Úterý 16. prosince 1975

Tieto výsledky sa stali významným celospoločenským činiteľom rozvoja našej socialistickej spoločnosti, a to nie iba z vnútroštátneho, ale i z medzinárodného pohľadu.

Našou snahou - zvlášť nás plánovačov bude i pre ďalšie obdobie pomôcť svojou prácou ďalej posilniť a rozmnožiť tento významný politický kapitál.

Vážené súdružky a súdruhovia poslanci! Známe sú nám náročnejšie nové podmienky, v ktorých budeme musieť uskutočňovať rozvoj v ďalšom období. Určené sú cesty, ako sa s nimi vyrovnať. V správe Predsedníctva ÚV KSČ, prednesenej generálnym tajomníkom s. Husákom na zasadnutí ústredného výboru v novembri minulého roku sa konštatovalo, že okrem výrazného zvýšenia tvorby zdrojov je rast efektívnosti jedinou možnou cestou prekonania dôsledkov náročnejších podmienok a zabezpečenia ďalšieho rastu životnej úrovne obyvateľstva.

Súdruh Hůla tu uviedol, ako sa táto cesta prejavuje v pláne na rok 1976 v celoštátnom meradle.

Chcel by som na podporu takého zamerania rozvoja uviesť, ako sa v rámci jednotnej československej ekonomiky v súlade s jej potrebami usilujeme o naplnenie tejto línie v rozvoji hospodárstva na Slovensku.

Predovšetkým sa usilujeme využiť možnosti a rezervy pre čo najrýchlejší rozvoj, aby sme tak zabezpečovali stále väčší prínos pre celoštátnu ekonomiku, pre posilnenie jej zdrojov, na ktorých použití sa i spoločne podieľame. Pritom vzhľadom na nové podmienky si plne uvedomujeme, že nemôžeme iba prolongovať doterajší vývoj a jeho cesty, že rozvoj nemôžeme formovať len z pohľadu bezprostredných problémov. Preto sa tým viac orientujeme na využívanie intenzívnych faktorov rozvoja, na progresívne prvky a na širšie základné riešenie perspektívnych rozvojových úloh.

Toto zameranie nachádza svoj výraz v rýchlejšom tempe tvorby materiálových zdrojov v celoštátnom meradle, ako to uvádzal vo svojom referáte súdruh Hůla. Tak sa v budúcom roku má na Slovensku vytvoriť 36,9 % celoštátneho prírastku spoločenského produktu.

Rozhodujúcim zdrojom rastu výroby ešte viac ako doteraz bude zvyšovanie produktivity práce, ktorej rýchlejší rast ako v celoštátnom meradle má zabezpečiť reálnu ekonómiu živej práce približne 95 000 pracujúcich. Racionalizačnými opatreniami a zmenou štruktúry výroby sa má dosiahnuť taká úspora všetkých druhov palív, ako je 3/4 ročná ťažba novej bane Cígeľ. Zvyšovaním časového využitia odoberaného výkonu chceme dosiahnuť úsporu rovnajúcu sa kapacite elektrární o 140 MW, t. j. ako prvá a druhá etapa nováckej elektrárne.

I keď časové využitie základných prostriedkov je na Slovensku vyššie, chceme ďalej zlepšiť obsadenie strojových pracovných miest v pretržitých prevádzkach z doterajších 70 % z použiteľného dvojsmenného fondu a podobne.

V štruktúre výroby v súlade s celoštátnymi potrebami najrýchejší rast majú odvetvia rozhodujúce pre vedeckotechnický pokrok, strojárstvo a chémia. Tieto odvetvia majú zabezpečiť polovicu prírastku priemyselnej výroby na Slovensku a v rámci týchto odvetví pôjde zase predovšetkým o rozvoj progresívnych odborov - veď takzvané rozvojové nosné programy majú zabezpečiť v chemickom priemysle 70 % a vo všeobecnom strojárstve 40 % celého prírastku výroby.

V pláne sú zapracované úlohy tiež na vyššiu mieru zhodnocovania domácich a dovážaných surovín a na zvyšovanie úžitkových vlastností výrobkov. Zvýši sa spracovanie drevného odpadu na konštrukčné dosky a vzrastie podiel ropných frakcií na chemické spracovanie a podobne.

Pre budúci rast efektívnosti sa usilujeme zvyšovať produkčnú schopnosť základných prostriedkov najmä zvyšovaním podielu ich aktívnej časti - strojov. V priemysle sa zvýši ich podiel na prírastku z 56 % v tomto a budúcom roku na 65 %, ďalej intenzívnou cestou ich obnovy, rekonštrukcie a menej rozširovaním.

Uplatňovaním socialistických princípov rozmiestňovania výrobných síl v pláne a zlepšovaním urbanizmu nadväzujeme na výrazný pokrok dosiahnutý v tejto päťročnici. Touto cestou na jednej strane znižujeme rozdiely v ekonomickej úrovni jednotlivých krajov na Slovensku, na druhej strane uvoľňujeme významný faktor rastu efektívnosti, pretože zabezpečujeme intenzívnejšie zapojenie zdrojov vo všetkých oblastiach.

Uvedomujeme si, že rastom ekonomického potenciálu na Slovensku rastie nielen jeho podiel na celoštátnom objeme, ale i naša zodpovednosť za správne jeho využívanie. Sme si vedomí, že i pri rýchlej dynamike rozvoja ešte ostávajú rezervy. Poznáme ich a usilujeme sa ich aktivizovať.

V tomto smere sme získali tohto roku veľké skúsenosti. Opierajúc sa o rozpracovanie opatrení na zabezpečenie záverov minuloročného novembrového pléna ÚV KSČ urýchli sa v tomto roku rozvoj priemyselnej výroby z plánovaných 8,6 % rastu na 10 %-ný rast; takto sa prekročí plán o hodnotu, ktorá reprezentuje produkciu takmer jedného pracovného týždňa. Na základe tejto skúsenosti sme pre rok 1976 túto aktivizáciu rezerv zapracovali už do plánu, aby sa cieľavedomejšie - plánovite mohla užiť táto produkcia a výrazom toho je i vyšší objem priemyselnej výroby na Slovensku o 1,3 mld Kčs v porovnaní s úlohami smernice schválenej plénom ÚV KSČ v júli t. r.

Na základe analýzy a poznania tak úloh plánu, ako i zdrojov určených na ich plnenie, poznania možností a rezerv, som presvedčený, že úlohy plánu na rok 1976 tak v celoštátnom meradle, ako i na Slovensku sú reálne a splniteľné.

Dovoľte mi záver zhrnúť tromi vetami: po prvé, čas, ktorý vypĺňa priestor medzi dvoma zjazdami, to je obdobie bohatej úrody úspešnej činorodej práce nášho ľudu uskutočnenej pod vedením KSČ, po druhé je to jedna z najúspešnejších etáp leninského riešenia národnostnej otázky, spolužitia našich národov a národností, po tretie - návrh plánu na rok 1976, o ktorom rokujeme, nadväzuje na tento pozitívny vývoj s úsilím ešte rozmnožiť toto bohatstvo úspechov a v súlade so závermi júlového zasadnutia ÚV KSČ sa usiluje riešiť rozvoj na kvalitatívne vyššej úrovni.

A preto za takýto hospodársky program, vážené súdružky a súdruhovia poslanci, budeme dnes iste nielen hlasovať, ale dáme i všetky svoje sily a schopnosti na to, aby sme ho úspešne premenili v život, aby sa tento program stal skutočnosťou. Ďakujem za pozornosť.

Předseda FS A. Indra: Děkuji poslanci Martinkovi, slovo má poslanec Doležal, připraví se poslankyně Kolářová.

Poslanec SL J. Doležal: Vážený soudruhu předsedo, soudruzi a soudružky poslankyně, jedním z velmi složitých a náročných úkolů dalšího rozvoje zůstává v příštím roce investiční výstavba. Její náročnost spatřuji především v rozsahu investic a v jejich struktuře, která má vytvářet předpoklady dalšího dynamického a efektivního rozvoje průmyslové výroby, podporovat realizaci strukturálních potřeb, zabezpečit další růst produktivity práce, přispět k modernizaci a rekonstrukci výrobně technické základny a v neposlední řadě přispět také ke zlepšování životního prostředí.

Její náročnost spočívá také v míře její celkové národohospodářské únosnosti, zvláště pak jejího rozsahu s ohledem na zdroje naší ekonomiky a tvorbu národního důchodu. V nemalé míře spočívá i v její projekční připravenosti a v zabezpečení odpovídajícími stavebními kapacitami a materiály, dodávkami strojů a zařízení a prací montážních.

Listopadové zasedání ústředního výboru Komunistické strany Československa důrazně připomenulo, že v příštím roce musí být investiční prostředky a kapacity přednostně soustřeďovány na akce, jimiž je zajišťováno řešení klíčových problémů dalšího rozvoje národního hospodářství, a těmi jsou zvláště akce týkající se petrochemie, rozvojových oborů, elektráren a nových kapacit na těžbu uhlí. Zdůraznilo také, jak bude důležité dosáhnout, aby nové výrobní kapacity byly uváděny do provozu ve stanovených termínech a v krátké době dosaženo jejich plného využití.

Dosažením všech těchto cílů by se mělo podařit získat v plánovaném termínu především nezbytné zdroje paliv, energie a tepla a získat kapacity, jejichž výroba umožní plnit závazky vyplývající z integračních dohod o hospodářské spolupráci, či získat platební prostředky k úhradě rostoucích potřeb dovozu nebo lépe využívat domácí zdroje surovin a zvyšovat v potřebném množství a struktuře dodávky do tržních fondů. Všestranně přednostně a s potřebnou efektivitou a hospodárností tyto investice zabezpečit bude proto vysoce náročným úkolem všech investorů a stavbařů.

Již mnohokrát bylo zdůrazněno, že zabezpečení vysoké efektivnosti investiční výstavby je otázkou postoje všech odpovědných činitelů a zúčastněných organizací k celému procesu investování a upevňování jeho řízení. Základy tohoto procesu byly položeny zhruba před třemi lety. Začala být např. systematicky prováděna opatření ke zlepšení stavu přípravy důležitých staveb a jejich materiálového a kapacitního krytí. Bylo přistoupeno k vyšší koncentraci sil a prostředků na rozhodující akce, prohloubil se i přístup ke komplexnějšímu pojetí investic. Byla také posílena odpovědnost investorů a dodavatelů a přijata řada dalších opatření k dodržení lhůt výstavby a jejích nákladů a ke snižování stavu rozestavěnosti.

Realizace některých opatření však ještě nepostoupila žádoucím tempem a přes některá pozitiva nebylo proto dosaženo plně uspokojivých výsledků. Z hlediska potřeb naší ekonomiky je zřejmě jedním z nejtíživějších problémů dokončování výstavby některých důležitých výrobních kapacit a jejich uvádění do provozu v plánovaném čase.

V koncepci plánu příštího roku se předpokládá, že objem rozestavěnosti zůstane ke konci roku na úrovni skutečnosti letos očekávané. Při rostoucích úkolech výstavby to bude tedy úkol velmi závažný a možno říci, že bude závislý zejména na tom, jak budou v příslušných odvětvích plněny stanovené objemy prací a dodávek a jak se podaří dodržet rozsah nově zahajovaných akcí.

V našich volebních obvodech se často setkáváme s různými názory na zařazení té či oné stavby do plánu. Chtěl bych proto z tohoto místa ocenit ujištění Státní plánovací komise, že při stanovení rozsahu zahajování a výběru staveb roku 1976 byla respektována především hlediska jejich důležitosti pro další rozvoj národního hospodářství, stav projektové přípravy, dodavatelského zajištění a zabezpečení pracovních sil. Činím tak i s vědomím, že seznam staveb pro příští rok obsahuje tak jako letos ještě řadu staveb, jejichž projekční příprava není úplná a jejichž přeřazení do plánu bude záviset na jejím včasném doplnění.

Zvlášť bych chtěl též podtrhnout význam ujištění Státní plánovací komise, že navržený rozsah investiční výstavby je plně pokryt zdroji stavebních prací a že u staveb stanovených jako závazné úkoly byly dodavatelskoodběratelské vztahy uzavřeny a sjednané objemy prací a dodávek odpovídají potřebám výstavby, včetně plánovaného dokončení a uvedení nových kapacit do provozu.

Soudružky a soudruzi poslanci, při značném rozsahu investic v příštím roce nebude zřejmě možné počítat s jejich dalším zvyšováním. Naopak bude třeba více působit k tomu, aby jejich plánované struktury bylo co nejlépe využito. Tento požadavek by měl být co nejvíc realizován zvláště u kategorie staveb do 2 mil. Kčs rozpočtových nákladů a strojů do rozpočtu staveb nezahrnovaných, jejichž limity jsou v dosavadní praxi dost živelně překračovány. Všechna naše hospodářská odvětví by měla co nejlépe a s vysokou efektivností využít dané jim prostředky této kategorie, to je daleko výrazněji a v podstatě přednostně je orientovat např. k využití pro takovou racionalizaci a modernizaci výroby, která jim pomůže zejména řešit nedostatek pracovních sil. Podle materiálů, které jsme měli zatím v našich výborech k dispozici, je podíl strojů a zařízení sloužících racionalizaci a modernizaci výroby a úspoře pracovních sil stále ještě dost nízký; navíc nebývají tyto prostředky dostatečně využity a včas uváděny do provozu, a to je zejména citlivým problémem u strojů a zařízení k nám dovážených.

Jedním z opatření vedoucích ke zlepšení tohoto stavu by se mohl stát vyžadovaný průkaz o ekonomickém přínosu zamýšlených staveb a strojů a dále nově v rámci plánu pro vybraná odvětví průmyslu a stavebnictví vyčleněný objem tzv. drobných podnikových investic, reprezentujících téměř 3 mld Kčs a realizovaný pomocí nového zvláštního fondu.

Považuji za účelné, že tento fond drobných podnikových investic bude dotován ve stanovené míře nejen z bilančního zisku, ale že bude zvyšován též o část výnosu z prodeje strojů a zařízení určených k likvidaci a současně i o část cenového zvýhodnění, uplatněného u technicky pokrokových výrobků a výrobků nejvyšší jakosti. Propojení těchto činitelů, mechanismus fondu a určitá návaznost na v plánu založené a závazně stanovené vyřazení strojírenských základních prostředků průmyslové výroby by měly dát praxi významný podnět ke zvýšení jejího podílu na zvyšování efektivnosti společenské práce.

Soudružky a soudruzi poslanci, bylo zde již řečeno, že o zabezpečení úkolů plánu a výsledcích příštího roku bude rozhodovat především kvalita řídící práce a lidé jako faktor rozhodující. Ve stavebnictví, podílejícím se významnou měrou na úkolech investiční výstavby, přibylo mnoho pracovních sil, v podstatě více než dvojnásobek, než s jakým se původně v páté pětiletce počítalo. Domnívám se, že při vysokých úkolech výstavby by to nemuselo být na škodu, závažné však je, že přitom počet stavebních dělníků vykázal přírůstek nejnižší. Nechci zde hovořit o bližších příčinách, ale domnívám se, že je namístě připomenout, že celé naše stavebnictví se musí v nástupu do šesté pětiletky rychle a objektivně přizpůsobit novým potřebám v zaměření investiční výstavby a její struktuře. Zejména musí urychlit další rozvoj kapacit pro průmyslovou výstavbu a dokončovací práce a koncentrovat na tyto úseky příslušnou techniku a takové pracovní síly, jimiž bude zapotřebí disponovat.

Ve svém nedávném provolání k pracovníkům národního hospodářství se ÚV KSČ, vláda, ÚRO a ÚV SSM obrátily i na stavbaře, aby se zaměřili zejména na zkracování plánovaných termínů výstavby a uvádění nových kapacit do provozu, využívali progresívní pracovní metody, snižovali rozpočtové náklady staveb a odevzdávali vždy kvalitní práci. Naši stavbaři dokázali již zvládnout mnohé problémy a jistě i na toto provolání pozitivně a konkrétními činy odpoví. Chtěl bych však k tomu připomenout, že jeho naplnění nebude záležet jen na nich samotných, ale i na jejich dodavatelích a zvláště přitom na splnění těch dodávek, jejichž plynulost a včasnost bude pro dodržení plánovaných harmonogramů výstavby a jejich režimů rozhodná. Děkuji za pozornost.

Předseda FS A. Indra: Děkuji poslanci Doležalovi. Slovo má poslankyně Kolářová a připraví se poslanec Polák.

Poslankyně SL R. Kolářová: Vážené soudružky a soudruzi poslanci, ve svém vystoupení bych chtěla hovořit k některým otázkám rozvoje životní úrovně v roce 1976, jak s nimi počítá státní plán rozvoje národního hospodářství. Navrhovaný vzestup životní úrovně v roce 1976 navazuje na příznivé výsledky dosažené v této pětiletce.

V souladu se závěry XIV. sjezdu Komunistické strany Československa pátý pětiletý plán zabezpečil plynulý a vyvážený rozvoj životní úrovně. Dařilo se nám plnit a překračovat plán výroby a zlepšovat efektivnost národního hospodářství. A to nám umožnilo dosáhnout i výrazný růst osobní i společenské spotřeby našeho obyvatelstva. Při stabilitě hladiny maloobchodních cen a životních nákladů tento vývoj přispíval k upevňování a posilování sociálních jistot našich občanů. Takový je výsledek hospodaření socialistického Československa! Jak výrazně se odlišuje od vývoje v kapitalistických státech, kde vzrůstá počet nezaměstnaných, zvyšují se ceny a životní náklady a kde dělníci a většina ostatních pracujících denně ztrácí životní perspektivy. Abychom mohli takovýto příznivý vývoj životní úrovně zabezpečit i v dalších letech, znamená to udržet plynulý a dynamický růst národního důchodu, znamená to efektivně zabezpečovat tvorbu zdrojů, zvyšovat výkonnost našeho hospodářství a tím dosáhnout i vyšší tvorby národního důchodu.

Jednodušeji řečeno - podmínkou pro to, abychom se i nadále měli dobře, abychom mohli trvale rozvíjet životní úroveň, je úspěšně plnit úkoly obsažené v plánu. Zadarmo nám nikdo nic nedá! A rozdělovat můžeme jen to, co si vyrobíme, na co si dokážeme vydělat! Taková vcelku jednoduchá zásada platí nejen pro rozpočet každé domácnosti, ale v podstatě platí pro celé naše národní hospodářství.

Plán počítá s růstem národního důchodu asi o 5 %, což umožňuje, aby dále rostla osobní i společenská spotřeba. Přitom plán počítá s tím, že větší důraz při rozvoji životní úrovně budeme klást na ty její složky, které mohou co nejvýrazněji podněcovat intenzívní a efektivní rozvoj ekonomiky. Ať již jde o hmotné i morální stimuly, o koncepci v bytové politice apod.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP