Předseda ČNR prof. ing. Josef Kempný, CSc.: Děkuji poslanci Chabičovskému. Slovo má poslanec Milan Grande. Připraví se poslanec Alois Král.
Poslanec Milan Grande: Vážené soudružky a soudruzi poslanci, jménem školského a kulturního výboru vyjadřuji stanovisko k plnění programového prohlášení vlády ČSR v oblasti kultury. Výsledky, jichž jsme dosáhli, ale především náročnější a složitější vnitřní a vnější podmínky pro budování rozvinuté socialistické společnosti zvýrazňují úlohu a potřebu soustavného zvyšování kulturnosti života našeho lidu. V náročném a kritickém přístupu stranických i státních orgánů k problematice kultury a umění se zračí důsledné respektování její nezastupitelné úlohy v celém procesu výstavby rozvinuté socialistické společnosti, která nemůže existovat bez soustavného rozvoje kultury, bez jejího přetvářejícího působení. Je to právě socialistická kultura a umění, které mírou svých specifických kvalit určují humanistický obsah života společnosti i každého jejího občana.
Pozitivních výsledků v kultuře a umění bylo dosaženo za neustálého prohlubování vedoucí úlohy strany. Principy kulturní politiky se znovu staly rozhodujícím faktorem v působení na uměleckou tvorbu k plnému využití při zpřístupňování kulturních hodnot širokým vrstvám lidu. V souladu s prohlášením vlády ČSR pokračovalo úsilí uměleckých a kulturních institucí na podporu rozvoje tvorby orientované k aktuálním stránkám současného života.
Významným mezníkem v rozvoji socialistického umění se staly sjezdy uměleckých svazů. Potvrdily dobré výsledky ve všech oborech tvůrčí práce i úzké sepětí kulturně umělecké fronty s životem společnosti.
Vycházeje z uplynulé etapy a při posuzování úkolů v příštích letech je však třeba daleko účinněji stimulovat rozvoj společensky závažné tvorby zabývající se aktuálními otázkami života a práce našich lidí. Pozornost zejména soustředit na vznik nových děl v oblasti dramatické tvorby, tvorby pro dětí a mládež, k účinnějšímu ovlivňování uměleckých oborů s širokým vlivem na postoje a umělecký vkus mladé generace. Zvlášť věnovat pozornost mladým talentům a tak vytvářet příznivé podmínky pro jejich rozvoj i zvýšení úrovně umělecké kritiky a kulturní publicistiky.
V centru pozornosti je příprava a zabezpečování oslav 100. výročí Národního divadla a Roku českého divadla. Připravované akce budou využity k aktivizaci celé divadelní fronty, k intenzívnějšímu využívání všech možností, které vyspělá socialistická společnost kultuře nabízí.
V oblasti kulturně výchovné činnosti NV a jejich kulturních zařízení se rozvinula akční spolupráce při zvyšování kulturní a společenské aktivity občanů, orientovaná především na mladou generaci. V tomto směru se prohloubily metody spolupráce zejména při uskutečňování systému "Mládež a kultura". Pokročily práce na přípravě celonárodního programu estetické výchovy. Další rozvoj kulturně umělecké výchovy jako přirozené součásti našeho společenského života vyjádřený 15. zasedáním ÚV KSČ je vskutku objektivní potřebou, neboť se tak rozvíjí její schopnost účinněji ovlivňovat vnitřní morální síly člověka.
Úspěšně se rozvíjí zájmová umělecká činnost, která je postupně více přítomna v denním životě spoluobčanů, stává se pevnou součástí společenského a veřejného působení. V mimoškolském vzdělávání je zapojeno v mnoha formách přes milión účastníků, jeho orientace směřuje cílevědomě k aktuálním úkolům současné etapy budování rozvinuté socialistické společnosti.
V oblasti muzeí a galerií byla věnována soustředěná pozornost dokončení základní sítě tak, aby pokrývala územně i oborově celou ČSR. Zvláštní důraz byl položen na dokončení expozic z etapy budování socialismu a na vytvoření předpokladu pro soustavnou sbírkovou činnost z tohoto období.
Středem pozornosti byly otázky státní ochrany přírody, kde je soustavně sledována výchovná činnost směřující k ochraně a využívání našeho přírodního bohatství. V památkové péči je soustředěno úsilí na lepší kvalitu rekonstrukčních a restaurátorských prací.
Současná situace v oblasti budování materiálně technické základny kultury je charakterizována potřebou efektivnějšího využívání všech zdrojů s orientací na dosahování intenzívních faktorů rozvoje naší kultury.
Rozhodujícím způsobem ovlivnilo rozpracování další realizace kulturní politiky a výkonu státní správy v této oblasti na úrovni resortů a národních výborů 6. plenární zasedání ÚV KSČ.
Soudružky a soudruzi poslanci!
Náš výbor vedle nesporných úspěchů vidí v oblasti kultury též radu problémů i nedostatků, vyžadujících řešení. Ne všude se daří zápas o kvalitu kulturně výchovného působení. Proto je tak nutné soustavně zvyšovat nároky na výchovu pracovníků, na jejich politickou a ideovou vyspělost, racionální a střízlivý přístup k řešení složitých pracovních a životních situací i komplexní přístup k ekonomickým problémům. Znamená to neustále sledovat jednotlivá kulturní hodnotová kritéria s tendencemi socialistického rozvoje a cíli soc. kulturní revoluce. Je v zájmu nejen kultury, ale celé společnosti klást stále větší důraz na to, jak se odráží působení kultury a umění v každodenním životě pracujícího člověka. V jaké intenzitě a kvalitě kultura ovlivňuje vztah lidí k materiálním a duchovním hodnotám společnosti k práci, jak se podílí na formování socialistického člověka a jeho způsobu života. Jaký je podíl kultury na využívání volného času, prostě na celkové kultivaci osobnosti člověka, v životě pracovních kolektivů, ale i rodiny a při formování pracovního i životního prostředí.
Nelze se smiřovat s tím, že mimo potřebnou společenskou kontrolu se realizuje ještě nemálo akcí, zvláště v hudebním a zábavném žánru, jejichž úroveň neodpovídá kulturně výchovným záměrům. Usilovněji je nutno hledat a dovedněji uplatňovat takové formy kulturně výchovné činnosti, jež umožní dále a přitom diferencovaně prohlubovat všeobecnou výchovu a rozvíjet vlastní kulturní i společenskou aktivitu občanů, především dělnické mládeže. Jako naléhavé vidíme, aby celá tato činnost výrazněji přispívala k vytváření mezilidských vztahů, zvláště mládeže ke starším generacím, vedla k odpovědnému vztahu ke společenským hodnotám, k aktivnímu přístupu k estetizaci životního prostředí a kulturnímu dědictví, i k větší péči o tvorbu a ochranu přírody.
Považujeme za důležité zdůraznit, aby se rychleji pokročilo ve specifikaci, zabezpečování a uspokojování potřeb kulturního rozvoje jednotlivých sociálních a věkových skupin. Náš výbor rovněž doporučuje, aby MK ČSR aktivněji pokračovalo v uplatňování svého vlivu na kulturně výchovnou činnost, realizovanou národními výbory a společenskými organizacemi. To předpokládá účinnější metodickou pomoc, efektivní organizátorskou a koordinační práci při pořádání celonárodních akcí, uplatňování ideového vlivu v duchu principů kulturní politiky KSČ i působení na správné využívání společenských prostředků, vynakládaných na kulturu.
Soudružky a soudruzi poslanci,
souhrnně bych chtěl uvést, že v oblasti kultury byl vykonán velký kus společensky důležité a prospěšné práce. Nemálo však zbývá ještě v další etapě volebního období vykonat, aby cíle programového prohlášení vlády České socialistické republiky byly splněny v plném rozsahu. Podmínky k tomu máme vytvořeny, nebrání nám nic v tom, abychom poctivou a svědomitou prací se přičinili o nové plody, které posílí socialistickou společnost a pracujícího člověka - tvůrce všech hodnot. /Potlesk./
Předseda ČNR prof. ing. Josef Kempný, CSc.: Děkuji poslanci Milanu Grandemu. Slovo má poslanec Alois Král, připraví se poslanec Antonín Slavíček.
Poslanec Alois Král: Vážené soudružky a soudruzi, vláda při plnění svého programového prohlášení, které do rozvoje České socialistické republiky promítá závěry XVI. sjezdu Komunistické strany Československa vynakládá soustavné úsilí na zajištění dobré úrovně celé naší socialistické soustavy péče o člověka. Byla a je přitom samozřejmě nucena vycházet z tvorby zdrojů, tedy z výsledků rozvoje hospodářství České socialistické republiky.
Oceňujeme, že zajišťovala dostatečně zdroje nejenom na zákonem zaručené dávky sociálního zabezpečení, ale i na dobrovolné plnění v oblasti sociální péče.
Naše sociální zabezpečení má špičkovou světovou úroveň. To je jistě vítané, ale i zavazující.
Velice proto podporujeme cíl, aby se v této pětiletce zabezpečilo ústavní umístění všech mentálně postižených osob. Ale znova se také přimlouváme za prevenci, která by v naší společnosti snižovala riziko a počty narození tělesně, smyslově a mentálně postižených dětí. Měli bychom postupně umožnit všem snoubencům provedení komplexních lékařských prohlídek a vysvětlit případná nebezpečí, která mohou hrozit jejich budoucímu dítěti, vyplývající z jejich zdravotního stavu.
Věříme rovněž, že záměry budování domů s pečovatelskou službou pro umístění starých občanů budou zabezpečeny tak, aby se plán plnil i překročil. Stojíme před změnou povahy činnosti domovů důchodců, které se stále více budou stávat spíše ošetřovatelskými ústavy. Z toho je třeba vyvodit příslušné závěry a odlišit jejich poslání od léčeben dlouhodobě nemocných, kde by se měla výrazně prosadit úloha léčebná a rehabilitační.
Pečovatelská služba by se neměla omezovat jen na starší občany, ale měla by být poskytována osamělým osobám ve stavu nemoci, která nevyžaduje nemocniční ošetření. V péči o staré občany považujeme za výborné řešení střediska denní a týdenní péče o staré občany a myslíme si, že tady by měly národní výbory nasadit větší tempo.
Soudružky a soudruzi, otázkám pracovních sil a odměňování za práci nemůže být nikdy věnováno dost pozornosti. Celé rozmístění a využívání našich pracovních sil je stále poplatno extenzívnímu rozvoji. Nedošlo ani k úsporám pracovních sil, umožňujícím růst průměrné mzdy, i když se pro to v předpisech vytvořily podmínky.
Jedním ze stěžejních problémů naší ekonomické efektivnosti jsou příliš vysoké režijní náklady a tedy příliš vysoké počty režijních pracovníků. Za to tito pracovníci nemohou, ale je to také vina vedoucích hospodářských pracovníků. Je třeba rychle převádět pracovníky na produktivní práce. Vůbec je třeba věnovat větší pozornost organizaci práce, která spolu se zvyšováním kvalifikace v podstatě bez nároků na investice dává veliké možnosti pro růst produktivity práce. Bez pořádné organizace práce není možné ani správné odměňování za ní.
Na tomto zasedání byla již několikrát zdůrazněna nutnost svázat odměnu za práci s množstvím, jakostí a hospodárností práce a s úrovní využití pracovní doby.
Stojíme před prováděním velkých strukturálních změn a musíme si zvyknout na to, že to není jednorázová záležitost, ale že je průvodním jevem dynamicky se rozvíjejícího hospodářství. Jsou spojeny se změnou pracnosti i povah práce jednotlivých pracovníků a naše společnost je schopna tyto přechody zajišťovat při plném zaručení životních a sociálních jistot.
Musíme opatřeními i politickou prací s lidmi odstraňovat strach ze strukturálních změn, např. i tím, že budeme bezplatně provádět přeškolování pracovníků a zajišťovat jim dobrou kvalifikaci pro novou práci.
Současně je třeba rychle vyřešit otázku správného plánování potřeby pracovníků podle profesí, skutečně potřebných v národním hospodářství. Provedené propočty ukazují, že tato věc potřebuje velice rychlé řešení, jinak si budeme sami sobě vytvářet problémy.
Soudružky a soudruzi, staráme se o to, aby usnesení zdravotního a sociálního výboru byla a mohla být plněna. Poskytujeme a budeme i nadále poskytovat našim partnerským ministrům pozornost a podporu tak, aby úkoly jejich resortů byly beze zbytku splněny. V tomto duchu poskytujeme plnou podporu naší vládě při uskutečňování závěrů XVI. sjezdu KSČ, při plnění zákona o 7. pětiletém plánu a tedy při plnění jejího programového prohlášení. /Potlesk./
Předseda ČNR prof. ing. Josef Kempný, CSc.: Děkuji poslanci Aloisu Královi. Slovo má poslanec Antonín Slavíček.
Poslanec Antonín Slavíček: Vážené soudružky a soudruzi poslanci, projednáváme dnes plnění programového prohlášení vlády ČSR. Chtěl bych se ve svém diskusním vystoupení dotknout jednoho malého úseku, a to otázek branné výchovy obyvatel naší vlasti. Myslím si, že v současné době při zostřování mezinárodních vztahů reakčními silami, je potřeba, aby i branná výchova jako nedílná součást opatření k zabezpečení pevné obrany země, byla plně doceňována a její problémy a další rozvoj, aby byly řešeny s plnou odpovědností. Vždyť XVI. sjezd strany stanovil, že mezi naše nejdůležitější úkoly patří upevňování a zvyšování obranyschopnosti naší vlasti a k těmto úkolům zákonitě tedy patří i branná výchova.
Soudružky a soudruzi, říkáme to proto, že velmi závažným se jeví vývoj situace v Evropě, kde se objevují nové vážné hrozby mírovému vývoji. Jedná se především o urychlenou výstavbu a modernizaci armád NATO, zavádění nových ničivých zbraní, rozhodnutí velení paktu NATO o umístění nových druhů amerických raket v Evropě, tak jak o tom hovořil s. Voleník a zaznělo to i v dalších diskusních příspěvcích. Hlavním cílem všech těchto opatření je vytvořit vojenskou převahu imperialismu nad socialistickými státy a tím si vytvořit podmínky pro jejich oslabení nebo zpomalení vývoje, popřípadě i zvrat pokrokového vývoje ve světě. Toto nebezpečí si však uvědomuje stále více a více lidí naší planety, a to zejména v kapitalistických státech a stále více a zřetelněji se projevují protiválečné a protiimperialistické akce pracujících jednotlivých zemí. Bude patřit mezi ně i nadcházející Světové shromáždění za mír a život, proti jaderné válce, které se uskuteční v Praze. Proto i já dávám svůj hlas a plnou podporu jeho jednání.
Z těchto pohledů je tedy třeba přistupovat k realizaci jednoho ze základních principů učení marxismu-leninismu, a to, k principu jednoty budování a obrany socialistické vlasti. Proto je pozornost stranických a státních orgánů ČSR a ČNR zaměřena na zvyšování kvality a efektivnosti politicko-výchovné práce s účastníky branné výchovy, na objasňování vojensko-politických otázek v současné mezinárodní situaci. Jsme toho názoru ve stálé pracovní skupině pro brannou výchovu předsednictva ČNR, že o dosažené kvalitě a výsledcích branné výchovy rozhoduje její morálně politická složka a její uplatňování při utváření vztahů našich spoluobčanů k budování a obraně vlasti. Můžeme kladně hodnotit, že za poslední období se zvýšila pozornost v branné výchově a jsou kladné výsledky zejména s dělnickou mládeží. Rozvíjí se na velmi široké základně zájmově branná a zájmově technická činnost, zejména úzkou spoluprací národních výborů se základními organizacemi Svazarmu. Zvýšila se celkově účinnost v branné propagaci a agitaci. Pozitivních výsledků je dosahováno i v přípravě obyvatelstva k civilní obraně.
I přes dosažené kladné výsledky se však projevuje v krajích, okresech, místech, podnicích a školách rozdílná úroveň branného vědomí občanů, protože někteří funkcionáři a vedoucí pracovníci chápou brannou výchovu jako odbornou a technickou činnost, ale již méně jako politickou práci a zejména jako výchovu k socialistickému vlastenectví, revolučním tradicím a k internacionalismu. A tady si myslím, že bychom i my poslanci ČNR měli sehrávat větší roli, poněvadž podle mého názoru máme dostatečné množství politických podkladů i odborných materiálů, a to mnohem dříve než ostatní. Zaměřit bychom se měli zejména na vysvětlování těchto otázek mladé generaci.
Protože podle našich poznatků se málo rozvíjí a prosazuje branná vlastenecká a internacionální výchova mladé generace, myslíme si, že by se měl mnohem více a důrazněji ovlivňovat vztah mladých lidí ke straně, státu, socialistické společnosti, k jejímu úspěšnému budování i aktivní obraně.
Vždyť když každého mladého člověka k těmto vlastnostem nepovedeme a nebudeme učit, jak se pak bude projevovat jeho vztah k práci, k vytváření hodnot a zejména k celospolečenskému myšlení ve prospěch socialistických zásad. Proto mě zaráží, že klesá obsah k internacionální výchově, ke vztahům se socialistickými státy, zejména se Sovětským svazem, k vlasteneckým a revolučním tradicím v učebnicích pro žáky základních škol.
To je velmi závažná otázka a je potřeba, abychom se jí zabývali. Tady mám jednu připomínku, kdy v souvislosti s přechodem na novou školskou soustavu nebude již na základních školách branná výchova povinným vyučovacím předmětem a kdy branná tematika se má převést do ostatních vyučovacích předmětů. Jak však ukazují naše poznatky a průzkumy není asi dosud prokazatelně v plné výši vyučování branné výchovy v potřebné šíři a kvalitě zabezpečeno. Spojíme-li tyto dvě věci, obsah učebnic a výuku, tak současný stav vyvolává oprávněnou kritiku. A dle stanoviska generálního prokurátora dochází tím i k porušení zákona o branné výchově.
Myslím si, že řešení tohoto nedostatku bude vyžadovat zvýšenou pozornost ministerstva školství a také dalších orgánů, a to jak ve vyučovacím procesu, tak i při výchově a přípravě pedagogických kádrů. Někteří z nich dosud nepochopili nutnost správného výkladu otázek obrany země jako občanské a také internacionální povinnosti každého našeho občana.
Hovořil jsem k tomuto úseku proto, že vím o přípravě materiálů pro nejvyšší stranické a státní orgány, tak jak o tom hovořil i s. Štrougal ve FS i s. Smolíková, předsedkyně školského a kulturního výboru, k otázkám školství a podle mého názoru by tam tato problematika měla být kladně vyřešena. Je potřebné se stále držet toho, že od výchovy mladé generace se všechno s jejím růstem dále odvíjí. Nic nám nebudou platní odborníci, kteří nenajdou kladný vztah k tomuto socialistickému státu a které k tomuto vztahu systematicky nepovedeme. Od mládeže je tedy potřebné začínat a mládež v tomto duchu vést.
Tato slabá místa a problémy se totiž pak projevují na úseku branné výchovy v dalších etapách. Např. vážným problémem je klesající účast branců na výcviku, a to hlavně v důsledku nepochopení významu přípravy branců ze strany vedoucích hospodářských pracovníků, ale i samotných branců. Je to i trvalý nedostatek politických pracovníků ve výcvikových střediscích, zejména ve velkých městech, Praze, Ostravě a dalších.
A tak se přes další úseky dostávám až k tomu závěrečnému celkovému, že tato slabina politické a morální složky branné výchovy všech našich obyvatel se projevuje zejména v tom, že více než třetina obyvatel ČSSR nemá ujasněný vztah k provádění branné výchovy a považuje ji i při současné situaci ve světě víceméně za zbytečnou.
Proto je potřeba, abychom větší pozornost této problematice morálně politické složky branné výchovy věnovali i v orgánech ČNR, spoluprací stálých pracovních skupin pro brannou výchovu a pro mládež a tělesnou výchovu, abychom našli společnou cestu při řešení branné výchovy ve školství těsnou spoluprací se školským a kulturním výborem a samozřejmě i s ostatními výbory.
Jsem toho názoru, že větší spolupráce a informovanost mezi jednotlivými výbory a stálými pracovními skupinami by při řešení těchto problematických otázek jenom prospěla.
Dále je třeba věnovat větší pozornost na všech stupních řízení i komisím pro brannou výchovu Rad národních výborů. Ne všude jsou tyto komise ustaveny a také jejich práce není vždy jednotná a systematická. Po ustavení komisí pléna pro mládež a tělesnou výchovu se situace značně zkomplikovala. V otázkách řízení a náplně jsme toho názoru, že bude třeba v souvislosti s novými úpravami náplní a zodpovědností funkcionářů NV i tyto otázky řešit a dát tyto komise na stejnou úroveň.
Pozitivní skutečností je, že v mnohem větší míře a mnohem kvalitněji jsou řešeny otázky spolupráce při zabezpečování branné výchovy mezi NV a Svazarmem, Svazem požární ochrany a ČSČK. Je ale potřeba dobré poznatky a zkušenosti zobecnit a poskytnout jim s cílem zapojit více hospodářské, společenské i vojenské orgány, organizace a instituce.
Vláda ČSR se těmito otázkami podrobně zabývala v loňském roce a uložila ministrům a radám KNV přijmout konkrétní opatření podle Základních úkolů dalšího rozvoje branné výchovy. Jsou zde zahrnuty i ty otázky a problémy, o nichž jsem hovořil.
Je ale potřebné mnohem rozhodněji tuto problematiku řešit na všech stupních a důsledněji plnit usnesení stranických a státních orgánů a také důsledněji plnit zákon k branné výchově.
Byly vydány nové pokyny k organizování a řízení branné výchovy, novelizace směrnic k financování branné výchovy, teď vláda schvaluje Zásady pro sdružování prostředků, kde bude možno řešit i tyto otázky branné výchovy. Byly vydány kritéria socialistické soutěže k branné výchově a další pokyny. Je třeba, aby vláda ČSR i nadále věnovala při projednávání zpráv o plnění úkolů branné výchovy pozornost rezervám v těchto oblastech a považujeme za správné, že v posledním usnesení vlády ČSR k branné výchově je zvláště zvýrazněna ideová a morálně politická složka branné výchovy občanů jako součást komunistické výchovy.
Jak rychle a s jakou účinností se všechna tato opatření podaří prosadit do praktického života bude záležet do značné míry na jednotlivých stupních řízení, zejména komisích pro brannou výchovu, rad NV a jejich koordinační činnosti, od KNV počínaje až po základní stupně. Bude záležet také na poslancích, jak tyto otázky dokážeme objasňovat a prosazovat ve svých volebních obvodech.
Jsem přesvědčen, že nejen stálá pracovní skupina pro brannou výchovu obyvatel P ČNR, ale i všichni poslanci ČNR budou i nadále podporovat úsilí vlády ČSR k posílení obranyschopnosti naší země, které v současných podmínkách zostřené mezinárodní situace je jedním ze základních předpokladů pro úspěšné pokračování v naší cestě budování socialistické společnosti a tím i úspěšné plnění programového prohlášení vlády ČSR.
Děkuji za pozornost. /Potlesk./
Předseda ČNR prof. ing. Josef Kempný, CSc.: Děkuji poslanci Antonínu Slavíčkovi.
Soudružky a soudruzi, zjišťuji, že promluvili všichni poslanci, tj. 19 poslanců, kteří se dosud přihlásili do rozpravy. Přeje si ještě někdo z poslanců slovo? Nikdo. Přistoupíme tedy k závěru rozpravy. O slovo se přihlásil předseda vlády ČSR soudruh Josef Korčák. Prosím, aby se ujal slova.
Předseda vlády ČSR Josef Korčák: Vážené soudružky a soudruzi poslanci, přihlásil jsem se o slovo, abych vám jménem vlády poděkoval za aktivní přístup k projednávání zprávy o plnění programového prohlášení v České národní radě i v jejích jednotlivých výborech.
Jsme rádi, že jste s odpočtem naší práce v posledním volebním období vyslovili souhlas. Chápeme to nejen jako ocenění naší práce, vynaložení úsilí, ale i jako závazek ještě důsledněji pokračovat v nastoupené cestě.
V bohaté diskusi byla vyslovena řada připomínek, kritických poznámek a námětů. Byla uvedena i řada cenných zkušeností z jednotlivých volebních obvodů. Ujišťuji vás, že budou odpovědně posouzeny a nezůstanou bez odpovědi.
Vláda vždy věnuje připomínkám z jednání České národní rady potřebnou pozornost. Vedeme ministry i jednotlivé vedoucí ústředních orgánů k tomu, aby k jejich vyřizování přistupovali s plnou odpovědností. Jde nám o účinný, neformální a pružný vztah k těmto záležitostem, bez zbytečného papírování a zbytečného byrokratismu.
Ne všechno je v našich silách a ne všechno je také hned řešitelné. Některé věci, zejména pak ty, kde jde o nároky na investice, na finanční a materiálové prostředky, lze vyřizovat jen v rámci hospodářských možností. V žádném případě ale nebudeme trpět alibismus, vyhýbání se povinnostem a zbytečné přesouvání odpovědnosti. Každá otázka, každý námět vyžaduje jasné a zásadové stanovisko.
Máme společné cíle, jednu politickou linii, pro každého z nás jsou závazné závěry XVI. sjezdu KSČ a program Národní fronty. Zvládnutí úkolů dalších let 7. pětiletky, naplňování závěrů programového prohlášení v příštím období budou od nás všech mnoho vyžadovat. Za zvlášť důležité považujeme upevňování součinnosti vlády s Českou národní radou a ústředním výborem Národní fronty, prohlubování spolupráce s národními výbory všech stupňů. To je cesta k posilování jednoty Komunistické strany Československa a lidu vedoucí k zabezpečování spokojeného mírového života občanů naší republiky.
Ještě jednou vám děkuji za projevenou důvěru a podporu, vážíme si jí a uděláme všechno, abychom si ji v dalších obdobích svou prací zasloužili. /Potlesk./