Čtvrtek 19. prosince 1957

Zákon

ze dne ........................ 1957

o estrádách, artistických produkcích a lidové zábavě.

Národní shromáždění republiky Československé usneslo se na tomto zákoně:

§ 1

Úvodní ustanovení

Účelem tohoto zákona je upravit organisaci veřejné estrádní a artistické činnosti, jakož i pořádání lidových zábav tak, aby bylo zajištěno soustavné zvyšování jejich ideové a umělecké úrovně.

Organisace pro činnost estrádní a artistickou

§ 2

(1) Řídit a organisovat estrádní činnost v kraji přísluší krajským jednatelstvím zřízeným podle § 3 zákona č. Sb., o koncertní a jiné hudební činnosti; svěří-li rada krajského národního výboru řízení a organisování koncertní činnosti v kraji krajskému symfonickému orchestru, zřídí jako součást některého krajského kulturně osvětového zařízení krajské jednatelství k řízení a organisování estrádní činnosti v kraji.

(2) Úkolem organisací uvedených v odstavci 1 bude zejména

a) pečovat o ideovou a uměleckou úroveň estrádní činnosti,

b) napomáhat pořadatelům veřejných produkcí v kraji při organisování estrád,

c) pořádat veřejné estrádní produkce v kraji a nabízet takové produkce jiným pořadatelům,

d) zprostředkovávat pořadatelům veřejných produkcí vystoupení estrádních umělců, artistů a jejich souborů.

§ 3

Ministr školství a kultury zřídí v dohodě s ministrem-předsedou státního úřadu plánovacího a s ministrem financí pro obor estrád organisaci, jejímž úkolem bude zejména

a) pečovat o umělecký a ideový růst estrádních umělců,

b) napomáhat krajským jednatelstvím při organisování estrád,

c) vytvářet vzorné programy a zajišťovat je přednostně pro krajská jednatelství,

d) zprostředkovávat krajským jednatelstvím umělce, které zaměstnává nebo eviduje,

e) pořádat veřejné produkce v rozsahu určeném statutem,

f) uskutečňovat a organisovat veškerá vystoupení zahraničních estrádních umělců, artistů a jich souborů v tuzemsku a domácích estrádních umělců, artistů a jich souborů v zahraničí.

§ 4

Pověřenec školství a kultury může v dohodě s pověřencem- předsedou Slovenského plánovacího úřadu a s pověřencem financí zřídit na Slovensku pro obor estrád organisaci pro plnění úkolů uvedených v § 3 písm. a) až e), nebo může pověřit jejími úkoly některé kulturně osvětové zařízení nebo jinou organisaci z oboru své působnosti.

§ 5

(1) Organisace zřízené podle §§ 3 a 4 jsou právnické osoby. Jejich úkoly blíže vymezí a jejich uspořádání a způsob hospodaření upraví statut, který vydá, pokud jde o organisaci zřízenou podle § 3, ministerstvo školství a kultury v dohodě se státním úřadem plánovacím, s ministerstvem financí a s ústředním výborem odborového svazu, pokud jde o organisaci zřízenou podle § 4, pověřenectvo školství a kultury v dohodě se Slovenským plánovacím úřadem, s pověřenectvem financí a se Slovenským výborem odborového svazu.

(2) Pokud tento zákon nebo statuty nestanoví jinak, platí pro tyto organisace obdobně předpisy o národních podnicích s tím, že se tyto organisace nezapisují do podnikového rejstříku.

§ 6

(1) K organisování a provozování činnosti artistické zřídí ministr školství a kultury v dohodě s ministrem financí z dosavadního národního podniku Československé cirkusy, variété a lunaparky organisaci, jejímž úkolem bude zejména pořádání hodnotných veřejných produkcí cirkusových.

(2) Organisace zřízená podle odstavce 1 je právnická osoba. Její úkoly blíže vymezí a její uspořádání a způsob hospodaření upraví statut, který vydá ministerstvo školství a kultury v dohodě se státním úřadem plánovacím, s ministerstvem financí a s ústředním výborem odborového svazu. Pokud tento zákon nebo statut nestanoví jinak, platí pro tuto organisaci obdobně předpisy o národních podnicích s tím, že se nezapisuje do podnikového rejstříku.

§ 7

(1) Zprostředkovávat vystoupení účinkujících smějí toliko organisace uvedené v §§ 2 až 4; zprostředkování vystoupení účinkujících při veřejných produkcích nesmí být soukromě výdělečnou činností.

(2) Pořadatelé veřejných produkcí a podniků lidové zábavy jsou však oprávněni sami sjednávat vystoupení estrádních umělců, artistů a jich souborů.

(3) Ministerstvo školství a kultury se zmocňuje, aby v dohodě se státním úřadem plánovacím a s ministerstvem financí vyhláškou v Úředním listě stanovilo podle potřeby pro některé obory uměleckých vystoupení povinné zprostředkování.

§ 8

Vystoupení estrádních umělců a artistů, kteří jsou zaměstnanci divadel, estrádních a artistických souborů nebo kulturně osvětových zařízení, lze sjednávat jen prostřednictvím jejich zaměstnavatelů; zaměstnavatelé jsou při tom povinni pečovat o uměleckou a ideovou úroveň těchto vystoupení a dbát, aby byly zachovávány předpisy o odměnách za tato vystoupení.

Pořádání veřejných produkcí a podniků

lidové zábavy a dozor na ně

§ 9

(1) Veřejnými produkcemi podle tohoto zákona jsou veřejnosti přístupná vystoupení estrádních umělců a artistů (veřejné produkce estrádní) nebo samostatná vystoupení artistů (veřejné produkce artistické), pokud nejde o koncertní a jiné hudební produkce nebo o představení divadelní a filmová. Za veřejné produkce artistické se považují i veřejnosti přístupná vystoupení cirkusová a varietní, jakož i všechna jiná vystoupení podobné povahy.

(2) Podniky lidové zábavy se rozumějí zejména lidové slavnosti, taneční zábavy, lunaparky a pod.

§ 10

(1) Pořadateli veřejných produkcí a podniků lidové zábavy mohou být zejména kulturně osvětová zařízení národních výborů, dobrovolné společenské organisace i jejich složky, jednotná zemědělská družstva a podniky socialistického sektoru z oboru pohostinství, lázeňské péče a cestovního ruchu.

(2) Veřejné artistické produkce mohou pořádat také fysické osoby, kterým k tomu udělil pro svůj obvod oprávnění odbor školství a kultury rady krajského národního výboru.

§ 11

Pořádání veřejných produkcí a podniků lidové zábavy povolují odbory školství a kultury rad okresních národních výborů; pořádání tanečních zábav povolují výkonné orgány místních národních výborů.

§ 12

Za ideovou a uměleckou úroveň veřejných produkcí odpovídají jejich pořadatelé, organisace, které veřejnou produkci nebo vystoupení účinkujících zprostředkují, jakož i jednotliví účinkující.

§ 13

Dozor nad veřejnými produkcemi a podniky lidové zábavy vykonávají odbory školství a kultury rad okresních národních výborů, které mohou tuto působnost přenést na výkonné orgány místních národních výborů.

Ustanovení závěrečná

§ 14

Ministerstvo školství a kultury vydá v dohodě se zúčastněnými ústředními úřady a orgány podrobné předpisy k provedení tohoto zákona, zejména o povolování činnosti artistické fysickým osobám, o povolování veřejných produkcí a podniků lidové zábavy a o provádění dozoru na ně.

§ 15

(1) Ustanovení tohoto zákona se nevztahují

a) na veřejné produkce a podniky lidové zábavy bez vstupného pořádané na veřejných prostranstvích při příležitosti státního svátku, dne 1. května a ve významných dnech republiky,

b) na veřejné produkce bez vstupného pořádané dobrovolnými organisacemi sdruženými v Národní frontě, pokud účinkující neobdrží odměnu za výkon,

c) na produkce souborů československé lidové armády a ostatních ozbrojených sborů, určené pro příslušníky těchto sborů,

d) na veřejné produkce škol, při kterých účinkují jen žáci nebo studenti.

(2) Ustanovení § 7 odst. 3 se nevztahuje

a) na veřejné produkce souborů československé lidové armády a ostatních ozbrojených sborů a jejich příslušníků konané na podkladě služebního příkazu k účinkování,

b) na veřejné produkce souborů a sólistů lidové tvořivosti, pokud účinkují bez odměny za výkon.

§ 16

Zrušují se

1. zákon č. 69/1948 Sb., o hudební a artistické ústředně,

2. vyhláška č. 55/1949 Sb., o koordinaci koncertních a artistických produkcí,

jakož i všechna jiná ustanovení dosavadních předpisů o věcech upravených tímto zákonem.

§ 17

Tento zákon nabývá účinnosti ode dne vyhlášení; provede jej ministr školství a kultury v dohodě se zúčastněnými členy vlády

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP