Předseda ČNR Evžen Erban: Nyní promluví poslanec Josef Hlavička.
Poslanec Josef Hlavička: Vážené soudružky a soudruzi poslanci, uplynuly více než dva roky, kdy česká vláda předložila České národní radě programové prohlášení, jehož charakteristickým rysem je rozvoj hospodářského a společenského života země, materiálně technické základny a další vývoj hmotné a kulturní úrovně našeho lidu. To znamená komplexní, všestranné pojetí rozkvětu naší socialistické vlasti. V této souvislosti nelze si nevzpomenout na četná vládní prohlášení buržoazních vlád, včetně podílu tzv. socialistických stran. Slibů bývalo mnoho, ale bída, nezaměstnanost, daňový útlak a podvýživa dětí rostla. Byla to politika protidělnická, na podporu kořistnických zájmů fabrikantů a velkostatkářů.
Naproti tomu naše socialistická vláda nejen program vyhlásila, ale také jej plní za pomoci a podpory našich pracujících a jejich odborové organizace.
Proto Česká odborová rada vyslovila programovému prohlášení vlády ČSR plnou podporu. Činnost odborových orgánů a organizací byla stále intenzivněji zaměřována na získávání pracujících pro aktivní podporu politiky Komunistické strany Československa, na podněcování pracovní a tvůrčí iniciativy k plnění rozhodujících úkolů 5. pětiletého plánu. Konání VIII. všeodborového sjezdu a zejména pak 25. výročí Vítězného února se staly mohutným morálně politickým podnětem masového rozvoje socialistického soutěžení, tvůrčí aktivity dělníků, pracující inteligence, žen i mládeže. Vzrostl počet kolektivů, které usilují získat čestný titul brigáda socialistické práce. Jen v organizacích ministerstva průmyslu ČSR se k zásadě "socialisticky pracovat, socialisticky žít" přihlásilo v minulém roce více jak 4 000 kolektivů. Hnutí brigád socialistické práce dnes zahrnuje pracovní kolektivy ze všech odvětví národního hospodářství a významně se podílí na jeho rozvoji. Brigády socialistické práce jsou iniciátory a propagátory nových a náročnějších pracovních metod. V hesle, které si vytyčili horníci na Ostravsku a které přebírají pracující ostatních odvětví ve všech krajích, je obsažen jeden ze základních leninských principů socialistického soutěžení, pracovat dnes lépe než včera a zítra lépe než dnes.
Můžeme-li po třech letech pětiletky konstatovat, že výroba na území ČSR se rozvíjí rychleji než předpokládala pětiletka, pak se na tom spolu s upevňováním řízení, s rozvojem vědy a techniky, podílí nezměrné úsilí dělníků, techniků, ekonomů a všech těch, kteří své znalosti, zkušenosti a dovednosti dávali ve prospěch společných cílů.
V dalších letech se jeví potřebné zesílit společné úsilí zejména tam, kde zatím předpoklady pětiletky nedosahujeme, kde máme slabiny. Zkušenosti, které jsme získali v minulém roce, ukazují, že je možné dosáhnout výraznějších výsledků ve využívání materiálů a energie. V souvislosti s vývojem cen na kapitalistickém trhu je tento úkol ještě naléhavější. Akce "odborářské miliardy" přispěla k tomu, že odborové i hospodářské orgány, ale zejména pracovní kolektivy se začaly soustavněji zabývat využíváním surovin, paliv, energie atd. Výsledkem v České socialistické republice je úspora více jak 1 mld 135 mil. Kčs na materiálových a jiných nákladech proti plánu roku 1973. Zkušenosti nám také ukázaly, že možnosti s prosazením efektivnosti zdaleka nejsou všude plně využívány. O tom svědčí skutečnost, že několik desítek podniků v ČSR překročilo materiálové náklady zhruba o 400 mil. Kčs. K ovlivňování vývoje nákladů ne vždy se dostatečně využívá kalkulací ve vnitropodnikovém zřízení. Technickohospodářské normy často ještě zahrnují vysoké odpady a zmetky při výrobě. V řadě podniků zůstává celá léta normovaná spotřeba papíru stále na stejné úrovni a nejsou řídké případy, kdy se dokonce počítá s vyšší spotřebou při nezměněných parametrech výrobků a podmínkách výroby.
Neméně důležitou zkušeností je aktivní přístup našich dělníků a techniků k dobrému hospodářství, což svědčí o tom, že stále více se dostává do podvědomí pracujících být hospodářem na svém pracovišti. To je dobrý základ pro růst a účinnost pracovní a tvůrčí iniciativy k zvyšování efektivnosti našeho hospodářství i v letošním roce.
To vyžaduje i nadále orientovat iniciativu na materiálové úspory, dále rozvíjet, rozšiřovat také její formy jako "Rok vzorné kvality", "Ani metr - nebo kilo - suroviny nazmar" a další, které sledují vysokou výtěžnost surovin a jejich největší využití.
Zde mají možnosti uplatnit své zkušenosti i dovednost dělníci, technici, zlepšovatelé a ekonomové, kteří v komplexních racionalizačních brigádách, propracovávají a dovádějí až k realizaci racionalizační záměry závodů, podniků a oborů.
Další takovou oblastí, která působí nejen vládě, ale celé společnosti vážné starosti je investiční výstavba.
V odborovém hnutí jsme se soustředili především na pomoc rozhodujícím investicím. Na největších, zejména energetických stavbách byly ustaveny staveništní odborové rady. Jejich činnost výrazně přispěla ke koordinaci odborové práce, k rozvoji pracovní iniciativy, politicko-výchovné práci i ke zvýšení péče o pracující. Podílí se na organizování sdružených socialistických závazků, které se osvědčily jako účinná forma sjednocování úsilí kolektivů, investorských, projekčních a dodavatelských organizací.
Mohu informovat, že na většině staveb jsou sdružené závazky na úkoly letošního roku uzavřeny. Chceme a budeme i nadále úroveň práce odborových orgánů na stavbách zvyšovat. Považujeme však za potřebné, aby i po linii jednotlivých ministerstev a hospodářských orgánů byla zvyšována náročnost na řízení a koordinaci práce na rozhodujících stavbách. Stále se setkáváme se stížnostmi na nedostatky v projekční připravenosti, v nedodržování sjednaných termínů dodávek strojů a zařízení. Je nutné znovu pozvednout autoritu kontrolních dnů na stavbách a zajistit, aby na ně přicházeli odpovědní zástupci hospodářských organizací dokonale připraveni. Je málo účinné, jestliže na kontrolní poradě se někdy více jedná o arbitrážním postihu podniků, které neplní závazky, než o dalším postupu výstavby.
Domníváme se, že při zvýšené odpovědnosti je v našich společných silách se i v této oblasti rychleji vypořádat s nedostatky.
Česká odborová rada si váží přístupu vlády k řešení různých nedostatků v oblasti bezpečnosti práce a vytváření pracovních i životních podmínek pracujících a pozornosti, kterou přikládá námětům a připomínkám odborových orgánů. Tato vzájemná součinnost přináší řadu dobrých výsledků. Společný postup hospodářských, zdravotnických i odborových orgánů, zejména v okresech a místech, v úsilí za zvýšení zdravotní prevence, zefektivnění lékařských vyšetření, jakož i proti zneužívání výhod nemocenského pojištění některými jedinci, se projevil jak v poklesu absence tak ve snížení úrazovosti.
Tato zkušenost by měla být ještě důsledněji uplatňována v oblasti bezpečnosti práce, zejména při likvidaci příčin úrazů a nemocí z povolání na pracovištích.
Je třeba soustavně prosazovat do vědomí, že péče o pracující v závodech je součástí celkové politiky Komunistické strany Československa, socialistického státu a tvoří se sociálními opatřeními prováděnými centrálními orgány důležitý faktor rozšiřování sociálních jistot našeho lidu.
V tomto směru jsme přikročili společně s vládou k prvním krokům k vytvoření předpokladů pro zpracování dlouhodobých programů péče o pracující v závodech. Základem měly být rozbory dosažené úrovně péče o pracující v závodech a podnicích, které měly být zpracovány do konce minulého roku. Naše poznatky však ukazují, že ne na všech závodech se tak stalo. Je tedy před námi společný úkol zabezpečit, aby se rozbory urychleně dopracovaly. Jde nám o to, aby dlouhodobé programy péče o pracující vycházely jak z potřeb, tak i z možností národního hospodářství, aby cíle v nich obsažené se staly součástí dlouhodobých i prováděcích hospodářských plánů v závodech, podnicích i v odvětvích a aby jejich realizace se promítala jako konkrétní opatření při uzavírání kolektivních smluv.
Revoluční odborové hnutí se však neuzavírá jen za brány závodu. Společně s orgány Národní fronty a s národními výbory se odborové organizace podílely na zpracování volebních programů a nyní se zúčastní jejich realizace.
Některé příklady nás však přesvědčují, že je možné ve zlepšování životního prostředí jít ještě dál. V Praze, Ostravě i jinde se dohodly národní výbory, odborové a hospodářské orgány k soustředění části svých prostředků na společná, obecně prospěšná zařízení. V našich městech je celá řada malých závodů - obchodních, služeb, které nemají dost prostředků například na zřízení vlastní závodní kuchyně. Národní výbory potřebují často řešit stravování důchodců za přijatelné ceny. Není pochyb, že společným úsilím se tato otázka dá vyřešit. Ale obdobně je možno postupovat i na úseku sportu, kultury atd.
Naše Revoluční odborové hnutí výrazně spolupracuje na šíření socialistické kultury, zejména prostřednictvím amatérských souborů v závodních klubech a domech kultury. Organizuje ve svých zařízeních nejrůznější kursy, zaměřené ke zvyšování znalostí politických a technických i k zvyšování úrovně společenského chování.
Vážené soudružky a soudruzi, za období, z něhož vláda zde skládá účty, bylo uděláno mnoho dobré práce. Zkušenosti, které jsme získali nás opravňují k přesvědčení, že v příštím období se podaří splnit ty úkoly, kde se dosud zaostává nebo k jejichž řešení se ještě nedospělo. Předpoklady pro to máme! S nastávajícími významnými jubilei 30. výročí Slovenského národního povstání a 30. výročí osvobození Československa Sovětskou armádou, rozvíjí se velká pracovní iniciativa v závodech, v obcích a ve městech.
Je naším společným úkolem přispět každý v oblasti své činnosti k tomu, aby tato aktivita byla účelně uplatněna pro splnění závěrů XIV. sjezdu strany, ve prospěch všeho lidu a dalšího rozvoje naší socialistické společnosti. /Potlesk./
Předseda ČNR Evžen Erban: Dávám slovo soudruhu místopředsedovi Františku Tomanovi.
Místopředseda ČNR František Toman: Vážené soudružky a soudruzi poslanci! Již podruhé ve svém funkčním období jsme vyslechli informaci o plnění programového prohlášení vlády ČSR. Je správné, že jsme obdrželi nejen souhrnnou zprávu o výsledcích, kterých se podařilo dosáhnout při plnění vládního programu, ale že jsme byli současně předsedou vlády soudruhem Korčákem informováni i o problémech, úkolech a budoucích záměrech vlády ČSR.
Je nutno zdůraznit, že s jednotlivými úkoly a problémy naší vlády se setkáváme průběžně v jednáních našich výborů a orgánů ČNR. Dnešní komplexní hodnocení je příležitostí k tomu, abychom zmobilizovali hodnoty dosažené v rozvoji naší ekonomiky a zároveň abychom posoudili, jak se promítly do všech oblastí naší socialistické výstavby.
Ve výboru pro obchod a dopravu ČNR při poznávací, kontrolní i iniciativní činnosti na úseku obchodu, dopravy, cestovního ruchu a služeb jsme konstatovali, že jde o oblasti z hlediska potřeb našeho obyvatelstva velmi citlivé. Uvedené oblasti totiž podstatně ovlivňují životní úroveň našeho lidu a tím působí na vytváření celkové společenské a politické atmosféry. Proto také vládní prohlášení z roku 1971, které vycházelo z plnění direktiv stanovených XIV. sjezdem KSČ a z úkolů 5. pětiletého plánu, směřovalo k tomu, aby intenzivnější činnost všech ekonomických zdrojů vyústila do oblasti společenského rozvoje a osobní spotřeby.
Zabezpečení potřeb obyvatelstva na vnitřním trhu je trvalým předmětem zájmu nejen našeho výboru, ale i ostatních orgánů ČNR. S uspokojením jsme konstatovali, že se podařilo v hlavních obchodních systémech realizovat maloobchodní obrat stanovený plánem. Tato skutečnost zvlášť výrazně vyniká, když si uvědomíme, že maloobchodní obrat byl splněn při zachování stability celkové hladiny maloobchodních cen na vnitřním trhu, což je dokladem důsledného provádění stranické a vládní politiky, vytyčené XIV. sjezdem KSČ. Při této příležitosti je však nutno zdůraznit, že poslanci a veřejnost v minulosti často upozorňovali na vysoký podíl intenzifikace práce zaměstnanců obchodu při dosahování maloobchodního obratu a na strukturální nedostatky ve zboží nabízeném na vnitřním trhu. Proto můžeme jen přivítat, že vláda věnovala v minulém roce svoji pozornost nejen rozvoji materiálně technické základny obchodu, ale i možnosti posílení zaměstnanosti v obchodě, a to především z oblasti pracovních rezerv - jako je zaměstnávání důchodců a žen na zkrácený pracovní úvazek.
Rovněž jsme přivítali na úseku vnitřního obchodu snahu vlády o zdokonalování plánovitého řízení dodavatelsko-odběratelských vztahů. Půjde zde o důsledné uplatnění systému výzkumu spotřebitelské poptávky a o prohloubení spolupráce s výrobou. Jistě bude nutno orientovat řídící činnost tak, aby intenzívně působila na vyrovnání spotřebitelské poptávky a nabídky zboží v jednotlivých skupinách. To také znamená propracovat systém plánování a smluvního zabezpečení obměny a inovace sortimentu a přizpůsobit mu ukazatele plánu. Z tohoto hlediska bude pak potřeba orientovat i příslušné ekonomické podněty a licenční politiku.
Při této příležitosti je nutno ocenit i rozvoj iniciativy pracujících na úseku obchodu, kde v minulém roce bylo zapojeno do socialistické soutěže téměř 90 % všech pracovníků. Zvlášť dobré výsledky přinesly sdružené socialistické závazky, uzavírané nejen mezi jednotlivými obory v rámci resortu, ale i s organizacemi mimo resort.
Oblast vnitřního obchodu je i předmětem trvalého zájmu našich národních výborů a na základě jejich iniciativy a spolupráce se spotřebním družstevnictvím bylo vybudováno svépomocí za první tři roky pětiletky 817 provozoven s prodejní plochou 43 600 m2. I v tomto roce se počítá s výstavbou 587 obchodních zařízení, a to v rámci realizace volebních programů Národní fronty. Je to jistě velký přínos pro realizaci kupní síly a pro uspokojování potřeb našeho obyvatelstva mimo plánovanou státní investiční výstavbu.
Rostoucí maloobchodní obrat nutně vyžaduje i vyšší pozornost zkvalitnění úrovně řízení oběhu zboží a vyžaduje i modernizaci skladové základny. Je potřeba zastavit další zhoršování stavu skladové sítě a považovat výstavbu skladového hospodářství za jeden z výrazných směrů investiční výstavby. Sem patří i úkol ověřit možnosti vybudování veřejných skladů a zabezpečit všestrannou, soustavnou péči o plnění programu racionalizace vnitropodnikové dopravy a manipulace s materiálem v oblasti zásobování a odbytu. Modernizace skladové sítě a vnitropodnikové dopravy bude znamenat jak zlepšení služeb, tak i úsporu pracovních sil na tomto úseku. Tato problematika je podle pracovního plánu zařazena na nejbližší jednání orgánů ČNR.
V našem výboru jsme hodnotili i úsilí vlády o rozvoj cestovního ruchu, kde v minulém roce nová zákonná úprava umožnila vládě ČSR posílit úlohu centra zřízením Vládního výboru pro cestovní ruch a kdy současně byly vytvořeny i předpoklady pro zkvalitnění řízení cestovního ruchu i na úrovni národních výborů. Rovněž tento důležitý společenský i ekonomický úsek hodlá Česká národní rada projednat v nejbližším období.
Pokud jde o oblast dopravy, přesvědčili jsme se, že vláda usiluje o to, aby rozvoji silniční sítě se dostalo v rámci ekonomických možností přiměřené podpory a to jak po stránce vypracování a stanovení koncepčních záměrů, tak i po stránce materiální. Svědčí o tom kupříkladu vládní usnesení o koncepci rozvoje silničního hospodářství v ČSR do roku 1990 a řada dalších vládních usnesení. Rovněž naše národní výbory si uvědomují význam silničních komunikací a maximálně využívají své finanční prostředky na jejich zkvalitnění a to především v rámci plnění svých závazků, vyplývajících z volebních programů.
Oceňujeme snahu vlády o postupné strukturální změny silničních prací ve prospěch investic a velkých oprav. Je však nutno upozornit na tu skutečnost, že k docílení tohoto žádoucího záměru je nutno současně vytvářet i přiměřené ekonomické, ale hlavně plánovací a materiální podmínky. Přitom plně chápeme takové akutní problémy, jako jsou rekonstrukce důležitých městských průtahů, případně obchvatů a vůbec náročnost na běžnou údržbu v celé rozvinuté silniční síti. Sem jistě patří dnes již limitující činitel silni ční dopravy, to jest výstavba nových mostních objektů. Poslanecké průzkumy ukázaly rovněž na nutnost intenzívněji posilovat a modernizovat strojní park organizací, provádějících silniční práce i vozový park veřejné automobilové dopravy a zdokonalovat materiálové zásobování pro plánovanou obnovu i výstavbu silniční sítě.
Zvlášť vysoce oceňujeme úsilí vlády rozšířit park nákladních automobilů a autobusů prohloubením spolupráce se zeměmi RVHP. Předpokládáme, že se v příštích letech podaří zajistit takovou trvalou koncepci výroby a dovozu těchto vozidel, aby v rámci dělby práce RVHP byla zabezpečena plynulá reprodukce vozového parku naší veřejné automobilové dopravy a zároveň jejich běžná a generální oprava.
V souladu se zjištěním Výboru lidové kontroly ČSR upozorňujeme na nedostatečné zabezpečení potřeb národního hospodářství a hlavně silničního hospodářství pokud jde o štěrkopísek a drcené kamenivo. Splnění příslušných vládních usnesení v tomto směru je ohroženo, poněvadž příprava investiční výstavby kapacit se opožďuje, přičemž dalším závažným problémem rozvoje výroby kameniva je nedořešení dodávek technologického zařízení a strojů, zejména těžebních mechanismů.
Zřízením mezi výborové pracovní skupiny pro služby při výboru ČNR pro obchod a dopravu bylo možno v nedávném jednání předsednictva České národní rady projednat i tak významnou a důležitou oblast, jako je úsek služeb placených obyvatelstvem. Právem plenární zasedání ÚV KSČ v listopadu minulého roku položilo při projednávání ekonomických otázek našeho národního hospodářství zvláštní důraz na další rozvoj služeb placených obyvatelstvem.
Závislost naší současné společnosti na placených službách je taková, že každá změna v úrovni poskytovaných služeb se promítá pozitivně či negativně do naší občanské veřejnosti. Tento významný politický dopad je ještě doprovázen i efektem ekonomickým, neboť služby jsou vhodným nástrojem k odčerpávání kupní síly obyvatelstva a také k vytváření příhodných pracovních příležitostí. Nejlépe to vidíme z příslušných údajů za rok 1973, kdy v podnicích místního hospodářství a výrobního družstevnictví v ČSR, které jsou převážně zaměřeny na služby pro obyvatelstvo, pracovalo více jak 2 84 tisíc lidí a kde tito pracující vytvořili výkon dosahující hodnoty 24 mld Kčs.
Zásluhou ústředních řídících orgánů, péčí národních výborů a za iniciativní podpory pracovníků ve službách - podařilo se splnit objem tržeb od obyvatelstva v takovém rozsahu, který odpovídá orientaci dané politicko-hospodářskou směrnicí pro 5. pětiletky. Přesvědčili jsme se, že rovněž koncepci rozvoje služeb a její dílčí realizaci byla v poslední době věnována mnohem větší pozornost, než tomu bylo v minulých letech.
Na druhé straně však zbývá zde dořešit problematiku zkracování dodacích lhůt, přizpůsobování pracovní doby potřebám zákazníků a jsou ještě i nedostatky v samotném rozsahu služeb. Hlavní problémy a příčiny tohoto stavu nejsou jenom v odstraňování zaostávající materiálně technické základny služeb, ale jsou to i potíže se zajišťováním materiálů a náhradních dílů, nepřiměřená úroveň řízení služeb a nedostatek kvalifikovaných pracovních sil. Bude prostě nutno vytvářet v příštích letech další podmínky k tomu, aby placené služby se dostaly na vyšší úroveň, odpovídající jejich společenskému významu a aby bylo takto posíleno i jejich společenskoekonomické postavení.
Uvedl jsem jen některé úkoly při plnění programového prohlášení vlády. Již tyto skutečnosti svědčí však o tom, že dynamický rozvoj naší socialistické společnosti nezáleží jen na činnosti vlády a jejích orgánů, ale že jde o záležitost celé Národní fronty a každého z našich občanů. Občanská aktivita a rozvinutá iniciativa našich pracujících je opravdu mimořádně důležitým morálním a politickým faktorem pro mobilizaci a znásobení našich sil.
Chtěl bych při této příležitosti vládu ujistit, že také Československá strana lidová se podílí na plnění jejího programu, podporuje rozvoj naší společnosti, a to jak v oblasti politickovýchovné, tak i v oblasti politickohospodářské. Jsme si plně vědomi toho, že programové prohlášení nemůže být jen závazkem vlády vůči lidu, ale že se musí stát směrnicí pro tvůrčí aktivitu všech našich občanů. Když před dvěma lety předložila vláda své programové prohlášení, tehdy jménem poslanců ČNR - příslušníků Československé strany lidové - jsme vládu ujistili, že budeme pro toto její programové prohlášení nejen hlasovat, ale že svou činností budou naši poslanci a veškeré naše členstvo účinně napomáhat k jeho realizaci. Měli jsme možnost se přesvědčit, že vláda své programové prohlášení plní, proto budeme i nadále její úsilí plně podporovat.
Sjezd naší strany v červnu 1972 a všechna následující usnesení stranických orgánů jasně říkají, že smysl a cíl svého poslání vidíme v aktivní spoluúčasti při rozvoji našeho socialistického společenského řádu. Proto také závěry a úkoly XIV. sjezdu Komunistické strany Československa se staly i naším politickoekonomickým programem a naším cílem je získat pro jejich plnění nejen všechno naše členstvo, ale i občanskou veřejnost.
Právě skončené výroční schůze a probíhající okresní konference naší strany ocenily úspěšnou práci vlády při plnění jejího vládního prohlášení. Tato skutečnost je zárukou další systematické a tvořivé účasti příslušníků Československé strany lidové na budování naší socialistické vlasti. Tento podíl na celospolečensky významných úkolech, které souhlasně sleduje i programové prohlášení vlády, se projevuje v socialistických závazcích, ve spoluúčasti při plnění volebních programů Národní fronty, v činnosti našich poslanců národních výborů, při rozvíjení socialistické soutěže, v brigádách socialistické práce naší průmyslové i zemědělské výroby. V našem socialistickém zemědělství pracuje v různých vedoucích funkcích řada našich členů, z nichž mnozí aktivně již po celých 25 let přispívají k jeho velkovýrobnímu socialistickému rozvoji. Mnoho našich členů obdrželo za svoji politickou a budovatelskou práci různá vyznamenání, různá uznání, avšak za všechny bych chtěl uvést jenom jeden údaj, jedno číslo, a to, že v uplynulém roce byla 34 našim příslušníkům propůjčena různá státní vyznamenání.
Soudružky a soudruzi poslanci, letošní slavná výročí a také chystané oslavy 30. výročí osvobození naší vlasti slavnou Sovětskou armádou jsou i pro Československou stranu lidovou podnětem k tomu, abychom i nadále zdokonalovali systém naší politickovýchovné práce, abychom vedli své členy k upřímnému socialistickému vlastenectví a abychom upevňovali a prohlubovali bratrské přátelství a spojenecké svazky se Sovětským svazem a všemi zeměmi socialistického společenství. Chceme tak dosáhnout co největší veřejné i pracovní angažovanosti našich poslanců i všeho našeho členstva a zajistit tak co největší naši účast na budovatelském i ekonomickém rozvoji naší socialistické společnosti - na dalším úspěšném plnění vládního programu. /Potlesk./