Čtvrtek 17. listopadu 1949

Zpravodajem je posl. Vošahlík. Dávám mu slovo.

Zpravodaj posl. Vošahlík: Paní a pánové!

Vláda předložila Národnímu shromáždění k projednání a ke schválení návrh zákona o vyznamenáních a čestných uznáních. Svým obsahem i svými cíli a zaměřením je předložený návrh dokladem společenských proměn, které byly v našem státě vyvolány a které jsou důsledkem toho, že pracující lid - v popředí s dělnickou třídou - stav se pánem ve své zemi naplňuje svůj život novými formami i novým obsahem. Mění názor na všechny společenské kategorie, přehodnocuje hodnoty věcí i pojmů, dává jim konečně pravý a pravdivý význam a dosah.

Mění názor na práci, jež se stala ctí a hrdinstvím a jež se nakonec stane první potřebou člověka, zruší postupně rozpor mezi prací fysickou a duševní a konečně také mění názor na zásluhy a vynikající činy, názor na pocty za vynikající činy a zásluhy, na pocty, jež pracující lid a jeho stát poskytuje těm, kdož v našem veřejném, politickém, hospodářském, stejně tak i v kulturním, vědeckém a uměleckém životě svým dílem ve prospěch lidu vynikají, a jejich činy po zásluze s opravdovým, srdečným pathosem ctí. Je velký rozdíl mezi tím, jak, komu a zač stará buržoasní společnost udělovala pocty, snažíc se tím způsobovat společenskou nerovnost a rozdílnost a třídní diskriminaci posilovat, a mezi tím, jak si náš lidový režim váží a oceňuje všechny ty, kdož svými činy, svou prací, svým dílem, svou velkou iniciativou napomáhají pokroku, zvyšují obecné blaho, posilují a rozvíjejí národní kulturu, jak náš lidový režim hodnotí a oceňuje tvůrčí elán hrdinů práce, zaslouživších se o zdar díla socialismu. Lidově demokratický režim, budující socialismus, uvolniv pouta, vížící pracující lid ve společenské a hospodářské podřaděnosti, odkryl vzácný poklad hrdinství práce a tvorby. Lidově demokratický režim dává ustavičně rozkvétat nejkrásnějším květům, dokazujícím nesmírné přednosti svého řádu před všemi společenskými formacemi dosavadními, a lidově demokratický režim a jeho pracující lid nemá příčin, aby své nejlepší syny a dcery neuctíval, nevyznamenával, jejich zásluhy veřejně neuznával, vědom si s hrdostí toho, že nevytváří snad novou kastu, od ostatních společensky odlišnou, nýbrž že uznává v osobě poctěného vynikající jeho účast na společenském díle.

Výrazem toho všeho, paní a pánové, je předložená osnova zákona, kterou máme v dnešní schůzi přijmouti.

Předložený návrh zrušuje dosud platnou zákonnou úpravu o řádech a titulech jako úpravu zastaralou, nevhodnou, a třebaže novelisovanou, přesto našim poměrům neodpovídající, protože po vzoru západních buržoasií koncipovanou, a upravuje předmět pružněji, jak to naše doba, náš režim vyžadují, i s tím, že poskytuje možnost spojovat vyznamenání s vyplácením platů a s poskytováním výhod.

Paní a pánové, nemohu při této příležitosti nevzpomenouti všech těch, kteří se význačnou měrou zasloužili a stále v rostoucím počtu se zasluhují o stát, o lid, o zvýšení jeho hmotné i duševní úrovně, všech těch, jejichž jména jsou zapsána a stále se zapisují na předních stránkách historie našeho lidu. Představují nám všechno nejkrásnější naše společné úsilí, všechny naše snahy, všechny boje a vítězství a nesou vysoce vztyčen prapor našeho mohutného socialistického pochodu ve všech oblastech našeho národního a státního života.

Ústavně-právní výbor a rozpočtový výbor projednávaly návrh tohoto zákona ve svých schůzích dne 10. listopadu 1949, jednomyslně a bez změny jej schválily a pověřily mne, abych Národnímu shromáždění doporučil jeho přijetí podle výborové zprávy, tisk 371. (Potlesk.)

Místopředseda Richter: Ke slovu není nikdo přihlášen, rozprava odpadá.

Má pan zpravodaj nějaké návrhy oprav nebo změn textových?

Zpravodaj posl. Vošahlík: Nemám.

Místopředseda Richter: Přistoupíme k hlasování.

Poněvadž není pozměňovacích návrhů, dám o celé osnově hlasovat najednou podle zprávy výborové. (Námitky nebyly.)

Námitek není.

Kdo tedy souhlasí s celou osnovou zákona ve znění zprávy výborové, nechť zvedne ruku! (Děje se.)

To je většina. Tím Národní shromáždění přijalo tuto osnovu zákona podle zprávy výborové.

Tím je vyřízen 8. bod pořadu.

Přistoupíme k projednávání devátého bodu pořadu, jímž je

9. Zpráva výboru sociálně-politického a zdravotnického a výboru rozpočtového k vládnímu návrhu zákona (tisk 362) o věrnostním přídavku horníků (tisk 372).

Zpravodajem je posl. Ježek. Dávám mu slovo.

Zpravodaj posl. Ježek: Pane předsedo, paní a pánové!

Vláda předkládá slavnému Národnímu shromáždění návrh zákona, tisky 362 a 372, kterým se zavádí zvláštní věrnostní přídavek přednímu oddílu dělnické třídy, čs. hornictvu, pracujícímu na nejdůležitějším úseku našeho hospodářství. Naše hornictví je prvním a základním článkem výroby, od něhož závisí splnění pětiletého plánu. Splněním všech výrobních úkolů v našem hornictví a odstraněním úzkých profilů bezpečně zajistíme naši cestu k socialismu.

Předseda vlády s. Zápotocký při slavnostním zahájení hornické výstavy "700 let čs. hornictví" v Kutné Hoře mimo jiné řekl: "Bez uhlí nemůže existovat naše výroba. Nemůže se rozvíjet kultura, nemůže stoupati pokrok a nemůžeme se dopracovat vyšší životní a kulturní úrovně. Proto musíme naši uhelnou těžbu zajistit. Musíme opatřit potřebný počet stálých pracovníků pro naše doly. Aby nám neutíkali havíři z dolů, je dnes zájmem nás všech a celého národa. Proto musíme upravit existenční a pracovní podmínky horníků nejen v práci, ale i ve stáří tak, aby cítili, že jejich existence je natrvalo zajištěna. Toho nebylo ani ve feudální, ani v kapitalistické společnosti. Tento úkol však musí splnit naše lidově demokratická, k socialismu spějící republika. V tomto směru bylo již učiněno mnoho opatření. My však musíme jíti dále," říká předseda vlády s. Zápotocký, "musíme se postarat o řádné byty, internáty pro hornické učně, musíme zkrátka slávu hornického zaměstnání a čest tohoto oboru pozvednout do takové výše, aby každý důlní zaměstnanec mohl s pýchou a radostí prohlásit: Já jsem horník, kdo je víc?"

Tato upřímně a poctivě míněná slova stvrdila vláda svým usnesením dnes slavné sněmovně předloženého návrhu zákona ze dne 6. září t. r., které bylo slavnostně vyhlášeno 10. září t. r. v předvečer Dne horníků ve Vladislavském sále na Hradě pražském, kde se po prvé v dějinách českého a slovenského národa sešli zástupci horníků se svým presidentem, aby jako uvědomělí pracovníci a hospodáři složili účet ze své vykonané práce, vyslechli výsledek soutěže, přijali vyznamenání nejlepších úderníků práce a převzali směrnice k další činnosti.

Přijetím osnovy zákona vláda lidově demokratické republiky opět plně potvrdila, že co slíbí, také splní. To však nebylo možno říci o žádné vládě buržoasně demokratické republiky, tím méně o rakouské dynastii. Feudální a kapitalistický řád viděl v hornickém stavu, tak jako v celé dělnické třídě, jen lidský materiál, umožňující vykořisťování a obohacování pánů Weimannů, Petschků, Larischů a jim podobných. Tato společnost kořistníků, založená na zásadě vykořisťování člověka člověkem, nesla s sebou všechny ty průvodní zjevy, bídu, hlad, nezaměstnanost, pronásledování, zavírání, střílení do pracujících a pod. Dnes vidíme tyto zjevy již jen v západních kapitalistických státech, v buržoasně měšťácké demokracii, naší reakcí vychvalované.

Jak těžký byl v minulosti život našich horníků a jejich rodin, a o nic lepší celé dělnické třídy, uvedu - zajisté mi prominete - při této příležitosti jeden z tisíců příkladů, charakterisující buržoasně demokratický řád minulé republiky. Vzpomínám si na případ, který se stal v příbramských dolech, kdy horník-lamač obdržel dobírkou po záloze za 14denní dřinu výplatní sáček se dvěma nulami a dokonce jeden lamač měl přinést z domova doplatek na bratrskou pokladnu. Je to snad neuvěřitelné, ale je to skutečnost, kterou může potvrdit posl. soudruh Štětka, jenž tento případ přednesl v tehdejším měšťáckém parlamentě.

Chtěl-li náš horník vydělat nebo udržet se v zaměstnání, musil z hladové mzdy nebo jiným způsobem uplácet dozorce, aby tak alespoň částečně zajistil práci a chleba sobě a své rodině. Veškeré ty těžké existenční podmínky a hrdinný boj našich horníků, který museli svádět s uhlobarony, s kapitalisty a buržoasní vládnoucí společností, patří nenávratně minulosti, neboť s tím definitivně skoncovala dělnická třída pod vedením komunistické strany po květnu 1945 v historickém únoru 1948, díky vítězné Velké říjnové socialistické revoluci, hrdinné Rudé armádě, v čele s geniálními vůdci, V. I. Leninem a jeho spolutvůrcem nové epochy, generalissimem J. V. Stalinem. (Potlesk.) Tato historická souvislost právě vytvořila předpoklady k tomu, že náš lidově demokratický řád jinak hodnotí práci a věrnost našich horníků a staví je na první a nejčestnější místo v republice jak v práci, tak i v materiálním zajištění.

Vzpomeňme provádění zákona o hornickém pojištění, jediného toho druhu na světě, jehož blahodárnosti se těší naši horničtí pensisté a vdovy, které minulý kapitalistický řád odměňoval za celoživotní dřinu žebráckou pensí, jež nestačila k životu ani k smrti. Dále: co už bylo vykonáno pro učňovský hornický dorost v mzdové úpravě hornictví, znamenající zvýšení více než o 50 %, zavedení nového 25 % hornického příplatku, výhodnější zásobování a ještě jiná připravovaná zlepšení pro hornickou armádu, bojující s přírodou o krev našeho průmyslu, jak výstižně nazval uhlí náš president Klement Gottwald.

Dnes slavná sněmovna schválí další zákon, umožňující nové tisícové příjmy našim horníkům a zaměstnancům pracujícím na dolech ve formě věrnostního přídavku. Vládním návrhem zákona se sleduje to, že mimo mzdu a plat podle zásluhy budou horníci a zaměstnanci v dolech, pracující za velmi těžkých pracovních podmínek, kteří zůstávají věrni svému povolání a závodu a dosahují úspěšných výsledků při výkonu své práce, ještě odměnění - jako zhodnocení jejích podílu na budování socialistického státu - zvláštním věrnostním přídavkem. Že půjde skutečně o tisícové odměny, svědčí to, že už zákon zaručuje každému novému zaměstnanci pro prvý rok nepřetržitého zaměstnání na dole 5.000 Kčs. U starých, zapracovaných horníků a zaměstnanců bude se věrnostní přídavek pohybovat od 6.000 do 20.000 Kčs a někteří mohou dosáhnout i 25.000 Kčs a možná ještě více. Věrnostní příplatek bude vyplácen každý rok ke Dni horníků, po prvé v roce 1950.

To jsou v kostce vypočítány materiální výhody horníků a zaměstnanců pracujících v dolech, které vyplývají ze zákona, jejž dává přední části naší dělnické třídy náš lidově demokratický řád. Osnova však řeší zároveň řadu na sebe navazujících problémů hornické práce, které jsou nejužším profilem našeho hornictví vůbec. Na jejich správném pochopení, popularisování a spravedlivém, praktickém a důsledném provádění závisí odstranění těchto nedostatků a tím zajištění splnění pětiletého plánu, základního to úkolu, vytčeného na prvém místě ve známých deseti bodech na IX. sjezdu KSČ naším presidentem soudr. Klementem Gottwaldem.

Proto soustřeďuje osnova pozornost především na otázku normování, kterýžto stav nelze dosud pokládati za uspokojivý. Proti několika dolům, zvláště na Ostravsku, kde jsou zavedeny t. zv. pevné normy, na něž lze navazovat progresivní mzdové sazby bez nebezpečí, že zároveň stoupnou výrobní náklady, jsou v převaze doly, kde tomu tak není. To platí zejména o rudných a hnědouhelných dolech, kde jsou dosud měkké normy. Slovem pevné normy je nutno rozumět normy technicky zdůvodněné, které jsou protějškem ostatním normám pracovního výkonu, v praxi označeným za normy měkké. Mluví-li se v zákoně o normách schválených jako pevných, nelze tím rozumět, že nemohou být měněny. Tyto změny jsou závislé na technickém zdokonalování rubání uhlí, rudy a jiných důlních prací, znamenajících odstranění technické zaostalosti a pomocí strojového zařízení a dokonalou organisací práce ulehčiti těžkou práci našim horníkům a zajišťovat zvýšení výroby a produktivity práce. Osnova zákona také nedává směrnici pro pevné normy, i když je známo, že půjde o středně progresivní normy, a to ve snaze překonat v méně pokročilých dolech období přechodu.

Při soustavě progresivních mezd stoupá progresivně hodnocení pracovního výkonu, pokud je výkonem překročována schválená pevná norma. Zákon hodlá docílit, aby se v těchto dolech normy zpevnily tak, aby bylo možno na ně napojit progresivní mzdové sazby. Proto je věrnostní přídavek konstruován tak, že nárok na něj vzniká jen v dolech s pevnými normami a soustavou progresivních mezd. Pro správné vyvážení hodnoty práce se ovšem bude vycházet ze státního katalogu práce, který technicky a časově vypočítává každý jednotlivý úsek práce. Již se potvrzuje správnost předpokladu, že zavedení věrnostního přídavku bude pobídkou pro doly, aby své normy podrobily důkladné revisi a zpevnily je, jak o tom již svědčí rozhodnutí celostátní konference zástupců horníků v Ostravě. Stanovením pevných norem při vycházení z katalogu práce a zavedením pevných mezd dosáhneme toho, že práce každého horníka a zaměstnance v dolech pracujícího bude poctivě a spravedlivě ohodnocena a každý bude dostávat mzdu na základě skutečně vykonané práce. Také nebude napříště možné, aby nepoctivě pracující dostával takovou mzdu jako poctivě pracující. A nejen to, ale každý horník nebo zaměstnanec v dolech pracující bude si moci předem přesně vypočítat, kolik vydělá nebo může vydělat, když tu neb onu práci vykoná. Nyní jen bude spočívat velká odpovědnost na generálním ředitelství, ředitelích a funkcionářích dolů vůči horníkům a zaměstnancům jim na roveň postaveným a také na hornících a zaměstnancích samých, aby do konce prosince t. r. zpevnili normy v souladu s katalogem práce a zavedli soustavu progresivních mezd, aby byl splněn zákonný předpoklad nároku na věrnostní přídavek od 1. srpna 1949. Věřím, že nebude jediného dolu v celé Československé republice, který by neodpovědností vedoucích činitelů na dolech připravil horníky a zaměstnance v dolech pracující o půlroční věrnostní přídavek, neboť na šachtách, kde budou zavedeny a schváleny pevné normy a progresivní mzdy až po 1. lednu 1950, propočítává se věrnostní přídavek od 1. následujícího měsíce.

Návrh zákona pamatuje také na brigádníky a příslušníky vojenských oddílů, přidělených k báňským pracím, kteří po skončení dobrovolné brigády nebo vojenské služby zůstanou na dolech zaměstnáni a kterým se započítá celá pracovní doba strávená na pracích podle § 3 tohoto zákona.

Dalším problémem, který osnova řeší, jest otázka fluktuace, která dnes dosahuje značného čísla a má nepříznivý vliv na plnění pětiletého plánu. Je možno očekávat, že přijetím zákona se v tomto směru dostaví pronikavé zlepšení, vzniká-li nárok na věrnostní přídavek jen u horníků a zaměstnanců, kteří byli nepřetržitě alespoň jeden rok zaměstnáni v témže dole. Je-li zaměstnanec přeřazen vedením závodu na jiný důl, neztrácí nárok na věrnostní přídavek. Poněvadž se zavedením přídavku po této stránce sleduje snaha upevnit svazek horníků a zaměstnanců se šichtou, označuje se přídavek za věrnostní.

Špatné docházce do práce se osnova snaží čelit ustanovením, že se věrnostní přídavek zkracuje o 25 % za každou neomluvenou zameškanou směnu. Proto lze předpokládat, že při správném používání tohoto ustanovení se sníží absence na nejnižší stupeň.

Poslední problém, který se osnova snaží řešit, je nábor nových pracovních sil a učňů, který je v hornictví nejožehavější, jak o tom svědčí skutečnost, že dnes je průměrný věk našich horníků proti době předválečné o 10 let vyšší a činí asi 45 let proti 35 rokům z r. 1937. Z těchto čísel je jasně vidět přímo životní nutnost náboru z řad mladých. Náš president s. Klement Gottwald, který si pozval do letního sídla v Lánech hornické učně, jim mezi jiným řekl: "Otázka hornické mládeže, otázka dorostu patří dnes mezi nejdůležitější otázky našeho hornictví. Víte sami dobře, že naše doly, naše těžba trpí nedostatkem učňů. V čem to asi vězí, že povolání tak čestné, ba hrdinné a zároveň tak nesmírně důležité s hlediska našeho budování, naráží na tento nedostatek? Objektivní příčiny pro to dnes v naší lidově demokratické republice nejsou. Dnes věnujeme hornickým učňům velikou péči, neboť se na ně díváme docela jinak než stará společnost kapitalistická. Však jste si jistě sami dobře vědomi tohoto rozdílu podle vypravování vašich otců. Myslím," říká dále president s. Gottwald, "že jsou to v prvé řadě neodůvodněné předsudky zděděné z kapitalistické minulosti, že je to do značné míry nepochopení významu a záslužnosti hornické práce a konečně také přehnané přeceňování nebezpečí s ní spojeného." A ke konci rozmluvy řekl: "Mohu vás ubezpečit, že na druhé straně bude zase naší starostí, abychom stále o hornické učně pečovali a zlepšovali jejich podmínky."

Předložená osnova zákona opět potvrzuje slova našeho presidenta, neboť zaručuje nejen novým zaměstnancům do dolů nastupujícím, ale také našim učňům věrnostní přídavek hned za první rozhodnou dobu nejméně ve výši 5000 Kčs. Věrnostní přídavek se nezapočítává do pojistné částky ani pro výpočet dovolené, a také nepodléhá žádnému zdanění. Přijetím tohoto zákona se podle předběžného propočtu v roce 1950 zvýší příjem hornických rodin ve formě věrnostního přídavku, mimo mzdy podle zásluhy, v celkové částce o 461 mil. Kčs a předpokládá se, že do dvou let se zvýší na 1,5 miliardy Kčs, což bude znamenat značné zvýšení životní úrovně našich horníků a zaměstnanců jim na roveň postavených, t. j. 8-12 % z celkové částky mezd a platů dnes vyplácených. Znamená to průměrně 8-12 % zvýšení příjmů do hornických rodin, nepřihlížejíc k tomu, že pevné normy v souladu s katalogem práce a soustavou progresivních mezd, která znamená spravedlivé zhodnocení práce podle zásluhy, umožňují další zvýšení všem poctivě pracujícím horníkům a zaměstnancům.

Proto věříme, že naši horníci a jim na roveň postavení zaměstnanci, t. j. dozorci, technici, inženýři a ředitelé dolů a nově nastupující do hornického povolání, plně uznají blahodárnost tohoto nového zákona, znamenající další privilegování jejich postavení po stránce hmotného zajištění, a projeví svou vděčnost presidentu, vládě a celému národu tím, že zvýšeným úsilím v údernictví, v socialistickém soutěžení, lepší organisací práce a ovládnutím techniky práce, bezpečně zajistí naši cestu vpřed k socialismu. (Potlesk.)

Úhrada nákladů na věrnostní přídavek, vyplývající z tohoto zákona, bude se díti ze státního rozpočtu, kapitoly ministerstva průmyslu, poněvadž by zvláštní účelové prostředky nestačily ke krytí těchto nákladů, nehledíc k tomu, že se s nimi počítá pro jiné účely. Proto výdaje spojené s tímto zákonem budou hrazeny z veřejných prostředků. (Předsednictví převzal místopředseda dr. Procházka.)

Výbor sociálně-politický a zdravotnický a výbor rozpočtový projednaly vládní návrh tohoto zákona ve dnech 9. a 10. listopadu t. r. a usnesly se doporučiti slavnému Národnímu shromáždění osnovu zákona ke schválení s doplňkem výboru sociálně-politického a zdravotnického, který jest uveden v tisku 372. (Potlesk.)

Místopředseda dr. Procházka: Ke slovu jsou přihlášeni řečníci, zahájím proto rozpravu.

Řečníky jsou: poslanec dr. Holý a poslanec Urbánek.

Dávám slovo panu posl. dr. Holému.

Posl. dr. Holý: Slavná sněmovno, paní a pánové!

Naše vláda u příležitosti významného Dne horníků, který se pro budoucnost stává trvalým symbolem obětavé práce horníků - páteři našeho nejdůležitějšího průmyslového sektoru, usnesla se na návrh ministra průmyslu soudr. Gustava Klimenta na zavedení věrnostního přídavku horníkům. Nemohlo být opravdu vhodnější příležitosti k tomuto rozhodnutí, než právě veliké oslavy, vztahující se k 11. září letošního roku, kdy jsme vzpomínali sedmistého výročí vyhlášení hornického práva v historických zemích.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP