Úterý 11. října 1977

Boj o plnění plánu začínáme od počátku roku s cílem dosáhnout v průběhu roku předstih, který se koncem roku promění na překročení plánovaných úkolů.

Tak například v loňském roce jsme v prvním čtvrtletí dosáhli z ročního plánu výroby zboží 25,2 %, letos 25,3 %, v prvním pololetí vloni 50,9 %, letos 51,2 %, za tři čtvrtletí loňského roku 74,8 %, letos 75,1 %; tím jsou vytvořeny předpoklady pro překročení ročního plánu výroby i produktivity práce. Úspěšně plníme úkoly ve snižování spotřeby kovů a energie, což v našich podmínkách energeticky náročných odvětví má mimořádný význam.

Ne tak uspokojivě již probíhá plnění plánu v odbytových směrech, a to jak pro export, tak pro investiční výstavbu a pro MTZ, v nichž u jednotlivých kategorií ve VHJ těžkého strojírenství je podstatně větší nerovnoměrnost v plnění celoročních úkolů v průběhu roku, což vyvolává též značné výkyvy v zásobách. V hutnických VHJ je plnění plánu odbytu podstatně lepší a rovnoměrnější. Nemůžeme být rovněž spokojeni s průběhem a rovnoměrností plnění plánu kvalitativních ukazatelů, jako jsou například materiálové náklady, celkové náklady, zisk, kde pro plnění plánu je u řady podniků charakteristické nedostatečné zajištění v průběhu čtvrtletí a šturm ke konci čtvrtletí a ke konci roku.

Např. ze 125 našich podniků ke konci srpna plán výroby zboží neplnily pouze 2, ale zisk 40.

Přestože u těchto kategorií plánu zbývají pro IV. čtvrtletí letošního roku náročné úkoly, je v silách našich podniků zajistit roční plánované úkoly ve vývozech ve velkoobchodních cenách; budeme usilovat o překonávání negativních vlivů poklesu cen hutních materiálů na kapitalistických trzích s cílem splnit vývoz do těchto teritorií i ve frankocenách, jakož i dosáhnout plánované snížení nákladů a splnit plán zisku.

Úsilí dohnat plnění plánu je úsilí pozitivní a do situace, kdy se musí "šturmovat" se může v určitých případech dostat každý pracovní kolektiv. Jde nám však o to, aby systém řízení ve všech článcích produkoval předpoklady pro rovnoměrnou práci, neboť každý šturm má za následek ztráty a riziko méně kvalitní práce.

Kvalitní práce je základním předpokladem úspěšného plnění našich úkolů. Platí to jak pro hutnictví, tak pro strojírenství. Kvalita materiálu a kvalita práce ve strojírenství rozhodují o tom, jak vyrobené stroje a jejich soubory plní svoje poslání u uživatelů, zda prostředky vynaložené na jejich pořízení přinesou odpovídající ekonomický efekt.

Proto důsledně prosazujeme v celé ose řízení princip, že technická úroveň, kvalita, provozní spolehlivost, jsou vizitkou práce každého kolektivu a jsou základem důvěry spotřebitele k našim výrobkům.

Vedoucí hospodářští pracovníci, kteří toto nepochopí a neprokáží svými výsledky, musí být vyměnění, neboť nejsou schopni plnit svoje základní poslání.

V roce 1976 jsme se například velmi vážně zabývali otázkami spolehlivosti energetických zařízení o výkonu 100 a 200 MW. Řada konkrétních opatření, která byla provedena, přinesla pozitivní výsledky. Poruchovost energetických bloků 100 a 200 MW vyvolaná zařízeními dodanými n. p. VŽKG klesla v I. pololetí 1977 na 64,7 % proti úrovni I. pololetí 1976; u zařízení dodaných podniky VHJ Závody energetického strojírenství Brno klesla na 78 % a u zařízení dodaných oborovým podnikem Škoda na 28 %. Ukazuje to, že systematická pozornost vede k pozitivním výsledkům. Boj o kvalitu veškeré práce však nikdy nekončí a je v něm třeba v každém podniku přidat do kroku. Vždyť například jeden nekvalitní svár na kladce těžebního zařízení, k němuž nedávno došlo a který vyvolá nutnost výměny této kladky, má za následek velké ztráty v těžbě uhlí.

Stejně je tomu téměř u každého zařízení vyráběného těžkým strojírenstvím, ať už jde o energetická, dopravní, chemická, potravinářská, či jiná, kde o kvalitě celého zařízení rozhoduje každá operace a kde pochopitelně musí být také náležitá kontrola. Kvalita a provozní spolehlivost se tedy týká všech dělníků a techniků.

Byla již uplatněna a dále je připravována řada systémových opatření, jejichž cílem je zvýšit úroveň řízení a péče o kvalitu v souladu s úkoly danými 3. plénem ÚV KSČ.

Zavedli jsme nový systém plánování inovačních programů, jehož cílem je urychlit inovační cyklus a docílit, aby inovované výrobky byly plně konkurence schopné.

Zvýšili jsme úroveň analýzy vývoje jakosti výroby a uplatnili soubor kritérií, jejichž pomocí hodnotíme výsledky a pořadí úspěšnosti výrobních hospodářských jednotek ve zvyšování jakosti výroby.

Složité otázky resortního významu řešíme pomocí zvláštních pracovních skupin složených z předních vědeckých a technických pracovníků.

Za rozhodující však považujeme, aby vedoucí pracovníci na všech úrovních postavili péčí o jakost výroby na přední místo celkového řízení výroby, jako základní přístup ke každé otázce, kterou řeší při operativním zajišťování plánovaných úkolů i při práci na perspektivních záměrech. Vysoce oceňujeme pozornost a pomoc, kterou péči o jakost a kvalitu veškeré práce věnují organizace Revolučního odborového hnutí, zvláště Ústřední rada odborů a ústřední výbor Odborového svazu zaměstnanců v kovoprůmyslu.

Vážené soudružky poslankyně, vážení soudruzi poslanci, při posuzování plnění našich úkolů v celkových ukazatelích je žádoucí přihlédnout k náročným strukturálním změnám, které naše odvětví mají postupně v šesté, ale i v sedmé a dalších pětiletkách realizovat. Hutě i těžké strojírenství jsou odvětví mimořádně citlivá nejen na konjunkturu, ale zejména též na strategii ekonomického rozvoje, a to pochopitelně nikoliv pouze v kvantitativním, ale především též kvalitativním smyslu. Palivově surovinová krize například do zcela nového světla postavila naše rudné hornictví a naše přírodní bohatství v rudách se v řadě případů stalo konkurence schopným.

Proto perspektivní politika v našich odvětvích v souladu s direktivami XV. sjezdu Komunistické strany Československa a ve velké stručnosti vyjádřena, vychází z těchto základních směrů:

- vytvořit v rudném a nerudném hornictví předpoklady pro co nejefektivnější rozšíření a využití našeho přírodního bohatství, zvláště komplexních rud, a to rozšířením geologického průzkumu, zvýšením mechanizace těžebních a úpravárenských prací, zvládnutím nových úpravárenských technologií; současně s tím vytvořit v barevné metalurgii předpoklady pro zpracování koncentrátů na kovy a přispět tak k relativnímu nebo absolutnímu snížení dovozu. Pro realizaci této koncepce potřebujeme podporu nejen centrálních orgánů, ale též příslušných krajských a okresních národních výborů, neboť je to stejně náročné jako rozvíjení těžby uhlí hlubinným způsobem. Vratný kovový odpad je nutné považovat za plnohodnotnou surovinu a vytvořit podmínky pro jeho plné využití. Chtěl bych při této příležitosti poděkovat organizacím a sekretariátům Národní fronty a zejména mládeži a školám, že vysokou iniciativou ve sběru šrotu zachránily pro republiku stamilióny v devizách, a požádat je, aby ve svém úsilí nepolevily;

- v hutnictví železa, po předchozí desetileté investiční stagnaci, zaměřujeme všechny dostupné prostředky na kvalitu výroby, modernizaci technologií, zvýšení produktivity práce a úsporu kovů a energie. Tohoto charakteru jsou např. tzv. "trubkový program", postupné dobudovávání Dříně a její kompletace kontilitím, vakuováním, válcováním v přesných tolerancích spolu s tepelným zpracováním, rozsáhlá rekonstrukce Podbrezové, výstavba kyslíkových aparátů v NHKG pro intenzifikaci výroby surového železa a oceli a výstavba středojemné tratě, rekonstrukce teplé širokopásové tratě ve Východoslovenských železárnách s řízeným ochlazováním, modernizace válcoven plechu v Košicích s rozšířením obsahu na 2300 m3, výstavba kyslíkové konvertorové ocelárny v Třineckých železárnách, s vysokou úsporou energie a pracností, výstavba kontilití v Košících a v Podbrezové zvyšující využití kovů a snižující předváhy a rozsáhlá výstavba přesných trubek pro jaderný program ve VTŽ Chomutov a na Kladně.

Jsou to náročné investice, ale nezbytné, má-li Československo, které patří svými více než 15 mil. tun oceli k předním zemím, držet krok se světem a hlavně vytvořit dobrou základnu, zejména ušlechtilých ocelí, pro rozvoj strojírenství.

Kromě nich bude však nutné v hutnictví postupně provést řadu dalších náročných investic, zejména v hutních koksovnách, kde již v této pětiletce stavíme první velkoprostorovou baterii v NHKG v Kunčicích, ve vnitropodnikové dopravě, energetice, vodním hospodářství i pro zvýšení čistoty ovzduší, zejména odprášením aglomeračních pasů. Musím otevřeně konstatovat, že potřeby jsou naléhavé a zejména, že jejich realizace je časově naléhavá. Proto je třeba při přípravě sedmého pětiletého plánu počítat včas s potřebnými prostředky k jejich realizaci. Odkládání řešení těchto problémů by vyvolávalo v následujícím období neúměrnou kumulaci.

Pro technický a kvalitativní rozvoj těžkého strojírenství má zásadní význam též jeho vlastní metalurgická základna, zvláště ve Škodovce a Vítkovických železárnách a strojírnách K. Gottwalda, našich dvou podnicích, v nichž můžeme vyrábět supertěžké ingoty z kvalitních ocelí potřebné pro těžké výkovky, které tvoří rozhodující součásti zařízení vyráběných v těžkém strojírenství.

Technický rozvoj ve všech surovinových, materiálových a energetických odvětvích směřuje k produktivnějším zařízením o vyšších výkonech. Ve strojírenství to vyvolává nároky na větší váhu výkovků, svařenců a celých zařízení, na větší rozměry karuselů a horizontálních vyvrtávaček, na větší rozměry pecí na tepelné zpracování, větší nosnosti jeřábů, ale též na nové přepravní prostředky jako trajlery a speciální vagóny, na nutnost úpravy vhodných vodních toků jako transportních cest, speciální přípravky a svařovací materiály a řadu dalších nových problémů ve všech odvětvích národního hospodářství.

O těchto otázkách mluvím proto, vážené soudružky poslankyně a vážení soudruzi poslanci, že perspektiva rozvoje československého těžkého strojírenství, založená především na bratrské pomoci SSSR ve vědeckotechnickém rozvoji, na kooperaci s SSSR a s dalšími socialistickými zeměmi i na socialistické integraci předpokládá další prohloubení charakteru typického těžkého strojírenství, v jehož struktuře budou posilovány takové obory jako například zařízení pro jadernou energetiku, velkostroje a velkozakladače pro povrchovou těžbu uhlí, turboagregáty o výkonu 500 až 1000 MW, speciální kompresory a exhaustory, čerpadla, specializované druhy chemických zařízení, potravinářského zařízení, dopravního strojírenství a dalších.

Ve všech těchto případech zvládnutí nové techniky vyžaduje vytvoření nových kapacitních kontrolních a měřících podmínek, ať jde o ocelářské agregáty umožňující výrobu vysoce čistých ocelí, vakuovací zařízení, těžké jeřáby, speciální zkušebny, rentgeny, betatrony a měřící zařízení, často nákladnější než vlastní výrobní jednotky. Základ této koncepce je položen v tak zvaném jaderném programu, jehož realizace má však mnohem širší kvalitativní a technický význam pro celé hutnictví a těžké strojírenství ČSSR, ale i řadu navazujících oborů. Z nich bych se chtěl zejména zmínit o měřící, kontrolní a přístrojové technice, na kterou se dále zvyšují nároky, a zejména o nutnosti dalšího rozvoje automatizovaných, spolehlivých metod svařování, svařovacích agregátů a materiálů.

Koncepce strukturálního rozvoje hutí a těžkého strojírenství je tedy shrnutě řečeno zaměřena především na technický rozvoj a kvalitu.

Pro těžké strojírenství je stále důležitější nejen co vyrábí a dodává, ale též jakou formou dodává.

Těžké strojírenství je dodavatelem investičních celků, jak pro tuzemskou, tak zahraniční výstavbu. Tyto dodávky jsou pod kontrolou celé veřejnosti, neboť například naše energetika nezbytně potřebuje uvést do provozu elektrárny Počerady, Chvaletice, Mělník, Jaslovské Bohunice, Dalešice, Čierny Váh a těžební komplexy, jako je velkolom M. Gorkij, petrochemii v Záluží, nové cementárny, nové závlahy, nové krmivářské linky a řadu dalších.

Dodávky investičních celků jsou dílem rozsáhlé kooperace mezi VHJ resortu strojírenského a hutního, mezi výrobci finálních zařízení a výrobci kompletačních oborů, spolupráce výrobních a montážních organizací, ale zejména též spolupráce výrobců zařízení, montážních organizací a Závodů silnoproudé elektrotechniky a Závodů průmyslové automatizace organizací ZSE a ZPA při vlastním oživování zařízení, neboť podíl těchto organizací na dodávkách investičních celků i jejich význam pro kvalitní chod a spolehlivost zařízení neustále stoupá.

Vedle rozsáhlých dodávek investičních celků pro naši palivově energetickou základnu a další odvětví, jejichž objem a podíl proti pátému pětiletému plánu vzrostl několikanásobně, roste tato forma i pro další odvětví a zejména pro vývoz.

Při plánovaném růstu vývozu těžkého strojírenství v šesté pětiletce asi o 2/3 ve srovnání s pátou pětiletkou, má vývoz investičních celků dosáhnout rychlejších temp. Pro našeho tradičního a největšího obchodního partnera - Sovětský svaz - dodáváme například chemická zařízení, jako jsou parní a katalytické reformingy, hydrogenerační rafinace, zařízení na výrobu močoviny, dále zařízení pro válcovny, mezi nimiž nemohu nevzpomenout nové zakázky století, dodávky kvarta 3000, kde generálním dodavatelem technologie jsou Vítkovické železárny, ale významné úkoly mají Žďárské strojírny, Škodovka, Závody silnoproudé elektrotechniky a další VHJ, zařízení pro přečerpávací stanice ropy, pivovary, mlékárny a řadu důležitých investičních celků. S dodávkami zařízení z našeho těžkého strojírenství počítají rozvojové plány odvětví energetiky, hutního a chemického průmyslu a v dalších klíčových odvětvích prakticky ve všech zemích RVHP. V šesté pětiletce dodáváme chemická, potravinářská a energetická zařízení na Střední východ, do Jižní Ameriky, a do rozvojových zemí i do vyspělých kapitalistických států.

Forma těchto dodávek postupně podle přání zákazníků stále více přerůstá do tak zvaných vyšších dodavatelských funkcí. Vyšší dodavatelské funkce organizujeme již řadu let jako formu dodávek ucelených souborů strojů a zařízení pro tuzemskou investiční výstavbu finálními a generálními dodavateli a obdobně při vývozu formou hlavního dodavatele vývozního investičního celku. Do vyšších dodavatelských funkcí patří projektová inženýrská činnost týkající se technologické části kompletace dodávek, montáže, uvedení do provozu, technologické zkoušky celku atd. Rozbory ukázaly, že způsob realizace vyšších dodavatelských funkcí je pokrokový, zjednodušuje dodavatelskoodběratelské vztahy, zabezpečuje zkracování lhůt výstavby, zlepšuje spolehlivost kapacit uváděných do provozu a upevňuje postavení investora. Pro strojírenské organizace jde však o náročné rozšíření jejich činnosti, neboť předpokládá vytvoření nových profesionálních útvarů s podstatně širší působností a odpovědností, než jaká vyplývá z výrobního programu příslušné organizace.

Postupným prohlubováním těchto forem, jejich samostatným plánováním a řízením se nám podařilo dosáhnout stavu, kdy v roce 1976 bylo již 94 % všech akcí závazných úkolů investičního plánu zabezpečováno vyššími dodavatelskými formami. Proti údobí pátého pětiletého plánu vzrostl jejich rozsah - měřeno objemem investic - o téměř 40 %. U ostatních staveb je tato forma dodávek použita zhruba z 50 %. Zatím není v našich silách, abychom takto realizovali veškeré dodávky zařízení, i když pro investory by to bylo výhodné. Je třeba vzít v úvahu, že dosud se projekčními složkami koordinačními vybavovali především investoři, takže pro naše organizace jde často o nové složité problémy, které je třeba postupně připravit.

K dalšímu rozšíření četnosti vyšších dodavatelských funkcí i jejich zkvalitnění se připravuje nebo již začíná realizovat řada opatření, především organizačního charakteru při budování dalších profesionálních organizací pro technologické projektování, kompletaci dodávek i kapacit externích montáží. V oblasti plánování musíme dosáhnout toho, aby byl prohlouben dosavadní systém resortního průřezového plánu výkonu vyšších dodavatelských funkcí, propojen s meziresortním a prohloubena včasnost a kvalita plánování subdodávek. Jsou připraveny nebo vydány důležité legislativní úpravy jako základní podmínky dodávek vyšších a některých dalších dodávek pro tuzemskou investiční výstavbu, smluv o přípravě dodávek, vydáváme seznamy vyšších strojírenských dodávek, je připraveno řešení problematiky vztahů při zařízení staveniště, postupy režimů staveb. Naléhavě je třeba řešit i problémy ekonomické stimulace vyšších dodavatelů a jejich subdodavatelů.

Kvalitativně cílového stupně ve výkonu vyšších dodavatelských funkcí je možno dosáhnout po ověření a zavedení systému "dodavatele stavby". Dodavatelem stavby bude organizace, která bude jediným partnerem investora - dodá mu celou technologickou i stavební část investiční akce včetně úplné projektové dokumentace. Vytvoří se tak jediné dodavatelské místo, odpovědné za koncepci a technickou úroveň budovaného díla, za jeho realizaci a kvalitu. Tento systém experimentujeme na třech stavbách klasických tepláren a chtěli bychom jej po získání zkušeností postupně rozšířit v sedmém pětiletém plánu i pro další investorské odvětví.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP