Středa 2. února 1949

Mechanizace zemědělské výroby musí být prováděna účelně a hospodárně. Proto musí pracovníci provádějící mechanizaci být dobrými odborníky. Kvalifikace pracovníků, kteří jsou buď jen zemědělci nebo jen strojní odborníci, nestačí. Oba druhy těchto pracovníků musí být vyškoleny pro strojní zemědělské práce, aby mohly dobře plnit úkoly, jež na ně ministerstvo zemědělství bude vkládat. Zvýšit výkon a zlepšit jakost strojní práce v zemědělství mohou jen specialisté, kteří budou ovládat jak stroje, tak i zemědělskou prácí. Dosavadní kursy pro traktoristy již nevyhovují. Je třeba je školit hlouběji a důkladněji; nejen však ty, kteří se stroji pracují, nýbrž také ty, kteří je budou opravovat. Zvláště dobře musí být vyškoleni obsluhovači speciálních strojů. Pro rychlé tempo zdokonalování konstrukce mechanisačních prostředků je nutné plně jich využít, aby se amortizovaly v nejkratší době a mohly být pořízeny stroje hospodárnější. Řádné využití strojů vyžaduje, aby pracovaly pokud možno pro největší počet zemědělských závodů. S národohospodářského hlediska není mechanisačních prostředků, které jsou vlastnictvím jednotlivců, zejména strojů těžkých, plně využito a tak vznikají značné ztráty. Proto také dává zákon možnost, aby mechanisační prostředky mohly být půjčovány. Představíme-li si, že zemědělské mechanisační prostředky representují miliardové hodnoty a že tyto hodnoty zvyšováním mechanizace značně stoupnou, je zájmem veřejným, aby byly šetřeny a systematicky a včas opravovány. Řádně obsloužený a včas opravený stroj může být zachován daleko déle a lépe využit. Proto bude nutno, aby zmíněné již opravny byly zřizovány tam, kde si toho vyžádá potřeba mechanizace zemědělské výroby.

Přistupujeme k novému způsobu plánování v zemědělství. Přistupujeme k uzavírání smluv mezi zemědělci a státem jak po linii výroby, tak i po linii výkupu. Jestliže smlouvami o výrobě budeme mít přesně rozplánovanou výrobu a její rozsah, musí být zajištěno také její provádění a je nutno toto provádění plánovat.

V plánování zemědělských prací se musí vycházet z osevních plánů a z výrobních prostředků, které jsou po ruce. Plánování bude mít svůj základ v obci. Ústředí se bude podílet prostřednictvím svých stanic na provádění plánu zemědělských prací svými mechanisačními prostředky a bude též provádět kontrolu plánu na poskytování strojní pomoci. Tím, že bude zřízeno Ústředí pro mechanizaci zemědělské práce, přistupujeme k plnění zákona o pětiletém plánu, který v § 1 mluví o stupňování mechanizace zemědělské výroby. Zřízením Ústředí a jednotným řízením mechanizace našeho zemědělství přistupujeme k dalšímu ulehčení zemědělské práce. Ústředí bude jedním z platných činitelů při zvyšování její produktivity. Ústředí pro mechanizaci ve spolupráci se zemědělskými družstvy se strojní činností dá rozhodný popud k hledání nových, lepších a společensky pokročilejších výrobních forem. Našemu zemědělství se tím dostává další pomoci a je zde znovu plněna zásada zvyšování životní úrovně vesnického lidu. Čím více se bude používat strojů k zemědělské práci, tím rychleji bude stoupat životní úroveň na naší vesnici a tím méně bude pociťován nedostatek pracovních sil v zemědělství, až nakonec úplně zmizí.

Je třeba, aby vládní návrh byl s tohoto hlediska posuzován. Je to jeden z oněch pokrokových zákonů, které naše zemědělství již dávno potřebovalo a kterých bychom byli těžko dosáhli, nebýt vítězných únorových dní minulého roku. Je příznačné, že tento zákon se projednává v předvečer prvního výročí dnů, kdy dělnická třída spolu s pracujícím rolnictvem dovedla tak skvěle odstranit z veřejného života všechny reakční živly, které se snažily pokrok u nás brzdit, případně zvrátit. Našemu zemědělství se otevírá široká a radostná perspektiva a důkladným zmechanizováním zemědělské výroby stane se i tato práce radostí a potěšením. Proto doporučuje zemědělský výbor plenu Národního shromáždění přijetí tohoto významného zákona v plném znění. (Potlesk.)

Předseda: Zpravodajem za výbor rozpočtový je posl. Hajšman. Dávám mu slovo.

Zpravodaj posl. Hajšman: Pane předsedo, paní a pánové!

Vládní návrh zákona č. 209 o mechanizaci zemědělství byl projednán ve schůzí rozpočtového výboru dne 31. ledna t. r. K předložení osnovy vedlo naši vládu několik důvodů a můžeme říci, že osnova je obrazem naší nové zemědělské politiky. Je, jak řekl soudr. Lupač, vítězstvím dělníků a rolníků nad reakcí a je velkým kusem dobré práce dobrého hospodáře, který objevil nedostatky a snaží se je odstranit. Nám se tyto nedostatky objevily pří našem dvouletém plánu na zemědělském sektoru a na poli mechanisačním. Proto vyrostla tato osnova zdola, z potřeby současného života a každodenní práce. V posledních dvou letech dostalo se našemu zemědělství tisíce nových traktorů, samovazačů, pluhů, praček atd. Tyto stroje se dostaly do družstev a strojních stanic. Ale jako ve všem, co se buduje nového, jsou překážky, tak ani zde tomu nebylo jinak. Do února minulého roku bylo mnoho těch, kteří brzdili zakládání strojních družstev, strojních stanic a prádelen, hanobili naše nové družstevnictví, společné prádelny a vše, co pomáhalo malému a střednímu zemědělci a jeho ženě. Můžeme však říci, že bývalí páni argraníci věděli, proč je třeba bránit rozvoji mechanizace. Velkými stroji a mechanizací dáváme totiž malému a střednímu zemědělci zbraň proti velkostatkářům a velkým sedlákům, kteří vlastní velkou výměru půdy a mají dostatek finančních prostředků na nákup velkých strojů. A právě pomocí těchto prostředků se působilo na veřejné mínění vesnice, pomocí těchto strojů získával statkář na svou stranu malého zemědělce. Za to, že malý zemědělec nezdědil dostatek polí a koně, musel se hrbit, býti se svou rodinou levnou pracovní sílou, mluvit a dělat jen to, co chtěl ten, který si myslel, že s velkými vraty zdědil velký rozum. Malým a středním rolníkům patří velké stroje, vyrobené našimi dělníky a techniky v naších národních podnicích. Dnes můžeme znovu říci, že jsme neskončili pomoc zemědělci tím, když jsme mu dali půdu, pevné ceny a zabezpečili jeho existencí. I nadále chceme upevňovat svazek dělníků a rolníků a dále jím pomáhat.

Díváme-li se na úkoly pětiletého plánu, pokud jde o naše zemědělství, tážeme se, jak to udělat, abychom zvýšili naší rostlinnou i živočišnou produkcí, a jak ulehčit práci rolníku a jeho ženě. Právě dnešní osnova je základem, který pomůže řešit tuto problematiku. Víme dobře, že klíč ke zvýšení produktivity zemědělství a životní úrovně našeho zemědělce není v tom, že budeme subvencovat jednotlivé rolníky a jejich malá hospodářství, nýbrž že klíč ke zvýšení produktivity zemědělství a životní úrovně rolníka a k vyrovnání disparity mezí průmyslem a zemědělstvím je v tom, budeme-li stavět a podporovat náš průmysl, stavět nové továrny, které vyrobí nové velké stroje, které budou pracovat za člověka i zde, kde nám nechali kapitalisté zastaralé výrobní formy odpovídající době, kdy se cechovní a řemeslná výroba počala rozvíjet ve výrobu průmyslovou.

Bylo správné a moudré, že dvouletý hospodářský plán se svými investicemi postavil továrny a že náš pětiletý plán dává nové investice do našeho průmyslu. Můžeme dnes říci naším rolníkům, že dělnická třída nebuduje socialismus jen pro sebe, nýbrž i pro ty, kteří ještě dnes nevěří skutečnosti, že dělník a rolník jsou schopni řídit stát a vybudovat spravedlivější společenský řád pro všechny poctivě pracující příslušníky našeho národa. Nezastavíme se před nástrahami vnitřní a zahraniční reakce. Právě předložená osnova nám pomůže, abychom šli do boje s přírodou ozbrojeni stroji, aby se potvrdilo, že člověk je silnější než příroda. Do boje s reakcí nastupujeme i v zemědělství, ozbrojeni zkušenostmi vlastními i zkušenostmi Sovětského svazu, o který jako o hlavní pilíř socialismu se opíráme. Osnova předloženého zákona nám dává záruky, že pětiletý plán bude i v zemědělství splněn. Tím, že přijmeme tento vládní návrh, zabezpečujeme splnění výrobních plánů, zabezpečujeme sklizeň a zajišťujeme výživu. Tím, že po linií tohoto nového ústředí dáme plánované množství traktorů, samovazačů, vozů, pluhů, dojiček, motorů a vodovodů našemu zemědělství, zvyšujeme životní úroveň zemědělce a jeho ženy a tím i živočišnou a rostlinnou produkcí. Tisíce dojnic, které musely dosud tahat a dělat těžkou práci, budou teď moci dávat více mléka. Kůň se stane postradatelným na středním hospodářství a tím se bude zvyšovat krmná základna. Dojnice dostanou více sena a ovsa, který rolník dává dosud jen koním. Zemědělec musí pochopit, že je lepší sedět 4 dny na traktoru za volantem a říci: To je náš traktor - než běhat 30 nebo 40 dnů v roce za pluhem s koňmi a říkat: To jsou moje koně. Našemu chovatelství se dostane více krmiva a zabezpečí se splnění operativních plánů v mléce a v mase.

Předložená osnova je skutečně výsledkem naší nové zemědělské politiky. Pomůže malým a středním rolníkům a umožní odkoupit velké stroje od těch, do jichž rukou se dostaly různými cestami a cestičkami, od těch, kteří je dostali na tak zvané volné sdružení, na psedodružstva, a koně, kteří vlastně teď zemědělce jen zatěžovali, nahradí traktory. A pomocí těchto strojů můžeme zabezpečit splnění našeho pětiletého plánu.

Uvedl jsem zde několik důvodů, které vedly naší vládu, aby se tento zákon zrodil. Chtěl bych ještě dodat, že v minulých žních jsme viděli mnoho a mnoho rolníků, kteří čekali den i dva dny na to, až jím přijede traktor sekat nebo orat. Nechtěli vzít kosu a s manželkou sekati ručně. A právě pro tyto malé zemědělce byl tento zákon dělán, pro ulehčení práce 94 % malých a středních rolníků, pro zabezpečení práce a výsledků na státních statcích. Tento nový způsob mechanizace pozvedne zemědělce při jeho těžké namáhavé práci, napřímí jeho myšlení, zemědělec bude mít více času na sebevzdělání a kulturu, aby poznal, že nechceme zbídačit a zproletarizovat rolnictvo násilím, aby několik jedinců mohlo žít a rozvíjet se, jako to dělali kapitalisté, ale že chceme zemědělce silného, soběstačného, že ho chceme naučit jinak myslet, lépe žít, aby sám si vyhledával nové výrobní formy. Zmizí smutné tváře venkovské ženy, která neměla času na zábavu a odpočinek, a tato žena bude v mnoha případech prvou budující pracovníci nové družstevní vesnice, což zabezpečuje, že nebudou položeny základy k nové a spravedlivé společnosti socialistické jenom v průmyslu, ale i v zemědělství. Vládní návrh postaví nové ústředí pro mechanizací zemědělství v jednom národním podniku pro celou republiku. To přebírá veškerý majetek ústředí zemědělských státních strojních stanic pří státních lesích a statcích a na Slovensku ústavu pro mechanizací Slovenska. Majetek přebírá na podkladě bilančních uzávěrek k 31. prosinci 1948 dnem 1. ledna 1949. Bude tedy i toto nové ústředí národním podnikem samostatným a jako takové bude hospodařit.

Rozpočtový výbor projednal tento vládní návrh po stránce úhradové a finanční a může jej vřele doporučit Národnímu shromáždění ke schválení. (Potlesk.)

Předseda: Ke slovu je přihlášen pan posl. Pešák. Dávám mu slovo.

Posl. Pešák: Slavná sněmovno, paní a pánové!

Uzákoněním projednávaného vládního návrhu zákona o mechanizaci zemědělství splňujeme jeden z nejdůležitějších bodů, jež nám uložil náš pan president Klement Gottwald na historickém listopadovém zasedání naší strany a jenž zní: "Musíme na venkově zajistit a rozšířit pevnou materiálně-technickou základnu ve formě husté sítě státních traktorových stanic."

Zemědělská mechanizace v pětiletém hospodářském plánu bude mít jiný charakter než měla ve dvouletce. Ve dvouletce bylo nutno co nejrychleji dodat naší zemědělské výrobě chybějící mechanizační prostředky, vyplnit mezery, které vznikly ve strojovém parku za okupace, kdy se mechanisační prostředky pro naše zemědělství vůbec nevyráběly, a rozšířit tuto výrobu tak, aby byl nahrazen co největší počet nedostávajících se pracovních sil v zemědělství. V pětiletém plánu však i mechanizace našeho zemědělství přechází na vyšší stupeň; to znamená, že nebude zaměřena k tomu, aby vyplňovala mezery v počtu pracovních sil nebo mechanisačních prostředků, nýbrž aby přímo byla jedním z nejdůležitějších faktorů zvyšujících produktivitu práce v zemědělství. V pětiletce bude našemu zemědělství dodáno značné množství zdokonalených mechanisačních prostředků a celá řada novinek. Na úpravách a nových konstrukcích pracovali zaměstnanci jak národních podniků, tak odborných a vědeckých ústavů a praktičtí zemědělci. Úprav a novinek mechanisačních prostředků je velké množství, a proto se zmíním jen o těch nejdůležitějších.

Traktory budou vyráběny ve třech typech. Těžké o 55-60 koňských silách, pásové a kolové, pro těžkou polní práci ve státních strojních stanicích, jakož i pro prácí v lesích a pro úpravy pozemní. Pro tyto posledně jmenované dva účely jsou tyto traktory vybaveny navijáky a speciálním zařízením pro rovnání půdy. Dále střední traktory o výkonu 25-30 koňských sil, kolové a polopásové, které jsou určeny pro veškerou polní práci. Konečně budou vyráběny lehké traktory o 15 koňských silách. Traktory s 15 koňskými sílami nesmíme považovat za universální stroje. Jsou to mechanisační prostředky doplňkové k traktorům těžkým, aby nám umožnily pří nižších investicích a s minimální potřebou pohonných látek vykonat ty práce, které těžké, případně střední traktory nemohou provádět vůbec anebo velmi nerentabilně. Lehkých traktorů použijeme hlavně k setí, pracím kultivačním, k sečen pícnin a obilovin a lehkému odvozu; k orbě a jiným těžkým pracím se tyto traktory nehodí a nejsou pro ně určeny.

Závěsným vozům za traktory je věnována zvláštní péče a během pětiletky budou vyráběny závěsné vozy nové konstrukce. Budou to vozy vyhovující nakládání, skládání, transportů rozmanitého ložního materiálu. Traktorové orebné nářadí bude vyráběno v dostatečném množství, aby jím byly vybaveny nejen všechny traktory nové, ale i dovybaveny traktory staré, pro které nám někde chybí orné nářadí.

Zvýšená péče je věnována strojům sklízecím. Budou vyráběny i lehké potahové samovazy pro 1 pár koní, které jsou určeny pro malé parcely v horských oblastech, kde nebude dobře možno scelit některé zemědělské plochy. Je pracováno na konstrukcí kombajnů obilních a byl vyřešen problém kombajnu řepného. Obojí kombajny budou vyráběny koncem pětiletky. Dalším význačným mechanisačním prostředkem je zde motorový robot 5 HP opatřený silným benzinovým motorem, ke kterému možno přivěsit frézu, malý pluh, brány, kultivátor, válec, vlečný vozík, žáci lištu a řadu dalších věcí. Motorový robot bude vítaným hostem a pomocníkem pro zahradníky, pěstitele tabáku, papriky, pro vinaře a j. Téměř každý mechanisační prostředek vyráběný v pětiletce bude zlepšen, aby pracoval lépe, úsporněji a rychleji.

Počet mechanisačních prostředků dodaných ve dvouletce značně zvýšil park hospodářských strojů a traktorů v našem zemědělství. Tak na př. traktorů bylo dodáno 10.015 kusů, samovazů 5.264 kusů, vozů na pneumatikách 7.700 kusů atd. K 1. lednu 1949 máme v našem zemědělství na 22.000 traktorů, z čehož ve státních strojních stanicích je 2.400 traktorů, ve státních statcích 700 traktorů, v družstevním sektoru, t. j. v místních strojních družstvech, pastvinářských družstvech, která dnes přejímají státní stanice, v lihovarských družstvech, skladištních hospodářských družstvech atd. 11.300 traktorů, u soukromníků a ve volných sdruženích 7.600 traktorů. Samovazačů je v sektoru "státní strojní stanice a státní statky" 1.500 kusů, v sektoru družstevním 3.200, u soukromníků a volných sdruženích 21.200, celkem 25.900 kusů.

Mechanisačních prostředků u soukromníků a volných sdružení bylo převážně málo využito a není vzácností, že traktory, samovazače, mlátičky a ostatní stroje pracovaly jen s 10-15 %, nejvýše s 20 % maximální výkonností. Nevyužití mechanisačních prostředků však by způsobilo zbytečně vysoké investice do strojů a traktorů, takže by nezbylo na jiné důležité investice, jako na stavby, scelování, meliorace atd. Státní strojní stanice, které se tvoří z dnešních státních strojních stanic při bývalém podniku "Státní lesy a statky" a ze státních strojních stanic slovenských, dávají tím, že budou poskytovat prácí nejširším vrstvám zemědělců, zvláště malým a středním rolníkům, záruku, že mechanisační prostředky budou odborně obsluhovány a že jích bude dokonale využito. Správným využitím nejen těch, které budou ve vlastnictví státních strojních stanic, nýbrž i družstevních a soukromých mechanisačních prostředků, které budou zapojeny podle zákona č. 55/1947, po příp. vykoupeny podle tohoto zákona, se umožní snížit investice na stroje a traktory, rychleji dokončit mechanizaci zemědělství, snížit počet přebytečných koňských potahů, které nám značně snižují živočišnou základnu krmiv pro zvýšenou plánovanou živočišnou produkcí a spotřebují velkou část pícnin a jadrných krmiv, jež nutně potřebujeme pro mléčnou a živočišnou produkci, a umožní tak dáti základ pro zvýšení výrobnosti při snižování výrobních nákladů.

Podíváme-li se, co již vykonaly státní strojní stanice, vidíme přesně stoupající čáru jejich výrobnosti a produktivity práce. V roce 1947 zoraly v zemích českých 14.212 ha půdy, v roce 1948 však již daleko více, 113.905 ha. Pro rok 1949 je plánováno 288.000 ha a pro rok 1953 1,530.000 ha zemědělské půdy. Stejné zvýšení je patrno u prací sklizňových. Ve žních 1947 posekaly 5.078 ha, v r. 1948 50.354 ha a plán pro rok 1949 je 127.000 ha. Koncem pětiletky má být v českých zemích obděláno státními strojními stanicemi asi 43 % veškeré orné půdy.

Pokud se týče Slovenska, v r. 1947 zoraly tyto stanice 45.000 ha, v r. 1948 53.000 ha a posekaly v r. 1947 5.100 ha, v r. 1948 stejnou výměru. Jejich plán pro r. 1949 má být o 60 % vyšší než v r. 1948 a ke konci pětiletky mají obdělat 40 % veškeré půdy.

Zvýšením výkonu, které jsem nastínil, však nejsou úkoly státních strojních stanic vyčerpány. Ony se musejí zúčastnit největším podílem také na opravách mechanizačních prostředků, a to nejen na opravách obyčejných, nýbrž i na generálních. Ve spolupráci s místními strojními družstvy budou státní strojní stanice plánovat jednotlivé práce v obcích a okresích, budou dozírat na činnost místních strojních družstev, budou dbát toho, aby s mechanisačními prostředky bylo řádně a odborně zacházeno, budou cvičit ošetřovatele hospodářských strojů a traktorů, zúčastní se pří zdolávání špičkových prací a různých kalamit a budou zavádět novinky mechanisačních prostředků.

Tím, že traktory, samovazače, mlátičky, traktorové pluhy, vlečné vozy, větší elektromotory a pod. budou vykupovány pro Ústředí resp. pro strojní družstva od rolníků, kteří nesplní své dodávkové povinnosti, nebo od těch, u nichž nejsou stroje řádně využity, po případě u psedodružstev nebo t. zv. sdružení, dosáhne se toho, že mechanisačních prostředků bude využito na maximum nebo skoro maximum jejich výkonností, další tisíce hektarů budou obdělány a sklízeny stroji, zvýší se úspora na čase, námaze a penězích a prospěje se dalším tisícům malých a středních rolníků.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP