Úterý 21. prosince 1982

V souladu se závěry XVI. sjezdu a 4. zasedání ÚV KSČ podporuje vláda ČSR rozvoj zemědělské výroby u drobných pěstitelů a chovatelů. Musím při této příležitosti zdůraznit, že nejde o renesanci malovýroby, ale o racionální využití půdy nevhodné pro socialistickou velkovýrobu, ale především o významný příspěvek ke zvýšení samozásobení a tím odlehčení vnitřnímu trhu a současně i ke zpestření tržních fondů kvalitní zeleninou, ovocem, jatečnými zvířaty a ostatními zemědělskými produkty.

Proti roku 1980 se zvýšil v letošním roce nákup z tzv. smluvního výkrmu u jatečného skotu dvakrát a jatečných ovcí 2,7x. V souhrnu dodávky jatečných zvířat od drobných chovatelů dosáhnou v letošním roce 1,7 % celkového objemu nákupu jatečných zvířat v ČSR. Není to sice podíl vysoký, ale zabezpečuje bez mimořádných společenských vkladů celoroční zásobování masem cca 120 tisíc obyvatel, tj. dvou takových měst, jako jsou Karlovy Vary, Most nebo Opava.

Je přitom povinností zejména národních výborů, aby nepřipustily zneužití tohoto prostoru některými jedinci. Zkušenosti ukazují, že jde o ojedinělé případy, se kterými se můžeme bez větších problémů při důsledném postupu rychle vypořádat. Vláda bude důrazně vyžadovat takový postup od národních výborů, abychom mohli těchto cílů dosáhnout.

Soudružky a soudruzi, na výsledky zemědělské výroby úzce navazuje plnění úkolů potravinářského průmyslu. Jeho hlavním úkolem je zajistit efektivní zhodnocení surovin a zabezpečit plynulé zásobování vnitřního trhu potravinami v plánovaném množství a jakosti, což se až na dílčí nedostatky daří.

Je přitom samozřejmé, že spotřebitel vidí a také kritizuje nedostatky. Jde o to nezveličovat problémy, ale řešit je s rozvahou a komplexně. Vývoj spotřebitelské poptávky v letošním roce, vyplývající z úprav maloobchodních cen, značně zkomplikoval situaci na trhu potravin. Svůj podíl na tom má i pokles prodeje průmyslového zboží, jak zde včera dokladovala poslankyně Klasová ze Severočeského kraje.

Proti plánovanému vývoji značně vzrostla poptávka po másle, vejcích, tucích, cukru a mouce, ale i pivu a nealkoholických nápojích, jak o tom svědčí srovnání maloobchodního prodeje se skutečností za 11 měsíců loňského roku, kdy se prodej másla a vajec zvýšil na 104 %, tuků na 109 %, cukru na 135 % a mouky na 109 %. Ne ve všech případech byl potravinářský průmysl schopen surovinově a kapacitně tento vývoj zajistit. Za stálé pozornosti vlády a jejích orgánů, především komise vlády ČSR pro zásobování vnitřního trhu, byla přijímána a prováděna operativní opatření ke stabilizaci zásobování základními druhy potravin. V této souvislosti mi dovolte vysoce ocenit starostlivost, obětavost a angažovanost tragicky zesnulého místopředsedy vlády s. Zusky při řízení této komise, při náročném řešení operativních i koncepčních problémů. Všechny problémy však nelze vyřešit ze dne na den. Vedle operativních opatření bylo rozhodnuto - podle možností naší ekonomiky - koncepčně vytvářet podmínky pro řešení problémů zejména lepším využitím a zhodnocením surovin.

Výsledky aktivních opatření se projevují kladně již dnes. V podstatě jsou stabilizovány dodávky a prodej cukru. Surovinová základna přitom dává záruku dostatečného zvýšení produkce výrobků náročných na cukr, a to i konzumních sirupů, jejichž nedostatek byl snad nejvíce kritizován. Zlepšení již nyní dosahujeme v zásobování mléčnými výrobky, zejména smetanou, a to mimo jiné zásluhou plnění nákupu mléka, které je výsledkem mimořádných opatření v živočišné výrobě.

Mohu vám oznámit, že v současné době plní zemědělci v ČSR časový plán nákupu mléka a do konce roku překročí státní plán o 4 - 7 mil. litrů. Oceňujeme zejména výsledky zemědělských podniků v nákupu mléka ve Východočeském, Jihomoravském a Severomoravském kraji, které nejsou náhodné, ale vyplývají z cílevědomé péče o tento úsek ze strany politických a státních orgánů i mlékárenského průmyslu.

Vynikajících výsledků ve výrobě mléka dosahuje Brigáda socialistické práce farmy Kočí Semenářského státního statku Chrudim vedená s. Staňkem, kolektiv ošetřovatelů a dojiček kravínu Hlinné JZD Dobré v okrese Rychnov nad Kněžnou. O tom, že je možné zajistit špičkovou užitkovost i ve velkokapacitních kravínech, nás přesvědčuje příklad JZD Lubina z Novojičínska, kde nepoklesla letos dojivost pod 13,5 litrů na jednu dojnici a den.

Chtěl bych však jménem vlády poprosit i vás, soudružky a soudruzi poslanci, o pomoc a přispění ve vašich volebních obvodech. Vytvořili jsme podmínky pro odpovídající zásobování trhu potravinami. Tento stav však není imunní vůči výkyvům vyplývajícím z různých "zaručených zpráv" apod. A právě v tomto směru, v politické práci mezi voliči, nám můžete významně přispět. Politika strany v oblasti životní úrovně je jasná - udržet a dále zkvalitnit její vysoký standart - a je tedy jasná odpověď na tyto paniky.

Jaké je souhrnné hodnocení vývoje zemědělské a potravinářské výroby? Proti průměru 6. pětiletky je hrubá zemědělská produkce dvou let 7. pětiletky vyšší o 2,1 %, z toho rostlinná o 2,8 %. V letošním roce jsme při tom dosáhli nárůstu rostlinné výroby proti roku 1981 o 8,3 %. Plánované dodávky potravinářských výrobků do tržních fondů byly v roce 1981 splněny, v letošním roce dosáhnou proti průměru 6. pětiletky nárůst o 15,4 %.

Soudružky a soudruzi,

Při zabezpečování úkolů zemědělství a potravinářského průmyslu se zvýrazňuje potřeba prohlubování proporcionality mezi odvětvových vztahů.

Na XVI. sjezdu strany a návazně na 4. zasedání ÚV KSČ bylo zdůrazněno, že úsilí o využití všech dostupných rezerv nemůže být jen záležitostí samotného zemědělství. Čím vyšší je stupen jeho zapojení do společenské dělby práce, čím více se uplatňuje vědeckotechnický pokrok, tím více závisí zemědělství a potravinářský průmysl na vnějších činitelích výroby a tím více se projevuje každý nedostatek při jejich zabezpečování. Podíl dodavatelských odvětví na výrobní spotřebě zemědělství představuje, jak už jsem uvedl, zhruba dvě třetiny.

V chemizaci zemědělské výroby jsme v uplynulých letech udělali velký krok kupředu. Spotřeba průmyslových hnojiv je u nás srovnatelná s vyspělými státy. Je však nutné při omezených zdrojích dalšího růstu dávek dosáhnout zvýšení jejich účinnosti. K tomu musí přispět jak vlastní zemědělství racionálním využitím, tak i dodavatelé zvyšováním jejich kvality a dodávkami v potřebné struktuře.

Přestože je ročně vynakládáno zhruba 400 miliónů Kčs franco na dovoz agrochemikálií převážně z nesocialistických zemí, je potřeba kryta jen na 70 %. Vláda pokládá za jeden ze základních úkolů vědy zintenzivnění významu a propracování metod integrované ochrany rostlin, jejímž cílem je snížit měrnou potřebu chemických prostředků novými metodami aplikace a nahrazovat jejich část agrotechnickými a biologickými metodami. Současně jde však o to, urychleně rozšiřovat a využívat dostupné způsoby výroby a racionalizace spotřeby agrochemikálií. Při řešení tohoto úkolu musíme respektovat i požadavky ochrany životního a pracovního prostředí.

Neméně důležitá je i chemizace živočišné výroby. Je významným úspěchem našeho chemického a zdravotnického průmyslu, že již v průběhu této pětiletky zajistí spotřebu dikalciumfosfátu a neantibiotických stimulátorů růstu domácí výrobou.

Důležitý není jen celkový objem dodávek - tím méně když je vyjádřen jen finančně - ale i jejich struktura a časovost. Rada rozhodujících dodávek pro zemědělství nebyla v roce 1981, ani v roce 1982 plněna v souladu s plánem a v požadované struktuře a čase. Např. dodávky traktorů jsou za prvé dva roky plněny jen ze 70 %. Je to patrno i u hnojiv, agrochemikálií, zemědělských automobilů, secích a sklizňových strojů, ale i u dalších dodávek. Za vysoce naléhavé považuje vláda ČSR hledat možnosti obměny zastaralého traktorového parku novými stroji, zabezpečení dostatečného počtu a sortimentu závěsného nářadí, účelově upravených nákladních automobilů, strojů pro intenzifikaci výroby v horských oblastech apod.

V tomto směru, soudružky a soudruzi, bude vláda ČSR vyžadovat po resortech ve své působnosti, aby stanovené úkoly v dodávkách, zlepšení jejich struktury a kvality podle potřeb zemědělských podniků, v této pětiletce plnily a zajišťovaly je i při přípravě rozvojových programů chemického a farmaceutického průmyslu a průmyslu stavebních hmot. Současně bude trvat na tom, aby obdobně ústřední orgány a výrobně hospodářské jednotky řízené federální vládou zabezpečovaly dodávky, které vyplývají z plánu rozvoje odvětví zabezpečujících výživu lidu v potřebném množství a s uplatněním technických inovací, aby jejich kvalita a zejména energetická náročnost, odpovídala programovým cílům zemědělsko-potravinářského komplexu. To vyžaduje, aby kromě zvýšení kapacitních možností výrobně hospodářských jednotek např. Agrozet a dalších, byly k plnění těchto úkolů založeny komplexní programové přístupy ve vědeckovýzkumné základně pro příští období.

Vedle dalšího růstu dodávek výkonných mechanismů a technologických zařízení ze strany výrobců a dodavatelů je třeba věnovat zvýšenou pozornost i využití dosavadní techniky v zemědělství, zejména v zlepšování řídící práce při jejím provozu, dodržování technologické kázně, zvyšování odborné kvalifikace pracovníků, ale také zvýšení preventivní péče o údržbu a opravy. I když se v posledních letech v tomto směru vykonalo mnoho práce, je na tomto úseku stále hodně rezerv.

Přes mnoho kladného, co se vykonalo pro vybudování materiálně technické základny potravinářského průmyslu, zůstává technologická a kapacitní vybavenost za požadavky kladenými na toto odvětví. Nejslabším místem jsou skladovací kapacity a energetická zařízení. V cukrovarnickém průmyslu jsou tři čtvrtiny kotlů starších 50 let. Zastaralé je z větší části strojní a technologické zařízení pivovarů, sladoven konzerváren, pekáren a škrobáren.

V uplynulém období byly v oblasti investičního rozvoje preferovány obory zpracovávající živočišnou produkci. Toto soustředění zdrojů v nejužší článek se ukázalo jako správné. Znamenalo však současně omezení rozvoje ostatních oborů a úseků, zejména zpracování ovoce a zeleniny, výroby piva a sladu, u mlýnů a pekáren, ale hlavně ve výrobě cukru a škrobu.

To současně ukazuje, kam je třeba přednostně zaměřit pozornost v příštím období. Jsme si vědomi, že neustále se zvyšující výroba využívá přetěžování zpracovatelských kapacit, a to se projevilo ve zvýšených problémech s udržením kvality. Složitou otázkou je zajištění dodávek technologických zařízení, která se u nás vyrábějí jen v omezeném sortimentu a množství. Je proto nutné usilovněji než dosud hledat cesty jak ke zvýšení domácí výroby, tak zejména k rozšíření vzájemné spolupráce se zeměmi Rady vzájemné hospodářské pomoci. Máme již dobré zkušenosti např. s dodávkami homogenizátorů mléka ze Sovětského svazu a mrazíren z Polska apod.

S celkovým rozvojem zemědělsko-potravinářského komplexu v 7. pětiletce je velmi úzce spjata nezbytnost programového řešení úspor surovin, materiálů a energií. V tomto směru došlo v zemědělsko-potravinářském komplexu k výraznému postupu. Spotřeba nafty se snížila ve srovnání s tříletým průměrem za loňský rok téměř o 11 %, tj. o 80 000 l. Jsme si přitom vědomi, že letošní rok, zejména podzim, byl z hlediska počasí velmi příznivý.

V příštím období je nutné i v tomto směru promyšleně postoupit dále. Vláda očekává, že mnohem větší aktivitu než dosud přinese při řešení energetických úspor zejména resortní výzkum. Posuzování a minimalizace energetické náročnosti tedy musí být součástí prakticky každého aplikačního výstupu z výzkumu.

Soudružky a soudruzi, perspektivnost a koncepčnost rozvoje zemědělsko-potravinářského průmyslu si vyžaduje další rozvoj a účinné využití vědeckotechnických poznatků. Vláda ČSR zaměřuje vědeckovýzkumnou činnost na nejvážnější problémy výroby. Jde o komplexní řešení půdní výnosnosti, integrovaných systémů výživy a ochrany rostlin, systémů výživy hospodářských zvířat, ale i dalších úkolů.

Jsme na prahu rozvoje jednoho z nejvýznamnějších vědeckotechnických směrů budoucnosti - biotechnologie. K využití poznatků získaných výzkumem biotechnologií se již přikročilo. V praxi se ověřuje a začíná používat metody řízené reprodukce hospodářských zvířat, byla zahájena výroba preparátu k zvýšení fixace vzdušného dusíku symbiotickými hlízovými bakteriemi, při konzervaci objemových krmiv i ve výživě hospodářských zvířat se využívá probiotického přípravku Lactiferm a Laktisil. V naší plemenářské praxi se používají rozpracované programy v chovu skotu a prasat k zvyšování schopnosti produkce a reprodukce. Připravuje se zahájení průmyslové výroby enzymaticky upravené mouky, tzv. Amylozym, jejíž přídavek v krmných směsích pro mláďata je náhrada za tukovou násadu. Chtěl bych připomenout, že jen v letošním roce přineslo využití Amylozymu úsporu 4000 tun tukových surovin a pomohlo řešit schodek v tukové bilanci. Zahájí se také výroba komplexu trávicích enzymů pro zvýšené využití krmiv u hospodářských zvířat.

Je proto nutné urychleně si osvojit ve výzkumu i v praxi výrobu a využití enzymů, mikroorganizmů, techniku tkáňových kultur, genového inženýrství apod. Zvládnutí biotechnologických postupů pokládá vláda za prioritní úkol vědy a výzkumu v současné době.

Oceňujeme při tom aktivní přístup JZD Hustopeče v okrese Břeclav k urychlenému osvojení kooperační výroby Lactifermu. Příkladná je spolupráce o. p. Státních statků Šumava, JZD Práče na Znojemsku i dalších zemědělských podniků s našimi výzkumnými ústavy a vysokými školami při zavádění poznatků z vědy do praxe. Vysoce si ceníme přínosu Biologického centra Československé akademie věd v Českých Budějovicích k biologickému boji se škůdci zemědělských kultur.

Účinnému přenosu výsledků vědy a výzkumu a jejich plošné aplikaci se musí přizpůsobit i struktura organizace a řízení transferových organizací. V důraznějším a rychlejším přenosu jsou zatím nedostatečně využité rezervy ke zvyšování výroby, kvality surovin či výrobků a celkové efektivnosti. Dokazují to příklady předních zemědělských a potravinářských podniků. Příčiny jsou i v rozdílné aktivitě jednotlivých vědeckých pracovišť, jejich přímé spolupráci s praxí i v rozdílné iniciativě středních článků řízení a podniků při zavádění vědy do výroby. K účinnějším řešení těchto problémů vláda projedná návrhy vypracované ministerstvem zemědělství a výživy v úzké spolupráci s Českou plánovací komisí a ministerstvem výstavby a techniky v nejbližším období.

Soudružky a soudruzi, velké rezervy nepochybně existují v samotné úrovni hospodaření zemědělských podniků. Diferenciace výrobních a ekonomických výsledků podniků hospodařících ve srovnatelných podmínkách je značná. Vláda přijala opatření ministerstva zemědělství a výživy k intenzifikaci výroby v těchto závodech. Přitom zdůrazňuje, že opatření k jejich realizaci musí být komplexní.

Zkušenosti ukazují, že otázkou, která musí být řešena v první řadě, jsou kádry. Máme dostatek kvalifikovaných zkušených a věci socialismu oddaných pracovníků. Musíme s nimi cílevědomě pracovat, systematicky je vybírat a připravovat, ale i racionálně rozmísťovat.

Za vysoce aktuální úkol pokládá vláda snižování ztrát v celém řetězci výroby, zpracování a distribuci a spotřeby potravin. Proto uložila ministerstvu zemědělství a výživy zpracovat programy využití těchto rezerv. V některých případech jde sice o složitou problematiku, ale část opatření může být realizována v krátké době.

Z hlediska celospolečenského se ukázalo, že je efektivnější vyrobenou produkci uchovat, než s poměrně vyššími náklady nahrazovat ztráty výrobou. Tato tzv. "druhotná intenzifikace" se musí stát základním prvkem činnosti každého zemědělského závodu. Nejde jen o opatření technického rázu, ale i o výchovu lidí, zvyšování jejich kvalifikace a důslednou kontrolu kvality jejich práce.

Bezodkladně je třeba, aby se v činnosti zemědělských správ výrazněji uplatňovaly vědecké formy a metody řízení, zejména odstranění administrativně technických direktivních přístupů. V podstatě jde o důsledné prosazení zásad zdokonalené soustavy plánovitého řízení - tedy principů přijatých 4. zasedáním ÚV KSČ.

Výraznějšího pokroku je nutno dosáhnout v práci technických i biologických služeb. Je proto připravován podklad a návrhy na zvýšení zainteresovanosti těchto organizací především na výsledcích zemědělské prvovýroby, který vláda v příštím roce projedná.

Při uplatňování Zdokonalené soustavy plánovitého řízení zemědělství a Souboru opatření v potravinářském průmyslu budou dále prohlubovány principy ekonomického řízení. Specifickým úkolem je provázání obou soustav, které by umožnilo společnou zainteresovanost prvovýroby i zpracovatelů na jakosti surovin na jedné straně a na jakosti hotových výrobků určených pro vnitřní i zahraniční trh na straně druhé.

V této oblasti budou rozvíjeny integrační a kooperační vztahy. Pro rok 1983 posiluje ministerstvo zemědělství a výživy v úzké spolupráci s ministerstvem financí ve smyslu Zdokonalené soustavy plánovitého řízení zdroje integračních fondů o 124 mil. Kčs. Kladné výsledky prohlubování vzájemných vztahů zemědělských a potravinářských podniků přispěly již v letošním roce ke včasnému zahájení skli zně cukrovky a brambor. Systematicky a cílevědomě rozvíjejí integraci VHJ drůbežářský průmysl, mrazírny, cukrovary, škrobárny, konzervárny a některé další.

Vedle zkušeností z uplatňování a rozvíjení principů Zdokonalené soustavy plánování, ekonomických nástrojů a hmotné zainteresovanosti schválených 4. zasedáním ÚV KSČ, je v současné době - s využitím sovětských zkušeností z přípravy a realizace Potravinářského programu - zpracován komplexní program zajištění výživy lidu v podmínkách Československé socialistické republiky. Cílem a posláním programu bude zvýšit spolehlivost výroby potravin, zvýšení jejich množství a kvality v příštím období v souladu s možnostmi československé ekonomiky. Orgány vlády ČSR se budou pod vedením ÚV KSČ aktivně podílet na jeho přípravě i realizaci.

Vážené soudružky a soudruzi poslanci, stručně shrnuto, udělali jsme první krok v realizaci usnesení XVI. sjezdu KSČ na úseku zajištění výživy lidu. Platí to zejména o letošním roce, kdy po delším období bude téměř splněna plánovaná hrubá zemědělská výroba. Celkem uspokojivě je plněn hlavní úkol zemědělsko-potravinářského průmyslu, zajištění vnitřního trhu základními druhy potravin. Řada problémů však zůstává k řešení jak uvnitř zemědělsko-potravinářského komplexu, tak v jeho dodavatelských odvětvích. Zajištění výroby potravin pokládáme za celospolečenský úkol. V tomto směru také očekáváme zvýšení zodpovědnosti a iniciativy dodavatelských odvětví. Jsme si přitom vědomi toho, že v příštím období nebudou podmínky rozvoje naší ekonomiky méně složité než dnes. Jasný návod v úspěšném překonání této situace nám dává 7. zasedání ÚV KSČ.

Dále mi dovolte, soudružky a soudruzi poslanci, ocenit vaši každodenní obětavou práci, kterou na svých pracovištích a ve svých volebních obvodech přispíváte k zabezpečení realizace Programového prohlášení vlády ČSR.

Děkuji i za cenné náměty, poznatky a připomínky, které jste získali při poslaneckých průzkumech a které vyplývají z jednání výborů ČNR. Vláda ČSR podrobně vyhodnotí tyto závěry a zajistí jejich rozpracování do konkrétních opatření. Současně uplatní ty náměty, které nejsou v její kompetenci u příslušných orgánů a institucí.

Děkuji vám jménem vlády ještě jednou za vaši iniciativu a pomoc při zabezpečování úkolů ve výživě lidu a ubezpečuji vás, že v dalším období bude vláda nadále náročně zabezpečovat prioritní úkol XVI. sjezdu KSČ - udržet a zkvalitňovat životní úroveň našich obyvatel. /Potlesk./


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP