Poslankyně Jarmila Malecká: Vážené soudružky poslankyně, vážení soudruzi poslanci. V Českém svazu žen jsme uvítaly XVI. sjezd KSČ a jeho závěry jsme přijaly za své jako všechen čs. lid. Jsme si vědomy, že uskutečnění programu XVI. sjezdu přinese ženám další široké možnosti uplatnění, zachová životní a sociální jistoty jich samých i jejich rodin. Ženám bylo jednání sjezdu blízké svou věcností, kritičností, odhodláním vést společnost po cestě reálných možností k reálným cílům, protože ženy svým založením, svými postoji k životu, prací pro rodinu i v zaměstnání mají k realitám života a výhledům do budoucna tradičně velmi blízko. Mohu se vší odpovědností prohlásit, že z téhož důvodu uvítají ženy i prohlášení vlády ČSR přednesené předsedou vlády soudruhem Josefem Korčákem. Nechybí jim pevná vůle ani příslovečný ženský elán a obětavost pokračovat na nové kvalitativní úrovni a v úkolech, které jsme si v souladu s celospolečenskými potřebami vytyčily na sjezdu Českého svazu žen.
Kladný vztah k socialistické společnosti dokazujeme splněnými závazky, jejichž výsledky předáváme při oslavách MDŽ každoročně také do rukou české vlády. Avšak stejně, tak vědomy si požadavků doby, napřeme pozornost k úkolům, jež s větší naléhavostí vyvstávají právě v tomto období. Uvědomujeme si, že bude třeba ještě ve větší míře působit na ekonomické myšlení žen, podněcovat aktivitu žen na pracovištích, povzbuzovat jejich zájem i aktivní přístup k řešení problémů a odstraňování nedostatků. Budeme více popularizovat ženy s vynikajícími výsledky, práci žen vzorné kvality na závodech a v zemědělství. Více než dosud chceme podporovat přínos žen národnímu hospodářství nabádáním žen v domácnostech k promyšlenému zacházení s potravinami, elektrickou energií a palivy, soutěžením a jinými formami dosahovat zvýšení sběru druhotných surovin a léčivých rostlin. Vítáme mimo jiné i skutečnost, že vládní prohlášení neopomíjí nutnost zlepšení organizačních podmínek sběru a výkupu.
Také v Českém svazu žen hodláme více pozornosti věnovat ochraně společného majetku, péči o zeleň, dodržování pořádku v obytných celcích. Naším cílem je dosáhnout vyšší úrovně právního vědomí občanů, aby se překonávala lhostejnost k jevům, které poškozují zájmy společnosti. Ve vládním prohlášení velmi oceňujeme přístup k řešení oprávněných požadavků žen, potřeb rodin, dětí a starší generace. Za uplynulá léta naše společnost v tomto směru dosáhla velkých úspěchů a víme, že jít dopředu je nutno i péčí o to, aby vše, co bylo ve prospěch člověka vybudováno, také člověku dobře, beze zbytku a bez problémů sloužilo.
Zde vidíme mnoho rezerv v organizování práce obchodu, služeb, zařízení pro děti, stravování atd. V rámci plnění nových volebních programů bude naše organizace nápomocna orgánům státní správy signalizační činností, ale i přejímáním patronátů nad akcemi vytyčenými ve volebních programech.
Nedílnou součástí naší činnosti je a zůstává úsilí o prohlubování socialistického charakteru rodiny. Vycházíme z toho, že děti v rodině mají být zahrnuty láskou a péčí. Současně však se budeme zaměřovat na formy, jimiž jsou děti vedeny k odpovědnosti a k práci. V tom smyslu budeme působit na matky a celé rodiny. Budeme nadále udržovat kontakty s dětskými domovy, s takovými zařízeními, která nahrazují dětem rodinu.
Ve stručném vystoupení nelze vyčíslit všechny oblasti našeho zájmu a přední pozornosti. Dovolte mi však konstatovat, že nám jde o to, abychom veškerou svou činností aktivizovaly co největší počet členek a vedly funkcionářky k tomu, aby s členkami pracovaly neformálně, aby obětavý a početný funkcionářský aktiv ČSŽ působil na správné myšlení a politické postoje také těch žen, které nejsou v naší organizaci zapojeny.
Obětavost a elán žen jsou velké hodnoty naší společnosti. Úkolem ČSŽ je iniciativu žen dále rozvíjet a to za všestranné podpory státních orgánů. Naše organizace vládne jediným nástrojem. Není to direktiva, je to přesvědčování, agitace a politickovýchovná práce. Proto se společně musíme postarat o to, aby se někde dobrovolná práce žen nezneužívala k plnění úkolů, jež mají plnit příslušné instituce. Pracovní iniciativa lidí k dobrovolné práci se nerodí snadno, a proto je třeba s ní citlivě zacházet. Je také pochopitelné, že se nám pracuje lépe, když před ženy můžeme předstupovat s přesvědčením, že při realizaci programu vlády je pozornost odpovědných orgánů zaměřena na to, aby dobře fungovala všechna kolečka složitého soukolí národního hospodářství a společenské sféry.
Vyjadřuji souhlas s programovým prohlášením vlády ČSR. Toto programové prohlášení nám dává záruky, že se o to, aby vše dobře fungovalo v naší společnosti, budou usilovně snažit všechny resorty české vlády.
Jménem ČSŽ chci vysoce ocenit, že vláda ČSR i jednotlivá ministerstva po celé uplynulé období nám pomáhala v tom, abychom mohly kvalitně rozvíjet naši masovou politickou práci mezi ženami vybaveny potřebnými informacemi. Děkuji za tuto spolupráci.
ČSŽ prohlášení vlády ČSR vítá jako dokument, který pomůže k další aktivizaci našeho politického systému při plnění konkrétních úkolů. Jeho realizaci budeme všestranně podporovat. V neposlední řadě také pro to, že chápeme souvislost mezi realizací programu vlády a tím, co je pro ženy nejcennější hodnotou - zachování a upevnění míru. Proto také ČSŽ bude plně podporovat výzvu Nejvyššího sovětu SSSR k parlamentům a národům světa za mír, prohlášení Federálního shromáždění a stanovisko ČNR k této výzvě. Pro uchování míru je třeba dát své ruce, um i srdce, svou práci. A my ženy to rády učiníme.
Velkou příležitostí k podpoře míru bude i Světový kongres žen, který se v říjnu letošního roku bude konat u nás v Praze. Je věcí naší cti, abychom přispěly k jeho přípravě, dobrému průběhu a bohatému využití v politické práci. Děkuji za pozornost. /Potlesk./
Místopředsedkyně ČNR Marie Jarošová: Děkuji poslankyni Malecké, hovořit bude poslanec Břetislav Vařečka a připraví se poslanec Alois Švrček.
Poslanec ing. Břetislav Vařečka: Vážené soudružky, vážení soudruzi, přihlašujeme se plně k programovému prohlášení vlády ČSR a úkolům, jež z něho vyplývají pro další rozvoj našeho socialistického zemědělství. Hlásíme se rovněž k plnění dalších úkolů vyplývajících z postavení jednotných zemědělských družstev a družstevních rolníků v naší socialistické společnosti.
Jsme si dobře vědomi, že směrnice dalšího rozvoje zemědělské velkovýroby, jak je ve vládním programu stanovena, vyžaduje též od Svazu družstevních rolníků věnovat prvořadou pozornost otázkám dalšího růstu intenzity zemědělské výroby a všestranného zvyšování kvality dodávaných výrobků a surovin pro potravinářský průmysl při maximálně hospodárném vynakládání materiálu, práce a energie všeho druhu. Tím chceme ve smyslu závěrů XVI. sjezdu KSČ základní sjezdové linie ve vztahu k zemědělství docílit soběstačnosti ve výrobě potravin.
Náročnost úkolů, které budeme v dalším období uskutečňovat, vyžaduje, abychom pro jejich splnění získali všechny družstevníky, celou členskou základnu celého našeho svazu. Aby se nám podařilo vytvářet trvale ve všech družstvech podmínky pro dobrou tvořivou a iniciativní práci družstevníků a udržet jejich dobrý, obětavý, socialistický vztah k práci, který tak rozhodující měrou přispěl k realizaci programu XV. sjezdu KSČ, a to ve složitých a často obtížných klimatických podmínkách uplynulých let.
Družstevní rolníci a naše jednotná zemědělská družstva správně chápou, že úkoly, s nimiž počítá 7. pětiletka, nebude možné uskutečnit bez všestranné mobilizace sil a prostředků, bez využití všech rezerv, které v každém družstvu a na každém pracovišti existují. Vyjádřili to nejlépe ve svých závazcích v celkové hodnotě 435 mil. Kčs, uzavřených v ČSR na počest XVI. sjezdu KSČ. Jimi demonstrovali svůj pracovní podíl a vysoce uvědomělou účast na úsilí o růst zemědělské výroby a její kvality.
Prvořadým úkolem našeho svazu a každého funkcionáře je tento socialistický vztah družstevníků k práci podchytit, usměrnit do promyšleného dobře fungujícího systému účasti lidí na řízení a socialistickém soutěžení. Toto úsilí budeme vhodnou formou morálně i hmotně podporovat. Budeme pečovat o to, aby v BSP, jichž pracuje v našich družstvech asi 7500, i v komplexních racionalizačních brigádách vyrůstali průkopníci a organizátoři progresívních metod práce, kteří svým příkladem v práci i osobním životě a občanské angažovanosti významně přispějí k vytváření socialistického životního stylu na našich vesnicích.
Socialistické soutěžení a pracovní iniciativu družstevníků budeme zaměřovat na řešení aktuálních úkolů a potřeb zemědělské výroby. V současné době prostřednictvím soutěže usilujeme o zvyšování výroby krmiv a jejich racionální využití při vysoké intenzitě výroby. Velké rezervy v dalším zvyšování zemědělské výroby spočívají nejen ve značných rozdílech výsledků hospodaření jednotlivých JZD, ale i mezi jejich jednotlivými organizačními a hospodářskými jednotkami a pracovišti. Svoji pomoc a podporu zaměříme proto na zvýšení a zhospodárnění výroby družstev, která ve srovnatelných podmínkách dosahují dosud horších výsledků. V tomto směru mají mimořádný význam opatření vlády v mzdové oblasti. Budeme proto se stranickými a státními orgány důrazně prosazovat v jednotlivých JZD uplatnění typu socialistického odměňování za práci, které považujeme za rozhodující v celé oblasti organizace a řízení i celkových hospodářských výsledků. Budeme bojovat proti rovnostářství a nivelizaci v odměňování za vykonanou práci. Širokou vysvětlovací kampaní budeme prosazovat, aby byly v JZD rychle a komplexně uplatněny všechny prvky Souboru opatření ke zdokonalení plánovitého řízení zemědělství, tak jak budou vládou stanoveny.
Uvědomujeme si význam půdního fondu a chceme více než dosud přispět k jeho využití a ochraně. Nanejvýš odpovědně se ve všech orgánech svazu budeme zabývat všemi problematickými zábory půdy. Musíme přitom hledat společensky nejvhodnější řešení a ve spolupráci s příslušnými orgány národních výborů nepřipustit neodůvodněné zábory ani špatné využívání zemědělské půdy naši mi jednotnými zemědělskými družstvy.
Ve Svazu družstevních rolníků musíme mnohem účinněji působit na zvyšování podílu družstevníků na správě a řízení JZD. Musíme dbát o široké uplatnění družstevní demokracie prostřednictvím volených orgánů, výrobních porad a denního styku s družstevníky přímo na pracovištích. Nesmíme dopustit, aby ve vedení JZD zůstaly bez vyřešení pracujícími signalizované nedostatky ani jejich neoprávněné připomínky a požadavky. Na straně druhé musíme provést taková opatření, aby nebylo v našich kolektivech místo pro lajdáky a nezodpovědné pracovníky. Proto musíme zvyšovat pracovní morálku, disciplínu a dodržovat socialistickou zákonnost. K důležitým úkolům, jimiž chceme působit na vysokou pracovní aktivitu a angažovanost družstevníků za splnění cílů 7. pětiletky, patří péče o denní potřeby lidí na pracovišti. Na předním místě budeme dbát o zlepšování pracovního prostředí, bezpečnosti práce, zdravotnické péče, odstraňování fyzicky namáhavé práce, rozšiřování a zkvalitňování rekreace, stejně jako při ovlivňování životního prostředí na našich vesnicích.
Hlásíme se ke spolupráci s národními výbory při realizaci nových volebních programů Národní fronty. Dosavadní vzájemná součinnost, na niž se jednotná zemědělská družstva v ČSR v minulé pětiletce podílela ročně průměrně 190 mil. Kčs, přinesla konkrétní výsledky při budování objektů občanské vybavenosti v obcích. I v dalším období za stížených podmínek, počítáme s pomocí mechanizačními a dopravními prostředky, materiálem, brigádnickou činností i přímými finančními příspěvky. Jsme si plně vědomi, že vybavenost našich vesnic, poskytované služby, vybudované školy a zařízení pro předškolní výchovu dětí, výrazně ovlivňují spokojenost života jejich obyvatel.
Mnoho práce nás čeká též v oblasti ochrany životního prostředí. Půjde nejen o zvelebování vesnic, ale též o jejich ochranu před škodlivými vlivy vědeckotechnického pokroku, kde je možno i za minimálních nákladů udělat mnoho prospěšného. Například vhodné umístění skladů umělých hnojiv, hnojišť a silážních jam přispěje k příjemnějšímu životu nejen našich družstevních rolníků, ale i ostatních obyvatel vesnice.
Soudružky a soudruzi, práce a život na našich vesnicích se za dobu od února 1948 změnily k nepoznání. Převážná většina namáhavé fyzické práce byla nahrazena stroji a dalšími výrobními prostředky.
Dnešní podmínky socialistické zemědělské velkovýroby jsou s minulostí nesrovnatelné, stejně tak jako celková úroveň a styl života na vesnici, jež se v zásadě vyrovnaly s pracovními a životními podmínkami ve městech. Současná generace družstevních rolníků si je plně vědoma, že za dosaženou úroveň vděčí naší straně, její zemědělské politice, při realizaci Leninova družstevního plánu v našich podmínkách.
S tímto vědomím přistupovali naši družstevníci k uzavírání závazků na počest XVI. sjezdu KSČ a 60. výročí jejího založení. Jsem přesvědčen, že se stejnou odpovědností, jak to v minulosti dokázali již nejednou, přistoupí k naplňování náročného programu vlády ČSR a vyvinou veškeré úsilí k zajištění dostatku potravin pro naši společnost.
Soudružky a soudruzi poslanci, doporučuji vyjádřit důvěru vládě ČSR a schválit přednesené programové prohlášení. Děkuji za pozornost. /Potlesk./
Místopředsedkyně ČNR Marie Jarošová: Děkuji poslanci Vařečkovi. Hovořit bude poslanec Švrček.
Poslanec Alois Švrček: Vážený soudruhu předsedo, vážené soudružky poslankyně, vážení soudruzi poslanci, předseda vlády České socialistické republiky ve svém programovém prohlášení věnuje značnou pozornost dalšímu rozvoji zemědělské výroby i zabezpečení potravin. Oceňuje dosažené výsledky, současně však kriticky hodnotí dosavadní problémy a nedostatky.
Myslím, že s obojím musíme souhlasit, neboť úroveň spotřeby potravin i jejich struktura významně ovlivňuje životní úroveň a její stabilitu.
XVI. sjezd KSČ i programové prohlášení z něho vycházející uložily našemu zemědělství i potravinářskému průmyslu náročné a složité úkoly. Je to pochopitelné nejen z hlediska našeho vnitřního vývoje, ale též vzhledem k tomu, na co musíme reagovat na mezinárodním trhu potravin, na němž se promítá současná mnohostranná krize kapitalismu. Potraviny se též stávají nástrojem politických tlaků, zejména amerických reakčních kruhů, s cílem posílit své mocenské pozice ve světě. To vše musíme správně ocenit, abychom dospěli k správným závěrům, co dělat dál.
Dosavadní výsledky byly dosaženy využíváním socialistických forem zemědělské velkovýroby v JZD i státních statcích. Problémy a nedostatky, které se projevily v posledních letech, však ukazují, že ne vše jsme řešili správně a dostatečně promyšleně.
Víme, že uplatnění vědy, rozvoj technologií, a proto i rozvoj výrobních sil neprobíhá rovnoměrně. Ještě více to platí pro zemědělství a výrobu potravin, neboť zde jde o práci s živou hmotou. Presto však si musíme říci, že jsme neudělali vše pro včasné řešení přetrvávajících problémů.
Soudruh Korčák kriticky hovořil o ovoci a zelenině, Neměli bychom se však kriticky podívat i na využívání statkových hnojiv při zvyšování úrodnosti půdy a nebo na efektivní využívání průmyslových hnojiv?
Řadu let konstatujeme, že se dostatečně nerozvíjí výroba na lukách a pastvinách i u krmných plodin na orné půdě, a v důsledku toho samozřejmě i chov skotu. Děláme však z toho odpovídající závěry v zemědělství i v dodavatelských odvětvích? Někdy zavádíme technologie, které nám způsobují značné problémy. Přitom krátkozrace opouštíme osvědčené způsoby výroby a pak se k nim pracně a složitě vracíme.
Ony se totiž věci zdají při zavádění úplně jasné, ale často si neuvědomujeme, že ubývá pracovních sil, že s nižší, ale promyšleněji realizovanou úsporou energie a surovin je třeba vyrábět více. Také ekonomiku výroby vidíme často zjednodušeně a nebo ji vůbec podceňujeme.
Tyto požadavky nás musí dennodenně vést k poznání, že to, co dnes se jeví jako velkovýrobní technologie a správná organizace výroby, již zítra neplatí a rozhodně nestačí. Proto bude nutné hledat nové formy vztahů mezi řídícími orgány, vědeckými pracovníky a zemědělskou praxí. Myslím, že pracovníci z těchto organizací by měli víc znát problémy a pomáhat je řešit a přitom snižovat podíl administrativního řízení. Více se učit a rozšiřovat dobré zkušenosti předních JZD a státních statků.
Domníváme se, že v tomto smyslu bude nutné zvýšit nároky i na organizace služeb. Důrazněji musíme vyžadovat zabezpečení celospolečensky potřebné zemědělské výroby při únosných nákladech.
Přitom však bude třeba nejen respektovat - to je již dnes málo, ale vycházet z plošného rozmístění zemědělství. Pomáhat eliminovat povětrnostní vlivy na rostlinnou výrobu, to je řešit dostatek vody. To například v podmínkách našeho okresu znamená rozdíl ve výši 20 až 50 % rostlinné produkce. Myslím, že tento fakt je dostatečný k tomu, abychom problém závlah komplexně řešili.
Soudružky a soudruzi, uvedl jsem jen několik myšlenek. Jistě pochopíte, že během několika minut nelze říci vše, snad jen několik základních přístupů, které podle mého názoru odpovídají i tomu, co bylo uvedeno v programovém prohlášení.
Chtěl bych však zdůraznit, že nutnost zlepšovat řízení se znalostí věcí i současných problémů rozvoje zemědělství, platí pro pracovníky v odvětví zemědělství. Měli by je však respektovat a realizovat také pracovníci dodavatelských odvětví. Domnívám se, že i v této oblasti máme značné rezervy.
Myslím, že v tomto smyslu můžeme přistoupit k realizaci programového prohlášení vlády České socialistické republiky a doporučuji vyjádřit vládě důvěru a souhlasit s jejím programovým prohlášením. Děkuji za pozornost. /Potlesk./
Místopředsedkyně ČNR Marie Jarošová: Děkuji a dávám slovo poslanci akademiku Rosickému.
Poslanec akademik Bohumír Rosický: Vážená Česká národní rado. Ve svém prohlášení věnovala vláda podrobný výklad o svých záměrech v oblasti životního prostředí, a to plným právem, vždyť v globálním měřítku patří životní prostředí k nejdůležitějšímu úkolu předvolební schůze, ale i stížnosti zasílané národním výborům ukázaly významný společenský význam péče o životní prostředí, o jakost vody, půdy, vzduchu, potravin. Podle závěrů XVI. sjezdu naše vláda konstatovala, že bude ještě důsledněji kontrolovat dodržování zákonů pro ochranu životního prostředí a zdraví lidu, které patří bezesporu k nejlepším na světě. Zásadně bychom neměli povolovat nové projekty, které by nebyly zhodnoceny také z hlediska ekologického dopadu na životní prostředí a hygienického hlediska. Neměli bychom stavět nové tovární objekty, aniž bychom současně měli zajištěné odlučovače popílku, jak zde o tom mluvil soudruh poslanec Slapák. Opatření na ochranu životního prostředí by měla být zakalkulována do nákladů staveb.
Proto jsem byl značně znepokojen, že v mém volebním obvodě, okrese Hradec Králové, se staví továrna na sušený pektin, jistě velmi potřebná, která bude produkovat za 24 hodin 295 m3 odpadních, velmi znečištěných páchnoucích vod, tj. celý cisternový vlak. Ale proč? Přitom je plánováno uvedení čistírny vod do provozu o dva roky později než zahájení výroby. Jak bude vypadat životní prostředí kolem Labe ve východočeském krajském městě? Dokonce se domnívám, že u zvláště nákladných projektů i kontrolních zařízení pro mosutorování emisí i imisí by měla být zahrnuta do nákladů projektu, a to jak pro výrobce, tak i pro příslušné kontrolní státní orgány.
Výzkumná a technická problematika je zaměřena především na prevenci znečišťování všech složek životního a pracovního prostředí. Tuto prevenci musí provádět výrobci, kteří svou produkcí mohou znečišťovat životní prostředí nebo vyráběné produkty. Například zemědělci využívat optimálních a racionálních dávek pro chemizaci, průmyslové závody své emise všeho druhu, výrobci potravin kontrolovat své výrobky zda odpovídají obsahem cizorodých látek čs. normám. Předávání výsledků na tomto úseku výzkumu je zvláště náročné a odpovědné, neboť se bezprostředně projevuje na naší ekonomice, zdraví lidí, domácích zvířat, rostlin a celé přírodě. Je třeba mít konkrétní údaje, odpovídající světovému stavu biomedicínských věd, prověřené spoluprací s ostatními socialistickými zeměmi. Je třeba tu žádat od vědy, aby konkrétně řekla, co je globálně prověřená a uznávaná norma, co se dá technicky provést a co je předmětem diskusí. K politickému rozhodnutí i v otázkách životního prostředí je třeba mít konkrétní a správné údaje. To není vždy jednoduché a snadné.
Nové vědecké výzkumy v oblasti ekotoxiologie přinesly řadu korekcí o osudu nežádoucích chemických látek v půdě, vzduchu, vodě, potravinách. Existence látek s nízkou schopností rozkladu, biodegradabilitou a nečekaně vysokou mírou hromadění v potravinovém řetězci podmínila uvažování o osudu těchto látek spíše na základě představ o rozkladu radioizotopů než na základě obvyklých modelů biochemické kinetiky. Příkladem může být i dosud nevyřešený model rozkladu velmi toxické látky v půdě, kdy od prvotních odhadů o jeho rozkladu v hodnotě jednoho roku se nejeví jako vysoce pravděpodobná doba rozkladu vyšší než deset let. Přitom je uvedená látka příkladem biologického účinku v hodnotách nižších než je milióntina gramu na kilogram váhy vyšších organismů proti dřívějším představám o rizikovosti látek v oblastech tisícin gramu na kilogram.
Životní riziko může být podmíněno nejen používanými chemikáliemi, ale i možnými technologickými příměsy a vedlejšími produkty, které vznikly při výrobě a jsou přítomny jako neznámá či tolerovaná znečištění. I velmi nízká koncentrace škodlivin mohou být kumulačními mechanismy selektivně mnohonásobně koncentrovány v potravinovém řetězci. Velmi aktuální problematiku tvoří v této oblasti mikrobiální účast půdních mikrobů při tvorbě nitrosaninů. Proto odbory, které bdí nad dodržováním příslušných norem, musí být vybaveny nejvyšší vědeckou technologií, aby vůbec tyto látky byly schopny sledovat.
Všichni poslanci a jejich voliči jistě uvítají myšlenku přednesenou předsedou naší vlády o větším prosazování nápaditosti v problematice životního prostředí. Proč je například v Praze odměňováno zimní solení ulic podle toho, kolik se sole vysolí? Jaké to má ekologické následky na rostliny a komunikace, to je obecně známo a nemusím to rozvádět. Jistě by se nalezla jiná vhodnější možnost, jak odměňovat příslušné pracovníky.
Národní výbory, občanské výbory, organizace Národní fronty podniky průmyslové a zemědělské přinášejí nové užitečné nápady, jak pomoci chránit životní a pracovní prostředí. Tak např. v Severomoravském kraji byla u zemědělských podniků ustavena funkce vodohospodáře, aby jeden z pracovníků měl v rámci podniku za povinnost dbát o ochranu povrchových i spodních vod před znečištěním průmyslovými hnojivy, vodami ze silážních jam či odpadních jímek. Ze 138 podniků, kde pracuje podnikový vodohospodář, nastalo výrazné zlepšení u 110. Bude i na nás poslancích, abychom ve svých volebních obvodech iniciovali podobné akce, které mají dobrý společenský a ekonomický efekt.
Předseda vlády soudruh Josef Korčák ve vládním prohlášení zdůraznil, že vláda považuje oblast péče o životní prostředí za jeden ze svých nejnaléhavějších úkolů. Jsem přesvědčen, že to uvítají všichni občané a stejně tak jako my poslanci ČNR a že úsilí naší vlády v tomto směru co nejúčinněji podpoříme. Děkuji za pozornost. /Potlesk./