Úterý 22. března 1955

Tyto výsledky by mohly být ještě pronikavější, kdyby nebyly narušovány některými dosavadními nedostatky. Dostáváme méně hodnotné uhlí, což vyžaduje hlavně nové úpravy lokomotiv. Bohužel se naši technici s touto otázkou dosud zcela nevypořádali. Rovněž nedostatečná kvalita oprav strojů brání zvýšenému výkonu v dopravě. Hlavní nedostatky, které brzdí těžkotonážní hnutí, spočívají v technické prohlídce vlaků, to jest, že naši vozoví zámečníci, nedostatečně kontrolují vlaky před odjezdem ze seřaďovacího nádraží v Ústí n. L. a v Mostě.

V boji s nehodovostí nám pomáhá socialistické soutěžení. Jednotlivé posunující čety uzavírají závazky na 1000 rozposunovaných vozů bez nehod, a dále že každý vlak bude vypraven bez technické závady. Každý takto vypravený vlak má záruční známku: na zvláštním listě je potvrzeno podpisem, kdo prováděl technickou prohlídku vlaku.

V nymburském depu uzavírají pracující krátkodobé závazky k 10letému jubileu našeho osvobození Rudou armádou. Zavazují se, že odvezou těžkotonážní vlak o váze 2.000 tun v úseku Nymburk-Ústí n. L.-Nymburk v době 12 hodin, a jiné závazky na snížení kilometrického oběhu lokomotiv, na snížení počtu opravních hodin, ke snížení ztrátového procenta a závazky na počet ujetých kilometrů bez nehody.

Závěrem bych chtěl říci, že na každém zaměstnanci v celém kolektivu záleží, jak svou poctivou prací přispěje ke splnění úkolů, aby naše doprava byla přesnější, hospodárnější a bezpečnější. (Potlesk.)

Místopředseda Fiala (zvoní): Dávám dále slovo posl. Waitovi.

Posl. Wait: Vážený pane presidente, vážené Národní shromáždění!

Od květnových voleb loňského roku, které vytvořily předpoklady pro to, aby národní výbory byly ještě v těsnějším spojení s lidem a staly se tak spolehlivým nástrojem výstavby socialismu u nás, mohli jsme takřka denně sledovat, jak stále pronikavěji vystupuje do popředí nejen mocenská, ale i hospodářsko-organisátorská funkce národních výborů.

Národním výborům je svěřena celá řada závažných úkolů, směřujících k dalšímu rozvoji našeho hospodářství, k zajištění růstu hmotné a kulturní úrovně obyvatelstva i k upevnění obranyschopnosti země. Je jim svěřena v plném rozsahu především péče o zemědělskou výrobu a zabezpečení jejího rozvoje, což je jeden z nejdůležitějších a nejvážnějších úkolů, před kterými stojíme, a na jehož plnění se budou podílet hlavně a zejména národní výbory. Vždyť otázka řízení zemědělské výroby v jednotlivých místech, okresech i krajích - to je denní starost národních výborů. Znají nejlépe podmínky jednotlivých oblastí, mají přehled o nedostatcích a mohou tak spolehlivě zabezpečovat plný rozvoj zemědělské výroby podle plánu.

Národním výborům připadá také i další významný úkol: doplňování stavu pracovníků pro JZD, pro STS a ČSSS.

Jsou to velké úkoly a zjišťujeme, že v mnohém směru národní výbory dosud neplní všechny úkoly na ně kladené a že bude třeba, aby se jejich práce trvale zlepšila a ve spolupráci s občany přinesla více iniciativy a operativnosti při řešení problémů, které se v jednotlivých místech objevují.

Druhým, neméně důležitým úsekem, na kterém se uplatňuje hospodářsko-organisátorská funkce národních výborů, je místní hospodářství. Vláda svěřuje místnímu hospodářství úkol uspokojovat co nejlépe a nejrychleji nároky občanů zejména na drobné nedostatkové spotřební zboží, na opravářské a údržbářské práce a jiné služby. Základním požadavkem zůstává, aby kvalita těchto výrobků a služeb neustále rostla a současně aby podniky místního hospodářství ve své výrobě zpracovávaly suroviny z místních zdrojů i suroviny odpadové.

Nebyly a nejsou to úkoly snadné a podniky místního hospodářství se stále ještě setkávají s řadou nedostatků a obtíží.

Po dlouhou dobu bylo místní hospodářství řízeno centrálně a tak byla omezena žádoucí iniciativa a operativnost národních výborů při řešení některých dílčích úkolů a byl celkově oslaben jejich vliv na řízení jednotlivých podniků a provozoven místního hospodářství.

Značná centralisace plánování, financování, odbytu a zásobování způsobila pozdní příchod plánů na podniky místního hospodářství a jejich časté změny.

Až dosud se také nepodařilo skloubit plány výroby mezi národními podniky, družstvy a místním průmyslem tak, aby místní průmysl vyráběl především zboží běžné denní potřeby a nepracoval na výrobě typicky seriové, která nesporně přísluší národním podnikům.

Podniky místního hospodářství byly řízeny z ministerstva nebo z kraje a pro neznalost místních poměrů nebylo často možno přihlížeti ke skutečné potřebě obyvatelstva. Tím byly postaveny národní výbory a jejich stálé komise do situace, kdy nemohly plně spolupracovat při řešení všech otázek, jež s místním hospodářstvím souvisí a zároveň byla omezena i jejich působnost.

Přes tyto nedostatky místního hospodářství, to jest místního průmyslu, stavebních podniků i komunálních služeb dosáhly podniky Brněnského kraje ve svém vývoji dalších dobrých výsledků. Jako příklad uvádím Kovopodnik města Brna, který věnoval loňského roku velkou pozornost průzkumu trhu a také v přímém styku s odběrateli získával znalosti o nedostatkových druzích výrobků. Současně školil a vychovával zaměstnance, kteří dříve pracovali na jiném úseku, a připravoval je tak pro práci na výrobě drobného spotřebního zboží.

Když si podnik zajistil stovky tun odpadových plechů, které získal z národních podniků, a další tuny trubek i jiného materiálu, brzy se dostavily výsledky: náš trh dostal na jaře loňského roku pozinkované kropicí konve, kterých bylo vyrobeno celkem 55.000 kusů, další tisíce hrnců na prádlo a poklic ve třech velikostech o celkové váze 146 tun. Dále 4.150 kusů lihových a plynových lamp, 7 tun drátků na parkety a desítky dalších druhů běžného zboží.

Podnik dobře dokázal zvládnout i některé požadavky našeho zemědělství. Na jaře se projevil na příklad nedostatek kultivátorových per, sekáčků na brambory a k opravám zemědělských strojů chyběly některé náhradní díly, zvláště ozubená kola i jiné součástky pro traktory.

V krátkém termínu bylo vyhověno poptávkám JZD, STS i soukromě hospodařících zemědělců a vyrobeno 1.000 kusů kultivátorových per, 6.000 sekáčků na brambory, 1.200 kusů vidlí, tisíce náhradních dílů pro zemědělské stroje a jiné zboží.

S podobnou pohotovostí při pomoci našemu zemědělství pracovaly i jiné podniky. Tak na př. okresní průmyslové podniky ve Slavkově, ve Velké Bíteši a Břeclavi vyrobily mimo jiné 143 milionů povříslových koncovek pro samovazače, 3.985 tun minerální krmné přísady a 797 postřikových pump pro vinohrady.

Kovopodnik v Brně hledá však ještě širší uplatnění a připravuje letos výrobu třidičů brambor, krouhačů na řepu, pařáků, pozinkovaného nádobí a pod.

Nebylo někdy snadné, aby podnik se svým zastaralým výrobním zařízením dosáhl přiměřených cen, ale stálým zlepšováním a mechanisací z vlastních prostředků a socialistickým soutěžením svěřené úkoly plní. Postavil se do čela kovopodniků místního hospodářství Brněnského kraje a právem získali pracovníci tohoto závodu ve II. čtvrtletí loňského roku Rudý prapor vlády, a ve III. a IV. čtvrtletí byl podnik vyhodnocen jako druhý nejlepší průmyslový podnik místního hospodářství v republice.

Z významné úlohy systematicky prováděného průzkumu spotřeby vychází i Oděvnictví města Brna. Podnik soustředil ve svém plánu tyto hlavní úkoly: zvyšování kvality práce, zkrácení dodavatelských lhůt u všech oprav a přešívek, rozšíření sběren oprav a přešívek, využití místních zdrojů surovin a průmyslového odpadu k výrobě nových druhů výrobků a rozšíření sortimentu a konečně úplnou likvidaci nadnormativních zásob.

Svůj plán splnil, za rok svého trvání rozšířil sortiment o 300 druhů výrobků a zpracovává s úspěchem odpad hedvábí, vlněného plyše, příze, šatovky, kožešinový a jiný odpad. Při výrobě z těchto odpadů další vzniklý odpad je znovu zpracováván na dětské šátky vložky, plyše do bundiček a podobně. Ze zbytků, které ležely ve skladech brněnských a jiných textilek, bylo vyrobeno 38.000 svrchních oděvů, 58.000 kusů dámského a pánského prádla, 5.000 kusů igelitového zboží, 1.500 kožešin, 16.000 kusů strojově nebo ručně pleteného zboží atd. a hodnota takto vyrobeného zboží za rok 1954 byla jen v tomto jediném podniku 15 milionů Kčs.

Podobně zhostily se svého úkolu - dobře sloužit našim občanům - i jiné textil ní závody v kraji a vysoko překračovaly plány.

U služeb se Prádelny a čistírny města Brna postupně vypořádávají s nedostatky a oprávněnou kritikou občanů. Také tomuto podniku pomohlo vládní prohlášení z 15. září 1953 a stalo se hybnou pákou k podstatnému zlepšení služeb. Již počátkem listopadu 1953 byla otevřena nová rychložehlírna v Brně a v lednu 1954 zahájen provoz rychložehlírny ve Vyškově.

Své služby zlepšoval podnik otevíráním nových sběren na prádlo a zavedením ambulantních služeb přímo v závodech. Podstatného zkrácení lhůt bylo dosaženo lepší organisací práce a proti pětitýdenním lhůtám na počátku roku zkrátil podnik dodací lhůty osobního prádla pro obyvatelstvo na 10-14 dnů a pro závody, hotely a podobně na 7-10 dnů.

V Brně-Husovicích byl zřízen vzorný závod chemického čištění, který se stal střediskem praktického a teoretického školení všech zaměstnanců čistíren v kraji. Metody práce v této provozovně osvědčené jsou postupně zaváděny do ostatních provozoven.

V roce 1954 hodnotili jsme kladně i naše cihelny, ač měly ještě nedostatky. Nevyužily všude zimy 1953/54 k dobré přípravě a investičním pracím, pozdě zahajovaly provoz a nakonec nechaly tisíce cihel zmrznout. Poučily se však, a letos budou všechny cihelny koncem března dobře připraveny a cihelny v Břeclavi a Rousínově již pracují.

Do čela se postavily cihelny v Šatově a v Dědicích, které dovedly novými pracovními metodami, zlepšovacími návrhy a socialistickým soutěžením překonat i nedostatky strojového zařízení a dosahují krásných výsledků. V roce 1954 vyrobily 900 tisíc kusů cihel nad plán, t. j. o 25 % více, než určoval plán, a šatovským cihlářům se podařilo ve 3. čtvrtletí, kdy získali Rudý prapor vlády, snížit spotřebu uhlí na vypálení 1.000 cihel na 146 kg, kdežto v celostátním průměru činí 350 kg, a dosáhnout osobního výkonu téměř 100.000 cihel na hlavu.

Spolupráce celých kolektivů a pravidelná prověrka činnosti na výrobních poradách zajišťuje našim cihelnám úsporné plnění a překračování plánu, takže jdou do letošního roku s plánem o 10 mil. cihel vyšším.

Rozsáhlá a významná je činnost podniků místního hospodářství, která zasahuje do všech odvětví výrobních, a také v údržbě, opravářství i ve službách je jim dána nebývalá možnost k úspěšné činnosti.

Všechny jmenované příklady ukazují, že podniky místního hospodářství mají příznivé podmínky pro další rozvoj, budou-li pohotově odpovídati na požadavky občanů, zjišťované systematicky prováděným průzkumem. Dobrá organisace práce, správné vedení, nové pracovní metody a socialistická soutěž jsou i zde cestami, které zaručují úspěch.

Je však stále ještě řada podniků místního hospodářství, které neplní úkoly v plném rozsahu, zejména v opravářské činnosti všech druhů, v údržbě stavební a bytové, a zůstávají mnoho dlužny našim pracujícím pokud jde o zlepšování služeb, jak vyplývá z vládního usnesení ze dne 20. července minulého roku.

Odstranit dosavadní nedostatky bude hlavním úkolem všech podniků místního hospodářství, a opět naše vláda tvoří pro to příznivé předpoklady novým usnesením. Vládní usnesení z 9. února o decentralisaci řízení místního hospodářství vychází ze zásady, že místní hospodářství může svoji funkci plnit úspěšně pouze v bezprostředním styku s pracujícími, za jejich nejširší účasti na správě i řízení místního hospodářství, organisovaného národními výbory. Uskutečnění těchto zásad umožňuje přihlédnout co nejvíce k zvláštnostem místních podmínek a potřeb, z nichž práce místního hospodářství musí každodenně vycházet.

Tak tedy do popředí vystupuje znovu i na tomto úseku hospodářsko-organisátorská funkce národních výborů při řízení místního hospodářství i operativní působnost jejich výkonných orgánů.

Národní výbory však mohou tyto své úkoly splnit jen za předpokladu nejširší spolupráce pracujících. Stálé komise okresních a místních národních výborů i sbory aktivistů musí být ještě více zainteresovány do všech otázek místního hospodářství, a teprve tehdy se podaří dosáhnout zlepšení a zkvalitnění služeb obyvatelstvu. A tím splnit usnesení X. sjezdu. KSČ. (Potlesk.)

Místopředseda Fiala: Ke slovu je dále přihlášena posl. Karlovská. Dávám jí slovo.

Posl. Karlovská: Soudruhu presidente, soudružky a soudruzi!

Řada soudruhů poslanců přede mnou již hovořila o úsilí našich dělníků, techniků, družstevníků, malých a středních rolníků a pracující inteligence, jak rozvíjet naši výrobu na nové, vyšší úrovni, aby naše vlast byla mohutnou stráží míru: na podkladě socialistického průmyslu aby se co nejrychleji rozvíjelo zemědělství, které zásobuje obyvatelstvo potravinami a lehký a potravinářský průmysl surovinami. Tato aktivní účast našich mužů a žen na hospodářské a kulturní výstavbě, každodenní péče o posilování naší země je projevem životodárného vlastenectví. Současně s rozvojem průmyslu jsou dělána opatření v oblasti zboží hromadné spotřeby, aby byl neustále zvyšován hmotný blahobyt pracujících. Při plnění tohoto úkolu připadá nemalá úloha lehkému a potravinářskému průmyslu.

Svými výsledky dokazuje lehký průmysl velké rozdíly mezi minulostí a přítomností. Je to pochopitelný zjev. V době krise a nezaměstnanosti neměla řada pracujících ani na chléb. Proto kupovali nejlacinější zboží, špatné kvality. Dnes s růstem zaměstnanosti, reálných mezd a kupní síly naší koruny roste neustále poptávka po kvalitním zboží a jeho širokém sortimentu. Výklady obchodních domů a krámů jsou neustále bohatě doplňovány novým zbožím. Rovněž naplněné sklady nejrůznějšího zboží jsou důkazem péče strany a vlády o neustálý vzestup hmotné a kulturní úrovně našeho lidu. Je to radostný zjev, který ukazuje blahodárnost našeho společenského zřízení, úspěšnou cestu našeho hospodářství k uskutečnění socialismu, lepšího a bohatšího života. To je vidět na každém kroku v městech i na vesnici. Jen během pětiletky stoupla spotřeba rýže o 290 %, sádla o 144 %, čaje o 95 %, cukrovinek o 59 %, kávy o 53 %, masa o 41 %, a tak bychom mohli pokračovat dále, neboť rok od roku je zaznamenáván vzrůst prodeje potravin jako: rýže, kávy, vína, vajec, t. j. takového zboží, které dříve do rodin pracujících nepřišlo a když přišlo, tak poskrovnu, o svátcích.

Neustále se rozšiřuje výběr kvalitní, trvanlivé obuvi. Jenom za uplynulý rok bylo vyrobeno proti roku 1953 o 990.000 párů tatranek více. Rok od roku jsou kvalitněji zpracovávány oděvy. Jenom v uplynulém roce byl zvýšen v bavlně a hedvábí počet druhů o 21 %, v oděvním průmyslu o 20 %, ve výrobě vlnařského zboží o 33 % a v kožedělné o 39 %. Bavlnářský průmysl přinesl na trh nové druhy zimních šatovek, v košilovinách byla zavedena nesrážlivá úprava. Výroba manšestru byla zvýšena o 70 %. Do konce roku 1954 bylo vyrobeno 228.000 párů dámských punčoch z jemnovlákného silonu. Rovněž bylo dodáno do obchodu 580.000 kusů silonového prádla.

I pro letošek počítá plán se zvýšením výroby přízí v bavlnářském průmyslu, balonového hedvábí, manchestru, hladkého sametu. Za první desetiletí od druhé světové války jsme změnili tvářnost naší země výstavbou nových závodů, sídlišť a přehrad. Změnili jsme i životní podmínky našeho lidu, a to díky tomu, že kapitalisté a kořistníci nejsou již u moci. S nimi jsme vyhnali z naší země i chudobu. Nikdy nechodil náš pracující člověk tak oblékán jako dnes, nikdy se mu nežilo tak dobře jako nyní.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP