Čtvrtek 28. května 1970

Je však třeba, aby všichni ti, kteří projevují tolik obav o naši suverenitu, si uvědomili, že jsme státem socialistickým a že zabezpečení a ochrana socialistických vymožeností, obrana socialismu před diversí a kontrarevolucí není a nemůže být omezením suverenity socialistické státu, ale právě naopak je jejím výrazem. Soustředěné útoky západní propagandy vyplývají právě z poznání, že byly zmařeny všechny naděje na rozklad socialistického zřízení v ČSSR a že byla uzavřením Smlouvy postavena hráz snahám o narušení socialistického společenství, v daném případě o narušení přátelství mezi Československou socialistickou republikou a Sovětským svazem.

S budováním a obranou socialismu a komunismu u nás a v Sovětském svazu těsně souvisí zajištění jejich bezpečnosti a územní integrity. Předpokladem pro to je zajištění míru a bezpečnosti zejména v Evropě. K tomuto cíli směřuje závazek obsažený ve Smlouvě, vynaložit veškeré úsilí na obranu světového míru a bezpečnosti před úklady agresívních sil imperialismu a reakce, usilovat o zajištění míru v Evropě a o vytvoření účinného systému evropské bezpečnosti. V této souvislosti obě smluvní strany - vycházejíce z toho, že jedním z hlavních předpokladů zajištění evropské bezpečnosti je nedotknutelnost státních hranic, tak jak se vytvořily po druhé světové válce - se zavazují v souladu s Varšavskou smlouvou chránit nedotknutelnost hranic členských států této Smlouvy. Nechceme nechat nikoho na pochybách, že pro nás - Československou socialistickou republiku - má velký význam i vojenský aspekt Smlouvy. Považujeme v této souvislosti za potřebné dál posilovat svůj vklad a náš podíl na upevňování a prohlubování obranného Varšavského paktu. Jsme vedeni snahou pokračovat ve vytváření politických, kádrových a materiálně technických předpokladů, aby naše armáda mohla plnit a splnit veškeré závazky v tomto směru.

Považujeme tuto stránku nové Smlouvy za nadmíru důležitou, zejména v současnosti, pro kterou je charakteristické zostření zápasu mezi socialismem a kapitalismem. Naše vlastní zkušenosti potvrdily, že tento zápas zasahuje a probíhá ve všech oblastech. Agresivita imperialismu se nikterak nezmenšila. Naopak, jak ukazují poslední události v Indočíně, imperialismus rozšiřuje přímé vojenské intervence. Dokladem toho je jak pokračující válka Spojených států ve Vietnamu, tak rozšíření agrese na Kambodžu.

Musíme si být neustále vědomi, že politika nové americké vládní administrativy projevuje v posledním období tendenci k dobrodružnosti, k nedodržování svých vlastních prohlášení a závazků.

Je nad vší pochybnost, že ostří agresivity imperialismu je namířeno především proti zemím socialistického společenství. Nemohou nás mýlit způsoby i taktika tohoto boje. Máme pořád co činit s jedním a týmž přístupem - rozděl a panuj - k socialistickým zemím.

Musíme se neustále zamýšlet nad tím, kde by skončila troufalost nejagresívnějších imperialistických kruhů, nebýt vojenského potenciálu SSSR i existence Varšavské smlouvy. Nemůžeme ani na okamžik zapomenout, že představujeme nejzápadnější výspu socialistického tábora. Nelze také přehlédnout, že Německá spolková republika nepodnikla až dosud žádné efektivní kroky, které by nás opravňovaly k jinému pozitivnějšímu hodnocení situace na naší západní hranici. Naše znepokojení nad činností revanšistických sil v tomto státě - kde jsou umístěny vojenské jednotky imperialistických velmocí - především USA - nemohou zmírnit sebelépe vybroušená slova a jakékoliv ujišťování.

Mimo jiné také proto má pro nás zvláštní důležitost článek, v němž se konstatuje neplatnost Mnichovské dohody od samého počátku se všemi z toho vyplývajícími důsledky.

Pro obranu a bezpečnost naší republiky má rozhodující význam článek 10, v němž obě strany berou na sebe závazek, že v případě ozbrojeného útoku proti jedné z nich ze strany kteréhokoliv státu nebo skupiny států poskytne druhá strana okamžitě veškerou pomoc včetně vojenské a podporu všemi prostředky, jimiž disponuje.

I v souvislosti s tímto článkem tzv. naši "přátelé", zejména na Západě, starostlivě varují, že ČSSR je tím vázána podpořit Sovětský svaz v případě jakéhokoliv konfliktu. Přehlédli zřejmě, či lépe řečeno nechtějí vidět, že takováto formulace je ve spojeneckých smlouvách, které v minulých letech uzavřely ČSSR i Sovětský svaz s jinými socialistickými, státy, již dávno obsažena, nehledě na to, že při srovnání obranných potenciálů obou zemí je zřejmé, že tento článek je životně důležitý právě pro bezpečnost ČSSR.

Zlobnou reakci na Západě vyvolává též závazek, že obě smluvní strany se o důležitých mezinárodních otázkách společného zájmu budou nejen informovat a radit, ale že pokud jde o tyto otázky, budou vycházet ze společného postoje, dohodnutého v souladu se zájmy obou států. Jakoby bylo něco nepřirozeného pro spojenecké státy sledující stejné cíle. Je ostatně známo, že rozvinutý a důmyslný systém konzultací o politice vůči socialistickým zemím je důsledně uplatňován právě zeměmi NATO.

Není sporu o tom, že svůj bezprostřední význam pro náš další rozvoj mají i ta ustanovení Smlouvy, která hovoří o dvoustranné spolupráci obou zemí ve všech oblastech, zejména pak spolupráce hospodářská a vědecko-technická. Z naší strany, berouce v úvahu současné naše poměry i budoucí poměry, je nutné rozvíjet a prohlubovat spolupráci zejména v oblasti vědy a kultury v nejširším slova smyslu. Obracím pozornost ke spolupráci právě těchto oblastí ze dvou zásadních důvodů. Předně - tyto oblasti byly v uplynulých letech nejvíce postiženy důsledky negativního, protisovětského působení pravicově oportunistických a protisocialistických sil a ani dnes zejména v oblasti kultury, ještě není situace plně uspokojivá.

Druhý důvod spočívá v potřebě daleko hlubšího a všestrannějšího poznávání sovětské skutečnosti, zkušeností a neustálého prohlubování výchovy našeho obyvatelstva a mladé generace zejména v duchu socialistického internacionalismu nejen cestou propagandy, ale i působením specifických prostředků, jimiž disponuje umění, literatura a kultura všeobecně. Tuto funkci musí splňovat přímé kontakty a spolupráce mezi orgány státu, společenskými organizacemi a institucemi, k čemuž chce vláda v duchu Smlouvy všestranně pomáhat.

Významné, nejen pro naše země, ale i pro celé socialistické společenství, je rozhodnutí smluvních stran přispívat k dalšímu rozvoji hospodářských styků a spolupráce, jakož i socialistické ekonomické integrace členských zemí RVHP. Je to podpora objektivně nevyhnutelného procesu, který je nezbytný pro další rozvoj našeho vlastního hospodářství.

Ekonomická a vědeckotechnická spolupráce mezi našimi zeměmi tvoří stále významnější součást československé ekonomiky a poskytuje základní předpoklady jejího efektivního rozvoje.

Dosavadní vývoj potvrdil, že tyto vztahy tvoří základní a stabilní součást orientace naší hospodářské politiky, která umožňuje efektivně řešit problémy palivoenergetické i surovinové, technické, výrobní i odbytové. V minulých letech byly plánovitě položeny základy řady integračních akcí na úseku paliv a energetiky, ve sféře zpracovatelského průmyslu i dopravy. Československý strojírenský a spotřební průmysl zaujal významné místo na sovětském trhu. Vláda kladně hodnotí výsledky první etapy koordinačních prací mezi oběma státy na období let 1971 až 1975. Již nyní lze počítat s tím, že obrat vzájemné výměny zboží v těchto letech bude asi o 40 % vyšší než v uplynulém pětiletí. Přitom ani tento vzestup zdaleka nevyčerpává možnosti, neboť rostoucí ekonomický a vědecký potenciál Sovětského svazu je nepřetržitě dále otevírá a záleží především na naší iniciativě, nakolik těchto možností budeme umět efektivně a plánovitě využít. Znovu bych chtěl zdůraznit, že základem vzájemné spolupráce i procesu socialistické ekonomické integrace musí být naše vlastní práce, spočívající v důsledném využívání předností socialistického zřízení, v lepším využívání vlastních vnitřních zdrojů, v tom, aby naše vlastní produkce vynikala vysokou úrovní. Především tím budeme vytvářet optimální podmínky pro všestrannost hospodářské spolupráce, pro rozšiřování mezinárodní dělby. Jakékoliv zaostávání neprospívá ani nám, ani socialistickému společenství.

V nejbližším období budou v druhé etapě koordinačních prací vytvořeny společným úsilím příslušných orgánů obou států potřebné předpoklady pro včasné uzavření dlouhodobé obchodní dohody na léta 1971 - 1975, která bude tvořit základní pilíř našich vnějších ekonomických vztahů.

Usilujeme, aby nová perspektiva ekonomické a vědeckotechnické spolupráce se Sovětským svazem nesla výrazné integrační rysy. V tomto duchu je orientována i práce československo-sovětské komise pro hospodářskou a vědeckotechnickou spolupráci, v jejímž programu mají být založeny perspektivní akce specializace a kooperace v nejvýznamnějších oborech strojírenského a chemického průmyslu.

Tyto integrační programy se zpracovávají komplexně, od výzkumu a vývoje až do realizace. Mají se stát významným nástrojem pro optimalizaci našich výrob, rychlého zavádění nové techniky a zvýšení rentabilnosti výroby.

Je známo, že v minulých dnech byly v Praze podepsány tři mezivládní Dohody, které byly připraveny na základě ujednání stranických a státních delegací z října minulého roku. Jde o významnou dohodu o spolupráci při výstavbě dvou atomových elektráren, dohodu o rozšíření technické pomoci při výstavbě metra v Praze a o dovoz čtyř kombinátů na výrobu bytových panelů.

Vláda vynaloží veškeré úsilí, aby naše ekonomické a vědeckotechnické svazky se Sovětským svazem se rozvíjely v plném souladu se Smlouvou a povede hospodářské organizace k tomu, aby se tyto svazky rozšiřovaly ke vzájemnému prospěchu, k posílení ekonomického potenciálu společenství RVHP.

Soudružky a soudruzi poslanci! Dovolte mi, ukončit výklad k Smlouvě o přátelství, spolupráci a vzájemné pomoci mezi ČSSR a SSSR odkazem na nedávné oslavy 1. máje a 25. výročí osvobození naší vlasti Sovětskou armádou. Aniž bychom jakkoliv přeceňovali atmosféru i účast na těchto oslavách, můžeme říci s plnou jistotou, že jasně prokázaly smýšlení a postoj nejpokrokovější části dělnické třídy, družstevního rolnictva a socialismu oddané inteligence k současné politice ústředního výboru KSČ, k politice bratrství se Sovětským svazem, k socialistickému internacionalismu. Oslavy demonstrovaly souhlas s touto politikou, potvrdily plnou oprávněnost slov, která pronesl na Pražském hradě první tajemník ústředního výboru komunistické strany soudruh dr. Gustáv Husák:

"Uzavřená spojenecká Smlouva dává našemu lidu jistotu a nové perspektivy dalšího rozvoje. Budeme ji z naší strany věrně dodržovat a pevně stát po boku Sovětského svazu v pevném vědomí, že západní hranice Československa jsou i hranicemi socialistického tábora a že rozvoj našeho státu je možný pouze v nejužším spojenectví a přátelství se Sovětským svazem a ostatními spřátelenými socialistickými státy." /Potlesk./

Prosím vás, soudružky a soudruzi poslanci, abyste jednali v duchu těchto slov, v duchu základních zájmů našeho lidu, schválili předloženou Smlouvu a doporučili presidentu Československé socialistické republiky její ratifikaci. Děkuji vám. /Potlesk./

Predseda FZ prof. Dr. D. Hanes:

Ďakujem predsedovi vlády ČSSR dr. L. Štrougalovi.

O slovo sa prihlásil Ing. Ján Marko, minister zahraničných vecí ČSSR. Prosím, aby sa ujal slova.

Minister zahraničných vecí Ing. Ján Marko:

Vážený súdruh prezident, vážené súdružky a súdruhovia poslanci. Predseda vlády vo svojom prejave o novej Zmluve o priateľstve, spolupráci a vzájomnej pomoci plným právom zdôraznil jej mimoriadny historický význam pre obidva naše národy, náš socialistický štát a pre celé spoločenstvo socialistických krajín.

Táto Zmluva opravdu predstavuje základ medzinárodného postavenia republiky, oporu ďalšieho rozvoja našej socialistickej spoločnosti, upevňuje a dáva správnu orientáciu československej zahraničnej politike.

Celou svojou koncepciou i obsahom je v úplnom súlade s najživotnejšími záujmami nášho ľudu, so záujmami svetového pokroku a mieru a medzinárodnej bezpečnosti.

S uspokojením môžeme konštatovať, že práve takto prijímajú novú československo-sovietsku zmluvu všetci naši priatelia vo svete. Jej uzavretie hodnotia ako výraz rýchleho postupu vnútornej konsolidácie v Československu a plnej normalizácie československo-sovietskych vzťahov, ako východisko k novej, vyššej etape ich vývoja v kontexte upevňujúcej sa jednoty socialistického spoločenstva.

Socialistické krajiny vysoko oceňujú, že Zmluva plne a pokrokovo vyjadruje nerozlučnú spojitosť zásad socialistického internacionalizmu s najvlastnejšími záujmami a potrebami národov nášho štátu. Výrazne socialistický a triedny charakter Zmluvy prijalo celé medzinárodné revolučné robotnícke hnutie ako významný príspevok k úsiliu o ďalší rozvoj a posilnenie svetového socializmu.

V Európe i mimo nej sa vcelku správne pochopil hlboko mierový charakter tohto zmluvného dokumentu. Všetci, kto úprimne chcú vytvoriť účinný systém kolektívnej bezpečnosti na tomto kontinente, uvítali, že zmluva výslovne zakotvuje rozhodnú volu oboch strán usilovať o zlepšenie situácie a zabezpečenie európskeho mieru.

Vážime si podporu a sympatie, s ktorými prijali novú československu-sovietsku zmluvu naši priatelia v rôznych častiach zemegule. Tieto prejavy oceňujeme ako výraz solidarity veľkého a širokého frontu pokrokových a demokratických síl, ktoré v dnešnom svete bojujú za spoločenský pokrok a za vytvorenie spoľahlivých záruk medzinárodného mieru a bezpečnosti.

Áno, je to mierová zmluva! Nie je proti nikomu namierená, nikomu nemôže škodiť a nikto sa jej nemusí báť, ak nemá agresívne úmysly proti jednému z dvoch zmluvných partnerov. Naša krajina a jej ľud potrebujú zo všetkého najviac mier. A táto Zmluva ho posilňuje. Súčasne však dáva jasnú a jednoznačnú odpoveď všetkým, ktorí sa ani po skúsenostiach z r. 1968 nevzdali plánu na zmenu spoločensko-politických pomerov v ČSSR a jej zahranično-politickej orientácie. Nemožno sa diviť, že na uzavretie Zmluvy reagovali tieto sily podráždene až zlostne, pričom znovu vytiahli na svetlo okrem iného aj tzv. teóriu obmedzenej suverenity socialistických krajín.

V tejto súvislosti by som chcel pripomenúť slová s. Gustáva Husáka, prvého tajomníka ÚV KSČ, na moskovskej porade komunistických a robotníckych strán v júni 1969:

"Naše vlastné skúsenosti ukazujú, že heslo suverenity, zbavené triedneho obsahu, je veľmi rafinovanou a pôsobivou zbraňou pravicovo-oportunistických, revizionistických a protisocialistických síl. Stáva sa ňou vtedy, keď strana neuskutočňuje dôslednú marxisticko-leninskú politiku a nevedie vo všetkých oblastiach rozhodný a dôsledný boj proti všetkým prejavom buržoázneho nacionalizmu. Preto odmietame aj rôzne pseudoteórie o obmedzenej suverenite, vykonštruované triednymi odporcami a hodnotíme ich ako záludný manéver súčasného antikomunizmu."

Príčina zlostných výpadov imperialistických kruhov je jasná. Imperialistické kruhy pochopili, že táto Zmluva jednoznačne zahrádza cestu ich intrikám do budúcnosti, pokiaľ ide o Československo, a znamená koniec rozličným špekuláciám na oslabenie strategicko-politickej pozície socialistických krajín v priestore strednej Európy.

Súdružky a súdruhovia!

Pred českým a slovenským národom vzhľadom na ich pohnutú históriu a geografickú polohu na križovatke Európy stála vždy mimoriadne naliehavá otázka zabezpečenia národnej existencie a svojbytnosti.

Potreba silných a spoľahlivých spojencov bola vždy v popredí pozornosti národných predstaviteľov a po vytvorení spoločného československého štátu i kľúčovým problémom jeho zahraničnej politiky.

Preto pohľady našich významných národných buditeľov sa oddávna v súlade s cítením oboch národov upierali k veľkému, nadanému a mravne tak hlboko založenému ruskému ľudu. Národnostný a sociálny útlak našich dedov a otcov ešte viac upevnil túžby a nádeje v tomto smere. Bolo na čo nadväzovať, pôda bola pripravená. Ak rok 1905 vzbudil u robotníkov našich krajín mohutnú vlnu sympatií, Októbrová revolúcia a vývoj po prvej svetovej vojne už zdvíha vlnu aktívneho revolučného robotníckeho hnutia za nasledovanie ruského príkladu, za nastolenie socializmu v Československu, za obranu sovietskeho Ruska, za jeho uznanie československou vládou, za podporu mladej sovietskej republiky a proti antisovietskej politike buržoáznych vlád, ktoré orientovali zahraničnú politiku jednoznačne na Západ.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP