DÍL XXII

Veřejná soutěž a veřejný příslib

Oddíl 1

Veřejná soutěž

§ 690

Základní ustanovení

(1) Kdo vyhlásí veřejnou soutěž o nejvýhodnější návrh blíže neomezeného počtu osob na uzavření určité smlouvy, činí tím výzvu k podání návrhů na uzavření této smlouvy.

(2) Obsah veřejné soutěže musí být stanoven písemně a vhodným způsobem uveřejněn.

§ 691

Tomu, kdo vyhlásil soutěž, přísluší právo posoudit, který z podaných návrhů nejlépe vyhovuje jeho potřebám a zdá jej použije k uzavření smlouvy. Závazky vzniknou tomu, kdo soutěž vyhlásil, teprve tím, že některý návrh přijal.

§ 692

Účastníkům soutěže nepřísluší nárok na úhradu nákladů spojených s podáním návrhů.

§ 693

Povinnost uzavřít smlouvu na základě nejvýhodnějšího návrhu má ten, kdo soutěž vyhlásil, jen pokud se k tomu při určení obsahu veřejné soutěže výslovně zavázal; i v tomto případě je oprávněn vyhlásit užší soutěž mezi několika návrhy, které nejlépe vyhovují obsahu veřejné soutěže.

Oddíl 2

Veřejný příslib

§ 694

Základní ustanovení

Veřejným příslibem se zavazuje ten, kdo veřejně vyhlásil, že zaplatí odměnu nebo poskytne jiné plnění jedné nebo několika z blíže neomezeného počtu osob, které splní podmínky stanovené ve veřejném příslibu.

§ 695

Nestanoví-li podmínky veřejného příslibu nic jiného, obdrží odměnu ten, kdo je nejdříve splní.

§ 696

Splní-li podmínky veřejného příslibu současně několik osob a z jejich obsahu vyplývá, že odměnu má obdržet pouze jedna osoba; rozdělí se odměna mezi ně rovným dílem.

DÍL XXIII

Jednatelství bez příkazu

§ 697

Nikdo není oprávněn zasahovat do cizích záležitostí bez dostatečného právního důvodu.

§ 698

Obstará-li někdo, aniž je k tomu oprávněn, přiměřeným způsobem cizí záležitost, aby odvrátil hrozící škodu, je ten, jemuž škoda hrozila, povinen nahradit jednateli bez příkazu nutný náklad, i když se výsledek nedostavil.

§ 699

Nejde-li o odvrácení hrozící škody, musí ten, kdo chce obstarat záležitost jiného, zpravit jej o tom a vyčkat jeho souhlasu. Neučiní-li tak a obstará záležitost k převážnému prospěchu jiného, má nárok na náhradu vynaložených nákladů až do výše opatřeného prospěchu. Zdali jde o převážný prospěch, je třeba posoudit podle hospodářských zájmů toho, jehož záležitost byla obstarána.

§ 700

Jestliže jednatel bez příkazu neobstaral záležitost k převážnému prospěchu jiného nebo vmísil-li se někdo do záležitosti jiného proti jeho vůli, je povinen uvést vše do původního stavu, a není-li to dobře možné, je povinen nahradit škodu, kterou při obstarávání záležitosti způsobil. Omezení vyplývající z ustanovení 254 odstavec 2 pro tento případ neplatí.

§ 701

Jednatel bez příkazu je povinen, je-li to účelné, jednání dokončit, podat o něm zevrubné vyúčtování a převést vše, co při tom získal, na toho, jehož záležitost obstaral.

§ 702

Nemá-li jednatel bez příkazu nárok na náhradu nákladů, je oprávněn vzít si, pokud je to možné bez zhoršení podstaty věci, co pořídil svým nákladem.

DÍL XXIV

Bezdůvodné obohacení

§ 703

Základní ustanovení

(1) Kdo získá majetkový prospěch bez právního důvodu, je povinen vydat to, oč byl obohacen, tomu, z jehož majetku získal majetkový prospěch.

(2) Totéž platí, jestliže právní důvod majetkového prospěchu dodatečně zanikl.

§ 704

Zpracuje-li někdo v dobré víře cizí věc, kterou nabyl bez právního důvodu, nebo u níž důvod nabytí dodatečně zanikl, stává se vlastníkem věci zpracováním vzniklé a je povinen poskytnout za ni vlastníku zpracované věci náhradu.

§ 705

Ustanovení § 704 rovněž platí, jestliže někdo v dobré víře věci tam uvedené sloučí nebo smísí s věcmi vlastními a jestliže tyto věci nelze oddělit buď vůbec; nebo jen s nepřiměřenými náklady.

§ 706

(1) Zpracuje-li někdo mimo smlouvu o dílo cizí věc nebo smísí nebo sloučí věc s věcmi vlastními, ačkoliv věděl, že k těmto věcem mu nepřísluší vlastnické právo, získává k věci vzniklé zpracováním, sloučením nebo smíšením vlastnické právo ten, komu tyto věci náleží. Náleží-li různým vlastníkům, získává vlastnictví ten, jehož podíl na věci je největší. Jsou-li podíly rovny, určí vlastníka soud. Osoba, která vlastnické právo získá, je povinna osobám, jejichž vlastnické právo zaniklo, nahradit to, oč byla obohacena.

(2) Osoba, která získala vlastnické právo podle odstavce 1, může však požadovat na tom, kdo vědomě zpracoval, smísil nebo sloučil její věci, za ně náhradu; jejím zaplacením stává se ten, kdo věci zpracoval, smísil nebo sloučil, jejich vlastníkem.

§ 707

Za bezdůvodné obohacení se nepovažuje prospěch získaný dlužníkem tím, že pohledávka proti němu se promlčela nebo zanikla.

§ 708

Dá-li někdo vědomě něco k dosažení výsledku nemožného nebo nedovoleného, nemůže se domáhat, aby mu to bylo vráceno.

§ 709

Nelze žádat vrácení toho, co bylo plněno na závazek; který ještě není splatný nebo který následkem uplynutí času nebo z jiných důvodů nelze uplatnit před soudem. Totéž platí, jestliže pro získání majetkového prospěchu vznikne dodatečně právní důvod.

§ 710

Povinnost vydat získaný majetkový prospěch zahrnuje i povinnost vydat výtěžky ode dne získání majetkového prospěchu.

§ 711

Nelze-li získaný majetkový prospěch vrátit zcela nebo zčásti nebo nelze-li vydat výtěžky, zejména proto, že jejich vytěžení bylo opomenuto, je obohacený povinen zaplatit náhradu ve výši majetkového prospěchu určeného ke dni, kdy byl získán nebo kdy výtěžku mělo být dosaženo; od téhož dne vzniká povinnost platit úrok. Pokud obohacený o bezdůvodném obohacení nevěděl, platí pro stanovení výše úroku § 428; jinak platí § 231.

§ 712

Zanikl-li dodatečně právní důvod, je obohaceny povinen vydat nebo nahradit jen to, oč v den, kdy právní důvod zanikl, byl ještě obohacen. K témuž dni určí se též náhrada; náhrada však nesmí být vyšší, než kolik činil majetkový prospěch v době, kdy byl získán. Týmž dnem vzniká obohacenému povinnost vydat nebo nahradit výtěžky a platit úroky.

§ 713

Je-li oprávněný držitel povinen vrátit nebo vydat věc, je vlastník povinen nahradit mu náklad účelně na věc učiněný s přihlédnutím k zhodnocení věci v době vydání, nejvýše však náklad skutečny. Obyčejné náklady udržovací se však nehradí; oprávněnému držiteli připadají užitky z věci.

§ 714

Neoprávněný držitel je povinen vydat s věcí i všechen užitek. Z nákladu učiněného neoprávněným držitelem nahradí se jen tolik, kolik bylo zapotřebí pro zachování věci; jinak má nárok na náhradu nákladů jako jednatel bez příkazu.

§ 715

Při vzájemném vypořádání je třeba dbát, aby žádná ze stran nebyla bezdůvodně obohacena na úkor druhé strany.

DÍL XXV

Upotřebení věci pro jiného

§ 716

Byla-li bez úmyslu obstarat cizí záležitost upotřebena věc k prospěchu druhého, může se na něm vlastník, není-li vrácení možné nebo účelné, domáhat zaplacení ceny, jakou věc měla v době upotřebení, i když zamýšlený prospěch nenastal nebo byl zmařen.

§ 717

Byla-li ve společné nouzi obětována věc nebo byl-li vynaložen náklad, aby byla odvrácena větší škoda, je každý, komu z toho vznikl prospěch, povinen dát poškozenému poměrnou náhradu.

§ 718

Kdo vynaloží náklad za někoho, kdo jej měl po právu vynaložit sám, je oprávněn domáhat se náhrady na tom, za koho náklad vynaložil.

DÍL XXVI

Povinnost k náhradě škody

§ 719

Ustanovení o náhradě škody způsobené porušením povinnosti ze závazkového vztahu použije se přiměřeně i pro náhradu škody způsobené porušením jiné povinnosti stanovené tímto zákonem.

§ 720

Kdo použije k splnění povinností nebo k právnímu úkonu podle tohoto zákona jiné osoby, ručí druhé straně za škodu při tom způsobenou touto osobou porušením jiné povinnosti než upravené tímto zákonem. Ustanovení § 197 až 204 platí přiměřeně i pro toto ručení.

HLAVA V

Ustanovení zvláštní, přechodně a závěrečná

§ 721

Ustanovení zákona, v nichž se mluví o uplatnění práva před soudem, o soudním řízení nebo soudním rozhodnutí, použije se přiměřeně i pro uplatnění práva před rozhodcem, pro rozhodčí řízení nebo pro rozhodčí výrok, pokud se opírají o platnou rozhodčí smlouvu.

§ 722

(1) Strany si nemohou ujednat úpravu odporující § 1 až 71, § 76 až 106, § 157 až 176, § 179, § 211, § 399, § 634 odstavec 2, § 708 a hlavě V tohoto zákona. Právní úkony, pokud jsou v rozporu s těmito ustanoveními, jsou neúčinné. Totéž platí o jiných ustanoveních v rozsahu, v jakém je v nich výslovně stanovena jejich donucující povaha.

(2) Neplatné jsou právní úkony, při nichž nebyla zachována forma nebo některá náležitost předepsaná tímto zákonem. Jestliže je však tento nedostatek právního úkonu dodatečně odstraněn, působí právní účinky takového úkonu od doby, od kdy by působil původní právní úkon, kdyby byl platný.

§ 723

Jestliže nelze právě a povinností, které upravuje tento zákon, určit podle doslovného znění tohoto zákona ani podle smyslu jeho jednotlivých ustanovení, použije se zásad, kterými je zákon ovládán.

§ 724

Ustanoveními tohoto zákona se řídí právní poměry jím upravené, které vznikly po 31. březnu 1964. Právní vztahy vzniklé do tohoto dne se řídí nadálé předpisy, kterými se řídily k tomuto dni.

§ 725

Tímto zákonem nejsou dotčeny:

1. zákon č. 119/1948 Sb., ostatní organizaci zahraničního obchodu a mezinárodního zasilatelství;

2. zákon č. 243/1949 Sb., o akciových společnostech,

3. zákon č. 61/1952 Sb. o námořní plavbě,

4. zákon směnečný a šekový č. 191/1950 Sb.

§ 726

Tento zákon nabývá účinnosti dnem 1. dubna 1964.

Obsah zákoníků mezinárodního obchodu:

   

Hlava I

 
   

Úvodní ustanovení

 

Díl

I

Účel zákona

§ 1

Díl

II

Předmět úpravy

§ 2 - 4

Díl

III

Právní povaha jednotlivých ustanovení

§ 5

   

Hlava II

 
   

Společná ustanovení

 

Díl

I

Osoby

§ 612

Díl

II

Věci a práva

§ 13 - 21

Díl

III

Právní úkony

 
   

Oddíl 1. Všeobecná ustanovení

§ 22 - 25

   

Oddíl 2. Neplatnost právních úkonů

§ 26 - 39

   

Oddíl 3. Odporovatelnost právním úkonům

§ 40 - 43

   

Oddíl 4. Podmínky

§ 44 - 48

Díl

IV

Zastoupení a plná moc

 
   

Oddíl 1. Základní ustanovení

§ 49 - 56

   

Oddíl 2. Plná moc

§ 57 - 65

   

Oddíl 3. Prokura

§ 66 - 70

   

Oddíl 4. Zvláštní obchodní plná moc

§ 71

Díl

V

Počítání času

§ 72 - 75

Díl

VI

Promlčení a vydržení

 
   

Oddíl 1. Promlčení

§ 76 - 94

   

Oddíl 2. Vydržení

§ 95 - 99

   

Hlava III

 
   

Obecná ustanovení o závazcích

 

Díl

I

Vznik závazků

§ 100 - 105

Díl

II

Vznik a obsah smluv

§ 108 - 123

Díl

III

Účastníci závazkových vztahů

 
   

Oddíl 1. Společné závazky a společná práva

§ 124 -132

   

Oddíl 2. Závazky ve prospěch a k tíži třetího

§ 133 - 137

   

Oddíl 3. Změny v účastnících závazků

§ 138 - 157

Díl

IV

Zajištění závazků

 
   

Oddíl 1. Právo zástavní a podzástavní

§ 158 - 184

   

Oddíl 2. Právo zadržovací

§ 185 - 190

   

Oddíl 3. Smluvní pokuta

§ 191 - 194

   

Oddíl 4. Ručení

§ 195 - 205

   

Oddíl 5. Uznání dluhu

§ 206

   

Oddíl 6. Zajištění závazku převodem práva

§ 207 -209

   

Oddíl 7. Jistota

§ 210

Díl

V

Zánik závazku plněním

 
   

Oddíl 1. Způsob plnění

§ 211 - 222

   

Oddíl 2. Místo plnění

§ 223 - 224

   

Oddíl 3. Doba plnění

§ 225 - 228

Díl

VI

Nesplnění závazků a jeho následky

 
   

Oddíl 1. Prodlení dlužníka

§ 229 - 232

   

Oddíl 2. Prodlení věřitele

§ 233 - 234

   

Oddíl 3. Odstoupení od smlouvy

§ 235 - 244

   

Oddíl 4. Dodatečná nemožnost plnění

245 - 250

   

Oddíl 5. Odpovědnost za nesplnění závazku

§ 252 - 257

Díl

VII

Jiné způsoby zániku závazků

 
   

Oddíl 1. Dohoda stran

§ 258 - 263

   

Oddíl 2. Zaplacení odstupného

§ 264

   

Oddíl 3. Započtení

§ 285 - 270

   

Oddíl 4. Uložení do ústřední úschovy

§ 271

   

Oddíl 5. Splynutí

§ 272

   

Oddíl 6. Uplynutí doby

§ 273

   

Oddíl 7. Smrt

§ 274

   

Oddíl 8. Zásadní změna okolností po uzavření smlouvy

§ 275

   

Hlava IV

 
   

Zvláštní ustanovení o některých závazcích

 

Díl

I

Kupní smlouva

 
   

Oddíl 1. Základní ustanovení

§ 276 - 277

   

Oddíl 2. Povinnosti prodávajícího

§ 278 - 338

   

Oddíl 3. Povinnosti kupujícího

§ 339 - 360

   

Oddíl 4. Společná ustanovení o povinnostech prodávajícího a kupujícího

§ 361 - 384

Díl

II

Zvláštní ujednání v kupní smlouvě

 
   

Oddíl 1. Právo zpětné koupě

§ 385 - 387

   

Oddíl 2. Právo zpětného prodeje

§ 388

   

Oddíl 3. Koupě na zkoušku

§ 389

   

Oddíl 4. Výhrada výhodnějšího prodeje

§ 390

   

Oddíl 5. Výhrada výhodnější koupě

§ 391

   

Oddíl 6. Právo předkupní

§ 392 - 394

   

Oddíl 7. Ujednání o zákazu dalšího vývozu

§ 395 - 397

   

Oddíl 8. Ujednání o omezení prodeje

§ 398 - 400

   

Oddíl 9. Zvláštní ujednání o ceně

§ 401 - 404

Díl

III

Smlouvy uzavírané v souvislosti s kupní smlouvou

 
   

Oddíl 1. Smlouva o výhradním prodeji

§ 405 - 409

   

Oddíl 2. Smlouva o výhradním odběru

§ 410 - 414

   

Oddíl 3. Smlouva o přednostním odběru

§ 415 - 417

   

Oddíl 4. Smlouva o přednostním prodeji

§ 418

Díl

IV

Smlouvy o vázaných obchodech

§ 419 - 423

Díl

V

Smlouva o výměně

§ 424 - 425

Díl

VI

Smlouva o půjčce

§ 426 - 430

Díl

VII

Smlouva o výpůjčce

§ 431 - 438

Díl

VIII

Smlouva nájemní

§ 439 - 453

Díl

IX

Smlouva o úschově

§ 454 - 462

Díl

X

Smlouva o skladování

§ 483 - 469

Díl

XI

Svěření věci třetí osobě

§ 470 - 474

Díl

XII

Smlouva o dílo

§ 475 - 490

Díl

XIII

Smlouva příkazní

§ 491 - 504

Díl

XIV

Smlouva komisionářská

§ 505 - 520

Díl

XV

Smlouva o kontrolní činnosti

§ 521 - 535

Díl

XVI

Smlouvy o dopravě

 
   

Oddíl 1. Zasilatelská smlouva

§ 536 - 547

   

Oddíl 2. Smlouva o přepravě věci

§ 548 - 565

   

Oddíl 3. Smlouvy o nájmu lodi a provozu lodi

§ 566 - 574

Díl

XVII

Pojistná smlouva

§ 575 - 599

Díl

XVIII

Smlouvy zprostředkovatelské

 
   

Oddíl 1. Smlouva o zprostředkování

§ 600 - 606

   

Oddíl 2. Smlouva o obchodním zastoupení

§ 607 - 624

Díl

XIX

Smlouva o sdružení

§ 625 - 652

Díl

XX

Smlouvy o bankovních obchodech

 
   

Oddíl 1. Akreditivy

§ 653 - 660

   

Oddíl 2. Bankovní inkaso a bankovní dokumentární inkaso

§ 661 - 664

   

Oddíl 3. Bankovní záruka

§ 665 - 675

   

Oddíl 4. Cestovní šek

§ 676 - 680

   

Oddíl 5. Smlouva o uložení cenných papírů a jiných hodnot

§ 681 - 685

Díl

XXI

Slib odškodnění

§ 686 - 689

Díl

XXII

Veřejná soutěž a veřejný příslib

 
   

Oddíl 1. Veřejná soutěž

§ 690 - 693

   

Oddíl 2. Veřejný příslib

§ 694 - 696

Díl

XXIII

Jednatelství bez příkazu

§ 697 - 702

Díl

XXIV

Bezdůvodné obohacení

§ 703 - 715

Díl

XXV

Upotřebení věci pro jiného

§ 716 - 718

Díl

XXVI

Povinnost k náhradě škody

§ 719 - 720

   

Hlava V

 
   

Ustanovení zvláštní, přechodná a závěrečná

§ 721 - 726


 


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP