Středa 4. prosince 1963

Naši novátoři našli v Sovětském svazu vždy velmi dobré prostředí a pochopení pro výsledky své práce. Domníváme se, že právě tyto zkušenosti by nám měly být pobídkou, aby se výrobní spolupráce závodů a podniků, ať již ji budou organizovat odbory, či hospodářské orgány, stala širokou základnou naší spolupráce se Sovětským svazem a postupně i s dalšími socialistickými zeměmi.

U příležitosti projednávání protokolu o prodloužení platnosti Smlouvy o přátelství, vzájemné pomoci a poválečné spolupráci mezi ČSSR a SSSR ze dne 12. prosince 1943 považuji za nutné vyzvednout jeho zahraničně politické aspekty. Prodloužení smlouvy, která v letech války posilovala náš lid v boji proti okupantům a ve víře v končené vítězství Sovětského svazu a spojenců ve válce s fašistickými útočníky, má dnes dalekosáhlý význam ve společném boji za mír.

Můžeme fakty doložit, jak na základě toho, že důsledně obhajujeme a vysvětlujeme politiku mírového soužití a řešení mezinárodních sporů bez válek, získává SSSR, Československá socialistická republika i ostatní socialistické země sympatie pracujících celého světa a těší se stále větší důvěře. V letošním roce se zúčastnilo našeho V. všeodborového sjezdu více než padesát delegací ze všech světadílů, které ocenily především to, jak rozhodně a důsledně bojují socialistické státy za mír a dorozumění mezi národy.

Vřele proto vítáme prodloužení Smlouvy o přátelství, vzájemné pomoci a poválečné spolupráci mezi ČSSR a SSSR, neboť umožní ještě houževnatěji a ještě důrazněji probojovávat politiku mírového soužití mezi národy, která se již projevila v podepsání moskevské smlouvy o částečném zákazu atomových pokusů.

Naše bratrské svazky a spolupráce se Sovětským svazem, který je trvalou oporou a zárukou dalšího rozvoje celé socialistické soustavy, přispívají účinně k upevnění jednoty socialistických zemí. To si náš lid plně uvědomuje a proto jsou všechna jeho vystoupení za přátelství a spolupráci se SSSR i ostatními státy socialistické soustavy vždy prodchnuta duchem činorodého socialistického vlastenectví a směřují k posílení principů proletářského internacionalismu, idejí socialismu a komunismu. (Potlesk.)

Předseda NS Fierlinger:

Dávám slovo místopředsedovi NS Fialovi.

Místopředseda NS Fiala: Vážený soudruhu presidente, soudružky a soudruzi poslanci, na úsvitu našich novodobých dějin dostali jsme do vínku vzácný a drahý dar, jaký historie našich národů do té doby nepoznala a který již po 20 let chráníme jako oko v hlavě. Je to čs.-sovětská Smlouva o přátelství, vzájemné pomoci a poválečné spolupráci, jejíž důsledné uplatňování, dík sovětské hospodářské a vojenské pomoci, přineslo našim národům nejen osvobození z nejbrutálnější poroby německého fašismu, ale vložilo vládu našich věcí do rukou těch, jimž po právu patří - do rukou pracujících, kteří jsou a navždy zůstanou hospodáři této země.

Dnes, kdy s upřímnou radostí vítáme skutečnost, že nejvyšší představitelé obou bratrských zemí podepsali 27. m. m. v Moskvě protokol o prodloužení platnosti smlouvy na dalších 20 let, si klademe otázku, jak jsme s tímto vzácným pokladem v uplynulém období hospodařili. A já jsem přesvědčen, že odpověď bude jednoznačně kladná. Vždyť bez blahodárné působnosti této vskutku bratrské slouvy si nedovedeme náš poválečný život ani představit.

Ona se stala nejen základním kamenem naší zahraniční orientace, naší svobody a nezávislosti, ale i nebývalého rozvoje našeho hospodářství, vědy a kultury a šťastného mírového života našeho lidu. Spojenectví se Sovětským svazem a osvobození naší vlasti hrdinnou Sovětskou armádou umožnilo, aby náš lid v duchu Košického vládního programu vykročil na novou vývojovou cestu a namísto neblahé předmnichovské republiky si vybudoval lidově demokratickou a později už socialistickou republiku.

O významu čs.-sovětské Smlouvy napsala krásná slova moskevská "Pravda", která mluví k srdci každého z nás. Cituji: "Bývají události, které jsou zapsány zlatým písmem do dějin vztahů mezi národy a státy. A čím delší doba uplyne od chvíle, kdy se udály, tím jasnější a zřetelnější je jejich význam. V životě národů Sovětského svazu a Československa bylo takovou událostí podepsání Smlouvy před 20 lety. Uplynulých 20 let ukázalo, že Smlouva slouží velikým vznešeným cílům, dalšímu utužování bratrského přátelství a všestranné spolupráce mezi našimi zeměmi, že je důležitým činitelem zachování míru v Evropě.

Tato srdečná slova vyvolávají v nás vzpomínku jak hned po válce Sovětský svaz nezištně poskytoval našim národům materiální a politickou pomoc, o níž zde bylo hovořeno, což vedlo k upevnění naší samostatnosti a ke zvýšení mezinárodní prestiže Československa. Vzpomeňme jen, jak domácí i zahraniční reakce při svých pokusech o obnovení kapitalismu v osvobozené republice narážela na existenci a obsah této spojenecké smlouvy. To se projevilo zejména v únoru 1948, kdy právě existence smlouvy znemožnila zahraniční intervenci západních zemí ve prospěch domácí buržoazie.

A tak pevné přátelství a rovnoprávné rozvíjení spolupráce se Sovětským svazem vytvořilo podmínky pro všestranný a rychlý rozvoj našeho národního hospodářství. Veliká materiální pomoc a nezištné předávání bohatých zkušeností na úseku průmyslu, zemědělství, vědy a techniky, plynulé dodávky potřebného množství surovin, výkonných moderních strojů a zařízení, obilí a potravin, to vše zajišťuje stabilitu našeho národního hospodářství a umožňuje dlouhodobou perspektivu v plánování.

Tato bratrská spolupráce v duchu Smlouvy má zvlášť obrovský význam pro naše průmyslové Ostravsko, kam od sovětských hranic nepřetržitě proudem plynou do našich hutí milióny tun železné rudy a jiných surovin. Jen díky této pomoci mohli jsme v uplynulých létech naše hutní provozy rozšiřovat a vybudovat další hutní kombinát v Ostravě-Kunčicích - NHKG.

Naproti tomu má rozsáhlé strojírenství Severomoravského kraje dlouhodobě zabezpečeno odbyt svých výrobků do Sovětského svazu a ostatních zemí socialistického tábora, čímž je zajištěn i vysoký životní standard našich pracujících.

Také naši horníci získali od sovětských soudruhů již před léty velkou pomoc v dodávce sovětských uhelných kombajnů a v předávání zkušeností sovětských novátorů.

V duchu upřímného přátelství rozvíjí se stále účinněji bratrská družba mezi Ostravou a Volgogradem, uzavřená ihned po skončení války. Výměna zkušeností mezi těmito rostoucími socialistickými městy je oboustranně velmi prospěšná a přináší dobré výsledky, zejména na úseku městské správy.

A tak bych mohl pokračovat ve výpočtu kladů, které naše vzájemné přátelské svazky našemu Severomoravskému kraji, který je pokryt stovkami hrobů sovětských osvoboditelů, přinášejí.

Avšak jistota, že dostaneme vždy včas potřebné suroviny a že budeme moci na základě vzájemných výhod dále rozšiřovat naše obchodní vztahy, jak o tom svědčí nedávno podepsaný obchodní protokol v Moskvě a dohoda o vytvoření čs.-sovětské mezivládní komise pro hospodářskou a vědeckotechnickou spolupráci, nám dávají nejlepší radostné vyhlídky i do budoucna.

Sovětský svaz ve všech situacích dokázal a dokazuje, že je nejlepším přítelem našich národů, na něhož se můžeme vždy a za všech okolností zcela spolehnout. Jsme hrdi na to, že existence našich národů je nerozlučně spjata s osudy národů Sovětského svazu svazkem upřímného přátelství a bratrství, provázeného vzájemnou láskou a úctou. Víme, že jen hospodářská a vojenská síla Sovětského svazu a zemí socialistického tábora je s to zabránit západním válečným maniakům a západoněmeckým revanšistům rozpoutat jadernou válku a donutit je k rozumné mírové spolupráci. Vždyť naše země nechtějí měřit své síly s kapitalismem válkou, ale v ekonomickém soutěžení. A tu jsme přesvědčeni, že socialistický řád bezpečně zvítězí.

Toho jsou si vědomi i naši pracující v Severomoravském kraji, kteří prodloužení platnosti Smlouvy přijali s nadšením, ale také s odhodláním vypořádat se s úkoly letošního roku nejen co do množství, ale i co do kvality, sortimentu i hospodárnosti a připravit tak podmínky pro plynulé plnění plánu v příštím roce. Vzorným příkladem jdou v čele naši horníci a technici, kteří nejen dosáhli vrcholných světových výkonů v těžbě uhlí kombajny, ale i v nejvyšší denní těžbě v historii revíru vůbec. Je jistě radostnou skutečností i to, že svůj letošní závazek, daný straně a vládě, dát našemu národnímu hospodářství 200 000 tun uhlí nad plán, překročili už na 369 630 tun. Avšak ani naši hutníci, stavbaři a zemědělci nechtějí zůstat pozadu a snaží se s úkoly letošního roku čestně vypořádat.

Soudružky a soudruzi poslanci! Letošní mohutné a radostné oslavy 46. výročí VŘSR a celý průběh Měsíce ČSP, v jehož závěru s vděčností a láskou vzpomínáme slavného 20. výročí čs.-sovětské Smlouvy, dokazují, že náš lid je pevně odhodlán jít dále pod vedením KSČ v nerozborné jednotě s bratrským Sovětským svazem vpřed k společně vytčeným cílům: ke komunismu - ke štěstí a radosti lidu - k zabezpečení světového míru.

Proto, soudružky a soudruzi poslanci, v souladu s pocitem a vůlí našich voličů budeme pro schválení protokolu o prodloužení československo-sovětské smlouvy na dalších 20 let radostně hlasovat. (Potlesk.)

Předseda NS Fierlinger:

Dávám slovo posl. Chlebcovi.

Posl. Chlebec: Vážené súdružky a súdruhovia!

Dvadsaťročná skúsenosť z československo-sovietskych vzťahov preukázala, že sa zmluva o priateľstve, vzájomnej pomoci a povojnovej spolupráci z roku 1943 plne osvedčila. Je dôkazom toho, že sa stala zmluvným výrazom bratskej spolupráce a pevného spojenectva medzi národmi našich krajín a základnej orientácie našej zahraničnej politiky. Vďaka tomu sa naše dnešné postavenie podstatne líši od postavenia predmníchovského buržoázneho Československa jak vo vnútornej politickej a ekonomickej situácii a sile, tak v zahraničnej politike, ktoré bolo potom vydané na milosť a nemilosť a politickým záujmom západných imperialistických mocností.

Dvadsať rokov, ktoré uplynuli, od podpísania zmluvy plne ukázali silu a význam nášho priateľstva a spojenectva so Sovietskym sväzom. Veď len vďaka tomuto spojenectvu mohol československý ľud nastúpiť správnu cestu budovania socializmu, odraziť pokusy vnútornej a zahraničnej reakcie v roku 1948 a zvrat pomerov našej krajiny a vybudovať pevné základy našej dnešnej socialistickej spoločnosti.

Spolupráca a bratská družba našich národov na základe zmluvy bola veľkým a všestranným prínosom osobitne pre nás, pre pracujúcich na východnom Slovensku. Veď práve na základe bratskej spolupráce a vzájomnej pomoci sme len v našom kraji vybudovali celý rad zariadení a denne doslova "plným priehrštím" poberáme dobrú pomoc pre náš ľud zo sovietskej strany. Nebyť tejto zmluvy neboli by sme nikdy stavali napr. taký závod, ako sú Východoslovenské železiarne, na ktorých nám od prípravy projektov až po výstavbu prevádzok pomáhali a pomáhajú sovietski ludia. Aj tu sa treba poďakovať Sovietskemu sväzu za včasnú dodávku projektov, zariadení na päťstolicový tandém a iné zariadenia, za osobnú pomoc odborníkov typu inž. Korobova, jednoho z najpoprednejších metalurgov Sovietskeho sväzu, ktorý nám priamo na stavbe denne pomáha riešiť problémy. Za pomoci Sovietskeho sväzu a priamej jeho účasti sme vybudovali ropovod "Družba", ktorý nám pomohol riešiť nielen dostatoky ropy, ale umožnil znížiť potrebu pracovných síl a zariadení na jej prekládku a dopravu do závodov ČSSR. Za pomoci sovietskeho ľudu budujeme dnes elektráreň vo Vojanoch na 660 megawatov na bázi čierneho uhlia a antracitu, zo Sovietskeho sväzu, ktoré budeme dostávať po širokej koľaji až priamo do elektrární.

Bratskú pomoc a dobrú spoluprácu vidíme najkonkrétnejšie v našom prekladišti v Čiernej nad Tisou. V tomto "suchom prístave", ako to my hovoríme v našej republike, prekladáme za 24 hodín 30 a niekedy až 40 tisíc ton substrátov, medzi nimi pre náš život tak dôležitých, ako je mäso, maslo, obilie, ruda, základné výrobky čiernej metalurgie, drevo a ďalšie. Naša hospodárska spolupráca sa ďalej a stále prudko rozvíja, lebo keď sme v roku 1951 doviezli z SSSR prakticky hlavné suroviny asi za 2 miliardy Kčs, tak tohto roku dovezieme už za 10 miliard Kčs a predpokladáme, že v roku 1970 to bude dvarazy viac.

Ako vieme, pri podpísaní zmluvy bola zároveň podpísaná aj dohoda o výstavbe širokorozchodnej trate cez východoslovenské prekladištia z Užhorodu do Hanisky, do priestoru VSŽ.

Pracujúci a komunisti na VSŽ a dopraváci v Čiernej nad Tisou po zverejnení tohto dohovoru s nadšením diskutovali na svojich pracoviskách a vyslovili plný súhlas a vďaku s takým rozhodnutím, lebo jedine tak je záruka, že môžeme zvládnuť úlohy v doprave a dostatok rudy pre hutné závody ČSSR. Toto by sme boli ťažko dokázali aj pri ďalšoj akejkoľvek úprave v Čiernej nad Tisou. Veď sme denne svedkami, aké veľké úsilie musí byť vynaložené napríklad u zásobovania rudou, keď treba previesť za 24 hodín aspoň 20 tisíc ton a ako by to vyzeralo asi potom, keď potreba rudy pre VSŽ si vyžiada doviesť až o trikrát viac rudy, ako dovážame teraz, aby bola krytá potreba kapacity, ktorú tento závod bude mať už v roku 1970. Preto sme vďační aj za tento dohovor podpísaný v Moskve a poskytnutú pomoc ktorej sa nám dostalo aj expertízou nejzodpovednejších súdruhov - dopravákov zo Sovietskeho sväzu, odmeníme sa snaživou prácou. S láskou a vďakou a plnou zodpovednosťou sa pustíme do práce, aby široká koľaj bola vybudovaná čo najrýchlejšie.

Postavenie širokorozchodnej trate zníži pôvodny beh vozňa v dráhe, ušetria sa veľké náklady na prekládku tým, že sa umožní prekladať a vykladať ruda na homogenizačných skládkach rudy pri VSŽ a docieli sa pri triedení rudy kvalitnejšia oceľ.

My na východe našej vlasti - ČSSR máme najlepšie možnosti sa stretávať so sovietskými ľuďmi, poznať ich veľkú horúcu lásku, ktorú prechovávajú k našim pracujúcim. Dôkazom toho je pomoc pri výchove pracujúcich, skúsenosti z agitačnej a propagandistickej práce je družba Východoslovenského kraja so Zakarpatskou oblasťou sovietskej Ukrajiny. Súdruhovia nám s vďačnosťou odovzdávajú všetko čo je u nich progresívneho a s uznanim ocenia výsledky našej práce a vďačne si vezmú všetko to, čo vidia u nás ako progresívne pre svoju prácu či už pri výchove, alebo v oblasti ekonomiky. Od soboty 30. novembra do 2. decembra t. r. bola u nás 35členná delegácia, ktorá priniesla z Moskvy až do Košíc "Štafetu priateľstva a mieru, ktorá bola vedená hrdinom, partizánskym veliteľom súdruhom Kovpakom. Masy pracujúcich v Košiciach, Závode Chemko Humenné, JRD Šarišská Michaľany, na VSŽ ich obklopili láskou a vďakou. Súdruh Kovpak a ďalší členovia sovietskej delegácie sa s uznaním vyslovili o úspechoch, ktoré dosahujeme v industrializácii východného Slovenska a prosili, aby sme odovzdali aj ich slová vďaky strane a vláde za vybudované pomníky na Dargove, vo Svidníku a na Dukle, kde sa rodila naša sloboda a spoločná cesta k dnešnému nášmu štátnemu životu, cesta k socializmu, ktorej sme museli zaplatitť daň najväčšiu - životy tisícov najlepších synov nášho národa, ale hlavne sovietskeho ľudu. Na to nikdy nezabudneme a pre to pôjdeme pevnou cestou po vytýčenom cieli "So Sovietskym sväzom na večné časy." Takúto a ďalšiu pomoc a lásku pociťujú a poznajú aj v ostatných krajoch našej republiky. Preto a pre ďalšie, nám všetkým známe, vidíme, že aj obnovená zmluva na ďalších 20 rokov nie je len formálnym a proklamačným dokumentom, ale že má konkrétny obsah jak v oblasti politickej, tak aj v oblasti ekonomiky - teda, že je to zmluva pre nás výhodná a historicky dôležitá. Ona a naše pevné, už vybudované priateľstvo, sú zárukou nášho ďalšieho radostného života. Je to preto, že na jej podklade je možná vzájomná, trvalá, tesná spolupráca, čo nám umožňuje pevne kráčať v mierovej politike, pevne stáť proti silám imperializmu, osobitne nemeckého militarizmu a hrozbe nukleárnej vojny.

Pretože obyvatelia nášho kraja, ale aj celej republiky sú si plne vedomí čo pre nás znamená nerozborné priateľstvo a spolupráca so Sovietskym sväzom, vyjadrená v protokole a zmluve, plne sa staviam za návrh a vďačne budem zaň hlasovať. (Potlesk.)


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP