Pondělí 21. března 1983

Zvláštní pozornost jsme věnovali vytváření předpokladů pro zlepšení placených služeb s cílem je rozšířit a dál je zkvalitnit. Kurs na vyšší rentabilitu služeb, úprava jejich cen a odstranění zbytečných administrativních omezení vytvářejí předpoklady pro zvýšení zájmu národních výborů, jednotlivých organizací i občanů o rozšiřování služeb. Zlepšují se možnosti i pro lepší využívání místních podmínek, pro zkvalitnění práce komunálních služeb a místního hospodářství, pro zřizování drobných provozoven, širší zapojování jednotlivých občanů a provozování dalších doplňkových forem a služeb.

Stálou péči věnuje vláda hlavnímu městu Praze a problémům Severočeského kraje. Složitost vývoje hlavního města v posledních letech vyžadovala zvýšenou pozornost i pomoc všech našich resortů. I když se nemálo udělalo pro vyjasňování dlouhodobé koncepce jeho rozvoje a operativně byla řešena mnohá bolavá místa, zůstává ještě řada věcí, které jsou oprávněně kritizovány - jako např. stav městské hromadné dopravy, údržby bytového fondu, životní prostředí a další.

V uplynulých dvou letech se v Praze proinvestovalo téměř 30 mld Kčs a postavilo více jak 12,5 tisíce bytů. V letošním roce bude podle plánu zahájen provoz v nově rekonstruované budově Národního divadla, jehož krása vynikne i v účelně dostavěném okolí. Jde o rozsáhlou investiční akci, kterou jistě ocení nejen občané Prahy, ale celé republiky i jako významný kulturně politický čin.

V souvislosti s rozvojem Prahy je spravedlivé znovu vyzdvihnout úspěšnou výstavbu metra, této největší pražské stavby. Budovatelé metra vytvořili v letech 1981-82 dílo v hodnotě 3,4 mld Kčs a dále patří k těm, kteří plán překračují, pracují hospodárně a se vzornou kvalitou.

Uvedené příklady svědčí o prospěšnosti dobré spolupráce pražských národních výborů se stavbaři, architekty a projektanty. Jsou názorným dokladem toho, co naši lidé dokáží a že se dovedou vyrovnat i s obtížnými problémy. Nezakrýváme si však, že ne na všech úsecích je možno situaci hodnotit jen a jen kladně. Uvedené pozitivní zkušenosti jsou důkazem, že i jinde lze těžkosti - i když postupně - řešit a vyřešit.

Mnoho starostí vyvolávají problémy Severočeského kraje - kraje vysokých těžeb hnědého uhlí, velkých energetických děl a důležitých chemických závodů. Nejde zde jen o problémy plnění plánu, ale zejména o podmínky života obyvatel, o zabezpečení stability pracovních sil. Důležitou roli hraje i pomoc ostatních krajů při výstavbě severních Čech. V poslední době zde pracuje z jiných krajů okolo 30 000 lidí. Ve vládě jsme posoudili řadu koncepčních a aktuálních otázek rozvoje Severočeského kraje. Jsme přesvědčeni, že soustavná péče naší i s podporou federální vlády nám umožní zvládnout i úkoly zbývajících let sedmé pětiletky.

V této souvislosti mi dovolte říci několik slov k životnímu prostředí, které není jen problémem některých oblastí naší republiky. Vláda se několikrát zabývala otázkami budoucnosti lesů, dostatku čisté vody a čistotou ovzduší. Rozbor současného stavu ukazuje, že v řadě případů se situace nelepší. Není v našich silách všechny věci řešit najednou, ale postupně budeme přijímat účinnější opatření, abychom zabránili dalšímu zhoršování životního prostředí.

V současném období - zejména po šestém a sedmém zasedání ústředního výboru KSČ - si ve vládě klademe otázku, co změnit v činnosti státních orgánů; hledáme příčiny toho, proč se nám ještě mnohé věci nedaří tak, jak bychom chtěli a jak by bylo potřeba. Kritizujeme praxi chodit stále stejnými, vyšlapanými cestami ve vyježděných kolejích stereotypu; nesmiřujeme se s projevy resortismu. Přihlašujeme se k myšlence, vyslovené generálním tajemníkem ÚV KSČ a prezidentem republiky s. Gustávem Husákem, že "Jedinou cestou kupředu pro nás musí být kriticky analyzovat na příslušné úrovni, v okrese, kraji nebo v centru každý konkrétní nedostatek, každý případ neplnění úkolů, hledat skutečné příčiny neduhů, operativně a konkrétně zjednávat nápravu a čelit alibismu".

Příklady předních pracovních kolektivů, novátorů, vědců, nejlepších národních výborů měst a obcí potvrzují nutnost volit tvůrčí přístup, projevovat odvahu a vytrvalost v prosazování stanovených cílů. Ukazuje se, že ne dílčí a krátkodobý, ale celkový a konečný efekt každého snažení může přinést celé společnosti užitek.

Stále hlouběji bychom se měli zamýšlet nad tím, jak se zbavovat formalismu, jak odbourávat řadu zbytečných papírů, jak zpřísnit měřítka kontroly a vyvozovat nekompromisní závěry tam, kde se usnesení neplní. Úspěch společného díla závisí stále více na tom, jak plně se organizátorské úsilí setkává s uvědomělým pochopením a aktivní podporou občanů. V tom spoléháme i na pomoc sdělovacích prostředků.

Na kladech, ale i na slabinách hospodářského rozvoje se podílela úroveň řízení a plánování. Uskutečňování Souboru opatření ke zdokonalení soustavy plánovitého řízení národního hospodářství přispělo k vyšší efektivnosti hospodaření, i když ne všude působily jeho nástroje dostatečně účinně. Čeká nás ještě mnoho úsilí v tom, aby přijaté zásady byly uplatňovány všude tvořivě a diferencovaně, s ohledem na specifické podmínky jednotlivých odvětví. Budeme dbát na to, aby experimentální ověřování opatření k urychlenému vědeckotechnickému pokroku, k zavedení jednotného investičního fondu a ke zvýšení účinnosti zahraničně ekonomických vztahů přinášela konkrétní výsledky v námi řízených organizacích.

Uplatňováním vědeckotechnického rozvoje jsme se podrobně zabývali na plenární schůzi České národní rady v listopadu minulého roku. Jako součást přípravy vypracování dlouhodobého výhledu hospodářského a sociálního rozvoje ČSR jsme přistoupili k formování a širšímu využívání vědeckovýzkumné základny.

K nedostatkům našeho systému řízení patří i právem kritizovaná vysoká administrativní náročnost. Při jejím snižování byly dosaženy některé konkrétní výsledky v oblasti výkaznictví, kde jsme zjednodušením dosáhli snížení pracnosti o 37 %. Vláda si je vědoma, že omezování administrativy vyžaduje i změny právních norem, metodických směrnic a současně i stylu práce.

Značných úspor v nákladech bylo dosaženo plněním programu hospodárnosti, který vláda přijala v lednu 1982. Projevilo se to zejména ve snížení správního aparátu o zhruba 8 tisíc osob. Pro tento rok a další léta pětiletky bylo schváleno rozšíření tohoto programu. Neprosazujeme však šetření za každou cenu, ale dbáme na to, aby úsporná opatření byla v souladu s cíli hospodářské a sociální politiky strany.

Úsilí o zvýšení účinnosti řízení vládou se promítlo i v oblasti kontroly, která se zaměřuje na klíčové problémy naší ekonomiky. Byly novelizovány Zásady kontroly v národním hospodářství i ve státní správě. Orgány lidové kontroly jsou nyní ve městech, ve střediskových obcích a v důležitých závodech. Jsou vytvářeny podmínky pro posílení úlohy technické kontroly v zájmu kvalitnější výroby a zlepšení služeb.

Na úseku legislativní činnosti budeme věnovat zvláštní pozornost zjednodušování a důslednému uplatňování právních předpisů, aby jednoznačně vyjadřovaly potřeby rozvoje národního hospodářství, formování socialistických společenských vztahů a výchovy socialistického člověka.

Soudružky a soudruzi,

při plnění programového prohlášení bude vláda i nadále postupovat v těsné součinnosti s ÚV Národní fronty a se společenskými organizacemi, zejména ROH a SSM. Budeme pokračovat v praxi pravidelných jednání předsednictva vlády s předsednictvem ČOR, která přinášejí dobré, oboustranně prospěšné výsledky při zabezpečování a kontrole plnění státních plánů. Obdobným způsobem začínáme projednávat základní otázky života mladé generace s vedením českého ÚV SSM.

Vláda s vědomím společenské odpovědnosti za uskutečňování politiky KSČ neustále usiluje o rozvíjení a zdokonalování forem a metod spolupráce s ČNR.

Období, které je před námi, nebude méně náročné než to uplynuLé. Splnění úkolů plánu v roce 1983 i v dalších letech 7. pětiletky, uskutečnění kvalitativních změn v ekonomice, ve stylu řídící práce i v myšlení lidí bude od každého z nás mnoho vyžadovat. Jsme však přesvědčeni, že se i s tím úspěšně vyrovnáme.

Opřeni o podporu občanů ČSR půjdeme dále osvědčenou cestou uskutečňování programu XVI. sjezdu KSČ - pro blaho obyvatel naší země, v zájmu věci socialismu a míru, ve prospěch dalšího rozvoje naší vlasti. /Potlesk./

Předseda ČNR prof. ing. Josef Kempný, CSc.: Děkuji předsedovi vlády ČSR soudruhu Korčákovi za přednesenou zprávu o plnění programového prohlášení.

Nyní dávám slovo společnému zpravodaji poslanci doc. dr. Josefu Mečlovi, CSc.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP