Úterý 12. května 1959

Dalším problémem, kterým se zabýváme, je využití elektrárenských popílků. Využití těchto popílků je nutné jednak z toho důvodu, že znečišťuje naše města, popřípadě vyžaduje velké náklady tam, kde se provádí usazování do kalových polí, a jednak proto, že to je cenná surovina, vhodná pro výrobu lehkých betonů, popřípadě pro výrobu směsných cementů. Výzkum v tomto směru jsme zaměřili tak, aby bylo možno vyrábět lehké kvádry s nejmenšími investicemi a v nejkratším termínu, a jednak tak, abychom mohli odstranit nedostatek cementu.

I když se zde potýkáme s problémy řezání těchto tvárnic, zahájili jsme již výrobu a předpokládáme, že budeme vyrábět z těchto kvádrů zdivo, které přinese úsporu na nákladech proti cihelnému zdivu 45 cm silnému 30 Kčs. Dále tento pěnobeton o nižší objemové váze budeme využívat na výrobu izolačních desek. I tuto výrobu jsme již zahájili.

Také v konstrukčních systémech typů provádíme nové návrhy, které mohou přinést podstatné úspory v bytové výstavbě. Tak např. byl navržen nový prototyp obytného panelového domu G-59 a montované rodinné domky. Podle předběžných kalkulací vycházejí nám rodinné domky na 6070 tisíc Kčs a byty v panelovém domě G-59 na 65 000 Kčs. I když jsou kritizovány některé detaily, jako např. u panelového domu WC v koupelně apod., které jsou výsledkem řešení typových instalačních jader celostátního významu a které lze postupně vyřešit tak, aby vyhovovaly i v tomto směru, bylo konstatováno v závěrečné oponentaci typu G-59 za účasti všech zájmových zástupců jak ministerstva stavebnictví, tak KNV i výrobních podniků, že po technické stránce má návrh vysokou úroveň, a to zejména proto, že jasně je oddělena funkce nosná od funkce výplně, čímž se dochází k vylehčení stavby a k dodržení požadavků tepelně izolačních.

Proto také tyto návrhy jistě podstatně přispějí k zprůmyslnění bytové výstavby, a to nejen v našem kraji, kde již bude letos první prototyp postaven, ale i v ostatních krajích ČSR.

V kraji budeme většinu bytové výstavby provádět proudovou metodou, někde, jako v okrese Gottwaldov, později Holešov a Kroměříž panelovým způsobem s rychlostí 21/2 bytové jednotky denně. Jinde, jako v okrese Hodonín a Kyjov z cihlobetonu, později i v Hradišti a v Uherském Brodě. I na okresech Valašska plánujeme panelovou výstavbu proudovou metodou, která nám zajistí zvyšování produktivity a snižování nákladů.

Tolik ve stručnosti k tomu, co chceme dělat v našem Gottwaldovském kraji. Samozřejmě, že se musíme přitom zamyslit i nad dosavadním způsobem řízení, nad dosavadní organizací stavebně montážní a zkoumat, zda dnešní způsob řízení a organizace odpovídá tak velkým úkolům. Pravděpodobně budeme muset postupně ještě více decentralizovat pravomoc a i prostředky na nižší útvary s určením optimálního objemu výroby s ohledem na nové způsoby stavění a důsledným zaváděním chozrasčotu a působením normativů hmotné zainteresovanosti jak útvarů, tak i osobní dosahovat zvýšení hospodárnosti a tím žádoucího snižování nákladů na výstavbu bytových jednotek.

Nebude to úkol lehký, snadný. Ale máme dobré lidi, dobré pracovníky. Vždyť už se naši pracující zavázali, že plán bytové výstavby v Gottwaldovském kraji a na Ostravsku splní do konce listopadu a bytovky odevzdané v prosinci odevzdají nad stanovený plán. Mládežníci na podnikovém ředitelství Pozemních staveb postaví sami vlastními silami 6 bytových jednotek, a tak bych mohl uvádět další důkazy.

A s takovými lidmi, kteří vědí, co pro nás všechny znamená dovršení socialismu v naší vlasti, jak to přispěje k zvyšování životní úrovně a zajištění míru, je možno plnit i těžké úkoly, úkoly nesnadné. My je také splníme. (Potlesk.)

Podpredseda Valo: Ďalším prihláseným rečníkom je posl. Fišarová. Dávam jej slovo.

Poslankyně Fišarová: Soudruzi a soudružky, poslanci!

V souladu s historickým úkolem dovršení výstavby socialismu vytyčeným XI. sjezdem Komunistické strany Československa je významnou součástí zvyšování hmotné a kulturní úrovně lidu zvýšení úrovně bydlení. Naše socialistické společenské zřízení pokládá péči o zvyšování životní úrovně lidu za svůj nejvlastnější a nejpřednější úkol. Péče o zvýšení životní úrovně zahrnuje široký okruh potřeb člověka. Zajištění dobrého bydlení patří však jistě na přední místo. Jak by ne! Vždyť se zde tráví značná část života a každého dne. A nám jde o to, aby každý bydlel přiměřeně a dobře. Výstavba nových bytů je především problémem mladých lidí. Nebylo vždy tak, aby vláda měla na zřeteli, jak lidé bydlí. Za první republiky byla úroveň bydlení velmi nízká. Kapitalisté na bydlení dělníků vynakládali jen to nejnutnější. Byt o kuchyni a pokoji bez příslušenství byl tehdy přepych. Tak např. z celkového počtu bytů v našem Pardubickém kraji plných 63,5 % tvořily byty o jedné místnosti nebo o kuchyni a pokoji. Pouze 28 % bytů máme o kuchyni a dvou pokojích. Proto usnesení ÚV KSČ stavět byty o průměrné ploše 37 m2 v městě a 45 m2 na vesnici je správné a umožní nám v Pardubickém kraji zvýšit podíl dvouapůlpokojových bytů event. třípokojových bytů na celé nové výstavbě. Pokud se týče vybavení, máme už z celkového počtu nových bytů 70 % bytů vybaveno ústředním topením, koupelnami, teplou a studenou vodou, elektrickými sporáky, ledničkami. Jde nám nyní o to, abychom využili iniciativu lidu zaměřenou ke zlepšení stávajícího bytového fondu. A to ať již jde o přístavbu nebo přestavby umožňující zřízení koupelen, klozetů nebo jiného vybavení bytu. V tomto směru bytové úpravy zaměříme se na naši socialistickou vesnici. Dnes po založení JZD máme zbytečná zařízení na vesnici, která dříve sloužila individuální zemědělské výrobě a jsou dnes nevyužita. Adaptací těchto objektů získali bychom krásné moderní byty, a pokud nejsou schopna tato zařízení nějaké úpravy, jejich likvidací získali bychom mnoho dobrého stavebního materiálu na výstavbu a úpravu bytů jiných družstevníků. Další možnost je ze získaného materiálu zajistit výstavbu nových veřejných budov, jako kulturních domů, jeslí, mateřských škol, tělocvičen, a tak by byla zajištěna možnost kulturního života vesnice. Znamenalo by to rovněž uvolnění objektů obytných od nehygienických a nevzhledných přístavků a zlepšil by se tak vzhled celé obce. Naše vláda má zájem, jak družstevníci na naší vesnici bydlí a umožňuje zájemcům zápůjčku 10 000 Kčs na úpravy bytů. Tak odstraníme rozdíl ve vybavenosti bytů ve městě i na vesnici. Znamená to další zvýšení kultury naší vesnice o kulturu bydlení.

Nová plánovací metodika klade veliký důraz na ekonomii bytové výstavby, abychom stavěli co nejlevněji a za svěřené prostředky mohli postavit co nejvíce bytů. Pardubickému kraji podařilo se snížit náklady na bytovou jednotku od r. 1956 zhruba o 35 %. V r. 1958 činil průměrný náklad na komplexní bytovou jednotku 77 000 Kčs proti schválenému celostátnímu limitu 105 000 Kčs. V r. 1959 chceme dosáhnout dalšího snížení, a to na 72 000 Kčs při zachování všech vymožeností vybavení krásného a pohodlného bydlení. Přitom zásadně se dodržuje usnesení vlády o výsledcích prověrky investic z minulého roku. Nejen, že náklady se nepřekračují, ale navíc jsme ušetřili již 1 700 000 Kčs, za které postavíme další bytové jednotky. Musíme si přiznat, že při snaze uspořit dopustili jsme se ze začátku také některých chyb. Tak např. u některých objektů projektanti nenaplánovali rolety a jak takový objekt večer vypadá, dovede si každý z vás představit. Tyto drobné nedostatky odstraňujeme a stavíme krásné, slunné a veškerým pohodlím vybavené byty, o jakých se nám v minulosti ani nesnilo. Nedostatek je, že nedovedeme ještě využít podlaživost. A docela správná je kritika, že naše výstavba je příliš nízká. Zvýšením podlaživosti na blocích jednotlivých domů dosáhneme i snížení průměrných nákladů na jeden byt a o to nám především jde.

Soudruzi a soudružky! Tak krásné a vybavené byty, v jakých bydlí naši dělníci, nestavěli kapitalisté pro dělnickou třídu za první republiky a nestaví ještě dnes kapitalisté ve Francii a v západním Německu. Ve Francii i v západním Německu musí nájemník do bytu investovat. Musí si tam dát podlahu, kamna, lustry, rolety a neexistuje vůbec vestavěný nábytek jako u nás, kdy kuchyně jsou plně vybaveny veškerým pohodlím. Toho si musíme vážit, neboť kultura bydlení je u nás na vysokém stupni. Je však třeba vychovat našeho člověka k tomu, aby tak, jak má upravený a udržovaný svůj byt, pečoval a udržoval čistotu na chodbách, ve společných prádelnách, sušárnách a před domem. Proč necháváme kola a kočárky na chodbách, když máme pro tyto věci vyhrazený prostor v suterénu? Jak krásně působí na návštěvníka, který přijde a vidí novou čtvrť sídliště krásných domů a před domy upravené trávníky, květinové záhony, vysázené okrasné stromy apod. Takto upravené prostředí zpříjemňuje dvojnásob bydlení a o to nám především jde. Chceme, aby se člověk, který se vrátil z práce, cítil ve svém okolí šťastný, spokojený. Bylo by správné, aby v každém domě byla komise pro údržbu domu a okolí, která by byla nápomocna při údržbě všech těchto zařízení a pomáhala nám vyřešit tento aktuální problém. MNV, které vlastně mají na starosti obhospodařování bytového prostoru, musí dbát na to, aby všechny bytové jednotky, které byly propůjčeny za kancelářské místnosti, byly v době co nejkratší vráceny svému původnímu účelu, tj. bydlení.

Výstavbu plánovaných bytů nebudeme moci zajišťovat tradičními způsoby. Ústřední výbor strany ve svém usnesení postavil před volební organizaci úkol snížit pracnost bytové výstavby, snížit počet hodin vynaložených na stavbu jednoho bytu. To je možné zajistit, bude-li uplatněna nová technologie ve stavebnictví a bude-li použito nových hmot. Proto už dnes se zabývá stavební výroba spolu s KNV a Krajským svazem stavba otázkami zavedení nové technologie celopanelové výstavby a technologie výstavby za pomoci posuvného bednění. V Pardubicích se připravuje výstavba prototypu vyšší obytné budovy konstrukčně provedené tažným bedněním, na které bude vyzkoušena celá řada nových náhradních materiálů. Zejména zde bude využito pomoci výzkumníků z oboru chemie.

Díváme-li se perspektivně na naši bytovou výstavbu, stavíme už dnes byty, ve kterých budou bydlet naši lidé, kteří budou žít v komunistické společnosti. Bude to v době, kdy bude krátký pracovní den a člověk bude mít možnost v plné míře využít prostředí, ve kterém bydlí, a všech zařízení, která budou blízko jeho bydliště, jako kulturní a osvětové domy, které dnes budujeme nejen ve městech, ale i na vesnicích. Bude proto také docela správné, když vybavíme naši bytovou výstavbu v co největší míře lehce přenosnými příčkami, takže byt bude tvořit jediný obytný prostor s pevným jádrem sanitních instalací, přičemž rozdělení tohoto prostoru bude možno podle potřeby lehce upravit.

V současné době naše ženy vedou široké diskuse, zdali navrhované typy bytové výstavby, které počítají s výstavbou půlpokojů, jsou správné či ne. Zde bych chtěla zdůraznit, že je to vhodná možnost zlepšení bytů vícečlenné rodiny s dětmi nebo se starými rodiči.

Vzpomeňme si, kolik žen stále ještě trvá na tom, že nejlepší je velká kuchyň - kuchyň obytná. Když se zeptáme těch žen, které v moderních bytech bydlí, jsou naprosto spokojeny s malou kuchyní, která má velké výhody. Je to vlastně vestavěné zařízení, kterého používáme při přípravě jídla pro rodinu. Je zde vše po ruce, není třeba zbytečného pobíhání po kuchyni. Rodina má možnost v daleko větší míře využít ostatních místností a hlavně obývacího pokoje, který je zařízen a vybaven pro pohodlí všech členů rodiny. A tak je to i s navrhovanými půlpokoji a velikostí obytných místností vůbec. Jde zde hlavně o to, abychom nové byty vybavili nejen vhodným nábytkem, ale nábytek účelně rozmístili, aby se v bytě pohodlně bydlelo. Je nesprávné, nakupují-li mladí lidé nábytek předem před přidělením bytu, kdy neznají rozměry bytu, ani položení bytu a dělá jim potom obtíže rozmístění nábytku. Musíme tedy vychovávat naše lidi k tomu, aby nakupovali nábytek, až po přidělení bytu. Zavedení ústředního topení v nových bytových jednotkách dovedou ocenit jenom ti, kteří mají možnost této výhody využívat. Představme si ale tu výhodu, až nebudeme muset vytápění řešit v každém objektu zvlášť, co uspoříme místa a nákladů, které budeme moci využít na další rozšíření bytového fondu. V budoucnu se počítá, že celá města budou vytápěna přímo z jednoho místa, z elektrárny. U nás v Pardubickém kraji je plánována výstavba velké plynosilikátovny v Opatovicích, která bude vytápět obě krajská města - Pardubice i Hradec Králové.

Dnešní výhledový plán bytové výstavby odstraňuje dřívější nedostatky, které nezajišťovaly občanskou vybavenost sídlišť veřejnými institucemi. Přesto nemůžeme být s výstavbou občanské vybavenosti spokojeni. Zde bych chtěla ukázat na jeden špatný příklad výstavby sídliště v pardubické Dukle. Pardubická Dukla byla stavěna velmi úspěšně proudem. Poslední byty byly dokončeny v r. 1957. A dodnes se v sídlišti budují některá občanská zařízení, jako jesle, mateřská škola, restaurace a s výstavbou kulturního domu a kina se započne teprve v letošním roce. Vše je v lidech. A obyvatelé této čtvrti vyvinuli málo iniciativy k tomu, aby svépomocí si některá zařízení sami postavili. Brány pro iniciativu pracujících jsou otevřeny dokořán. A tak máme také dobré příklady iniciativy lidu v budování kulturních a sociálních zařízení. Okres Holice neměl kulturní stánek. Z rozhodnutí občanů přikročili ke stavbě kulturního domu svépomocí. Náklad 2 1/2 miliónu korun, celková hodnota díla 5 miliónu korun. Na této stavbě bylo již odpracováno několik desítek tisíc dobrovolných hodin a kulturní dům bude v roce 1960 sloužit svému účelu. Ve Skutči si svépomocí postavili mateřskou školu, náklad 700 000 Kčs, hodnota díla 1 200 000 Kčs. V horském městečku Proseči bude výstavba mateřské školy. Náklad 640 000 Kčs, hodnota díla 1 062 000 Kčs. Stavba byla slavnostně započata 9. května, v den našeho 14. výročí osvobození Sovětskou armádou, kdy všichni občané manifestačně nastoupili a zahájili výstavbu mateřské školy pro své děti. A tak bych mohla ukázat na desítky dobrých příkladů iniciativy našich občanů, kteří s radostí a láskou budují krásné kulturní domy, dětské jesle, mateřské školy, úřadovny místních národních výborů, tělocvičny, dětská hřiště apod. Zapojení občanů do této výstavby má velký politický i ekonomický význam. Politický význam je v tom, že nám pomáhá vychovávat občany k poměru k těmto zařízením, lidé si váží své vlastní práce, váží si i práce druhého. A dovedou také správně ocenit velké klady našeho socialistického hospodářského zřízení. Za druhé tím ušetříme prostředky, které můžeme použít pro urychlení bytové výstavby.

Závažným problémem stále zůstává údržba stávajícího bytového fondu. Naše okresní stavební podniky nestačí zajišťovat požadavky občanů na nutnou generální údržbu. V r. 1957 okresní stavební podniky překročily plán generální údržby o 16 miliónů korun a přesto ještě nebylo splněno požadavků více než za 7 miliónů korun. Tento stav způsobuje, že nejsou čerpány finanční prostředky na opravu bytového fondu, které plánují národní podniky a domovní správy při národních výborech a že není zajištěna vůbec generální údržba domů soukromých majitelů. Zde bylo by třeba do budoucna zajistit správný růst kapacity těchto okresních stavebních podniků a tak zabránit oprávněným stížnostem na nedostatečné provádění generální údržby dosavadního bytového fondu.

Drobnou stavební údržbu pomáhají nám zajišťovat zařízení místních národních výborů služeb pro obyvatelstvo, která je všemi našimi občany velmi vděčně přijímána.

Odstranit bytovou tíseň a zajistit dostatečný počet bytů a všech ostatních kulturních a sociálních zařízení je úkol veliký, který vyžaduje spolupráci všech občanů naší republiky a musí se stát úkolem všenárodním. Svědčí to o velké péči o potřeby člověka, která je vlastní jen našemu socialistickému zřízení. Svědčí to o mírumilovném úsilí naší země, svědčí to o převaze socialismu nad kapitalismem. Socialistický svět, který má před sebou tak skvělé perspektivy, vyřeší každý problém, vyřeší i bytový, byť přitom bude třeba vynaložit mnoho úsilí. Stojí však za to pustit se do takového díla.

Před námi je jasný a ušlechtilý cíl. Dokončit socialistickou výstavbu. Abychom tohoto cíle dosáhli, musíme dobře pracovat. Taková práce člověka povznáší, přináší mu uspokojení a štěstí.

Proto, soudružky a soudruzi, jsou síly socialismu mohutné, den ze dne rostou, jim patří budoucnost. (Potlesk.)

Podpredseda Valo: Ďalším prihláseným rečníkom je posl. Josef Zedník. Dávam mu slovo.

Poslanec Josef Zedník: Soudruzi poslanci!

Projednáváme-li dnes formou zákona velmi významnou součást celkového souhrnu opatření ÚV KSČ ke zlepšení životní úrovně pracujících, pak jsme si všichni plně vědomi, že jde o veliký úkol, k jehož realizaci je třeba využít všech finančních i materiálových zdrojů s využitím iniciativy co největšího počtu občanů. Proto vedle dosavadních forem bytové výstavby státní, podnikové a soukromé bude zavedena dnešním schválením zákona i výstavba družstevní.

Zvláště u družstevní výstavby vycházíme ze správného požadavku, aby také občané přispěli v rozsahu svých možností svými finančními prostředky na bytovou výstavbu.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP