Pondělí 31. října 1983

Předseda ČNR prof. ing. Josef Kempný, CSc.: Děkuji soudruhu dr. Kejzlarovi. Slovo má poslanec Píro.

Poslanec ing. Josef Píro: Vážený soudruhu předsedo, vážené soudružky poslankyně, vážení soudruzi poslanci, v resortu lesního a vodního hospodářství je případů, řešených prokuraturou a soudy, relativně málo. Obě odvětví se řadí k těm, kde je četnost trestních řízení pod průměrem.

Proto se ve svém vystoupení zaměřím na speciální anebo alespoň tíživé problémy lesního a vodního hospodářství, a to stav bezpečnosti práce a ochranu zdraví při práci, vybavenost ochrannými pracovními oděvy a pomůckami a požárnost.

Je třeba říci, že četnost pracovních úrazů se v resortu pohybuje mezi 0,4 - 0,5 % a ve vodním hospodářství dokonce na úrovni 15 - 18 setin procenta. Je tedy nejen ve srovnání s jinými odvětvími, ale i absolutně na nízké úrovni. I přesto však dny zameškané pro pracovní neschopnost z titulu pracovní úrazovosti představují denní ztrátu asi 250 pracovníků. Smrtelná úrazovost vykazuje v období posledních tří let určitou kolísavost. V roce 1980 bylo dvacet smrtelných úrazů, v následujícím roce 17 a loni došlo opět ke zvýšení na 23. K rozhodující většině smrtelných úrazů dochází v nejrizikovější činnosti v lesním hospodářství - v těžební činnosti a při dopravních nehodách. Dochází k nim však i tam, kde smrtelné zranění je zcela ojedinělé a nečekané, jako např. při sklizni sena, při výkonu myslivosti apod.

Analýzy těžkých a smrtelných úrazů prokazují, že hlavní příčinou pracovních úrazů bylo "selhání lidského faktoru", tedy takové případy, kdy si pracovník připravil zranění tím, že svévolně porušil některý ze základních předpisů bezpečnosti práce, vstoupil nebo pracovaly ohroženém prostoru, nerespektoval pravidla silničního provozu anebo i porušil zákaz požívání alkoholických nápojů v průběhu směny.

Choroby z povolání představují ročně 80 - 90 evidovaných případů. Jedná se především o vazoneurózu. Je u ní však obtížné zajišťování účinné prevence vzhledem k rozptýlenosti pracovišť. Pracovník by totiž při práci s motorovou pilou měl přerušit práci a tím i nepříznivé působení vibrací nejméně deseti desetiminutovými přestávkami v průběhu směny. Pracovníci však mnohdy nechápou význam těchto zdravotních přestávek jako opatření v zájmu ochrany jejich zdraví, ale spíše jako brzdu při výkonu jejich práce. Proto je nedodržují a vystavují se zvýšenému nebezpečí v důsledku nepříznivého vlivu vibrací na jejich organismus.

Dovolte mi nyní několik poznámek o zásobování organizací MLVH ochrannými oděvy a pomůckami. V podmínkách práce v otevřené přírodě si pracovníci v lesním hospodářství zaslouží, aby byli po této stránce dobře zabezpečeni. A nejen zaslouží. Mají na to dokonce nárok. Vždyť dobrá ochrana před nepohodou je nejen uchrání před onemocněním, ale často může snížit i nebezpečí pracovního úrazu. Situace je však taková, že potřeby resortu jsou v některých položkách velmi výrazně kráceny. Například na rok 1983 byl podle regulativu uplatněn požadavek kasilonových rukavic více než 70 000 párů, potvrzené objednávky však dosahují asi jedné třetiny. Rozdíl jsou organizace nuceny zajišťovat nákupem v prodejní síti, což je však v rozporu s platnými předpisy. Obdobná situace je i u jiných ochranných a osobních pomůcek. K dalšímu krácení pak ještě dochází při plnění objednávek, a to hlavně pro nedostatek některých velikostních sortimentů. Je i celá řada připomínek ke kvalitě a provedení. Například letní ochranný oděv pro dřevorubce nemá náležitou vodoodpudivou úpravu, zimní zase postrádá původně navrhovanou oteplovací vložku. Podstata všech nedostatků a závad v zásobování, plánování, přidělování a používání osobních ochranných pomůcek je především v nedostatečném rozsahu výroby, v nízké kvalitě výchozího materiálu a jejím provedení. Je třeba říci, že jsou však určité předpoklady k tomu, aby od příštího roku konečně došlo ke zlepšení.

Soudružky a soudruzi,

hlavní úlohou lesa po dlouhá staletí byla jeho produkční funkce, tj. byl hodnocen jako zdroj produkce dřeva. Les však plní řadu dalších, mimoprodukčních funkcí, které mají základní význam pro životní prostředí. V období vědeckotechnické revoluce se význam těchto funkcí neustále zvyšuje. Les ovlivňuje koloběh vody a vytváří příznivější klimatické podmínky pro dané lokality. Významně působí na čistotu ovzduší tím, že z něj odlučuje pevné části a aerosoly, které se do ovzduší dostávají v emisích průmyslových podniků. Rozsah tohoto odlučování se odhaduje na desítky tun ročně na hektar. Důležitou úlohu plní les i z hlediska tlumení hluku.

Neustále roste také rekreační funkce lesa, která je nenahraditelná vzhledem k stoupající koncentraci obyvatelstva ve městech.

V současné době zaujímají lesy asi jednu třetinu celkové plochy ČSR a mají důležitou funkci z hlediska estetiky krajiny.

Pro všechny tyto funkce lesů je nezbytné - jak to vymezuje paragraf jedna zákona č. 61/1977 Sb. - chránit lesní fond, který tvoří pozemky, náležející do lesního půdního fondu a lesní dřeviny na nich.

Proto je v lesích zakázáno rozdělávat ohně a tábořit mimo vyhražená místa a v době zvýšeného nebezpečí požáru kouřit a vjíždět a parkovat s motorovými vozidly.

Co však říci tomu, že se každoročně připravujeme o desítky a stovky hektarů lesa vlastní neopatrností, bezstarostností a lajdáctvím. V letech 6. pětiletky bylo požáry zasaženo téměř 1300 hektarů lesa a škody vyčísleny v rozsahu téměř 18 mil. Kčs.

Přitom škody vyjadřují jenom ztráty na produkci dřeva a nepostihují již ostatní funkce lesa. V dlouhodobém sledování mají lesní požáry klesající tendenci. Nejvýznamněji k tomu přispívá řada opatření, stanovených a realizovaných po dohodě s inspekcemi PO a národními výbory, ale také zvýšená pozornost věnovaná problematice organizacemi lesního hospodářství. Pozitivně přispěla k snížení požárovosti v lesích likvidace parních trakcí, takže požáry způsobené lokomotivami jsou zcela ojedinělým zjevem.

Myslím, že letošní extrémní suchý rok také prokázal, že přijatá a prováděná opatření jsou účinná. Jsou však oblasti, kterým je třeba věnovat nadále velkou pozornost. Je stále hodně požárů, způsobených návštěvníky lesa při turistice a rekreaci, ale také z nezjištěných příčin a nezjištěnými pachateli.

Obdobná je i problematika pořádku v lesích. Stále se zde hromadí množství plechovek, obalů a odpadků. Čistí se zde auta, vypouští olej, ničí mladé porosty.

Pracovníci, pověření výkonem dozoru v lesích, obětavě usilují o udržení pořádku a krásy našich lesů. Realizace toho však závisí na kázni návštěvníků. Kladně je třeba hodnotit, že se vytvářejí kroužky mládeže, které napomáhají odstraňovat nepořádek v lese. Také pořady sdělovacích prostředků tomu napomáhají. Tuto uvědomovací činnost však bude třeba ještě více rozvíjet tak, aby se nám v lesích podařilo udržet důstojnou součást našeho životního prostředí a oblast, v níž si naši pracující opravdu oddechnou. /Potlesk./

Předseda ČNR prof. ing. Josef Kempný, CSc.: Děkuji poslanci Pírovi. Slovo má poslankyně Vokrouhlíková, připraví se poslankyně Langerová.

Poslankyně MUDr. Marcela Vokrouhlíková: Vážené soudružky a soudruzi, pořádek ve společnosti a přesné fungování našeho života závisí od toho, jak svou odpovědnost plní jednotliví její členové - každý na svém pracovišti, každý ve své funkci. Odpovědnost by měla patřit nejenom k náplni práce, ale měla by být samozřejmou vlastností každého našeho občana.

O výchovu socialisticky uvědomělého občana se snažíme, ale přesto se v praxi setkáváme s řadou problémů, a to právě např. s dodržováním zásad pracovní kázně. Příčiny porušování pracovní kázně vidíme v přetrvávajících rozporech mezi celospolečenskými zájmy a zájmy některých pracovníků, v nedostatcích řízení u jednotlivých socialistických organizací i v nesprávném uplatňování hmotné zainteresovanosti. Řešení není vždy jednoduché, ale východiska vidíme v opatřeních kádrových a výchovných. Významnou úlohu kromě rodiny a školy musí sehrávat i pracovní kolektiv. Máme na pracovištích mnoho BSP, které by se měly účinněji vyrovnávat s negativními jevy ve vztahu k práci.

Ale i v organizacích jsou zjišťovány závady např. při uzavírání dohod o pracích konaných mimo pracovní poměr. Výsledky prověrek v organizacích řízených ústředními orgány ČSR ukazují, že dohod o pracech, konaných mimo pracovní poměr se zneužívá k nesprávnému obohacování nebo obcházení předpisů o regulaci pracovních sil, ke zkreslování hospodářských výsledků a produktivity práce. Příčinou nedostatků není nedostatečná právní úprava, ale nezajištění dostatečné kontroly ze strany řídících pracovníků a nevyvozování důsledků ze zjištěných nedostatků. Jinde přetrvává i neznalost právních úprav při uzavírání dohod.

Nejčastěji se projevují závady tím, že při skončení pracovního poměru nejsou uzavírány písemné dohody, pracovníkovi není dán písemný posudek o pracovní činnosti, neukládá se kárné opatření, ale pracovník je okamžitě propuštěn. Tím vznikají obtíže s jeho novým umístěním v pracovním procesu. I zde jsou nedostatky zaviněny nedostatečnou znalostí pracovně právních předpisů pracovníků personálních oddělení.

Nás ve výboru zvláště zajímal stav ve zdravotnictví, o kterém se hodně hovoří. Jde zejména o negativní jevy jako je nevhodné chování, úplatkářství, protekcionářství a v několika málo případech o trestnou činnost zdravotníků páchanou v souvislosti s výkonem povolání, atd.

Ojediněle se vyskytuje i protispolečenské jednání občanů vůči zdravotníkům /např. přímé napadení lékaře při ošetřování a poškození jeho zdraví/.

Ministerstvo zdravotnictví ČSR přijalo soubor opatření k postupnému omezování všech těchto negativních jevů. Byly ustaveny komise pro boj s negativními jevy, které pracují od ministerstev až po okresy.

Smyslem a cílem těchto komisí je aktivizovat poctivé a čestné zdravotnické pracovníky k důslednému odstraňování vyskytujících se negativních jevů a jejich příčin, koordinovat a sjednocovat činnost vedoucích pracovníků zdravotnických zařízení v boji proti nim s opatřeními kontrolních, soudních, prokurátorských a bezpečnostních orgánů. Hlavní úkol komisí je v preventivní činnosti, ve sledování důsledné realizace opatření k nápravě z projednávaných stížností a v široké spolupráci s odborovými orgány a s dalšími společenskými organizacemi.

V boji proti příčinám kriminality mají své místo i odborné lékařské znalecké komise, které se zřizují u KNV a u MZ ČSR. V roce 1982 bylo krajskými znaleckými komisemi projednáno 96 případů. Bylo zjištěno pochybení ve 36 případech, z nichž bylo 19 předáno k dalším opatřením orgánům trestního řízení, 49 případů bylo řešeno kárným nebo náhradovým řízením podle zákoníku práce a jinými kádrovými nebo organizačními opatřeními. V ústřední znalecké komisi MZ ČSR byly v roce 1982 projednávány 4 případy.

Soudružky a soudruzi,

zpravodajská skupina zjistila pohovorem s experty, že také ve výchově k právnímu vědomí na odborných středních zdravotnických školách a zvláště pak na vysokých školách existují problémy. Jako červená nit se nám při průzkumech a jednání táhla otázka správné výchovy k právnímu vědomí, které je nadstavbou morální výchovy občana. Zjistili jsme, že zde je řada problémů a rezerv v řešení forem právní výchovy jak na středních školách, tak na vysokých.

V postgraduálu by bylo vhodné prohloubit vzdělávání o znalosti právního řádu, nejen se zaměřovat na předpisy svého oboru. Je třeba dávat lidem větší možnost seznámit se s důležitými předpisy, s nimiž přijdou při výkonu práce do styku. Bylo by vhodné více vydávat komentované právní předpisy se vzory podání, protože občan sám se s předpisy musí seznámit. Tyto připomínky jsme mnohem podrobněji projednali se zainteresovanými resorty při jednání ve zdravotním a sociálním výboru.

Sociální péče a zvláště zdravotní péče jsou v centru pozornosti občanů, každé porušení socialistické zákonnosti má citelný dopad na autoritu toho kterého zařízení. Jsme přesvědčeni, že převážná většina pracovníků ve zdravotnictví i v sociální péči jsou poctiví pracovníci, a proto i jednotlivé negativní případy je nutno z výchovných důvodů konkrétně kritizovat, aby kritika byla adresná, aby nesnižovala důvěru našich občanů v dobrou a odpovědnou práci zdravotníka i pracovníků v sociálních zařízeních. /Potlesk./

Předseda ČNR prof. ing. Josef Kempný, CSc.: Děkuji poslankyní Vokrouhlíkové. Slovo má poslankyně Langerová, připraví se poslanec Doležal.

Poslankyně Anna Langerová: Vážené soudružky a soudruzi, na úseku prevence byla v organizacích resortů průmyslu a stavebnictví ČSR hlavní pozornost orientovaná na zajišťování a prohlubování ochrany národního majetku, boji proti hospodářské kriminalitě a využívání právních prostředků vedoucích k nápravě. Přesto v letech 1980 - 1982 došlo ke vzestupu kriminality, který výhradně ovlivnily trestné činy a přečiny majetkového charakteru.

Za hospodářské trestné činy bylo např. v okrese Trutnovska v roce 1981 odsouzeno 111 osob, což činilo 15,2 % z celkového počtu odsouzených osob, v roce 1982 se počet odsouzených osob zvýšil na 147.

Příčinou hospodářské kriminality v průmyslu i stavebnictví, jak jsme si ověřili průzkumy, je stále slabá úroveň řídící činnosti, nízká účinnost vnitropodnikové kontroly, nedostatky v evidenci majetku v socialistickém vlastnictví a ochrana tohoto majetku i nedbalé zajišťování úkolů a další subjektivní i objektivní vlivy.

V průmyslových podnicích a výrobních organizacích je to i nedostatečné a neodpovědné plnění úkolů závodní stráže. Ta, i když je oprávněna a povinna kontrolovat, zda pracovníci organizace nedovoleně nevynášejí ze závodu výrobky a různé předměty, tuto povinnost řádně neplní. Potvrdilo to např. trestní stíhání 8 zaměstnankyň závodu 21, n. p., TIBA Dvůr Králové, které v roce 1981 postupně odcizily ze závodů různé druhy textilií v hodnotě několika tisíc korun. Látky přenášely nikým nekontrolovány přes vrátnici. Podobný případ se stal v n. p. Texlen, závod 01 v Trutnově, kde pracovník postupně v r. 1982 na svém pracovišti odcizil 3 elektrické ruční vrtačky, digitální počítač, sadu klíčů TONA a další. Odcizené věci přenášel bez problémů vrátnicí a ani v jednom případě nebyl členy závodní stráže kontrolován.

Skupině členů požárního útvaru k. p. Severočeské elektrárny Komořany nedostatečná kontrola pohybu vozidel přes vrátnici umožnila zcizení stavebního a požárního materiálu, barevných kovů, benzínu a dalších věcí v desetitisícových hodnotách, protože odcizené věci byly odváženy požárními auty.

Vážným problémem umožňujícím trestnou činnost je také nedostatečné oplocení závodů a uzavírání pracovních dvorů a staveništních skladů. To např. umožnilo pracovníkům vynést přes poškozené oplocení závodu k. p. Doly Ležáky autobaterie, svěráky a různé nářadí značné finanční hodnoty. Nedostatečná ostraha umožnila odcizit a odvést ze skladu Dolů Vítězného února travní lištovku sekačku TERRA. Tuto se nepodařilo objevit i proto, že její výrobní číslo nebylo podnikem evidováno a nedá se tedy krádež prokázat.

I když se značně zlepšila situace na úseku náhrad škod a náhradových řízení proti osobám, které škodu zavinily, trvá stále malá aktivita hospodářských organizací v uplatňování škody. Uplatňovat uznání dluhu za škody se daří především u pracovníků, kteří zůstávají nadále v pracovním poměru u zaměstnavatele. Horší je to u těch, kteří rozvázali pracovní poměr. Je tomu tak ve stavebnictví, kde např. u Pozemních staveb Praha bylo vymožení náhrady škody těžko dobytné, protože šlo o neustálé fluktuanty nebo byla upřednostněna vyživovací povinnost.

Stále neuspokojivý stav je ve vývoji mank a škod na hospodářských prostředcích. U resortu ministerstva stavebnictví činil objem mank a škod 48 mil. v roce 1981 a v minulém roce skoro 53 mil. korun. U resortu průmyslu to představovalo částku 77,5 mil. v roce 1981 a cca 88 mil. Kčs v roce 1982. I když se to zdá na celkových miliardových objemech těchto resortů malá částka, je to škoda značná pro národní hospodářství.

V této souvislosti se při provedených konzultacích vyskytl námět, který by mohl urychlit vymáhání náhrad škod a to - umožnit řešit škodu do 500 korun přímo nadřízeným pracovníkem a nikoliv komisí. Navrhovatelé se domnívají, že dosavadní řízení je značně komplikované a neúměrné uvedené částce.

Z konzultací jsem si ověřila, že přetrvává řada problémů v likvidaci drobných krátkodobých předmětů, zásob a neupotřebitelných předmětů. Značné materiální škody způsobují požáry. U resortu stavebnictví to představovalo vloni částku 105 mil. korun a v průmyslu jen samotný požár v kombinátě Paskov si vyžádal cca 50 mil. Kčs. Nadále dochází k porušování předpisů o bezpečnosti a ochraně zdraví při práci. Hlavní příčinou je nedůslednost v kontrole nad dodržováním bezpečnostních předpisů, zejména v užívání ochranných pomůcek a dodržování stanovených pracovních postupů, formální přístup vedoucích pracovníků k provádění školení o bezpečnostních předpisech apod.

Soudružky a soudruzi, to bylo několik poznatků z celé řady problémů, kterými jsme se společně s představiteli prokuratury a resortů na jednání výboru zabývali.

Protože růst činů proti socialistické zákonnosti má negativní dopad nejen do ekonomiky, ale i do morální oblasti, je potřebné, a my od resortů požadujeme, aby věnovaly daleko zvýšenou pozornost ochraně majetku v socialistickém vlastnictví, zejména zintenzívněním kontrolní činnosti, zaměřením se na předcházení trestné činnosti a využíváním všech právních prostředků k vyvozování odpovědnosti za porušování právních předpisů. K prohloubení boje s kriminalitou přijmout souborná opatření zaměřená na odstraňování příčin trestné činnosti a provádět průběžně rozbor zjištěných případů trestné činnosti v okruhu působnosti a zabezpečit, aby s výsledky šetření i s postihy byly seznamovány neprodleně kolektivy pracovníků organizací pracujících s cílem jejich výchovného ovlivňování k zamezení vzniku trestné činnosti. Děkuji za pozornost. /Potlesk./

Předseda ČNR prof. ing. Josef Kempný, CSc.: Děkuji poslankyni Langerové. Slovo má poslanec Doležal, připraví se poslankyně Dvořáková.

Poslanec Ladislav Doležal: Vážené soudružky poslankyně, vážení soudruzi poslanci, plnění stále náročnějších hospodářských a společenských úkolů, které stojí před naší socialistickou společností, vyžaduje, abychom důsledně odstraňovaly všechny překážky, které nás brzdí na cestě za dosažením cílů, jež strana vytyčila na XVI. sjezdu.

Neustálé upevňování a zdokonalování socialistické zákonnosti je jednou z nezbytných podmínek harmonického rozvoje naší společnosti.

Jak ukázala zpráva generálního prokurátora ČSR, je dodržování socialistického právního řádu a uplatňování socialistické zákonnosti věcí a povinností všech občanů i všech státních a společenských organizací.

Zvlášť při prosazování ochrany socialistické ekonomiky, především se zřetelem na ochranu majetku v socialistickém vlastnictví, v boji s trestnými činy proti hospodářské soustavě a hospodářské kázni, v uplatňování odpovědnosti za nekvalitní výrobu a v upevňování socialistické pracovní kázně, je nezbytný vysoký podíl a aktivní přístup především odpovědných hospodářských pracovníků, ale i stranického, odborového a mládežnického aktivu a funkcionářů.

V Severomoravském kraji došlo v uplynulém roce ke snížení celkového počtu osob stíhaných pro trestné činy ve srovnání s rokem 1981. Avšak u hospodářské kriminality došlo k mírnému vzestupu.

Hospodářská kriminalita spolu s trestným činem obecného ohrožení /mám na mysli požáry, výbuchy, havárie/ a spolu s trestným činem neoprávněného užívání cizího motorového vozidla z majetku v socialistickém vlastnictví dosahuje téměř jednu třetinu celkové odhalené kriminality.

Stálým problémem, jak jsem si ověřil při svých průzkumech ve volebním obvodě, zůstává míra objasněnosti trestné činnosti proti majetku v socialistickém vlastnictví. Zde podíl neznámých pachatelů trestných činů dosáhl 42 % a u přečinů je ještě výraznější.

Zde je třeba vidět rezervu v účinnosti práce všech zainteresovaných orgánů, neboť zvýšení objasněnosti majetkové trestné činnosti by mělo nepochybně významný preventivní účinek.

Dosti ojedinělý a spíše náhodný a výjimečný je v Severomoravském kraji, tak jako ostatně v celé republice, postih nekvalitní výroby. Tento postih však nevystihuje skutečný stav této trestné činnosti. Obecně je možno uvést, že dochází především k postihu nekvalitní výroby tehdy, když měla za následek škodu, ublížení na zdraví nebo dokonce smrt.

Postih jiných forem následků, např. různých druhů poruch, je opravdu výjimečný.

Zde se myslím nežádoucím způsobem projevují různé podnikové i resortní zájmy, stavěné před zájmy celospolečenské. Výsledkem je, že řídící a kontrolní orgány především na hospodářské ose řízení neplní vždy svou ohlašovací povinnost. Působí zde jistě i specifické okolnosti, jako je kolektivnost výroby, vzájemná závislost jednotlivých dílčích výrobků, nežádoucí tolerance ze strany vedoucích pracovníků i ze strany pracovních kolektivů apod.

V práci orgánů činných v trestním řízení, zejména orgánů SNB, jsou rezervy spočívající v nekomplexnosti trestního postihu a projevující se v tom, že se trestní stíhání zaměří jen na jeden z celého článku řetězu příčin a následků a dalšími se nezabývá. Nekomplexnost přístupu se projevuje i tím, že zatím není věnována dostatečná pozornost jevům, které provázejí nekvalitní výrobu, zejména zatajováním nebo deformací různých zpráv a hlášení v oblasti informačních systémů, resortních nebo i celostátních, a nebo že se odpovědní hospodářští pracovníci snaží uváděním nepravdivých údajů vyhnout tlaku finančních orgánů nebo jiným ekonomickým stimulům.

Přesto, že je normativní úprava postihování nekvalitní výroby uspokojivá, včetně evidence, je vyvozování hmotné a kárné odpovědnosti za nekvalitní práci stále na nízké úrovni.

Vedoucí pracovníci organizací nezabezpečují provádění soustavné kontroly v oblasti uplatňování odpovědnosti za nekvalitní výrobu a důsledně nevyužívají výsledků kontroly k bezodkladnému vyvozování důsledků z porušování pracovních povinností, včetně včasného uplatnění nároků na náhradu škod, za které podřízení pracovníci odpovídají. Stále neuspokojivá situace je v řízení o zmetcích, které končí zpravidla stanovením minimální výše náhrad, která je v rozporu s příslušnými ustanoveními zákoníku práce. Rovněž je neuspokojivý stav na úseku uplatňování náhrad škod za vnější zmetky a za majetkové sankce. Organizace jsou v tomto směru převážně pasivní, byt jde často o vysoké škody.

Postup organizací je odůvodňován tím, že ke škodám dochází z různých objektivních důvodů a že nelze dostatečně zjistit zavinění pracovníka. Pokud nárok na náhradu škody byl v ojedinělých případech uplatněn, byly uložené náhrady neúměrně nízké v poměru k výši škod, přičemž důvod takto nízko stanovených náhrad nebyl prověřitelný.

Součinnost odborových orgánů na tomto úseku je rovněž minimální. Není důsledně plněna oznamovací povinnost příslušných orgánů v případech podezření u trestné činnosti. Jde dále o podcenění kontrolní práce jako neoddělitelné součásti řízení.

Významnou podmínkou dalšího rozvoje naší ekonomiky je upevňování socialistické pracovní kázně. I zde, jak svědčí získané poznatky, jsou rezervy, jejichž plné využití by významně přispělo k procesu intenzifikace našeho ekonomického rozvoje.

Hodně práce, jak již bylo řečeno, zde ovšem musí odvést hospodářská řídící osa, stranické a společenské organizace na podnicích a závodech, kolektivy pracujících ve výrobě. Týká se to všech otázek boje proti hospodářské trestné činnosti i boje za upevňování pracovní kázně.

Chtěl bych zde uvést některé poznatky ze dvou rozhodujících organizací Severomoravského kraje. Nejprve z oborového podniku Vítkovické železárny a strojírny Klementa Gottwalda. Zde byla v roce 1980 přijata souhrnná opatření v boji proti negativním jevům, trestné činnosti a k rozvoji preventivně výchovné práce v podmínkách tohoto podniku.

Opatření byla přijata společně hospodářským vedením a podnikovými výbory KSČ, ROH i SSM. Po hospodářské linii byla zajištěna příkazem generálního ředitele. Jako velice pozitivní se projevila skutečnost, že šlo o opatření, která sjednocují přístupy všech zainteresovaných složek, tedy jak hospodářského vedení, tak i stranické a společenských organizací, a dále fakt, že šlo o opatření komplexní, která byla zaměřena na všechny oblasti dané problematiky. Plnění přijatých opatření je také pravidelně hodnoceno.

Dosavadní tříletá platnost přijatého dokumentu prokázala jeho užitečnost a projevila se ve zlepšení celkové situace, i když ne ve všech oblastech se stejnou intenzitou. Podařilo se však například snížit počet vynechávaných neomluvených směn. Za uplynulé tři roky došlo k relativnímu poklesu o více jak 15 %, což představuje zhruba 11 000 směn. Výchovné působení kolektivů pracujících, zejména brigád socialistické práce, vedlo ke snížení počtu pracovníků vynechávajících neomluvené směny zhruba o 10 %.

Ve VŽKG jsou rovněž uzavřeny dohody o intenzívní spolupráci s protialkoholní záchytkou, s příslušný ni útvary Veřejné bezpečnosti, prokuraturou, kurátory i obvodními národními výbory. To vše se rovněž projevuje např. ve snížení počtu pracovníků zachycených v protialkoholní záchytné stanici, sestupnou tendenci má i celkový počet pracovníků, kteří požili alkohol v pracovní době apod.

I v koncernu Ostravsko-karvinských dolů je dodržování socialistické zákonnosti věnována potřebná pozornost a v organizaci jsou vytvářeny podmínky pro potírání negativních jevů. Pozornost je věnována především důslednému rozpracování všech platných i specifických právních norem a předpisů, ovlivňujících činnost organizace, do vnitřních organizačních norem a řídících aktů. Je rozvinut systém vnitřní i vnější kontroly dodržování těchto předpisů, který pomáhá účinně zabezpečovat dodržování socialistické zákonnosti v celém koncernu.

Jedním z dominantních problémů, jehož řešení je věnována vysoká pozornost, jak ze strany stranických, tak i hospodářských a odborových orgánů koncernu, je bezpečnost práce.

Ne bezpečnost a hygienu práce jsou ročně vynakládány značné prostředky ročně kolem 400 mil. Kčs. Přesto se však projevují stálé nedostatky v zajišťování potřebných prostředků. Jde zejména o chybějící materiály a některá bezpečnostní zařízení. Například o požární chemlonové hadice, spirálové vrtací tyče, lutnové ventilátory s kombinovaným pohonem apod., což způsobuje řadu zbytečných těžkostí.

Pro obě organizace, o kterých jsem se zmínil, především ale koncern OKD, je dosti charakteristická problematika pracovní kázně, zejména však u krátkodobých pracovníků. Zatím se ji přes všechnu snahu a přijímaná opatření nepodařilo uspokojivě řešit a je zde třeba vidět jednu z dosud nevyužitých potencionálních rezerv, využitelných bez hmotných a finančních vstupů, ale s vynaložením potřebného úsilí v efektivní a účinné uvědomovací a politickovýchovné práci. Proti všem negativním jevům lze úspěšně bojovat, musí se však postupovat důsledně a komplexně. Přitom největší možnosti jsou v řídící práci po celé hospodářské ose řízení a v působení pracovních kolektivů na vytváření sociálního klimatu, nesmiřitelnosti s jakýmkoliv projevem porušení socialistické zákonnosti. /Potlesk./


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP