Úterý 20. června 1978

Rovněž částka úvěrů v převoditelných rublech poskytnutých touto bankou vzrostla 4,6 X. Celkový objem operací ve směnitelných měnách představuje v loňském roce protihodnotu téměř 80 mld převoditelných rublů.

Kvalitativně novou etapu v rozvoji vzájemné spolupráce členských států RVHP znamenalo přijetí Komplexního programu dalšího prohlubování a zdokonalování spolupráce a rozvoje socialistické ekonomické integrace členských států RVHP v červenci 1971. Rozvoj socialistické integrace představuje uvědoměle a plánovitě řízený proces sbližování a vyrovnávání ekonomik členských států RVHP, utváření moderní, vysoce efektivní struktury národního hospodářství, hlubokých a pevných svazků v hlavních odvětvích ekonomiky, vědy a techniky a vytváří příznivé podmínky pro efektivnější využívání zdrojů jednotlivých států.

Mezi nejdůležitější integrační opatření zahrnutá do dohodnutého plánu mnohostranných integračních opatření členských států RVHP v období 6. pětiletky, na kterých se podílí i ČSSR, patří výstavba Kijembajevského kombinátu na těžbu a úpravu osinku, výstavba a využití vedení pro přenos elektrické energie o napětí 750 kW Vinnica - Západní Ukrajina - Albertirsa, spolupráce při využívání orenburského naleziště zemního plynu a výstavbě dálkového plynovodu Orenburg - západní hranice SSSR, spolupráce v rozvoji výroby železnorudných surovin na území SSSR, spolupráce v rozvoji výroby jednotlivých druhů ferroslitin, výstavba nových kapacit na produkci obsahující nikl a kobalt na území Kubánské republiky.

Rovněž na opatřeních k mnohostranné specializaci a kooperaci se zainteresované státy podílejí značnými prostředky. Z nich je možno jmenovat zejména:

- specializaci a kooperaci výroby prostředků elektronické výpočetní techniky;

- vybudování kapacit na výrobu chemických prostředků na ochranu rostlin;

- specializaci a kooperaci výroby zařízení pro jaderné elektrárny, a další.

Do dohodnutého plánu mnohostranných integračních opatření na léta 1976-1980 bylo zařazeno též 17 problémů vědeckotechnické spolupráce, na jejichž řešení se podílí více než 500 výzkumných a vývojových organizací členských států.

Dlouhodobé cílové programy spolupráce do roku 1990, které mají být předmětem jednání na nadcházejícím XXXII. zasedání RVHP, obsahují dalších 229 konkrétních opatření mnohostranné spolupráce, která zasahují oblast hospodářské a vědeckotechnické spolupráce i spolupráci na úseku standardizace.

Rychlý rozvoj spolupráce členských států RVHP dokumentuje i založení celé řady socialistických mezinárodních hospodářských organizací. Z nich můžeme např. jmenovat Interatominstrument, Interatomenergo, Intertextilmaš, Interchimvolokno, Intervodočistku a daIší mezinárodní ekonomické a odvětvové organizace.

V souladu s rozvojem spolupráce vznikla i potřeba rozšířit sféru činnosti Mezinárodní banky hospodářské spolupráce a upravit její základní dokumenty. Uvažované úpravy se týkají v podstatě tří problémových úkolů.

První okruh těchto změn navazuje na nové formy spolupráce, vyplývající z rozvoje integračních vztahů mezi členskými státy RVHP a rozšiřuje právo MBHS úvěrovat mezinárodní hospodářské a jiné organizace členských států banky. Mezinárodní bance se rovněž umožňuje, aby financovala mezinárodní a jiné organizace, zřizované členskými státy banky.

Druhý okruh současných úprav znamená zvýrazněné postavení MBHS jako banky; zdůrazňuje se jimi, že Mezinárodní banka není pouze subjektem mezinárodního práva, ale současně vyvíjí i typicky bankovní činnost a v tomto postavení vystupuje na mezinárodním finančním trhu, kde je partnerem bank a organizací příslušných států, jako právnická osoba.

Třetí oblast změn a doplňků vyplývá ze snahy přiblížit je ustanovením Dohody o zřízení Mezinárodní investiční banky, která byla podepsána později, v červenci 1970. V rámci těchto změn se řeší otázka zvyšování základního kapitálu banky a také možnost příjímání nového člena banky na základě pružnějšího rozhodnutí bankovní rady.

Sjednané úpravy Dohody a Statutu neznamenají materiální změnu a nedotknou se závazků, vyplývajících z jiných mezinárodních smluv, jimiž je ČSSR vázána, ale přispějí ke zvýšení působnosti a účinnosti této banky uvnitř zemí RVHP i mimo toto společenství.

Jménem vlády prosím Federální shromáždění, aby vyslovilo souhlas s Protokolem o změně Dohody o mnohostranném zúčtování v převoditelných rublech a o zřízení Mezinárodní banky hospodářské spolupráce, a Statutu této banky, podepsaným v Moskvě dne 23. listopadu 1977.

Předsedající předseda SN D. Hanes: Ďakujem súdruhovi ministrovi Lérovi za výklad vládneho návrhu.

Návrh bol prikázaný na prerokovanie výborom ústavnoprávnym, zahraničným a výborom pre plán a rozpočet obidvoch snemovní.

Výbory Snemovne národov určili za spoločnú spravodajkyňu členku výboru pre plán a rozpočet, poslankyňu Magdalénu Vojtekovú a výbor Snemovne ľudu člena zahraničného výboru poslanca Jozefa Martinca.

Prosím najskôr poslankyňu Vojtekovú, aby predniesla spravodajskú správu.

Společná zpravodajka výborů SL poslankyně M. Vojteková: Vážený súdruh predseda, vážené súdružky a súdruhovia poslanci! Prerokovaním vládneho návrhu boli poverené výbory pre plán a rozpočet a výbory zahraničné a ústavnoprávne, ktoré k nemu zaujali súhlasné stanovisko.

Vychádzali pritom z toho, že tento návrh plne odráža skutočnosť, že hospodárska a vedeckotechnická spolupráca členských štátov RVHP sa dostáva do etapy, ktorá má kvalitatívne vyššiu úroveň. Rozvíja sa uvedomele a plánovito riadený proces medzinárodnej ekonomickej integrácie na základe Komplexného programu prijatého členskými štátmi v roku 1971. Hmotný obsah vzájomnej spolupráce sa v rokoch 1970 - 1977 zvýšil zhruba dvakrát.

V riadení sa rozvíja a zdokonaľuje ekonomický mechanizmus plánovitého riadenia procesu medzinárodnej socialistickej ekonomickej integrácie, tvorený sústavou spoločnej plánovacej činnosti, medzinárodného trhu RVHP a organizačne právnou štruktúrou. Predkladaný návrh Protokolu o zmene Dohody o mnohostrannom zúčtovaní v prevoditeľných rubľoch a o zriadení Medzinárodnej banky hospodárskej spolupráce vychádza z objektívnej nutnosti, že všetky prvky ekonomického mechanizmu tejto integrácie sú prepojené a organizačne späté, ich zdokonaľovanie je vzájomne podmienené a vyžadujú si úpravu právnych predpisov v súlade so záujmami všetkých členských štátov i potrebami československej ekonomiky.

Predložený návrh plne zdôvodňuje potrebu vykonaných zmien dohody a vychádza z potreby posilnenia vzťahov z nej vyplývajúcich. Navrhované zmeny v predmetnej dohode o Štatúte MBHS pôsobia na to, aby devízovo-finančné a úverové vzťahy sa stali aktívnejšou zložkou pri riešení vecných úloh a napomáhali tak ďalšiemu rozvoju spolupráce integrácie.

Za obdobie od prijatia Komplexného programu bol prijatý rad opatrení a dohôd, ktoré prehlbovali otázky postupného zdokonaľovania devízovo-finančných nástrojov pre oblasť špecializácie a kooperácie výroby, vedeckotechnickej spolupráce a spoločnej výstavby objektov. V roku 1973 bola podpísaná medzivládna dohoda o zavedení vzájomne dohodnutých kurzov alebo koeficientov národných mien vo vzťahu k prevoditeľnému rubľu a medzi sebou navzájom. Používa sa na mnohostranné zúčtovanie vzájomných pohľadávok medzi členskými štátmi prostredníctvom bežných účtov v MBHS. Kolektívnosť prevoditeľného rubľa sa prejavuje v plnej rovnoprávnosti a zvrchovanosti štátov, ktoré túto menu vytvorili a používajú ju.

Plnenie Komplexného programu socialistickej integrácie vrátane devízovo-finančných a úverových zámerov členských štátov RVHP aktívne pôsobí na uskutočňovanie zahraničného obchodu, o čom svedčí i skutočnosť, že celkový obrat tohto v členských štátoch RVHP v roku 1976 dosiahol 142 mld rubľov, vzájomný obchod v tom istom roku 85 mld, t. j. 59 % a proti roku 1955 sa zvýšil osemkrát. Značí to, že tempo rastu celkového obratu zahraničného obchodu i obchodu vzájomného bolo v celom uplynulom období rýchlejšie ako tempo rastu národného dôchodku. Bol to prejav rastu celkového ekonomického potenciálu členských štátov a rastu ich zapojenia do medzinárodnej deľby práce.

Vážené súdružky a súdruhovia! Vo svojom spravodajskom vystúpení chcem oceniť aj prehľadnosť a zrozumiteľnosť úvodného výkladu k predkladanému vládnemu návrhu, dokumentáciu úspechov členských štátov pri realizácii Komplexného programu ďalšieho prehlbovania a zdokonaľovania socialistickej ekonomickej integrácie. Dosiahnuté výsledky v jednotlivých krajinách i v spoločenstve RVHP ako celku plne dokazujú prednosti hospodárskej a vedeckotechnickej spolupráce založenej na socialistických výrobných vzťahoch i leninských princípoch. Nič na tom nemení ani skutočnosť, že súčasný ekonomický rozvoj každej krajiny RVHP sa uskutočňuje v nových náročnejších podmienkach svetovej ekonomiky. Naopak, dosiahnuté výsledky, tak veľmi protikladné ekonomickému vývoju v kapitalistickom svete, prednosti socialistickej integrácie zvýrazňujú.

Predložený vládny návrh Protokolu o zmene Dohody MBHS vyjadruje všeobecný význam rozvoja spolupráce v novej etape vo všetkých oblastiach ekonomiky, ktoré si žiadajú i zdokonaľovanie devízovo-finančných a úverových vzťahov i ich právneho základu. V súlade so stanoviskom výborov Snemovne národov preto odporúčam tento návrh schváliť v plnom rozsahu.

Předsedající předseda SN D. Hanes: Ďakujem poslankyni Vojtekovej. Dávam slovo spoločnému spravodajcovi výborov Snemovne ľudu poslancovi J. Martincovi.

Společný zpravodaj výborů SL poslanec J. Martinec: Vážený soudruhu předsedo, vážené soudružky poslankyně, vážení soudruzi poslanci, projednávaný vládní návrh, kterým se předkládá Federálnímu shromáždění Československé socialistické republiky k souhlasu Protokol o změně Dohody o mnohostranném zúčtování v převoditelných rublech a o zřízení Mezinárodní banky hospodářské spolupráce, a Statutu této banky, projednaly na svých schůzích ústavně právní výbor, zahraniční výbor a výbor pro plán a rozpočet Sněmovny lidu.

Při projednávání předloženého vládního návrhu výbory Sněmovny lidu ocenily, že při realizaci linie XV. sjezdu KSČ vychází československá zahraniční politika ze správné zásady, že jednota zemí socialistického společenství a prohlubování bratrských vztahů mezi nimi na zásadách marxismu-leninismu a socialistického internacionalismu jsou klíčovým faktorem jejich dynamického rozvoje a progresivního vývoje celé socialistické společnosti.

Potvrzují to také úspěchy, jichž bylo dosaženo v oblasti socialistické ekonomické integrace členských států Rady vzájemné hospodářské pomoci, které posilují jak národní, tak i mezinárodní pozice socialismu a přispívají ke zvyšování ekonomického potenciálu a blahobytu našich zemí a národů.

Pro Československou socialistickou republiku je aktivní účast a zapojení našeho národního hospodářství do sociaIistické ekonomické integrace prvořadým činitelem zvyšování efektivnosti, zabezpečování našich potřeb a předpokladem dalšího vyváženého vývoje naší ekonomiky.

Ekonomickou spolupráci s členskými státy Rady vzájemné hospodářské pomoci realizuje Československá socialistická republika prakticky ve všech formách a ve všech oblastech národního hospodářství. Celý integrační proces je výrazněji urychlován společným řešením problémů hospodářské spolupráce v oblasti materiální výroby, vědy a techniky, investic a také v oblasti devizově finančních vztahů.

V souvislosti s tím byla ve výborech Sněmovny lidu pozitivně přijata skutečnost, že při nedávné oficiální přátelské návštěvě sovětské stranické a vládní delegace vedené soudruhem Brežněvem v naší republice došlo k naprosté shodě v zásadních stanoviscích k otázkám dalšího upevňování bratrského přátelství, rozšíření všestranné spolupráce mezi ČSSR a SSSR, což bude novým přínosem k upevnění socialistického společenství.

Ve společném prohlášení, podepsaném na závěr jednání československé stranické a vládní delegace se stranickými a vládními představiteli SSSR, je jednoznačně stanoveno, že socialistická ekonomická integrace je důležitým faktorem upevňování hospodářského potenciálu všech socialistických zemí, že Sovětský svaz a Československá socialistická republika budou nadále aktivně napomáhat ze všech sil rozvíjet mnohostrannou spolupráci v rámci Rady vzájemné hospodářské pomoci a budou vynakládat veškeré úsilí k realizaci Komplexního programu socialistické hospodářské integrace. Budou se podílet na rozpracování a realizaci dlouhodobých cílových programů spolupráce členských zemí Rady vzájemné hospodářské pomoci v klíčových výrobních odvětvích a v dalších oblastech hospodářské spolupráce, tedy i v oblasti devizových a finančních vztahů.

Jedním z důležitých prostředků uskutečňování těsnější ekonomické integrace zemí socialistického společenství je i předložený Protokol o změně Dohody o mnohostranném zúčtování v převoditelných rublech a o zřízení Mezinárodní banky hospodářské spolupráce a Statutu této banky, který projednáváme. Má sloužit ke zvýšení efektivnosti a zdokonalení systému mnohostranného zúčtování v převoditelných rublech a úvěrové soustavy mezi členskými zeměmi RVHP. Podpisem uvedených dokumentů vstupuje RVHP do další důležité etapy v oblasti devizově finančních vztahů, a to jak uvnitř, tak i navenek tohoto společenství. Jde o další krok k posílení a prohloubení socialistické ekonomické integrace uvnitř i vně seskupení, což je v zájmu československé ekonomiky a plně odpovídá i zahraničně politickým cílům Československa.

Proto jako společný zpravodaj Sněmovny lidu doporučuji předložený dokument ke schválení.

Předsedající předseda SN D. Hanes: Ďakujem poslancovi Martincovi za prednesenie spravodajskej správy.

Do rozpravy k tomuto bodu sa nikto neprihlásil. Pýtam sa preto, či si niekto praje slovo. (Nikdo se nehlásil.)

Praje si slovo súdruh minister Lér? (Nepřeje.) Ďakujem.

Môžeme pristúpiť k hlasovaniu.

V zasadacej sále je prítomných 152 poslancov Snemovne ľudu, 62 poslancov Snemovne národov zvolených v Českej socialistickej republike a 60 poslancov Snemovne národov zvolených v Slovenskej socialistickej republike.

Obidve snemovne sú podľa ústavného zákona o československej federácii uznášania schopné.

V parlamentnej tlači č. 43 sa navrhuje uznesenie, ktorým sa odporúča súhlasiť s Protokolom o zmene Dohody o mnohostrannom zúčtovaní v prevoditeľných rubľoch a o zriadení Medzinárodnej banky hospodárskej spolupráce, a Štatútu tejto banky, podpísaným v Moskve 23. novembra 1977.

Najskôr budú hlasovať poslanci Snemovne národov.

Kto z nich súhlasí s návrhom uznesenia, ako odporučila spoločná spravodajkyňa výborov Snemovne národov, nech zdvihne ruku. (Hlasuje se.) Ďakujem.

Je niekto proti? (Nikdo.)

Zdržal sa hlasovania? (Nikdo.)

Snemovňa národov uznesenie prijala.

Teraz prosím o hlasovanie poslancov Snemovne ľudu.

Kto súhlasí s návrhom uznesenia podľa odporučenia spoločného spravodajcu Snemovne ľudu? (Hlasuje se.) Ďakujem.

Je niekto proti? (Nikdo.)

Zdržal sa hlasovania? (Nikdo.)

Aj Snemovňa ľudu prijala návrh uznesenia.

Vzhľadom na súhlasné uznesenie obidvoch snemovní konštatujem, že Federálne zhromaždenie Československej socialistickej republiky súhlasí s Protokolom o zmene Dohody o mnohostrannou zúčtovaní v prevoditeľných rubľoch a o zriadení Medzinárodnej banky hospodárskej spolupráce, a Štatútu tejto banky, podpísaným v Moskve 23. novembra 1977.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP