Místopředsedkyně ČNR Marie Jarošová: Děkuji poslanci akademiku Rosickému. Hovořit bude poslanec Václav Burian, připraví se poslanec Milan Grande.
Poslanec Václav Burian: Vážení poslanci ČNR a hosté, jistě ne náhodou je ve vládním prohlášení české vlády, které po dva dny projednáváme, věnována značná pozornost činnosti národních výborů. Vždyť na plnění všech programových záměrů, které vytyčují sjezdy strany, se významně spolupodílejí právě národní výbory. Je tomu tak i u nás na Chebsku. Chebský okres byl za plnění volebních programů a rozvoj pracovní iniciativy dvakrát oceněn v posledních letech vládou ČSR a tři roky za sebou je držitelem Praporu komunistů družební Sverdlovské oblasti a současně zvítězil v celokrajské soutěži Západočeský kraj - pevná hráz socialismu a míru i za celou 6. pětiletku.
Těší nás tyto výsledky, proč to nepřiznat, ale současně nás trvale nutí odpovídat si na otázku, jaká je účinnost práce našich národních výborů, co udělat pro to, aby se nedostavilo určité sebeuspokojení, které je vždy počátkem stagnace. Zvláště nyní, kdy vstupujeme do náročného pětiletého volebního období, si sebekriticky připomínáme především slabá místa v naší práci a hledáme cesty účinnější práce. O tom jsme nejednou vedli diskuse i při přípravě nových volebních programů, při přípravě voleb, výběru nových kádrů, i při zajišťování samotného vstupu do nového volebního období, ustavujících plenárních zasedání.
Daří se nám uplatňovat vedoucí úlohu KSČ, zlepšovat řídící práci v tak exponovaném, složitém okrese, jakým chebský okres je, se nám daří mírně snižovat i kriminalitu a zlepšovat celkový pořádek.
Velmi intenzívně jsme se snažili zapojovat mladé lidi do všech řídících orgánů, neformálně rozvíjet iniciativu občanů a středem pozornosti trvale zůstává uspokojování potřeb občanů ve službách a zásobování. Již řadu let soustavně dbáme, aby do přípravy plenárních zasedání NV byl zapojen co největší počet poslanců, členů komisí, odborníků i členů občanských výborů, ale i funkcionářů společenských organizací NF. Budeme v tom soustavněji pokračovat. Několik let se nám osvědčuje metodická pomoc NV ze strany ONV. Snažili jsme se maximálně obsazovat schůze volených orgánů vedoucími funkcionáři ONV a vedoucími odborů, tedy ne po volbách do jednotlivých míst na plenární schůze, aby šla druhá nebo třetí garnitura a ta první opět před závěrem období. Takovou praxi nepřipustíme, Stejně tak pravidelně budeme věnovat velkou pozornost práci komisí a především, aby aparát NV jim poskytoval kvalitní, diferencovanou pomoc.
Velkým pomocníkem v politickoorganizátorské a řídící práci NV jsou občanské výbory, včetně integrovaných obcí. Proto volbám nových občanských výborů již nyní věnujeme pozornost. Rádi bychom dále pokročili v budování nového účinnějšího systému práce jak v domovních komisích, tak i domovních důvěrníků s cílem zajistit nejtěsnější spolupráci s občanským)i výbory, zejména na sídlištích. Dále jsme rozhodnuti zkvalitňovat obsah již několik let prováděných pravidelných měsíčních porad funkcionářů NV s předsedy občanských výborů.
Život nás nutí pokračovat a ještě více rozvíjet úzkou spolupráci NV s místními závody a všemi společenskými organizacemi. Půjdeme dále cestou pravidelné časté informovanosti pracujících v závodech tím, že funkcionáři NV půjdou častěji i do závodů a organizací NF.
Oblastí, které NV v okresu Cheb věnovaly zvláštní pozornost v celém uplynulém období, byla oblast ekonomická, a to jak v hospodářských organizacích, které NV řídí, tak i v akci "Z". Mohou být na akci "Z" různé názory. Ale především v okresech, menších městech a obcích si nedovedeme představit, kde bychom v řešení celospolečenských potřeb i konkrétních požadavků občanů jednotlivých míst zůstali, nebýt širokého rozmachu rozvoje občanské iniciativy a společenské angažovanosti, které našly svůj konkrétní projev v pomoci na akcích "Z". Proto jsme přípravě volebních programů věnovali dlouhodobou pozornost.
Při ONV byla ustavena technická komise, která jednala vždy za účasti vedoucích jednotlivých oborů, funkcionářů NV, SBČS a stala se místem, kde docházelo k bezprostřední konfrontaci požadavků a záměrů NV se záměry a možnostmi v rámci okresu. I když šlo někdy o ostré diskuse, tato forma se vyplatila a vyvarovali jsme se nátlakům s nereálnými požadavky z jednotlivých míst.
V průběhu uplynulého volebního období se podařilo přenést odpovědnost za přípravu a plnění úkolů akce "Z" na příslušné odbory ONV, to znamená od zajištění dokumentace až po vlastní realizaci a závěrečná vyhodnocení. Tímto postupem jsme zajistili velmi účinnou pomoc nižším NV a současně v podstatě se podařilo v okrese usměrnit vývoj akce "Z" tak, že rozhodující prostor zůstal pro prioritní akce. Ani v rozšiřování a zkvalitňování služeb jsme nebyli neúspěšní. Ale otevřeně chci připomenout, že někdy nepřekonatelnou překážkou je zajištění materiálně technického zásobování, poněvadž podniky místního hospodářství nejsou materiálně zabezpečovány ve státních bilancích.
Řadu let věnujeme pozornost jak u ONV, tak i NV výkonu státní správy. Na ONV se přikročilo k hodnocení výkonu státní správy u jednotlivých oborů ONV, a je to dobrá praxe. Další účinnou formou se staly komplexní prověrky politickoorganizátorské, řídící a kulturně výchovné činnosti NV. Hodnocení výkonů státní správy se stalo jedním z kritérií soutěže NV "Za Chebsko krásnější".
Přesto chci otevřeně říci, že zlepšení práce, účinnosti práce aparátu NV budeme věnovat mimořádnou pozornost, neboť zde vidíme dosud nemalé rezervy. Svědčí o tom množství někdy i zbytečných stížností předaných písemně, ale mnohem častěji ústně tlumočených OV KSČ.
Jistě, že mnohé se od základu změnilo. Dokázali jsme rozbít po nastolení dělnické moci starý buržoazní a vybudovat nový státní aparát. Vzpomeňme zvláště jak tomu bylo v pohraničí, že novým lidem v úřadech chyběla rutina bývalých dědičných byrokratů, ale i zkušenosti a potřebné znalosti. Museli tvrdě pracovat a mnoho se učit, ale ve své většině obstáli politicky i odborně. Ale nic naplat, vedeme a povedeme - život nám ani jinou variantu nedopřeje - úsilí, aby si kolektivy v aparátech NV stále kladly otázku: stačí to, čeho jsme zatím dosáhli, nemohly by být výsledky lepší, děláme skutečně všechno pro uspokojení potřeb společnosti a plně vyčerpáváme dané možnosti? Vedeme a povedeme aparát k tomu, aby se hlásil nejen k úspěchům, ale i k nedostatkům a chybám. Stále se nám projevují stopy formalismu v práci aparátu jen v rozpracovávání různých usnesení s představou, že to napíšeme, ale život půjde ve vyjetých kolejích dál. Mnohdy pociťujeme, že aparátu chybí náležitá stranickost, jsou ještě místa, kde se místo do práce chodí jen do zaměstnání, že ještě se koná nemálo polovičatě připravených porad a pokračujeme často ve výrobě nových usnesení, protože jsme zapomněli na již dávno přijatá a vyskytují se, bohužel, i připomínky občanů k samotnému jednání pracovníků aparátu, k přehlížení prostých občanů, netrpělivosti, nechuti poradit, pomoci, v tom, že někdy vidí místo člověka Vodosobněnou stranu", která je vyrušuje z klidu. A přitom neidealizujme si život. Většina občanů neposuzuje práci NV podle úrovně plenárních zasedání NV, ale podle toho, s jakým pochopením, taktem, zájmem se setkali u pracovníka v budově, která nad vchodem nese název národní výbor. A konkrétní úředník, u kterého občan - a mám na mysli poctivé občany - zaklepal, je pro něj představitelem socialistické státní správy, socialistického státu. Proto práci aparátu budeme věnovat větší pozornost než dosud.
Na závěr, soudružky a soudruzi, jen jednu poznámku. Chápeme a budeme podporovat plně předložený vládní program. Uděláme vše pro to, abychom do jeho realizace vložili poctivý vklad svědomité práce. Chápeme i nutnost snížení bytové výstavby celostátně, i to, že některá místa musí vzhledem k své celostátní důležitosti mít značnou preferenci.
Západočeský kraj je nejméně osídlen ze všech krajů republiky, některé okresy, jako např. Tachov, nejméně z celé republiky. V uplynulé pětiletce kraj opustilo přes 10 000 pracovníků. Tento trend bude v této pětiletce daleko výrazněji pokračovat, vzhledem k tomu, že bytová výstavba je v pohraničních okresech výrazně vysoko nad celostátním průměrem krácena. Bytová výstavba v našem okrese je plánována zhruba na 60 % ve srovnání s předchozí pětiletkou. Proto budeme daleko intenzívněji usilovat o zlepšení pořádku v hospodaření s byty, připravujeme modernizaci a rekonstrukci stovek bytů a přesto nezamezíme v žádném případě vysídlování pohraničních míst. Je to škoda, že musíme mladým lidem, kteří se narodili doslova na hraniční čáře, říkat - hledejte si štěstí ve vnitrozemí - a přitom máme v paměti, jaké miliardy stálo dosídlení pohraničí.
Proč jsem si posteskl? Proto, že mám obavy, že ani to, co je plánováno, nebude postaveno. Uvedu příklad. Pozemní stavby Karlovy Vary, které v uplynulých letech prostavěly v průměru ročně v okrese kolem 100 milionů korun, mají letos prostavět pro celý okres Cheb pouhých 11 milionů korun a již nyní prognozují skluz 4 miliony korun. Byty, např. v Aši, 16 tisícovém městě, kde za celou uplynulou pětiletku se nepostavil ani jediný byt, jsou opět odsouvány. Sídliště v Chebu nebude prý vůbec zahájeno. Nikdo se příliš nechce s námi bavit, protože nemáme žádnou preferenci.
A jestliže jsem hovořil o práci NV, pak na celou pětiletku je pro celý okres počítáno s 61 komunálními byty, které budou rozdělovat NV. Mnoho toho není. Nechceme víc, než je plánováno, ale také těžko bychom spoluobčanům vysvětlovali, že nebylo splněno, co se do plánu, jak se říká, dostalo.
Čas nedovoluje obšírněji se vyjádřit. Chci ubezpečit ČNR a vládu, že v Západočeském kraji i jeho okresech, které leží na hranici dvou světů, uděláme co je v našich silách, abychom se nemuseli stydět za to, jaký vklad jsme do realizace vládního programu vložili. /Potlesk./
Místopředsedkyně ČNR Marie Jarošová: Děkuji poslanci Burianovi. Slovo má poslanec Milan Grande.
Poslanec Milan Grande: Vážená Česká národní rado, soudružky poslankyně, soudruzi poslanci, vážení hosté! Když jsme před dvěma týdny na zasedání Českého ústředního výboru SČSP tlumočili stanovisko k závěrům XVI. sjezdu KSČ, jednoznačně jsme řekli, že česká organizace SČSP se plně přihlašuje ke spoluodpovědnosti za jejich realizaci, že učiníme vše, abychom náročný program, který sjezd vytyčil, pomohli od samého počátku proměňovat ve skutečnost.
To se plně vztahuje i na programové prohlášení vlády ČSR, které dnes projednáváme a jemuž vyjadřuji za půldruhého milionu členů SČSP v ČSR plnou podporu.
Ve vzájemné součinnosti s dalšími organizacemi Národní fronty, státními orgány a institucemi budeme pod vedením KSČ v souladu s posláním SČSP cílevědomě orientovat politickovýchovnou práci tak, aby pomáhala upevňovat politickou a morální jednotu občanů, posilovala jejich sepětí se současnými i budoucími potřebami společenského rozvoje, aby přispívala k dalšímu prohloubení přátelství, spojenectví a všestranné spolupráce se Sovětským svazem. Jde nám o to, aby otázka vztahů k Sovětskému svazu se stala věcí srdce i rozumu celé československé veřejnosti.
Jedině v takovém pojetí je předpoklad trvalých hodnot, jež se stanou majetkem vědomí našich občanů, v němž vidíme naši přítomnost a pevné jistoty šťastného rozvoje života v míru nás i budoucích generací.
Smyslem činnosti naší organizace je v duchu předloženého prohlášení vlády ČSR především přibližování výsledků XVI. sjezdu KSSS a jeho mírového programu. Tuto skutečnost naléhavě zdůraznila výzva Nejvyššího sovětu SSSR k parlamentům a národům světa, vydaná u příležitosti 40. výročí věrolomného napadení Sovětského svazu hitlerovským fašismem, s níž jsme se nejen ztotožnili, ale v plném rozsahu podpořili, protože vyjadřuje naše nejvlastnější životní zájmy, odpovídá věrnosti československo-sovětského přátelství. Popularizace obrovského úsilí sovětského lidu při uskutečňování náročných cílů 11. sovětské pětiletky a využití bohatých zkušeností sovětských pracujících ve všech oblastech našeho života, zejména v národním hospodářství, jsou jedním z činitelů rychlejšího a stabilnějšího rozvoje naší socialistické společnosti.
U vědomí této skutečnosti jsme rozhodnuti zvýšit v souladu s předloženým prohlášením vlády také přínos Svazu v úsilí za další rozvoj mezinárodní specializace a kooperace výroby se Sovětským svazem na základě dlouhodobého programu do roku 1990. Členové a kolektivy ČSP ze závodů pracujících na sovětských zakázkách a společných programech, své závazky zaměřují k tomu, aby stanovené úkoly byly splněny včas a s největší kvalitou.
S využitím dosavadních výsledků zaměřujeme iniciativu orgánů a odboček SČSP na prohloubení jejich účasti v socialistickém soutěžení za splnění úkolů 7. pětiletky, s důrazem na rozšíření internacionálních forem soutěžení mezi našimi a sovětskými závody a pracovními kolektivy. Významné místo má v tomto směru více než 10 000 kolektivů československo-sovětského přátelství, jejichž obětavá práce na základě uzavřených závazků přispívá ke zvyšování kvality, efektivnosti a hospodárnosti výroby i k plnění volebních programů Národní fronty.
V krajích a okresech jsou ve spolupráci s orgány ROH, ČSVTS, SSM, SDR, zemědělskými správám a vedením průmyslových a zemědělských závodů ustavovány kabinety sovětských zkušeností a pokrokových metod jako předpoklad rychlejšího a účinnějšího zavádění těchto zkušeností do výroby.
V současné době soustřeďujeme pozornost k dalšímu zvýšení vlivu naší činnosti v oblasti vědeckotechnického rozvoje, včetně urychlení cesty jeho výsledků do praxe. Počítáme zejména s užší součinností odboček a kolektivů ČSP na vysokých školách a vědeckovýzkumných pracovištích s odbočkami a kolektivy, jež působí v oblasti průmyslu a zemědělství.
Pociťujeme nutnost zkvalitnit ve spolupráci s ministerstvem školství ČSR a školskými orgány v krajích a okresech a rovněž s dalšími resorty účinnost naší práce z hlediska využívání znalostí ruštiny v pomoci rozvoji národního hospodářství. Četné příklady potvrzují, že je to jeden z významných předpokladů zvýšení efektivnosti československo-sovětské spolupráce, urychlující poznávání a osvojování výsledků sovětské vědy a techniky i zkušenosti sovětských pracujících jako nezbytného faktoru dalšího posilování všestranných československo-sovětských vztahů.
Zvýšenou pozornost věnujeme také našemu zemědělství, jehož další rozvoj je nerozlučně spjat s využíváním sovětských osiv, techniky a zkušeností. K tomu směřují společné akce s MZVŽ, SDR a orgány zemědělské správy v krajích a okresech, jako je soutěž kombajnérů, Tuchorazská výzva, Jampolsko-prostějovské hnutí, rozšiřování Opatovské metody proudové skli zně a další.
Stranou naší pozornosti nezůstávají ani úkoly obsažené ve vládním prohlášení, jež se týkají zpřístupňování hodnot kultury a umění nejširším vrstvám, zvláště mládeži. Přibližování i osvojování bohatství sovětské kultury a umění národů SSSR považujeme za důležitou součást ideové výchovy, zdroj tvořivé energie a účinný prostředek formování člověka ve všestrannou, harmonickou osobnost.
Usilujeme o to, aby sovětská kultura nám svým myšlenkovým bohatstvím a citovým působením pomáhala rozvíjet společenskou aktivitu a urychlovat sociálně ekonomický pokrok. Proto v návaznosti na získané zkušenosti v naší organizaci z práce s filmovou epopejí "Ve vlastenecká válka"využijeme v MČSP televizního vysílání 8dílného seriálu "Nadevše drahá", jež je pokračováním tohoto závažného díla zobrazující hrdinství sovětského člověka v jeho účasti na znovuvybudování válkou spálené země a rozvoji sovětské společnosti. Ukazuje se vůbec, že je třeba kulturně výchovnou činnost více než dosud diferencovat z hlediska potřeb a zájmů jednotlivých věkových a sociálních skupin našich občanů. K tomu vytváříme příhodné podmínky postupným rozšiřováním spolupráce s nejrůznějšími partnery na kulturní frontě, předně s tvůrčími svazy a fondy. Máme zato, že k hlubšímu poznání sovětského umění by prospělo pravidelné pořádání Dnů sovětské kultury v ČSR, tématicky věnované jednotlivým oblastem sovětského umění. Je nasnadě, že jejich realizace by si vyžádala úzkou spolupráci především s ministerstvem kultury ČSR.
Závěrem chci říci, že naše česká organizace SČSP úspěšně navazuje na aktivitu, jež byla charakteristická pro období příprav XVI. sjezdu KSČ a všeobecných voleb. Zkušenosti získané z rozvoje politickovýchovné a organizátorské práce, jež vyúsťovala v širokou politickou a pracovní aktivitu členů Svazu, využijeme při zabezpečování všech úkolů vyplývajících pro naši organizaci ze závěrů XVI. sjezdu KSČ.
Soudružky poslankyně, poslanci, přijměte naše ujištění, že česká organizace SČSP učiní vše pro to, aby v duchu prohlášení vlády ČSR pomáhala rozvíjet činorodé československo-sovětské přátelství ve prospěch socialistické vlasti, pokroku a míru ve světě. /Potlesk./
Místopředsedkyně ČNR Marie Jarošová: Děkuji poslanci Grandemu za jeho vystoupení. Soudružky a soudruzi, do této doby hovořilo 25 soudruhů a soudružek poslanců. Přihlášeni jsou ještě tři. S ohledem na čas se soudruzi poslanci Šlahař, Nepraš a Šmotková vzdali slova a svá vystoupení odevzdají, aby s nimi mohlo být pracováno.
Předseda ČNR prof. ing. Josef Kempný, CSc.: Soudružky a soudruzi, o slovo se přihlásil na závěr diskuse předseda vlády České socialistické republiky soudruh Korčák.
Předseda vlády ČSR Josef Korčák: Vážené soudružky a soudruzi poslanci, jsem rád, že programové prohlášení naší vlády bylo přijato s takovým zájmem, jednomyslností a souhlasem. Chtěl bych proto upřímně poděkovat všem za aktivní přístup k jeho projednávání. Přednesené připomínky a náměty využijeme v naší další práci.
Diskuse potvrdila, že si všichni uvědomujeme závažnost tohoto dokumentu i velikost závazku, který svým souhlasem přijímáme. Jsem přesvědčen, že duch odpovědnosti i náročnosti bude základem další společné činnosti vlády i České národní rady.
Chci rovněž vyslovit přesvědčení, že jednomyslná podpora záměrů vlády se promítne i do činorodého úsilí při jejich uvádění do praxe.
Při přípravě programového prohlášení jsme vycházeli z úkolů, které pro nás vyplývají z XVI. sjezdu KSČ. Snažili jsme se tyto cíle co nejvíce konkretizovat na podmínky České republiky a vyjádřit i náš podíl na řešení celostátních záležitostí.
Práce na programovém prohlášení byla letos zvláště obtížná. Nemohli jsme se opřít o schválený plán. Záměry 7. pětiletky jsme v posledních dvou letech projednávali ve stranických orgánech, ve federální i v české vládě dokonce několikrát. Z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že tak důsledně jsme se pětiletkou ještě nikdy nezabývali.
Skutečnost, že řada věcí ještě není uzavřena, má především objektivní příčiny. Už dlouho, mnoho let nebyla politická a hospodářská situace ve světě tak složitá jako je nyní. V naší zemi máme i řadu vlastních hospodářských problémů, které vnější vlivy ještě dále vyhrocují a komplikují. Nejen my, ale všechny země RVHP stojí před náročnými úkoly, jak se o tom hovořilo na posledním 35. zasedání RVHP v Sofii.
Plně podporujeme myšlenku předsedy rady ministrů SSSR soudruha Tichonova, že neexistují takové otázky ekonomického rozvoje, které bychom nemohli společně řešit. Vládní prohlášení považujeme nejen za vládní, ale především za politický dokument, za věc všech národních výborů a občanů. Podle toho s ním chceme i pracovat.
Dáváme si program na 5 let, ale současně klademe důraz na úkoly letošního roku i na dobrou přípravu plánu pro rok 1982. Problémů je hodně. Ne všechny je možné zvládnout hned. Dlouhodobost řešených úkolů ale neznamená odkládání. Začít je třeba hned, klidně, s rozmyslem a s rozvahou, ale skutečně energicky a důsledně. Potřebujeme pravdivý pohled na věc, otevřený rozbor nedostatků a ukazující východiska kupředu. Jen tak je možno překonávat potíže a připravovat se na vyšší požadavky. Centrální orgány mohou mnoho, ale klíč k řešení problémů je na závodech a v místech. Proto je tak důležité umět naši pětiletku vysvětlit lidem, mobilizovat a zaměřit jejich úsilí správným směrem. Nic není platné hovořit jen o těžkostech, obtížích a slabinách. Odpovědný přístup k vyšším úkolů nemá nic společného ani s registrováním nedostatků, ani se zbytečným dramatizováním situace. Právě tak by byl škodlivý nějaký bezstarostný lehkovážný přístup, šíření laciného optimismu a přehlížení reálné situace. Nezjednodušujeme naši další cestu, ale není důvod k tomu, abychom pochybovali o našich schopnostech úkoly zvládnout. Máme značné síly a v našich rukou jsou nemalé zdroje. Včera i dnes poslanci o mnohých zde hovořili. A na nás záleží, jak dobře našich možností využijeme. Nyní půjde o to, aby se myšlenky programového prohlášení dostaly do plánů resortů a národních výborů. Ale nejen tam, chceme, aby to byl program všech občanů naší republiky. A v tom máte nezastupitelnou úlohu právě vy poslanci.
Spoléháme na to, že své voliče ve spolupráci s národními výbory s úkoly vlády seznámíte, že jim je vysvětlíte a získáte jejich podporu, že jim ukážete, co jim program zabezpečí, ale také co na druhé straně od nich žádá. Víme, co všechno závisí od dobré práce vlády a jejích orgánů, od odpovědnosti jednotlivých ministrů a dobré práce aparátů resortů. Proto se budeme ještě více opírat o zkušenosti aktivů národních výborů všech stupňů a důsledněji vyžadovat realizaci vládních usnesení. V mnoha směrech budeme muset být náročnější i sami na sebe. Čím více se potrápíme s hledáním východisek na republikové úrovni, tím úspěšněji se bude pracovat v základních článcích a tím lépe se bude dařit naše společná věc.
Aniž bychom podcenili ostatní, těžištěm naší budoucí práce budou otázky hospodářské a sociální politiky. Resortními záležitostmi budou se muset více zabývat a řešit je příslušná ministerstva. Chceme změnit stav, kdy se některými otázkami zabýváme několikrát a musíme se k nim vracet, protože naše opatření nemají dostatečný efekt. Více péče musíme věnovat otázkám sociální politiky, a to v úzké součinnosti s Národní frontou a Revolučním odborovým hnutím. Nemálo úkolů nás čeká i v oblasti řízení, v tom, aby hospodářský mechanismus v naší republice fungoval účinně a bez zbytečných poruch.
XVI. sjezd KSČ nám uložil řadu závažných úkolů. Jejich splnění vyžaduje zvýšení náročnosti, prohloubení kritického přístupu k dosaženému, dělnost a činorodost, aktivní přístup a pracovní charakter stylu naší práce. I pro vytváření dobrých vztahů mezi vládou a ČNR je důležité ovzduší plné důvěry, které však nemá nic společného s nekritičností, s obcházením těžkostí, nebo přehlížením nedostatků.
Jsem přesvědčen, že pod vedením KSČ, v součinnosti s vámi, ve spolupráci s orgány a organizacemi NF a za podpory občanů dokážeme programové prohlášení od samého začátku úspěšně plnit. Přeji vám, soudružky a soudruzi poslanci, mnoho sil, energie a dobré zdraví. Děkuji vám. /Potlesk./