Středa 24. října 1979

Vítame, že československo-fínske vzťahy sa rozvíjajú priaznivo a rôznorodo vo všetkých oblastiach ako vzor spolupráce krajín s rôznym spoločenským zriadením.

Slovami i konkrétnymi činmi sme neraz deklarovali náš trvalý záujem o rozvoj vzťahov s Francúzskom, kde vidíme značné možnosti prekonať stagnáciu v ekonomickej oblasti využitím existujúcich rezerv. Sme i za zintenzívnenie politického dialógu, prospešného záujmom uvoľnenia, kultúrnej výmeny a spolupráce vo všetkých oblastiach.

Sme spokojní s dobrými vzťahmi s Gréckom, Výsledky nedávno ukončenej návštevy premiéra Karamanlisa vytvorili predpoklady pre ich ďalší všestranný plodný rozvoj. V duchu podpísaného dokumentu pripravujeme ich realizáciu.

Radi konštatujeme, že trvale vzostupnú tendenciu, s priaznivou bilanciou - ako výsledok obojstranného úsilia - majú od nedávneho nadviazania diplomatických stykov vzťahy so Španielskom.

Priaznivý stav československo-cyperských vzťahov charakterizuje najširšia spolupráca a styky na vysokej úrovni, o zrkadľujúce našu podporu spravodlivej veci Cypru - zachovanie jeho územnej celistvosti a štátnej suverenity.

Úspešne, po všetkých líniách - od politickej po ekonomickú - sa rozvíjajú naše styky s Tureckou republikou.

Oceňujeme doterajšie výsledky a vyjadrujeme svoj záujem a pripravenosť, vychádzajúc z dosiahnutej úrovne, rozvíjať konštruktívne vzťahy s Veľkou Britániou, Portugalskom, Belgickom a Holandskom, s Dánskom, Nórskom a Islandom, so Švajčiarskom, Luxemburskom a Írskom.

Pokiaľ sa týka Talianska a Švédska, opakujeme, že sme naďalej pripravení rozširovať vzájomné styky. Pokiaľ ide o Kanadu, vítame zlepšenie vzťahov, dosiahnuté v poslednom čase. Sme za pokračovanie tejto pozitívnej spolupráce. Aby sa politický dialóg vyrovnal ekonomickému.

Naše vzťahy s Japonskom zaznamenávajú v posledných rokoch neustáte sa pozitívne stupňujúci vývoj. Užitočná výmena návštev otvorila cestu ďalším akciám na vysokej politickej úrovni. Očakávame, že ich výsledkom budú nové impulzy k využitiu možností, které existujú prakticky vo všetkých oblastiach vzájomných stykov najmä v ekonomickej a vedeckotechnickej.

Spojené štáty americké zostávajú naďalej - nie našou vinou - jedinou vyspelou kapitalistickou krajinou, s ktorou sú naše vzťahy zaťažené nedoriešenými problémami. Majúc túto skutočnosť na zreteli, neuzatvárame sa ani praxi drobných krokov, ani celkovému vzostupu vzájomných stykov, predpokladajúc, že i do tejto relácie, skôr či neskôr sa presadí zlepšené medzinárodné ovzdušie.

Súdružky a súdruhovia, uzatváram prehľad o československej zahraničnej politike za posledné dva roky i charakteristiku nášho postavenia vo svete.

Pri vedomí, ako naša autorita vyplývajúca z plnenia Charty OSN, z našich principiálnych prístupov k mierovému riešeniu medzinárodných konfliktov i k rozširovaniu medzinárodnej spolupráce je prirodzená a trvalá v porovnaní s problematickým a efemérnym "rešpektom" vynúteným mocou či hrozbou sily.

Máme na zreteli, že naša krajina si buduje autoritu vo svete tým, že za najvyšší zákon pokladá zabezpečenie blaha ľudu a svetového mieru a nechce získavať sympatie niektorých zahraničných kruhov tolerovaním rozvracania republiky hŕstkou nepriateľov socializmu.

Táto autorita je o to cennejšia, že na jej upevňovaní sa pod vedením našej strany dennodenne zúčastňuje nielen monopolne úzky kruh profesionálnych politikov, ale široké masy pracujúcich, spoločenské organizácie, inštitúcie, pôsobiace po všetkých líniách, vo všetkých smeroch, na všetkých úrovniach.

Medzi nimi významné a zodpovedné miesto patrí iniciatívnej a rozsiahlej činnosti Federálneho zhromaždenia, jeho predsedníctva, zahraničných výborov a parlamentných skupín, výmene návštev a rokovaniam delegácií na najrôznejších fórach.

Širokú a mnohotvárnu činnosť v tomto smere vyvíjajú orgány a organizácie Národného frontu, odborové orgány, najmä Ústredná rada odborov a jej predsedníctvo. Svoje aktívne miesto zaujíma Socialistický zväz mládeže, Československý zväz žien, ako aj ďalšie spoločenské organizácie a inštitúcie.

Chceme vás ubezpečiť, že i pracovníci československej zahraničnej služby, usilujúc sa o plnenie hlavnej úlohy - zabezpečovať optimálne podmienky pre výstavbu socializmu v našej vlasti - urobia - ako doteraz vždy - všetko, aby túto čestnú úlohu čestne splnili.

Spoľahlivou oporou pri plnení týchto zodpovedných úloh nám vždy bude Komunistická strana Československa, vedúci sila našej spoločnosti.

Bude ňou náš ľud - úspešný budovateľ socializmu; bude ňou váha našej krajiny vo svete, s postavením verného priateľa a pevného spojenca ľudu krajín socialistického spoločenstva, ľudu Sovietskeho zväzu, ako usporiadaného, konzolidovaného, dôsledne mierumilovného štátu, patriaceho k avantgarde pokroku, významného medzinárodného činiteľa a vyhľadávaného partnera.

Československá socialistická republika - jeden zo zakladajúcich členov OSN - plne oddaná jej veci, člen Bezpečnostnej rady, povzbudená nadšením mierumilovných síl, bude aj naďalej s neslabnúcou energiou napomáhať proces uvoľňovania a rozširovania konštruktívnej medzinárodnej spolupráce.

Pretože táto politika zodpovedá humánnej podstate našej socialistickej spoločnosti, najvlastnejším záujmom nášho ľudu.

Ďakujem vám za pozornosť. (Potlesk.)

Předseda FS A. Indra: Děkuji federálnímu ministru zahraničních věcí s. Chňoupkovi za jeho projev.

Soudružky a soudruzi, předsednictva sněmoven doporučují na dnešní schůzi zvolit desetičlennou komisi poslanců, která by posoudila vaše stanoviska v jednání jednotlivých výborů i v dnešní rozpravě a připravila návrh usnesení k prvému bodu pořadu této společné schůze sněmoven.

Předsednictvo Sněmovny lidu doporučuje do komise poslance: Michala Barana, Františka Kuglera, Júlia Lôrineze, Martu Solčanskou a Miroslava Urbana.

Předsednictvo Sněmovny národů doporučuje poslance: Helenu Čermákovou, Marii Formanovou, Jána Kováčika, Jozefa Juricu a Tomáše Trávníčka.

Jsou k těmto návrhům předsednictev obou sněmoven nějaké připomínky? Nejsou.

Prosím, aby se hlasováním vyjádřili nejprve poslanci Sněmovny národů.

Kdo z nich souhlasí s návrhem svého předsednictva? (Hlasuje se.) Děkuji.

Je někdo proti? (Nikdo.)

Zdržel se někdo hlasování? (Nikdo.)

Nyní prosím, aby se vyjádřili poslanci Sněmovny lidu.

Kdo z nich souhlasí s návrhem svého předsednictva na složení komise? (Hlasuje se.) Děkuji.

Je někdo proti? (Není.)

Zdržel se někdo hlasování? (Nikdo.)

Komise byla právoplatně zvolena. Prosím její členy, aby se na první schůzce sešli v místnosti č. 030 v přízemí ve 12.45 hodin.

Soudružky a soudruzi, do rozpravy se písemně přihlásili poslanci: Miroslav Zavadil, Michal Žákovič, Ladislav Švehla, Jan Machoň, Štefan Mrázik, Karel Holub, Věra Stočková, Antonín Himl, Pavel Auersperg, Dalibor Hanes, Oľga Vacková, Ján Lichner, Gejza Šlapka a Dobromila Vávrová.

Zahajuji rozpravu a uděluji slovo poslanci Zavadilovi.

Poslanec SL M. Zavadil: Soudružky a soudruzi, vážení hosté, dovolte mi úvodem vyslovit s vystoupením ministra zahraničních věcí Chňoupka plný souhlas a vyjádřit podporu hodnocení a dalšímu zaměření československé zahraniční politiky. Přednesená zpráva je vysoce aktivní, svědčí o tom, že Československá socialistická republika přispívá nemalým vkladem věci míru a pokroku, že naše země má ve světě vážnost a dobré postavení. Je proto namístě ocenit práci všech, kdo se na těchto pozitivních výsledcích podílejí a vyslovit přesvědčení, že i napříště bude naše zahraniční politika stejně úspěšná, že celá zahraniční služba bude svoji práci dále zkvalitňovat.

Úhelným kamenem československé zahraniční politiky je soustavný a všestranný rozvoj přátelství a spolupráce se Sovětským svazem a dalšími socialistickými zeměmi. Naše spojenectví se Sovětským svazem je životně důležité pro naše národy. Je svazkem, který vnitřně vychází z hlubokých historických zkušeností a poznání československého lidu, z nejvlastnějších potřeb i z pevného přesvědčení získaného jak ve společných bojích proti fašismu, tak ze spolupráce při výstavbě socialismu a také z internacionální pomoci v boji proti kontrarevoluci.

Tuto skutečnost výstižně vyjadřují slova soudruha G. Husáka: "Historie našich národů potvrdila, že pouze v úzkém třídním socialistickém spojenectví, v nerozborném přátelství a bratrské spolupráci se Sovětským svazem je záruka svobodného a šťastného vývoje našich národů".

Jsme svědky toho, že neustále roste a sílí mezinárodní postavení Sovětského svazu, jeho blahodárný vliv na světový revoluční proces a veškerý mezinárodní vývoj. Nikdo nemůže popřít, že radikální změny politické mapy světa jsou především výsledkem rozhodujícího vlivu Svazu sovětských socialistických republik a zemí socialistického společenství. Zejména Sovětský svaz zde hraje nezastupitelnou roli politické, ekonomické a vojenské záštity mírového vývoje naší planety.

Nikdo nemůže popřít úlohu Sovětského svazu v řešení základních otázek jako je zachování a upevnění míru, prosazování zásad mírového soužití, procesu odzbrojení a odvrácení jaderného konfliktu. Sovětský svaz ve složité a rozporné zahraničně politické situaci úspěšně realizuje mírový program, schválený posledními sjezdy KSSS. Od roku 1945 předložila sovětská vláda na mezinárodním fóru více než 70 iniciativních mírových návrhů zásadního charakteru.

Středem pozornosti světové veřejnosti je v současné době berlínský projev soudruha Brežněva. Soudruh Brežněv znovu předložil celému světu přesvědčivý důkaz o důsledném uplatňování mírové politiky, o tom, že mírová iniciativa je od dob Lenina až po dnešek základní linií sovětské zahraniční politiky.

Nová sovětská iniciativa, tlumočená s. Brežněvem, je dalším výrazným svědectvím principiální a hluboce humanistické politiky Sovětského svazu, vyjadřující zájmy všeho mírumilovného lidstva.

Je možno bez nadsázky říci, že národy světa stojí znovu na křižovatce dějin. Rozhodnutí, která budou přijata v následujících měsících, budou znamenat buď skutečný pokrok v oblasti odzbrojení nebo vyústí v nebezpečnou etapu horečného zbrojení. Je proto v zájmu všech důrazně odmítat útoky proti životu v míru, odhalovat stoupence zbrojení na Západě i v Pekingu, odhalovat lži a výmysly o tzv. sovětské vojenské hrozbě.

Obracíme se k našim kolegům - poslancům parlamentů zemí NATO:

Doufám, že při posuzování nové sovětské iniciativy projeví státnickou moudrost a rozumný lidský přístup, jak je k tomu vybízí výzva z porady představitelů parlamentů zemí Varšavské smlouvy konané nedávno zde v Praze.

Měli bychom jako poslanci ještě intenzívněji vysvětlovat význam i obsah cílevědomého úsilí členských států Varšavské smlouvy směřující k podpoře bezpečnosti a spolupráce v Evropě, a současně také k upevnění míru na celém světě. V příštích dnech zahájí Československá televize vysílání dvacetidílné filmové epopeje - Velká vlastenecká válka. Je uváděna, jak se říká, v pravou chvíli. Připomíná hrdinské činy a nesmírné oběti sovětského lidu, připomíná všem, že to byl Sovětský svaz, který nesl rozhodující podíl na porážce fašismu. Film je vysoce aktuální, naléhavý a vyzývá k bdělosti. Zasluhuje proto naší plnou pozornost.

Soudružky a soudruzi, československo-sovětské vztahy jsou prodchnuty vzájemnou úctou, upřímností a důvěrou, neochvějnou věrností marxismu-leninismu a zásadám proletářského internacionalismu. V tomto duchu se také konalo krymské setkání soudruhů Brežněva a Husáka, které svými závěry dále významně ovlivňuje vzájemnou československo-sovětskou spolupráci.

Jsme rádi, že můžeme konstatovat, že v současné době neexistuje jediná oblast života a práce našich národů v níž by se nerozvíjela úzká spolupráce a plodná výměna zkušenosti. Řečeno slovy soudruha Brežněva, naše spolupráce se "rozšířila z naší planety do kosmického prostoru".

Svědčí o tom například družební styky československých a sovětských pracujících, které mají stále širší rozsah, konkrétnější zaměření, a proto také přinášejí větší politický a ekonomický prospěch.

Vzájemné vztahy jsou natolik různorodé a tak samozřejmé pro celý způsob našeho života, že v mnohém žijeme my i naši sovětští přátelé stejnými myšlenkami, prožíváme stejné radosti i starosti.

Mnohostranná spolupráce se Sovětským svazem dosahuje vysoké úrovně a stává se významným faktorem intenzivního rozvoje naší země. Je významnou součástí procesu sbližování bratrských socialistických států, posiluje jednotu zemí socialistického společenství.

Úspěšný rozvoj našeho národního hospodářství je podmíněn všestrannou československo-sovětskou spoluprací, úzkou návazností československé a sovětské ekonomiky.

Sovětská pomoc má pro nás rozhodující význam. Tak například díky spolupráci se Sovětským svazem a jeho velkorysé technické pomoci patří dnes Československá socialistická republika k deseti nejvyspělejším zemím světa, jež mají možnost vyrábět kompletní zařízení pro jaderné elektrárny.

Sovětský svaz poskytoval vždy v minulosti a poskytuje i v současné době nezměrnou pomoc všem revolučním silám, všem zemím, které budují novou socialistickou společnost. Tato materiální, morální a politická pomoc se často pohybuje na hranicích reálných možností sovětského lidu. Fakta o sovětské nezištnosti a velkorysosti jsou jasná a průkazná. Je to projev nové morálky, skutečného internacionalismu. Právě proto se snaží buržoazní propaganda, zjevní i skrytí nositelé antisovětismu zejména v tomto směru znevažovat a zlehčovat úlohu Sovětského svazu. Měli bychom v naší propagandě, v masově politické práci daleko více tyto otázky vysvětlovat.

Složité a náročné úkoly dalšího rozvoje národního hospodářství přinášejí s sebou nové problémy, vyžadují překonávat různé překážky. Také zde jsou pro nás sovětské zkušenosti neocenitelné. Z tohoto hlediska má propaganda sovětské současnosti význam nejen jako informace o grandiózních přeměnách sovětské země, ale především jako mimořádný zdroj poučení a inspirace při plnění programu XV. sjezdu Komunistické strany Československa.

Smysl této otázky vyjádřil soudruh Brežněv v dopise k 30. výročí RVHP, kde napsal: "Ku prospěchu naší společné věci by bylo třeba aktivizovat práci na zobecňování a využívání pokrokových zkušeností. Tyto zkušenosti jsou stále významnější rezervou našeho rozvoje".


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP