Úterý 9. listopadu 1982

Předseda ČNR prof. ing. Josef Kempný, CSc.: Děkuji poslanci Rosickému.

Přerušuji nyní jednání na 30 minut.

Jako první po přestávce vystoupí poslanec Jan Uřičář.

/Schůze byla přerušena v 11.10 hodin a znovu zahájena v 11.35 hodin./

Předseda ČNR prof. ing. Josef Kempný, CSc.: Soudružky a soudruzi, než budeme pokračovat v rozpravě, dovolte mi, abych mezi námi přivítal předsedu Československé akademie věd soudruha akademika Kvasila. /Potlesk./ Budeme rádi, když soudruh Kvasil vystoupí na našem zasedání s příspěvkem k projednávané problematice.

Slovo má poslanec soudruh Jan Uřičář.

Poslanec ing. Jan Uřičář: Vážené soudružky a soudruzi, velmi významnou sílu v prosazování vědy a techniky v našem národním hospodářství představuje ČSVTS. Její významnost a síla je především v tom, že je to dobrovolná, zájmová organizace, která se ve své členské základně opírá o iniciativu pracujících všech profesí od dělníků přes techniky, vědce, ekonomy a další specializované odborníky.

Jako organizace NF uskutečňuje své společenské poslání především prostřednictvím rozsáhlé politickoodborné a vzdělávací činnosti. Každoročně pořádá více než 2000 celostátních, republikových a krajských konferencí, seminářů, dnů nové techniky, kursů apod., jichž se účastní téměř čtvrt miliónu účastníků.  

Více než 4000 poboček ČSVTS na podnicích, školách výzkumných ústavech a jiných institucích pořádá ročně asi 25 tisíc odborných akcí k problematice VTR, jichž se účastní asi 1 milión účastníků. Má tedy ČSVTS významnou úlohu v rozšiřování informací a poznatků moderní vědy, co je v současné době naprosto nezbytný předpoklad rychlého vývoje techniky k tomu, aby vývoj ve srovnání se světem u nás nezaostával. Členové ČSVTS uzavírají ročně okolo 200 tisíc individuálních a 40 tisíc kolektivních závazků k realizacím akcí VTR, které přinášejí přímé ekonomické účinky v hodnotě cca 4 miliardy Kčs ročně.

Z tohoto stručného výčtu rozsahu a pracovního zaměření činnosti ČSVTS je zřejmé, že tato organizace představuje obrovský tvůrčí potenciál, jehož nejúčelnější využití představuje i pro perspektivu jeden ze zdrojů naší společnosti pro plnění náročných úkolů rozvoje národního hospodářství.

Jak jsme se mohli ve svých volebních obvodech i při svých poslaneckých průzkumech přesvědčit, rozbíhá se v současné době široká aktivní činnost směřující k přípravě sjezdu ČSVTS, který bude směrovat činnost celé členské základny důsledně na pomoc řešení rozhodujících problémů, jejichž těžiště leží právě v oblasti VTR.

Největší pozornost bude proto věnována zejména následujícím oblastem:

- působení na zkracování doby realizace vynálezů a zlepšovacích návrhů,

- směrování vynálezů a zlepšovatelů hlavně na oblast hospodaření s energiemi tak, aby účinky byly uplatnitelné i pro kvantifikaci nároků na vstupy v hospodářských plánech,

- řešení otázek odpadních surovin, resp. druhotných surovin a jejich využití v národním hospodářství /včetně technického zabezpečení/,

- pomoc při robotizaci /prosadit heslo, aby každá krajská pobočka - zabezpečila ve své působnosti technickou přípravu i provozní nasazení několika robotů/,

- pokračovat ve školení o mikroelektronice se zaměřením především na středoškolské kádry,  

- působit na zlepšení společenského postavení techniků - především konstruktérů,

- pečovat o pomoc při obohacování vnitřního trhu zajišťováním výroby technicky pokrokových výrobků,

- napomáhat při realizaci principů Souboru opatření v národním hospodářství,

- zabezpečovat výchovu k progresívnímu myšlení a přístupům mladých technicko-inženýrských kádrů.

Těmito pracovními záměry je zakotvována kvalitativní změna v přístupu ČSVTS k rozhodujícím úkolům s významnými intenzifikačními účinky v národním hospodářství, vycházející z kritického posuzování současného vývoje potřeb naší společnosti na straně jedné a reálných možností na straně druhé. Přitom je výrazně akcentováno sepětí dobrovolné iniciativy ČSVTS a závazné součinnosti technicko-hospodářského aparátu. Novelizované dohody ČSVTS o spolupráci s resorty oboustranně sjednocují obsahové zaměření odborné činnosti a konkretizují plnění rozhodujících úkolů. Obdobný charakter mají i dohody jednotlivých poboček ČSVTS s mateřskými podniky. Komplexní řešení úkolů státních cílových programů formou meziodvětvových týmů bude i nadále velmi žádoucí náplní činnosti organizací ČSVTS. V dané oblasti by bylo možno uvést celou řadu velmi významných konkrétních úkolů, které jednotlivé společnosti a komitety ČSVTS touto formou již úspěšně řešily nebo rozpracovaly.

Ze zkušeností v našich volebních obvodech i z provedených poslaneckých průzkumů, konkrétně z průzkumu v rozhodujících podnicích okresu Gottwaldov, můžeme vysoce ocenit potřebu programu zabezpečovaného ČSVTS pro kvalifikační přípravu odborníků pro osvojování mikroelektroniky v uživatelských výrobních oborech. Vybudování sítě školících pracovišť ve spolupráci s federálním ministerstvem elektrotechnického průmyslu se záměrem vyškolení asi 40 tisíc odborníků pro aplikaci mikroprocesorů do roku 1985 je počin zásadního pozitivního významu.

V této souvislosti bych si dovolil v návaznosti na poznatky při poslaneckém průzkumu poznamenat, že hospodářská vedení podniků, VHJ i resortů by měla s využitím odborné součinnosti organizací ČSVTS podstatně hlouběji a komplexněji propracovávat koncepce pro plánovité zavádění ASŘTP, robotizace a užití mikroelektroniky včetně reálných harmonogramů jejich technicko-organizačního zabezpečování tak, aby "vyškolení odborníci" nestáli v hospodářské praxi často osamoceně jen jako zanícení nadšenci. Systémový přístup všech partnerů je v dané oblasti naprosto nezbytný. Pro organizace ČSVTS je tato potřeba významnou šancí dalšího účinného uplatnění.

Vedení i jednotlivé organizace ČSVTS jsou si vědomi toho, že kvalita a intenzita spolupráce ČSVTS se státními a hospodářskými orgány a organizacemi bude i nadále určována právě jejich zájmem, zadáváním konkrétních úkolů a neformální součinností resortů a jejich podřízených organizací se členy, kolektivy, pobočkami, komitéty i vrcholnými orgány ČSVTS. Záruku další intenzifikace technického rozvoj možno takto spatřovat zejména v těsné spolupráci základních organizací - poboček ČSVTS s vedením podniků a závodů. ČSVTS se aktivně hlásí i k řešení problematiky vytváření podmínek pro úspěšné uplatňování v inženýrskotechnické a řídící práci včetně uplatnění absolvent vysokých škol a přichází často s řadou závažných podnětů. Dokladem toho je i doporučení, aby tyto vysoce aktuální otázky a získané výsledky četných průzkumů v dané oblasti byly svěřeny k řídící a koordinační působnosti některému fundovanému vědeckovýzkumnému pracovišti k formování zásad a představ o vlivu tvůrčí práce na utváření socialistického životního způsobu.

Vážené soudružky a soudruzi, dovolte, abych v závěru svého vystoupení vyzval i vás všechny, abyste v okruhu své poslanecké i pracovní působnosti maximálně napomáhali zabezpečovat a prosazovat náročné pracovní programy a záměry organizací ČSVTS k efektivní realizaci VTR. Obdobnou výzvu spatřuji za účelné adresovat na všechny přítomné ministry vlády ČSR.

Z výsledků posledního zasedání krajské rady ČSVTS Severomoravského kraje, na kterém jsem byl jako poslanec ČNR před 14 dny přítomen, mohu např. potvrdit, že v pracovních plánech má již tato krajská organizace konkretizovány takové úkoly, jako jsou: osobní závazky členů ČSVTS v kraji k aplikaci mikroelektroniky v konkrétních uživatelských podnicích, dále výzva všem pobočkám na přímé zapojení do pomoci realizace VTR, dále každá odborná skupina má v ročních plánech zajišťovat a dořešit alespoň jeden konkrétní problém v oblasti intenzifikace výroby a konečně akci uzavírání účtů přínosů inženýrskotechnických pracovníků - členů ČSTVS.

Jsem přesvědčen, že i naše osobní poslanecká iniciativa může být vítaným přínosem a pomocí pro naplňování těchto významných cílů VTR, které zabezpečují organizace ČSVTS. Děkuji za pozornost. /Potlesk./

Předseda ČNR prof. ing. Josef Kempný, CSc.: Děkuji poslanci Janu Uřičářovi. Slovo po poslanec Jaroslav Hora.

Poslanec Jaroslav Hora: Vážené soudružky poslankyně, vážení soudruzi poslanci, vážení hosté. Již v prvních dvou zprávách našeho dnešního zasedání odeznělo, jakou důležitou roli hraje elektronika a mikroelektronika ve vědeckotechnickém rozvoji naší společnosti.

Při projednávání vládního programu zde v ČNR jsem vystoupil upozorněním elektronizovat všechny obory a odvětví národního hospodářství k tomu, abychom dosáhli žádoucí ekonomické efektivnosti. Nyní mi dovolte, abych se při tak vážné otázce, jako je vědeckotechnický rozvoj, znovu zmínil o některých výsledcích mé interpelace, abych se s vámi rozdělil o dobré příklady elektronizace v národním hospodářství i o záporné případy, které zatím tomu brání.

Nebudu zde znovu zdůrazňovat poslání elektronizace, protože tak činí sdělovací prostředky a dobře zde v našem plénu tyto věci vysvětlil ministr elektrotechnického průmyslu s. prof. Kubát.

Chtěl bych říci, že od zřízení nového resortu, které bylo jistě správným rozhodnutím a velkou pomocí pro rozvoj elektroniky a mikroelektroniky v národním hospodářství, dostala skutečně elektronika tímto způsobem zelenou. Výsledky za dobu trvání tohoto nového resortu, v době více než dvou a půl let, se již dostavují.

Nový resort vzal skutečně celou záležitost elektroniky do rukou koncepčně a dal příslušnou prioritu těm výrobním oborům v resortu, které zabezpečují součástkovou a uzlovou základnu. Tedy za tuto dobu 2,5 let se vybudovaly velké tuzemské výrobní kapacity na zabezpečování nejmodernějších elektronických prvků charakteru pasivních, aktivních i konstrukčních součástek, které nyní dáváme k dispozici finalistům jak uvnitř resortu, tak i ostatním aplikátorům elektroniky v jiných oborech a odvětvích národního hospodářství. Uskutečnila se realizace některých důležitých licencí, především v oblasti unipolárních a bipolárních integrálních obvodů a realizace těchto investic má svůj význam pro součástkovou základnu.

V rámci mezinárodní dělby práce se členskými státy RVHP jsme dosáhli z 1/3 celého programu dělbu v oblasti součástkové a tak dnešní náš uživatel součástkové a uzlové základny elektroniky má k dispozici nejen součástkovou základnu naši, ale má k dispozici i součástkovou základnu sovětskou, má k dispozici součástkovou základnu NDR a z části pak výběrové prvky z některých ostatních států zemí socialistického společenství. Mimořádná pozornost byla věnována právě tvorbě výzkumně vývojové základny, která se z největší části soustřeďuje, pokud jde o součástky z koncernového podniku Tesla elektronické součástky. Sama tato základna slouží k výzkumu, vývoji a rozvoji dalších nových progresivních prvků součástkové základny, slouží k zabezpečování vyšší kvality těchto součástek. Pochopitelně hlavní pozornost je věnována otázkám spolehlivosti elektronických součástek v nasazení v jednotlivých složitých systémech průmyslové elektroniky a konec konců i ve spotřebním zboží.

Při této příležitosti je třeba říci, že za účinné pomoci ministerstva vzniklo v koncernu elektronické součástky řešení jednotné řady elektronických součástek, která odpovídá co do svého sortimentu i do svého rozsahu finální výrobě naší čs. republiky a potřebám této finální výroby, tak jak to vidíme na vždycky určité středodobé období. Tato součástková základna je neustále po dohodě s výrobci doplňována a tak tvoří základ k tomu, abychom mohli provádět taková účinná opatření, jako je mezinárodní dělba práce, specializace a kooperace, což má podstatný vliv i na ekonomiku výroby.

Chtěl bych říci, že tímto zásahem dochází ke shromažďování výroby, k velkosériové výrobě jednotlivých součástek a dochází také ve velké míře k úspoře výrobních nákladů, využívání základních fondů vložených jednoúčelových strojů do této výroby a zároveň také v rozpouštění nákladů vynaložených na samotný výzkum a vývoj. To samo o sobě přináší efekt v tom, že od 1.1. příštího roku se snižují v průměru ceny elektronických součástek více než o 35 %, mám na mysli velkoobchodní ceny, a dá se předpokládat, že zdárným prováděním způsobu jednotné řady a dalším prohlubováním specializace výroby elektronických součástek se docílí dalšího snížení cen k 1.1.1985.

V současné době tedy existuje součástková základna a je k dispozici našim finalistům a všem těm, kteří chtějí elektrizovat národní hospodářství.

Musím říci ze své pozice a uvést několik informací, že tato součástková základna, bohužel, není našimi finalisty plně využívána. Součástková základna je dnes prezentována např. 6 typy mikroprocesorových jednotek, širokou paletou periferních obvodů pro tvorbu mikroprocesorů a jednodeskových počítačů, převodníky - analog - digitál - analog. Prostě obsahuje v rámci mezinárodní spolupráce také určitou úroveň která by měla pro stavbu elektronických zařízení dostačovat, co chceme v součástkové základně mít.

Teprve poslanecký průzkum, který jsme prováděli, dal z části odpověď na řadu otázek, které se zdály být dříve jako neřešitelné a byly anonymní.

Přišli jsme do jednoho strojírenského závodu, který vždy hrál prim ve speciálních obráběcích strojích a v jednoúčelových strojích pro jeden obor spotřebního průmyslu. Všichni zde věděli, že elektronika je to, co z jejich strojů může udělat opět světovou špičku.

Na náš dotaz, jak tedy zajišťují elektroniku pro své stroje, domnívali se, že to není jejich práce, že to musí dělat někdo jiný - oni jen tu elektroniku k tomu přistaví. Na otázku, jak tuto elektronizaci zajišťují ve svém podniku odpověděli, že nemají samostatná elektronická pracoviště v konstrukci a v laboratořích.

Plán vědy a techniky plní, ale bez elektroniky. Co to je za plán? Nikdo z vyšších orgánů neprotestuje, že zde plán vědy a techniky neobsahuje elektroniku. Plány se plní, ale bez elektroniky. Nikomu to nevadí, jen samotné věci.

V tomto případě je třeba říci, že dokud elektronizace se nestane programem jak se má stát a dokud nebude sledována plány tak, aby každý byl za její provádění odpovědný, můžeme neustále dělat velkou propagandu pro elektroniku, nesehraje elektronika tu úlohu, kterou má sehrávat.

Druhá taková vážná příčina spočívá v tom, že když jsme se ptali, kolik lidí pracuje u vás v konstrukci, ve vývoji, elektronice, kolik máte těchto pracovníků, kolik dětí se vám učí na obor mechanik elektronických zařízení, tak za prvé v tak velké fabrice měli tak zvaně 6 elektrikářů, a to nerozeznávali silnoproudé, slaboproudé a elektroniky. Tři z nich byli opravdu fandové do elektroniky, ale spíš se v tom vyžívali, jak systematicky a plánovitě rozvíjeli nasazení elektroniky. Pokud šlo o učební obor mechanik elektronických zařízení, bez kterých se tvorba elektronických zařízení, jejich údržba, servis neobejde, tak se domnívali, že jsou to ti radiomechanici a že se jim teď jinak říká. Čili v takovém pojetí je třeba se dívat na celou věc, přípravu a implantaci elektroniky do národního hospodářství.

Chtěl bych při této příležitosti říci, že je skutečně málo a nedostatek technické inteligence, která tuto elektroniku a mikroelektroniku ovládá. Vždyť starší generace se těžko přizpůsobuje. Jednak nemá teoretické základy, o kterých zde už mluvil s. prof. Kubíček, ale nemá už do nových poznatků, které si elektronika vynucuje, zájem vniknout. Vysoké školy zřizovaly první katedry elektrotechniky před 5 lety. Mohu říci, že tvůrci všech těchto integrovaných obvodů, mikroprocesorů jsou mladí lidé, ne starší 35 - 40 let. Všichni tito mladí lidé jsou schopni elektroniku v národním hospodářství rozvíjet, ale je zapotřebí, a zdálo by se, že jsou to obory perspektivní, že mladí lidé mají všestranné uplatnění, perspektivu apod. Skutečnost vypadá tak, že nejsou dořešeny některé vztahy a zainteresovanost mladých lidí v tomto oboru. Jsou to otázky platové, bytové a řada jiných sociálních problémů, které řešíme už také hodně dlouho a dosud jsme je nedořešili. V řadě zemí socialistického tábora jsou tyto věci dořešeny a asi by to chtělo prostudovat systém, jak oni na tyto věci šli a přenést jej k nám, na naše poměry. Často se stává, že tito mladí lidé odcházejí z týmu - elektronika je vysloveně týmová práce - odcházejí na pracoviště méně kvalifikovaná, ale za lepších životních podmínek, lepšího platu apod. Odchodem z týmu těchto jednotlivců se stane, že práce v týmu vázne, prodlužuje se a daleko lepší by bylo, kdyby tito lidé zůstali nadále v týmu pracovat. To je další taková věc, která vadí v tom celkovém rozvoji.  

Třetí věcí je to, že přežívá neustále myšlenka, že za elektronizaci v národním hospodářství je odpovědný nový resort - ministerstvo elektrotechniky. Nelze tuto myšlenku schvalovat a brát na vědomí, protože je to myšlenka škodlivá. Jistě, že obor elektroniky může nový resort zorganizovat, a musí dávat našim elektronikům a finalistům progresívní, levné, spolehlivé, kvalitní a po všech stránkách dobré výrobky součástkové základny, tento resort musí zajišťovat standardní elektronická zařízení a systémy, ale aplikace na poměry v jednotlivých oborech musí provádět pracoviště k tomu určená. Vždyť každá elektronika musí být šitá na míru technologickému procesu. Při uvádění této myšlenky, vždy vidím, jak v současné době vypracovali v JZD Slušovice zemědělský řídící počítač. Mohli jste jej vidět na veletrhu. Soudruzi, kteří perfektně znali technologii zemědělství a řízení i organizaci zemědělství, kteří tedy měli nejlepší předpoklady jak implantovat elektroniku do tohoto procesu. Přišli na to, že velké i malé počítače, které jsou na trhu, jsou příliš složitou a drahou záležitostí, a že to pro jejich úkony řídícího, technologického a organizačního procesu nepotřebují a tak udělali svůj počítač na základě týmu, který vybrali v podstatné části z Rožnovského závodu a tento tým vyvinul mikropočítač, na kterém je cenný ten Soft work, udělali to ze součástkové základny našeho resortu a z uzlové základny. Jde o to, že tam byla ta vůle a že udělali a nasadili elektroniku do zemědělství takovým jednoúčelovým, správným a levným způsobem. Na tomto příkladě je vidět, že v každém oboru a odvětví se musí takovéto aplikační, vývojové a projekční skupiny organizovat.

Správný přístup k této věci při projednávání vědeckotechnického rozvoje zaujal Severomoravský KV KSČ, když uložil všem komunistům z hospodářského vedení, aby se starali o elektronizaci v jejich jednotlivých podnicích, aby tímto způsobem zabezpečovali modernizaci, automatizaci a nasazení robotiky. Vydaly se konkrétní úkoly, které spočívají v tom, že se nejprve vedla široká osvěta elektroniky a mikroelektroniky, jak už tady o tom bylo hovořeno, a to prostřednictvím VTS. V Domě techniky v Ostravě organizuje krajská VTS stálé výstavky elektronických součástek a uzlů a tato výstavka má stále na vysoké úrovni technickoinformační službu. Tímto způsobem se chodí školit a nabírat informace pracovníci pověření elektronizací v tom či onom podniku či VHJ. Pomocí VTS se dále provádí školení, přednášky, semináře, stáže krátkodobé i dlouhodobé, stejně tak i školení, a konec konců přicházejí z jednotlivých oborů, odvětví, a ze závodů ostravského kraje k nám do Rožnova na školení a stáže na několik měsíců, aby se s elektronikou a mikroelektronikou seznámili.

To je jedině správný způsob a pochopitelně každý ředitel a technický náměstek, který zodpovídá v plánu technického rozvoje za jednu část, která se nazývá elektronizační program, musí vykazovat co v tomto oboru chce dělat. Chtěl bych říci, že jedině takto připravená věc může zabrat a nesetkáme se zase znovu s tím, že v plánu vědeckotechnického rozvoje elektroniku a její aplikaci nemáme.

Nejlepší pro uvědomování lidí je široká informovanost lidí a možnost zkoušení elektroniky každý sám na sobě. Za tím účelem organizujeme s ÚV SSM předávání druhojakostních a mimotolerantních součástek zadarmo, aby již pionýři a mládež mohli aktivně tvořit a aby k elektronice našli svůj poměr. My v Rožnově máme dobré zkušenosti ze soutěže, která se jmenuje Integra a která oslavila 10 let svého trvání. Mohu říci, že 10 - 15leté děti mají znalosti a kvalifikaci v elektronice po této soutěži zhruba jako středoškolák, který normálně udělal maturitu na některé průmyslové škole. Takovou úroveň tyto děti ve finále mají. Po dohodě s obchodní organizací Eltos organizujeme v současné době, jak jste také s tím byli seznámeni v televizi, službu radioamatérům. Přes 200 různých schémat, které reprezentují určité spotřební zboží, máme připraveny v součástkách, materiálu, máme příslušné návody jak se do elektroniky pustit. Takto se domníváme, že budeme aktivizovat širokou veřejnost pro elektroniku a věc elektroniky to nezbytně potřebuje.

Chtěl bych vzpomenout ještě jednu důležitou věc. Na moji interpelaci o tom, že je třeba vytvořit pro rozvoj základny mikroelektronických součástek určité podmínky, vznikla dvě usnesení o přípravě materiálové základny pro mikroelektroniku. Tato usnesení vznikla, ale přes určité zlepšení se nedosáhlo toho, aby tato usnesení se plnila. Chyba je, že pro takovou věc všechny resorty vyžadují maximální investice a finanční prostředky, aniž by tyto programy zabraly do svých výrobních kapacit a do svých výrobních možností.

Sledujeme cestu mezinárodní specializace v malotonážní chemii, v černé i barevné metalurgii v jednotlivých oborech se soudruhy z NDR, SSSR. Jak je vidět situace se zdá být schůdná a hlavně, tedy, aby naše odpovědné resorty, které jsem jmenoval, aby se také samy pustily do díla a součástkové základně pomáhaly vytvářet potřebné podmínky.

Druhou částí mého příspěvku byla otázka zabezpečení strojírenských kapacit pro rozvoj jednoúčelových strojů a technologických zařízení pro elektroniku. Mysleli jsme si, že útlumové strojírenské programy dají prostor pro tyto výrobní kapacity. Nestalo se tak a musíme tedy vyvinout velké úsilí a ze svých vlastních sil organizovat svoji výrobu jednoúčelových strojů. V současné době, kdy existuje právě pro tato technologická zařízení co nejpřísnější embargo, činí to v rozvoji mikroelektroniky velké potíže.

Chtěl bych vás, vážené soudružky a soudruzi poslanci požádat, abyste se stali propagátory elektroniky i mikroelektroniky a elektronizace národního hospodářství, aby každý ze své pozice jste pro tuto věc udělali co můžete a věřím, že se dílo podaří. Děkuji vám za pozornost. /Potlesk./

Předseda ČNR prof. ing. Josef Kempný, CSc.: Mám veliké pochopení pro mikroelektroniku, ale počítejte s tím, jestli budeme každý vykládat 30 - 40 minut, tak tady budeme o to déle.

Prosím, aby se ujala slova poslankyně Marcela Černá.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP