(3) Dojde-li mezi uraženým a obviněným ke smíru, sepíše se o tom protokol. Národní výbor opatří protokol o smíru doložkou, že jej potvrzuje; tím se smír stane vykonatelným.
§ 63. Řízení o návrhu.
(1) Zůstane-li pokus o smír u okresního národního výboru bezvýsledný, provede se o návrhu ústní jednání.
(2) Až do skončení řízení v druhé stolici může uražený svůj návrh na stíhání se souhlasem obviněného kdykoli odvolat.
§ 64.
Následky nedostavení se uraženého k jednání.
(1) Nedostaví-li se uražený bez náležité omluvy k jednání o smíru nebo k ústnímu jednání, má se za to, že od návrhu na stíhání upustil.
(2) Jinak může národní výbor od zahájení řízení upustit nebo řízení zastavit pouze se souhlasem uraženého.
HLAVA V. Řízení odvolací.
§ 65.
Přípustnost odvolání a odvolací lhůta.
(1) Proti nálezům a jiným rozhodnutím v trestním řízení správním lze podat odvolání, není-li to tímto zákonem výslovně vyloučeno.
(2) Proti rozhodnutím, k nimž došlo před vydáním nálezu, lze podat samostatné odvolání jen tehdy, je-li to výslovně připuštěno. Jinak lze se proti nim odvolat teprve v odvolání podaném proti nálezu.
(3) Odvolací lhůta činí 15 dnů. Nevydává-li se nález písemně (§ 46 odst. 2), počítá se odvolací lhůta ode dne jeho ústního vyhlášení; jinak ode dne jeho doručení, po případě ode dne doručení jiného rozhodnutí.
§ 66. Místo podání.
(1) Odvolání se podává u národního výboru, který rozhodl v první stolici.
(2) Odvolateli není však na újmu, podá-li odvolání u nadřízeného národního výboru nebo ústně u místního národního výboru svého bydliště nebo pracoviště.
§ 67.
Odkladný účinek odvolání a jeho vyloučení.
(1) Pokud tento zákon nestanoví jinak, má včas podané odvolání odkladný účinek.
(2) Národní výbor v rozhodnutí vyloučit odkladný účinek odvolání, jestliže okamžitý výkon rozhodnutí je odůvodněn nebezpečím v prodlení nebo jinými naléhavými okolnostmi. Odkladný účinek odvolání nelze však vyloučit u výroků o trestech odnětí svobody, veřejného pokárání, zákazu pobytu, a uveřejnění nálezu.
(3) Proti rozhodnutí, jímž se vylučuje odkladný účinek odvolání podle odstavce 2, se nelze odvolat.
§ 68. Vyřízení odvolání první stolicí.
Bylo-Ii odvolání podáno včas a dospěl-li národní výbor první stolice k názoru, že by se mu mohlo vyhovět, může sám vyhovět odvolacímu návrhu a vyřídit odvolání, netýká-li se rozhodnutí nikoho jiného než odvolatele.
§ 69. Odvolací stolice.
Nebylo-li odvolání vyřízeno národním výborem první stolice, rozhodne o něm s konečnou platností národní výbor bezprostředně nadřízený.
§ 70.
Vyřízení odvolání odvolací stolicí.
(1) Neodmítne-li odvolací stolice odvolání jako opožděné nebo nepřípustné, přezkoumá rozhodnutí první stolice ve všech směrech a je oprávněna je jakkoli změnit nebo doplnit.
(2) K vadám řízení má odvolací stolice přihlédnout jen potud, pokud mohou mít vliv na rozhodnutí. Nemůže-li takové vady sama odstranit, zruší rozhodnutí a vrátí věc první stolici k novému projednání.
§ 71.
Změna nálezu ve prospěch spoluobviněného.
Bude-li změněn nález ve prospěch obviněného z důvodu, který prospívá také spoluobviněnému, změní národní výbor nález vždy také ve prospěch spoluobviněného, i když nepodal odvolání.
§ 72.
Obecné ustanovení o odvolacím řízení.
Pro řízení odvolací platí jinak přiměřeně ustanovení o řízení v první stolici. Odvolací stolice posoudí sama, má-li být odvolání vyřízeno na podkladě spisů první stolice nebo je-li třeba projednat je při ústním jednání.
HLAVA VI.
Změna rozhodnutí mimo odvolací řízení.
Oddíl 1. Zrušení nálezu z moci úřední.
§ 73.
(1) Krajský národní výbor zruší nález z moci úřední, příčí-li se zájmům pracujícího lidu.
(2) Krajský národní výbor může zahájit řízení podle odstavce l nejpozději do šesti měsíců ode dne, kdy nález nabyl právní moci.
(3) Krajský národní výbor rozhoduje ve věci s konečnou platností.
Oddíl 2. Zmírnění nebo prominutí trestu.
§ 74. Podání žádosti.
(1) Potrestaný může z důvodů hodných zvláštního zřetele žádat, aby mu byl uložený trest zmírněn nebo úplně prominut.
(2) žádost se podává u národního výboru, který rozhodl v první stolici.
(3) žádost nemá odkladného účinku.
§ 75. Rozhodnutí o žádosti.
(1) Jestliže se žádost vyřízením odvoláni první stolicí (§ 68) nestane bezpředmětnou, rozhodne o ní s konečnou platností odvolací stolice.
(2) Odvolací stolice může zmírnit nebo prominout jak trest hlavní, tak i tresty vedlejší.
(3) Nevyhoví-li odvolací stolice žádosti nebo vyhoví-li jí jen částečně, může potrestaný podat novou žádost k nadřízenému národnímu výboru. Není-li ani s rozhodnutím tohoto národního výboru spokojen nebo není-li takového
národního výboru vůbec, může potrestaný podat žádost k ministru vnitra.
§ 76.
Amnestie. Amnestii ve věcech přestupků uděluje vláda.
Oddíl 3. Obnova řízení.
§ 77. Podmínky obnovy.
(1) Řízení ukončené pravomocným rozhodnutím může být na návrh nebo z moci úřední obnoveno,
a) vyjdou-li najevo skutečnosti nebo důkazy národnímu výboru dříve neznámé, které by mohly odůvodnit jiné rozhodnutí ve věci, nebo
b) vyjde-li najevo, že se orgán provádějící řízení dopustil v původním řízení trestného porušení povinností, které mohlo mít vliv na rozhodnutí.
(2) V neprospěch potrestaného může být řízení obnoveno jen tehdy, neuplynula-li ode dne, kdy nález nabyl právní moci, doba jednoho roku.
§ 78. Podání návrhu.
Návrh na obnovu řízení může podat potrestaný nebo jeho dědicové, návrh na obnovu řízení pro přestupek urážky na cti též uražený.
"§ 79. Řízení o obnově.
(1) O obnově řízení rozhoduje národní výbor, 'který ve věci rozhodl v první stolici.
(2) Lze-li očekávat, že bude povolena obnova ve prospěch potrestaného, odloží nebo přeruší se výkon trestu až do rozhodnutí o obnově.
(3) Proti rozhodnutí, jímž byla obnova povolena, lze se odvolat až v odvolání proti rozhodnutí, které bude vydáno v obnoveném řízení.
Oddíl 4. Společné ustanovení.
§ 80.
Ustanovení této hlavy neplatí pro řízení blokové a pro řízení podrobovací.
2*
HLAVA VII. Náklady řízení.
§ 81. Obecné ustanovení.
(1) Náklady trestního řízení správního nese zásadně stát. Obviněný nese sám náklady, které mu vznikly v řízení.
(2) Byl-li obviněný potrestán, může mu národní výbor uložit náhradu nákladů řízení, čítajíc v to náklady výkonu trestu.
(3) Náklady, které byly způsobeny svévolnými návrhy nebo tím, že došlo k odložení ústního jednání nebo jiného úkonu, protože bez dostatečné omluvy nebylo vyhověno příkazu národního výboru, mohou být uloženy tomu, kdo je zavinil.
(4) Náhradu nákladů řízení nelze uložit tehdy, kdyby tím bylo vážně ohroženo ukojení základních životních potřeb dotčené osoby nebo těch, o něž tato osoba pečuje.
§ 82.
Náhrada nákladu řízení při urážkách na cti.
(1) Skončilo — li řízení o urážce na cti potrestáním obviněného, může národní výbor přiznat uraženému vůči obviněnému nárok na náhradu nutných nákladů, které mu vznikly.
(2) Nedošlo-li k potrestání obviněného, může mu národní výbor přiznat nárok na náhradu nákladů uvedených v odstavci l vůči tomu, kdo podal návrh na stíhání.
§ 83.
Ručení více osob za náhradu nákladů.
Je-li několik osob povinno nahradit náklady řízení, ručí za ně rukou společnou a nerozdílnou, jestliže národní výbor, přihlížeje k jejich účasti na věci, nerozhodne jinak.
§ 84. Nároky svědků a znalců.
(1) Svědek má nárok na náhradu nutných výdajů a ušlé odměny za práci.
(2) Znalec má nárok na náhradu nutných výdajů a na přiměřenou odměnu.
(3) Nárok svědka musí být uplatněn do 15 dnů od vydání svědectví.
HLAVA VIII. Vykonávací řízení.
§ 85. Předpisy o výkonu trestů.
(1) Pro výkon trestů odnětí svobody, jakož i pro dozor nad výkonem těchto trestů v soudních věznicích nebo v ústavech pro mladistvé platí soudní předpisy.
(2) Bližší předpisy o výkonu trestů odnětí svobody ve správních věznicích a v táborech nucené práce a o tom, které osoby nemohou být zařazeny do tábora nucené práce, vydá ministerstvo národní bezpečnosti v dohodě s ministerstvem vnitra.
(3) O vymáhání pokut a o výkonu jiných majetkových trestů platí, pokud se v tomto zákoně nestanoví jinak, předpisy platné pro výkon jiných rozhodnutí národních výborů.
§ 86.
Odklad výkonu trestu odnětí svobody.
(1) Národní výbor, který vydal nález v první stolici, může povolit přiměřený odklad výkonu trestu odnětí svobody, jsou-Ii tu důvody hodné zvláštního zřetele a není-li obavy, že odkladu výkonu trestu bude zneužito.
(2) Proti rozhodnutí podle odstavce l se nelze odvolat.
§ 87.
Odklad vymáhání pokuty a její splácení.
(1) Na žádost potrestaného může národní výbor, který vydal nález v první stolici, ze závažných důvodů vymáhání pokuty na přiměřenou dobu odložit nebo povolit splácení uložené pokuty.
(2) Proti rozhodnutí podle odstavce l se nelze odvolat.
§ 88.
Upuštění od exekučního vymáhání pokuty.
Národní výbor upustí od exekučního vymáhání pokuty, je-li zřejmé, že by nemělo výsledku nebo že by výkonem trestu bylo vážně ohroženo ukojení základních životních potřeb potrestaného nebo osob, o něž pečuje.
§ 89.
Nařízení výkonu náhradního trestu.
(1) Je-li pokuta nedobytná nebo bylo-li upuštěno od exekučního vymáhání, nařídí národní výbor výkon náhradního trestu odnětí svobody. Bylo-li však ručení za nedobytnou pokutu uloženo jiným osobám, učiní tak teprve tehdy, nelze-li pokutu vymoci na žádné z nich nebo bylo-li upuštěno od exekučního vymáhání na všech těchto osobách.
(2) Je-li nedobytná toliko část pokuty, nařídí národní výbor výkon jen poměrné části náhradního trestu.
(3) Potrestaný může kdykoli odvrátit výkon náhradního trestu nebo jeho poměrné části tím, že zaplatí pokutu nebo její poměrnou část.
(4) Proti rozhodnutí národního výboru podle odstavců l a 2 se nelze odvolat.
HLAVA IX.
Přechodná a závěrečná ustanovení.
§ 90.
(1) Pro rozhodování o závažnějších přestupcích se zřídí u národních výborů tříčlenná trestní komise. Bližší předpisy o rozsahu její činnosti vydá ministerstvo vnitra v dohodě se zúčastněnými ústředními úřady.
(2) Obecné předpisy upravující organisaci a činnost národních výborů a jejich složek zůstávají jinak nedotčeny.
§ 91.
Dokud nebude vydáno vládní nařízení podle § 7 odst. 2, vykonávají místní národní výbory trestní pravomoc v dosavadním rozsahu.
§ 92.
Ustanovení tohoto zákona platí i pro věci projednávané, o nichž nebylo řízení v den počátku účinnosti tohoto zákona skončeno; lhůty běžící v den počátku účinnosti tohoto zákona končí dnem určeným za konec lhůty podle tohoto zákona, ledaže by lhůta podle dosavadních předpisů byla pro dotčenou osobu výhodnější.
§ 93.
Platnosti, po případě použivatelnosti pozbývají všechny předpisy v oboru trestního řízeni správního a ustanovení všech předpisů, která upravují věc, na kterou se vztahuje tento zákon, zejména:
1. předpisy, podle nichž mohly národní výbory v některých případech rozhodovat v trestním řízení správním o náhradě škody způsobené přestupkem (řízení adhaesní),
2. nařízení č. 52/1851 ř. z., jímž se dovoluje upuštění od řádného trestního řízení pro důchodkové přestupky,
3. nařízení č. 96/1854 ř. z., jímž se vydává předpis, jak mají politické a policejní úřady vykonávat nařízení a nálezy jimi vydané,
4. nařízení č. 61/1855 ř. z., jímž se podle nejvyšších rozhodnutí ze dne 14. září 1852, 10. ledna a 29. července 1853 a 4. února 1855 ustanovují úřady, kterým ode dne účinnosti trestního soudního řádu ze dne 29. července 1853 přísluší vyšetřovat a trestat přestupky, jež nejsou v trestním zákoně ze dne 27. května 1852 prohlášeny za trestné činy, a kterým se zároveň stanoví řízení, jehož jest při tom nutno dbát,
5. nařízení č. 34/1858 ř. z., jímž se vydávají předpisy o řízení ve věcech přestupků náležejících do působnosti politických úřadů,
6. nařízení č. 129/1858 ř. z., jímž se podle nejvyššího rozhodnutí ze dne 19. srpna 1858 vydávají ustanovení o způsobilosti k výkonu soudcovského úřadu ve věcech vyšetřování a trestání přestupků přikázaných politickým a policejním úřadům a jímž se zrušuje nařízení č. 321/1854 ř. z.,
7. nařízení č. 52/1859 ř. z., jímž se prohlašuje, že pokuty peněžité a jiné pokuty na majetku přecházejí na dědice odsouzeného, zemře — li odsouzený po tom, kdy trestní nález již nabyl právní moci,
- 8. nařízení č. 31/1860 ř. z., jímž se vydávají předpisy o odvolání a o mimořádném právu zmírňovat a promíjet tresty ve věcech přestupků náležejících do působnosti politických úřadů a nepojatých do trestního zákona,
9. nařízení č. 124/1868 ř. z., o vyřizování stížností ve věcech náležejících do působnosti politických úřadů,
10. zák. čl. XXVII /1892, o výkonu trestu uzamčení a vězení a o použití částek plynoucích z peněžitých trestů,
11. zákon č. 101/1896 ř. z., jímž se doplňují nebo pozměňují ustanovení o postupu při podávání opravných prostředků proti rozhodnutím a opatřením politických úřadů,
12. nařízení č. 127. 000/1903 B. M. (uh. m.
vnitra), jímž se vydávají předpisy o evidenci, manipulaci a zúčtování přestupko-
24.
vých peněžitých trestů uložených správními úřady, stanovených útrat řízení, odškodného (přisouzených pohledávek) a peněžitých pokut, dále částek pocházejících ze zpeněžení zabavených věcí a věcí bez pána (zvířata a předměty),
13. zák. čl. XXXVI/1908, o doplnění a změně trestních zákoníků a trestního řádu,
14. nařízení č. 65. 000/1909 B. M. (uh. m. vnitra a spravedlnosti), o jednotné úpravě policejního trestního řízení,
15. nařízení č. 105. 000/1909 B. M. (uh. m. vnitra a spravedlnosti), o úpravě policejního trestního řádu jednacího,
16. zák. čl. VII/1913, o soudech mladistvých.
17. § 22 odst. 2 zákona č. 562/1919 Sb., o podmíněném odsouzení a o podmíněném propuštění,
18. §§ 210 až 230 zákona č. 76/1927 Sb., o přímých daních, ve znění pozdějších úprav,
19. § 19 vládního nařízení č. 51/1936 Sb., o organisaci policejní správy a služby a o některých jiných opatřeních z oboru vnitřní správy,
20. vládní nařízení č. 393/1941 Sb., o správním trestním právu a řízení v oboru vyživovacím, zásobovacím a cenovém,
21. zákon č. 51/1942 Sl. z., o stíhání a trestání přestupků podle některých právních předpisů o cenách a zásobování obyvatelstva,
22. zákon č. 21/1943 Sl. z., kterým se mění a doplňuje zákon o stíhání a trestání přestupků podle některých právních předpisů o cenách a zásobování obyvatelstva,
23. vládní nařízení č. 163/1943 Sb., kterým se mění vládní nařízení č. 393/1941 Sb.,
24. zákon č. 91/1943 Sl. z., o trestním příkazu v řízení před policejním trestním soudem,
25. vládní nařízení č. 137/1944 Sb., o trestním příkazu ve správním trestním řízení,
26. § 74 zákona č. 134/1946 Sb., o dávce z majetkového přírůstku a o dávce z majetku,
27. nařízení Slovenské národní rady č. 16/ 1948 Sb. n. SNR, o stíhání a trestání přestupků senáty při policejních trestních soudech podle některých předpisů o cenách a zásobování obyvatelstva,
28. zákon č. 112/1948 Sb., jímž se upravují některé otázky trestního řízení správního v oboru vyživovacím, zásobovacím a cenovém,
29. nařízení Slovenské národní rady č. 21/ 1948 Sb. n. SNR, o trestání některých přestupků na místě,
30. nařízení Sboru pověřenců č. 94/1949 Sb. SNR, kterým se provádí nařízení Slovenské národní rady o trestání některých přestupků na místě.
§ 94.
Tento zákon nabývá účinnosti dnem 1. srpna 1950; provedou jej ministři vnitra, národní bezpečnosti a financí v dohodě se zúčastněnými členy vlády.
PŘEHLED OBSAHU.
Hlava I. Úvodní ustanoveni. |   |
Účel zákona .......... | § 1 |
Povinnost stíhat přestupky ..... | § 2 |
Upuštění od stíhání ....... | § 3 |
Součinnost veřejných orgánů v řízení. | § 4 |
šetření státních zájmů ...... | § 5 |
Výjimky z dosahu platnosti trestního |   |
řádu správního ........ | § 6 |
Hlava II. Obecná ustanovení. |   |
Oddíl 1. Příslušnost. |   |
Věcná příslušnost ...... | § 7 |
Místní příslušnost ........ | § 8 |
Společné řízení ... ...... | § 9 |
Zamezení dvojího potrestání.... | § 10 |
Vyloučení podjatých orgánů.... | § 11 |
Oddíl 2. Zadržení osoby, vazba a jiná omezení. | |
Zadržení osoby.. ...... . | § 12 |
Vazba .......... §§ 13 | a 14 |
Jiná omezení ......... | § 15 |
Samostatné odvolání ....... | § 16 |
Oddíl 3. Domovní a osobní prohlídka, vydání a odnětí ve čl. | |
Důvody prohlídky....... | § 17 |
Předchozí výslech ........ | § 18 |
Příkaz k prohlídce ........ | § 19 |
Výkon ............ | § 20 |
Vydání a odnětí věci.... §§ 21 | a 22 |
Odddíl 4. Společná ustanovení. | |
Podání ............ | § 23 |
Počítání lhůt .......... | § 24 |
Navrácení lhůty ........ | § 25 |
Zúčastněná osoba ........ | § 26 |
Zmocněnec .... ...... | § 27 |
Nahlížení do spisů ........ | § 28 |
Pořádkové pokuty ........ | § 29 |
Předvedení .......... | S 30 |
Důkaz svědky ......... | § 31 |
Důkaz znalci... ..... | § 32 |
Důkaz ohledáním ....... | § 33 |
Hlava III. Řízení. |   |
Oddíl 1. Blokové řízení. |   |
Podmínky řízení ........ | § 34 |
Následky nezaplacení pokuty.... | § 35 |
Trestní blok pro nepřítomného.... | § 36 |
Nepřípustnost odvolání ...... | § 37 |
Oddíl 2. Příkazní řízení. |   |
Podmínky řízení ........ | § 38 |
Obsah trestního příkazu ..... . | § 39 |
Odpor ............ | § 40 |
Oddíl 3. ústní jednání a písemné řízení. | |
Ústní jednání ......... | § 41 |
Předvolání osob k ústnímu jednání.. | § 42 |
účast veřejnosti při ústním jednání.. | § 43 |
Písemné řízení ......... | § 44 |
Práva obviněného ...... .. | § 45 |
Oddíl 4. Nálezy a jiná rozhodnutí. | |
Vydání nálezu ......... | § 46 |
Obsah nálezu .......... | § 47 |
Oprava chyb v nálezu ....... | § 48 |
Jiná rozhodnutí ......... | § 49 |
Hlava IV. Zvláštní řízení. |   |
Od díl 1. Řízení proti mladistvým. | |
Obecné ustanovení ........ | § 50 |
Vyloučení ze společného řízení.... | § 51 |
Stanovení zmocněnce z moci úřední.. | § 52 |
Zadržení a vazba ....... . | § 53 |
Řízení příkazní a podrobovací.... | § 54 |
ústní jednání ......... | § 55 |
Osoby oprávněné k podání odvolání |   |
a jiných návrhů. . ...... | § 56 |
Vyrozumívání oprávněných osob... | § 57 |
Oddíl 2. |   |
Řízení v nepřítomnosti obviněného.. | § 58 |
Oddíl 3. Řízení podrobovací. | |
Předpoklady řízení ........ | § 59 |
Podrobovací podmínky ...... | § 60 |
Oddíl 4. Řízení o urážkách na Návrh uraženého..... | cti. § 61 |
Smír ........... |
§ 62 |
Řízení o návrhu ......... |
§ 63 |
Následky nedostavení se uraženého k jednání .......... | § 64 |
Hlava V. Řízení odvolací. |   |
Přípustnost odvolání a odvolací lhůta. | § 65 |
Místo podání .......... | § 66 |
Odkladný účinek odvolání a jeho vyloučení .......... | § 67 |
Vyřízení odvolání první stolicí.... | § 68 |
  | § 69 |
Vyřízení odvolání odvolací stolicí... | § 70 |
Změna nálezu ve prospěch spoluobvině- | § 71 |
Obecné ustanovení o odvolacím řízení. | § 72 |
Hlava VI. Změna rozhodnutí mimo odvolací řízení. | |
Oddíl 1. |   |
Zrušení nálezu z moci úřední.... | § 73 |
Oddíl 2. |   |
Zmírnění nebo prominutí tré | stu. |
Podání žádosti ......... | § 74 |
Rozhodnutí o žádosti ....... | § 75 |
Amnestie ........... | § 76 |
Oddíl 3. Obnova řízení. |   |
Podmínky obnovy ........ | § 77 |
Podání návrhu ......... | § 78 |
Řízení o obnově ......... | § 79 |
Oddíl 4. |   |
Společné ustanovení. . ..... | § 80 |
Hlava VII. Náklady řízení. |   |
Obecné ustanovení ........ | § 81 |
Náhrada nákladů řízení při urážkách |   |
na cti ........... | § 82 |
Ručení více osob za náhradu nákladů. | § 83 |
Nároky svědků a znalců ...... | § 84 |
Hlava VIII. Vykonávací řízení. |   |
Předpisy o výkonu trestů ..... | § 85 |
Odklad výkonu trestu odnětí svobody. | § 86 |
Odklad vymáhání pokuty a její splácení | § 87 |
Upuštění od exekučního vymáhání |   |
pokuty ............ | § 88 |
Nařízení výkonu náhradního trestu.. | § 89 |
Hlava IX. |   |
Přechodná a závěrečná ustanovení §§ 90 | až 94 |