Předseda ČNR prof. ing. Josef Kempný, CSc.: Děkuji soudruhu ministru Kapounovi a prosím soudruha místopředsedu vlády ing. Šrámka, aby se ujal slova.
Místopředseda vlády ČSR a předseda České komise pro vědeckotechnický a investiční rozvoj ing. František Šrámek: Vážený soudruhu předsedo, vážené soudružky a soudruzi poslanci chtěl bych vám v zastoupení vlády ČSR opravdu upřímně poděkovat za velký zájem a za celou řadu námětů, které vyplynuly z dnešní diskuse. Chtěl bych vás seznámit také s tím, že soudruh místopředseda ČNR Voleník nám předal záznam z konzultací poslanců v okresech Česká Lípa, Chomutov, Most a KNV v Ústí nad Labem. Ujišťuji vás, že se budeme všemi připomínkami, které jsou obsaženy jednak v tomto dokumentu a byly vysloveny v diskusi, zabývat. Z rozpravy i z podaných zpráv je jistě zřejmé, že vláda ČSR dobře zná situaci Severočeského kraje. Chtěl bych vás informovat o tom, že jsme se zabývali otázkami základních složek životního prostředí za celou ČSR, v čemž má velice významné místo právě Severočeský kraj. Dále byla projednána velice závažná zpráva ministerstva zdravotnictví o toxických látkách, pronikajících do potravinového řetězce a dále byla projednána velice závazná zpráva ministerstva lesního a vodního hospodářství o stavu lesů a přestavbě na řešení situace v celé ČSR a přirozeně také v Severočeském kraji. Nejde tedy o to, že bychom nevěděli, jak na problémy jít. Docela upřímně však musím za vládu říci, že na všechno, co je definováno jako požadavky na investice, opravdu nebude. Musíme udělat pořadí naléhavosti jednotlivých akcí, abychom měli jistotu, že to co schválíme, opravdu můžeme také úspěšně realizovat.
Před čím stojíme bezprostředně? Abychom co nejlépe splnili úkoly v letošním roce a v posledním roce této pětiletky. K tomu má naše vláda jako kontrolní a pomocné orgány velice důležité instituty. Je to komise federální a české vlády pro otázky Severočeského kraje, má Radu pro životní prostředí a konečně máme kontrolu všech vybraných staveb, která se provádí čtvrtletně na úrovni místopředsedů vlády české a federální. Soudruzi ze Severočeského KNV vám jistě potvrdí, že těchto možností, které tyto instituty poskytují, je plně využíváno a že dokonce právě touto cestou jsme mohli zachránit některé doslova havarijní situace, které se objevily v oblasti České Lípy a podobně.
Chtěl bych vás dále ujistit o tom, že oblastní plán na 8. pětiletku bude vycházet jednak z představ vlády a Severočeského KNV a také z vašich postřehů, které jste jednak vyslovili nebo zachytili ve zprávě o konzultacích a které nám byly předány. My považujeme za zcela zásadní, že oblastní plán na 8. pětiletku bude projednáván v předstihu. To má nesmírný význam pro přípravu investic, a to jak ze strany investora, projektanta a samozřejmě také dodavatele. Neméně významné je a jistě to neušlo vaší pozornosti, že bylo rozhodnuto o tom, zpracovat dlouhodobou koncepci tohoto kraje z hlediska hospodářského a sociálního vývoje v návaznosti na postup vyuhlení. Kdybychom hledali takové příklady v jiných státech Evropy, možná že bychom je vůbec nenašli. Je to celá řada opravdu komplikovaných věcí, které musí být rozuzleny co možná nejdříve, abychom nepřipravili pro generace, které přijdou po nás, nějaké zásadní nepříjemnosti.
Chtěl bych vás ujistit, že vláda usnesení, které bude dnes přijato, rozpracuje a bude s ním zacházet se stejnou vážností, tak jako se všemi usneseními, která byla přijata Českou národní radou. Děkuji vám za pozornost. (Potlesk.)
Předseda ČNR prof. ing. Josef Kempný, CSc.: Děkuji místopředsedovi vlády soudruhu Šrámkovi. Má ještě někdo z členů vlády připomínky nebo chce odpovědět na některé problémy? Nepovažujeme vystoupení s. Šrámka za závěr. Končím rozpravu a dávám závěrečné slovo zpravodajce a předsedkyni návrhové komise soudružce Jarošové.
Společná zpravodajka a předsedkyně návrhové komise místopředsedkyně ČNR Marie Jarošová: Vážený soudruhu předsedo, vážené soudružky poslankyně, vážení soudruzi poslanci, v průběhu jednání předložila vám návrhová komise návrh na usnesení z dnešní schůze ke zprávě vlády o rozvoji Severočeského kraje. K návrhu došly některé připomínky. Po jejich zvážení návrhová komise doporučuje upravit znění usnesení takto: na straně 2 text za druhou pomlčkou bude znít takto: "- že se postupně prohlubuje preventivní péče o zdraví obyvatel, zvláště dětí, a vytvářejí se též podmínky pro rozvoj
školství a kultury; ". Na téže straně druhý odstavec bude začínat takto: "Současně zjišťuje, že přes tyto úspěchy trvá stav, kdy některé plánované úkoly nejsou plněny... ".
Předseda ČNR prof. ing. Josef Kempný, CSc.: Děkuji. Soudružky a soudruzi, máte k předloženému návrhu včetně úprav, o kterých nás informovala soudružka Jarošová, ještě nějaké připomínky? Nejsou.
Kdo tedy souhlasí s návrhem usnesení České národní rady ke zprávě vlády České socialistické republiky o rozvoji Severočeského kraje, jak jej předložila návrhová komise a odůvodnila její předsedkyně soudružka Jarošová, nechť zvedne ruku! (Hlasuje se.)
Je někdo proti? Nikdo.
Zdržel se někdo hlasování? Nikdo.
Usnesení bylo přijato jednomyslně.
Tím jsme projednali třetí bod pořadu naší schůze, zprávu vlády o rozvoji Severočeského kraje, který bude i nadále představovat jednu z nejdůležitějších oblastí pro rozvoj jednotné československé ekonomiky.
V diskusi někdy zazněly jako by další požadavky na nové investice, na vyšší mzdové fondy, na různé další preference apod.
Chtěl bych na základě celé řady jednání při přípravě našeho zasedání uvést věci na pravou míru. Jsme přesvědčeni, že v národohospodářských plánech se vyčleňuje naší vládou dostatek prostředků pro Severočeský kraj, tak, jak to odpovídá možnostem naší ekonomiky podle vytvořených zdrojů. Co však je rozhodující - je nutnost tyto prostředky správně rozdělit, dislokovat podle celospolečenských priorit a hlavně a především všechny tyto prostředky plně využít a úkoly z nich vyplývající splnit tak, jak to odpovídá schválenému oblastnímu plánu. V tomto smyslu je třeba chápat i naše usnesení.
Na závěr bych rád poděkoval všem, kteří se podíleli na přípravě našeho jednání a přijatých závěrech. Jsem přesvědčen, že v zájmu proporcionálního rozvoje této důležité oblasti budou výkonné i zastupitelské orgány naší země bezezbytku plnit stanovené úkoly tak, aby Severočeský kraj se dále rozvíjel v zájmu ekonomických potřeb celého našeho státu i spokojeného života svých občanů.
Soudružky a soudruzi, můžeme přejít ke čtvrtému bodu pořadu dnešní schůze, kterým je
IV
Návrh ústavně právního výboru České národní rady na zproštění některých soudců z povolání soudcovské funkce (tisk 93)
Prosím zpravodajku poslankyni Marii Migotovou, aby návrh výboru odůvodnila.
Zpravodajka poslankyně Marie Migotová: Vážené soudružky poslankyně, vážení soudruzi poslanci, vážení hosté, v období od schůze České národní rady dne 25. a 26. června 1984 požádalo podle zákona o organizaci soudů a o volbách soudců 17 soudců z povolání o zproštění soudcovské funkce.
Z uvedeného počtu je 9 soudců znovu navrhováno k jiným soudům, 1 soudce hodlá nastoupit jiné zaměstnání, 4 soudkyně odcházejí z důvodu péče o děti, 1 soudkyně odchází ze zdravotních důvodů, 1 soudkyně odchází z důvodu přestěhování a 1 soudce skončil pracovní poměr vzhledem k tomu, že bylo proti němu zahájeno trestní stíhání.
Ústavně právní výbor ČNR projednal došlé žádosti o zproštění soudcovské funkce ve své schůzi 9. října 1984 a jeho jménem doporučuji, aby Česká národní rada zprostila funkce soudce z povolání soudce, kteří o toto zproštění požádali a jsou jmenovitě uvedeni v tisku č. 93.
Předseda ČNR prof. ing. Josef Kempný, CSc.: Děkuji poslankyni Migotové. Máte, soudružky a soudruzi, nějaké otázky nebo připomínky k návrhu ústavně právního výboru? Nejsou.
Navrhuji, abychom přistoupili k hlasování tak, že budeme hlasovat o celém písemném návrhu usnesení najednou. Jsou nějaké námitky k tomuto způsobu hlasování? Nejsou.
Kdo tedy souhlasí s návrhem ústavně právního výboru České národní rady obsaženého v tisku 93, aby Česká národní rada zprostila soudce z povolání uvedené v tomto návrhu soudcovské funkce, nechť zvedne ruku! (Hlasuje se.)
Je někdo proti? Nikdo.
Zdržel se někdo hlasování? Nikdo.
Děkuji. Tím jsme projednali čtvrtý bod pořadu schůze.
Můžeme nyní přistoupit k projednání dalšího bodu, kterým je
V
Návrh předsednictva ústředního výboru Národní fronty České socialistické republiky na volbu některých soudců z povolání k soudům České socialistické republiky (tisk 94)
Návrh odůvodní místopředseda ústředního výboru Národní fronty ČSR poslanec Miloslav Vacík. Prosím ho, aby se ujal slova.
Místopředseda ústředního výboru Národní fronty ČSR poslanec RSDr. Miloslav Vacík: Vážené soudružky poslankyně, vážení soudruzi poslanci, dovoluji si vám jménem předsednictva ústředního výboru Národní fronty ČSR, které zasedalo dne 19. září t. r., předložit ke schválení návrh 37 kandidátů na volbu soudců z povolání pro Nejvyšší soud ČSR, ke krajským, okresním, městským a obvodním soudům v České socialistické republice.
Jak již bylo řečeno soudruhem předsedou, předkládaný písemný návrh je uveden v tisku č. 94. Obsahuje politickoodborné charakteristiky 18 soudců, kterým uplyne desetileté funkční období. Uvedené návrhy jsou předloženy po provedené kontrole plnění závěrů komplexního hodnocení, které vyústilo u všech kandidátů v závěr, že splňují politické i odborné předpoklady pro výkon soudcovské funkce i v dalším období. Dále je mezi navrhovanými kandidáty 8 soudců z řad justičních čekatelů, kteří úspěšně složili předepsanou justiční zkoušku, a 11 soudců, kteří jsou navrhováni ke zvolení pro jiné soudy.
V předloženém návrhu je 21 mužů a 16 žen. Jejich věkové složení je následující: do 25 let dva kandidáti, do 35 let 21 kandidátů, do 60 let 14 kandidátů.
Při výběru kandidátů byla sledována jejich politická a odborná připravenost, zkušenosti z justiční praxe i angažovanost při uplatňování právních norem a předpisů socialistického soudnictví. Z provedených hodnocení jednotlivých kandidátů je možno konstatovat, že všichni splňují politické a odborné předpoklady stanovené v § 39, odst. 1 a 2 zákona č. 36/1964 Sb., o organizaci soudů a o volbách soudců z povolání ve znění vyhlášeném pod č. 19/1970 Sb. Všichni kandidáti se svou kandidaturou k uvedeným soudům souhlasí.
Proto mi dovolte, abych doporučil předložené návrhy ke zvolení.
Předseda ČNR prof. ing. Josef Kempný, CSc.: Děkuji soudruhu Vacíkovi za odůvodnění návrhu. Má někdo nějaké dotazy nebo připomínky? Nemá.
Doporučuji, abychom přistoupili k hlasování, a to o celém předloženém návrhu najednou. Jsou nějaké námitky k tomuto způsobu hlasování? Nejsou.
Kdo tedy souhlasí s návrhem usnesení na volbu soudců z povolání k některým soudům České socialistické republiky, jak je obsažen v písemném návrhu předsednictva ústředního výboru Národní fronty ČSR (tisk 94), nechť zvedne ruku! (Hlasuje se.)
Je někdo proti? Nikdo.
Zdržel se někdo hlasování? Nikdo.
Tím jsme zvolili navržené soudce do jejich funkcí a projednali pátý bod našeho pořadu.
Posledním bodem je
VI
Zpráva předsedy České národní rady o činnosti předsednictva ČNR za dobu od 26. června do 23. října 1984 (tisk 95)
Tato zpráva vám byla před schůzí rozdána. Máte ještě nějaké připomínky nebo otázky? Nejsou.
Navrhuji, aby Česká národní rada tuto zprávu o činnosti svého předsednictva za dobu od poslední schůze České národní rady podle tisku 95 schválila.
Kdo souhlasí s tímto návrhem, nechť zvedne ruku! (Hlasuje se.)
Je někdo proti? Nikdo.
Zdržel se někdo hlasování? Nikdo.
Děkuji, tím jsme projednali pořad dnešní naší schůze.
Soudružky a soudruzi, na závěr bych chtěl ještě připomenout, že jste dnes před schůzí dostali písemnou informaci o realizaci podnětů našich poslanců z 12. schůze ČNR, která se konala v dubnu. Doporučuji všem poslancům, aby i dále sledovali obsahovou realizaci svých podnětů a kontrolovali ve výborech, jak jsou tyto připomínky nebo náměty plněny nebo zajišťovány.
Tím jsme projednali celý náš pořad. Děkuji vám všem za aktivní podíl při přípravě i při vlastním jednání. Děkuji všem našim hostům a končím 14. schůzi České národní rady. (Potlesk.)
/Konec schůze v 14.45 hodin./