Úterý 22. března 1983

Na druhé straně nám ztrpčuje život značné zaostávání v budování nových prodejních jednotek. Přestože v loňském roce činil přírůstek v kraji něco přes 10 tis. m2 prodejní plochy, stálé zaostávání proti průměru ČSR dosahuje více jak 60 tis. m2 a přitom nejhorší situace je v městě Brně.

Uvedená situace se zlepší po dokončení výstavby obchodních domů Prior v Brně a v Jihlavě. Pomáháme si také budováním prodejen svépomocí občanů v rámci investiční akce Z. Loni např. touto formou bylo v kraji dáno do užívání 51 prodejen potravin. Vyvíjíme rovněž tlak na ředitele obchodních organizaci, aby více využívali provozních prostředků na rekonstrukce a modernizaci obchodní sítě. Orgány národních výborů také přísněji postupují vůči dodavatelským organizacím, které zabezpečují výstavbu obchodních zařízení v rámci komplexní bytové výstavby tak, aby byly dokončovány podle stanoveného harmonogramu. Samozřejmě, že počítáme i s větší pomocí ministerstva obchodu ČSR při účelové investiční výstavbě, abychom se postupně dostali v ukazateli plošného standardu na průměrnou úroveň ČSR.

Současná situace na trhu v Jihomoravském kraji je nepříznivá u některých druhů průmyslového zboží a u řady položek nebyla kryta spotřebitelská poptávka nejen v roce 1982, ani začátkem t. r. Jde zejména o mrazničky, barevné televizory, šicí stroje, jízdní kola, sportovní potřeby, výrobky ze skla a zejména z porcelánu.

V loňském roce národní výbory v kraji vyvinuly úsilí, aby ředitelé obchodních organizací spolu s výrobními hospodářskými jednotkami řešili problémy v zásobování zbožím ve smyslu usnesení vlády 151/82. Jde o zajištění dodávek některých nedostatkových druhů zboží do výše 1 % výroby zboží u těch podniků, které v rámci plánu nemají stanoveny dodávky do tržních fondů. Celé akci napomohla anketa krajského deníku Rovnost, která byla organizována z iniciativy našeho KNV a vyzvala výrobní podniky v kraji, aby se na výrobě nedostatkových druhů zboží podílely. Na tuto výzvu již loni reagovaly některé podniky, jako například Z PS Gottwaldov, Královopolská strojírna Brno, Metra Blansko a další. Letos zajišťují například Šmeralovy závody výrobu pařeništních oken, jsou vedena jednání s VHJ Českých závodů gumárenských a plastikářských v Gottwaldově na výrobu a dodávku těsnění pro automatické pračky, sací trubky k vysavačům, s Agrozetem Brno na dodávku krouhaček na řepu, brambory atd. V celé akci však by měly sehrát koordinační úlohu resortní ministerstva, a to zejména ve sjednocování uplatňovaných požadavků a zajišťování výroby nedostatkových druhů zboží podle skutečné potřeby, a to na základě průzkumu trhu.

6. zasedání ÚV strany rovněž orientovalo národní výbory na využívání místních rezerv energetických zdrojů. Zatím se nám v kraji podařilo uvést do provozu jednu malou vodní elektrárnu Okresního průmyslového podniku v Jihlavě, která přináší úsporu 30 KW elektrického výkonu.

Zvýšenou pozornost věnujeme také otázkám dopravy a hospodaření s pohonnými hmotami. Plánované úkoly v přepravě osob a nákladů byly v loňském roce úspěšně splněny. Náročné úkoly a problémy řešíme zejména v souvislosti se zajišťováním dopravy pracujících na stavbu jaderné elektrárny Dukovany, kam je v současné době dopravováno denně veřejnou autobusovou dopravou téměř 5000 osob. Do konce tohoto roku se tento počet zdvojnásobí, a proto jsme také požádali o zvýšení přídělu o dalších 35 autobusů mimo bilanci.

Pokud jde o hospodaření s pohonnými hmotami, bylo např. z celoročního limitu nafty loni čerpáno 99 %, což představuje úsporu 1041 t a snížení spotřeby oproti dosažené skutečnosti roku 1981 o 5,7 %. K této úspoře přispěla řada opatření v ČSAD, jako např. vhodná hmotná zainteresovanost řidičů na úsporách, zvýšení využití přívěsů a návěsů, vytěžování vozidel a montáž teplovodního topení v autobusech.

Realizací státního cílového programu č. 13 - Progresívní přepravní systémy - bude v ČSAD Brno zajištěn další rozvoj kontejnerového dopravního systému v objemu 24 500 velkých kontejnerů, výkonů 40 200 tun zmanipulovaných substrátů ve stanicích soustředěné nakládky a vykládky a přeprava 986 tun substrátu v systému sběrné služby ČSAD. Těmito opatřeními bude docíleno další roční úspory 761 tisíc litrů nafty.

Dalších 116 tisíc litrů nafty se uspoří v ČSAD Brno realizací opatření stanovených cílovým programem 02 pro oblast silniční nákladní dopravy v tomto roce. Jde především o optimalizaci tras kamionů mezinárodní kamionové dopravy, zavádění cyklických oběhů sklápěčkových vozidel, zavádění pravidelných linek nákladní dopravy mezi závody a podniky ČSAD v celé naší republice.

Značné úsilí věnujeme podstatnému zlepšení služeb obyvatelstvu. Rozsah služeb v uplynulém roce vzrostl téměř o 2 %, a to i přes pokles zájmu občanů o zakázkovou výrobu, opravy pneumatik a duší, včetně protektorování. Zavedeno bylo 95 nových druhů služeb a rozšířena byla činnost v dalších 28 oborech služeb, vybudováno bylo 56 provozoven a domů služeb a rekonstruováno dalších 14 objektů. Rovněž ve výrobě pro vnitřní trh bylo docíleno nárůstu o 2 %.

Přispěly k tomu strukturální změny v podnicích místního hospodářství, které v minulém roce dosáhly 62 miliónů Kčs. V letošním roce strukturální změny budou činit přes 52 miliónů Kčs.

K rozvoji služeb přispěla konkrétní opatření ve střediskových obcích a v jejich spádovém území. V převážné většině místních a městských národních výborů proběhla jednání s podniky služeb a výrobních družstev, jejichž výsledkem byly dohody o účasti těchto organizací na rozšíření služeb na území obcí. V současném období se dokončují další jednání s JZD, PBH, SED, ČSAD a centrálně řízenými organizacemi. Např. v okrese Žďár nad Sázavou byly uzavřeny dohody s JZD o zabezpečování drobných prací prostřednictvím přidružených výrob a mechanizačních dílen ve 36 obcích okresu. Za účasti OSP a Zemědělského stavebního sdružení byly rozšířeny služby obyvatelstvu v opravách bytového fondu, stavebních řemeslech a půjčování mechanismů pro individuální výstavbu rodinných domů.

Drobné provozovny národních výborů byly v našem kraji rozšířeny o 143 činností v oblasti komunálních služeb, stavebních řemesel, nákladní přepravy pro občany a některé další, jako půjčování stavebních mechanismů, šrotování obilí, polní práce traktorem apod.

V tomto roce zabezpečujeme další rozvoj drobných provozoven národních výborů, jejich orientaci na budování sběren, zakázkových center a na zvýšení podílu tržeb od obyvatelstva nejméně 50 % z celkového příjmu.

Chtěl bych však upozornit, že stanovené podmínky podílu tržeb a uplatnění pravidel ve mzdové regulaci, kdy výše mezd drobné provozovny nesmí přesáhnout její celkové tržby od obyvatel, bude negativně ovlivňovat péči o opravy a údržbu školských zařízení, plnění akcí "Z" a dalších prací pro rozvoj obcí. Také těžbu místních zdrojů surovin, jako jsou kamenolomy, pískovny a výroba nedostatkových šamotových obkladů, které drobné provozovny národních výborů zabezpečují, bude nutno omezit, případně z rušit.

Požadujeme proto od ministerstva financí a ministerstva vnitra, aby v těchto případech byla možná výjimka, a to v celospolečenském zájmu.

Další důležitou oblastí, které nejen národní výbory, ale i příslušné resorty musejí věnovat plnou pozornost, je sběr a využívání druhotných surovin.

Již závěrem roku 1981 jsme přistoupili k zabezpečení sběru skelných střepů. V podnicích místního hospodářství a ve vlastních dílnách podniků Sběrné suroviny jsme zajistili výrobu kontejnerů, kterých ročně dodáváme kolem 400 kusů především městským národním výborům. Do konce této pětiletky chceme mít k dispozici tisíc kontejnerů. Tato opatření se výrazně projevila ve výsledcích. Loni jsme dosáhli v lidovém sběru skelných střepů dvojnásobku proti roku 1981, když bylo shromážděno téměř 2 tisíce tun této suroviny. Problémy máme s jejím zpracováním.

K provádění služeb bylo v loňském roce vydáno národními výbory přes 700 povolení občanům, takže v současné době uvedenou činnost v Jihomoravském kraji provádí téměř 3 tisíce občanů. Některé národní výbory však ještě této formy rozšíření služeb málo používají, jako např. v okrese Třebíč a Brno-venkov, a hledají řešení pouze v rozšiřování služeb pomocí podniků.

Vážené soudružky a soudruzi,

ve svém vystoupení jsme chtěl na příkladech dokumentovat dosavadní zkušenosti, které jsme získali v Jihomoravském kraji při realizaci závěrů 6. zasedání ústředního výboru Komunistické strany Československa pro spokojenější život obyvatel našeho kraje, k uskutečnění usnesení XVI. sjezdu. /Potlesk./


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP