Předseda ČNR prof. ing. Josef Kempný, CSc.: Děkuji poslanci Janu Onderkovi. Slovo má poslanec Zbyněk Žalman.
Místopředseda ČNR Zbyněk Žalman: Vážená Česká národní rado, vážené soudružky a soudruzi poslanci! Dnes, po uplynutí jeden a třičtvrtě roku, máme posoudit, jak se vládě za naší součinnosti podařilo realizovat záměry programového prohlášení.
Z těchto pozic bych chtěl vyjádřit stanovisko výboru pro obchod, služby a dopravu i stanovisko Klubu poslanců - členů ČSL.
Pokud jde o náš výbor, vycházeli jsme v našem jednání z našich stanovisek, resp. připomínek vyslovených na 2. schůzi České národní rady, konfrontovaných s předloženými tezemi vlády pro dnešní schůzi i s prací výboru ve sledovaném období a s poznatky získanými při skupinovém průzkumu na Okresním národním výboru v Mladé Boleslavi.
Dnes, jako tehdy, zastáváme stanovisko, že za rozhodující úsek životní úrovně je nutné pokládat rozvoj hmotné spotřeby obyvatelstva na vnitřním trhu. Maje toto na zřeteli, zaměřoval se náš výbor soustavně na hodnocení stavu přijatých opatření při plnění závěrů XVI. sjezdu KSČ a 7. 5LP s přihlédnutím k 6. a 7. zasedání ÚV KSČ. Byla to především opatření:
- ke stabilizaci prodeje potravin a k zlepšení situace v zásobování ovocem a zeleninou,
- k obnově žádoucí dynamiky prodeje průmyslového zboží,
- k zásobování obyvatelstva pevnými palivy a k racionální úspoře všech energií,
- ke zvyšování úrovně a rozsahu služeb veřejného a závodního stravování,
- ke zvyšování úrovně obsluhy a kultury prodeje, přizpůsobování prodejní doby potřebám pracujících,
- k ochraně oprávněných zájmů spotřebitelů i socialistického majetku,
- ke kontrole působení přijatého zákona ČNR o vnitřním obchodu z roku 1981,
- na zhodnocování energie a materiálů, na využívání základních fondů a pracovních sil a též na účinnější uplatňování vědeckotechnického rozvoje.
K této zmíněné a námi sledované problematice mohl výbor konstatovat, že úsilí vlády i resortu vnitřního obchodu přinášelo postupně - především v posledním období - určité pozitivní výsledky, a to i přes podstatně složitější podmínky.
Když bych měl toto tvrzení prokázat, pak na příkladu loňského roku, do kterého jsme vstupovali s určitou mírou nezajištěných dodávek do tržních fondů. Tato situace se, jak všichni víme, v průběhu roku ještě dále u některého zboží zhoršovala. To vyžadovalo od vlády, resortu obchodu i dalších, řešit permanentně tuto situaci, hledat cesty k jejímu zvládnutí. A výsledek? Jak můžeme opět všichni konstatovat, i při vědomí nedostatků podařilo se v posledním období roku náš vnitřní trh vcelku stabilizovat. Napomohla tomu řada opatření.
S takto stabilizovaným trhem jsme vkročili do roku 1983. To bylo ústy politických i obchodních představitelů řečeno při našem skupinovém průzkumu a současně ještě dodáno, že pozitivní roli sehrává i nový zákon o vnitřním obchodě a novelizovaný zákon o národních výborech, na jejichž tvorbě jsme se jako zákonodárný orgán spolu podíleli. K nim se přidružují ještě jako aktivní článek "Zásady jednotné socialistické obchodní politiky", přijaté vládou ČSR v prosinci minulého roku.
Přes tato nesporná pozitiva jsou na vnitřním trhu ještě nedostatky, některé dlouhodobějšího charakteru, kterým bude třeba ze strany vlády, resortů, ale i naší, věnovat nadále potřebnou pozornost. Není ještě např. uspokojována poptávka po módních a luxusních výrobcích, po inovovaných výrobcích s vysokou technickou úrovní. Na 2. schůzi ČNR a v jednáních našeho výboru jsme připomínali otázku nedostatkových druhů zboží a současně dávali v úvahu, v zájmu řešení tohoto problému i možnost většího zapojení výrobních družstev. Nemůžeme dnes sice konstatovat, že by situace byla již zvládnuta, ale můžeme říci, že i zde se "blýská na časy". Předsednictvo vlády České socialistické republiky přijalo 28. října loňského roku usnesení č. 193 o zajištění minimálně 5 % nárůstu dodávek nedostatkových druhů zboží a bylo uloženo netradičním výrobcům spotřebního zboží, aby zajistili alespoň 1 % objemu výroby spotřebního zboží v rámci své produkce. V poslední době se, ve prospěch věci, prohloubila i spolupráce mezi resorty obchodu a průmyslu České socialistické republiky. Došlo také ke konkrétním jednání se Svazem výrobních družstev.
Z těchto jednání uvedu jen to, že se podaří ze 34 druhů nedostatkových výrobků zajistit podle požadavků vnitřního trhu v letech 1983-1985 28 druhů a u zbývajících 6 položek je zlepšení dodávek ještě řešeno. Navíc bude nově zavedena výroba i některých dalších druhů výrobků.
Dořešení těchto otázek by jistě napomohlo k tomu, aby došlo - jak je záměrem naší obchodní politiky - nejen k větší realizaci kupní síly obyvatel, ale i k přesunu potravinářského zboží na průmyslové výrobky.
Výbor věnoval též pozornost zásobování obyvatelstva palivy. Můžeme říci, že na tomto úseku nedocházelo k vážnějším výkyvům a že tedy požadavky občanů byly uspokojovány. Jinou otázkou je však snižující se kvalita paliva.
Časové možnosti mi nedovolují zabývat se šířeji úsekem obchodu. Výbor se domnívá, že mnohé se podařilo z programového prohlášení vlády splnit. Nyní je třeba dosažené udržet a jít dál.
Dovolte mi, abych k tomu uvedl několik činitelů, které nutno brát v úvahu v souvislosti se zabezpečováním roku 1983, ale i na další léta a kterým je třeba věnovat patřičnou pozornost. Jde zejména o vytváření předpokladů k:
- odstraňování nesouladu mezi vývojem příjmů obyvatelstva a vývojem a strukturou produkce určené ke konečné spotřebě,
- žádoucí změně struktury výdajů obyvatelstva ve prospěch průmyslového zboží,
- dosažení zásadního obratu v nabídce zboží z hlediska kvality, inovace, bohatosti sortimentu a obměny sortimentu v dostatečném množství tak, aby to bylo v souladu s rostoucí životní úrovní a potřebami obyvatelstva.
Výbor provedl, tak jak odpovídá jeho zaměření, také kontrolu plnění programového prohlášení na úseku služeb a dopravy, tedy v resortu ministerstva vnitra.
To, co jsem řekl o vnitřním obchodu, platí obdobně i o službách, poněvadž i ty jsou nezbytnou součástí denního života. Jde především o několik hledisek, která jsou rozhodující, mají-li služby skutečně sloužit. Jsou to: rozsah - časová i místní dostupnost - kvalita - dodací lhůty, ale také způsob jednání se zákazníky.
K těmto otázkám bych chtěl především říci, že zásadním impulsem pro jejich důsledné a cílevědomé řešení byla analýza situace a závěry ze 6. pléna ÚV KSČ. V jejich duchu přijala vláda ČSR spolu s resortem ministerstva vnitra řadu opatření. Velké možnosti pro rozvoj služeb dává novelizovaný zákon o národních výborech. Jak vyplynulo z poznatků poslanců ve volebních obvodech a ze skupinového průzkumu na okrese Mladá Boleslav, lze z přijatých opatření kladně např. hodnotit:
- uvolňování dalších kapacit pro rozvoj služeb plněním programu převodů některých výrobních programů do ústředně řízených podniků,
- poskytování služeb obyvatelstvu prostřednictvím doplňkových forem
- jako drobné provozovny NV, poskytování služeb občany na základě povolení NV,
- v bytovém hospodářství zpracovávání komplexního dokumentu o bydlení a bytovém hospodářství.
Z těchto získaných poznatků možno odvodit i to, že většina národních výborů přistupuje aktivně k zavádění a zabezpečování opatření do praxe, což se projevuje v zavádění nových služeb a zřizování nových provozoven.
To, co bylo řečeno, však neznamená, že jsme se nesetkali s kritikou, resp. připomínkami. Bylo např. poukazováno - jako již mnohokrát v minulosti - na nedostatek náhradních dílů a na zastaralé strojní vybavení. Stížnosti byly i bilancování materiálů a složitost jejich obstarávání. Tak bylo např. řečeno v Mladé Boleslavi, že zboží, materiál z Řempa se vozí až z Karlových Varů a nářadí a nástroje až z Bratislavy, což je spojeno s nároky na pohonné hmoty a s problémem, jak řešit otázku vytěžování vozidel. Ani s rozsahem administrativy ve službách není ještě všechno v pořádku. Chybí i střednětonážní a nízkopodlažní vozidla a velký nedostatek je stěhovacích vozů.
Pokud jde o veřejně prospěšné služby, přetrvávají některé nedostatky na úseku čištění měst v souvislosti se strojovým vybavením technických služeb a problémy na úseku sběru druhotných surovin a jejich využití.
Na úseku dopravy ocenil náš výbor především:
- zvyšování efektivnosti přepravních procesů,
- zvláštní pozornost zabezpečování přepravních potřeb pro stavebnictví,
- zvláštní ocenění si zaslouží trvalá pozornost, která je po celé dvouleté období věnována racionalizaci spotřeby pohonných hmot.
Na druhé straně nelze zakrývat, že vážným problémem v městské hromadné dopravě zůstává otázka plnění úkolů XVI. sjezdu KSČ v zajištění kvality přepravy, v získávání jízdních pracovníků, dále přetrvávají nedostatky v oblasti organizace a řízení přepravy.
Soudružky a soudruzi, výbor pro obchod, služby a dopravu se otázkami, o nichž jsem hovořil, ale i dalšími zabývá pravidelně. To znamená, že provádíme průběžně odpočet toho, co se podařilo splnit a hledáme možnost řešení a doporučení tam, kde je třeba nedořešeným otázkám pomoci. Touto cestou chceme jít i nadále a jsem přesvědčen, že i vláda.
Chtěl bych na dnešní schůzi konstatovat, že vláda zajišťuje realizaci náročných úkolů programového prohlášení. To se týká i resortů ministerstva obchodu a ministerstva vnitra. Mohu také vládu a resorty ujistit, že výbor a jeho jednotliví poslanci chtějí toto jejich úsilí i nadále plně podpořit a ve vzájemné spolupráci se nadále na realizaci programového prohlášení vlády ČSR podílet.
Chci při této příležitosti říci i to, že též většina pracovníků obchodu, služeb i dopravy správně pochopila závěry XVI. sjezdu KSČ, úkoly 7. 5LP i další přijatá opatření a poctivě je ve prospěch celé naší socialistické společnosti uvádějí v život.
Soudružky a soudruzi, dovolte mi ještě, abych k projednávanému programovému prohlášení vlády zaujal stanovisko jménem Klubu poslanců ČNR - členů ČSL. Již na 2. schůzi ČNR jsem řekl, že ČSL považuje program budování socialismu v nejvlastnějším smyslu slova také za svůj program, poněvadž ho pokládá za jedinou cestu, jak zajistit našim občanům, nám všem, radostný a spokojený život v jistotě, ale i v míru. To manifestačně stvrdil III. sjezd naší strany v uplynulém roce a v hlavních úkolech na další období mimo jiné stanovil, že strana bude napomáhat dalšímu prohlubování socialistické demokracie zvýrazněním aktivního podílu členů strany na práci zastupitelských sborů všech stupňů.
V tom smyslu vyvíjí svou činnost i Klub poslanců ČNR - členů ČSL. Vychází přitom důsledně z Hlavních úkolů České národní rady a jejích orgánů po XVI. sjezdu KSČ a jejich rozpracování do ročních plánů a jeho snahou je napomáhat k tomu, aby zastupitelský sbor důsledně plnil svou úlohu v rozvoji socialistické společnosti. Poslanci - členové Klubu si jsou vědomi, že jsou nositeli ústavní funkce zastupitelského sboru, a to nejen v jeho orgánech, ale i ve volebních obvodech.
Pokládají proto za bezpodmínečně nutné připravovat se dobře na jednání orgánů ČNR a potom dobře plnit funkci poslance ve svém volebním obvodu, tzn. působit politicky na občany i na spolupracovníky na svých pracovištích, vyvolávat jejich pracovní aktivitu a získávat je k aktivnímu a efektivnímu zabezpečování plánovaných úkolů. Snahou Klubu je, aby poslanci působili i na hospodářské organizace, aby svou řídící a organizátorskou činností soustavně vytvářely materiálně technické i organizační předpoklady k plnění úkolů.
I naše strana se snaží vytvářet poslancům dobré podmínky pro výkon jejich funkce. Jsou přizváni na zasedání ústředního výboru, aby se jim tak soustavně dostávalo politických informací, ale aby také ústřední výbor byl informován. Na každém zasedání ÚV totiž jeden poslanec z pověření Klubu hovoří o práci ČNR.
Uskutečnilo se pro poslance České národní rady též internátní soustředění na naší Ústřední politické škole s přednáškami navazujícími na úkoly našeho zákonodárného sboru.
Jsme upřímně rádi, že práce poslanců a Klubu ČSL probíhá za úzké spolupráce a pomoci Klubu komunistických poslanců a budeme rádi, když i v budoucnu bude pokračovat.
Soudružky a soudruzi, chci ujistit, jménem naší strany i Klubu poslanců vládu ČSR, že ji budeme i nadále v její práci při zapojení celé členské základny v jejím úsilí při plnění programového prohlášení podporovat. Pokládáme to za naši stranickou i občanskou povinnost i za náš podíl k tomu, aby naše vlast a celý svět mohl žít v míru. Chceme touto svou prací podpořit "Provolání Nejvyššího sovětu SSSR a ÚV KSSS k parlamentům, vládám, politickým stranám a národům světa", "Politickou deklaraci členských států Varšavské smlouvy" i Světové shromáždění za mír a život, proti jaderné válce, které se v červnu sejde v Praze. /Potlesk./.
Předseda ČNR prof. ing. Josef Kempný, CSc.: Děkuji místopředsedovi Žalmanovi.
Přerušuji jednání. Budeme pokračovat zítra ráno v 9 hodin. Jako první v diskusi vystoupí poslanec Voleník.
/Schůze byla přerušena v 18.25 hodin./