Čtvrtek 30. října 1952

Uvedu ještě další příklad, jak taková spolupráce našich pracujících se státní kontrolou a prokuraturou pomáhá odhalovat a zneškodňovat rozkradače socialistického státního majetku. Jistá soudružka upozornila ministerstvo státní kontroly na vyslechnutý rozhovor dělníků ve vlaku o poměrech v jejich drahoňovickém cukrovaru. Provedenou kontrolou bylo zjištěno, že rozhovor cukrovarských dělníků o tom, jak jejich vedoucí závodu používá závodního stavebního materiálu k adaptaci své vily a blahovolně totéž povoluje i některým členům závodní rady k adaptaci jejich domků, se zakládá na pravdě. Také v tomto případě předalo ministerstvo státní kontroly vyšetřený případ prokuratuře, aby vinníky pohnala před soud k spravedlivému potrestání.

Jsou ovšem i daleko závadnější případy, v nichž je naše hospodářství poškozováno zločinnými sabotéry o velmi značné hodnoty. Takovíto rafinovaní a mazaní sabotéři velkého formátu dovedou svoji zločinnou činnost zakrývat desítkami případů nedodržování zákonnosti a státní disciplíny ostatními pracovníky a z těchto případů nedodržování zákonnosti a státní disciplíny jinými vytvářejí pro sebe alibi o své nevině. V takových případech generální prokuratura zpravidla potřebuje pomoci státní kontroly, aby řádnou prověrkou a dokladovou revisí zjistila a usvědčila skutečné vinníky.

Podobným případem bylo odhalení a zneškodnění rozkradačů socialistického státního majetku ve stavebních závodech v Teplicích, kde na dožádání prokuratury státní kontrola provedenou dokladovou revisí vinníky usvědčila a ti mohli pak být po zásluze odsouzeni k 10-17 letům vězení.

Z těchto uvedených případů je vidno, že vedle státní kontroly bude nyní i generální prokuratura nového typu velmi důležitým nástrojem našeho pracujícího lidu v jeho boji za přísné dodržování zákonnosti, upevňování státní disciplíny, ochraňování socialistického státního vlastnictví a tím i zrychlování výstavby socialismu v naší vlasti.

V tomto smyslu bude generální prokuratura i státní kontrola plnit důsledně své poslání, zbavovat a oprošťovat myšlení lidí od všech zděděných kazů, které v myšlení našich lidí zanechala buržoasně kapitalistická morálka a výchova, a vštěpovat jim každodenně a každou hodinu zásady nové, ušlechtilé socialistické morálky, která zabezpečuje přátelské soužití mezi lidmi i přátelské mírové soužití mezi národy, která zabezpečuje netušený rozvoj socialistické výstavby v naší zemi a neustálý vzestup hmotné i kulturní úrovně našeho lidu, jak nám to svým velikým příkladem dokazují ohromující úspěchy v tomto směru, jichž dociluje Svaz sovětských socialistických republik. (Potlesk.)

Náš pracující lid chce jít a půjde cestou, kterou nám Sovětský svaz ukazuje. Proto má živý zájem na tom, aby bylo rázně skoncováno se všemi případy porušování zákonnosti a státní disciplíny, se všemi případy neodpovědného postoje k socialistickému státnímu vlastnictví, rozkrádání tohoto společenského majetku a tím zpomalování tempa naší socialistické výstavby, zabrzďování tempa růstu blahobytu nás všech, ohrožování obranné schopnosti naší země a tím i uchování míru ve světě.

Proto si náš lid přeje, aby prokuratura i státní kontrola důsledně a nekompromisně hájily zájmy všeho našeho lidu. Usnesení XIX. sjezdu KSSS je pro nás v tomto směru velikou školou, velikým poučením.

Proto naše prokuratura a naše státní kontrola z vůle celé dělnické třídy, všeho pracujícího lidu, z vůle všech poctivých a upřímných stoupenců našeho lidově demokratického řádu, budou svědomitě plnit jim svěřený čestný úkol, střežit naší lidově demokratickou zákonnost a státní disciplínu. Tyto čestné úkoly budou plnit v duchu směrnic, dávaných nám všem naší rodnou Komunistickou stranou Československa, podle moudrých rad předsedy KSČ a presidenta naší republiky, všemi milovaného soudruha Klementa Gottwalda. (Hlučný potlesk.)

Budou tyto čestné úkoly plnit ku prospěchu a rozkvětu naší země, ku prospěchu a blahobytu našeho lidu, tak jak nás tomu učí slavná Komunistická strana Sovětského svazu, jak nás tomu učí soudruh Stalin! (Hlučný potlesk.)

Podpredseda Valo: K slovu sa ďalej nikto neprihlásil, rozprava je skončená. Dávam slovo k doslovu zpravodajcovi, pánu posl. dr Bartuškovi.

Zpravodaj posl. dr Bartuška: Vzdávám se slova.

Podpredseda Valo: Pristúpime teraz k hlasovaniu, a to oddelene o každej jednotlivej osnove zákona.

Ad 1. Hlasovanie o osnove ústavného zákona o súdoch a prokuratúre.

Keďže niet pozmeňovacích návrhov, dám hlasovať o celej osnove odrazu podľa výborovej zprávy. (Námietky neboly.)

Námietky nie sú.

Zisťujem, že Národné shromaždenie je spôsobilé usnášať sa o ústavnom zákone, keďže je prítomné 231 poslancov.

Kto súhlasí s celou osnovou ústavného zákona o súdoch a prokuratúre podľa zprávy výborovej, nech zdvihne ruku! (Deje sa.)

Ďakujem, to je jednohlasné. - Pre prijatie tejto osnovy ústavného zákona hlasovalo 231 poslancov, to jest všetci prítomní poslanci. (Potlesk.) Je teda splnené ustanovenie § 54 ods. 2 ústavy, podľa ktorého k platnosti ústavného zákona treba, aby preň hlasovaly najmenej tri pätiny všetkých poslancov.

Tým je vybavený 1. bod poriadku schôdzky.

Pristúpime k hlasovaniu o 2. bode dnešného poriadku.

Ad 2. Hlasovanie o osnove zákona o prokuratúre.

Keďže niet pozmeňovacích návrhov, dám o celej osnove hlasovať odrazu podľa výborovej zprávy.

Sú nejaké námietky? (Námietky neboly.)

Námietok niet.

Kto teda súhlasí s celou osnovou zákona v znení výborovej zprávy, nech zdvihne ruku! (Deje sa.)

Ďakujem. - Tým Národné shromaždenie jednomyseľne schválilo osnovu zákona o prokuratúre podľa zprávy výborovej.

Tým je vybavený 2. bod poriadku schôdzky.

Pristúpime k hlasovaniu o 3. bode dnešného poriadku.

Ad 3. Hlasovanie o osnove zákona o organiázii súdov.

Keďže niet pozmeňovacích návrhov, dám o celej osnove hlasovať odrazu podľa výborovej zprávy.

Sú nejaké námietky? (Námietky neboly.)

Námietok niet.

Kto teda súhlasí s celou osnovou zákona v znení výborovej zprávy, nech zdvihne ruku! (Deje sa.)

Ďakujem. - Tým Národné shromaždenie jednomyseľne schválilo osnovu zákona o organizácii súdov podľa zprávy výborovej.

Tým je vybavený 3. bod poriadku schôdzky.

Pristúpime k hlasovaniu o 4. bode dnešného poriadku.

Ad 4. Hlasovanie o osnove zákona, ktorým sa mení a doplňuje občiansky súdny poriadok.

Keďže niet pozmeňovacích návrhov, dám o celej osnove hlasovať odrazu podľa výborovej zprávy.

Sú nejaké námietky? (Námietky neboly.)

Námietok niet.

Kto teda súhlasí s celou osnovou zákona v znení výborovej zprávy, nech zdvihne ruku! (Deje sa.)

Ďakujem. - Tým Národné shromaždenie jednomyseľne schválilo osnovu zákona, ktorým sa mení a doplňuje občiansky súdny poriadok, podľa výborovej zprávy.

Tým je vybavený 4. bod poriadku schôdzky.

Pristúpime k hlasovaniu o 5. bode dnešného poriadku.

Ad 5. Hlasovanie o osnove zákona, ktorým sa mení a doplňuje trestný poriadok.

Keďže niet pozmeňovacích návrhov, dám o celej osnove hlasovať odrazu podľa výborovej zprávy.

Sú nejaké námietky? (Námietky neboly.)

Námietok niet. Kto teda súhlasí s celou osnovou zákona v znení výborovej zprávy, nech zdvihne ruku! (Deje sa.)

Ďakujem. - Tým Národné shromaždenie jednomyseľne schválilo osnovu zákona, ktorým sa mení a doplňuje trestný poriadok, podľa zprávy výborovej.

Tým je vybavený 5. bod poriadku schôdzky.

Prv než prikročíme k ďalšiemu bodu denného poriadku, prerušujem schôdzku na 15 minút.

(Schôdzka prerušená o 10. hod. 17 min. - Opäť otvorená

o 10. hod. 47 min.)

Místopředseda dr Polanský (zvoní): Zahajuji přerušenou 67. schůzi Národního shromáždění.

Přistupujeme k projednání šestého odstavce pořadu dnešní schůze, kterým je

6. Společná zpráva výboru ústavně-právního a výboru sociálně-politického a zdravotnického (tisk 648) k vládnímu návrhu zákona o sociálně-právní ochraně mládeže.

Společným zpravodajem je posl. Vaverková; dávám jí slovo.

Zpravodajka posl. Vaverková: Soudruzi a soudružky, vážené shromáždění!

Naše společnost, která se rozhodla pro cestu vedoucí ke šťastnému zítřku všeho lidu - k socialismu, je si samozřejmě plně vědoma toho, že děti jsou budoucností národa a šťastné děti jeho šťastnou budoucností. Proto čteme už v Košickém vládním programu, že "v popředí sociální péče bude vydatná péče o matku a dítě", a že "na širokou základnu bude postavena péče o naší dorůstající generaci." Všestranná hluboká péče našeho státu o další pokračovatele v budovatelském úsilí - o mládež - je také zaručena Ústavou 9. května. Jako stěžejní zásadu proklamuje ústava zejména i ochranu rodiny a mládeže, možnost plného tělesného i duševního rozvoje všech dětí bez rozdílu původu, rovné právo na vzdělání, právo na ochranu zdraví a právo na práci a spravedlivou odměnu za ni.

Je obecně známo, co vše u nás bylo vykonáno k provedení těchto zásad naší ústavy. Postačí proto jen stručně připomenout: Sociální zabezpečení pracujících v neschopnosti k práci pro nemoc, pro úraz, pro invaliditu a pro stáří je zajištěno národním pojištěním. Novou organisací preventivní a léčebné péče je postaráno o ochranu zdraví dítěte už před jeho narozením. školský zákon se postaral o to, aby veškerá mládež byla účastná jednotné výchovy a obecného i odborného vzdělání. Dal také zákonný podklad pro zřizování domovů a družin mládeže a jiných výchovných a sociálních zařízení. O přípravu pracujícího dorostu na jeho budoucí povolání je pečováno zejména též v učilištích státních pracovních záloh. Mimo to je o mládež postaráno nám dnes tak samozřejmou péčí zotavovací.

Ochrana zájmů dítěte je také základní směrnicí nového práva rodinného, které do všech důsledků provedlo v rodině zásadu o rovných právech dětí, bez rozdílu původu.

Z toho všeho vidíme, že se pokrokové zásady proklamované v Košickém vládním programu a v Ústavě 9. května opravdu staly skutkem. Podařilo se to proto, že máme stát, v němž si lid zákony nejen dává, nýbrž je také sám vykonává, a v němž všechno hospodářství slouží lidu.

Významným úsekem péče o mládež je také sociálně-právní ochrana mládeže. Úkolem této ochrany je v naší společnosti zajistit, aby se všeho, co lidově demokratický stát poskytuje pro blaho svých dětí, zejména všech vymožeností sociálních, dostalo stejně všem dětem a aby žádné dítě nebylo nikdy zkráceno na svých právech.

U nás není již rozdílů mezi dětmi, které mají rodiče, a dětmi, které rodiče ztratily. Ani úplným sirotkům nehrozí vykořisťování, těžká fysická práce, nebo dokonce zanedbání jejich výchovy nebo vzdělání. Nejsou už vydány na pospas prospěchářům, nepřijdou do služeb vesnických boháčů, jak tomu bývalo za vlády kapitalismu, kdy tyto děti bez práv a bezbranné byly vydány na milost i nemilost příslušníkům vládnoucí buržoasie, kterým stačilo pro uklidnění jejich svědomí, že je o sirotky "pečováno" v rámci chudinské péče. Nikdo u nás nenajde "obecního sirotka", který se musí živit jako pasáček, přespává ve chlévě, z lidského příbytku vidí nanejvýš kuchyni a oděn je v hadry, odložené dětmi vesnického boháče, sirotka, který nevidí knihu, leda starý kalendář. Nikdo neuvidí u nás děti potulující se bez domova a opatřující si žebrotou sousto, které bylo pro život málo a pro smrt zase mnoho. A přece tomu není tak dávno, kdy i u nás - za první republiky - byla tak rozšířena dětská žebrota a kdy jsme potkávali děti, které ani plakat nedovedly, poněvadž už neměly k tomu potřebných slz.

Tomu všemu je konec. To vše je za námi, to vše zmizelo příchodem Rudé armády (Hlučný potlesk.) v slavném květnu roku 1945. Ani úplný sirotek není u nás dítětem opuštěným, neboť o sirotky pečuje s celým svým srdcem a s celou svou velkou láskou náš pracující lid a jeho republika. Československé děti jsou už šťastné děti. Ať se podíváme kamkoliv, všude vidíme děti zdravé, dobře živené, dobře oblečené, s veselou tváří a radostným úsměvem. Když těmto dětem někdo vypravuje o dřívější dětské žebrotě a o tom, jak těžce se musely děti živit, ani nevěří, že se dovídají, jaký byl dříve život, nýbrž domnívají se, že slyší pohádku. Neuvěří a nechápou, že dříve byl před dětmi v rodině nezaměstnaných a někdy i zaměstnaných - zamykán chléb, že v zimě nemohly chodit do školy, poněvadž nebyly boty, že nebylo ani na kabátek, a že nebylo možno, anebo aspoň lehko, sehnat byt pro rodinu s dětmi, poněvadž první otázka pana domácího zněla: "Ale nemáte dětí?" Umřel-li pak živitel rodiny s dětmi, bývalo první starostí pána domácího dát jim výpověď.

S těmito poměry jsme se již vypořádali. Jdeme však ještě dále. Úkoly sociálně-právní ochrany mládeže jsou v novém zákoně, který je dnes plenu Národního shromáždění předložen ke schválení, vytčeny v § 1 těmito slovy:

"Aby všechna mládež byla stejně účastná všech státem jí zaručených možností plného tělesného i duševního rozvoje, zejména aby byla zaručena řádná výchova všech dětí v uvědomělé občany republiky, připravené přispívat svou prací k prospěchu společnosti, a aby žádné dítě neutrpělo újmy na svých právech, pečuje stát také o sociálně-právní ochranu mládeže."

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP