Úterý 28. června 1977

Předsedající předseda SL V. David: Děkuji poslanci Fabíkovi, který byl posledním z písemně přihlášených řečníků. Hlásí se ještě někdo z poslanců o slovo? Není tomu tak. Vyhlašuji rozpravu za skončenou.

Žádá ministr financí ČSSR o slovo? (Ano.)

Ministr financí ČSSR L. Lér: Vážený soudruhu předsedo, vážené soudružky a soudruzi, projednávání státního závěrečného účtu ve výborech Federálního shromáždění i v plénu znovu potvrdilo, že státní závěrečný účet není chápán jen jako finanční bilance, ale je správně viděno jeho místo v celém kontextu hospodářské politiky naší strany; že to není jen statistický odpočet, ale že je to i výraz kontinuity naší hospodářské politiky, která navazuje na úspěšné plnění páté pětiletky a splněním základních úkolů roku 1976 vytváří nezbytné předpoklady pro plnění šesté pětiletky.

Chtěl bych především vyzvednout totožnost přístupu soudružek a soudruhů poslanců s postupem vlády při řešení základních problémů obsažených při bilancování loňského roku. Chápeme, že tato totožnost je dána tím, že nás spojuje jednotné úsilí co nejlépe zabezpečit úkoly XV. sjezdu naší strany. Těší nás potvrzení kladných stránek rozvoje naší ekonomiky, jak se objevilo ve vašich vystoupeních, i hledání cest a zdrojů, zajišťujících vysokou efektivnost a kvalitu. To není možné bez kritického a náročného pohledu.

Chtěl bych vás ujistit, že chápeme rozpravu ve Federálním shromáždění ke státnímu závěrečnému účtu jako významný přínos pro práci vlády, jak postupovat při řešení jednotlivých věcných problémů i ve zdokonalování řízení. Děkuji za tuto spolupráci.

Předsedající předseda SL V. David: Děkuji. Žádá o závěrečné slovo zpravodaj poslanec Belko? (Ano.) Má slovo.

Zpravodaj poslanec SL J. Belko: Vážené súdružky a súdruhovia poslanci, dosiahnuté výsledky v rozvoji národného hospodárstva a rozpočtového hospodárenia za minulý rok, ktoré dnes hodnotíme, nás oprávňujú k hrdosti, avšak nie k spokojnosti, lebo pretrvávajú aj niektoré javy a problémy znižujúce výsledky vynaloženej práce, ktoré bude potrebné postupne riešiť. Ich riešenie kladie vysoké nároky na skvalitnenie činnosti na všetkých úsekoch a vo všetkých článkoch národného hospodárstva. Znamená však zároveň i nároky na prácu každého jednotlivca, na obetavosť, disciplínu a tvorčivé schopnosti ľudí.

Ekonomickým otázkam bude treba venovať sústavnú pozornosť predovšetkým preto, že ide o oblasť, ktorá svojimi výsledkami významne ovplyvňuje celkový rozvoj spoločnosti. Z toho vyplýva pre výrobnú i nevýrobnú oblasť základná požiadavka, a to zvyšovanie efektívnosti, produktivity práce a kvality vynaloženej práce vôbec. Potvrdil to aj priebeh rozpravy, v ktorej bolo nielen poukázané na niektoré problémy, ale boli taktiež vznesené námety, ku ktorým iste bude zaujaté stanovisko. Vzhľadom na to, že priebeh rozpravy nebol v rozpore s výsledkami rozpočtového hospodárenia za rok 1976, ani k návrhu spôsobu použitia prebytku neboli námietky, odporúčam Snemovni ľudu tento schváliť v predloženom znení. Ďakujem za pozornosť.

Předsedající předseda SL V. David: Děkuji poslanci Belkovi. Přeje si závěrečné slovo zpravodaj poslanec Křenek? (Ano.) Uděluji mu slovo.

Zpravodaj poslanec SN D. Křenek: Soudružky a soudruzi poslanci, průběh rozpravy potvrdil, že můžeme stále hovořit o určitých rezervách v naší ekonomice a že jejich mobilizace i široké možnosti využití budou tím naléhavější, čím podmínky dalšího rozvoje budou náročnější a složitější.

Myslím si, že federální ministerstvo financí v závěru své zprávy ke státnímu závěrečnému účtu správně poukazuje na řadu potřeb, které by měly být v dalším vývoji respektovány. Mám na mysli především ještě větší orientaci na zvýšení efektivnosti a hospodárnosti, zvláště ve využití základních a oběžných prostředků, snižování materiálové náročnosti, vyšší efektivnosti zahraniční směny apod. Obdobně to platí o zabezpečování užšího souladu mezi zdroji a potřebami nejen v globále, ale zvláště ve struktuře. Dále pak o dosažení obratu v nepříznivém vývoji a využívání zásob a zdůraznění prvořadé pozornosti investiční výstavbě, která rozhoduje nejen o tempo rozvoje v budoucnosti, ale do značné míry i o jeho efektivnosti. Poznatků a zkušeností z rozboru finačního hospodaření v roce 1976 a z dnešního našeho jednání je nutno plně využít v další činnosti všech orgánů i organizací, s cílem naplňovat politicko-hospodářské záměry programu, vytyčeného na XV. sjezdu KSČ a konkretizované v záměrech plánu šesté pětiletky

Jistě i my, poslanci, svou prací ve výborech a ve svých volebních obvodech přispějeme k naplňování těchto záměrů.

Předsedající předseda SL V. David: Děkuji zpravodaji poslanci Křenkovi.

Soudružky a soudruzi, přistoupíme k hlasování. Při schvalování státního závěrečného účtu čs. federace platí podle čl. 42 odst. 2 písm. e) zákona o čs. federaci zákaz majorizace, to znamená, že ve Sněmovně národů hlasují odděleně poslanci zvolení v České socialistické republice a poslanci zvolení ve Slovenské socialistické republice.

V zasedacím sále je přítomno

162poslanců Sněmovny lidu
60poslanců Sněmovny národů zvolených v České socialistické republice a
67poslanců Sněmovny národů zvolených ve Slovenské socialistické republice.

Obě sněmovny jsou usnášení schopné.

Nejdříve hlasují poslanci Sněmovny lidu.

Kdo z poslanců Sněmovny lidu souhlasí s návrhem doporučeným společným zpravodajem Sněmovny lidu, nechť zvedne ruku! (Hlasuje se.) Děkuji.

Je někdo proti? (Nikdo.)

Zdržel se někdo hlasování? (Nikdo.)

S návrhem usnesení vyslovili souhlas všichni poslanci Sněmovny lidu. Nyní budou hlasovat poslanci Sněmovny národů, zvolení v České socialistické republice.

Kdo z těchto poslanců souhlasí s návrhem? (Hlasuje se.) Děkuji.

Je někdo proti? (Nikdo.)

Zdržel se hlasování? (Nikdo.) Děkuji.

Konstatuji, že s návrhem vyslovili souhlas všichni poslanci Sněmovny národů zvolení v České socialistické republice.

Nyní prosím o hlasování poslance Sněmovny národů, zvolené ve Slovenské socialistické republice.

Kdo z poslanců zvolených ve Slovenské socialistické republice souhlasí s vládním návrhem usnesení, kterým Federální shromáždění Československé socialistické republiky schvaluje státní závěrečný účet čs. federace za rok 1976, nechť zvedne ruku! (Hlasuje se.) Děkuji. Je někdo proti? (Nikdo.)

Zdržel se někdo hlasování? (Nikdo.) Děkuji.

S návrhem usnesení vyslovili souhlas také všichni poslanci Sněmovny národů, zvolení ve Slovenské socialistické republice.

Návrh usnesení byl přijat potřebnou většinou poslanců Sněmovny národů.

Vzhledem k souhlasnému usnesení Sněmovny lidu a Sněmovny národů konstatuji, že Federální shromáždění Československé socialistické republiky přijalo usnesení, kterým schvaluje státní závěrečný účet čs. federace za rok 1976 a podle § 26 odst. 4 zákona č. 134/1970 Sb. rozhodlo současně o použití přebytku státního závěrečného účtu čs. federace za rok 1976.

Soudružky a soudruzi, podle schváleného pořadu projednáme nyní

IV

Vládní návrh zákona o novém výtvarném řešení Řádu republiky (tisk 13).

Tento návrh federální vlády odůvodní její místopředseda s. Karol Laco.

Místopředseda vlády ČSSR K. Laco: Vážený súdruh predseda, vážené súdružky poslankyne, vážení súdruhovia poslanci, vláda Československej socialistickej republiky predkladá Federálnemu zhromaždeniu na prerokovanie a schválenie vládny návrh zákona o novom výtvarnom riešení Radu republiky.

Rad republiky, ktorý udeľuje prezident ČSSR, je jedným z najvyšších československých vyznamenaní. Oceňujú sa ním mimoriadne zásluhy o budovanie našej vlasti, najmä o mierové budovateľské úsilie vo výrobe, v kultúrnej resp. vedeckej činnosti, alebo mimoriadne zásluhy o zvyšovanie obranyschopnosti československého socialistického štátu.

Rad republiky bol zriadený roku 1951 - teda na samom začiatku socialistickej výstavby u nás. Z tejto skutočnosti vychádzalo i jeho pôvodné výtvarné riešenie.

V súčasnom období budovania rozvinutej socialistickej spoločnosti je vhodné i potrebné, aby Rad republiky aj po výtvarnej stránke zodpovedal dosiahnutému stupňu vývoja našej spoločnosti. Navrhované výtvarné vyjadrenie rešpektuje túto požiadavku. Zdôrazňuje symboly československého socialistického štátu. Používa štylizovaný farebný znak ČSSR a päťcípu hviezdu.

Rad republiky zriadila vláda nariadením č. 30/1951 Zb., vydaným so súhlasom prezidenta republiky podľa ustanovenia § 1 zákona čís. 247/1949 Zb., o vyznamenaniach a čestných uznaniach. Toto ustanovenie splnomocňovalo vládu zriaďovať rady a vyznamenania formou vládneho nariadenia, vydaného so súhlasom prezidenta republiky. Uvedené vládne nariadenie malo teda postavenie a charakter zákona.

Podľa teraz platnej právnej úpravy vyžaduje sa na zriadenie vyznamenania udeľovaného prezidentom ČSSR - a teda i na zmenu jeho výtvarného riešenia - forma zákona, a to podľa ustanovenia § 1 zákona čís. 62/1962 Zb., o udeľovaní vyznamenaní.

Návrh, ktorý vláda ČSSR predkladá Federálnemu zhromaždeniu, sa nedotýka spôsobu udeľovania Radu republiky, ani nemení dôvody pre jeho udelenie. Bezo zmeny zostáva tiež zariadenie Radu republiky v systéme československých vyznamenaní. Rad republiky sa má i naďalej nosiť za Radom Klementa Gottwalda, ako to stanovuje vládne nariadenie čís. 34/1959 Zb., vydané taktiež so súhlasom prezidenta republiky, ktoré detailne upravuje spôsob nosenia všetkých československých vyznamenaní, zriadených pred rokom 1959. Predložený návrh sa týka výlučne nového výtvarného riešenia Radu republiky.

Ak Federálne zhromaždenie predložený návrh schváli a on sa stane zákonom, bude sa Rad republiky v novom výtvarnom poňatí udeľovať počínajúc dňom účinnosti tohto zákona.

V mene vlády ČSSR a z jej poverenia odporúčam, vážené súdružky poslankyne, vážení súdruhovia poslanci, aby ste s predloženým vládnym návrhom zákona o novom výtvarnom riešení Radu republiky vyslovili súhlas.

Předsedající předseda SL V. David: Děkuji místopředsedovi vlády Československé socialistické republiky soudruhu Lacovi za výklad k projednávanému vládnímu návrhu.

Návrh byl přikázán k projednání výborům ústavně právním. Výbor Sněmovny národů pověřil přednesením zpravodajské zprávy poslance Jana Kováče a výbor Sněmovny lidu poslance Milana Grégra.

Prosím nejdříve poslance Kováče, aby přednesl zpravodajskou zprávu.

Zpravodaj poslanec SN J. Kováč: Súdružky a súdruhovia poslanci, predložený návrh zákona o novom výtvarnom riešení Radu republiky upravuje nové výtvarné riešenie Radu republiky, jeho stuhy a miniatúry.

Tak, ako už tu povedal podpredseda vlády s. Laco, Rad republiky bol zriadený v roku 1951 a vyjadruje uznanie a vďačnosť socialistickej spoločnosti tým pracujúcim, ktorí sa najviac zaslúžili o úspechy našej socialistickej vlasti. Jeho udelením socialistická spoločnosť odmeňuje svojich najzaslúžilejších členov, a preto je dôležité, aby i jeho výtvarné vyjadrenie zdôrazňovalo symboly socialistického štátu - štátny znak Československej socialistickej republiky a päťcípu hviezdu.

V návrhu zákona sa nemení ustanovenie o dôvodoch pre udeľovanie Radu republiky a nemení sa ani zaradenie Radu republiky v systéme československých radov, vyznamenaní a odznakov spojených s čestnými uznaniami, ustanovené vládnym nariadením čís. 34/1959 Zb. Tieto ustanovenia zostávajú naďalej platné. Návrh zákona mení iba tie ustanovenia, ktoré obsahujú popis doterajšieho radového odznaku, jeho stuhy a ustanovenie o stužke radu.

Vzhľadom na spoločenskú dôležitosť vyznamenania a najvýznamnejších čestných uznaní bola právna úprava týchto najvyšších pôct vyhradená zákonu, a to konkrétne zákonom čís. 62/1962 Zb. Pretože popis radového odznaku je súčasťou právneho predpisu o zriadení vyznamenania, pre zmenu tohto ustanovenia sa vyžaduje forma zákona.

Predložený návrh zákona spĺňa všetky tieto predpoklady. Navrhujem preto, aby poslanci Snemovne národov vyslovili súhlas s návrhom zákona o novom výtvarnom riešení Radu republiky.

Předsedající předseda SL V. David: Děkuji poslanci Kováčovi. Slovo má zpravodaj ústavně právního výboru Sněmovny lidu poslanec Milan Grégr.

Zpravodaj poslanec SL M. Grégr: Vážený soudruhu předsedo, vážené soudružky poslankyně, vážení soudruzi poslanci, naše československá vyznamenání jsou výrazem uznání a vděčnosti lidu především za zásluhy o vítězství socialismu a za budování vyspělé socialistické společnosti. Zdůrazňují také zásluhu o rozvoj přátelství, spolupráci a upevnění mírového soužití národů.

Řád republiky propůjčuje prezident republiky jako výraz ocenění mimořádných zásluh o budování republiky, zejména o mírové úsilí ve výrobě, kultuře nebo vědecké činnosti nebo při zvyšování schopnosti naší obrany. Je proto správné, jak navrhuje předkládaný návrh zákona, zdůraznit v novém výtvarném řešení symboly socialistického státu, státní znak Československé socialistické republiky a pěticípou hvězdu.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP