Úterý 9. listopadu 1982

Předseda ČNR prof. ing. Josef Kempný, CSc.: Děkuji předsedovi Československé akademie věd akademiku Kvasilovi za jeho vystoupení. Bude značným přínosem pro celé naše jednání.

Slovo má nyní poslanec Milan Mráz.

Poslanec Milan Mráz: Vážené soudružky a soudruzi, mimořádná pozornost, která je věnována na našem dnešním zasedání rozvoji vědy a techniky, je motivována především závěry XVI. sjezdu KSČ, který zdůraznil: "... určujícím činitelem intenzifikace a nejmocnějším zdrojem růstu produktivity společenské práce je věda a technický pokrok. Uskutečňování vědeckotechnického rozvoje je v pravdě revoluční úkol celé naší společnosti".

Odboráři na svém X. všeodborovém sjezdu v dubnu t. r., když jednoznačně vyjádřili plnou podporu uskutečňování programu všestranného rozvoje socialistické společnosti vytýčeného XVI. sjezdem KSČ, vycházeli ze skutečnosti, že další vývoj naší ekonomiky se neobejde bez rozvíjení vědy a techniky a bez účinného zavádění jejích výsledků do praxe za široké aktivní účasti všech pracujících.

ROH jako organizace dělnické třídy a ostatních pracujících má prvořadý zájem na urychlování vědeckotechnického pokroku. Proto také věnuje soustavnou péči rozvoji tvůrčí iniciativy pracujících, která je významnou a účinnou formou účasti pracujících na vědeckotechnickém rozvoji, významným nástrojem odkrývání a využívání rezerv v národním hospodářství.

Orgány ROH vyvíjejí mnohostrannou politicko-organizátorskou a výchovnou činnost k tomu, aby dělníci, vynálezci, zlepšovatelé, technická inteligence, komplexně racionalizační brigády i brigády socialistické práce podporovaly vědeckotechnický rozvoj, aktivně se podílely na jeho tvorbě a využívání prostřednictvím vynálezů, zlepšovacích návrhů a racionalizačních opatření.

Tato činnost přinesla řadu pozitivních výsledků. Byl splněn úkol přijatý IX. všeodborovým sjezdem, který mimo jiné odborovým orgánům a organizacím uložil spolu se státními a hospodářskými orgány, SSM a ČSVTS vytvářet lepší podmínky pro zkvalitnění činnosti vynálezců a zlepšovatelů, posilovat programovost jejich tvůrčí činnosti s cílem dosáhnout v 6. pětiletce 30 miliard Kčs společenského prospěchu z realizace vynálezů a zlepšovacích návrhů. Tento úkol byl překročen a bylo dosaženo 36,8 miliardy Kčs společenského prospěchu, z toho v ČSR 28 miliard Kčs.

Na základě těchto pozitivních výsledků mohl X. všeodborový sjezd vytýčit úkol - podílet se v 7. pětiletce na dosažení 45 miliard Kčs společenského prospěchu a Český sjezd stanovil z toho v ČSR dosáhnout 34 miliard Kčs.

Odborové orgány plně podporují vytváření vhodných organizačních, ekonomických, technických a právních podmínek pro zkvalitňování činnosti vynálezců a zlepšovatelů. Usilují o cílevědomé řízení jejich tvůrčí činnosti prostřednictvím "Programů rozvoje, tvorby a realizace vynálezů a zlepšovacích návrhů", které mají být zpracovány podle usnesení vlád a sjezdů Revolučního odborového hnutí v každém ústředním orgánu, podniku a vědecko-výzkumné organizaci.

Tyto programy k zabezpečení úkolů vědeckotechnického rozvoje a výroby v 7. pětiletce a na ně navazující dokument "Podíl ROH na jejich zabezpečení", vytváří v součinnosti hospodářských a odborových orgánů s ČSVTS a SSM předpoklady, aby se zvyšovala vědeckotechnická úroveň řešených úkolů výzkumu, vývoje, projekce, konstrukce a výroby s cílem řešit je ve větším rozsahu na úrovni objevů, vynálezů a zlepšovacích návrhů.

Přes dosažení některých pozitivních výsledků v dynamice vynálezeckého a zlepšovatelského hnutí nejsme s rozvojem tvůrčí iniciativy spokojeni. Proto také plenární schůze ÚRO v lednu t. r. poukázala na to, že postup uplatňování vědy a techniky v praxi zdaleka neodpovídá současným i nadcházejícím potřebám. Řízení tvůrčí iniciativy pracujících ze strany hospodářských orgánů je nedostatečné a nevyrovnané a také úroveň politicko-organizátorské činnosti odborových organizací neodpovídá jejich úloze.

Zkušenosti ukazují, že přes významnou úlohu, kterou v řadě organizací sehrávají Programy plánovité tvorby a realizace vynálezů a zlepšovacích návrhů, jako je tomu ve VŽKG, kde v 6. pětiletce podali pracující 55 526 zlepšovacích návrhů, 567 přihlášek vynálezů a dosáhli přes 539 miliónů Kčs společenského prospěchu, v části hospodářských organizací nejsou ještě Programy vůbec zpracovány, nebo nemají potřebnou kvalitu, nedostatečně ovlivňují a neusměrňují iniciativu pracujících na rozhodující aktuální potřeby výroby, na úspory paliv, energie, surovin atd.

Hodnocení výsledků zlepšovatelství a vynálezectví ukázalo ještě řadu problémů, které bude nutno v úzké součinnosti hospodářského vedení, odborů, ČSVTS a SSM v podnicích, závodech, vědeckovýzkumné základně, ale i v centrálních orgánech a VHJ řešit. Jde především o odstranění neodůvodněných rozdílů v úrovni a výsledcích technické tvůrčí činnosti vynálezců a zlepšovatelů jak mezi odvětvími a VHJ, tak i mezi podniky a závody.  

Chceme dále zvyšovat podíl ROH na přípravě, každoročním doplňování a zabezpečování úkolů obsažených v Programu rozvoje vynálezcovství a zlepšovatelství. Jeho prostřednictvím rozvíjet vynálezectví a zlepšovatelství jako součást vědeckotechnického rozvoje, cílevědoměji je orientovat na hlavní úkoly plánu, zejména na snižování nároků na zdroje, jako jsou paliva, energie, suroviny a materiály.

Budeme usilovat o odstraňování nedostatků, které přetrvávají ve vytváření potřebných podmínek pro věcné, včasné a kvalitní rozhodování o přihlášených řešeních a jejich využití v praxi, aby byla zákonem stanovená lhůta při rozhodování o přihláškách zlepšovacích návrhů dodržována a nebyla neodůvodněně překračována ze dvou měsíců v ministerstvu průmyslu ČSR na 3,2, v ministerstvu stavebnictví ČSR na 3,4, v ministerstvu zdravotnictví ČSR 4,5, v ministerstvu lesního a vodního hospodářství ČSR na 3,1 a v ministerstvu školství na 4,1 měsíce.

Také ještě energičtěji musíme zabezpečovat přijímání rozhodných opatření a konkrétních závěrů k závažným nedostatkům, které každoročně odhalují veřejné prověrky, resortní a jiné kontroly stavu vynálezectví a zlepšovatelství.

Mnohem více musíme podporovat formy technické tvůrčí činnosti rozvíjené týmovou prací prostřednictvím komplexních racionalizačních brigád. To znamená zvýšit naší politickoorganizátorskou práci a zlepšit jejich konkrétní řízení, zaměřování jejich činnosti pomocí tematických úkolů na rozhodující úkoly plánu a mnohem více podporovat i oceňování výsledků jejich tvůrčí práce.

Soudružky a soudruzi,

odborové orgány a organizace ve vědeckovýzkumných a projektových ústavech, v podnicích a závodech orientují činnost svých členů ke splnění rozhodujících úkolů rozvoje vědy a techniky, pečují s hospodářským vedením o vytváření příznivého tvůrčího klimatu pro jejich práci. Podporují rozšíření jedné z nejpokrokovějších forem iniciativy inženýrsko-technických, vědeckých a řídících pracovníků uplatňováním a rozšiřováním osobních nebo kolektivních tvůrčích plánů", ve kterých pracovníci vyjadřují svůj konkrétní podíl na řešení úkolů plánu vědy a techniky, úkolů komplexní socialistické racionalizace, ve vynálezectví a zlepšovatelství, při řešení tematických úkolů apod. Vyjadřují v něm také závazek ke zvyšování kvalifikace jak své, tak i spolupracovníků.

Např. v I. pololetí letošního roku bylo v ČSR již uzavřeno 6011 kolektivních a 39 316 osobních tvůrčích plánů. Předsednictvo České odborové rady k zevšeobecnění a na podporu dalšího rozšíření této formy, tvůrčí iniciativy projednalo na svém zasedání zkušenosti z využívání "Osobních tvůrčích plánů" techniků a inženýrů, ovlivňujících úroveň kvality a efektivnosti práce ve vybraných organizacích VHJ Sigma Olomouc. Poznatky mimo jiné ukázaly, že např. ve výzkumném ústavu Sigma mělo v minulém roce osobní tvůrčí plán uzavřeno 94 % tvůrčích pracovníků a odrazem toho bylo více jak 3,5 miliónů korun ekonomického přínosu.

Vzhledem k velkému významu této formy tvůrčí iniciativy pro rozvoj vědy a techniky chceme nadále napomáhat k jejímu rozšíření na další pracoviště.

Česká odborová rada na pomoc zvyšování efektivnosti vědeckovýzkumné práce již od počátku roku 1976 společně s ministerstvem výstavby a techniky ČSR organizuje soutěž organizací vědeckovýzkumné základny ČSR. Každoročně nejlepší organizaci je propůjčen putovní Rudý prapor ministerstva výstavby a techniky ČSR a České odborové rady. Přes dosažení řady pozitivních výsledků v této soutěži se ukazuje, že jsou stále ještě rezervy pro její zkvalitňování a že je potřebné do této velmi prospěšné soutěže zapojit daleko větší počet organizací.

V současném období organizace ROH ve spolupráci s hospodářským vedením rozpracovávají závěry X. všeodborového sjezdu do plánu aktivity základních organizací ROH na rok 1983, ve kterém budou stanoveny konkrétní úkoly i v oblasti tvůrčí činnosti, vynálezcovském a zlepšovatelském hnutí.

Plně si uvědomujeme při rozvíjení politickoorganizátorské práce, že vědeckotechnický rozvoj není záležitostí jen pracovníků vědeckovýzkumné základny, ale také každodenní činností vynálezců, zlepšovatelů, komplexních racionalizačních brigád, brigád socialistické práce internacionálního soutěžení, tedy všech forem, které napomáhají prostřednictvím vynálezů, zlepšovacích návrhů a racionalizačních opatření zvyšovat produktivitu práce, šetřit materiál a energii, řešit inovace, ulehčovat lidem práci, zlepšovat pracovní a životní prostředí.

Soudružky a soudruzi,

v duchu dnešního jednání České národní rady budou odborové orgány v ČSR v nadcházejícím období při realizaci závěrů odborových sjezdů dále rozvíjet tvůrčí iniciativu a socialistické soutěžení pracujících tak, aby se jejich podíl na vědeckotechnickém rozvoji, v boji za dosažení vyššího růstu efektivnosti národního hospodářství, které tvoří základ životní úrovně a sociálních jistot pracujících, dále zvyšoval. Děkuji za pozornost. /Potlesk./

Předseda ČNR prof. ing. Josef Kempný, CSc.: Děkuji poslanci Milanu Mrázovi.

Nyní přerušíme naše jednání k polední přestávce, a to do 14.00 hodin. Ve 14.00 hodin budeme pokračovat.

Dostali jste od návrhové komise návrh usnesení. Podívejte se na ně a připomínky odevzdejte nejpozději do 14.30 hodin.

Přerušuji nyní jednání a přeji vám dobrou chuť

/Schůze přerušena ve 12.55 hodin a znovu zahájena ve 14.00 hodin./

Předseda ČNR prof. ing. Josef Kempný, CSc.: Soudružky a soudruzi, budeme pokračovat v rozpravě ke zprávě vlády ČSR o vědeckotechnickém rozvoji. Prosím, aby se slova ujal soudruh Karel Kostka.

Poslanec Karel Kostka: Vážené soudružky poslankyně, vážení soudruzi poslanci, na našem jednání, ale nejen na něm, se v poslední době mnoho hovoří o vědeckotechnickém rozvoji a jeho uplatnění v praxi, ve výrobě. Proto nechci opakovat uváděné a všeobecně známé věci, o mnohých se zmínil v úvodním slově s. ministr Šrámek, další poznatky uvedl s. akademik Kvasil.

Myslím, že i pro oblast zemědělství, potravinářského průmyslu, lesního a vodního hospodářství v plném rozsahu platí, že byly dosaženy významné výsledky. Přitom to však neodpovídá v oblasti objemů i jejich uplatnění, ve využívání základních fondů, surovin i energie současným potřebám ve výživě, při zabezpečování surovin pro ostatní odvětví i úkolům, které je třeba řešit ve zdravotnictví i při péči o životní prostředí.

Domnívám se, že určitá specifičnost v uplatňování vědecko technického rozvoje v oblasti zemědělství, potravinářského průmyslu i lesního a vodního hospodářství spočívá v tom, že jde povětšinou o biologicko-technické, chemicko-technologické procesy a že jde o výrobu plošně rozmístěnou.

To jsou mimo jiné dvě charakteristiky, které je nutné brát navíc oproti odvětvím, jejichž výroba je postavena na bázi techniky, chemie, fyziky atd. I když nechci úkoly v těchto oblastech podceňovat, chtěl bych připomenout, že specifičnost v úsecích, o nichž hovořím je především ve složitosti práce s biologickou hmotou. Jejich důsledkem může být to, že nové vědecké poznatky při uplatnění mohou biologické procesy znásobit, ale také při nevhodném způsobu značně snížit.

Dnes se též stále častěji vyslovuje názor, že uplatňování vědeckotechnických poznatků je velmi náročné, že by vlastně mělo jít o nový vědecký obor. Jistě to má něco do sebe. Rozhodně však to klade stále větší nároky na všechny řídící pracovníky i na samotné pracující, na jejich kvalifikaci i na znalosti všech i nejnovějších poznatků vědy.

Z těchto hledisek jsme též projednávali věci ve výboru. Přitom jsme byli informováni, že všechny organizace resortu jsou vedeny k aktivní účasti na využívání výsledků vědy a nové techniky. Je též stanoven postup inovace, ověřování a jejich realizace v praxi. Přitom dobrých výsledků na realizaci VTR dosahují VHJ tukový průmysl, cukrovary, mlýny a pekárny, pivovary a sladovny, chmelařství, Sempra, STS a OZS.

Také řada KZS i OZS má v tomto směru pozitivní výsledky. Je rozvíjen systém pracovišť vědeckotechnického rozvoje a informačního systému. Formou aktivů a instruktáží jsou rozšiřovány v praxi ověřené poznatky.

V rámci této činnosti jsou též orientovány činnosti výzkumných ústavů. Pozornost v tomto směru je věnována novým způsobům sklizně kukuřice, využití slámy ve výživě skotu, skladování a využívání brambor, pěstování okopanin a řadě dalších technologií.

V této době se realizují některé akce, jako nová technologie v pěstování brambor a cukrovky, aplikace kapalných hnojiv, linky na pěstování zeleniny a další úkoly. Pozornost je též věnována uplatňování biotechnologií v resortu zemědělství a výživy.

Obdobně je tomu v potravinářském průmyslu. Zde je úsilí zaměřováno na vyšší využití surovin, zejména z dovozu.

Významný podíl na vědeckotechnickém rozvoji má Svaz družstevních rolníků a Odborové svazy pracovníků v zemědělství a potravinářském průmyslu. Jejich činnost je mimo to zaměřena na podporu zlepšovatelského a vynálezeckého hnutí, komplexních racionalizačních brigád a další iniciativu pracujících.

Jistě, soudružky a soudruzi poslanci, chápete, že v krátkém vystoupení není možné popsat všechny formy a informovat o všech problémech Ke stejnému závěru jsme dospěli ve výboru. Přestože jsme během roku projednávali tuto problematiku několikrát, včetně biotechnologií, rozhodli jsme vrátit se k ní ještě v příštím roce a věnovat jí pravidelnou pozornost.

V rámci přípravy dnešní schůze jsme se ve výboru také zabývali technickou politikou v zemědělství, neboť tuto oblast pokládáme za jednu z důležitých forem realizace vědeckotechnického rozvoje v zemědělství.

K projednávání této problematiky jsme přistupovali z toho hlediska proto, že vědecké poznatky se do značné míry realizují přes technologie, které je třeba zajistit potřebnou technikou.

V této souvislosti bych chtěl konstatovat, že v současné době se nově koncipuje technická politika v zemědělství, zejména pro období sedmé pětiletky.  

Při hodnocení se mimo jiné ukázalo, že máme v našem zemědělství průměrné stáří traktorů 7 - 8 roků, což negativně ovlivňuje spotřebu PHM, náklady na údržbu i provoz.

Určitým nedostatkem informací bylo to, že v nich nebylo vyjádřeno využití stávající techniky. Dojasnění též vyžaduje sortiment strojů, neboť chybí některé stroje do technologických linek a na některé další činnosti.

Navíc jsou i problémy s dodávkou plánovaného množství strojů. Tak například bylo v roce 1981 dodáno do zemědělství jen 82 % traktorů. Vzhledem k těmto a dalším problémům v dodávkách techniky i náhradních dílů jsme na jednání přizvali zástupce nové výrobní hospodářské jednotky Agrozetu, který nás informoval o zabezpečování výroby zemědělské techniky.

Je však trochu paradoxní, že značné úsilí věnujeme nadstavbě a přitom nemáme dořešenu základnu a potřeby pro ni. V našem JZD například dáváme do provozu nový moderní počítač, což odpovídá nárokům a potřebám pro uplatnění vědeckotechnického pokroku. Tím se vytváří předpoklady pro další zkvalitnění řízení a plánování výroby v našem JZD. Přitom nám však chybí některé mechanizační prostředky pro realizaci základních agrotechnických operací, jako je např. orba, setí, sklizeň pícnin.

I další problém mohu uvést na konkrétním případě. Mnohé zemědělské závody v rámci schválené koncepce rozšíření pěstování ovoce a zeleniny řeší dostupným moderním způsobem i uplatněním vědeckotechnických poznatků rozšíření ploch i zvýšení výroby ovoce a zeleniny. Letošní rok o tom přinesl řadu důkazů. Co se však děje při nadprůměrné úrodě? Chybí komplexnost řešení /další klimatizované sklady/ a návaznost na další odvětví, kde jsou často zastaralé nebo nedostatečné zpracovatelské kapacity. Podobně je tomu i u výroby cukrovky. Nepomůže uplatňovat ve výrobě v co největší míře poznatky vědeckotechnického rozvoje, různá hnutí pro zvýšení hektarových výnosů, když nám sklizená cukrovka podléhá vysokým ztrátám na skládkách pro nedostatečné zpracovatelské kapacity nebo ztrátám ve výrobě pro zastaralé technologické zařízení cukrovarů.

Soudružky a soudruzi poslanci, lze říci, že v nové VHJ Agrozetu vyvíjejí úsilí zvýšit výrobu a rozšířit sortiment výroby strojů. Výsledky se však projeví až koncem 7. pětiletky. Ale i tak se zdá, že jejich i další výrobní kapacity plně neuspokojují požadavky zemědělských podniků.

Domnívám se však, že i iniciativa strojírenství by se měla projevovat širší nabídkou a měla by více reagovat na problémy našeho zemědělství.

Tak se například ukázalo, že dovezené sklizňové stroje na cukrovku velmi podstatně snižují ztráty. Na tuto připomínku se často reaguje tak, že se poukazuje především na rozdíl v pojezdové rychlosti. Někdy se také říká, že se nedobře a nesprávně využívá technika, že s ní pracují někdy nekvalifikovaní pracovníci. Ale příklad u sklizečů cukrovky prokázal, že určitý větší podíl by si měli vzít i ti, co stroje navrhují a vyrábějí.

V souvislosti se zemědělskou technikou jsme též hovořili o jejím vlivu na úrodnost půdy a o dalších otázkách. V našem výboru jsme probrali i řadu dalších cílových úkolů. Pro velký rozsah problematiky, která přísluší pod náš výbor /zemědělství, lesy, voda, čistota ovzduší, potravinářský průmysl/, jsme celou řadu otázek neprobrali.

Proto jsme se rozhodli, jak jsem již uvedl, že se k nim znovu v příštím období budeme vracet.

Mám za to, že v tomto smyslu lze též souhlasit se zprávou předloženou nám vládou ČSR.

Děkuji za pozornost. /Potlesk./

Předseda ČNR prof. ing. Josef Kempný, CSc.: Děkuji poslanci Karlu Kostkovi. Hovořit bude místopředseda České národní rady Čestmír Adam.

Místopředseda ČNR JUDr. Čestmír Adam: Vážený soudruhu předsedo, vážené soudružky a vážení soudruzi, Leninova poučka, že socialismus musí vítězit nad kapitalismem vyšší produktivitou práce se stává ještě naléhavější v nynějším ostrém střetnutí se silami imperialismu. Rozhodující cesta k vyšší produktivitě práce vede přes uplatňování rozvoje vědy a techniky. Přitom nesmíme zužovat pojetí tohoto rozvoje jen na hlavní, převážně výrobní operace, ale musíme si uvědomit, že např. asi 1/4 našich pracovníků vykonává obslužné a pomocné práce na nepříliš vysokém s tupni mechanizace. Musíme vidět, že zastaralé způsoby provádění zásobování výrobní spotřeby, obyvatelstva i vývozu nemají kladný vliv na růst produktivity práce, že ne dost racionální materiálové hospodářství snižuje úsilí o růst produktivity práce.

Vědeckotechnický rozvoj znamená však také stálé zdokonalování kvalifikace každého pracujícího, znamená moderní metody personální práce, organizace práce, řízení i správy. Jde tedy o komplexní pojetí vědeckotechnického rozvoje, jde také o to, aby plány růstu výkonů a produktivity práce byly podloženy programem zavádění konkrétních výsledků vědeckotechnického rozvoje, aby se odstranilo nebezpečí neplnění tohoto růstu nebo jeho fiktivního plnění. Přitom musí být do plánu zapisovány akce vědeckotechnického rozvoje řešící růst produktivity práce za 5 - 10 let. Je třeba, aby se vědeckotechnický rozvoj v pravém slova smyslu stal osou plánů základního, středního i ústředního článku řízení.

Současně musíme v odměňování a rozmísťování pracujících přijmout takové metody práce, které přesvědčí každého pracovníka o tom, že vědeckotechnický rozvoj je i v jeho osobním zájmu, že jej nepřipraví ani o dobrou mzdu, ani o dobré pracovní místo.

V této souvislosti chci zdůraznit, že stroje nejsou jediným činitelem růstu produktivity práce, že tu má své oprávnění i moderní organizace práce.

Velmi často se některé úseky činnosti nečiní předmětem rozvoje vědy a techniky. To je typické pro zásobovací procesy, jejichž nízká úroveň nepříznivě ovlivňuje schopnost našich pracujících dosáhnout vyšší produktivity práce, a to přitom, že máme mimořádně vysoké zásoby v rozsahu, který není u průmyslově rozvinutých zemí obvyklý. V důsledku tohoto zaostávání vědeckotechnické úrovně zásobovacích procesů nemáme vytvořeny racionální materiálové toky, které např. při použití podvěsných a podlahových dopravníků podstatně snižují nároky na výrobní plochy, na kapacitu skladů a meziskladů, na počty pracovníků ve skladech a v manipulaci s materiálem i na investice stavební povahy. Právě tak zanedbáváme materiálové hospodářství, takže např. provádění dodávek materiálu v přesných rozměrech podle požadavků odběratelů takřka vůbec neznáme.

Může-li si výrobní podnik zpracovatelského průmyslu řešit otázku svých výrobních strojů s úspěchem vlastním vývojem a výrobou, zařízení pro mechanizaci obslužných a pomocných prací jako jsou vysokozdvižné vozíky, dopravníky si vyvíjet a vyrábět nemůže. Tady je třeba, aby strojírenství uspokojilo na dobré technické a provozní úrovni a v potřebném rozsahu potřeby našeho národního hospodářství a přestalo tuto výrobu omezovat. Ale vůbec je třeba se zamyslet nad otázkou budoucího zajišťování strojů a zařízení pro zpracovatelský průmysl i pro terciární sféru a nad otázkou dovozní závislosti.

Jsou úseky činnosti, na nichž bychom se měli ze zásadních - přesněji řečeno z politických důvodů zbavovat závislost na dovozu z kapitalistických států.

Nepochybně sem patří zdravotnictví, jehož dovozní náročnost rostla vypouštěním některých malotonážních kvalifikovaných chemických výrob, výrob skleněných obalů atd. z programu našeho průmyslu. Předpokládáme, že naše vláda nařídí návrat k původnímu výrobnímu programu a že dojde ke sdružení výzkumu akademie věd, školství, průmyslu, zemědělství a zdravotnictví za účelem zdokonalení naší výroby léků, imunoprepárátů a zdravotnického materiálu a k zajištění surovinové základny výroby léků v tuzemsku a v zemích RVHP.

Bude se rovněž musit řešit otázka výroby strojů, přístrojů a zařízení pro zdravotnictví. Naše strojírenství by mělo považovat za svou samozřejmou celospolečenskou povinnost, aby naše zdravotnictví mělo dost základního vybavení na dobré úrovni, aby nebyl problém moderní rentgen, sterilizace nebo injekční jehly a stříkačky.

Zdravotní a sociální výbor léta podporuje myšlenku soustředit řízení biomedicinského výzkumu základního, resortního a dalšího na jednom místě, dosud se tak však nestalo.

Soudružky a soudruzi, rychlé uskutečňování vědeckotechnického rozvoje není otázka záliby, ale holé životní nutnosti socialistického zřízení vystaveného soutěžení s kapitalismem, nutnosti vyšší produktivitou, práce zajistit nejen blahobyt našich pracujících, ale především mír. Znamená to, že musíme našim organizacím k uskutečňování vědeckotechnického rozvoje vytvářet podmínky. Vyžaduje to, aby naše hospodářská sféra byla oceňována a hodnocena podle své schopnosti obstát efektivně v tomto zápase s imperialismem i při soutěži na světovém trhu. Děkuji za pozornost. /Potlesk./


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP