Úterý 9. dubna 1974

Předseda ČNR Evžen Erban: Slovo má poslankyně Naděžda Křenová.

Poslankyně Naděžda Křenová: Vážené soudružky a soudruzi poslanci, vážený soudruhu předsedo vlády, vážení hosté! Dovolte, abych se připojila k ostatním diskutujícím a zaujala stanovisko k některým problémům mladé generace. Mladá generace ve své společensky angažované části odpovídá na politiku Komunistické strany Československa a vlády ČSR tím, že se snaží o aktivní účast v politickém životě naší společnosti a o realizaci svého vlastního příspěvku k jejímu budování a vytváření socialistického životního stylu.

Tuto skutečnost lze dokumentovat především na činnosti členů naší největší společenské organizace mládeže - Socialistického svazu mládeže.

Zdrojem budovatelské inspirace se loni stalo hnutí na počest 25. výročí Vítězného února a X. Světového festivalu mládeže a studentstva. Nešlo však jen o to dát společnosti více práce a materiálových produktů. Cílem bylo posílit ideově výchovný vliv SSM mezi mladými lidmi, upevnit ideje socialismu ve vědomí chlapců a děvčat, získávat je pro realizaci politiky Komunistické strany Československa. Uskutečnily se tisíce politických akcí na počest Února. Komunisté přicházeli mezi mládež, hovořili s ní o významu a odkazu Únorového vítězství. Přitažlivost politiky strany se odrazila i v tom, že v období od XIV. sjezdu vstoupili do KSČ další mladí lidé a mnozí z nich byli do strany doporučeni orgány a organizacemi SSM.

Desetitisíce mládežnických kolektivů i jednotlivých mladých lidí se přihlásily do soutěže SSM. Převážná většina závazků byla čestně splněna a překročena.

Své internacionální cítění prokázali chlapci a děvčata nejen politickou a morální podporou pokrokové mládeži z kapitalistických a rozvojových zemí, ale i tím, že na Fond solidarity sebrali více jak 11 mil. Kčs.

Členové SSM ve městech a na vesnicích se zapojili do plnění volebních programů Národní fronty. Odpracovali ve prospěch republiky více než 20 miliónů 240 tisíc brigádnických hodin a odevzdali dílo v celkové hodnotě téměř 193 mil. Kčs.

Pozoruhodných výsledků dosáhla celá řada mládežnických kolektivů na svých pracovištích. Např. kolektiv Ladislava Mrázka z Dolu Nástup v Tušimicích se zavázal na počest Festivalu odkrýt v průběhu jednoho měsíce 670 000 m3 zeminy. Svůj závazek překročil na 775 000 m3 a překonal tak současně i československý rekord. Vynikající pracovní výsledky mládeže přinesly i loňské žně. Zvláště třeba ocenit, že mladí kombajnéři stáli v popředí zavádění nové technologie skupinového nasazení kombajnů.

V průběhu minulého roku na počest Festivalu vzniklo pod heslem ostravských horníků "Překonej sám sebe a vytrvej" nové hnutí - komplexní racionalizační brigády. Toto hnutí, které v sobě nese již prvky komunistické práce, se postupně rozšiřuje i do dalších závodů v naší republice.

Můžeme tedy bez rozpaků říci, že mladí lidé se zasloužili o pozitivní výsledky třetího roku 5. pětiletky v našich průmyslových i zemědělských závodech. Nezaháleli ani středoškoláci a vysokoškolští studenti. Převážná většina z nich věnovala část prázdnin práci pro republiku. Kupř. jen v akci "Studenti svému hlavnímu městu" pracovalo přes 5500 chlapců a děvčat. Nejde jen o to, že studenti pracovali a že je to tak správné. Vysokoškolské brigády mají čím dále tím více socialistický charakter. Studenti nechodí na brigády jen pro hmotný efekt, ale s vědomím, že především pomohou celku, republice a to se projevuje i na jejich dobrém vztahu k práci.

Vedle SSM nemůžeme ovšem zapomenout na to, že došlo k vzestupu aktivity mládeže i v ostatních společenských organizacích.

Příznivé společenské klima pro práci mládeže posílilo červencové plénum ÚV KSČ z loňského roku, které orientovalo celou společnost, všechny stranické, státní i společenské organizace a orgány na péči o mladou generaci. Jsme přesvědčeni, že v ovzduší porozumění a celospolečenské pozornosti se bude dařit dále aktivizovat mladou generaci k práci pro naši socialistickou vlast.

Ovšem tyto úspěchy v nás nesmějí vyvolat sebeuspokojení. Hovořila jsem o postoji společensky angažované části mládeže. Vedle ní tu ovšem stojí část mladých lidí ze všech sociálních skupin, kterou nelze do skupiny společensky angažované mládeže zařadit. I když chybí hloubkové průzkumy, lze myslím na podkladě různých dílčích šetření i osobních zkušeností vycházet z toho, že i tato část mladých lidí má zásadně kladný postoj k socialistickému zřízení a že odmítá staré kapitalistické zřízení. Dá se říci, že kapitalismus už prostě nebere na vědomí jako možnou alternativu uspořádání společnosti. Vyrostla v období budování socialistického společenského řádu a nezná kapitalistickou společnost z vlastního prožitku. To ovšem s sebou nese i velmi vážné změny v jejích postojích, srovnáme-li je s postoji např. mladých dělníků, kteří osobně prožívali těžké sociální konflikty v předválečném období. Tyto osobní prožitky nemůže nic nahradit. A proto stále v popředí musí stát ideologická práce s mládeží. Nám se mnohdy zdá tato vrstva mladých lidí jako politicky indiferentní, bez hlubších zájmů, dokonce nepřátelská. Někteří naši spoluobčané se nemohou s tím smířit a vyslovují tvrdé soudy nad mladou generací jako celkem.

Myslím, že je to nespravedlivé. Naše mladá generace většinu z toho, co její předchůdci tvrdě vybojovali v prudkých třídních srážkách, považuje již za samozřejmou věc a opticky u ní převládá kritika nedostatků.

To však platilo vždy ve vývoji společnosti, že každý tvrdě vybojovaný pokrok se stává s odstupem doby samozřejmostí.

Je nutné to chápat a kritiku nedostatků přijímat jako podnět k dalšímu pokroku. Nemůžeme proto ani my, mladí poslanci, zavírat oči před tím, že ještě řadu problémů máme nedořešených.

Nejsou to problémy nové, o nichž by Česká národní rada dosud neslyšela a které by neprojednávala. Téměř ve všech schůzích České národní rady byl některý z těchto problémů analyzován.

Soudružky a soudruzi poslanci, dovolte mi, abych velmi stručně, spíše jen heslovitě na ně znovu obrátila vaši pozornost.

Na prvém místě jako politicky vysoce citlivá je dosavadní metoda plánování a rozmisťování patnáctileté mládeže. Již před dvěma roky předložili mladí poslanci ČNR spolu se zdravotním a sociálním výborem ČNR jejímu předsednictvu průkazný materiál, že se bohužel nedaří dostat do harmonického vztahu při volbě povolání společenské zájmy se zájmy jednotlivých mladých lidí. Z materiálů, které mladí poslanci znovu k této otázce shromaždují k červencové schůzi České národní rady, zatím nevyplývá, že by v této věci byl učiněn výrazný pokrok. Ostatně, vzhledem k hlubokým příčinám tohoto rozporu, jimiž jsou především slabé ročníky patnáctileté mládeže a dřívější extenzívní vývoj některých důležitých odvětví našeho průmyslu, je to i pochopitelné.

S problematikou rozmisťování patnáctiletého dorostu těsně souvisí vývoj kvalifikační struktury pracovních příležitostí pro mladé lidi.

Závažné zjištění, se kterým jsme před dvěma lety seznámili předsednictvo ČNR, bylo, že se začíná objevovat sice ne obecně, ale přesto již znatelně nedostatek pracovních příležitostí pro absolventy některých středních odborných a vysokých škol. Zejména podrobný materiál v tomto směru jsme tehdy obdrželi ze Západočeského kraje, a nyní jsme z tohoto kraje v odstupu dvou let obdrželi jako výsledek poslaneckého průzkumu doklady, že tento problém se značně zlepšil. A to nejdůležitější je, že zlepšení nastalo nikoliv proto, že by byly sníženy počty průmyslováků a vysokoškoláků, ale že se s tímto problémem začal od základu zabývat především největší podnik kraje - Závody V. I. Lenina v Plzni.

Ovšem toto zjištění ukazuje, že o technickém pokroku, o racionalizaci, o položení základů k rychlému rozvoji technologie a vůbec všemu tomu, co nazýváme vědeckotechnickou revolucí se nerozhodne jen v centru, ale že o tom rozhodne především úroveň vedení našich podniků. Snižování potřeby manuálních jednoduchých prací a zvyšování kvalifikovaných pracovníků, odborně vyučených nebo středoškolsky i vysokoškolsky vzdělaných, je zřejmě jedním z ukazatelů, jak v podniku postupuje racionalizace, jak se vyvíjí technologie, jak pokračuje technický vývoj výrobků a jak se tvoří základy pro vědeckotechnickou revoluci ke konci tohoto desetiletí.

Nejde však jen o sféru výroby a oblast služeb. Jde i o oblast správy. I ta, má-li se stále zkvalitňovat, musí se postupně stále více opírat o politicky i odborně vzdělané mladé lidi, aniž by se přitom vzdávala těch, kteří svou zkušeností zaručují její dnešní úroveň. Dnešní složitý systém právních předpisů, jejichž dodržováním je zajišťováno fungování socialistické zákonnosti, může dobře aplikovat v praxi jen aparát s vysokou profesionální úrovní.

Náročným problémem, který je z hlediska spokojenosti mladé generace velmi závažným, je také harmonický vývoj různých oblastí České socialistické republiky. Mám na mysli zejména harmonický vývoj z hlediska rovnováhy pracovních příležitostí pro muže i pro ženy. Jako příklad uvedu podkrušnohorskou průmyslovou aglomeraci a ostravskou průmyslovou aglomeraci.

V obou nejsou dobře rozděleny pracovní příležitosti pro ženy a pro muže, což způsobuje potíže mladým rodinám. Kořeny této disharmonie je nutné hledat v nedostatečné funkci oblastního plánování, jež by v tomto směru mělo mít korigující úlohu vůči odvětvovému plánu.  

Vážené soudružky a soudruzi poslanci, vážený soudruhu předsedo vlády, vážení hosté, pokusila jsem se v tomto svém vystoupení stručně vylíčit úspěchy naší politiky vůči mladé generaci.

Dokazuje to, že ke směrnici XIV. sjezdu Komunistické strany Československa, obrátit pozornost centra i celé veřejnosti k řešení problémů mladé generace, přistoupily všechny odpovědné politické, státní a společenské orgány vážně a v rámci možností daných 5. pětiletým plánem i skutečným rozvojem národního hospodářství, tyto náročné otázky řeší. Je prvořadým politickým úkolem nás poslanců České národní rady, abychom všude a všemi nám dostupnými prostředky, zejména osobní agitací s touto skutečností seznamovali naše mladé lidi. A ukážeme-li přitom, že jsme si realisticky vědomi i dosud nevyřešených, nebo nedořešených otázek, nabude naše působení na věrohodnosti. Není totiž dle mého názoru postačující, mladým lidem zdůrazňovat jen to, co jsme již pozitivního dosáhli, i když je toho hodně, nýbrž přesvědčit je na příkladech, že nejde o ojedinělá opatření, ale o součást plynulého vývoje, směřujícího k rozvoji blahobytu a spokojenosti celé společnosti, jejíž nedílnou součástí mladá generace je. Myslím, že takovýto přístup se zcela bezpečně projeví v trvalém, pozitivním a aktivním postoji mladé generace k socialistické výstavbě v našem státě. /Potlesk./

Předseda ČNR Evžen Erban: Jako poslední vystoupí poslanec akademik Rosický.

Poslanec akademik Bohumír Rosický: Vážená Česká národní rado, v souladu se závěry XIV. sjezdu KSČ a svého programového prohlášení vláda ČSR úspěšně usilovalo o to, aby se vědeckotechnický rozvoj v národním hospodářství prosadil jako jeden z rozhodujících faktorů našeho ekonomického, vědeckého, technického a kulturního vývoje. Na vědeckotechnický rozvoj se musíme dívat jako na část současné společenské etapy, která se vyznačuje stále prudšími a rozsáhlejšími změnami výrobních sil a celkových životních podmínek. Tento proces je označován jako vědeckotechnická revoluce.

Vědeckotechnická revoluce je dnes definována našimi filosofy jako zákonitý historický proces spojený s přechodem lidské společnosti ke komunismu, spjatý se zásadními převraty v oblasti vědy a techniky a celé struktury výrobních sil. Tento převrat se uskutečňuje na základě široce rozvinuté industrializace, jejím pokračováním na vyšší úrovni. Přitom využívá vědy a její stálé výraznější přeměny v bezprostřední výrobní sílu.

Impulsem ke startu vědeckotechnické revoluce byla především čtyřicátá a padesátá léta tohoto století. Ještě na počátku tohoto věku, a tak tomu bylo vždy v minulé historii lidstva, teoretické vědní obory zevšeobecňovaly získané zkušenosti lidí a vysvětlovaly získané poznatky z výrobního procesu. Dnes již však nestačí využívat jen jednoduchých přírodních zákonů a empiricky se přizpůsobovat jejich působení. V četných případech to není ani možné, neboť v dnešní době se pracuje i s takovými procesy, se kterými se člověk v přírodě ani nesetkává, jako je např. atomová energie, čisté prvky, umělé hmoty apod.

Specifičnost vědeckotechnické revoluce v současné době spočívá v tom, že procesy převratů ve vědeckotechnické práci se vzájemně podmiňují a tvoří jednotu. To znamená, že objevy nových jevů a zákonitostí a vytváření nových vědeckých teorií jsou nutným předpokladem pro vznik nové techniky a nových způsobů výroby. Jsou základním předpokladem k řešení praktických problémů. Tím se věda stává přímo součástí výrobního procesu, který se tak mění na proces vědecký. Docházíme k závěru, že předstih vědeckého poznání před technikou a techniky před výrobou je nutný a trvale doprovodný jev vědeckotechnické revoluce. Proto rozvoj vědy připravující nové objevy musí předcházet rozvoji techniky a rozvoj techniky rozvoji výroby.

Úspěchy vědy a techniky umožnily vytvořit prostředky, které nahrazují nejen práci fyzickou, ale i duševní práci organizátorů. Avšak i za těchto podmínek zůstává určujícím faktorem výroba a potřeby výrobního procesu. Je to právě pomoc výroby, která umožňuje vědě, aby mohla techniku předstihovat. Ve vědě se pak stává určujícím procesem vzájemné působení jednotlivých disciplin. Přitom je zapotřebí zdůraznit roli společenských věd, jak při řešení praktických problémů, tak i v souladu se zostřujícím se ideologickým bojem. Tento boj zákonitě provází rozvoj vědeckotechnické revoluce v podmínkách boje dvou protikladných socialistických soustav. Vědeckotechnická revoluce se stala dnes všesvětovou arénou soutěžení mezi socialismem a kapitalismem. Její význam pro rozvoj socialismu podtrhly všechny sjezdy komunistických a dělnických stran socialistických zemí.  

V současné době pracuje v naší vědeckovýzkumné základně v celé ČSSR na 150 000 pracovníků, z toho přibližně 40 000 s vysokoškolskou kvalifikací. V Československé akademii věd, včetně Slovenské akademie, přes 13 000 zaměstnanců, z toho 2 700 vědeckých pracovníků a v Českých zemích pracuje z tohoto počtu něco více než 9 000 pracovníků.

Československý základní výzkum přispívá do nárůstu počtu světových informací ve vědě a technice produkcí přibližně 1,5 % nových poznatků a podle různých pramenů se podílí na řešení 1 % celosvětové problematiky. Základní výzkum zaujímá v plánovitém rozvoji vědy a techniky důležité místo, neboť jím získané poznatky a vypracované teorie jsou zdrojem zásadních budoucích přeměn ve výrobě, v životě společnosti a přírodě.

Československá akademie věd podle směrnice vlády ČSSR, v těsné spolupráci s ministerstvy školství, zdravotnictví a dalšími organizovala a aktivně se zúčastnila zpracování 5. pětiletého plánu základního výzkumu. Programy základního výzkumu byly formulovány s přihlédnutím k potřebám národního hospodářství a vztahu světové vědy. Při jejich přípravě se výrazně uplatnil interdisciplinární přístup i snaha otevřít cestu skutečné integraci vědy socialistických států s využitím předností a výsledků sovětské vědy. Bylo celkem formulováno osm státních programů základního výzkumu, které se v této pětiletce řeší: mikrostruktura vlastností hmoty, kosmický prostor, Země a využití jejích zdrojů, nové teoretické základy a procesy, jejich kontrola, funkce živé hmoty člověka a biosféra, biologické základy zdravého vývoje člověka v socialistické společnosti v údobí vědeckotechnické revoluce a v podmínkách třídně rozděleného světa. Tyto programy byly schváleny vládou ČSSR před zahájením pětiletého plánu.

Na řešení státních programů základního výzkumu se v roce 1974 podílí Československá akademie věd 55 %, vláda a ústředně řízená ministerstva školství ČSR a SSR 29 %, pracoviště řízená ministerstvy zdravotnictví 9,7 % a pracoviště ostatních resortů 6,3 %.

Dovolte, abych jako člen kulturního a školského výboru ČNR podtrhl skutečnost, že vedle těchto výsledků se s kladnou odezvou projednávala v kulturním a školském výboru ČNR tato problematika při přípravě této schůze.  

K prohloubení spolupráce s výrobními podniky uzavřela v uplynulých letech Československá akademie věd smlouvu o spolupráci s řadou generálních ředitelství, jako je Spofa, Škoda Plzeň, Tesla, Hutnictví železa, Závody průmyslové automatizace, Čs. Kolben-Daněk, Průmysl papíru a celulózy, Závody silnoproudé elektrotechniky a další.

Krátkost času vymezeného pro tento příspěvek mi neumožňuje, abych vyčíslil jednotlivé výsledky, jež byly v průběhu let dosaženy. Dovolte, abych konstatoval, že programy základního výzkumu jsou podle časových etap plněny.

Jak vypadá příprava 6. pětiletého plánu státních programů základního výzkumu? Byla již navržena témata, kterými se ČSSR zúčastňuje v 6. pětiletém plánu řešení úkolů plánovaných RVHP v oblasti základního výzkumu, v přírodních, technických a společenských vědách, v rámci bilaterálních a mnohostranných spoluprací akademií věd socialistických zemí, zvláště s Akademií věd Sovětského svazu.

Byla uzavřena dohoda s federálním ministerstvem pro technický a investiční rozvoj o vzájemném propojení státních programů technického rozvoje a státních programů základního výzkumu. Podle této dohody bude ministerstvo formulovat konkrétní požadavky na účast pracovišť základního výzkumu při řešení státních programů technického rozvoje.

Československá akademie věd společně s pracovišti ministerstev školství a zdravotnictví i dalšími vytypuje výstupy do oblastí programu technického rozvoje, jako náměty pro další využití výsledků základního výzkumu. Úspěšné plnění státních úkolů programu technického rozvoje a základního výzkumu není myslitelné bez integrace vědeckého potenciálu zemí RVHP.

v současné době řeší ČSAV s akademiemi socialistických zemí ve dvoustranné spolupráci na 400 společných témat a 16 problémů na mnohostranné bázi. Pokud jde o vědeckotechnické úkoly, spolupracuje výzkumná a vývojová báze zemí RVHP na více než 2300 stěžejních úkolech.

Intenzívní spolupráce se také rozvinula při plnění komplexního programu zemí RVHP rozpracovaného do osmnácti nejdůležitějších vědeckotechnických problémů. Vedoucími představiteli všech zemí bylo často konstatováno, že za posledních 5 - 6 let došlo ve spolupráci zemí RVHP k zásadním kvalitativním změnám spočívajícím především v tom, že se v prvé řadě řeší velké komplexní vědeckotechnické problémy, mající rozhodující úlohu v rozvoji ekonomiky a národního důchodu jednotlivých zemí a celého společenství. Úsilí základního výzkumu o integraci nezůstává stranou. Svědčí o tom příklad prvního udělení společných cen ČSAV a Akademie věd Sovětského svazu kolektivům československých a sovětských vědců za výsledky dosažené při řešení některých úkolů v rámci projektu Interkosmos a ve fyzice. Vznikla řada publikací v různých odvětvích vědy. Např. společná práce československých a sovětských filosofů "Člověk, věda, technika". Další rozsáhlé práce jsou připraveny k tisku. Připravuje se jednotný společný výzkumný plán některých našich pracovišť s pracovišti Akademie věd Sovětského svazu.

Vážené soudružky a soudruzi, dovolte mi, abych závěrem vyjádřil plnou podporu práci vlády ČSR při uskutečňování jejího programového prohlášení na úseku školství a kultury a plnou podporu jejímu úsilí o zabezpečování úspěšné práce vědeckovýzkumné základny a v úsilí o soustavné a plynulé uvádění řešených úkolů vědeckotechnického rozvoje do výroby. /Potlesk./

Předseda ČNR Evžen Erban: Děkuji soudruhu akademikovi Rosickému. Pořadí přihlášených řečníků je vyčerpáno. O slovo se přihlásil předseda vlády ČSR soudruh Josef Korčák.

Předseda vlády ČSR Josef Korčák: Soudružky a soudruzi poslanci, shodné názory na hodnocení výsledků práce a plnění úkolů programového prohlášení vlády v uplynulém období i shodné názory na zaměření naší další činnosti mně umožňují, abych se v závěru omezil jen na několik poznámek.

Nejprve mi dovolte, abych jménem vlády ČSR upřímně poděkoval České národní radě, jejím výborům a poslancům za pochopení a podporu i za iniciativní podněty a návrhy pro naši činnost. Vaše soustavná pomoc a podpora nám usnadňují důsledně a odpovědně plnit závěry XIV. sjezdu strany. Vážíme si postojů a názorů v diskusních vystoupeních poslanců ČNR. Vyjadřují tvořivý postoj k naší práci a vyplývá z nich, že i vy se plně ztotožňuje s tím, že bilance našich výsledků je vcelku radostná, že se můžeme ohlédnout zpět s pocitem dobře vykonané práce. Dospěli jsme společnou prací k výsledkům, která snesou přísná měřítka. Přitom nepopíráme, že jsou věci, které nám v současné době ještě ztrpčují život. Je však důležité, že v názorech na způsob jejich řešení jsme zajedno. S plným oprávněním mohu říci, že naše dnešní jednání dokumentuje plodnou pracovní součinnost České národní rady a vlády České socialistické republiky. Chtěl bych vás při této příležitosti ujistit, že ve své další práci chceme, a také budeme z vašich připomínek a doporučení vycházet.

Dobrých výsledků bychom nemohli dosáhnout bez úzké spolupráce s Národní frontou a jejími organizacemi. Tato spolupráce má už u nás soustavný, věcný a konstruktivní charakter. Při realizaci politiky strany došlo v uplynulém roce k jejímu dalšímu rozvinutí. Skutečnost, že se scházíme na společných poradách, není jen formální záležitostí, umožňuje zhodnocení výsledků vzájemné spolupráce a přijetí společných závěrů pro jejich další zaměření a prohloubení. Je tomu tak proto, ze si plně uvědomujeme náročnost práce a velkou odpovědnost při zabezpečování socialistického rozvoje v našem státě. Tím vytváříme zároveň jeden ze základních předpokladů, aby se nám i v budoucnu práce na společném díle dařila.

Soudružky a soudruzi, za několik dnů uplyne 5 let od nástupu nového vedení strany. Vzpomínám této události proto, že tehdy nebylo mnoho lidí, kteří věřili, že v tak krátkém období se podaří vykonat tolik úspěšné práce. Všichni přece dobře víme, jak hluboce zasáhla naši společnost krizová léta 1968 a 1969. Úsilí nového vedení strany vyjádřil tehdy soudruh Husák, který ve svém závěrečném slově na dubnovém zasedání ÚV strany v roce 1969 řekl, cituji: "Díváme se vcelku na vývoj optimisticky. Ne v relaci nejbližších dnů, ale v relaci měsíců. Je potřeba, soudruzi, a o to vás jménem vedení všechny prosím, o podporu tomuto vedení, o podporu základním cílům, získat pro ně široké vrstvy lidí, vytahovat lidi z jisté letargie a nedůvěry, ukazovat jim možnosti a perspektivu, která zde je. O vítězství se nemusíme potom bát."

Pět roků není dlouhá doba a tato slova se naplnila skutkem. Úspěchy, kterých naše společnost v uplynulých pěti letech dosáhla, vyrůstají z upevňování vedoucí úlohy strany, z důvěry lidí v její politiku. Každý občan na svém vlastním životě, na životě své rodiny se může přesvědčovat, že politika strany je vyjádřením souladu slov a činů, je zdrojem šťastnějšího a spokojenějšího života lidí, je prakticky realizací zásad a úkolů komunistické strany. Nemalý podíl na těchto úspěších má i rozvoj socialistické demokracie, rozšiřující se podíl pracujících na řízení. Za těchto pět let nám vyrostly tisíce nových funkcionářů, poslanců, aktivistů, obětavých lidí, kteří svým pracovním nadšením strhují ostatní občany a stojí v čele nebývalého rozvoje iniciativy a aktivity. Je nesporné, že v naší historii bude těchto pět let hodnoceno jako období promyšlené, důsledné a poctivé práce, jako období, které lidem vrátilo jistoty a dalo záruku klidné budoucnosti.

Soudružky a soudruzi poslanci, vláda ČSR bude i nadále usilovat o to, aby v duchu této linie úspěšně uváděla v život své programové prohlášení, aby ekonomické i politické cíle naší společnosti byly úspěšně plněny. Jsme si přitom vědomi toho, že rostoucí nároky příštích dnů nás postaví před nové, obtížnější úkoly, které se neobejdou bez účinnějších forem a metod řízení, bez účinnější pomoci každého z nás. Dobře víte, že práce, která nás čeká, nebude v ničem snadnější, přinese nejednou nelehké úkoly, bude přinášet i problémy. Takový už je život, taková je náročnost a složitost socialistické výstavby. Počítáme však s tím, že ve všech oblastech své činnosti budeme mít trvalou podporu všech poctivých lidí, trvalou podporu poslanců České národní rady, jejích výborů, poslanců národních výborů i orgánů a organizací Národní fronty. Pak nemůže být pochyb. Společná práce přinese své ovoce. Především jde o další rozvoj socialismu u nás i posílení a upevnění míru ve světě. Děkuji vám. /Potlesk./


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP