Neprošlo opravou po digitalizaci !

Potom podal výklad ministr průmyslu Aug. KI i m e n t.

V rozpravě promluvili posl. Válek, Z u z aňák, Ježek, Ing. Kútik, Hladký a dr. Holý, na jejichž dotazy ministr průmyslu odpověděl.

Výbor pak schválil rozpočet kapitoly 16 beze změny.

V dopolední schůzi dne 19. ledna 1949 hospodářský výbor projednal kapitolu 18, Ministerstvo zahraničního obchodu.

Zpravodaj posl. dr. Havelka se zabýval významem zahraničního obchodu a ukázal, jak kapitalistické státy používají zahraničního obchodu k hospodářskému podmaňování malých a koloniálních národů, zatím co pro země lidové demokracie a Sovětský svaz je zahraniční obchod příležitostí ke sblížení a prohlubování styků jejich národů. Dále zpravodaj poukázal na činnost tohoto resortu za vedení ministra dr. Ripky, kdy byly potřeby země sabotovány. Ještě na podzim r. 1947 se diskutovalo o tom, zda je vůbec možno plánovat zahraniční obchod, a zároveň se bez ohledu na potřeby 2LP nakupovalo luxusní zboží v dolarových a librových oblastech. Po katastrofální něúrodě r. 1947 jsme museli dovézt velké množství potravin a jen díky velkorysé pomoci SSSR bylo možno překonat zásobovací obtíže. Dále zpravodaj uvedl úkoly, které nás čekají v zahraničním obchodě. V kapitalistických státech se již rýsují znaky hospodářské krise, kdežto státy lidově demokratické, plně podporované SSSR, rozvíjejí svoje hospodářství k nebývalému rozmachu.

Pak podal výklad ministr zahraničního obchodu dr. Gregor.

Po projevu ministrově se rozpředla debata, které se zúčastnili posl. Ing. K ú t i k, dr. H o l ý, Poláček, Vandrovec, Pexa, Uher, Török, Pfeiferová a Ing. Šmok.

Po rozpravě výbor schválil návrh rozpočtu kapitoly 18 ve smyslu návrhu zpravodaje beze změny.

V odpolední schůzi dne 19. ledna 1949 projednával hospodářský výbor kapitolu 19, Ministerstvo techniky.

Zpravodaj posl. Vandrovec ve svém projevu zdůraznil význam plánování. Plánování klade vysoké úkoly všemu lidu, zejména plánovatelům samým a zvláště příslušnému sektoru' ministerstva techniky. Zpravodaj v dalším vysvětlil jednotlivé části rozpočtu kapitoly a ukončil závěrem, že jenom v práci a technické zdatnosti našeho lidu je naše lepší budoucnost.

Posl. Török podal zprávu o problémech rozpočtu pověřenectva techniky a uvedl, že podíl Slovenska na státním rozpočtu je výrazem

upřímné snahy po vyrovnání rozdílů mezi českými zeměmi a Slovenskem.

Nato promluvil ministr techniky Ing. dr. šlechta — a pověřenec techniky L u k a č ovič.

Rozpravy se zúčastnili posl. K l í c h a, K apišovskýaPšenička.

Na přednesené dotazy odpověděl ministr Ing. dr. Š l e c h ta a pověřenec Lukačovič.

Hospodářský výbor pak schválil návrh rozpočtu kapitoly 19 beze změny.

Dne 20. ledna 1949 projednal hospodářský výbor ve své dopolední schůzi návrh rozpočtu kapitoly 21, Ministerstvo pošt, a ze skupiny II § 5.

Zpravodaj posl. Ing. Novák ve své řeči uvedl, že dík únorovým událostem bylo možno v našem hospodářství provést řadu organisačních změn, které jsou k jeho prospěchu. V dalším se zabýval věcným obsahem rozpočtu a upozornil na snížení správních vydání tím, že byla přenesena řada agendy na nižší složky. Zavedení výkonnostního systému ve službě poštovní a spojovací bude znamenat další zlepšení výkonu a urychlení služby.

Posl. Válek se zabýval rozpočtem pověřenectva, pošt. Po jeho podrobném číselném rozboru navrhl, aby rozpočet pověřenectva pošt a podniku čs. pošta na Slovensku byl schválen tak, jak je navržen.

Slova se pak ujal ministr pošt dr. N e u m a n.

Po projevu ministra pošt byla provedena rozprava, které se zúčastnili posl. K o 1 á ř, J e ž e k, Hladký, Kapišovský, Vandrovec, Holý, Zachara, Netušilová a Poláček.

Po rozpravě ministr dr. Neuman odpověděl na dotazy poslanců a po jeho projevu podal zprávu gen. ředitel pošt Ing. L e i p e r t.

Na návrh zpravodajův byl pak schválen návrh rozpočtu kapitoly 21 a ze skupiny II § 5 beze změny.

Ve své odpolední schůzi dne 20. ledna 1949 projednával hospodářský výbor kapitolu 20, Ministerstvo dopravy.

Zpravodaj posl. Pexa uvedl, že změnou organisace národních dopravních podniků je jejich rozpočet naposled společně se státní správou. Tato reorganisace je nutná a účelná. Ocenil význam toho, že doprava splnila ve 2LP úkoly, které pro ni byly vytyčeny. Zvýšené náklady v návrhu rozpočtu odůvodnil zvýšenými úkoly, které v 5LP jsou postaveny před dopravu. Musí být především pamatováno na zajištění dopravních možností pro kraje dosud opomíjené. Aby bylo možno lépe a dokonaleji využít automobilového parku, budou vytvářena doprávní střediska při orgánech lidové správy. Vedení1 národních dopravních podniků si musí uvědomit, že mají sloužit co nejlépe národnímu hospodářství a pracujícímu lidu. Dále zpravodaj hovořil o věcných nákladech rozpočtových a investičním programu.

Posl. Daubner se zabýval návrhem rozpočtu pro potřeby Slovenska a přednesl podrobný referát o nákladech a příjmech. Zabýval se významem plavby po Dunaji a jeho významem pro styky se spřátelenými státy. Ocenil skuteč-

nost, že projednávání rozpočtu není příležitostí k licitacím, nýbrž se nese v duchu plodné práce v rámci obrozené Národní fronty.

Pak podali obšírný výklad ministr dopravy Petra pověřenec dopravy dr. Běžek.

V rozpravě promluvili posl. Zachara, Z uzaňák, Hladký, Pšenička, Kapišovský a Poláček.

Na návrh zpravodaje přijal výbor návrh rozpočtu kapitoly 20 beze změny.

Zemědělský výbor.

Zemědělský výbor projednával ve schůzi dne 21. ledna dopoledne za předsednictví předsedy posl. Smrkovského rozpočet kapitoly 14, Ministerstvo zemědělství, a ze skupiny II §§ 16, 17, 24 a 25.

Předseda výboru úvodem připomněl, že v prosinci m. r. byl schválen zákon o přeměně státních lesů a statků na národní podniky. Jejich hospodaření je od počátku r. 1949 upraveno jiným způsobem, takže není třeba, aby se zemědělský výbor ve svém jednání zabýval rozpočtovou kapitolou státních lesů a statků.

Zprávu o rozpočtu ministerstva zemědělství přednesl zpravodaj posl. Ledl. Rozpočet byl sestaven, pravil, velmi úsporně a je proti roku 1948 o půl miliardy nižší. V oboru zemědělského družstevnictví se počítá r. 1949 se založením 1. 500 nových strojních družstev. Dále se budují družstevní prádelny, družstva Inářská, ovocnářská a zelinářská, rozšíří se počet putovních kin, pořádány budou putovní výstavy a zřizovány kursy konservace potravin, elektrického praní, šití prádla, obuvi, obsluhy traktorů, strojního dojení, budou se budovat dětské útulky a postupně se bude zavádět úplná mechanisace práce v domácnosti i v zemědělství.

V oboru zemědělské techniky zasluhuje pozornost zejména scelovací program na r. 1949. V souvislosti s ním se plánuje úprava téměř

2. 000 km cest a asi 600 km odpadů, úkolem státních strojních stanic je zajistit zpracování půdy, především v pohraničí. Ve výrobě rostlinné bude věnována zvýšená pozornost použití ušlechtilých osiv a sadí, rozšíření pěstitelských ploch olejnin, průmyslových rostlin, pícnin a ovocnářství. Bude organisován postřik ovocného stromoví, provedena akce k hubení mandelinky bramborové, nosatce a potírání rakoviny brambor. V oboru výroby živočišné budou prováděny zvelebovací akce v chovu vepřů, ovcí, koz a drůbeže. Začalo se s přípravnými pracemi k zavedení umělého oplodňování skotu. V oboru pozemkové reformy budou r. 1949 ukončeny práce započaté r. 1948 a bude provedena nová pozemková reforma na veškeré půdě, na niž se vztahuje zákon č. 46/48, ve výměře odhadované asi na 260. 000 ha. Kromě toho zbývá dokončit konfiskaci a finanční vypořádání na majetku dotčeném první pozemkovou reformou.

Obšírný výklad podal ministr zemědělství Ďuriš.

V rozpravě promluvili posl. B a c í l e k, K aďůrek, Volavka, Mikuláš, Kovář, Kišová-Horňáková, Blaha, _ Pěšák a předseda výboru posl. Smrkovský.

Po doslovu zpravodaje posl. L e d l a schválil výbor jednomyslně kapitolu 14, Ministerstvo zemědělství, jakož i ze skupiny II §§ 16, 17, 24 a 25.

Výbor pro řemeslo a obchod.

Výbor pro řemeslo a obchod projednával ve schůzi dne 21. ledna 1949 za předsednictví předsedy posl. šťastného rozpočet kapitoly 17, Ministerstvo vnitřního obchodu, a ze skupiny II § 27.

Předseda výboru vzpomněl úvodem k jednání 25. výročí úmrtí velkého syna ruského národa V. I. Lenina.

Zpravodaj posl. H o r n uvedl, že do února 1948 bránila ministerstvu vnitřního obchodu splniti dané úkoly soustavné a. záměrné protichůdné hospodářské a politické úsilí soukromokapitalistické reakce. Od loňského roku vyvíjí ministerstvo činnost podle předem stanoveného plánu. Je nutno, aby počet všech osob činných v distribuci byl snížen ve prospěch vyrobního sektoru. Nejdůležitější spotřební statky jsou zajištěny soukromé spotřebě na vnitřním trhu operativním plánem na rok 1949, schváleným vládou 21. prosince m. r., v částce asi 80 miliard Kčs, z čehož 27, 5 miliard připadá na textil, 6, 5 miliard na kůži, 7 miliard na výrobky z kovu, 4 miliardy na výrobky ze dřeva, 514 miliardy na otop a světlo atd. Znárodnění velkoobchodů se provádělo formou výběrovou a bylo zřízeno 16 národních velkoobchodních podniků. Ministerstvo dbá, aby si národní podniky zřizovaly maloobchodní prodejny jako součást základní maloobchodní sítě. únorové události odstranily překážky kladené v cestu družstevnímu hnutí, které nyní zaznamenává největší rozmach. Výsledky sběru starých surovin, zejména kovů, překročily značně předpokládané množství a byl zřízen národní podnik Sběrné suroviny. V oboru obhospodařovacím se roku 1948 soustřeďovala činnost ministerstva vnitrního obchodu především na odstranění nepořádku v distribuci textilu. Zřízeny byly národní podniky Tep a obchodní domy, jimž spolu s družstvy bude převážně dodáváno textilní zboží z oblastních rozdeloven. ' Hlavní změny v distribuci textilu a obuvi r. 1949 spočívají

v tom, že část textilního zboží a obuvi se bude prodávat neomezeně na volném trhu za značně vyšší ceny a že nový odběrný list na textil a obuv nedostávají již všichni občané, nýbrž jen námezdně pracující, zemědělci do 15 ha, důchodci, vysokoškoláci a umělci. Kotrplní a revisní odbor bude i nadále stíhat šmelináře a je tak jedním z nejdůležitějších středisk v boji proti černému obchodu.

Posl. Čáp zdůraznil, pokud jde o činnost pověřenectva průmyslu- a obchodu, péči o cestovní a turistický ruch. Propagaci turistiky a zimních sportů je věnována všestranná pozornost a bude tu podchycen zájem pracujícího lidu, mládeže i zahraničních turistů. Pracující lid přijme a osvojí si státní rozpočet na r. 1949, neboť je radostnou perspektivou do budoucnosti a zajišťuje naši cestu k socialismu.

Ministr vnitřního obchodu K r a j č í r podal obšírný výklad.

V rozpravě promluvili posl. Černý, Plecháč, Štěpánek a Skotnica.

Rozpočet kapitoly 17 byl pak jednomyslně schválen ve znění navrženém vládou.

Zásobovací výbor.

Zásobovací výbor ve své schůzi dne 20. ledna 1949 za předsednictví posl. Jungwirthové projednal kapitolu 15, Ministerstvo výživy.

Zpravodajka posl. Machačová-Dostá-
1 o v á pravila, že se blahodárné účinky února pociťují též ve všech základních otázkách naší výživy.

Dřívější naprostá pasivita ministerstva výživy a jím ovlivňovaných složek, které měly na všechno jediný recept — snížit dávky — změnila se v činorodé chápání problémů skutečné vyživovací a zásobovací politiky. Našly se nové cesty k vyčerpání všech možných reserv. Je zvyšována životní úroveň dělníků i ve výživě a zavedeno bylo přednostní zásobování pro pracující. Vše to má velký vliv na pracovní výkon a zvýšení produktivity práce. Pro r. 1949 máme několik radostných perspektiv. Především bude možno zvýšit potřeby Slovenska o 24% a vy-

rovnat v celém státě zhruba spotřebu samozásobitelů a spotřebitelů zemědělců. Dále bude rozšířen volný trh na další druhy potravin, bude zjednodušena lístková agenda, zvýšen počet společných jídelen, rozšířen výkrm kuřat a kachen v oboru ministerstva výživy a zajištěno celoroční zásobování obyvatelstva zeleninou a ovocem.

Po zprávě zpravodajkyně vyžádala si slovo ministryně výživy inž. Jankovcová.

Posl. Obuchová doplnila zprávu posl. Machačové poukazem na zvláštní obtíže Slovenska v zásobovací politice, které pověřenectvo celkem velmi dobře zvládlo. Pokračování v této úspěšně zahájené cestě bude jedním z činitelů při plnění pětiletého hospodářského plánu.

V rozpravě promluvil posl. Fiala.

Zásobovací výbor pak schválil návrh kapitoly 15 beze změny.

Zahraniční výbor.

Zahraniční výbor projednal 18. ledna 1949 za předsednictví místopředsedy posl. Vandrovce kapitolu 6 rozpočtu, Ministerstvo zahraničních věcí.

Zpravodaj posl. Hájek podal nejprve obraz dnešních mezinárodních poměrů. Stupňující se

třídní napětí prostupuje i vztahy mezi národy a státy. Na mezinárodní nervositu, rozdmýchávanou v kapitalistických zemích ve válečnou psychosu, se díváme s klidem a jistotou. Naše zahraniční politika má pevnou základnu a jasnou a rozhodnou linii a stojí pevně v táboře

demokratických sil, které každým dnem rostou. Spojenectví se Sovětským svazem je garancií našich hranic a naší nezávislosti a spolu se svazkem s lidovými demokraciemi zaručuje pokrokový charakter naší zahraniční politiky.

Poté promluvil ministr zahraničních věcí dr. C l e m e n t i s.

V rozpravě promluvili posl. dr. V. Procházka a V. David.

Výbor pak schválil návrh kapitoly 6 beze změny.

Výbor branný a bezpečnostní.

Výbor branný a bezpečnostní ve své dopolední schůzi dne 18. ledna 1949 projednal za předsednictví místopředsedy posl. dr. Kling e r a kapitolu 7, Ministerstvo národní obrany.

Po úvodním projevu ministra národní obrany arm. gen. L. Svobody pravil zpravodaj posl. gen. H l o ž e k, že branný a bezpečnostní výbor je si vědom toho, že únorovým vítězstvím vstoupilo budování čs. branné moci do nového a rozhodujícího období. Teprve nyní mohou být v uskutečněny požadavky, které pracující lid už od osvobození na armádu kladl. Podle slov presidenta republiky Klementa Gottwalda je nutno, aby armáda byla politicky vyspělá a uvědomělá a smýšlela a cítila tak, jak smýšlí a cítí náš lid a jeho nejpokrokovější složka dělnická třída. Armáda udělala ve svém vývoji v minulém roce veliký krok vpřed. Dnes jsme šťastným národem a vzorným státem ve vzájemném poměru vojáka k dělníkovi. Dělník věří armádě proto, že je přesvědčen, že zbraně vyrobené jeho rukama už nikdy nebudou kapitulovat a že jich už nikdy nebude použito proti němu.

Náš rozpočet je rozpočtem budování a míru. Nikdy nebudeme útočníky, svoboda, práce a mír je heslem budovatele i obránce, dělníka i vojáka tohoto státu. Musíme však být dobře připraveni, abychom se nestali obětními beránky choutek dravých imperialistů. Částka věnovaná na výstavbu armády je projevem veliké důvěry dělníků v naši armádu. Proto musí celá armáda, každý její příslušník přispět budovatelským úsilím, kázní, přesností, ostražitostí, hospodárností a osobní odpovědností ke splnění velikého úkolu výstavby armády věrné lidu a socialismu, armády jako spolehlivého mocenského nástroje dělnické třídy a pracujícího lidu a jako pohotového a mocenského prostředku obrany naší vlasti.

V rozpravě promluvili posl. dr. Steiner, Harus, Šalgovič, Mráz, gen. E j e m, Vodička, Pasek, dr. Bláha, Dole j šek a Janulík.

Výbor pak schválil návrh rozpočtové kapitoly 7 beze změny.

Ve své odpolední schůzi téhož dne branný a bezpečnostní výbor projednal kapitolu 8, Ministerstvo vnitra.

Zpravodaj posl. dr. Steiner pravil, že se rozpočet ministerstva vnitra svou náplní dotýká všech našich občanů. Dnes po prvé mluví přímo o národních výborech. Zatím co v dřívějších rozpočtech figurovaly velké částky na platy a věcná zařízení okresních hejtmanů a okresních úřadů, nastupují dnes částky určené lidovým sborům. Zpravodaj pak vzpomněl, kolikrát za prvé republiky bylo stříleno do lidí, kolik bylo obětí, neboť tehdy četnictvo chránilo zájmy kapitalistů. Dnešní Sbor národní bezpečnosti je naproti tomu ozbrojenou pěstí k ochraně lidu proti kapitalistům, rozvratníkům a všem, kteří by chtěli sáhnout na naše vymoženosti a na naši svobodu.

Zpravodaj pak srovnával volby v dřívějším kapitalistickém režimu s volbami opravdu svobodnými, jak je zaručuje režim lidově demokratický. Není náhodou, že široké vrstvy občanstva v květnu 1948 přistupovaly k volebním urnám s jednotnou kandidátkou obrozené Národní fronty. Dříve agrární ministerstvo vnitra rozdělovalo národ na spoustu skupin, aby z toho měli prospěch kapitalisté.

Naše ministerstvo vnitra sehrálo a hraje nemalou úlohu na naší cestě k socialismu. Za únorových událostí se jak Sbor národní bezpečnosti, tak i funkcionáři ministerstva vnitra spjali ještě těsněji s lidem. Na rozdíl od kapitalistických zemí je naše ministerstvo vnitra, vedené bývalým horníkem Václavem Noskem, podporou dělnické třídy a všeho pracujícího lidu. Chceme, končil zpravodaj, naši republiku vést v klidu a míru k socialismu a věříme, že pod vedením KSČ, pod vedením našeho presidenta Klementa Gottwalda a za spolupráce všech poctivých občanů tohoto státu dovedeme ji do šťastných zítřků, do lepší socialistické budoucnosti.

Po projevu ministra vnitra V. Noska se rozvinula rozprava, v níž promluvili posl. dr. Bláha, Harus, Pašek, Mráz a gen. Hložek. Ministr vnitra pak odpověděl na přednesené dotazy.

Po zpravodajově doslovu branný a bezpečnostní výbor schválil návrh kapitoly 7 beze změny.

Ústavně-právní výbor.

Ústavně-právní výbor ve své dopolední schůzi dne 19. ledna 1949 projednal za přítomnosti místopředsedy posl. dr. Kokeše kapitolu 9, Ministerstvo spravedlnosti.

Zpravodaj posl. dr. Kokeš nastínil, jak si počínalo ministerstvo spravedlnosti za éry dřívějšího ministra dr. Drtiny. Chránilo kolaboranty, trpělo útoky na lidově demokratické orgány a národní podniky, rozhodovalo ve prospěch továrníků (Varnsdorfská stávka), trpělo útoky na lidově demokratické zřízení a na spojence (SSSR), pronásledovalo oprávněnou kritiku, nadržovalo bohatým a kolaborantským vězňům. Po únoru za ministra dr. čepičky byla obnovena retribuce, trestali se šmelináři, byl vypracován zákon na obranu lidově demokratické republiky,, podle kterého se také skutečně soudí. Dále zpravodaj upozornil na rozsáhlou amnestii, kterou udělil president republiky Klement Gottwald. Nová ústava dává ministerstvu spravedlnosti nové veliké úkoly. Z právního řádu se odstraňují věci, které se do lidově demokratického zřízení nehodí. Na vězeňství máme jiná hlediska, máme zájem na tom, aby vězni byli převýchovám, vrátili se 'do společnosti a stali se opět jejími platnými členy. Posléze zpravodaj načrtl obraz celé kapitoly po stránce formální a po stránce materiální.

Obšírný výklad k této kapitole podal ministr spravedlnosti dr. Čepička.

Posl. dr. Popaďák pak rozebral stav a úlohu justiční agendy na Slovensku. Mluvil o trestním soudnictví za kapitalismu a v lidové demokracii, uvedl, že se zvýšená pozornost věnuje mladistvým provinilcům. Velká péče po stránce odborné i politické se věnuje také dozorčímu personálu. Justiční správa na Slovensku splní všechny úkoly, které na ni v lidové demokracii čekají.

V rozpravě promluvili posl. dr. Prokeš, dr. Loubal, dr. Štefánik a dr. Pátková.

Po doslovu zpravodaje posl. dr. Kokeše ústavně-právní výbor schválil kapitolu 9 beze * změny.

V odpolední schůzi 19. ledna projednal ústavně-právní výbor nejprve kapitolu 10, Ministerstvo pro sjednocení zákonů.

Zpravodaj posl. dr. Štefánik pravil, že ministerstvo nevyvíjelo činnost směřující jen k pouhé unifikaci, nýbrž přispívalo i k vytvoření nových právních předpisů. Dále se zabýval systémem desetinného třídění spisů a uvedl jeho výhody. Při rozboru osobních i věcných výdajů kapitoly upozornil na nevyhovující umístění ministerstva pro sjednocení zákonů.

Poté ujal se slova ministr pro sjednocení zákonů dr. Š r o b á r.

V rozpravě promluvil posl. dr. H a i m.

Ústavně-právní výbor pak schválil rozpočtovou kapitolu 10 beze změny.

Dále ústavně-právní výbor projednal kapitolu 11, Správní, soud.

Zpravodaj posl. dr. Vácha pravil, že se odstraňuje dosavadní duplicita nejvyššího správního soudnictví. Vzhledem k předpokládanému vzestupu agendy bude třeba doplnit osobní stav správního soudu na normální stav zredukovaný pensionováním.

V rozpravě promluvili posl. dr. Němec, dr. Štefánik, dr. Popaďák a zástupci ústředních úřadů.

Posl. dr. P o p a ď á k podal návrh, že odhlasování rozpočtové kapitoly 11 (správní soud) neprejudikuje budoucímu zákonu o správním soudu, pokud jde o sídlo správního soudu, a že se dále vypouští ze Zvláštní části důvodové zprávy kapitola 11, věta: "Zákonem, který upravuje složení, organisaci a působnost tohoto správního soudu, je podle květnové ústavy zákon čís. 164/1937 Sb. "

ústavně-právní výbor pak schválil beze změny rozpočet kapitoly 11, jakož i návrh posl. dr. P o p a ď á k a.

Kulturní výbor.

Kulturní výbor projednal ve schůzi dne 18. ledna za přítomnosti předsedy posl. Koubka rozpočtovou kapitolu 12, Ministerstvo školství, věd a umění, a ze skupiny II §§ 10, 11, 12, 13, 20, 21, 22 a 26.

Zpravodaj posl. Drda pravil, že tato kapitola je svědectvím, že socialismus uvolňuje tvořivé síly nejširších vrstev národa i na poli kultury. Připomněl význam kultury v boji

proti útlaku národnímu a sociálnímu v minulosti, poukázal na boj s reakcí v době předúnorové a uvedl výsledky práce tohoto ministerstva po únoru 1948. V prvním roce pětiletky věnujeme na školské a kulturní účely 10% všech státních výdajů. Jednotná škola otvírá přístup ke vzdělání nejširším vrstvám pracujícího lidu, ruší výhody rodu a majetku a do budoucna zaručuje příliv dělnického a venkovského živlu na

vysoké školy. Řeší se také otázka nových učebnic. Dále se zpravodaj zabýval jednotlivými druhy škol a jejich problémy.

Zprávu zpravodaje posl. Drdy doplnil posl. Č a p l o v i č. Nastínil, jak hospodářský rozvoj Slovenska dává podklad rozvoji slovenského školství a kultury. Na rozpočtu tohoto ministerstva se Slovensko podílí skoro 2 miliardami Kčs.

Nato promluvil ministr školství, věd a umění prof. dr. N e j e d l ý a pověřenec školský Laco Novomeský.

V rozpravě promluvili posl. Šafařík, Pažoutová, dr. Jul. D o l a n s k ý, dr. V al o u c h, E. F. Burian, dr. Trávníček a Pelikán.

Kulturní výbor pak schválil návrh rozpočtové kapitoly 12, jakož i příslušné paragrafy beze změny.

V odpolední schůzi téhož dne projednal kulturní výbor návrh rozpočtu kapitoly 13, Ministerstvo informací a osvěty.

Zpravodaj posl. Pelikán nejprve zdůraznil zvětšující se význam ministerstva informací a osvěty na naší cestě k socialismu. Jeho velikým státnickým posláním je starat se o morálně politickou vyspělost lidu. Ministerstvo vytvořilo nový typ uvědomovací a osvětové práce, která nemoralisuje, nýbrž mobilisuje občany k plnění konkrétních úkolů.

Zpravodaj pak podal rozbor jednotlivých položek kapitoly. Informační služba zahraniční má mimořádný význam nejen pro nás, nýbrž i pro pokrokový a demokratický tábor celého

světa, neboť seznamuje svět s úspěchy a vymoženostmi naší lidově demokratické republiky. Zpravodajská služba obstarává vedle záležitostí tiskových a novinářství některé nové úkoly, které vyplynuly z celostátního sjezdu novinářů. Je již patrno, že tvářnost našeho tisku nabývá stále vážnějšího charakteru. Inserce byla stlačena na 12, 5% rozsahu novin. Připravuje se rozsáhlá mimoškolní výchova lidu, která bude pečovati o jeho politickou uvědomělost. V sídlech okresů budou vytvořeny okresní lidové knihovny, v krajích krajské lidové knihovny a v Praze a v Bratislavě ústřední lidové knihovny. Propagace umění se stará o řádnou distribuci kulturních statků, aby umění proniklo mezi všechen pracující lid. Ministerstvo přijde s podnětem, aby umělci šli do továren a malovali portréty stachanovců a aby pořádali výstavy obrazu pro dělnické byty.

Zprávu zpravodaje posl. Pelikána doplnil posl. Sýkora, který poukázal na veliký význam kulturní a informační činnosti na Slovensku. Zdůraznil zvlášť nezbytnou péči o přesídlence.

Pak podal výklad ministr informací a osvěty V. Kopecký a pověrenec informací a osvěty dr. A. Pavlík.

V rozpravě promluvili posl. Šafařík, dr. Jul. D o l a n s k ý, Drda, Pažoutová, E. F. B u r i a n, ministr V. K o pe ck ý a řada expertů.

Kulturní výbor schválil rozpočtovou kapitolu 13 beze změny.

Soc. -politický a zdravotnický výbor.

Soc. -politický a zdravotnický výbor ve své dopolední schůzi dne 20. ledna 1949 projednal za předsednictví předsedy posl. Mátla kapitolu 22, Ministerstvo sociální péče.

Po proslovu předsedy výboru pravil zpravodaj posl. Jaroš, že je dnes pro nás samozřejmostí, že kolem sebe nevidíme lidi otrhané, hladové a nezaměstnané a že vymizelo almužnictví. Na západě klesá reálná kupní síla pracujících a roste nezaměstnanost, zatím co u nás společně budujeme lepší život. Rozpočet minissterstva sociální péče vykazuje proti roku loňskému zvýšení nákladů o 1. 558 mil. Kčs a je vyšší než celý státní rozpočet bývalé republiky. Na- kulturu a sociální péči věnujeme 29% celého rozpočtu. Řečník kvitoval úsilí úřadů ochrany práce v boji s absentismem a fluktuací a proti osobám vyhýbajícím se práci a zdůraznil naprostou odlišnost činnosti těchto úřadů od dřívějších úřadů práce. Mzdová politika se u nás provádí v souladu s celým národním hos-

podářstvím, takže reálný důchod za práci se zvyšuje. Dále zpravodaj vyzvedl blahodárný význam národního pojištění. Rekreační akce použilo r. 1948 225. 000 lidí. Řešení otázky repatriační a reemigrační náleží k činům lidově demokratické republiky, jež zůstanou navždy zapsány zlatým písmem v historii našeho národa a státu.

Posl. Kleštinský hovořil o úkolech pověřenectva sociální péče na Slovensku. Pro industrialisaci Slovenska vychovává dostatečný počet odborných sil, bude pečovat o zvýšení počtu zaměstnaných žen, zřizovat učňovské domovy, rozmnožovat počet dětských jeslí a zemědělských útulků atd. Dnes Slovensko věnuje na sociální péči, při přepočítacím poměru 1: 3, více než věnovala před Mnichovem celá republika.

Nato podal výklad o sociální péči ministr E. Erban.

V rozpravě promluvili posl. Koktán, Komzala, Vodáček, Kleňhová, Burda a Hejzlar.

Po zodpovědění dotazů ministrem sociální péče a po doslovu zpravodaje posl. Jaroše výbor schválil kapitolu 22 beze změny.

V odpolední schůzi výbor soc. -politického a zdravotnického projednal kapitolu 23, Ministerstvo zdravotnictví, a ze skupiny II § 6 a § 18.

Zpravodaj posl. Vodáček poukázal na změnu nazírání na zdravotní a sociální politiku v československé republice. Byla sjednocena zdravotní péče. Plánujeme ve zdravotnictví a zajišťujeme finančně splnění plánu. I lázeňská místa dostala jinou náplň, nejsou pouze pro bohaté, ale vrací zdraví všem, zvláště pracujícímu lidu. Na léčebnou péči ústavní jsou v rozpočtu určeny největší položky. V dalším zpravodaj srovnával poměry u nás s poměry v Americe, kde 30 mil. obyvatel nemá při onemocnění prostředky a možnosti řádně se léčit, zatím co žádný náš občan nemusí mít obavy, že by mu v případě nemoci nebyla poskytnuta lékařská nebo ústavní péče.

K § 18, ze skupiny II, Státní veterinární ústav v Ivanovicích na Hané poznamenal zpravodaj, že je to jediný ústav tohoto druhu v Československu, který produkuje na 80 různých očkovacích látek proti nákazám a zachraňuje našemu národnímu hospodářství cenné hodnoty.

Posl. D a x n e r upozornil na těžký boj proti tuberkulose a jiným přenosným nemocem na Slovensku, které musí zdravotní správa zdolat. Zkonsolidovaná zdravotní správa na Slovensku je nám zárukou přesného plnění vytčených zdravotních úkolů.

Poté promluvil ministr zdravotnictví P l o jh a r a pověřenec zdravotnictví Polák.

Rozpravy se zúčastnili posl. dr. Bláha, inž. dr. Kácl, M r á z i k, Kapoun a dr. Bureš.

Výbor pak schválil návrh rozpočtu kapitoly 23, jakož i ze skupiny II §§ 6 a 18 beze změny.

Poslední rozpočtová schůze soc. -politického a zdravotnického výboru se konala 21. ledna 1949 a projednala kapitolu 24, Odpočivné a zaopatřovací platy.

Zpravodajka posl. Krafková uvedla, že výdaje této kapitoly byly zvýšeny, poněvadž se zvýšil počet důchodců, dále byly upraveny pense a požitky pozůstalých a sirotků. Zvýšení bylo dále nutné také proto, aby byly odstraněny křivdy napáchané starým kapitalistickým řádem. Za tím účelem byli všichni státní i jiní veřejní důchodci novým zákonem postaveni na stejnou pensijní základnu.

V rozpravě promluvili posl. Synková a posl. Daxner.

Kapitola 24 návrhu státního rozpočtu byla pak výborem schválena beze změny.

Závěrečná schůze rozpočtového výboru.

Dne 21. ledna konal rozpočtový výbor za předsednictví místopředsedy posl. Součka a za účasti ministra financí dr. D o l a ns k é h o svou závěrečnou schůzi, ve které schválil návrh státního rozpočtu na rok 1949.

Po úvodních slovech gen. zpravodaje posl. J a n o u š e přešel výbor k hlasování o jednotlivých kapitolách rozpočtu a schválil kapitoly l—10 beze změny.

Při projednávání kapitoly 11, Správní soud, rozpočtový výbor přijal usnesení výboru ústavně právního ve věci správního soudu.

Jinak byl rozpočet kapitoly 11 schválen beze změny. Dále byly přijaty beze změny kapitoly 12 až 24 s příslušnými paragrafy ze skupiny II.

V rozpravě k této části promluvil posl. Štětka.

Rovněž kapitoly 25, 26 a 27 byly schváleny beze změny.

Potom rozpočtový výbor schválil celou první skupinu státního rozpočtu.

Rovněž skupina II, Státní podniky, byla schválena jednomyslně, jakož i skupina III, Státní dluh.

Generální zpravodaj posl. J a n o u š pak referoval o návrhu rozpočtového zákona na r. 1949. Uvedl, že osnova ve své koncepci odráží vlivy nové ústavy ČSR a úzkého vztahu státního rozpočtu k prvnímu pětiletému plánu rozvoje ČSR. Je to pochopitelné, uvážíme — li, že státní rozpočet už není jako dříve jen číselným obrazem státní, hospodářské politiky, nýbrž stává se velmi účinným nástrojem, připravujícím předpoklady pro splnění úkolů plánů a ovlivňujícím jejich plnění.

Dále generální zpravodaj nastínil konstrukci navrhovaného rozpočtového zákona a obsah jeho jednotlivých paragrafů.

U § l zdůraznil, že je to celý státní rozpočet v kostce, který podává podstatná čísla rozpočtu. To ukazuje, že finanční správa neustrnula na dosavadní formě státního rozpočtu,

nýbrž že sleduje cíl vytvořit z něho rozpočet národní.

§ 12 obsahuje revoluční ustanovení, které v zájmu pětiletky zavádí pro státní správu a státní podniky čtvrtletní rozpočtování předpokládaných výdajů a příjmů, jakož i čtvrtletní výkazy o nich.

Vládní návrh rozpočtového zákona byl rozpočtovým výborem schválen ve znění, jali je uvedeno ve společné zprávě.

Místopředseda posl. Souček poděkoval v závěru schůze gen. zpravodaji posl. Jano u š o v i za velikou práci, kterou věnoval projednávání návrhu státního rozpočtu a roz-

počtového zákona ve výborech Národního shromáždění, a svůj projev zakončil slovy: Jdeme po nových cestách vpřed k lepší budoucnosti s vírou, že za vedení naší vlády, za vedení našeho milovaného presidenta Klementa Gottwalda dospějeme k lepším metám, k socialismu!

Koordinace prací jednotlivých výborů na návrhu státního rozpočtu se dala na společných poradách předsedů výborů a dílčích zpravodajů zař předsednictví gen. zpravodaje posl. Janouše ve dnech 5., 18. a 21. ledna t. r. Tyto porady umožnily zvládnouti rozpočtové práce jak v jednotlivých výborech, tak souhrnně v závěrečné schůzi výboru rozpočtového.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP