Čtvrtek 28. května 1970

Po tretie, na obrovskom sovietskom trhu môžeme prakticky neustále umiesťovať naše výrobky v takých veľkých množstvách, že to v mnohých výrobných oblastiach umožní zaviesť veľkosériovú výrobu. Na tomto základe budeme rozvíjať aj naše perspektívne plány, a to v odboroch pre nás tak dôležitých, ako je napríklad automobilový priemysel, výroba dopravných zariadení, výroba strojného zariadenia pre chemický priemysel a mnohé iné.

Hlbšie prepojenie našej ekonomiky s ekonomikou celej socialistickej sústavy závisí hlavne od nás, predovšetkým od toho, či budeme vedieť využiť prednosti, ktoré sa nám núkajú, a či prejdeme na vyšší stupeň socialistickej deľby práce. Nezabúdajme pritom na Leninovu poučku, že o konečnom víťazstve spoločenského poriadku rozhoduje úroveň organizácie a deľby práce, ako aj úroveň produktivity práce.

Na adresu našich nepriateľov, ktorí sa všelijako snažia oklamať náš ľud a pošpiniť našu spoluprácu so Zväzom sovietskych socialistických republík treba i dnes pripomenúť: Priemyslový potenciál Československa sa oproti roku 1939 zvýšil viac ako šesťapolkrát. Vybudovali sme celkom nové priemyslové odvetvia, ako napríklad - petrochémiu a naše strojárstvo sa stalo kľúčovým odvetvím. Socialistický štát zabezpečil nášmu ľudu relatívne vysokú životnú úroveň. Oproti predvojnovému stavu sa národný dôchodok zvýšil triapolkrát a na tomto základe osobná spotreba, pripadajúca na jedného obyvateľa vzrástla dvaapolkrát.

Pre našu ekonomiku, teda pre oblasť, ktorá dáva tušiť obrovské možnosti, má táto nová zmluva veľký význam. Náš verný priateľ a spojenec Sovietsky zväz nám otvára svoj veľký trh s viac než štvrť miliardou obyvateľov nielen pre najbližšie roky, ale umožňuje vytvárať aj výhodné podmienky pre realizovanie dlhodobých a perspektívnych plánov rozvoja nášho národného hospodárstva.

Jednou z hlavných podmienok rozvoja nášho hospodárstva a zvyšovania životnej úrovne nášho pracujúceho ľudu je prehĺbenie spolupráce a integrácie v rámci Rady vzájomnej hospodárskej pomoci. Naše národné hospodárstvo môžeme úspešne rozvíjať, len keď sa v budúcnosti budeme s istotou opierať o vzájomne výhodnú hospodársku deľbu práce a o integráciu medzi bratskými socialistickými krajinami. To však zároveň znamená, že voči týmto krajinám musíme včas a kvalitne plniť svoje zmluvné hospodárske záväzky. V novej zmluve vyjadrujeme v duchu princípov proletárskeho internacionalizmu neochvejnú vernosť záväzkom, vyplývajúcim z Varšavskej zmluvy, ktorá spája európske socialistické štáty cieľom obrany proti imperialistickej agresii. V minulých dňoch sme si pripomínali 15 rokov od jej podpísania. Táto zmluva je základným článkom európskej bezpečnosti. Leninské zásady, na ktorých spočíva, sú zárukou, že výsledky socialistickej revolúcie vždy ubránime, i keby sa imperialistické sily pokúsili ich ohroziť.

Nová zmluva nadväzuje na tradíciu spojeneckej zmluvy z roku 1943 a plne prihliada na zmeny, ktoré v medzinárodnom dianí nastali v posledných dvadsiatich piatich rokov. Charakter tejto zmluvy zodpovedá novému typu vzťahov, ktoré sa utvorili medzi bratskými socialistickými štátmi, a zabezpečuje životne dôležité záujmy Slovákov i Čechov, ako aj ostatných národností, našu národnú a štátnu slobodu i suverenitu, mierový socialistický rozmach našej vlasti a pevné internacionálne vzťahy k nášmu osloboditeľovi a spojencovi - k Zväzu sovietskych socialistických republík. Rok 1968 nás dostatočne presvedčil, že bez proletárskeho internacionalizmu a bez kolektívnej ochrany svetového socializmu nie je možné uchrániť výdobytky socializmu. Je to zmluva dvoch rovnoprávnych a samostatných socialistických štátov, bez ohľadu na to, že jeden je rozhodujúcou svetovou veľmocou a druhý krajinou s neveľkou rozlohou i neveľkým počtom obyvateľstva. Je to však zmluva dvoch socialistických štátov, ktorých medzinárodné úsilie a ciele sú totožné, je to zmluva, spočívajúca na zásadách marxizmu-leninizmu a socialistického internacionalizmu.

Zmluva účinne čelí imperializmu a militarizmu a je pádnou odpoveďou všetkým revanšistickým a neonacistickým silám na Západe, najmä v Nemeckej spolkovej republike. Pri tejto príležitosti treba zdôrazniť, že táto zmluva ešte viac upevní naše spojenectvo so Sovietskym zväzom a s ostatnými bratskými socialistickými štátmi, ktoré sú členmi Varšavskej zmluvy. Nech nikto nepochybuje o tom, že hospodársky a branný potenciál socialistických krajín účinne zmarí nekalé zámery militaristických kruhov NATO voči socialistickým krajinám.

Vážené súdružky poslankyne, vážení súdruhovia poslanci!

Nová zmluva so Zväzom sovietskych socialistických republík bude zárukou nielen bezpečnosti našej krajiny pred vonkajším nepriateľom, ale marí aj vyhliadky domácej reakcie a je zárukou úspešného dobudovania socializmu a komunizmu v našej vlasti. Nikdy nezabudneme na nesmierne obete, ktoré priniesol sovietsky ľud na záchranu našich národov a ich slobody, ako aj na všestrannú hospodársku, politickú a vojenskú pomoc. Urobíme všetko pre upevnenie nášho priateľstva s národmi Zväzu sovietskych socialistických republík i s ostatnými bratskými socialistickými štátmi.

Už doterajší ohlas z podnikov, pracovísk, ako aj zo spoločenských organizácií jednoznačne svedčí o tom, že náš pracujúci ľud pochopil zmysel a historický význam tejto zmluvy pre náš súčasný a budúci život. Preto sa oba naše národy svojím pevným a rozhodným postojom k zmluve rozhodli činorodou prácou napĺňať gottwaldovský odkaz: "So Sovietskym zväzom na večné časy a nikdy ináč." /Potlesk./

V mene výborov Snemovne národov navrhujem toto uznesenie:

"Federálne zhromaždenie Československej socialistickej republiky súhlasí so Zmluvou o priateľstve, spolupráci a vzájomnej pomoci medzi Československou socialistickou republikou a Zväzom sovietskych socialistických republík, podpísanou v Prahe dňa 6. mája 1970 a odporúča prezidentovi Československej socialistickej republiky, aby ju ratifikoval. /Potlesk./

Predseda FZ prof. dr. D. Hanes:

Vážené súdružky a súdruhovia, po obede otvorím rozpravu o vládnom návrhu a o správach spravodajcov. Teraz prerušujem schôdzu do 14.00 hod.

/Schůze přerušená/.

/Jednání odpoledne zahájeno ve 14.00 hod./

Predseda FZ prof. dr. D. Hanes:

Vážené súdružky poslankyne, vážení súdruhovia poslanci, pokračujeme v prerušenej schôdzi.

Vypočuli ste výklad predsedu vlády Československej socialistickej republiky, vystúpenie ministra zahraničných vecí a správu spoločných spravodajcov výborov oboch snemovní. Môžeme teraz pristúpiť k rozprave.

Ako prvý vystúpi poslanec Voleník, pripraví sa poslanec Piller.

Místopředseda FS O. Voleník:

Vážený soudruhu presidente, vážené Federální shromáždění, soudružky a soudruzi.

Dnes projednáváme významný dokument, který vejde do historie našich národů, Smlouvu o přátelství, spolupráci a vzájemné pomoci mezi Československou socialistickou republikou a Svazem sovětských socialistických republik.

Smlouva je výrazem hluboké zkušenosti našeho lidu, který se přesvědčil, že Sovětský svaz je garantem našeho svobodného života a státní suverenity, zárukou úspěšného socialistického rozvoje naší země. Proto hlas poslanců pro přijetí a ratifikaci Smlouvy bude současně vyjádřením vůle velké většiny lidu.

Spojenectví se Sovětským svazem nám, jak se ukázalo, otevírá široké možnosti spolupráce v hospodářské, vědecké a kulturní oblasti. Je to Sovětský svaz, který nám dává spolehlivé záruky, že vymoženosti socialismu budou v naší zemi dále rozvíjeny, obohacovány a hlavně i chráněny před těmi, kteří se doma, ale zejména za našimi hranicemi v kapitalistickém světě, nesmířili a nikdy se nesmíří s naší socialistickou cestou.

Nová Smlouva vychází z poválečných mezinárodně politických změn zásadního významu. Jejich základem je vytvoření světového společenství socialistických států, v němž rozhodující politickou váhu má Sovětský svaz. Československá socialistická republika je nedílnou součástí tohoto společenství.

Podstata Smlouvy je založena na třídních socialistických vztazích mezi národy Československé socialistické republiky a Svazu sovětských socialistických republik a vychází z totožnosti národních a internacionálních zájmů obou zemí. Tím je dán i široký prostor pro zahraničně politickou aktivitu Československa a vzestup mezinárodní autority našeho státu jako svrchovaného socialistického státu. Plně tak můžeme působit pro blaho našeho lidu ve prospěch socialismu, míru a pokroku.

Bok po boku se sovětským lidem a s národy ostatních socialistických zemí prohlubujeme jednotu socialistického společenství, jež nás zavazuje ke společnému postupu ve všech rozhodujících otázkách naší politiky, které se týkají zájmů všech socialistických zemí.

Na základě široké spolupráce - v politice, hospodářství, vědě a kultuře - dosahujeme výsledků, které vytvářejí předpoklady pro budování vyspělé socialistické společnosti v naší zemi.

Je symbolické, že ke schválení Smlouvy dochází v době, kdy milióny čestných pracujících lidí, našich občanů, na májových manifestacích se jednoznačně postavily za internacionální politiku naší strany.

Dokazují to i každodenní obětavou prací na různých úsecích našeho života, postupně a cílevědomě pod vedením Komunistické strany Československa uskutečňují program konsolidace a dalšího rozvoje socialismu.

Naše strana se znovu pod novým vedením stává avantgardní organizací pracujících.

Je naším prvořadým úkolem politiku strany nejen obhajovat, ale hlavně ji prosazovat. V činech se ověří její správnost. Její pozitivní praktické výsledky budou základním argumentem v boji se všemi, kdo kurs konsolidace dosud nechápou nebo nechtějí pochopit, a stavějí se k němu zády. Nová Smlouva dává možnost nové mobilizace tvořivých sil našich pracujících.

My, komunističtí poslanci, jsme si plně vědomi toho, že schválením a ratifikací Smlouvy, práce Federálního shromáždění a nás poslanců se Smlouvou nekončí.

Přijetím Smlouvy, vyjádřením souhlasu s ní, teprve začíná náročná činnost spojená s intenzívním rozvojem masové politické práce v obvodech, mezi mládeží, v závodech i na vesnicích, na školách atd.

Smlouva o přátelství, spolupráci a vzájemné pomoci se začala psát společně prolitou krví nejlepších synů a dcer národů SSSR a ČSSR v boji proti fašismu.

Je dostatek faktů a argumentů o tom, abychom dokázali svým voličům a hlavně mladé generaci, že všechno, co v této zemi bylo vytvořeno, je společným dílem lidu této země, že naše generace může být právem hrdá na to, co bylo od roku 1945 v této zemi vykonáno a co pro nás, v celém našem vývoji znamená naše pevné spojenectví se Sovětským svazem, naše příslušnost k socialistickému společenství.

Je naší povinností přiblížit našim lidem fakta o tom, že 25 let, která uplynula od vítězství nad německým fašismem, 25 let svobodného socialistického budování, jsou zároveň lety bojů o zachování míru, boje proti agresívnímu imperialismu a nastupujícímu neofašismu, který na naší západní hranici skrytě i otevřeně, ve službách mezinárodního imperialismu, útočí proti naší socialistické republice.

Přibližme proto našemu lidu ony velké možnosti vzájemné spolupráce ve všech oblastech našeho hospodářského a společenského života, které jsou ve Smlouvě obsaženy.

Ukažme na faktech, kdo jsou naši opravdoví přátelé a kdo stojí proti nám.

Práce nás poslanců Federálního shromáždění, musí vyznít v aktivní podíl na zvyšování autority strany, ve zvyšování důvěry mas v politiku strany a v maximální míře přispívat ke konsolidaci života společnosti a rozvoji národního hospodářství.

Půjde o práci velmi náročnou. Ve vědomí lidí dosud přežívají, vedle správných postojů a názorů, i nesprávné názory a postoje, jako důsledek působení pravicově oportunistických, antisocialistických a protisovětských sil.

My komunističtí poslanci, jsme připraveni a odhodláni linii strany důsledně prosazovat a nepřipustíme, aby byla jakýmkoliv způsobem porušována.

Dovolte, abych vyslovil přesvědčení, že nekompromisní prosazování politické linie strany, která byla nastoupena po dubnovém plénu ÚV KSČ 1969 a naplnění Smlouvy, je nejúčinnější zbraní a zárukou toho, že již nedojde k opakování chyb a omylů z roku 1968 a 1969.

Stále více se lidé přesvědčují o tom, že základem pozitivního vývoje naší společnosti je principiální internacionalistická politika strany. Na podkladě faktů a ověřování vlastních zkušeností přibývá těch, kteří chápou, co znamenala internacionální pomoc Sovětského svazu a spřátelených zemí pro zachování socialismu v Československu v srpnu 1968.

Kontrarevoluce neprošla. Nemohla završit své rozvratné dílo a dosáhnout změny základů společenského zřízení.

Soudružky a soudruzi, při tomto významném jednání chci znovu zdůraznit, že my komunističtí poslanci, jsme si plně vědomi vysoké odpovědnosti a budeme přispívat k tomu, aby se upevňoval náš socialistický společenský systém.

V této zemi jde o socialistickou politiku s lidem a pro lid této země, jde o nerozborné přátelství se Sovětským svazem a nebude tomu ani v budoucnu jinak.

Hluboce si uvědomujeme smysl a význam slov prvního tajemníka ÚV KSČ soudruha Gustáva Husáka, která tlumočil jménem vedení strany všemu našemu lidu. Říká: "Jedině a pouze v úzkém třídním socialistickém spojenectví, v nerozborném přátelství a bratrské spolupráci se Sovětským svazem je záruka svobodného a šťastného vývoje našich národů."

Dovolte, abych z pověření Klubu komunistických poslanců ve Federálním shromáždění vyjádřil za všechny naprostý a jednoznačný souhlas s ratifikací Smlouvy o přátelství, spolupráci a vzájemné pomoci mezi Československou socialistickou republikou a Svazem sovětských socialistických republik. Chci jménem Klubu ubezpečit ústřední výbor strany, jeho vedení, presidenta Československé socialistické republiky i vládu republiky, že naší aktivní prací přispějeme k tomu, aby Smlouva v plném rozsahu byla realizována.

Naše sovětské přátele ujišťujeme, že pro nás, poslance, při naplňování Smlouvy platí věčně pravdivá a živá slova soudruha Klementa Gottwalda: Se Sovětským svazem na věčné časy a nikdy jinak. /Potlesk./

Predseda FZ prof. dr. D. Hanes:

Ďakujem poslancovi Oldřichovi Voleníkovi.

Hovorí poslanec Jan Piller a pripraví sa poslanec Bohuslav Kučera.



Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP