Středa 15. října 1969

Bezpodmínečně bude vyžadovat, aby všechny státní orgány důsledně prosazovaly plnění zákonů, chránily socialistické společenské vlastnictví a socialistickou výrobu. Důsledně bude vyžadovat, aby státní orgány zajišťovaly všem občanům též ochranu jejich občanských práv, ochranu osobnosti, osobního vlastnictví a ostatních oprávněných zájmů.

Současně bude vyžadovat dodržování všech norem společenského života, všestranné zajišťování klidu a pořádku tak, aby občané byli chráněni před socialismu nepřátelskými a kriminálními živly.

Vláda zajistí plné obnovení autority orgánů socialistického státu, která je nezbytným předpokladem trvalé konsolidace našeho veřejného života v oblasti politické, hospodářské a na ostatních úsecích společenského života. Úspěšný nástup do aktivní politické práce státního a hospodářského aparátu vyžaduje na všech stupních řízení soustředit všechny tvořivé a pozitivní síly, schopné uvědoměle, obětavě a důsledně prosazovat linii nového vedení Komunistické strany Československa a vlády Československé socialistické republiky. Nezbytné přitom je důsledně provést očistu státního aparátu ode všech nositelů pravicově oportunistických tendencí, aby i zde byly odstraněny překážky brzdící jeho úplnou konsolidaci.

Naším úkolem je soustavně upevňovat a rozvíjet vnitřní bezpečnost státu, jeho státní zřízení a ochranu socialistického řádu proti působení vnějších i vnitřních nepřátelských sil. Významné poslání mají v tomto směru ozbrojené bezpečnostní složky ministerstva vnitra Československé socialistické republiky a obou republik a národní výbory, které ve své činnosti musí důsledně vycházet z vedoucí úlohy Komunistické strany Československa a z politiky vlády Československé socialistické republiky. Mimořádný důraz klade vláda na ochranu Československé socialistické republiky před činností nepřátelských sil proti zájmům státu, zejména proti jeho samostatnosti a územní celistvosti, socialistickému společenskému a státnímu zřízení, bezpečnosti a obranné schopnosti země. Se vší důrazností budeme vyžadovat přísné dodržování zákonnosti v činnosti ozbrojených bezpečnostních sborů a současně v duchu československých zákonů postupovat proti všem, kteří tyto zákony porušují.

Základní protiklad mezi imperialismem a socialismem, jakož i historické zkušenosti našich národů potvrzují správnost našeho rozhodnutí nadále posilovat obrannou schopnost státu v pevném spojenectví se Sovětským svazem a dalšími socialistickými zeměmi, sdruženými v obranné koalici Varšavské smlouvy, v níž je jediná a přirozená záruka svobody a bezpečnosti Československé socialistické republiky.

Československá lidová armáda musí mít vyhraněně třídní, socialistický a internacionální charakter, důsledně se opírající o vedoucí úlohu Komunistické strany Československa a být pevným článkem armád států Varšavské smlouvy.

Považujeme za nezbytné pokračovat v budování branného systému státu a Československé lidové armády jako plně soudobé armády socialistického typu, kdykoliv a všestranně připravené splnit své úkoly v obraně naší vlasti a zemí socialistického společenství.

Soudružky a soudruzi poslanci, vláda prohlašuje, že československá zahraniční politika bude i nadále důsledně zabezpečovat v těsném spojenectví a přátelství se Sovětským svazem a dalšími socialistickými státy mírové podmínky pro výstavbu socialismu, zajišťovat státní svrchovanost, bezpečnost a nedoknutelnost země a všestranně přispívat k společnému boji proti agresívní politice imperialismu, za trvalý mír, demokracii a socialismus na celém světě.

Průběh loňských událostí v Československé socialistické republice, jakož i letošní jejich odezvy znovu potvrdily, že imperialismus a antikomunismus - zvláště pak jeho nejagresívnější část - imperialismus USA - soustředily svoje úsilí v údobí po druhé světové válce především proti myšlence mezinárodní solidarity pracujících, proti proletářskému internacionalismu, jehož údernou sílu se pokouší otupovat a jeho zásady znevážit. Jeho cílem v naší zemi bylo oddělit pracující lid Československa od oddílů pracujících v dalších socialistických zemích. Československá socialistická republika však byla, je a zůstane pevnou součástí proti imperialistické fronty.

Ve svých zahraničně politických krocích československá vláda vychází ze základního postulátu leninského odkazu v pojetí zahraniční politiky, z třídního přístupu k řešení všech otázek. V nadcházejícím období bude stát před československou vládou závažný úkol uskutečňovat v zahraničně politické linii závěry květnové realizační směrnice ÚV KSČ, důsledně se řídit zásadami bratislavského prohlášení komunistických a dělnických stran socialistických zemí ze srpna 1968 a výsledky moskevské porady komunistických a dělnických stran z června 1969.

Při provádění československé zahraniční politiky bude vláda dbát o organickou jednotu našich národních a internacionálních zájmů.

Spolu s ostaními socialistickými zeměmi chceme provádět koordinovanou politiku v otázkách společného zájmu a k dosažení společných cílů a přispívat k upevňování Varšavské smlouvy.

Hlavní záruka bezpečnosti a svrchovanosti naší vlasti je v pevném spojenectví a přátelství se Svazem sovětských socialistických republik a dalšími socialistickými zeměmi.

Vláda proto považuje obranu socialistických vymožeností, upevňování a rozvíjení vzájemné spolupráce a jednoty celého socialistického společenství za prvořadou společnou internacionální povinnost všech socialistických zemí.

Suverenita Československé socialistické republiky je ve společenství socialistických zemí plně zajištěna. Naše příslušnost k tomuto společenství nijak naši aktivitu neomezuje, ani neklade meze našim záměrům a cílům.

Plné obnovení důvěry a rozvíjení bratrských vztahů mezi Československou socialistickou republikou a Sovětským svazem a dalšími socialistickými zeměmi považujeme za klíčový úkol naší zahraniční politiky. Budeme cílevědomě a se vší energií odstraňovat překážky, které dosud brání úspěšnému rozvoji všestranných styků.

Vláda vychází ze skutečnosti, že příchod spojeneckých vojsk v srpnu 1968 byl motivován oprávněnými obavami bratrských zemí o osudy socialistického Československa. Nešlo tedy ani o agresi proti Československé socialistické republice, ani o okupaci naší země.

Vláda s uspokojením konstatuje, že na cestě normalizace a rozvoje vztahů se spojenci došlo zejména od dubnového a květnového pléna ÚV KSČ k podstatnému pokroku. Začaly se rozvíjet i vztahy v oblasti kultury, školství a vědy. Vláda bude i nadále k tomu vytvářet potřebné podmínky. Jsme přesvědčeni, že stranická a státní návštěva čs. delegace v SSSR, která se uskuteční, bude novým mezníkem v historii tradičního československo-sovětského přátelství.

Československo bude pokračovat v aktivní zahraniční politice vůči kapitalistickým státům v souladu s národními zájmy a internacionálními úkoly zemí socialistického společenství. Vláda je přesvědčena, že politika mírového soužití je nejvhodnější formou těchto styků v dnešním rozděleném světě. Přitom vychází z toho, že boj za mír nemůže být odlučován od boje proti imperialismu.

Za důležitý úkol považuje československá vláda aktivně přispívat v souladu se zájmy ostatních socialistických zemí ke zlepšení celkového klimatu v Evropě, k odstraňování pozůstatků studené války a k posilování bezpečnosti a míru na tomto kontinentě. Vláda je přesvědčena, že existují předpoklady pro svolání evropské konference, navržené v Budapešťské výzvě členských zemí Varšavské smlouvy, a že tato konference by se mohla stát významným krokem k upevnění bezpečnosti, míru a spolupráce v Evropě.

Kulturní, školské a vědecké styky považuje vláda za důležitý nástroj zahraniční politiky. Bohužel v současné době imperialistické státy ve zvýšené míře využívají kultury a vědy k ideologickému pronikání, směřujícímu ke zvratu socialistického zřízení. Nespokojíme se pouhou pasívní obranou proti této diversi, ale vysokou úrovní naší socialistické kultury, vědy a techniky budeme prokazovat přednosti socialistického zřízení.

Chceme žít se svými západními sousedy v míru a rozvíjet s nimi styky. Neztrácíme však ani na chvíli ze zřetele, že v západním Německu existují síly politiky revanše, které se opírají o mocenské postavení velkých průmyslových a finančních monopolů. Zůstáváme proto nadále obezřetni v posuzování východní politiky NSR a vyčkáme konkrétních činů její nové vlády.

Naproti tomu budeme v naprosté jednotě s ostatními socialistickými státy prosazovat uznání existence dvou německých států a zároveň podporovat úsilí vlády NDR o normalizaci vztahů s NSR na základě vzájemného respektování, rovnosti a územní celistvosti. Uznání NDR jako suverénního, nezávislého státu je základním předpokladem evropské bezpečnosti. Byla by tak stvrzena realita, že prvně na německém území vznikl stát nového typu, v němž pevně zakotvily myšlenky vědeckého socialismu.

Vláda bude nadále podporovat spravedlivý boj vietnamského lidu a jeho požadavky obsažené v základních dokumentech Vietnamské demokratické republiky a prozatímní revoluční vlády JVR.

Československá socialistická republika bude i nadále prosazovat politické řešení krize na Středním východě, vyvolané izraelskou agresí, a to na základě uplatnění rezoluce Rady bezpečnosti z listopadu 1967.

V rámci internacionální solidarity budeme i nadále podle svých možností poskytovat všestrannou podporu boji národů Asie, Afriky a Latinské Ameriky za národní osvobození, za politickou a ekonomickou nezávislost, rozvíjet s nimi vzájemně prospěšné hospodářské styky a poskytovat jim pomoc.

Československá socialistická republika se bude i nadále aktivně podílet na činnosti Organizace spojených národů a jejích orgánů. Současně bude vystupovat za její univerzalitu a demokratizaci a proti snahám zneužívat OSN k cílům, které jsou v rozporu s její Chartou.

Příspěvek Československa k úsilí o odzbrojení, jehož konečným cílem zůstává všeobecné a úplné odzbrojení pod mezinárodní kontrolou, bude i nadále zaměřen především na přijetí účinných opatření, týkajících se zákazu jaderných zbraní a poté jejich úplné likvidace, první krok v tomto směru představuje Smlouva o nešíření jaderných zbraní. Její urychlená ratifikace všemi státy je v zájmu posílení míru ve světě.

Soudružky a soudruzi poslanci, program, se kterým dnes vláda Československé socialistické republiky před vás předstoupila, vytyčuje hlavní směry a cíle práce vlády, na které je třeba se zaměřit v nejbližším období.

Chceme je uskutečňovat v těsné a dělné spolupráci s vládami České socialistické republiky a Slovenské socialistické republiky, v součinnosti s politickými a společenskými organizacemi Národní fronty, zejména s Revolučním odborovým hnutím. Jako vláda Národní fronty chceme přitom navázat na úsilí dosavadní vlády a v podmínkách vytvořených závěry zářijového pléna ÚV KSČ realizovat svůj program v souladu s úsilím Komunistické strany Československa a Národní fronty v zájmu všeho československého lidu.

I předchozí vláda měla ve svém programu z převážné části úkoly a cíle, které si dáváme i my. I předchozí vláda si kladla za úkol uplatňovat socialistickou zákonnost jako faktor, který upevňuje postavení občanů a současně upevňuje a chrání společnost. Usilovala o to, aby zákony byly vykládány jednotně v celé federaci. Stanovila jako základní poslání bezpečnostních sborů ochránit socialistické společenské státní zřízení, bezpečnost státu, vnitřní pořádek země, práva občanů i zájmy společnosti. Na práci předchozí vlády budeme navazovat i v hospodářské politice, která si ve svém programovém prohlášení z ledna t. r. kladla za úkol cílevědomě usilovat o postupnou přeměnu československého hospodářství ve vyspělou socialistickou ekonomiku s vhodnou strukturou odpovídající našim podmínkám a soustřeďovala svou pozornost na přípravu zásadních opatření, směřujících k rozvoji ekonomiky v celé federaci. Vycházela přitom z toho, že československé národní hospodářství se rozvíjí v podmínkách jednotného trhu, jednotné měny, jednotné soustavy řízení a na jednotných zásadách hospodářské politiky. I předchozí vláda považovala za svou prvořadou povinnost vytváření podmínek pro zvyšování životní úrovně, pro komplexní řešení bytového problému, pro další intenzifikaci zemědělské výroby. Svou zahraniční politiku stavěla na pevném společenství a všestranné spolupráce Československé socialistické republiky se Sovětským svazem a dalšími socialistickými zeměmi, s nimiž nás spojuje jednota třídních zájmů a společné cíle.

I v branné politice navazujeme na koncepci předchozí vlády, která si kladla za úkol posilování obranyschopnosti země v rámci Varšavské smlouvy, což vyžaduje pevnou, na základech marxismu-leninismu založenou ideovou jednotu vojáků.

Předchozí vláda vyjádřila celým svým programem ony pozitivní principy politiky, které měl na mysli Leden 1968 s přesvědčením, že s těmito ideály a myšlenkami spojoval československý lid své naděje a představy o socialistické budoucnosti naší země. Tento program mohl však být splněn pouze za jednoho předpokladu, který byl taktéž vyřčen ve vládním programovém prohlášení z ledna tohoto roku. Tehdy bylo vládou řečeno: "Říkáme vám, vážení poslanci a spoluobčané, otevřeně, že nebudeme moci plnit svůj pozitivní program socialistické výstavby, nebudeme moci provádět konsolidaci a normalizaci politických poměrů v Československu, když budeme neustále žít v horečnatém stavu. . ., říkáme otevřeně, že ve společnosti působí různé extrémní protisocialistické síly, které soustavně vyvolávají neklid. . ., musíme s velkou náročností vystoupit a bojovat proti těmto silám, které vidí v politice vzdoru, antisovětismu, v organizování nepořádků, chaosu a anarchie svůj program."

Tyto antisocialistické síly byly zásluhou nového vedení Komunistické strany Československa a rozhodným vystoupením orgánů socialistické moci postupně zatlačeny a v srpnu poraženy. Proto může nová vláda - díky energickým krokům provedeným vedením Komunistické strany Československa - nejen navázat na všechny pozitivní úkoly a cíle předchozí vlády, ale má také nyní možnost tyto úkoly a cíle postupně realizovat.

Současně spatřujeme v důsledném plnění programu vlády také náš hlavní přínos k procesu politické konsolidace, která je nezbytná pro to, abychom se mohli plně věnovat řešení naléhavých společenských a ekonomických problémů dneška i budoucnosti.

Budeme postupovat rozhodně a stejný postup budeme požadovat i od všech pracovníků, kteří nesou odpovědnost za řízení práce na kterémkoliv úseku našeho života.

V účinné spolupráci s národními vládami chce vláda upevnit v lidech jistotu o perspektivách našeho socialistického vývoje a z této jistoty chce také vycházet při své práci. Vláda počítá s podporou všech občanů, s jejich aktivním podílem na společném budování naší socialistické vlasti.

Obracíme se k dělnické třídě, rolníkům, k inteligenci a naší mládeži s plnou důvěrou, že pochopí celou složitost poměrů, v nichž naše země žije. Přes velké problémy a těžkosti máme dobré předpoklady ke zlepšení této situace, k obnovení zdravého růstu a prosperity. Sjednoťme se na přesvědčení, že náš program je reálný a prospěšný jak celku, tak každému jednotlivému občanovi, a věnujme jeho uskutečnění svou poctivou práci. To je hlavní, co dnes potřebujeme. Dejme všechny své síly k tomu, aby každý závod, město, obec, okres či kraj konkrétními pozitivními činy pro republiku pozdravily 25. výročí jejího osvobození Sovětskou armádou.

Chceme, aby práce každého jednotlivce i celku přinášela nám všem co nejvíce trvalých hodnot i uspokojení. Musíme při tom překonat mnoho překážek. Sílu k tomu nalezneme jen v sobě, v pevné důvěře ve správný postup Komunistické strany Československa a v pevných základech, které vytvořila poctivá práce našeho lidu.

O tyto zdroje nadšení, obětavosti a píle, které jsou v tak velké míře vlastní našemu lidu, se bude vláda při realizaci svého programu opírat. Proto se také obracíme na vás, abyste jako volení zástupci lidu posoudili předložený program vlády Československé socialistické republiky a vyslovili jí důvěru.



Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP