro příští rok již nemáme prostory ani pro tento typ tábora. Máme zájem řešit některé věci i cestou investiční výstavby v SSM. Pro 8. pětiletku bylo počítáno, a veškeré přípravné práce probíhají již několik let, s výstavbou politickovýchovného střediska NISA v Jablonci nad Nisou. Při projednávání plánu investiční výstavby s nadřízenými orgány Socialistického svazu mládeže však nebyla stavba do plánu zařazena, přestože v dlouhodobém plánu materiálně technického zabezpečení Českého ústředního výboru Socialistického svazu mládeže stavba byla. Nepříznivě ovlivní investiční činnost SSM v kraji i ta skutečnost, že v důsledku optimalizace podniků služeb mládeže dochází ke zrušení střediska STAVO, které jako jediné svazácké zařízení tohoto druhu v kraji provádělo alespoň potřebné údržby a opravy svazáckých zařízení, neboť stavební kapacity pro SSM jak z malého, tak velkého stavebnictví v kraji není. Došlo i ke zrušení metodického střediska pro klubovou práci.
Situaci na úseku pionýrských táborů by jistě částečně vyřešila výstavba základen mimo Severočeský kraj, ale také vyjasnění hygienických předpisů pro pořádání pionýrských táborů ve volné přírodě, pod stany, putovních táborů a jiných, o které je mezi dětmi velký zájem. Předpisy, stanovené pro provoz a činnost stálých objektů dětské rekreace, pořádání takových táborů prakticky znemožňují.
Problémy materiálně technické základny SSM a Pionýrské organizace SSM by jistě stály za hlubší zamyšlení a ve spolupráci Národní fronty a státních orgánů věci řešit i s vědomím, že se vše nedá realizovat ihned.
Byla by zde ještě řada námětů, jak pomoci mladým lidem ze severu, hovořili jsme o nich při jedné z našich návštěv na krajském výboru SSM v Ústí nad Labem. Nikdo nebude mladým lidem pracujícím na nejexponovanějších místech v chemii, v důlních revírech, dopravě a jinde závidět třeba i některá další preferenční zvýhodnění, umožnění výstavby rodinných domků za přijatelnějších podmínek, nebo třeba i úpravu úrokových sazeb při půjčkách na zabezpečení nejnutnějšího, co je potřeba k založení rodiny a nového domova, zvážení možnosti zvýšení příspěvku na cestovné při cestách na organizovanou rekreaci apod.
Soudružky a soudruzi, výsledky, kterých mladá generace v našem kraji dosáhla i ocenění naší práce, které těší, by nebyly možné bez soudružské pomoci, která je naší severočeské mládeži věnována krajskými stranickými, státními i společenskými organizacemi.
Mohu vás ujistit, že mladí lidé Severočeského kraje, Socialistický svaz mládeže i pionýři přiloží svoji ruku k dílu ve prospěch dalšího hospodářského a sociálního rozvoje našeho kraje a také proto, abychom v tomto kraji vytvořili co možná nejlepší prostředí pro šťastný a spokojený život celé dnešní mladé generace a i generací budoucích. (Potlesk.)
Předseda ČNR prof. ing. Josef Kempný, CSc.: Děkuji soudružce poslankyni Fuchsové. Hovořit bude poslanec soudruh Bohuslav Horáček
Poslanec Bohuslav Horáček: Vážený soudruhu předsedo, soudružky a soudruzi poslanci, ve výboru pro průmysl a stavebnictví jsme projednali zprávu o plnění Oblastního plánu rozvoje Severočeského kraje v 7. pětiletce, jejíž součástí byla kontrola úkolů, které zabezpečuje ministerstvo průmyslu ČSR Tento resort zaměstnává v kraji téměř 106 tisíc pracovníků a podílí se tak na zaměstnanosti Severočeského kraje 42 %. Hrubý obrat resortu dosahuje asi stejný podíl, Tyto údaje řadí resort průmyslu, ve kterém jsou zastoupena odvětví chemického průmyslu, zpracování dřevní hmoty a lehkého průmyslu, na první místo v kraji.
Oblastní plán ukládá ministerstvu průmyslu ČSR zajistit 31 investičních úkolů. Z tohoto počtu jich bylo za první tři a půl roku 7. pětiletky splněno sedm. Z významnějších bych chtěl jmenovat dokončení výstavby nové rafinerie v Litvínově, tkalcovny Velveta ve Varnsdorfu a uvedení do zkušebního provozu závodní teplárny v n. p. Tonaso Neštěmice v letošním roce, která zároveň slouží jako zdroj tepla pro nově postavené byty v Neštěmicích.
Z rozsáhlejších investičních akcí se v Litvínově, jak jsem si ověřil, připravuje stavba "Příprava suroviny pro petrochemii", s jejímž zahájením se uvažuje v příštím roce. Současně jsou připravovány akce ekologického významu, které vyplynuly z dřívějších vládních usnesení, zejména stále kritizovaný komín teplárny 700 s odlučovači popílku, dále intenzifikace odsíření plynů, čistírna odpadních vod apod.
Ve Spolku pro chemickou a hutní výrobu v Ústí nad Labem to pak bude skládka průmyslových odpadů ve Všebořicích a čistírna odpadních vod v Ústí a v n. p. Tonaso Neštěmice dojde k realizaci akce využití odpadních kalů.
Nedostatky přetrvávající v investičním procesu v celé naší ekonomice se plně projevují i v Severočeském kraji. Projevuje se to především u akcí nemajících prioritu, ale důležitých jak pro potřeby národního hospodářství, tak i mezinárodní směnu. Nad tímto stavem se všichni účastníci výstavby musí vážně zamyslet, zejména z pohledu prohlubující se spolupráce se SSSR v návaznosti na zasedání RVHP na nejvyšší úrovni.
Při jednání ve výboru jsme se zabývali také otázkami životního prostředí, které považujeme za závažné. Můžeme konstatovat, že v centru pozornosti resortu jsou proto také žádoucí změny energetických základen ve sklářském průmyslu, kde se počítá s další plynofikací a elektrifikací sklářských agregátů, popř. s centrálním zásobováním teplem a návazným zastavením generátorových stanic, ev. kotelen. Mimo realizaci investiční politiky se stále důsledněji prosazuje regulace emisí škodlivin v období nepříznivých meteorologických situací. Přijímaná technickoorganizační opatření umožní v inversních dnech přechodně omezit plynné a tuhé exhalace v závodech chemického, celulózo-papírenského a sklářského průmyslu cca o 10 - 25%.
Za velmi závažnou otázku považuje náš výbor rozvoj vybraných chemických závodů.
V nejbližším desetiletí bude nutné řešit rozvoj n. p. Spolek pro chemickou a hutní výrobu v Ústí nad Labem v souvislosti s jeho umístěním v bezprostřední blízkosti centra krajského města a ukazuje se, že řešení bude velmi obtížné. Musíme si uvědomit, že n. p. Spolek pro chemickou a hutní výrobu patří mezi nejvýznamnější závody našeho chemického průmyslu s nezastupitelným a nepostradatelným výrobním sortimentem orientovaným nejen pro potřebu ČSSR, ale i pro země Rady vzájemné hospodářské pomoci. Jsme přesvědčeni, že další rozvoj tohoto závodu bude řízen koncepcí generelu, respektující stanovisko Severočeského KNV.
Trvalým problémem v podnicích resortu průmyslu zůstává stabilizace pracovních sil, která se týká i mého mateřského podniku o. p. Crystalex, Nový Bor.
Zlepšit podmínky ke stabilizaci se snažíme výstavbou bytů tzv. netradiční formou. Dosud byla realizována výstavba 55 bytů v Novém Boru a Kamenickém Šenově.
Výstavba pozitivně ovlivnila stabilizaci nových profesí sklářské výroby v této oblasti. V současné době zabezpečujeme touto formou dalších 57 bytů. Pokud bude uvedená forma výstavby bytů pokračovat i v příští pětiletce, a za to se přimlouvám, budeme ji využívat pro stabilizaci pracovníků a pro realizaci bytové výstavby v oblastech, kde není uvažováno se soustředěnou bytovou výstavbou.
Závěrem bych chtěl vyjádřit svůj názor, že ministerstvo průmyslu přistupuje k zabezpečení úkolů v Severočeském kraji i přes určité problémy, které jsem ve svém vystoupení naznačil, s plnou odpovědností a že vytváří podmínky, aby problematika dalšího rozvoje Severočeského kraje byla řešena komplexně včetně tvorby životního prostředí.
Dovolte mně ještě poznámku o podílu stavbařů na rozvoji Severočeského kraje. Jejich úsilí dokumentují vybudované náročné stavby, komunikace a závody, nová města. Tato skutečnost je veřejnosti dostatečně známa z našich sdělovacích prostředků a my jsme výsledky na tomto velkém díle, které stavbaři odvedli, ve výboru ocenili.
Přesto jsme toho názoru, že je třeba ještě přidat, především v komplexní bytové výstavbě, kde zaostává řada účelových staveb. Zvýšenou pozornost je třeba věnovat kvalitě práce, využití fondu pracovní doby a rovnoměrnosti. K tomu musí ale také ostatní účastníci stavebního procesu počínaje plánovacími orgány, projektanty, přes strojaře a průmysl vytvořit podmínky a zabezpečit potřebné dodávky.
To je také předpokladem k tomu, aby stavební organizace plnily své plány nejen objemově, ale především věcně. Věcná stránka plnění investičního plánu je ještě slabým článkem investičního procesu v Severočeském kraji. Proto je třeba i z tohoto místa požadovat maximální disciplínu všech účastníků investičního procesu.
Jsme toho názoru, že potom i za ztížených podmínek, které oproti ostatním resortům stavbaři mají, se s úkoly při rozvoji kraje vyrovnají. (Potlesk.)
Předseda ČNR prof. ing. Josef Kempný, CSc.: Děkuji poslanci Bohuslavu Horáčkovi. Tím jsme vyčerpali všechny přihlášené řečníky. Hlásí se ještě někdo do diskuse? Hlásí se soudruh ministr Kapoun.
Ministr průmysl ČSR Miroslav Kapoun, dipl. tech.: Vážený soudruhu předsedo, soudružky a soudruzi poslanci, náš resort ministerstva průmyslu, který má stanovené úkoly v plánu rozvoje Severočeského kraje pro 7. pětiletku, má jednoznačný cíl tyto úkoly splnit. Řadu z nich jsme prakticky splnili a průběžně plníme a bylo to také konstatováno na našem společném hodnocení s příslušnými orgány Severočeského kraje. Je pravdou, že u některých investic máme určité problémy se včasným zahájením, ale především i s otázkami potřebných stavebních kapacit.
K dotazu s. posl. Strnadové bych chtěl říci toto: Na základě usnesení vlády ČSSR č. 218/84 byly uvedeny Českou plánovací komisí v seznamu závazných úkolů a centralizovaných staveb pro přípravu I. pololetí 8. pětiletky i ekologické stavby v našem koncernovém podniku Chemické závody čs.-sovětského přátelství v Litvínově. Jde o tyto 3 stavby: Komín 700 a odlučovač popílku, odsíření plynů a čistírny odpadních vod, blok 22 se zahájením v roce 1986.
Zpracované projektové úkoly uvedených staveb mohl investor projednat s dodavateli až na základě jejich určení ministerstvem stavebnictví ČSR v prosinci 1983 a v lednu 1984. U stavby komín 700 a odlučovač popílku bylo projednání návrhu projektového úkolu kladně uzavřeno v dubnu letošního roku, po projednání dokumentace na VHJ a našem resortu, byl projektový úkol předložen do státní expertizy v dubnu t. r. Úvodní projekt bude zpracován a schválen v sedmém měsíci 1985 a stavbu bude možné zahájit v předstihu ve IV. čtvrtletí 1985. Vzhledem k tomu, že byla stavba odsíření plynu dodatečně zařazena jako závazný úkol, provede ministerstvo průmyslu předschválení projektového úkolu. Úvodní projekt bude schválen v 7. měsíci příštího roku a stavbu bude možno rovněž zahájit v předstihu v roce 1985.
Pokud jde o stavbu čistíren odpadních vod, je připravena k zahájení v roce 1986. Určený dodavatel stavebních prací Pozemní stavby Ústí nad Labem odmítl z kapacitních důvodů stavbu převzít, a proto bude stavba zajišťována dovozem stavebních prací z Polské lidové republiky. V současné době je na základě nabídek zpracován projektový úkol, který bude v prosinci t. r. předložen do státní expertízy. Úvodní projekt bude na základě výluky zpracován rovněž v 7. měsíci příštího roku. Je tedy možno říci, že k zahájení v roce 1985 jsou ze strany ministerstva průmyslu vytvořeny podmínky pro výstavbu v Chemických závodech Litvínov a jednak u komínu 700 a odlučovač popílku, odsíření plynů u čistírny odpadních vod, blok 22, budou splněny podmínky zahájení v roce 1986 ovšem s tím, že budeme s dodavatelem z PLR projednávat takový časový postup výstavby, aby byl dodržen původně stanovený termín uvedení čistírny odpadních vod do provozu, což vidíme i pro kraj jako rozhodující.
Těmito opatřeními chceme tedy naplnit naše úkoly, které máme jako resort v 7. pětiletce v Severočeském kraji a chceme ještě některými dalšími akcemi, které máme v sociálních programech jednotlivých podniků, situaci ještě zlepšit.