Tak jako dosud česká vláda věnovala pozornost rozhodujícím novým stavbám, věnuje v současné době zvýšenou pozornost modernizačním a rekonstrukčním akcím tak, aby se výsledek projevil ve zefektivnění výroby a v podstatném zvýšení produkce pro vnitřní i zahraniční trh.
Vážené soudružky poslankyně, vážení soudruzi poslanci,
květnové zasedání ústředního výboru Komunistické strany Československa k vědeckotechnickému rozvoji v roce 1974 vyvolalo výrazné zvýšení pozornosti vědeckotechnickému rozvoji. K jeho realizaci byla na jednotlivých úsecích uložena řada úkolů se základním cílem urychlit a zvýšit podíl vědeckotechnického rozvoje na růstu efektivnosti naší ekonomiky. Převážná část těchto úkolů má dlouhodobý charakter, a proto význam závěrů květnového zasedání ústředního výboru Komunistické strany Československa k vědeckotechnickému rozvoji se nezmenšuje, ale vzrůstá s ohledem na nové, náročnější podmínky, v nichž je rozvoj československé ekonomiky zajišťován.
Předsednictvem ÚV KSČ a federální vládou byl schválen "Soubor opatření ke zdokonalení soustavy plánovitého řízení národního hospodářství po roce 1980", který má v nejširších souvislostech působit i na účinnější uplatňování vědeckotechnického rozvoje, modernizace a rekonstrukce.
Generální tajemník ÚV KSČ a prezident republiky soudruh Gustáv Husák na XVI. sjezdu Komunistické strany Československa k "Souboru" řekl: "Jeho hlavním smyslem je prosadit intenzifikaci národního hospodářství, rozhodněji uplatňovat výsledky vědeckotechnické revoluce, účinněji podněcovat efektivní a kvalitní práci, vytvářet co nejpříznivější podmínky pro všestrannou tvůrčí aktivitu lidí. To je cesta k plnějšímu využívání předností socialistické ekonomiky, k dosahování co nejlepších konečných národohospodářských výsledků v zájmu rozvoje hmotné a kulturní úrovně lidu."
K prosazení a dalšímu prohloubení zásad "Souboru" přijaly federální vláda i národní výbory v tomto roce usnesení ukládající provést v období 1983-1985 experimentální ověření některých dalších opatření k urychlení vědeckotechnického pokroku, včetně opatření ke zvýšení účinnosti zahraničně ekonomických vztahů a k zřizování jednotného investičního fondu. Zásady experimentálního ověřování urychlení vědeckotechnického pokroku jsou součástí dokumentu o zkvalitnění řízení vědy a techniky, který má být projednán ve federální vládě i v národních vládách
Česká vláda sleduje i plnění úkolů ve snižování administrativní náročnosti v řízení. Ústředními orgány České socialistické republiky byla uplatněna řada návrhů na snížení této administrativy včetně námětů poslanců České národní rady, které vyplynuly z průzkumů provedených v roce 1979. Tyto návrhy se staly součástí souhrnného materiálu Vládního výboru pro otázky plánovitého řízení národního hospodářství. Svým usnesením číslo 94 z roku 1982 přijala česká vláda další opatření ke snížení rozsahu administrativy.
V současné době česká vláda uložila vytvořit při Vládním výboru pro otázky plánovitého řízení národního hospodářství pracovní skupinu, která má rozpracovávat a navrhovat další opatření ve snižování administrativní náročnosti v řízení.
K zjednodušení plánování vědeckotechnického rozvoje a tím ke snížení administrativní náročnosti při sestavování plánu technického rozvoje se navrhuje například zúžení funkce prováděcího ročního plánu technického rozvoje jen na plánování nových úkolů, změn úkolů a objemu prostředků určených k zabezpečení vědeckotechnického rozvoje Tento námět, o kterém se jedná, v žádném případě neznamená oslabení ústředního řízení v této oblasti, ale snahu zjednodušit plánovací systém ve vědeckotechnickém rozvoji.
Chtěl bych vás ujisti, že snahou resortů české vlády nikdy nebylo a není zatěžování řídícího procesu ve vědeckotechnickém rozvoji a investiční výstavbě včetně modernizace a rekonstrukce zbytečnou administrativou. Zamýšlíme se nad tím, jak zdokonalit plánovací a informační systém. Racionalizace řízení a snížení administrativní náročnosti nemůže však jít na úkor plánovací disciplíny nebo oslabení úlohy centra.
Vážené soudružky poslankyně, vážení soudruzi poslanci, ve svém vystoupení jsem uvedl některé výsledky, jichž bylo dosaženo v uplatňování vědeckotechnického rozvoje, modernizace a rekonstrukce.
Výrazem podílu technického pokroku na hospodářském rozvoji je, že v celém státě a i v České socialistické republice roste výroba při stagnujícím či klesajícím počtu pracovních sil. A co více, od poloviny 70tých let do naší ekonomiky, do každého podniku vstupují dražší paliva, dražší energie, suroviny a materiály. Také vědeckotechnický pokrok přispívá k vcelku úspěšnému překonávání těchto cenových důsledků světového trhu na naši výrobu a tím přispívá k udržení a podle možností i ke zvyšování životní úrovně našeho lidu.
Jak vyplývá i z rozboru, zpracovaného Českou národní radou, na zajišťování růstu výroby rozhodujícím způsobem se podílí růst produktivity práce a ten je v zásadě kryt vědeckotechnickým rozvojem. V tomto okamžiku se vnucuje otázka: Stačí to? Pouze jediná odpověď je přijatelná: nikoliv. Protože rozhodující jsou tempa, která v růstu produktivity a národního důchodu dosahujeme. A tedy nemůžeme být nikdy spokojeni.
Proto je třeba mít na zřeteli hodnocení XVI. sjezdu Komunistické strany Československa, že v upevňování technického pokroku není v naší ekonomice stále dosahováno potřebných efektů.
Z tohoto hodnocení vyplývá požadavek účinněji prosazovat technický pokrok všude, všemi cestami a na všech pracovištích, každodenně a nepřetržitě.
Výstižně zhodnotil požadavek současné doby soudruh Brežněv, když na XXV. sjezdu KSSS řekl: "Revoluce ve vědě a technice vyžaduje pronikavé změny ve stylu a v metodách hospodářské činnosti, rozhodný boj proti zkostnatělosti a rutinérství, skutečnou úctu k vědě, schopnost a vůli radit se s ní a počítat s ní. Tato revoluce vyžaduje zdokonalit plánování a hospodářské stimulování, aby byly vytvořeny podmínky, jež by plnou měrou přispívaly k tomu, aby nové myšlenky co nejrychleji pronikaly do celého cyklu - od vynálezu až po sériovou výrobu - a aby vytvářely spolehlivou ekonomickou hráz proti výrobě zastaralých výrobků."
Jestliže si provedeme analýzu příčin neplnění kteréhokoli z rozvojových záměrů naší ekonomiky, potom nadevší pochybnost zjistíme, že nebyl splněn některý z oněch základních postulátů vyslovených soudruhem Brežněvem.
Proto jeho slova by se měla stát náplní každodenní práce prakticky všech řídících i dalších pracovníků, neboť téměř všichni a na všech úsecích by měli přispívat k tomu, aby nové vědeckotechnické poznatky co nejrychleji pronikaly do praxe.
Vážené soudružky poslankyně, vážení soudruzi poslanci, z toho, co jsem uvedl, vyplývá, že česká vláda akcentuje řadou svých usnesení a kontrolních opatření uplatňování vědeckotechnického rozvoje, modernizace a rekonstrukce v daleko širším záběru, než je sestavení plánu rozvoje vědy a techniky.
Vychází a toho, že přes dosažené úspěchy existují značné a dosud nevyužité mnohostranné možnosti v uplatňování vědy a techniky v praxi, ve snižování energetické, surovinové, materiálové a investiční náročnosti produkce a ve vyšším využívání progresívních modernizací i rekonstrukcí.
Proto bude česká vláda i nadále
a/ posuzovat s velkou náročností plány technické politiky jednotlivých resortů a kontrolovat jejich plnění,
b/ dbát, aby ve státním plánu rozvoje vědy a techniky byly řešeny jen úkoly, které přispívají k intenzifikaci naší ekonomiky, napomáhají rozvíjet pozitivní tendence a překonávat současné nedostatky,
c/ sledovat, aby orgány a organizace, řízené českou vládou bezezbytku splnily svůj podíl při přípravě a výstavbě jaderných elektráren, při uplatňování biotechnologií, robotizace a dalších tzv. silných technologií,
d/ vyžadovat, aby investoři, projektanti, konstruktéři i pracovníci státní expertízy pečovali o technickoekonomickou úroveň výrobků, které budou produkovat nové výrobní investice a současně o dosahování vyšších výnosů ze základních výrobních prostředků,
e/ sledovat přípravu a uvedení rozhodujících výrobních kapacit do provozu a plnění náběhových křivek výroby,
f/ pečovat o rozvíjení mezinárodní dělby práce a spolupráce se zeměmi RVHP,
g/ v součinnosti s ROH pečovat o rozvoj iniciativy lidí, sledovat a podporovat vývoj vynálezů a zlepšovacích návrhů,
h/ usilovat o prohlubování a rozšiřování těch součástí "Sboru opatření", které směřují k urychlení vědeckotechnického pokroku,
ch/ usilovat o snižování administrativní náročnosti při řízení vědeckotechnického rozvoje.
Těmito, ale i dalšími opatřeními bude česká vláda usilovat o to, aby vliv vědeckotechnického rozvoje a modernizace a rekonstrukce se projevil v plnění národohospodářského plánu, především v růstu národního důchodu.
Na závěr mně dovolte, soudružky a soudruzi, abych vám poslancům České národní rady - v zastoupení české vlády poděkoval za vaší péči o vědeckotechnický pokrok. Vyjadřuji přesvědčení, že nám spolupomůžete vytvářet příznivé klima pro účinnější uplatňování vědy a techniky v praxi. /Potlesk./