Čtvrtek 17. října 1974

Poslanec ČNR Jan Nezval: Vážené soudružky poslankyně, vážení soudruzi poslanci, vážení hosté, kulturní a školský výbor České národní rady při hodnocení plnění volebních programů zaměřil pozornost na tyto úseky, řízené národními výbory: úsek školství, úsek kultury a úsek tělovýchovy. Jsou to úseky, jimž věnovalo již programové prohlášení vlády ČSR přednesené na plenárním zasedání České národní rady dne 20. prosince 1971, mimořádnou pozornost. Jsou to také úseky, na nichž dochází k praktické realizaci usnesení pléna ÚV KSČ z července 1973 o výchově mladé generace. Dovolte, abych obrátil vaši pozornost k problematice školství. Volební programy byly zaměřeny jednak na zvýšení efektivnosti výchovně vzdělávacího procesu, jednak na zlepšování školního prostředí. Pokud se týče výchovného působení školy v obecném smyslu, zdůraznila na minulém plénu ČNR v červnu t. r. poslankyně Židlická, že rovnováha mezi výukou a výchovou, je na všech stupních škol narušena dlouhodobým minulým vývojem preferujícím výuku a že je nutno znovu ji obnovit. To samozřejmě je velmi náročný a dlouhodobý úkol, zasahující do všech sfér školského života.

Průzkumy ukázaly, že národní výbory věnovaly mimořádnou pozornost zkvalitnění práce škol a že vycházely z analýzy dosažených výsledků a z hlavních úkolů vyhlášených ministerstvem školství. Celkem bylo konstatováno, že bylo dosaženo zkvalitnění výchovně vzdělávací činnosti, ovšem pochopitelně jen v mezích daných dnešním stavem věci, jak bylo před tím konstatováno.

Školy např. plně využily významných výročí, kterými se bohatě vyznačoval minulý školní rok, a to 25. výročí založení Pionýrské organizace, dále 25. výročí vzniku JZD a v neposlední řadě 30. výročí Slovenského národního povstání.

K dalším prostředkům výchovy, jichž bylo plně využito, patřila účast žáků na veřejných oslavách významných výročí, dopisování se školami a žáky ze SSR a SSSR, družební styky škol, besedy se zasloužilými členy strany a příslušníky Lidových milicí, besedy s funkcionáři národních výborů a rozsáhlá zájmová kulturní politická činnost. Prohloubila se péče o děti z dělnických a rolnických rodin. Obecně tedy můžeme říci, že se pomalu upouští od formálnosti ve výchovném působení, což je velmi potěšitelné. Jsem přesvědčen, že přes mimořádnou obtížnost úkolů skloubit v časově omezeném úseku školního vyučování dokonalou výuku a výchovu, máme ještě rezervy, které nejsou plně využity.

Řada učitelů nedovede vhodně motivovat učivo. U mladých se projevuje nedostatek zkušeností, někteří starší učitelé mají vytvořený nevhodný stereotyp v přístupu k vyučovacímu procesu, nedostatečně rozvíjejí výchovnou složku, ba často ji opomíjejí. Někteří učitelé ještě dostatečně nepochopili význam třídního pojetí společenských jevů a jejich výklad učiva je ideově vlažný, nevýrazný, nepřesvědčivý.

Pokud se týče zlepšování školního prostředí, jež je rovněž součástí volebních programů, ukázaly průzkumy, že i na tomto poli bylo vykonáno mnoho užitečné práce, na vesnicích pak hlavně v rámci akce "Z". Pozornost národních výborů se soustřeďuje zejména na výstavbu mateřských škol a školských zařízení. Chtěl bych však podotknout, že při výstavbě těchto zařízení nejsou obtíže jenom v kapacitách lidí a stavebního materiálu, tíživý je rovněž nedostatek nábytku potřebného pro vybavení mateřských škol, dodací lhůty jsou neúměrně dlouhé.

Přes uvedené nedostatky se ukazuje, že volební programy na školském úseku se v podstatě plní. Na mnoha okresech jsou dokonce již překročeny a organizátorská práce národních výborů má většinou vzestupnou tendenci a pomoc občanů je zajišťována přes občanské výbory a společenské organizace. Zvlášť je třeba vyzvednout pomoc důchodců, bez jejichž obětavé práce by nebylo možno dosáhnout takových budovatelských úspěchů.

Vážené soudružky a soudruzi, dovolte mi ještě několik stručných poznámek k plnění volebních programů na úseku kulturně výchovné činnosti a tělovýchovy. Průzkumy ukázaly, že národní výbory ve své velké většině vypracovaly plány kulturně výchovné činnosti. Přitom pamatovaly na zvyšování účinnosti mimoškolního vzdělávání, na výchovu mladé generace, rozvíjení společenského a zájmového života. Mnoho pozornosti bylo věnováno agitační a propagační činnosti, kulturně výchovné práci s knihou, filmem, prohlubování spolupráce kulturních zařízení a společenských organizací se sbory pro občanské záležitosti a ostatní výchovné činnosti.  

Hodnotit reálný efekt této činnosti a její vliv na posun myšlení našich občanů je ovšem zatím velmi obtížné, neboť chybí důkladnější znalosti o úrovni myšlení, zájmech a kulturních potřebách, na které by měly výchovné plány reagovat. Vznáším proto otázku na ministra kultury ČSR, zda je možno počítat s prohloubením vědeckých průzkumů v tomto směru. Pokud se týče materiálního vybavení kulturních zařízení, průzkum ukázal, že hlavně v rámci akce "Z" vzniká celá řada kulturních zařízení, např. kulturních domů, knihoven, kluboven a mnoho pozornosti se věnuje modernizaci stávajících zařízení a jejich vybavení moderním nábytkem a dokonalejším strojovým parkem.

Potěšitelná je spolupráce s různými podniky a závody v městech, na venkově a pak s JZD. Upouští se také od budování nákladných kulturních domů na vesnicích a přistupuje se k budování víceúčelových zařízení, kde by bylo možno nejen kulturně se vyžívat, ale také vyvíjet tělovýchovnou činnost. Těchto zařízení je zatím poskrovnu, ale doufejme, že časem jich bude více.

Volební programy pamatují také na údržbu historických objektů a památek. Bylo konstatováno, že i když oproti minulým letům došlo k podstatnému zlepšení oprav a údržby těchto objektů, stále trvá nedostatek vhodných kapacit a památkové čety, které jsou na mnohých okresech ustaveny, jsou početně malé a stačí svou kapacitou a strojním vybavením provádět drobnou údržbu a opravy menšího rozsahu.

Pokud se týče tělovýchovy, pomineme-li vrcholový sport, nemůžeme zatím konstatovat zvláštní zlepšení v tom smyslu, aby každý mladý člověk, který chce nějaký druh sportu provozovat, i když nemá předpoklady k vyniknutí, skutečně jej provozovat mohl.

Souvisí to jak s nedostatkem tělovýchovných prostorů, tak i s nedostatkem kvalifikovaných cvičitelů, trenérů, rozhodčích i organizátorů. Přitom nelze říci, že by se na tomto úseku nic nepodnikalo. Zatím nelze zcela přesně vyčíslit počet nových sportovišť, které v období páté pětiletky vyrůstají a je třeba ocenit práci nadšených a mnohdy málo oceňovaných dobrovolných pracovníků v tělovýchově. Přesto však s ohledem na počet mladých lidí, je to stále málo.

Je třeba se také zmínit o nejdůležitější akci, která stojí před naší tělovýchovnou organizací, a to je československá spartakiáda 1975. Aktivní nástup cvičenců a sportovců symbolizovaly vatry, které se v sobotu dne 5. října rozhořely nad našimi městy a vesnicemi. Účastníci tohoto symbolického aktu se rozcházeli s odhodláním učinit vše pro zdar československé spartakiády.

Závěrem mi dovolte, abych zdůraznil, že všechny úspěchy v plnění volebních programů jsou dílem občanů naší republiky, kteří projevili své vysoké morální vlastnosti a že volební programy Národní fronty byly plněny především na základě jejich vlastní a tvořivé iniciativy. Využijme proto dosavadní zkušenosti z masové politické práce, kulturně výchovné činnosti a organizování socialistické soutěže tak, aby v období 30. výročí vzniku národních výborů a 30. výročí osvobození naší vlasti Sovětskou armádou bylo dosaženo ještě efektivnějších výsledků v plnění rozvoje národního hospodářství a úkolů volebních programů Národní fronty. /Potlesk./

Místopředseda ČNR Oldřich Voleník: Děkuji poslanci Nezvalovi. Slovo má poslanec František Holub.

Poslanec František Holub: Vážené soudružky, soudruzi, vážení hosté. XIV. sjezd KSČ vytyčil jasný a splnitelný program dalšího rozkvětu socialistické vlasti a šťastnějšího života našeho lidu. Tento program náš lid pochopil a zcela jednoznačně ve volbách v roce 1971 potvrdil své rozhodnutí podle něj pracovat a beze zbytku uskutečnit.

Volební programy Národní fronty vycházejí ze závěrů XIV. sjezdu KSČ. V rozvíjení činorodé aktivity občanů při plnění těchto volebních programů je nutno ocenit politický význam, který účast občanů při dobrovolných směnách, brigádách, dobrovolné a veřejně prospěšné práci přináší.

Příkladná aktivita, iniciativa a budovatelské úsilí má své dobré výsledky i v oblasti obchodu a dopravy. Celkový rozsah těchto akcí na úseku obchodů, veřejného stravování a cestovního ruchu je uveden ve zprávě ministerstva vnitra a je velmi významný.

Chtěl bych především vyzvednout akce "Z". O velikosti díla, které na sebe vzali občané zejména venkovských obcí, svědčí přehled dohod, uzavřených mezi národními výbory a spotřebními družstvy, které zahrnují v akci "Z" do roku 1975 výstavbu přes 2 tisíce prodejen v celkové hodnotě 1,4 mld investic. Pro srovnání je to prakticky více než desetina celé současné maloobchodní sítě spotřebních družstev. Zde je nutno vyzvednout iniciativu spotřebních družstev ve svých okresech, kde pomáhají vytvářet podmínky pro hospodárné a účelné využití finančních prostředků a aktivity pracujících a kde poskytují všestrannou pomoc národním výborům, zejména v předprojektové a projektové přípravě akcí, Český svaz spotřebních družstev vydal "Sborník opakovaných projektů" obsahující cca 60 projektů, které je možno urychleně dodat investorovi s celou škálou prodejen a závodů veřejného stravování s různými možnostmi zadního i bočního zásobování. U těchto vybraných projektů se jedná pro národní výbor prakticky jen o vypracování osazovacího plánu. Vlastní projektová dokumentace je již vypracována obchodním projektem a jedná se jen o planografické rozmnožení. Ve spolupráci spotřebních družstev a národních výborů při výstavbě akcí "Z" se tak vhodným a společensky prospěšným způsobem spojují dvě stránky téže věci - možnost národních výborů organizovat všechny složky v obcích k podstatnému zlepšení dosavadního občanského vybavení a zájem spotřebních družstev, tj. jejich členů a všech ostatních spotřebitelů na tom, aby se zlepšovaly nákupní podmínky v měřítku celého okresu, vytvářely předpoklady pro kulturnější zásobování a podstatné rozšiřování sortimentu v nových větších prodejnách. Maloobchodní jednotky, vybudované v akci "Z" jsou družstvy odkoupeny za podmínek stanovených smlouvou a vybaveny příslušným zařízením. Výhodnost tohoto způsobu modernizace sítě se projevila zejména v posledních letech.

V roce 1971 bylo dokončeno 148 prodejen a závodů veřejného stravování budovaných v akci "Z", jejichž kupní cena činila 73,4 mil. Kčs, v roce 1972 již 280 akcí "Z" za kupní cenu 131,9 mil. Kčs a v roce 1973 dokonce 389 akcí "Z" v kupní ceně 183,8 mil. Kčs. V roce 1974 se očekává odkoupení 528 akcí, ale projeví se potíže s jejich vnitřním vybavením. Ve sféře státního obchodu bude takto vybudováno 600 prodejen.

Akce "Z" znamenají tedy velký příspěvek k rekonstrukci celé zásobovací soustavy venkova a významně tak přispívají k realizaci odstraňování trvajících rozdílů mezi městem a venkovem. Je proto úkolem národních výborů, všech organizací státního a družstevního obchodu poskytovat této iniciativě veškerou pomoc, přitom přihlížet k oblastnímu rozložení obyvatelstva, soustřeďovat prostředky i pracovní síly.  

Přes nesporně dobré výsledky v akcích "Z" vyskytují se vedle porušování zásad plánovací a finanční kázně, což vede k zvyšování rozestavěnosti, také nedostatky v zásobování stavebním materiálem, což brzdí samotnou výstavbu, ale zejména pak má negativní vliv na aktivitu lidí.

Soudružky a soudruzi, v našem hospodářství zaujímá významné postavení veřejná automobilová doprava ČSAD. Rozvoj autobusové dopravy a zlepšování služeb ČSAD je proto také předmětem a součástí většiny volebních programů Národní fronty. Je třeba konstatovat, že progresívnějšímu rozvoji autobusové dopravy a operativnímu plnění požadavků, zakotvených ve volebních programech brzdí nedostatečné bilanční příděly autobusů a s tím související nedostatečná kapacita, kvalita a obnova vozového parku. Současná situace si vyžaduje zpřísnění společenských hledisek při posuzování požadavků na zavádění nových linek a spojů, průběžně sledovat efektivnost stávajících spojů a společensky nezdůvodněné omezovat.

I zlepšování podmínek provozu městské hromadné dopravy a zabezpečování jejího rozvoje je jedním z hlavních článků volebních programů. Jejich prostřednictvím jsou zajišťovány zejména potřeby rozvoje sítě linek elektrických drah, autobusů a trolejbusů tak, aby byla zajištěna přeprava obyvatel nově budovaných sídlišť i zhuštěná síť linek k zabezpečení přepravy vůči těm oblastem města, které obytnou zástavbou, kapacitními nároky, případně hospodářskými či rekreačními zájmy spojení vyžadují.

Přesto, že byly při plnění volebních programů na úseku ČSAD i městské hromadné dopravy dosaženy viditelné úspěchy /mimo jiné například od 1. 1. 1971 do 30. 6. 1974 bylo zřízeno v ČSR 268 nových autobusových linek, zavedeno 6 622 nových spojů, nově vybudováno 29 autobusových nádraží, 82 autobusových nástupišť, 3 000 autobusových čekáren, zřízeno 1 280 nových autobusových zastávek atp./, přesto současná situace vyžaduje, aby byla věnována pozornost i nadále přepravě pracujících do zaměstnání a žáků do škol, prohlubování vzájemné návaznosti autobusových spojů a koordinaci jízdních řádů ČSAD se železniční dopravou, důsledné obnově vozového parku atd.

V rámci novelizovaných pravidel silničního provozu je třeba realizovat opatření k maximální preferenci městské hromadné dopravy.  

Úkoly ve výstavbě a modernizaci silničního hospodářství byly v základních rysech stanoveny směrnicí XIV. sjezdu KSČ, v níž bylo přihlíženo k prudkému růstu modernizace, jehož nutným předpokladem je stále stoupající potřeba rekonstrukce a další výstavba silniční sítě a místních komunikací /jako příklad ze Severočeského kraje - v roce 1972 jedno osobní auto na 13 obyvatel, v roce 1973 již na 9 obyvatel/. Proto nároky silniční dopravy se výrazně projevily i při sestavě volebních programů v jednotlivých krajích. Akce obsažené v těchto programech tvoří důležitou část plánu investiční výstavby velkých oprav a oprav silniční sítě a místních komunikací a jsou obsaženy i v řadě významných vládních usnesení, jimiž je tento plán stanoven.

Jedním z nejvýznamnějších opatření bylo zavedení kategorie velkých oprav pozemních komunikací. Toto opatření výrazně pomohlo plnit úkoly na úseku investiční výstavby silniční sítě a zároveň řešilo i zlepšování stavu a únosnost vozovek především na nejdůležitějších silničních tazích. Kategorie velkých oprav se příznivě projevila i při plnění volebních programů; řada v nich zahrnutých akcí je realizována právě jako velké opravy.

Velký objem akcí ve volebních programech oboru silničního hospodářství byl realizován na úseku oprav místních komunikací, které přispěly k zlepšení životního prostředí v obcích. Zde je nutno si připomenout, ze v některých případech došlo k realizaci těchto akcí na úkor oprav silniční sítě, to znamená na úkor akcí v dopravě významnějších a z celospolečenského hlediska důležitějších.

Soudružky a soudruzi, při získávání poznatků o plnění volebních programů v jednotlivých krajích je možno konstatovat, ze převážná část úkolů, stanovených k volebnímu programu v rámci působnosti výboru pro obchod a dopravu jsou splněny nebo překračovány.

Udržíme-li tempo v rozvoji iniciativy našich občanů, dává to reálný předpoklad splnit v naprosté většině úkoly volebních programů Národní fronty předčasně, a to k 30. výročí osvobození Československa slavnou Sovětskou armádou.

Za to je třeba všem, kdož se podílejí na těchto výsledcích, upřímně poděkovat. /Potlesk./ 

Místopředseda ČNR Oldřich Voleník: Děkuji poslanci Holubovi. Slovo má poslanec Jaroslav Horák.

Poslanec ing. Jaroslav Horák: Vážené soudružky, vážení soudruzi, v příštím měsíci uplynou již 3 roky od dogy, kdy v listopadu 1971 přistupovali občané naší ČSSR k volebním urnám.

Zvolené zastupitelské sbory se staly jednou ze základních složek celého našeho politického systému.

V naší socialistické společnosti však poslanci nejsou jen zástupci svých voličů, ale jejich základním úkolem je, aby působili k neustálému slaďování celospolečenských zájmů a vytvářením souladu mezi zájmy celé společnosti a zájmy osobními, zajišťovali komplexní rozvoj naší socialistické společnosti.

S uspokojením konstatujeme, že většina poslanců pracuje obětavě, poctivě a že se jim daří získávat spoluobčany k aktivní spolupráci při řešení místních i celospolečenských úkolů. Nyní hodnotíme ve všech orgánech národních výborů, ve všech závodech plnění volebních programů, hodnotíme své výsledky i možnosti a máme radost, že po období politické a hospodářské konsolidace jsou vytvářeny podmínky pro další dynamický rozvoj našeho národního hospodářství.

Dosavadní plnění 5. pětiletky upevnilo základní podmínky dalšího rozvoje. Široce rozvinutá aktivita a iniciativa pracujících na našich závodech dokazuje, že program XIV. sjezdu KSČ přijali za svůj nejen členové KSČ, nýbrž i ostatní občané naší socialistické vlasti.

Stejně jako v řadě výrobních závodů podnikový výbor KSČ, ZV ROH a vedení podniku Automobilových závodů v Mladé Boleslavi provedly zhodnocení volebního programu s celým aktivem poslanců pracujících v automobilce, jichž je přes 500, z více než 100 národních výborů. Byli jsme si plně vědomi toho, že poslanci, kteří pracují v našem závodě, jsou nejen dobrými a příkladnými pracovníky na svěřených pracovištích, dobrými a uvědomělými občany našeho státu, ale že jsou i velice angažovanými funkcionáři, kteří výkonu své funkce poslance věnují velkou část svého volného času. Proto jsme považovali za svou povinnost seznámit poslance zaměstnané v našem závodě s plněním volebního programu našeho podniku.

XIV. sjezd KSČ určil ve své hospodářskopolitické směrnici podmínky dalšího rozvoje národního hospodářství. Nemalou měrou se na rozvoji národního hospodářství podílí i Automobilové závody, poněvadž výroba osobních automobilů byla zařazena mezi hlavní rozvojové programy.

Po uplynutí téměř již 4 let pětiletky, mohli jsme konstatovat, že celý náš pracovní kolektiv automobilky prokazuje v plnění náročných úkolů příkladný postoj a vysokou aktivitu, a proto také hodnocení volebních programů naplnilo všechny mimořádnou hrdostí. Vždyť původní záměr, vyrábět v roce 1975 150 tisíc vozů bude překonán již v letošním roce, záměr vyrábět v roce 1975 - 584 vozů denně je překročen již nyní, výrobou 630 vozů denně. Jistě tím automobilka pomáhá řešit zvýšenou poptávku občanů po automobilech. Při ne plně uspokojivé situaci na trhu je si však třeba připomenout: V roce 1965 bylo v celé ČSSR prodáno 29 tisíc osobních automobilů, v roce 1970 80 tisíc a letos je výhled na prodej přes 150 tisíc automobilů.

V produktivitě práce původní záměr volebního programu předpokládal vzrůst za pětiletku o 15 %, skutečnost v letošním roce, proti roku 1970 je téměř 30 % a růst průměrných výdělků je v letošním roce o 40,- Kčs vyšší, než byl ve volebním programu pro rok 1975. A takto bych mohl komentovat řadu dalších úspěchů v plnění volebního programu mladoboleslavské automobilky. Snad ještě některé pozoruhodné úspěchy. Je to mimořádná iniciativa v řešení bytového problému svépomocnou bytovou výstavbou. Při vědomí, že stavební organizace nejsou schopny svými kapacitami obsáhnout zvýšené požadavky bytové výstavby, zaměřila se pozornost našich zaměstnanců do maxima pomoci vlastní prací, odpracováním 1 500 - 2 000 hodin na jednu bytovou jednotku. Svépomocná forma družstevní svépomocné výstavby existovala již v minulých letech, jednalo se však o jednotlivé objekty v malém počtu.

Nové řešení spočívá ve sdružení stavebních kapacit n. p. Průmstav se stavební kapacitou bytového družstva, danou především vlastní prací žadatelů o byt.

Za iniciativního přístupu místopředsedy české vlády ing. Rázla, ministerstva stavebnictví a Středočeského KNV byla zahájena rozsáhlá akce svépomocné výstavby. Přinese ovoce v postavení 1 000 bytových jednotek, touto formou výstavby, při odpracování téměř 2 milionů hodin nad kapacity stavebních organizací. Rovněž úspěšně pokračuje výstavba mateřské školy pro 240 dětí, která bude dána do provozu v příštím roce.

Za všemi údaji, které charakterizují rozvoj výroby, za údaji, které hovoří o dosažených výsledcích nelze přehlédnout rozhodujícího činitele, kterým je pracující člověk.

Vztah člověka k práci je určován celým souborem vnějších i vnitřních činitelů, které jsou závislé na specifických zvláštnostech jednotlivých pracovníků, na povaze toho kterého pracovního úkolu, na podmínkách, za kterých je uskutečňován. Proto musí každý podnik ve svém vlastním zájmu vytvářet pro své zaměstnance příznivé pracovní podmínky, starat se o jejich zdraví, o kvalitní reprodukci jejich duševní i fyzické síly. Ve smyslu toho je v automobilce zpracován sociální program do roku 1980, který se každý rok upřesňuje při sestavování kolektivní smlouvy.

Péče o zdraví zaměstnanců zajišťováním lázeňské léčby, péče o děti zaměstnanců v pionýrských táborech, péče o ženy, matky, o osoby se změněnou pracovní schopností, až po péči o pracovníky, kteří ukončili produktivní činnost v našem závodě a odešli na zasloužený odpočinek, to vše se stalo obsahem hodnocení volebního programu. Nebyla opomenuta ani činnost na úseku kultury a tělovýchovy.

Při hodnocení bylo možno konstatovat, že volební program Automobilových závodů v Mladé Boleslavi je plněn velmi dobře a že se na jeho realizaci podílí převážná většina zaměstnanců. Řada úkolů byla zabezpečována v úzké spolupráci s národním výborem při úspěšném rozvíjení hnutí "Závod městu - město závodu".

Ve svém vystoupení chtěl jsem na příkladu AZNP ukázat, jak na zabezpečování volebních programů se podílejí naše výrobní závody. Naším předním a trvalým zájmem je informovat o našich výsledcích veřejnost, což musí být základní povinností vůči voličům a dále musíme vytvářet podmínky pro další růst aktivity našich občanů. Plnění celostátního volebního programu, vytyčeného vládou na základě směrnice XIV. sjezdu KSČ, musí probíhat při uspokojování našeho obyvatelstva, občanů měst i pracujících závodů, kteří musí zajišťovat náročné úkoly 5. pětiletky.  

Můžeme si jen přát, aby pracující našich závodů mohli s pocitem hrdosti hovořit o našich dobrých hospodářských výsledcích, vyplývajících ze zvyšování produktivity práce, aby mohli hovořit o systematickém zvyšování průměrných výdělků, za příznivé politické atmosféry.

Ať se nám ve všech závodech daří zajišťovat trvalé zvyšování životní úrovně, ať se nám daří získávat stále více obdivovatelů dosahovaných výsledků v naší socialistické společnosti! /Potlesk./


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP