Středa 19. prosince 1951

Naproti tomu dobrým příkladem při uplatňování nových forem práce zlepšovacími návrhy jsou soudruzi z RPR Praha VII iniciativou mistra Vohnoutky při stavbě sítí vysokého a nízkého napětí.

Stavba stožárů vysokého napětí byla obtížnou a zdlouhavou prací, prováděla se tak, že nákladními vozy dopravil se stožár s potřebným materiálem na místo určení a pomocí trianglu a kladkostroje se stožár zvedal.

Mistr Vohnoutka se svou četou použil k dopravě materiálu a stavbě stožáru vysokého napětí traktoru, který zvedne za pomoci jednoduchého navíjecího zařízení a pomocí sloupu stožár bez námahy. Tento způsob umožnil zvýšit výkon o 300 % a byl rozšířen i u ostatních part.

Rovněž při stavbě betonových sloupů nízkého napětí podařilo se mistru Vohnoutkovi a Bičákovi pomocí zlepšovacího návrhu železnou přenosnou třínožkou zrychlit stavbu sloupů. Dříve byl sloup postaven při šesti lidech za 2 hodiny, pomocí dřevěného trianglu novým způsobem se postaví sloup při čtyřech lidech za 25 minut.

Soudruzi z Energoprojektu Mědílek a Nývlt uspořili 112 tisíc Kčs zlepšovacím návrhem při usazování stožárových spodků. Dříve skupina betonářů vyplnila spodek jámy pro stožár betonovým polštářem, nyní spodek stožáru posadí na dubové kolíky, které se zaražením do země vyrovnají podle potřeby; rohy stožárů zajistí parta stavěčů zabetonováním. Uspoří se beton, pracovní čas a odpadá skupina betonářů. Že to jde často bez zvláštních nákladů, jenom při trošce důvtipu i u ostatních prací, dokázal s. Vaněk, montér elektroslužby z Brandýsa nad Labem, který pracuje na elektroinstalačních pracích na stavbě bytových jednotek a překračuje normu, jež byla považována za velmi tvrdou, na 400 %.

Dříve se pracovalo tím způsobem, že vysekávání zdiva, kladení trubek, protahování a sádrování provádělo se na štaflích kus po kuse. Nyní s. Vaněk používá místo žebříku obyčejné zednické kozy. Může po celé stěně vyměřit a připravit si přesné délky trubek, vše vyseká najednou a najednou zasádruje.

21. května se zavázali soudruzi na středisku 1531 v závodě Tatra v Kolíně, kde dělají roštové soupravy, že zkrátí celou sérii o 40 dnů. Závazek byl splněn a tím dosaženo úspor na mzdách 280.000 Kčs. Závazek je tím cennější, že na roštových soupravách pracovala většina truhlářů-vagonářů.

Ve Frigeře Kolín dosahují velké úspory barevných kovů tím, že nahrazují, kde je to možné, díly z náhradního materiálu a zejména chladiče pro mrazicí stroje, které byly z barevných kovů. Pomájový závazek byl, že uspoří barevných kovů za 500.000 Kčs. Při vyhodnocování koncem listopadu dosáhli 1 mil. 951.185 Kčs úspor na barevných kovech. Podle mistra Belšána pracují v tomto závodě všichni mistři.

Není-li však soutěž cílevědomě řízena a vedena, dochází na př. v závodě TOS Hostivař k těmto výsledkům: náklady na letošní rok v údržbě strojů a nářadí stouply proti loňsku o 24 %. Škody za vzniklé zmetky a jejich opravy stouply v letošním roce ze 4,3 % na 5 %.

Nejhorší se však projevuje v tom, že produktivita práce proti minulému roku stoupla o 9 %, ale mzdy stouply o plných deset procent.

Na těchto několika málo příkladech jsem ukázal, jak je nejvýš nutné věnovat mimořádnou pozornost socialistickému soutěžení a zlepšovacím návrhům, chceme-li docílit zlevnění, zhospodárnění a zrychlení výroby.

Jsou-li závazky správně organisovány a uzavírány, za široké účasti všech, pak tyto závazky jsou hlavní oporou plnění plánu. Ku př. závod Tatra Smíchov dokazuje, že dobře zajištěný a kontrolovaný závazek může mobilisovat i jiné závody. Tatrovka uzavřela stejně svůj závazek jako ČKD Stalingrad na počátku května s úkolem splnit třetí rok pětiletky 7. listopadu. Když soudruzi 1. září svůj závazek důkladně kontrolovali, ještě jej zlepšili a vyzvali pak všechny pražské závody k soutěži. Výsledek výzvy je velmi hodnotný. Do soutěže se přihlásilo 524 závodů, které předčasně splní plán a dají republice za 850 mil. Kčs výrobků navíc. (Potlesk.) Na počest 55. narozenin soudruha Gottwalda pracovalo již 30.000 dělníků na prověřených normách pro rok 1952.

Toto je jedině správná cesta, jak zvyšovat úkoly, jak zvýšené úkoly plnit rychleji a úspěšněji. Jsem pevně přesvědčen o tom, že navrhovaný zákon svoje poslání splní, neboť bude nutit ministerstva, hlavní správy a podniky k intensivnějšímu hospodaření a daleko důslednějšímu využívání novátorství a socialistického soutěžení.

Doporučuji proto, aby navrhovaný zákon byl schválen. (Potlesk.)

Místopředsedkyně Hodinová-Spurná: Dalším řečníkem je pan posl. dr. Hulínský. Prosím, aby se ujal slova.

Posl. dr. Hulinský: Navrhovaný zákon o financováni národních a komunálních podniků je posledním článkem v řetězu organisačních opatření a method financováni našeho hospodářství, především výroby. Není náhodou, že časově spadá do období, v němž byla provedena významná usnesení ÚV KSČ a vlády, znamenající zásadní změny v organisaci a řizení naší výroby.

Zkoumáme-li příčiny, které vedly k těmto novým, od základů změněným, již v podstatě socialistickým methodám řizení a financování našich národních podniků a k nové organisaci práce v nich, zjistíme, že to byly především nové zvýšené úkoly druhého a třetího roku Gottwaldovy pětiletky, které nám pomohly odkrýt v našem hospodářství ta slabá místa, která se stala brzdou našeho dalšího vývoje. Zvýšené úkoly 5LP, které znamenají zrychlení tempa vývoje socialismu a posílení světových sil míru, upevnění naší nezávislosti na kapitalistické cizině, jsou prubířským kamenem, na němž byla vyzkoušena správnost organisačních a pracovních method našeho hospodářství i charakter lidí. A co nám ukázala tato zkouška? Ukázala nám, že rozhodující, drtivá většina našeho lidu je ve svém odhodlání vybudovat socialismus a posílit obranyschopnost naší republiky tvrdá, pevná jak ta česká žula. Toho důkazem je stále vzrůstající počet závodů, které hlásí splnění třetího roku pětiletky před koncem letošního roku, zářící rudé hvězdy nad šachtami ostravsko-karvínského revíru, stalinské směny a desetitisíce přihlášek nadšených budovatelů staveb socialismu na výzvu předsedy vlády.

Tato zkouška však odhalila také u některých jedinců neschopnost a měkkost a dokonce se našly u některých i stopy zlata amerického původu. Ti došli ovšem zasloužené odplaty. Posléze tato zkouška ukázala nedostatky našich zastaralých organisačních forem, pracovních method masové politické práce a péče o člověka. Proto na základě usnesení ÚV KSČ a vlády došlo k řadě významných organisačních i politických opatření, jejichž společným znakem je snaha o zvýšení produktivity práce, zvýšení hospodárnosti a snižování vlastních nákladů tak, aby úkoly 5LP byly nejen plněny a překonávány, nýbrž aby také došlo k zvýšení akumulace, k dalšímu financování nových rozvojových investic. Reorganisace řízení našeho hospodářství a vrcholných hospodářských orgánů sledovala především ten cíl, aby byla důsledně uplatněna zásada odpovědnosti jedné osoby a odstranění zbytečných mezičlánků v řízení hospodářství. Zrušením generálních ředitelství byl dosavadní čtyřstupňový systém nahrazen systémem trojstupňovým a v některých případech i dvojstupňovým, aby tak byl umožněn co nejužší styk mezi vedoucími závodu, podniku a ministerstev.

