Středa 26. února 1964

Předseda NS Fierlinger:

Děkuji místopředsedovi NS dr. Škodovi za jeho zpravodajskou zprávu.

Do rozpravy se přihlásil posl. Zedník, dávám mu slovo.

Posl. Zedník: Soudružky a soudruzi poslanci!

V tyto dny a týdny žijí všechna naše pracoviště ve znamení výsledků jednání lednového pléna ÚV KSČ, které soustředilo pozornost všeho našeho pracujícího lidu na klíčové otázky dalšího rozvoje ekonomiky, především na to, jak zabezpečit růst společenské produktivity práce, jak naplnit kvalitativní ukazatele letošního plánu, na nichž tento růst v největší míře závisí. Jsou to otázky technického rozvoje a zvyšování kvality výroby, kde jsou největší rezervy a současně i možnosti dosáhnout lepších výsledků a posílit tak intenzívní stránky rozvoje národního hospodářství. Do popředí zejména vystupují zemědělství, doprava, energetika - odvětví, kde problémům dalšího rozvoje bude třeba věnovat největší péči. Zvýšené péče a pozornosti si vyžádá investiční výstavba, která zůstala loni plánu hodně dlužna.

Všechny úvahy nad plánem a příštími úkoly musí nezbytně vycházet z vědomí, že o tom, jak bohatá je naše společnost, jaké životní podmínky má každý její člen, nerozhodnou subjektivní přání, ale jen a jen výsledky naší společné práce. Odtud tedy by měl každý z nás začít přemýšlet o svém podílu na uskutečňování výsledků jednání lednového pléna ÚV KSČ.

S radostí je možno konstatovat skutečnost, že úsilí KSČ o překonání přechodných obtíží a soustředění sil k dalšímu socialistickému rozvoji společnosti má plnou podporu lidu, projevuje se v tvořivé snaze vyřešit všechny naléhavé otázky.

V čele tohoto hnutí stojí brigády socialistické práce, které minulý týden sněmovaly ve sjezdovém paláci v Praze a ukázaly správný směr všem pracujícím. Tito nejlepší pracovníci prokázali, že záleží na každém z nás, aby svědomitě vykonával své občanské povinnosti, byl příkladem uvědomělé pracovní kázně, rozvíjel pracovní úsilí. Znovu potvrdili obrovské nadšení bojovat za socialistický vztah k práci, za dělnickou čest, za čest zemědělce. Znovu potvrdili, že v čele vlasteneckého hnutí půjdou právě brigády socialistické práce a že ony to budou, které budou v celém našem životě uplatňovat a rozvíjet zásadu socialisticky pracovat, socialisticky žít a že ony to budou, které pomohou vytvořit ve všech oblastech našeho života široký prostor pro plné uplatnění iniciativy pracujících.

Do tohoto pracovního úsilí a rozvoje pracovní iniciativy, směřující k překonávání přechodných obtíží v rozvoji národního hospodářství a co nejlepšího splnění letošního plánu, přicházíme s přípravou voleb do Národního shromáždění, národních výborů a okresních soudů. Příznačným rysem voleb v naší socialistické vlasti je ta skutečnost, že při nich nejde jen o výběr nejlepších zástupců lidu do zastupitelských sborů. Naše volby mají za úkol prohloubit rozhodující účast pracujících na řízení státu a na tomto podkladě dále zvyšovat iniciativu a aktivitu našeho lidu v plnění národohospodářských úkolů.

Dnes projednáváme návrh zákona o volbách do zastupitelských orgánů a zákon o organizaci soudů. Místopředseda NS dr. Škoda přednesl zásady obou zákonů, kde zvláště poukázal na hlavní změny, v nichž jsou nové prvky dalšího rozvoje naší socialistické demokracie.

Zásadní předností naší socialistické volební soustavy je neustále se upevňující politická jednota pracujícího lidu sdruženého v Národní frontě a jeho stmelení kolem KSČ, jejíž politika je zárukou šťastné socialistické budoucnosti našeho lidu. Tato jednota ideově a organizačně zajišťovaná vedoucí úlohou komunistické strany v boji proti všem nesprávnostem a nedostatkům v poměru k pracujícím není jednotou nahodilou, ale je historickou nezbytností. Má své hluboké ekonomické kořeny spočívající v likvidaci kapitalistické základny a v budování základny nové, socialistické.

Zatím co kapitalistické výrobní vztahy nutně lidi rozdělují, výrobní vztahy socialistické vytváří podmínky pro politickou jednotu všech pracujících vrstev a všech národů a národností.

U nás existují tyto příznivé objektivní podmínky, z nichž při správné politice KSČ vyrůstá skutečná jednota v základních politických otázkách.

V našich volbách není proto místa pro boj jednotlivých politických stran; naopak, naše volby budou probíhat v atmosféře jednoty dělníků, rolníků a pracující inteligence. Tato jednota je a bude ve volbách manifestována zejména jednotnou volební kampaní, která bude probíhat na půdě Národní fronty. Zvláště pak je tato jednota manifestována sjednocováním se na nejlepších kandidátech a jednotně vedenou agitací. Kandidáti jsou v daném obvodě společnými kandidáty všech pracujících bez rozdílu sociální a politické příslušnosti.

Bývaly u nás časy, a máme je ještě v příliš dobré paměti, kdy volby lid nesjednocovaly, ale rozdělovaly. Stavěly se záměrně přehrady mezi jednotlivé vrstvy pracujících, vyvolávaly se národnostní, náboženské i jiné rozpory, dávaly se sliby, které nikdo neměl v úmyslu dodržet.

Z takových voleb vycházel lid oslabený, a to jediné, co zesílilo po volbách, byl pravidelný kapitalistický útlak a vykořisťování pracujících. Není dnes mezi našimi občany jistě nikdo, kdo by si přál návrat k podobným poměrům.

Jednota pracujících a jejich semknutost kolem KSČ není rozhodně nedostatkem socialistické demokracie, jak by to chtěli tvrdit nebo také dokonce tvrdí zahraniční nepřátelé. Naopak, tato jednota ukazuje převahu socialistické demokracie nad licoměrnou demokracií buržoazní. Skutečně demokratický charakter voleb nezávisí na počtu kandidujících stran, který je v kapitalistických zemích výrazem třídních protikladů a celkové anarchie společenského života, ale na skutečné účasti všech pracujících na volbách a výběru nejlepších kandidátů.

Projevem skutečné demokracie nemůže být kapitalistický systém dvou či mnoha stran, který tříští hlasy pracujících a dává jim prakticky vybrat pouze mezi těmi, kdo je budou v příštím období utlačovat. My z vlastní zkušenosti vidíme, že projevem skutečné demokracie je právě jednota pracujících a jejich semknutost kolem KSČ, jednota kovaná proti nepřátelům socialismu a nakonec i v boji proti našim chybám a nedostatkům.

Další upevnění této jednoty, upevnění Národní fronty ve volbách do zastupitelských orgánů a soudů předpokládá nezbytně zvýšenou činnost všech organizací Národní fronty v celé volební kampani. Úkol dalšího upevnění této jednoty zvyšuje též význam odpovědné, politicky citlivé práce orgánů Národní fronty i všech organizací v ní sdružených, v podstatně zvýšené úloze a funkci volených komisí Národní fronty. Tyto komise, jak říká návrh zákona, mají v podstatě dvě funkce. Vedle své dřívější funkce - pod vedením KSČ koordinovat práci společenských organizací a politických stran, připravovat volby, organizovat výběr a navrhování kandidátů, rozvíjet propagační práci za jejich zvolení. Tyto komise Národní fronty ve funkci volebních orgánů se budou starat o organizaci a techniku voleb. Se zřetelem na tak vážné úkoly je potřeba vybírat do těchto komisí osvědčené představitele společenských organizací a politických stran, kteří mají zkušenosti s organizováním voleb a používají plné autority a důvěry občanů.

Volební soustava ČSSR je skutečně lidová a důsledně demokratická a patří mezi nejpokrokovější na světě. Umožňuje plně pracujícím, aby se sami bezprostředně podíleli na přípravě i volbách do všech zastupitelských sborů a okresních soudů. Reálným základem a zárukou naprosté svobody voleb je naše socialistické společenské a státní zřízení.

Volební systém v předkládaném návrhu zákona se dále zdokonaluje tím, že se zvyšuje vliv občanů na výběr kandidátů i na odvolání poslanců, neplní-li dobře svou funkci. To dále prohloubí demokratický charakter našich zastupitelských sborů. Jistě je velmi správné i to ustanovení, kdy při navrhování kandidátů jich bude posuzováno více, aby se mohli pracující shodnout na tom nejvhodnějším z navržených.

Při výběru a navrhování kandidátů bude nutné přihlížet k úkolům, které mají jednotlivé stupně zastupitelských orgánů plnit, a také přihlížet k politickým i odborným znalostem a zkušenostem z veřejné práce. Kandidáty je potřeba vybírat proto odpovědně, aby byli zárukou aktivní práce zvolených orgánů a uměli využívat práv, které jim dává ústava. Na druhé straně by však nebylo správné dogmaticky trvat na tom, že všude musí být navrženo více kandidátů, když je záruka, že se voliči shodnou na jednom, v případě, že po všech stránkách skýtá záruku plnění a vyjadřování zájmů a potřeb těch, kteří mu projeví svoji důvěru.

Určité progresivní prvky v předkládaném zákoně o volbách do zastupitelských orgánů umožňují zjednodušit naši volební soustavu. Např. právně se určuje, že dokud v obcích do 1500 obyvatel, kde bude jen jeden volební obvod, neklesne počet zvolených poslanců pod zákonem stanovené minimum, nemusí se do MNV konat doplňovací volby. Rady MNV v úzké spolupráci s politickými orgány budou proto určovat přiměřeně vyšší počet poslanců nad zákonem stanovené minimum. Budou přitom vycházet z místních podmínek v kádrové situaci v obci. Minimální počty poslanců pro jednotlivé velikostní skupiny obcí se určují se zřetelem na zabezpečení optimálního počtu poslanců, na dělnost zvolených orgánů MNV a přitom se přihlíží k dosaženým možnostem jednotlivých typů obcí.

Přednosti této novely volebního zákona se uplatňují v 10 437 obcích, v nichž žije přes pět miliónů obyvatel. Podstatně ubude doplňovacích voleb, jichž bylo za poslední tři roky existence zastupitelských sborů uskutečněno přes 12 500, z nich do MNV a MěNV téměř 11 250.

V zákoně o volbách se upravují doplňovací volby tak, aby došlo k jejich podstatnému zjednodušení, např. ke zkrácení volební lhůty, možnost konat volbu i ve všední den apod. Uvedené změny vycházejí ze snahy zpružnit a zjednodušit náš volební systém, uplatnit v něm získané zkušenosti a poznatky z praxe, ovšem přitom sledují další prohloubení socialistické demokracie.

Soudružky a soudruzi poslanci! Celá naše společnost si uvědomuje, že volby budou významnou politickou událostí všenárodního charakteru. Je nutno tedy bez odkladu začít s jejich přípravou na platformě celé Národní fronty. Jsme si všichni vědomi toho, že úloha celé Národní fronty a všech organizací v ní sdružených roste a poroste s tím, jak se co nejaktivněji budou podílet na dalším rozvoji socialismu v naší zemi, a přispívat k upevňování moci dělnické třídy i zvyšování účasti pracujících na řízení a správě země.

Několikrát bylo zdůrazněno, že Národní fronta a v ní sdružené politické strany a společenské organizace jsou povolány pod vedením KSČ ještě pronikavěji rozvíjet budovatelské úsilí lidu v boji za socialismus a mír. Zavazuje nás k tomu vítězství slavného Února 1948, jehož 16. výročí v tyto dny naše národy oslavují, zavazuje nás k tomu jednota celého národa, která byla tak manifestačně prokázána ve slavných únorových dnech a v celé minulé historii.

Pevnost našeho socialistického zřízení a síla politicko-morální jednoty lidu je stále solí v očích našich nepřátel. Zejména zahraniční nepřátelé stále spekulují s tím, jak oslabit naše socialistické zřízení a domnívají se, že nejúčinněji mohou působit zanášením různých maloměšťáckých ideologií. Tato spekulace však byla, je a bude naprosto marná.

Budeme dále v pevné Národní frontě vedené KSČ prohlubovat a rozvíjet socialistickou demokracii, dále budeme, opřeni o mezinárodní spolupráci socialistických zemí v čele se Sovětským svazem, úspěšně postupovat k dovršení socialistické výstavby. To přirozeně také znamená, že budeme dále rozvíjet všechny principy, které povedou k dovršení socialistické výstavby a postupnému vytváření předpokladů pro postup ke komunismu.

Proto cílem předvolební kampaně je široce rozvinout účast pracujících na řízení národního hospodářství a správě státu, vidět v rozvoji iniciativy a aktivity lidí hlavní nástroj a prostředek, jak překonávat současné obtíže v rozvoji národního hospodářství a jak co nejlépe splnit letošní plán.

V ní se opět vyjádří nerozborná jednota KSČ a lidu sdruženého v Národní frontě, dále poroste politická a pracovní aktivita občanů, upevní se morálně politická jednota pracujících a bratrský svazek Čechů a Slováků.

Při přípravě voleb soudců půjde i o výchovu pracujících k oddanosti vlasti, věci socialismu a komunismu, k zachovávání zákonů, k ochraně socialistického vlastnictví, k dodržování a upevňování pracovní kázně, k čestnému plnění všech povinností ke státu a společnosti. Přitom bude jistě vhodné a účelné vysvětlovat společnou cestu našich zastupitelských sborů a soudů, vyzvedávat to, co je v jejich činnosti společné a specificky vlastní.

Jsem přesvědčen, že příprava voleb a volby samotné prokáží celému světu, a to velmi přesvědčivě, že srdce Evropy, kterým je naše země, bije jen a jen pro mír, a že je u nás odhodlání mír bránit a ubránit všemi prostředky.

V uplynulé době jsme v našem postupu při socialistické výstavbě dosáhli velikých úspěchů. Řada vážných úkolů je však dosud před námi. Jsou to úkoly reálné a v této době nám všem musí jít o to, aby aktivní tvůrčí přístup k řešení hospodářských úkolů vešel do vědomí a jednání našich občanů. Není pochyb, že společným úsilím všeho našeho lidu, v jednotě Národní fronty pod vedením KSČ budou uskutečněny.

V červnových volbách znovu a s hrdostí vyjádříme své odhodlání ještě rozhodněji postupovat k dovršení socialistické výstavby, znovu vyjádříme slavné vítězství KSČ a jednotné Národní fronty, znovu budeme manifestovat boj za šťastnou budoucnost naší vlasti, za bohatý a šťastný život všech našich pracujících.

Vzhledem k tomu, že návrh zákona obsahuje řadu nových prvků, které prohlubují naši socialistickou demokracii, budeme jistě pro tento zákon jednomyslně hlasovat. (Potlesk.)

Předseda NS Fierlinger: Hlásí se ještě někdo do rozpravy? (Nikdo.)

Do rozpravy se nikdo nehlásí, je tudíž skončena.

Dávám zpravodaji místopředsedovi NS dr. Škodovi slovo k doslovu.

Zpravodaj místopředseda NS dr. Škoda:

Setrvávám na návrhu ústavně právního výboru, poněvadž nebyl doplněn.

Předseda NS Fierlinger:

Můžeme přistoupit k hlasování.

Kdo souhlasí s návrhem zákona o volbách do Národního shromáždění a do národních výborů, nechť zvedne ruku! (Děje se.)

Je někdo proti? (Nikdo.)

Zdržel se někdo hlasování? (Nikdo.)

Děkuji.

Kdo souhlasí s návrhem zákona o organizaci soudů a o volbách soudců, nechť zvedne ruku. (Děje se.)

Je někdo proti? (Nikdo.)

Zdržel se někdo hlasování? (Nikdo.)

Děkuji.

Tím Národní shromáždění schválilo oba návrhy zákonů.

Přistoupíme k projednání třetího bodu pořadu, kterým je

3. Zpráva výboru ústavně právního k vládnímu návrhu občanského zákoníku.

Zpravodajkou je posl. Litvajová, dávám jí slovo.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP