Čtvrtek 15. prosince 1977

Zabezpečení úkolů plánu roku 1978 - nezbytné pro plnění úkolů XV. sjezdu KSČ - vyžaduje využít všech zkušeností letošního roku, použít všechna ověřená opatření a dále je prohlubovat. Pod vedením strany mobilizovat zdroje rezerv uvnitř zemědělskopotravinářského komplexu a zabezpečit plnění plánovaných dodávek pro zemědělství od státních odvětví národního hospodářství, jak bylo zdůrazněno na jednání 9. pléna ÚV KSČ.

Velmi podrobně se těmito otázkami zabývalo také plénum Sněmovny národů dne 16. listopadu a zejména pracovní skupiny poslanců při provádění průzkumů a prakticky všechny výbory Federálního shromáždění při projednávání řady otázek zemědělské a potravinářské výroby v průběhu celého letošního roku. Výsledky těchto jednání výborů a pléna Sněmovny národů, obdobně jako i výsledky průzkumu poslanců jsou zahrnuty do dokumentů Federálního shromáždění a jsou dobrou pomůckou pro naši práci ve volebních obvodech.

Cenným přínosem těchto jednání je zobecnění velikého množství poznatků a zkušeností stovek a tisíců odborníků a funkcionářů, které nelze vyjádřit ve stručném diskusním vystoupení, avšak které svědčí o tom, že si na všech stupních řízení pracovníci v zemědělství a v potravinářském průmyslu uvědomují, že k dosažení soběstačnosti ve výrobě zrnin a zvýšení soběstačnosti ve výrobě potravin je velmi náročný úkol. Jeho zabezpečení vyžaduje i nadále zvyšovat intenzitu zemědělské výroby při vyšší efektivnosti a hospodárnosti a lepší a hospodárnější využívání zemědělských produktů.

K zajištění daného úkolu přispívá stále uvědoměleji a angažovaněji většina pracujících v zemědělství cestou odhalování a využívání vlastních rezerv, zvyšováním svých znalostí a kvalifikace, uplatňováním vědeckotechnických poznatků, nových pracovních postupů, biologicky výkonnějších odrůd a hybridů, lepšího využívání základních prostředků, zařízení a strojů, lepším hospodařením s materiály a energií, lepší organizací práce, důkladnějším plánováním a řízením výroby podle vlastních výrobně ekonomických podmínek.

Právě v letošním roce se na zemědělsko-potravinářském úseku znovu potvrdilo, jak velkým zdrojem rozvoje jsou masově mobilizované i drobné rezervy ve výrobě. Ukázalo se, jakým pomocníkem je propagace a organizované využívání zkušeností nejlepších pracovníků, nejlepších brigád, zemědělských podniků a celých okresů a širokého rozvoje iniciativy pracujících s cílem dosáhnout nejvyšší úrovně.

Nemalé úkoly v této oblasti jsou ve využívání rezerv, tzv. služeb poskytovaných STS, Osevou, Semprou, Zemědělskými stavbami, Státními plemenářskými správami, veterinární službou, Zemědělským zásobováním a nákupem a dalšími organizacemi. Všechny tyto státní podniky se specializovanou činností musí přispívat ke zvýšení odbornosti, rychlému rozvoji a uplatňování vědeckotechnických poznatků, zabezpečovat včasné a kvalitní služby a rozšiřovat účinnou pomoc zemědělské prvovýrobě.

V návaznosti na využívání rezerv zemědělsko-potravinářského komplexu a pro jeho komplexní rozvoj a zefektivnění je důležité vyrovnané přispívání dalších odvětví národního hospodářství, zejména strojírenství, chemie, stavebnictví a dopravy.

Je všeobecně známo, že podíl těchto odvětví na rozvoji našeho zemědělství je podstatný. Daří se uspokojovat vcelku plánované potřeby zemědělství pro rozvoj chemizace i mechanizace rozhodujících prací při pěstování obilovin, pícnin, cukrovky, překračovány jsou dodávky pro budování závlah, úspěšně je řešena mechanizace pro chov drůbeže a prasat, je zahájeno řešení potřeb mechanizace ovocnářství a zelinářství. Zlepšení však vyžaduje zabezpečení plánovaných dodávek výkonných zemědělských automobilů, výkonných traktorů, ekonomických sušicích zařízení, mechanizace do skladů a do sil, pro živočišnou výrobu výkonných dojíren apod.

Soudružky a soudruzi, průběh a projednávání otázek rozvoje zemědělství ve Federálním shromáždění ukázal iniciativní přístup poslanců a potvrdil úsilí soustavně pomáhat plnění úkolů na tomto úseku. Podle poznatků poslanců zemědělských výborů i dosavadní průběh plánu na příští rok potvrzuje, že pracovníci v zemědělství a potravinářském průmyslu plně chápou potřeby národního hospodářství a chtějí přispět k jejich zebezpečení. Přijali úkoly "směrnice", rozpracovávají opatření k neplnění plánu a podkládají splnění a překročení úkolů uzavíráním socialistických závazků na počest 30. výročí Února. Lze proto vyslovit přesvědčení, že náročné úkoly zemědělců v příštím roce budou splněny.

Předseda FS A. Indra: Děkuji poslanci Exnerovi. Slovo má poslanec Nováček, připraví se poslankyně Tenglerová.

Poslanec SN Z. Nováček: Vážený súdruh predseda, súdružky a súdruhovia poslanci, 9. zasadnutie ÚV KSČ, ktoré sa konalo 1. decembra, znova zdôraznilo, že v rozvinutej socialistickej spoločnosti bude hrať stále väčšiu úlohu vzdelanie, kultúra a uvedomelosť našich občanov.

Poslanci Kultúrnych výborov Snemovne národov a Snemovne ľudu týmto oblastiam venovali zvýšenú pozornosť. Predovšetkým vykonali široké prieskumy na úseku zavádzania novej výchovno-vzdelávacej sústavy, posúdili, aký je súčasný stav a aké sú prvé skúsenosti. Došli k záveru, že sa vytvárajú podmienky pre to, aby nová sústava začala plniť svoju očakávanú funkciu. Naše skúsenosti potvrdzujú i to, čo konštatuje vo svojej dôvodovej správe súdruh minister Lér, že dynamický vývoj nášho školstva bude pokračovať najmä vo výkonoch predškolských a mimoškolských výchovných zariadení. V súčasnej dobe počet miest na materských školách dosiahol celkovú výšku 475 tis., to znamená, že v súčasnosti je možné umiestniť 67,4 % detí predškolského veku. V budúcom roku sa tento stav zvýši o 7 %.

V základných školách plán predpokladá postupné zrýchľovanie prechodu absolventov 8. ročníka na stredný stupeň vzdelávania. Tu sa hlavné úsilie zameriava na skvalitňovanie výchovno-vzdelávacieho procesu i na rozvoj záujmovej činnosti, ktorá sa chápe ako spoluprofilovanie mladého človeka. Tu hrajú najzávažnejšiu úlohu ĽŠU, ktorých sme mali v roku 1975 už 444 (napr. v Bratislave navštevuje tieto školy už 15,85 % zo žiakov príslušných ročníkov ZDŠ). Pripomienka z prieskumov je len k tomu, že nová sústava sa na ZDŠ dobre uvádza do života tam, kde nie sú predimenzované triedy, kde sa počet pohybuje do 25 žiakov.

K významným zmenám došlo aj v učňovskom školstve. Zavedením štvorročných odborov s maturitou sa vytvára príležitosť získať popri odbornej profesionálnej prípravy i ucelené stredoškolské vzdelanie. Učňovské školstvo - zavedením aj iných variant - sa tak postupne stáva významnou vetvou vzdelávacieho systému a absolventi sú pripravení pre náročnejšie úlohy súčasnej výstavby.

Ku kvalitatívnym zmenám výchovy a výučby dochádza i na gymnáziách a stredných odborných školách. Roku 1975 sme už mali v ČSSR 336 gymnázií a asi 500 stredných odborných škôl. Celkové počty žiakov II. cyklu sa v budúcom roku zvýšia takmer o 29 tis., t. j. o 4,2 %.

V súlade s potrebami hospodárstva a celého života sa skvalitňuje i výchovno-vzdelávací proces na vysokých školách. Máme ich v súčasnosti 37 so 105 fakultami a študuje na nich 144 tis. poslucháčov.

Počet poslucháčov denného štúdia vysokých škôl vzrastie o 4000, t. j. o 3 %. Okrem celého radu školských zariadení, budovaných v rámci plánu investičnej výstavby a akcie "Z", sa počíta s výstavbou dvoch vysokoškolských internátov v Prahe a v Bratislave o celkovej kapacite viac ako 2,5 tis. lôžok, čo umožní zlepšiť situáciu v ubytovaní vysokoškolákov v oboch hlavných mestách ešte v priebehu šiestej päťročnice.

V uplynulých rokoch sa realizovala i smernica XIV. zjazdu KSČ o rozširovaní štúdia popri zamestnaní. Z celkového počtu študujúcich na stredných a odborných školách pripadlo v roku 1975 na štúdium popri zamestnaní už 24 %. Zdá sa, že na našich školách všetkých stupňov rastie solídny vedomostný kapitál, modernizujú sa vyučovacie metódy a prehlbuje sa ideový profil študenta, pričom však možno kalkulovať na všetkých školách ešte s určitými rezervami.

Celý školský systém dotvára rozvetvená sieť najrozmanitejších prednášok, kurzov a školení, bohato diferencovaná, čo má tiež pozitívny vplyv na získavanie vedomostí a na formovanie súčasného človeka. Závažnú úlohu hrajú vrcholné vedecké prínosy ČSAV, ktoré môžu mať pozitívny účinok na náš život a našli viac ocenenia i v zahraničí.

Rovnako intenzívne sa naši poslanci zaujímali o rozvoj socialistickej kultúry. Patríme ku kultúrne najvyspelejším štátom v Európe, k štátom s veľkou rozvetvenou kultúrnou minulosťou, k tým, kde sa prelínali a osobitným spôsobom zužitkovali všetky závažné kultúrne podnety zo svetovej vzdelanosti. Budeme vždy hrdí na to, že sme národmi Smetanu, Kollára, Nerudu, Hvezdoslava a iných. Na tomto odkaze mohla vybudovať svoje dimenzie naša súčasná socialistická kultúra a umenie. Relatívne vysoký estetický vkus nášho človeka je tradičným spolutvorcom umeleckých a estetických snažení.

Naša súčasná socialistická vzdelanosť je starostlivosťou strany a štátu už tak uspôsobená, že môže novým umením a kultúrou uspokojovať náročného človeka, toho, ktorý chápe umenie ako odraz a umocnenie súčasného života, vie sa tešiť z pozitívnych činov a kladných hrdinov v súčasnom románe, divadle či filme, ktorý si rád zavesí do svojho prostredia hodnotný obraz, z ktorého dýcha pocit istoty človeka, veľkosť i zložitosť doby, revolučná prevratnosť, súčasný socialistický humanizmus, alebo svedectvo o našom internacionálnom bratstve.

Zákonite, v zhode s ekonomickými prepokladmi a politickou líniou nášho štátu i s naším filozoficko-estetickým svedomím, zdôrazňujeme v umení socialistický realizmus, ktorý vychádza z toho najlepšieho v minulosti a umocňuje to predstavu dneška, orientáciu na typické rysy dneška a vyhovuje aj estetickým ideálom náročného súčasného človeka.

Rozvoj našej súčasnej kultúry a umenia názorne ukáže niekoľko štatistických údajov. Tak napríklad v ČSSR máme v súčasnosti 85 profesionálnych divadelných scén, vrátane operných súborov. Operná a divadelná kultúra je u nás doorganizovaná v takej monolitosti a dramaturgickej pestrosti, že nám to mnohé štáty môžu závidieť. Sieť kín - hoci tu ešte stále máme pripomienky - je taká hustá, že filmové predstavenia vidí u nás ročne asi 80 miliónov divákov. Veľkú a nezastupiteľnú službu v našej socialistickej vzdelanosti majú televízia a rozhlas. Aby sme si urobili lepšiu predstavu o ich kapacite a kultúrnopolitickej funkcii, treba pripomenúť, že Čs. televízia vysiela asi 6000 hodín ročne, ktoré majú najrozmanitejšie tématické a žánrové zacielenie, pritom však spoločného menovateľa: kultúrnopoliticky dotvárať nášho človeka, orientovať ho na vysoké ideály ľudstva a vnášať mu do súkromia zdravú pohodu.

Celkový objem vysielania Čs. televízie sa v budúcom roku zvýši o 300 hodín, farebného vysielania najmenej o 500 hodín. V roku 1978 sa dokončí 5 televíznych vysielačov druhého programu, čo umožní pokryť signálom druhého programu zhruba 60 % celého územia našej republiky.

Čs. rozhlas, ktorý dnes počúvajú takmer v každej rodine, čo dokazuje i 3,5 mil. stálych neprenosných aparátov, je tiež mocnou výchovnou i kultúrnopolitickou silou. Zo všetkých týchto strán sa šíri kultúra, vzdelanosť, poznatky a podpora našich socialistických cieľov. Záujemca o knihu nemá u nás problém vybrať si podľa svojej predstavy, nevynímajúc ani veľké množstvo prekladov zo zahraničia. V rokoch 1971-1975 vyšlo u nás asi 1300 pôvodných beletristických diel, pričom ročne vydávame zhruba 170 titulov preloženej krásnej literatúry zo Západu. Nájdete tu spisovateľov najrozmanitejšieho štýlového zamerania, rôznych historických etáp, s výnimkou tých, ktorých ideologický a estetický zámer sa nezhoduje s našou kultúrnopolitickou koncepciou. Náš štát správne zdôrazňuje význam ľudových knižníc, kde si najjednoduchšou cestou získava záujmca hocijakú knihu. Zlepšila sa tu informačná služba a podľa skúseností zo Západoslovenského kraja - kde je môj volebný obvod - a kde máme niekoľko stoviek ľudových knižníc (okrem iných registrovaných) - sústavne stúpa záujem čitateľov.

V odvetví kultúry sa teda predpokladá rozvoj na všetkých úsekoch, najmä však na úseku masovokomunikačných prostriedkov.

Rozbehla sa najmä práca umeleckých zväzov zvlášť po manifestačnom stretnutí a vyhlásení čs. výborov umeleckých zväzov, ktoré sa uskutočnilo v januári v Prahe, a po umeleckých zjazdoch. V umeleckých dielňach stúplo najmä aktívne revolučné presvedčenie a ukazuje sa väčšia snaha využiť dobré umelecké remeslo a doviesť ho až na majstrovský stupeň. Pojmy národnosť, internacionalizmus, majstrovstvo, väzba na občana a ozajstná hodnota dostávajú hlbší obsah.

Pochopiteľne, že ani tu nie sme vždy ešte spokojní a máme pocit, že naša veľká a bohato diferencovaná prítomnosť by si za. slúžila ešte viac vrcholných umeleckých diel.

Ak sa celé naše školstvo a kultúra rozvíjajú uvedenými smermi a majú zabezpečené dobré ekonomické zázemie, potom si musíme vždy uvedomiť, že v pozadí je inšpiračno-politická práca KSČ a rad logicky nadväzujúcich opatrení vlády, bez ktorých by sme nemohli dosiahnuť taký vysoký stupeň vzdelanosti a takú vysokú vedomostnú a kultúrnu hladinu. Ďakujem za pozornosť.

Předseda FS A. Indra: Děkuji poslanci Nováčkovi. Slovo má poslankyně Hana Tenglerová, připraví se poslanec Alois Huml.

Poslankyně SL H. Tenglerová: Vážený soudruhu předsedo, vážené soudružky poslankyně, vážení soudruzi poslanci, jak vyplývá z předloženého návrhu rozpočtu na rok 1978, je nutno ke splnění úkolů státního plánu a k vytvoření potřebných zdrojů zvýšit intenzitu v plnění hlavních úkolů plánu a výrazně zvyšovat efektivnost výroby. Uvedeného výsledku má být dosahováno zejména snižováním materiálové náročnosti, růstem produktivity práce a zvyšováním kvality i technické úrovně výroby.

To nemůže být splněno bez aktivní účasti a iniciativy pracujících. Na devátém zasedání ÚV KSČ řekl v této souvislosti generální tajemník s. Husák: "Při zabezpečování úkolů plánu příštího roku má mimořádný význam rozvoj iniciativy lidí. Angažovanost lidí je nenahraditelnou silou našeho socialistického zřízení."

Jsem pracovnicí jednoho ze závodů VHJ ČKD Praha, závodu Kutná Hora, a svůj volební obvod mám v okrese Kutná Hora. Dovolte mi, abych se s vámi podělila o některé dosavadní zkušenosti i poznatky z našeho závodu a z okresu, které souvisejí s přípravou plánu na rok 1978 a s rozvojem aktivity a iniciativy pracujících.

Náš závod je svým výrobním programem i technickými problémy úzce spjat s ostatními závody ČKD. Svými výrobky pomáháme kompletovat stroje a zařízení pro energetiku, pro tranzitní plynovod, pro metro, pro dopravu a další. V letošním roce plníme dobře plán zásluhou splněných závazků většiny pracujících. Dobře se nám osvědčily přijaté sdružené závazky - např. s pracovníky závodu ČKD Tatra Smíchov byly tímto způsobem úspěšně vyřešeny nedostatky ve slévárenské technologii a tím i v kvalitě složitých odlitků pro výrobu tramvají, které nás dlouho trápily. Stejně úspěšná je i společná komplexní racionalizační brigáda pracovníků závodu Kutná Hora a závodu Lokomotivka Sokolovo k zabezpečení úkolů technického rozvoje a zvýšení kvality lokomotivních podvozků. Výsledkem je patent V 2036, který se již realizuje a který řeší novou koncepci příčníků rámu. Tento patent přinese v sériové výrobě roku 1980 úspory 13 440 normohodin. Sdružený závazek racionalizační brigády se závodem ČKD Trakce, zaměřený na snížení nákladů při opracování vybraných odlitků, přinese závodu Trakce úspory přes 2500 normohodin.

Nesnáze máme stále ještě s málo spolehlivými dodavatelskoodběratelskými vztahy. Zde jenom zásluhou iniciativy pracujících a obětavého úsilí brigád socialistické práce se zachraňuje splnění plánu.

Nejinak je tomu v průmyslových a zemědělských závodech okresu Kutná Hora. Plán průmyslové výroby bude nejen splněn, ale i překročen přesto, že je zde dost překážek. Projevuje se například nezodpovědnost v plánovací činnosti některých nadřízených hospodářských orgánů v tom, že počátkem roku dají na své organizační jednotky závazné úkoly, které nejsou v souladu s požadavkem trhu a poptávkou po výrobcích. Je tomu tak již po druhý rok v n. p. Kosmos Čáslav, například u mycích past na ruce, nižší odbytové požadavky na čisticí prostředky typu "Korona" a "Mio" v souvislosti s výrobky, které vyrábí Rako Rakovník a Palma v Bratislavě. Velké potíže způsobilo špatné plánování ministerstva zemědělství a výživy na VHJ tukového průmyslu a tukových směsí pro krmné účely. Potřeba pro VHJ mlékárenského průmyslu byla nižší cca o 3500 tun než plán uložený výrobně hospodářské jednotce tukového průmyslu. To je na škodu autoritě plánu i rozvoji iniciativy a aktivity pracujících.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP