Společné jednání předsednictev vlády a ÚV NF ČSR vyústilo v závěr, že mimořádně náročné úkoly v ekonomickosociální oblasti vyžadují ještě soustředěnější úsilí jak státní, tak i nestátní sféry našeho politického systému, ve smyslu závěrů 7. pléna ÚV KSČ. Klíčovou potřebou je především další prohlubování a zkvalitňování účasti pracujících ve výrobě, v úsilí za maximální hospodárnost s energií, kovy a surovinami, dále jde o jejich účast na tvorbě a využití výsledků vědeckotechnického pokroku a to nejen u pracujících, ale i mládeže a dětí. Závěry sjezdů významných společenských organizací, které proběhly v posledním období, zejména ROH, SSM, VTS, výrobních, spotřebních a bytových družstev a dalších pro naplnění těchto náročných úkolů vytvořily vedle rozvoje socialistické soutěže, na počest 35. výročí vítězství pracujících v únoru 1948, vcelku dobré výchozí podmínky. Jde jen o to, abychom je soustavně naplňovali a abychom dobře hospodařili s pracovní aktivitou lidí. Také objektivní změny, ke kterým došlo v minulých letech, ve vývoji osídlení, v integraci obcí, v dalším zvýšení pravomocí a odpovědnosti národních výborů, ve střediskových obcích a městech podle jednotlivých kategorií, vyžadují nezůstat jen, byt u dobrých generalizovaných zkušeností, ale k těmto novým podmínkám plně přihlédnout, což vyžaduje další zkvalitňování postupu celého našeho politického systému. Proto bude ústřední výbor Národní fronty ČSR i nadále úzce s naší vládou spolupracovat a plně podporovat její program i v příštích létech, tak jak to v celém komplexu přijalo na jednání svého pléna 3. března t. r. /Potlesk./
Předseda ČNR prof. ing. Josef Kempný, CSc.: Děkuji poslanci Vacíkovi. Slovo má poslanec Bohumír Rosický. Připraví se poslanec Václav Běžel.
Akademik Bohumír Rosický: Vážená Česká národní rado, vláda ČSR ve svém programovém prohlášení zdůraznila stálý zájem o řešení otázek životního prostředí, jakož i vážným oblastním problémům s tím spojených. Ochrana a péče o životní prostředí je dnes aktuálním a závažným celosvětovým problémem. Zabezpečování dynamiky sociálního a ekonomického rozvoje naší společnosti je možno uskutečňovat jen intenzifikací a racionalizací výrobních postupů. Moderní výroba podmiňující vysokou životní úroveň lidí je samozřejmým základem našeho socialistického systému. Tato moderní výroba by ovšem neměla zhoršovat životní prostředí vzhledem k tomu, že máme ve svých rukou jak výrobní prostředky, tak i politickou moc. Jsou pro to u nás vytvořeny nejlepší předpoklady, aby k zhoršování životního prostředí nedocházelo. Je objektivní skutečností, že i socialistické země jsou vystaveny nebezpečí ekologického ohrožení, neboť ve všech vyspělých státech se používá analogických technologií průmyslových a zemědělských.
Stálá pracovní skupina předsednictva na základě podrobných podkladů předložených předsedou Rady pro životní prostředí při vládě ČSR s. ministrem Františkem Šrámkem a vlastních poznatků poslanců z volebních obvodů může dnes konstatovat:
Vláda ČSR a její orgány i národní výbory v těsné spolupráci s NF vyvíjejí soustavné úsilí k realizaci úkolů XVI. sjezdu KSČ a programového prohlášení vlády ČSR. V tomto směru bylo dosaženo dobrých výsledků a reálně možných opatření. Tak byl schválen oblastní plán rozvoje Severočeského kraje v období 7. pětiletky, územní plán města Brna do roku 2000 a připravuje se projednání oblastního plánu rozvoje hl. m. Prahy.
V březnu 1982 přijala vláda Program péče o životní prostředí v letech 1982 - 1985 obsahující konkrétní úkoly pro ústřední orgány a národní výbory v krajích. Byla věnována zvýšená pozornost hospodaření s půdou.
Vláda spolu s ÚV NF ČSR vydala v březnu 1982 Výzvu k péči o životní prostředí, která v průběhu roku podnítila širokou iniciativu jak na národních výborech, tak i v organizacích Národní fronty - a hlavně se setkala s plným zájmem mezi občany, Vedle tradičních účastníků péče o životní prostředí - jako jsou např. ROH, SSM se v rámci Národní fronty úspěšně zařadil ve specifických otázkách ČSČK. Výzva se zaměřuje prakticky na všechny oblasti péče o životní prostředí a je významným realizačním opatřením programového prohlášení vlády.
Cílem výzvy by mělo být, aby každý podnik a instituce v ČSR si prověřily svá vlastní opatření k ochraně a tvorbě dobrého pracovního prostředí a jak ovlivňují svou činností složky životního prostředí ve svém okolí. Bylo by velmi účelné podepřít záměry výzvy a sledovat její další realizaci v rámci působnosti poslanců ČNR.
Mezi pozitivní výsledky lze zařadit vyšší aktivitu národních výborů a občanů při péči o zakládání a údržbu zeleně, zvýšené úsilí o čistotu a upravenost měst a obcí, i když poslanci ze své činnosti vědí, že na tomto úseku by bylo možné udělat podstatně více, především v Praze a v některých dalších městech a obcích.
V průběhu sledovaného období byla rovněž v postižených oblastech schválena účinná opatření k ochraně a zlepšení zdravotního stavu občanů, především mládeže a dětí, a ke zlepšení provozních zařízení v závodech. Vzhledem k významu lázeňských míst stanovila vláda ochranná pásma přírodních léčivých zdrojů pro Karlovy Vary a Nový Darkov a schválila program péče o životní prostředí v těžebním okresu Sokolov.
Významným přínosem je rovněž úspěšné plnění akce "Z" a postupné naplňování novel k zákonu o národních výborech, a to i na úseku kontroly životního prostředí.
Proto odmítáme propagandu kapitalistických států, že péče o životní prostředí je u nás zanedbávána.
Materiál předložený naší skupině ukazuje, že i přes toto intenzívní úsilí, o němž jsem se zmínil, se situace na hlavních úsecích péče o životní prostředí nevyvíjí zcela uspokojivě a že nastává i zhoršování kvality určitých složek životního prostředí, mající vliv na zdraví občanů, včetně ekonomických důsledků. Naše vláda je si této situace vědoma a kriticky ji hodnotí. To jednoznačně vyplývalo ze zprávy předsedy vlády s. Josefa Korčáka, Jednou z hlavních příčin dnešní obtížné situace je nedostatečné plnění stanovených úkolů a přijatých usnesení vlád ČSSR i ČSR, mezery v investiční politice v některých ústředních, zejména federálních orgánů a nedůslednosti v řízení. Tak např. není dostatečně plněno usnesení vlády ČSSR č. 252/1980, resp. usnesení vlády ČSR č. 245/1980 ke zprávě o současném stavu a opatřeních k tvorbě a ochraně životního prostředí. Není plněn Soubor opatření usnesení vlády ČSSR č. 252 z roku 1980 k zastavení růstu znečišťování vod a ovzduší a ke snižování emisí. Neplnění těchto úkolů poškozuje rozvoj péče o životní prostředí především v některých nejohroženějších oblastech, kde je nutno této péči věnovat prioritní pozornost, např. v Severočeském, Severomoravském, Východočeském kraji, v hlavním městě Praze, čímž se zpomaluje tempo rozvoje a stává se tak jeho limitujícím faktorem.
U vědomí spoluodpovědnosti poslanců ČNR za soustavné zvyšování životní úrovně občanů a zlepšování podmínek pro jejich život i práci upozorňujeme na současný neuspokojivý stav životního prostředí v ČSR a na vzrůstající závažnost tohoto problému. Tato skutečnost se odráží v časté kritice stavu životního prostředí našimi voliči a v jejich poukazování na nutnost konkrétního a aktivního přístupu odpovědných hospodářských pracovníků k péči o životní prostředí.
Je nezbytné, aby si všichni uvědomili, že - jak to výstižně určil XVI. sjezd KSČ - "povinností všech uchránit krásy naší vlasti a hodnoty životního prostředí pro naši i budoucí generace".
Poslanci naší skupiny, využívajíce iniciativního poslání ČNR, dospěli k závěru, že by bylo žádoucí, aby vláda ČSR plně podpořila Radu pro životní prostředí při její kontrole, jak jednotlivá ministerstva plní vládní usnesení a svá vlastní usnesení na úseku životního prostředí, a tento kontrolní materiál Rady projednala na svém zasedání. Dále, aby Rada urychleně ukončila vypracování souborné koncepce péče o životní prostředí v ČSR na 8. pětiletku s výhledem do roku 2000 a předložila ji k projednání vládě ČSR.
Pracovní skupina také doporučuje předsednictvu ČNR projednat zprávu předsedy Rady pro životní prostředí při vládě ČSR na některém z příštích zasedání.
I když výchova k péči o životní prostředí patří mezi úkoly, které jsou úspěšně plněny, přesto však je třeba zvýšit účinnost řízeného vzdělávacího systému občanů, včetně výchovy odpovědných pracovníků, učitelů a vychovatelů mládeže. Ve všech resortech je v tomto směru možnost důslednějšího plnění konkrétních doporučení usnesení vlády ČSR č.86/1977.
Ve všech oblastech řízení a správy státu je nutno vyvinout soustředěné úsilí, aby naše dobré zákony a nařízení upravující ochranu a způsob využívání zdrojů a regulující různé činnosti ovlivňující ochranu zdraví občanů a životní prostředí byly důsledně dodržovány. Převážná část našich současných problémů životního prostředí je vyvolávána neplněním nebo zanedbáváním přijatých zákonů a předpisů. Neuplatňují se vždy ze zákona plynoucí postihy. I na tomto úseku je to přesně tak, jak to řekl generální tajemník ÚV KSČ s. Gustáv Husák.
Ve své zprávě pro ČNR zdůraznil předseda vlády ČSR Josef Korčák, že se se zhoršováním životního prostředí nesmiřujeme a že hledáme cesty k nápravě, že komplexní a reálné řešení problémů v mnohém závisí i na jejich skloubení s úkoly plánu na všech stupních. Oceňujeme proto úsilí vlády ČSR a jejích orgánů a s ním i národních výborů a organizací NF při řešení náročných otázek péče o životní prostředí. Jsem přesvědčen, že i poslanci ČNR aktivně přispějí k tomuto úsilí vlády. /Potlesk./