Zásada odpovědnosti jedné osoby je dále zdůrazněna uplatněním takových organisačních a pracovních method, v nichž je zajištěno, aby v čele každé výrobní jednotky od dílny až po hlavní správu stál vedoucí, který je jedině povolán k tomu, aby výrobu řídil, aby dával nebo dostával provozní příkazy. Funkční orgány, které dříve byly převážně hnízdem byrokratických kancelářských zlozvyků, byly přetvořeny na odborné a pomocné orgány vedoucího při výkonu jeho řídící funkce s charakterem převážně výrobně-technickým a nemají žádnou nařizovací pravomoc.

Vytvořením menších, lépe ovladatelných organisačních celků od ministerstev až po závody a zvýšením pravomoci i odpovědnosti vedoucích podniků a závodů byla odstraněna dosavadní tuhá centralisace a rozvinuje se iniciativa zdola.

Provedení reorganisace řídících orgánů našeho hospodářství vytvořilo předpoklady, aby bylo odstraněno řízení výroby oběžníky a fermany a nahrazeno takovými pracovními methodami, které odpovídají socialistickým výrobním vztahům a poměrům a které jsou s to zaručit nám plnění a překonávání velikých úkolů pětiletého plánu.

Je jisté, že hlavním měřítkem, pod jehož zorným úhlem můžeme usuzovat, zda reorganisace byla rychle, správně a účelně provedena, je plnění našich výrobních plánů a zvyšování hospodárnosti, to je zvětšování akumulace snižováním vlastních nákladů výroby. I když uplynula ještě příliš krátká doba k tomu, abychom mohli provést rozbor a zhodnocení reorganisace na plnění plánu a zhospodárnění výroby, přece je jíž možné na několika málo případech, třeba ovšem jen kuse ukázat, že jsme nastoupili správnou cestu. Tak na př. ministerstvo zemědělství mělo před reorganisací přes 1800 lidí. ÚMEZ a gen. ředitelství ČSSS dohromady zaměstnávaly na 1200 lidí. Dnes po zrušení ÚMEZu a gen. ředitelství ČSSS, jejichž úkoly převzalo ministerstvo zemědělství, je tam zaměstnáno něco přes 900 lídí. To si vyžádalo novou organisaci práce, ze které vyplývají další veliké úspory a také zpružněný způsob řízení zemědělské výroby. Dříve lidové orgány se obracely i v detailech na ministerstvo o nápravné zakročení a ustavičně několik set ministerských nebo ředitelských úředníků a s nimi i aut a řidičů bylo na kontrolách a při zákrocích v terénu. Teď tato povinnost provádět a kontrolovat provádění zemědělské politiky na vesnici a dozírat na stav zemědělské výroby byla přenesena na krajské národní výbory, které mají své pomocné orgány v ONV a MNV. Není tedy již dotazováno z krajů ministerstvo, jak to, že není v pořádku to či ono JZD, STS, státní statek a pod., naopak, ministerstvo volá k odpovědnosti krajské národní výbory, dojdou-li stížnosti na špatnou práci některého úseku zemědělské výroby nebo na nesprávné chápání směrnic zemědělské politiky. Ministerstvo tak přejímá úkol ridícího orgánu, výkonným orgánem skutečné moci se musí nyní stát orgány lidové správy. Je tedy v reorganisaci důležitý nejen moment hospodářské úspornosti, ale také moment politický.

Také na nejdůležitějším úseku staveb socialismu v Kunčicích projevily se příznivé výsledky reorganisace. Tak došlo k ustavení národního podniku Vítkovické stavby, který byl vytvořen z Československých stavebních závodů, závodu pro výstavbu Vítkovických železáren Klementa Gottwalda. Tato reorganisace, kterou se stal závod samostatným národním podnikem, se pro- jevila velmi příznivě v další výstavbě Nové huti v Kunčicích. Těsně před vyhlášením národního podniku byl sestaven harmonogram práce, který do té doby se zdál býti nesplnitelný, a přece dnes vypadá situace tak, že požadované termíny budou splněny. Velmi nízké plnění plánu, které bylo v první polovině tohoto roku na vítkovických stavbách, se neustále zlepšuje, takže listopadový příkaz v hodnotě na klíč byl splněn na 80 %, v hodnotě prováděné vlastními zaměstnanci na 84 %, předepsaná listopadová výrobnost byla splněna na 92 %. Je samozřejmé, že reorganisace, která byla provedena na ministerstvu stavebního průmyslu, přinese další zlepšení práce, poněvadž na př. hlavní správa kombinátů je zaměřena jenom na hutní kombináty a proto může daleko lépe úkoly zvládnout.

Také zde nám sovětské zkušenosti ukázaly cestu. Je ovšem třeba, aby všichni odpovědní činitelé při provádění usnesení uplatňovali i nadále sovětské poznatky a zkušenosti a brali si vzor ze sovětské organisace.

Reorganisace našich hospodářských orgánů nám však také umožnila, abychom učinili další krok v prohlubování socialistických method v řízení našeho hospodářství. Jsou to usnesení strany a vlády o rozvoji tězby v ostravsko-karvínském revíru, opatření na zvýšení výroby hutního průmyslu a další opatření dotýkající se energetiky a bavlnářského průmyslu. Hlavním cílem těchto opatření je zvýšit těžbu surovin a produkcí energie pro zvýšené potřeby našeho průmyslu, především těžkého strojírenství.

Pro odstranění chronického nedostatku stálých pracovních sil a velké fluktuace brigádníků stanoví tato opatření zvláštní kategorii mezd a platů pro dělníky i technické kádry. Je to vlastně první rázné opatření k odstranění rovnostářství ve mzdové a platové politice právě na nejdůležitějších úsecích naší výroby. Rovněž se věnuje zvýšená pozornost a péče zlepšení materiálních podmínek pracujících, zdokonalení organisace výroby a rozvoji mechanisace těžkých prací.

Jsou to konkrétní opatření pro zvýšení produktivity práce a lepší využití našich těžebních a výrobních zařízení. Strana a vláda lidově demokratické republiky nelituje žádných prostředků, aby nejen byla zvýšena těžba a výroba, nýbrž stará se též o šťastný a spokojený život havířů, dělníků a všech ostatních zaměstnanců.

A to přirozeně neplatí jen pro tato důležitá a tedy právem preferovaná výrobní odvětví. V naší republice nalezne práci a chléb každý, kdo o to poctivě stojí. Téměř v každé třetí rodině jsou dva i více členů rodiny v zaměstnání. Tím přirozeně stoupá kupní síla širokých vrstev lidu a neustále rostou nároky na trh potravin a průmyslových spotřebních statků. Proto vláda zcela právem, plníc důsledně svůj program, postupně ruší některé platy a přídavky, které mají sociální charakter a nejsou podloženy výkonem. Tak se také stalo s vánočním příspěvkem, který byl letos vyplácen skutečně jen sociálně potřebným. Této příležitosti se chopila zahraniční zaprodaná emigrace a domácí reakce a pokusily se otřást důvěrou našeho lidu ke své vládě. Avšak náš lid nezapomněl na poměry předmnichovské republiky, panem Zenklem a jeho společníky dnes tak vychvalované a idealisované. Je tomu právě 20 let, kdy čeští a němečtí kapitalisté ruku v ruce uspořádali slezskému pracujícímu lidu krvavou nadílku. Dne 25. listopadu 1931 byl kordonem četníků napaden průvod dělníků, dělnických žen a dětí, kteří demonstrovali proti hromadnému propouštění kamenodělníků a snižováni mezd v kamenolomech. Kapitalisté čeští i němečtí těsně před vánočními svátky oznámili dělníkům, že mzda bude podstatně snížena, a kdo nebude chtít na tyto podmínky přistoupit, může z práce vystoupit. Přitom ovšem propouštěli sami desítky a stovky dělníků. Četnická salva vypálená do pokojného průvodu demonstrantů přinesla krvavou žeň 8 mrtvých a desítky raněných; mezi nimi byla i 15letá dělnice a 18letý Rudolf Hank, jehož rodiče byli bez zaměstnání a jenž byl jediným živitelem rodiny, která měla 7 maličkých dětí.

Toto je třeba připomenouti všem těm, kteří více dbají Hlasu Ameriky než hlasu svého srdce. Jako výstraha těmto nespokojencům, jimž se dnes zdá všechno málo a kteří mají jen nadměrné požadavky, aniž by za to dali něco lidově demokratickému státu, nechť zazní slova předsedy Komunistické strany Klementa Gottwalda, která tehdy pronesl nad hrobem zavražděných: "Chtěli jste lidsky a radostně žít a vyhladověli vás, chtěli jste pracovat, vzali vám práci, chtěli jste svobodu, zotročili vás, chtěli jste žít, zabili vás." A Klement Gottwald v závěru své řeči prohlásil: "A nedopřejeme si dříve pokoje, dokud nebude skolen váš vrah, kapitalistický systém."

Dnes jsme se dočkali doby slavného vítězství Komunistické strany nad nepřítelem našeho lidu, nad kapitalisty a jejich pomáhači, dnes nám není třeba stávkovat a demonstrovat, abychom si uchránili hladové a žebrácké mzdy. Dnes vedeníi Komunistickou stranou v Národní frontě nasloucháme hlasu člověka, který promluvil nad hrobem frývaldovských mučedníků. Pozorně nasloucháme hlasu Klementa Gottwalda, presidenta republiky Československé, který nám ukládá, abychom byli dobrými a pečlivými hospodáři ve své socialistické vlasti a abychom střežili všechno to, co j e zárukou naší svobody a našeho šťastného života, pevnou jednotu národa a věrné přátelství a spojenectví se Sovětským svazem. (Potlesk.)

Místopředsedkyně Hodinová-Spurná (zvoní): Prosím pana posl. Lindauera, aby se ujal slova.

Posl. Lindauer: Paní a pánové, soudružky a soudruzi!

Už bylo přede mnou řečeno a říká to také § 1 navrhovaného zákona, že nový způsob financování národních a komunálních podniků se zavádí mimo jiné také proto, aby byly mobilisovány prostředky pro další rozvoj národního hospodářství a aby byla upevněna finanční kázeň. Návrh zákona v zásadách určuje, jak mají býti prostředky pro další rozvoj národního hospodářství lépe a účinněji mobilisovány, jaká opatření mají být provedena k tomu, aby byla upevněna finanční kázeň, a jak se prakticky projeví zvýšená odpovědnost ministrů, hlavních správ a podniků za finanční hospodařeni.

Podrobněji upravují tyto zásady směrnice ministerstva financí pro financování a pro peněžní kontrolu národních podniků. Ministerstvo financí svou připraveností příjemně překvapilo podniky, které se po některých dřívějších zkušenostech obávaly, že směrnice budou vydány opožděně a že práce v národních podnicích, spojené s provedením nutných opatření k přechodu na nový způsob financování a nové způsoby platebního a finančního styku budou s počátku váznout anebo budou zvládány jen s krajním vypětím sil. Včasné vydání směrnic tyto obavy rozptýlilo a přispělo velmi podstatně k tomu, že zákonem nebo jinými rozhodnutími prováděné změny nezpůsobí v národních podnicích žádných podstatných potíží, pokud jsou ovšem pro hladký přechod na nový způsob financování a nové způsoby finančního a zúčtovacího styku a pro všechna ostatní opatření s touto změnou souvisící vytvořeny předpoklady ve všestranném pořádku v podnikovém početnictví.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP