Neprošlo opravou po digitalizaci !

Připomínky a podněty výborů a poslanců

k návrhu státního rozpočtu na rok 1949,

přednesené v jednotlivých výborech za jeho projednávání.

Podněty výborů.

Branný a bezpečnostní výbor tlumočil při projednávání kapitoly 8, Ministerstvo vnitra, požadavek, aby při sdělávání platového zákona pro státní a veřejné zaměstnance bylo pamatováno na náležité ocenění důležitosti a aktivnosti služby příslušníků SNB. Ani po stránce materiální (motorisace, výstroj) není SNB dosud na takové výši, na jaké by vzhledem ke své důležitosti měl být.

Zásobovací výbor při projednávání kapitoly 15, Ministerstvo výživy, doporučil, aby byly prozkoumány možnosti rozšíření volného trhu na další druhy potravin, aby byla učiněna opatření zjednodušující lístkovou agendu a aby byl zvýšen počet společných jídelen a zajištěno celoroční zásobování obyvatelstva zeleninou a ovocem. Zvláštní péče budiž věnována dětské výživě.

Rozpočtový výbor. Kapitola 2. Národní shromáždění.

Posl. Souček žádal, aby parlament razil nové cesty své práce a hledal cesty k pracujícímu lidu. Jeho členové se musí snažit vytvořit

novou, obrozenou tradici lidově demokratického parlamentu, aby také on splnil svou funkci na cestě k socialismu.

Kapitola 5. Předsednictvo sboru pověřenců.

Posl. dr. H u l í n s k ý pravil, že je určitá dissonance mezi rozpočty některých českých a slovenských úřadů. Pro příště bude nutno rozpočty všech ústředních orgánů, českých i slo-

venských, sestavovat s jednotného hlediska, aby český i slovenský pracující člověk viděl, že se na státní administrativě skutečně šetří. Posl. S a i a l vyslovil tentýž názor.

Kapitola 25. Ministerstvo financí.

Posl. dr. B e r á k uvedl jako povinnost poslanců seznamovat naši veřejnost se státním rozpočtem, stejně jako je jejich povinností propagovat pětiletý hospodářský plán.

Posl. Mrskošová doporučila, aby se v příštím státním rozpočtu našla jiná forma příjmů, než je forma Stasky, která neodpovídá pokroku a naší cestě k socialismu.

2*

Posl. Žiak zdůraznil nutnost vysvětlovat lidu tiskem, rozhlasem atd. význam národního pojištění, aby na příklad rolník viděl, že částky na ně věnované představují velký výdaj, který má v případě operace nebo choroby.

Posl. Valo upozornil, že obuv na volném trhu je poměrně levnější než textil. Spotřebitelé tudíž kupují textilie na odběrné listy, kdežto obuv na volném trhu. Proto doporučil příslušným místům sledovat tuto otázku.

Kapitola 26. Všeobecná pokladní správa.

Posl. T y m e š žádal, aby státní zaměstnanci byli pro nové velké úkoly při budování nového státu vyškoleni a aby dobře ovládali marx-leninskou theorii.

Intervenční příspěvky státu na snížení cen potravin a průmyslových výrobků jsou vysoké a napříště bude třeba posuzovat intervence také s hlediska zatlačování a omezování kapitalistických živlů.

Od státních podniků i státní správy musíme žádat hospodárnost, kterou tak důrazně žádáme od národních podniků. Státní úřady a podniky nemusí vyčerpat rozpočet. Ovšem jde o šetření

a úspory na pravém místě (šetření materiálem, lepší využití pracovních sil, zdokonalení organisace práce, zvyšování výkonnosti a pod. ).

Konečně doporučil užší spolupráci NS s tiskem a rozhlasem. Je třeba lidu náležitě vysvětlit, co znamená vyrovnaný rozpočet, rozpočet prvého pětiletého plánu pro náš další vývoj. Zájem lidu o hospodaření státu se musí zvýšit tak, jako roste zájem dělníků o hospodaření národních podniků. Při jednání o rozpočtu v NS by noviny měly mít větší rozsah. To platí i pro jednání NS o jiných důležitých osnovách; Parlament se musí přiblížit lidu.

Kapitola 27. Nejvyšší účetní kontrolní úřad.

Posl. Štětka navrhl, aby byla vládním opatřením zkoordinována a nakonec sloučena kontrolní činnost nejvyššího účetního kontrolního úřadu s nejvyšším kontrolním dvorem.

Posl. Štětka žádal, aby bylo při výplatě

odpočivných a zaopatřovacích platů přísně dbáno všech zákonných předpisů tak, aby nedocházelo k jejích výplatě osobám, které se provinily za okupace proti zájmům národa nebo proti lidově demokratickému režimu.

Hospodářský výbor. Kapitola 16. Ministerstvo průmyslu.

Posl. Poláček žádal, aby udělování příspěvků na pořádání výstav bylo soustředěno v jednom ministerstvu nebo nejlépe v předsednictvu vlády, které by posuzovalo účelnost výstav a také určovalo výši subvence.

Posl. dr. Holý žádal, aby ministerstvo průmyslu přísně dbalo o to, aby továrních objektů,

které jsou volné, bylo využito pro výrobu, kterou je možno lehko přenésti.

Posl. inž. K ú t i k si stěžoval, že se zákon o mzdové politice neuplatňuje. Neuspořádání mzdové politiky je příčinou vyšší fluktuace.

Posl. Uher upozornil na nedostatek elektrické sítě na Královéhradecku.

Kapitola 18. Ministerstvo zahraničního obchodu.

Posl. inž. K ú t i k doporučil uvažovati o umístění některých exportních společností na Slovensku.

Posl. dr. Holý žádal ministra zahraničního obchodu, aby ve vhodné době podal hospodářskému výboru zprávu o stavu společností pro zahraniční obchod, o jejich organisaci a počtu.

Upozornil na možnosti koordinace zahraničního obchodu a výroby s ostatními lidově demokratickými státy.

Posl. Válek zdůraznil význam nejen dobré kvality výrobků, ale i jejich dobrého balení, úpravy a pod. Naše obchodní zastupitelstva

v zahraničí je třeba dobře vybavit. Takové investice se nám v budoucnu vyplatí.

Posl. Poláček upozornil na to, že nebyl dodán generátor pro oravskou hydrocentrálu, poněvadž neodborné síly zamítly dovozní povolení na součástku nepatrné ceny. Z toho je patrno, že v zahraničním obchodě mají být zaměstnány jen vyspělé a odborné kádry.

K tomuto podnětnému návrhu se připojili též posl. T ö r ö k a inž. Šmoka podepřeli jej obdobnými příklady.

Posl. inž. K ú t i k dále připomněl velké možnosti rozvoje našich hospodářských styků s lidově demokratickým Maďarskem.

Kapitola 19. Ministerstvo techniky.

Posl. dr. H u l í n s k ý doporučil provést reorganisaci ministerstva techniky, jako se provádí v jiných resortech. Dále doporučil rozšířit ideový dozor ministerstva techniky nad národními stavebními podniky. Konečně žádal, aby se ministerstvo techniky ihned ujalo stavebních živností, které jejich vlastníci dnes dávají ministerstvu k disposici, aby se zajistily zejména pracovní reservy.

Posl. Poláček připomněl, že je třeba na stavbách, kde se pracuje v úkolu, postarat se o plynulý přísun materiálu. Nedostatečný přísun je největší závadou úkolování.

Posl. Z u z a ň á k doporučil řešit sjednocení správy lomů, i když je dočasně ještě účelné, aby státní lomy a lomy ve veřejné

správě byly spravovány svými dosavadními subjekty.

Posl Török žádal, aby strojní dodávky pro stavbu údolní přehrady v Ústí n. Oravou byly zařazeny mezi prioritní. Liknavým postupem při stavbě přehrady vznikají hospodářství ztráty denně cca l mil. Kčs. Zadrženou vodu potřebuje řada hydrocentrál.

Posl. Kapišovský žádal, aby r. 1949 byly zapojeny na elektrickou síť hlavně východní slovenské okresy.

Posl. P š e n i č k a navrhl, aby ve prospěch státu propadly všechny stavby provedené na černo, protože to je vlastně šmelina. Dále doporučil, aby se nestavěly stavby ze dřeva tam, kde je dostatečná výroba cihel. V tom směru by bylo třeba opravit plánování.

Kapitola 20. Ministerstvo dopravy.

Posl. Hladký poukázal na význam průplavu Odra—Dunaj a tázal se, podnikají — li se nějaké kroky, aby se realisoval alespoň úsek Kozlí—Moravská Ostrava.

Dále se dožadoval nápravy v kompetenčních sporech o umístění nádraží v Ústí n. L.

Posl. Pšenička se tázal, podnikají — li se opatření, aby autobusy vyřazené pro nedostatek součástí, byly urychleně uvedeny do provozu.

Posl. Kapišovský žádal, aby pověřenectvo dopravy dalo ředitelstvím drah striktní rozkaz, aby doprava žactva do škol byla urychleně zlepšena.

Posl. inž. K ú t i k žádal o nápravu na nechráněných přejezdech tratí, kde velmi často dochází k neštěstím.

Posl. Poláček zdůraznil, že je třeba při zavádění nových silničních autobusových linek

dávat přednost těm, které slouží dopravě dělníků do zaměstnání.

Posl. inž. Novák upozornil, že není náležitě zabezpečena údržba silniční sítě, a žádal, aby se obě zúčastněná ministerstva, snažila najít úhradu pro tuto službu.

Posl. Šnobl doporučil, aby ministerstvo dopravy prozkoumalo, jaké národohospodářské škody vznikají z toho, že závory na přejezdech tratí zůstávají příliš dlouho spuštěny.

Posl. R. Dvořák poukázal na to, že by autobusy neměly být dirigovány na místa, kde jich není využito.

Posl. Ježek žádal, aby se sdělávání příštího jízdního řádu dalo pokud možno za přítomností zástupců lidových orgánů a aby se přihlíželo k dopravě jak dělnictva, tak školní mládeže.

Kapitola 21. Ministerstvo pošt.

Posl. Poláček žádal, aby byla provedena telefonisace zvláště v krajích pohraničních, sousedících se západní zónou Německa.

Posl. Ježek vytkl, že se někde dostane

dopis z okresního města na vesnici až třetí den.

Posl. Kapišovský uvedl, že na východnim Slovensku dojde pošta z ústředních úřadů do dědiny někdy až za dva týdny.

Posl. Vandrovec žádal, aby se zvláště v krajích hospodářsky slabých nehledělo jen na množství zprostředkovaných zásilek a aby se tam osobní stavy nezmenšovaly vzhledem k zvláštní funkci, kterou tam pošta má.

Posl. dr. Holý požádal ministra pošt, aby bylo ve státních úřadech pamatováno zvláště na rychlejší odbavování spisů tím, že by tuto práci konali lidé v této věci zapracovaní.

Dále doporučil zřizovat pro prodej známek k filatelistickým účelům státní prodejny těchto známek.

Zemědělský výbor. Kapitola 14. Ministerstvo zemědělství

Posl. B a c í l e k upozornil, že ze 600. 000 ha pastvin na Slovensku je dosud využito jen 200. 000 ha.

Posl. Kaďůrek vyzvedl důležitost plánování v zemědělství a žádal, aby byla věnována větší péče strojním družstvům a aby byl zjednán pořádek v t. zv. pseudodružstvech.

Posl. Volavka označil za naléhavý úkol plánování provedení revise dosavadní vědecké práce a reorganisaci čs. akademie zemědělské, místo které je nutno vytvořit koordinační centrum vědecké a výzkumné práce, abychom se v našich podmínkách přiblížili ohromným výsledkům, kterých na tomto poli dosahují v SSSR.

Posl. Mikuláš žádal, aby principy plánovaného hospodářství byly vysvětleny nejen

zemědělcům, nýbrž i všem, kdo v tomto oboru pracují. Je třeba vyhledávat odborníky, kteří budou v krajích odpovědni za zemědělskou politiku. Krajské a okresní zemědělské komise musí všude vytvořit harmonické a práceschopné sbory.

Posl. Kovář žádal, aby se při provádění pětiletého plánu přihlíželo k výrobním podmínkám krajů a pěstovaly se plodiny, které se pro ten kraj nejlépe hodí. V horských oblastech nutno věnovat péči výrobě travních semen a odvozu dřeva s hor koňskými potahy.

Posl. Blaha pravil, že se mladí lidé na venkově zajímají hlavně o tři otázky: jak se bude provádět mechanisace, do kdy bude provedeno všeobecné scelování pozemka a kdy budou zavedeny vodovody do každé obce.

Zahraniční výbor. Kapitola 6. Ministerstvo zahraničních věci.

Posl. dr. Vl. Procházka doporučil, aby se nešetřilo na výdajích na zahraniční službu, která dnes neznamená representaci a luxus. Při obsazování vyslanectví a mezinárodních delegací bychom se měli řídit příkladem jiných lidově demokratických států. Důležitá je dokonalá příprava diplomatického personálu, výběr dorostu a vědecké studium. Vyslovil uspokojení, že se v rámci ústavu pro studium

zahraničních nauk pomýšlí na vydávání odborné revue a na nutnost dát naší zahraniční politice opravdu vědecký podklad.

Posl. V. David zdůraznil, že naši pracující musí mít jistotu, že lidé, kteří pracují v naší zahraniční politice, jsou státně naprosto spolehliví, republice věrní a oddaní věci socialismu.

Výbor branný a bezpečnostní Kapitola 8. Ministerstvo vnitra.

Posl. dr. S t e i n e r vyslovil domněnku, že nepřidělené činžovní domy v pohraničí je možno převést do vlastnictví obcí a minister-

stvo vnitra by mělo učinit pro ně nějaké úlevy, na př. snížit činžovní daň.

Ústavně-právní výbor. Kapitola 9. Ministerstvo spravedlnosti.

Posl. dr. Pátková žádala, aby ministerstvo spravedlnosti předložilo ještě před úpravou manželského práva návrh zákona o dělení pensí po státních zaměstnancích. Dále žádala úpravu ustanovení občanského zákona, podle kterého žena nemůže uzavřít manželství po rozluce, dokud neuplyne 6 měsíců nebo dokud neporodí, je-li těhotná.

Pro funkce u nových lidových soudů je nutno zainteresovat ženy z domácnosti, které by se mohly po krátkém školení věnovat těmto důležitým úkolům v justici.

Konečně upozornila na špatné pracovní podmínky státních zástupců a doporučila přidělovat jim stenografky.

Kapitola 10. Ministerstvo pro sjednocení zákonů.

Posl. dr. Štefánik pravil, že ministerstvo má nedostatek vhodných místností, používá jen části přikázané mu budovy. V rámci plánu, který připravuje ministerstvo techniky

pro umístění ústředních úřadů, je třeba pamatovat také na ministerstvo pro sjednocení zákonů jeho umístěním i v ostatních místnostech přikázané budovy.

Kulturní výbor. Kapitola 12. Ministerstvo školství, věd a umění.

Posl. Drda žádal, aby statni nakladatelství věnovalo všechnu péči vypravení nových učebnic, jejich vzhledu i trvanlivosti, a aby zejména zajistilo jejich levnou cenu, jejíž dosažení není při masových nákladech těžké. Jen tak zaručíme knihy i nejchudším žákům a budeme moci odstranit, zejména ze středních škol, staré chudinské knihovny, v nichž se udržovala vydání dávno vzatá z oběhu, i knihy jinak porušené a nedostatečné.

Dále doporučil, aby lesnické školy měly k disposici vlastní praktické objekty, školní polesí, podobně jako školy zemědělské mají své zemědělské polní závody.

Posl. Pelikán doporučil, aby státní stipendia pro vysokoškolské studentstvo byla diferencována podle prospěchu, aby tak mimořádně dobří studenti dostali větší stipendium než studenti průměrní. Dále doporučil, aby výše stipendií byla přizpůsobena změnám cenové hladiny, které nastaly po měnové reformě na podzim r. 1945, aby byla vyrovnána výše stipendií v českých zemích i na Slovensku a aby na Slovensku byly zrušeny, podobně jako v zemích českých, všechny studijní poplatky a taxy. Státní stipendia nechť jsou uzákoněna.

Dále žádal, aby byla* uzákoněna Správa studentského majetku, která bude spravovat všechny podniky a majetek, směřující k sociální péči o vysokoškolské studentstvo.

Je třeba upravit zdravotní péči o studentstvo jeho zapojením do národního pojištění a při-

pojením Studentského zdravotního ústavů do podniků národního pojištění.

Konečně doporučuje urychlené sloučit všechny studentské nadace a z jejich výnosu hradit výlohy zvýšených a vypracovaných státních stipendií.

Posl. Šafařík pravil, že je třeba dbát o dostatečný počet učitelstva a o jeho vzdělání. Dále zdůraznil potřebu péče o oblastní a ochotnická divadla. Je nutno zřizovat dětské jesle a mateřské školy s celodenním dozorem a rozšířit je o péči o školní mládež. Tímto opatřením lze zajistit větší počet pracovních sil pro průmysl i zemědělství z řad žen.

Posl. Pažoutová pravila, že je třeba, aby školní inspektor byl ve svém okrese spolehlivým rádcem těm, kteří ještě nechápou dnešní dobu, i těm, kteří jsou již uvědomělými socialisty.

Je třeba co nejvíc umožnit zřizování mateřských škol. Pro tento účel je na Moravě již připraveno na tisíc učitelek.

Dále žádala, aby byla věnována zvláštní podpora Moravské filharmonii. Též se přimlouvala za to, aby snahy státního divadla v Brně o postavení nové budovy našly podpory příslušných činitelů. K tomuto návrhu se připojil též posl. dr. Trávníček.

Posl. dr. Jul. D o l a n s k ý zdůraznil nutnost umístit školy třetího stupně podle oblastí a nepřipustit, aby se soustřeďovaly jen ve větších městech. Dále uvedl požadavek, aby bylo

dělnické mládeži co nejdříve umožněno studium na těchto školách. Studentstvo škol třetího stupně, organisované vhodným způsobem pod ideologickým vedením činitelů vedoucích mládež k socialismu, budiž pověřeno výkonem samosprávy. Budiž též řešena otázka pracovní povinnosti studentstva.

Posl. dr. V a l o u c h žádal zhospodárnění provozu na vysokých školách, a to nejen po stránce hospodářské, ale i ve smyslu pedagogickém a vědeckém.

Posl. E. F. Burian upozornil na nezdravou centralisaci divadelnictví v Praze, jakož

i na nezdravou centralisaci a nedokonalou organisaci ostatních divadel v Čechách a podobně na Moravě. Obrátil pozornost také na některé nezdravé zjevy konkurence mezi pražskými divadly. Zdůraznil, že pracující lid mimo velká městská centra má právo žádat, aby kulturní statky byly rozděleny rovnoměrně podle hlavy a konečně i podle zásluhy. Poukázal na velikou odpovědnost státní divadelní a dramaturgické rady a žádal, aby pomáhala co nejúčinněji ministerstvu školství, aby se vždy a všude pamatovalo na skutečné potřeby průmyslově i zemědělsky důležitých krajů, měst a vesnic a všech pracujících lidí.

Kapitola 13. Ministerstvo informací a osvěty.

Posl. Šafařík doporučil, aby osvětová činnost učitelstva byla uspořádána taje, aby učitel byl nejen vychovatelem dětí, nýbrž aby vedl celou vesnici a vytvářel v ní nové národní, hospodářské a kulturní hodnoty.

Posl. Drda poukázal na to, že náš tisk nemůže s důvěrou přijímat zprávy ze západu. Proto je nejvýš třeba, aby ČTK byla pokud možno přebudována z úřadu na instituci opravdu novinářskou, aby se její zpravodajství prohloubilo a zdokonalilo jak v oblasti vnitropolitické, tak zejména v zahraniční politice.

Posl. dr. Jul. Do lánský zdůraznil nutnost, aby se všechny obory našeho umění dostaly do nejširších vrstev lidu. Umělci, zejména výtvarníci, by se měli také úpravou cen svých dél více přiblížit duchu doby.

Posl. E. F. Burian navázal na poznámku ministra informaci, že máme inteligenci relativně dobrou. Je ji ovšem třeba převychovat, aby inteligenti na důležitých místech v administrativě a institucích, jakož i inteligenti tvůrčí skutečně pochopili' potřeby pracujících. Na příklad ve filmu je nutno zájem na výdělku přeměnit na zájem o uskutečnění dobrého filmu pro pracující lid. Umění lidu musí mít jasnější program než dosud. Musí rozhodovat opravdové a marx-leninské vzdělání znalců skutečných potřeb pracujících, musí být stanovena měřítka, podle nichž pořadatelé lidových slavností poznají, co stojí za rozšiřování. Potřebujeme nové lidi na důležitých místech tvůrčích i distribučních, nové spisovatele, musíme dát více důvěry tvůrčí mládeži i tvůrčím dělníkům.

Výbor soč. politický a zdravotnický. Kapitola 22. Ministerstvo sociální pece.

Posl. Koktán žádal, aby při výstavbě plánovaných komunálních podniků nebyla opomíjena družstevní spolupráce.

Posl. K o m z a l a konstatoval, že v' dohledné době bude dáno do provozu 40 nových velkých průmyslových podniků a že tedy bytový problém jejich zaměstnanců je velmi naléhavý a musí být včas a dobře plánován tak, aby pracující člověk mohl žít a kulturně a hospodářsky růst v místě, kde pracuje. Také musí být postaráno o vhodné bydlení pro pracovní sny uvolněné z některých přeplněných závodů a podniků a nově zařazované do jiných podniků. Při počítání bytových jednotek se nesmíme spokojit jen s mechanickým sčítáním, nýbrž musíme brát zřetel též na to, jak jsou vhodné k slušnému lidskému bydlení.

Rekreace musí být skutečně rekreací pro pracujícího člověka. Musí mít jednotné vedení a musí se provádět podle jednoho systému, o což se musí starat především naše odbory.

Posl. V o d á č e k se přimlouval, aby částka preliminovaná na péči o rodinu byla jak pro země české, tak i pro Slovensko zvýšena v zájmu státu a v zájmu naší příští existence.

Dále zdůraznil, že na rekreaci mají být posíláni lidé, kteří si ji opravdu -za svou práci zaslouží.

Bylo by dobré obnovit, případně zdokonalit sociální inspekci v závodech, neboť ještě dnes máme závody, hlavně menší, kde se pracuje v nehygienickém prostředí.

Pro dlouhodobé pracovní brigády je nutno zajistit vhodné bydlení a stravování.

Konečně doporučil, aby v pětiletce byla omezena stavba bytů třípokojových a větších, neboť ještě mnoho lidí dosud bydlí v nevhodných bytech.

Posl. Klenbová upozornila, že v pětiletém plánu máme do výroby zařadit 50. 000 učňů a že tedy pro ně musíme vybudovat vhodné internáty.

Dále žádala důrazně, aby nedostatky v ubytování a stravování některých brigád byly co nejdříve odstraněny.

Přimlouvala se za urychlení nominace a tím systemisace personálu a zaměstnanců v ústavech sociální péče, v dětských domovech a jeslích, neboť jinak dochází k nespokojenosti zaměstnanců.

Posl. Burda připomněl nutnost věnovat se právě na počátku pětiletého plánu výchově no-

vých úkolářů a časoměřičů a doporučil, aby se zejména ministerstvo sociální péče ujalo tohoto úkolu.

Posl. H e j z l a r pravil, že je nutně třeba, aby všichni, kdo přicházejí & pracující mládeží do styku, přibližovali jí všechny vymoženosti lidové demokracie, neboť ne všichni příslušníci nové generace si je dosti uvědomují.

ůdernickému hnutí je třeba věnovat největší pozornost a péci. Nutná je větší součinnost úderníků, kteří prokazují nejvyšší uvědomělost pracujících.

Dosavadní stav v domovech mládeže naprosto neodpovídá požadavkům, které jsou na její výchovu kladeny.

Bude třeba, aby o ni pečovali nejlepší odborníci z řad nejuvědomělejších funkcionářů organisace mládeže.

Kapitola 23. Ministerstvo zdravotnictví.

Předseda výboru posl. Mátl přečetl dopis ústřední národní pojišťovny, v němž se poukazuje na překrvení velkých měst dětskými a zubními lékaři a naprostý jich nedostatek na venkově. V dopise doporučeno, aby se ministerstvo zdravotnictví neodkladně ujalo iniciativy a za účasti všech odpovědných činitelů připravovalo zjednání nápravy.

Posl. dr. Bláha upozornil na nedostatek pracovních sil a školeného personálu hlavně v nemocnicích a léčebných ústavech. Na zdravotnický personál by se neměl vztahovat zákaz přijímání nových sil a restrikční opatření. Výcvik zdravotnického personálu může postupovat jen vývojově a velmi pomalu. Proto by bylo účelné zřídit z některých budov, které jsou k disposici, internáty a školy pro výcvik zdravotnického personálu.

Rovněž máme nedostatek lékařských přístrojů a medikamentů. Nutno je dovážet z ciziny a nelze litovat nákladů, které na zdravotnictví v tomto směru vynaložíme. Chybí tu i instalační materiál na dohotovení rozestavených nemocnic a léčebných ústavů. Mluvčí žádal, aby nebyly dováženy věci zbytné.

Je třeba zřizovat školy pro sestry, laborantky a ošetřovatelky, případně je školit v odborných kursech. Nutno správně hodnotit skutečné zásluhy a práci zdravotních pracovníků na kterémkoli místě.

Je třeba provádět větší propagaci péče o zdraví, upozorňovat na neduhy a informovat v závodech o preventivních opatřeních, a to v dohodě se závodními odborovými skupinami a národními pojišťovnami.

Konečně navrhl unifikaci osnov zdravotnického školství. Zdravotnictví má dirigovat především ministerstvo zdravotnictví, je nutno jednotně plánovat a jednotně vést. Doporučil získávat zdravotnické pracovníky v krajských a okresních národních výborech. Lékaři se zatím nemohou plně zapojit do národního pojištění.

Posl. dr. Kácí poznamenal, že ministerstvo zemědělství bude provádět podrobný biochemický průzkum půdy. Státní zdravotní správa musí jeho výzkumy zhodnotit také pro sebe.

Dále navrhl řádně dotovat knihovny pro lékaře v nemocnicích, umožnit zájezdy pekařů do cizích vědeckých institucí.

Nakonec žádal, aby zdravotnictví bylo sjednoceno v jednom resortu a odtud jednotně řízeno.

Posl. M r á z i k navrhl, aby v Trenčianských Tepliciach a Piešťanech byla doba koupelí prodloužena denně o 2 hodiny a aby pro léčení byly zabrány domy sloužící dnes více méně rekreaci než léčení.

Dále upozornil na katastrofální nedostatek dětských lékařů na Slovensku.

Posl. Kapoun žádal, aby ministerstvo zdravotnictví vychovávalo lékaře k větší odpovědnosti k celku, aby se nesnažili udržet se za každou cenu ve velkých městech. Jsou oblasti, kde na jednoho lékaře připadá 5. 000—6. 000 obyvatel, zatím co v Praze, Brně a Bratislavě jen několik set. Je třeba, aby se lékaři nespokojovali jen s provozováním praxe, nýbrž aby šli také mezi lid a poučovali jej.

Konečně žádal, aby náš tisk vedl stálé zdravotní rubriky, kde prostým stylem bude veřejnost seznamována s nejdůležitějšími zdravotními problémy.

Posl. dr. B u r e š vytkl, že naše zdravotnictví preventivní a represivní je odděleno a činnost obou se někdy kříží. Zdravotnictví je třeba sjednotit, zdravotnická politika veřejné správy a národního pojištění musí být jednotná. Je třeba spojit ústavy národního zdraví s ambulatorii národního pojištění, případně s nemocnicemi. V poradnách je třeba zavést kontrolu a stálý odborný dozor a omezit písaření těchto ústavů. Nelze dovolit, aby profesorské a učitelské sbory trpěly ve škole přítomnost dětí s horečkou, ba i se spalničkami. Teploměr patří ke standardnímu vybavení každé třídy.

Je třeba provést distribuci lékařů z velkých měst na venkov. Zejména v pohraničí je nutno odstranit neudržitelný stav zdravotní služby.

Nechť se ministerstvo zdravotnictví podílí na plánování výroby léků. Jejich výrobu nelze ponechávat jen obchodním zájmům, které v národních podnicích ještě převládají.

Obdobně jako je zákonem postaráno o zajištění dopravy porodních asistentek, nechť je okresními a místními národními výbory zajiš-

těna také doprava lékařů k nemocným, a to aspoň po dobu nedostatku motorových vozidel.

Je povinností zdravotní správy zajistit pravidelnou desinfekci veřejných místností (biografů, divadel, tržnic atd. ), ale i vody a potravin. Nutná je zdravotnická kontrola venkovských mlékáren.

Pro výživu kojenců doporučil používat bezvadného sušeného mléka. Je nutno u nás budovat továrny na sušené mléko.

V lázních se musí léčit skutečně nemocní racionelně. Nebude možno nadále trpět rozlišování lázeňských hostů na soukromníky a nemocné vysílané národními pojišťovnami.

Posl. M y š k a též upozornil na katastrofální nedostatek lékařů v pohraničí a žádal, aby nadále nebyli lékaři i z toho mála z pohraničí odvoláváni do vnitrozemí. Rovněž ve zvěrolékařství chybí v pohraničí schopní veterináři.

Posl. V o d á č e k upozornil na kojeneckou úmrtnost, která v českých zemích dosahuje do l roku 7%, na Slovensku dokonce 11%. Dále adresoval výzvu k lékařům, aby co nejvíce propagovali boj proti potratářství. Nutno v tomto směru vychovat i porodní asistentky.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP