Úterý 11. října 1977

Úterý 11. října 1977

(Začátek schůze v 9.30 hod.)



Přítomno: 175 poslanců Sněmovny lidu

Omluveni poslanci:

Barčák, Baryl, Biľak, Čapka, Gahurová, Hajn, Harciniková, Horáček, Chňoupek, Kapek, Kmeťová, Moravčíková, Obzina, Petera, Pirč, Plojhar, Richtarčíková, Riško, Sakmar, Svěrčina, Švestka, Tichavský, Trencsiková, Tvrzníková, Zuska

Předseda SL V. David: Vážená Sněmovno lidu, vážené soudružky poslankyně, vážení soudruzi poslanci, vážení hosté, zahajuji 2. schůzi Sněmovny lidu. Dovolte mi, abych přivítal člena předsednictva ústředního výboru Komunistické strany Československa a předsedu vlády Československé socialistické republiky s. Lubomíra Štrougala, člena předsednictva ústředního výboru Komunistické strany Československa a předsedu Federálního shromáždění s. Aloise Indru a další členy a kandidáty předsednictva ÚV KSČ, předsedu Ústřední kontrolní a revizní komise KSČ s. Miloše Jakeše, členy sekretariátu ÚV KSČ, místopředsedy a další členy federální vlády.

Vítám také předsedu Sněmovny národů s. Dalibora Hanese, další poslance Sněmovny národů, místopředsedu Slovenské národní rady s. Beňa a poslance národních rad, kteří se zúčastní našeho jednání. Vítám dále vedoucího oddělení ústředního výboru Komunistické strany Československa soudruha Václava Janouška a další pracovníky ústředního výboru KSČ.

Vítám rovněž vedoucí pracovníky resortů hutnictví a těžkého strojírenství a resortů všeobecného strojírenství, hrdiny socialistické práce, členy brigád socialistické práce, členy komplexních racionalizačních brigád a další hosty.

Soudružky a soudruzi, Sněmovna lidu se schází krátce poté, kdy 7. října v Moskvě Nejvyšší sovět SSSR přijal novou ústavu Svazu sovětských socialistických republik.

Došlo k události, která má zcela mimořádný význam pro všechen bratrský sovětský lid, kráčející nezadržitelně cestou k budování komunistické společnosti, ale i pro lid naší země a dalších zemí socialistického společenství, pro nějž docílené mety a další perspektivy jsou předobrazem i jeho budoucnosti; má ohromný význam pro pracující, pokrokové síly v ostatním světě v jejich boji za sociální spravedlnost, národní svobodu, pokrok a mír.

My, poslanci Sněmovny lidu, plně se ztotožňujeme s obsahem blahopřejného telegramu, který při této příležitosti zaslali soudruh Gustáv Husák, generální tajemník ÚV KSČ a prezident ČSSR, soudruh Lubomír Štrougal, předseda vlády ČSSR soudruhům Leonidu Brežněvovi, generálnímu tajemníku ÚV KSSS a předsedovi prezídia Nejvyššího sovětu SSSR a Alexeji Kosyginovi, předsedovi Rady ministrů SSSR, a soudruh Alois Indra, předseda Federálního shromáždění ČSSR soudruhu Alexeji Šitikovovi, předsedovi Sovětu svazu Nejvyššího sovětu SSSR a soudruhu Vitaliji Rubensovi, předsedovi Sovětu národností Nejvyššího sovětu SSSR.

Považujeme za svou čestnou a radostnou povinnost objasňovat našemu lidu význam nové sovětské ústavy, jaký má v našem snažení za budování vyspělé socialistické společnosti, v našem úsilí co nejvíce přispět k trvalému uvolňování mezinárodního napětí, rozvoji spolupráce mezi národy, k zajištění trvalého míru pro všechen lid naší planety.

Upřímně blahopřejeme poslancům Nejvyššího sovětu SSSR a všemu sovětskému lidu k tomuto velikému vítězství, k tomuto nejkrásnějšímu daru na počest slavného 60. výročí Velké říjnové socialistické revoluce. (Potlesk.)

Přejeme sovětskému lidu, našemu příteli nejmilejšímu a nejvěrnějšímu, vše nejlepší, štěstí a mnoho nových úspěchů na vítězné cestě ke komunismu a vyjadřujeme mu svůj obdiv, úctu a lásku.

Soudružky poslankyně, soudruzi poslanci, podle zjištění jsou v zasedací sini přítomni 173 poslanci Sněmovny lidu, takže podle článku 40 odst. 1 ústavního zákona o československé federaci je Sněmovna lidu schopna se usnášet.

Soudružky poslankyně, soudruzi poslanci, oznamuji vám, že prezident Československé socialistické republiky dopisem ze dne 27. září 1977 svolal podle článku 61 ústavního zákona o československé federaci dnem 1. října 1977 Federální shromáždění Československé socialistické republiky k podzimnímu zasedání.

Předsednictvo Sněmovny lidu navrhlo dnešní schůzi tento pořad:

Zpráva ministra hutnictví a těžkého strojírenství ČSSR a ministra všeobecného strojírenství ČSSR ke klíčové úloze hutnictví a strojírenství v dalším rozvoji a zvyšování efektivnosti československého národního hospodářství.

Soudružky a soudruzi, navrhuje někdo z poslanců změnu nebo doplnění návrhu pořadu? (Nikdo.)

Přistoupíme k hlasování. V zasedací síní jsou přítomni 173 poslanci.

Kdo souhlasí s návrhem předsednictva Sněmovny lidu, nechť zvedne ruku! (Hlasuje se.) Děkuji.

Je někdo proti? (Nikdo.)

Zdržel se hlasování? (Nikdo.)

Návrh pořadu schůze Sněmovny lidu byl jednomyslně schválen.

Soudružky a soudruzi, než přistoupíme k projednávání schváleného pořadu, dovolte mi, abych vás stručně informoval o činnosti předsednictva a výborů sněmovny od poslední společné schůze sněmoven.

Předsednictvo sněmovny se zabývalo především přípravou dnešní schůze. Věnovalo pozornost též přípravě a zabezpečení 5. společné schůze sněmoven Federálního shromáždění. Dále projednalo a schválilo způsob projednávání státního rozpočtu čs. federace na rok 1978 ve výborech sněmovny. Předsednictvo posoudilo rovněž stanoviska ekonomických výborů sněmovny ke zprávě o plnění státního plánu a státního rozpočtu ČSSR v roce 1977 a stanovisko ústavně právních výborů ke zprávě ministra-předsedy Výboru lidové kontroly ČSSR o využívání poznatků z vyřizování stížností a oznámení občanů. Obě tyto zprávy i stanoviska výborů bude projednávat předsednictvo Federálního shromáždění.

Předsednictvo zhodnotilo též průběh 4. společné schůze Sněmovny lidu a Sněmovny národů, konané v červnu letošního roku; posoudilo rovněž odpovědi příslušných ministrů na podněty poslanců, které uplatnili v této schůzi sněmoven. Odpovědi máte k dispozici.

Přípravou dnešní schůze se zabývaly všechny výbory sněmovny (s výjimkou mandátového a imunitního výboru).

Ekonomické výbory dále projednaly zprávu o plnění státního plánu a státního rozpočtu ČSSR, ústavně právní výbor projednal zprávu o využívání poznatků z vyřizování stížností a oznámení občanů. Dále projednal zprávu o účasti soudů na boji proti kriminalitě páchané v důsledku alkoholismu, zprávu o stavu obecné kriminality v hlavním městě ČSSR Praze a hlavním městě SSR Bratislavě a zhodnotil výsledky průzkumu provedeného k justičním zákonům. Zahraniční výbor se zabýval současnými vztahy socialistického společenství s USA, ostatními státy západní Evropy a s arabskými státy. Projednal též přípravu na XXXII. zasedání Valného shromáždění OSN. Výbor branný a bezpečnostní projednal kontrolu realizace zákona č. 73/1973 Sb., o branné výchově, dále projednal zprávu k otázkám kriminality a trestnosti v NHKG. Zasedání branného a bezpečnostního výboru se uskutečnilo spolu s výborem branným a bezpečnostním Sněmovny národů v Ostravě.

Výbor pro průmysl, dopravu a obchod projednal výsledky individuálních průzkumů poslanců o využívání občanského zákoníku a dalších předpisů týkajících se postavení spotřebitele v obchodě a ve službách.

Výbor kulturní se věnoval hlavním úkolům ČSAV po XV. sjezdu KSČ.

Výbor pro sociální politiku projednal zprávu o vývoji pracovní neschopnosti a úrazovostí v roce 1976.

Výbory sněmovny projednaly též přikázané legislativní návrhy a mezinárodní úmluvy.

Soudružky poslankyně, soudruzi poslanci, jsou k informaci o činnosti předsednictva a výborů sněmovny dotazy nebo připomínky? (Připomínky nebyly.) Není tomu tak.

Přistoupíme k projednání jediného bodu pořadu dnešní schůze, kterým je

Zpráva ministra hutnictví a těžkého strojírenství ČSSR a ministra všeobecného strojírenství ČSSR o klíčové úloze hutnictví a strojírenství v dalším rozvoji a zvyšování efektivnosti československého národního

hospodářství (tisk 4/SL).

Soudružky a soudruzi, problematikou dalšího rozvoje hutnictví a strojírenství se zabýváme ve Sněmovně lidu prakticky od počátku letošního roku.

Jak ve zprávě na XV. sjezdu KSČ zdůraznil generální tajemník ÚV KSČ a prezident ČSSR soudruh G. Husák, má strojírenství ve strategii našeho hospodářského rozvoje klíčovou úlohu. Na něm závisí kvalitativně vyšší úroveň výstavby, obnovy a modernizace výrobně technické základny našeho hospodářství, jako předpoklad pro rychlý růst společenské produktivity práce. Na zvýšení exportní schopnosti strojírenství závisí zajištění rozhodující části platebních prostředků ke krytí potřeby dovozů ze zahraničí. Strojírenství má bezprostředně přispět k uspokojování potřeb obyvatelstva širokým sortimentem průmyslového spotřebního zboží.

XV. sjezd KSČ a 3. zasedání ÚV KSČ stanovily pro odvětví hutnictví a strojírenství velmi náročné úkoly. Při dnešním našem jednání bychom měli posoudit, jak jsou tyto úkoly prakticky zabezpečovány, jak se uplatňují požadavky na zvyšování efektivnosti a kvality práce, jak se využívá výsledků vědeckotechnického rozvoje při řešení výrobních úkolů, jak se zvyšuje technická úroveň a spolehlivost výrobků a výrobních technologií.

Posoudíme rovněž, jak jsou využívány možnosti socialistické ekonomické integrace a vytvářeny předpoklady pro hlubší zapojení čs. hutnictví a strojírenství do mezinárodní dělby práce v dalším období, jak se plní úkoly ve vývozu a dovozu hutních a strojírenských výrobků apod. Dnešní jednání je příležitostí také k tomu, abychom vzdali čest příkladné, uvědomělé a obětavé práci velkého kolektivu hutníků a strojařů, jejichž zástupci se dnešního jednání zúčastní, a abychom ocenili iniciativu brigád socialistické práce a kolektivů racionalizačních brigád, které jsou na prvním místě v rozvoji socialistické soutěže.

V dnešní schůzi posoudíme též pracovní a sociální podmínky pro práci v hutnictví a strojírenství, úroveň výchovy zejména dorostu v učňovských zařízeních a odborných školách i jak se v nich realizují závěry červencového zasedání ÚV KSČ z roku 1973.

Výbory i poslanci Sněmovny lidu přistupovali k projednávání otázek dalšího rozvoje hutnictví a strojírenství a k přípravě dnešní schůze velmi odpovědně. Dlouhodobá a cílevědomá práce našich výborů a také organizátorská činnost předsednictva sněmovny vyústí v dnešní plenární schůzi.

Soudružky a soudruzi, úvodní slovo k předložené písemné zprávě přednesou ministr hutnictví a těžkého strojírenství ČSSR soudruh Půček a ministr všeobecného strojírenství ČSSR soudruh Bahyl.

Dávám slovo ministru Půčkovi.

Ministr hutnictví a těžkého strojírenství ČSSR Z. Půček: Vážené soudružky poslankyně, vážení soudruzi poslanci, těžké strojírenství a metalurgie mají významné úkoly v zajištění realizace té hospodářské politiky, kterou vytyčil XV. sjezd Komunistické strany Československa a která byla spontánně přijata naším lidem jako hospodářská politika plně odpovídající životním zájmům našeho lidu.

XV. sjezd strany formuloval a na něj navazující 3. plénum ÚV KSČ dále rozpracovalo nejen úkoly strojírenskometalurgického komplexu, ale též náročné požadavky a kritéria pro práci řídících hospodářských pracovníků, techniků a dělníků těchto odvětví.

Pro pracující v hutnictví a těžkém strojírenství je proto mimořádně významné, že nejvyšší československý zastupitelský sbor s odstupem jednoho roku od 3. pléna ÚV KSČ projednává otázky strojírenství a metalurgie.

Dnešní jednání Sněmovny lidu Federálního shromáždění spolu s jeho důkladnou přípravou ve výborech i vlastními průzkumy poslanců přímo v podnicích, představuje nejvyšší společenskou kontrolu plnění našich úkolů a je významnou součástí systematické pozornosti, kterou stranické a státní orgány věnují zajištění hospodářského a společenského vývoje podle linie XV. sjezdu Komunistické strany Československa.

Dovolte mi nejdříve několik stručných poznámek k plnění našich úkolů. Stručnost je umožněna rozsáhlým faktografickým materiálem, který vám byl předložen a který umožňuje objektivně zhodnotit výsledky dosažené jak v pátém pětiletém plánu, tak za uplynulou část šestého pětiletého plánu.

V podnicích federálního ministerstva hutnictví a těžkého strojírenství, které zahrnuje též těžbu rud, byly v roce 1976, prvém roce šesté pětiletky, splněny základní kvantitativní i kvalitativní úkoly ve všech odvětvích a v obou republikách.

Kolektiv 567 tis. pracujících vyrobil v roce 1976 za 132 mld Kčs zboží, z něhož bylo dodáno na vývoz za 29 mld Kčs ve velkoobchodních cenách, pro tuzemskou investiční výstavbu v objemu 19 mld Kčs a pro tržní fondy ve výši 2,5 mld Kčs v maloobchodních cenách. Produktivita práce se zvýšila o 4,6 %, náklady se snížily o 1 %, zisk dosáhl 26 mld Kčs a byl jedním z významných zdrojů rozpočtu čs. federace.

Uvedenými výsledky byla plánovaná hrubá výroba překročena o 1200 mil. Kčs, plánovaný zisk o 895 mil. Kčs; vysoko byly překročeny plánované vývozní úkoly do socialistických zemí a plánovaný vývoz do kapitalistických států jsme rovněž překročili, a to o 691 mil. Kčs ve frankocenách.

Při úspěšném splnění exportu byly překročeny ve značném rozsahu i dodávky pro investiční výstavbu, zvláště pro závazné stavby.

Výroba ve Slovenské socialistické republice rostla rychleji než v České socialistické republice v souladu s koncepcí šestého pětiletého plánu a rychleji se rozvíjela také výrobně technická základna na Slovensku v přírůstcích pracovníků a v uvádění základních fondů do provozu.

Příznivé plnění plánu v souhrnných ukazatelích pokračuje též v letošním roce. Za 9 měsíců byl překročen plán hrubé výroby v našem resortu o více než 700 mil. Kčs a výroby zboží o téměř 500 mil. Kčs; v obou ukazatelích byl splněn vyšší podíl z celoročního plánu než odpovídá přiměřenému časovému fondu.

Otázce rovnoměrnosti plnění plánu věnujeme v celé šíři jeho kvantitativních i kvalitativních ukazatelů, v jednotlivých časových úsecích i v celé ose řízení velkou pozornost a pokud jde o časové kritérium rovnoměrnosti již dosahujeme dobrých výsledků.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP