Středa 2. února 1949

Vládním návrhem zákona o mechanizaci zemědělství přistupujeme na prahu prvního roku pětiletky k velké budovatelské práci a dáváme našemu zemědělskému podnikání nový směr od nemožné malovýroby, která malého a středního rolníka ubíjela, zadlužovala, snižovala jeho životní úroveň a činila z něho otroka na panské půdě, vázaného na statkáře a velkosedláka na vesnici, jako za dob roboty, jen s tím rozdílem, že kapitalistický řád jej dovedl vydírat mazaněji a zastřenější cestou, opíraje se o měšťácký demokratismus.

Zdálo by se, že jsme dělali všechno dobře, když vidíme čísla, oč jsme zvětšili mechanizaci v našem zemědělství od květnové revoluce a jak jsme ji rozvinuli v dvouletém plánu, zatím co koaliční vlády prvé republiky nedaly v mechanizaci našemu zemědělci, neřku-li malým a středním rolníkům, ani 10 % z toho, majíce zájem na bezměrném vykořisťování rolníka a nikoli zájem o jeho vyšší životní úroveň a kulturu. A přece tomu není tak. Ze statistických dat vidíme jasně, že jsme vyrobili pro zemědělce tisíce traktorů, samovazačů a orného nářadí. Ale až do února 1948 umožňovala reakce, aby těchto hodnot práce a úsilí našich dělníků v továrnách při plnění dvouletého plánu využívala ona sama z největší části pro sebe; přivlastňovala si tyto stroje ve formě různých psedodružstev i jinak, stávala se vlastníky mechanisačních prostředků a vedla proti nám třídní boj na vesnici. Dvouletý plán v zemědělství nebyl splněn na 100 %, nýbrž pouze na 56 %, protože velkostatkář a velkosedlák měl v ruce zbraň v podobě mechanisačních prostředků, kterých nejen plně nevyužíval k zvýšení produktivity práce, ale ovlivňoval tím i malého a středního rolníka, když jako vesnický chytrák a kapitalista mu někdy těmito stroji pomohl, ale za náhradu jeho práce, čímž získával na něho vliv a nabádal ho k neplnění dodávkové povinnosti. Naši malí a střední rolníci trpce nesli, že oni často nedostali travní sekačku, mlátičku nebo jiný menší stroj, zatím co velkosedlák dostal traktor, samovazač a jiné výkonné stroje a ještě se malému a střednímu rolníku vysmíval.

Slavný únor učinil čáru přes rozpočet reakci a mocipánům. Osvědčená marx - leninská teorie a praxe spojení dělnické třídy s pracujícím rolnictvem dala možnost k upevnění moci pracujících v naší lidově demokratické republice. Tato osnova zákona o mechanizaci zemědělství je základním kamenem přeměny ze zaostalé malovýroby k velkovýrobě. jež zvýší produktivitu práce i životní úroveň našeho lidu měst i venkova a dává plnou záruku, že i my zemědělci s pomoci tohoto zákona splníme pětiletý plán na 100 % a postavíme se tak s plnou odpovědnosti a hrdosti do řad našich soudruhů dělníků z továren a horníků z dolů. I nám u ožni tato osnova zákona, abychom uspíšili cestu k socialismu, jak nám přikázal a v 9 bodech na listopadovém zasedání naší strany ukázal president Klement Gottwald.

Proto klub komunistických poslanců vitá tuto osnovu a s nadšením bude pro ni hlasovat. (Potlesk.)

Předseda (zvoní): Ke slovu není již nikdo přihlášen, rozprava je skončena.

Dávám slovo k doslovu zpravodaji za výbor zemědělský, posl. Lupačovi.

Zpravodaj posl. Lupač: vzdávám se slova.

Předseda: Dávám slovo k doslovu zpravodaji za výbor rozpočtový, posl. Hajšmanovi.

Zpravodaj posl. Hajšman: vzdávám se slova.

Předseda: Jsou nějaké návrhy oprav nebo změn textových?

Zpravodaj posl. Lupač: Nejsou

Zpravodaj posl. Hajšman: Nikoli.

Předseda: Přistoupíme k hlasování.

Osnova má 21 paragrafů, nadpis a úvodní formuli.

Poněvadž není pozměňovacích návrhů, dám o celé osnově hlasovati najednou podle zprávy výborové. (Námitky nebyly.)

Námitek není.

Kdo tedy souhlasí s celou osnovou zákona, to jest s jejími 21 paragrafy, nadpisem a úvodní formují podle zprávy výborové, nechť zvedne ruku! (Děje se.)

To je většina. Tím Národní shromáždění přijalo tuto osnovu zákona podle zprávy výborové.

Tím je vyřízen 2. odstavec pořadu.

Přistoupíme k projednávání třetího odstavce pořadu, jimž je

3. volba výboru pro kontrolu plnění pětiletého plánu.

Byl mi podán návrh poslanců Hodinové - Spurné, Komzaly, Koktána, Štětky, dr Beráka, Žiaka a druhů, aby výbor pro kontrolu plnění pětiletého plánu podle § 39 zákona ze dne 27. října 1948, čís. 241 Sb., o prvním pětiletém hospodářském plánu rozvoje Československé republiky (zákon o pětiletém plánu) měl 36 členů a aby členy tohoto výboru byli zvolení poslanci podle připojené kandidátní listiny.

Žádám o přečtení kandidátní listiny.

Náměstek gen. tajemníka dr Ramajzl (čte):

Kandidátní listina výboru pro kontrolu plnění pětiletého plánu:

Bína, Bubník, Čollák, Drobáň, Durná, Gottier, Havel, dr Havelka, Janulík, Karel Kliment, Koštejn, Kleštinský, Kozelka, ing. Kútik, Jan Novotný, Plechatý, Podborský, Pokorný, Poláček, Pošusta, Sutr, Rudolf Svoboda, dr Šmída, Šnobl, Tejchman, Teluchová, Vais, Mátl, dr Hulínský, Antonín Vlasák, dr Berák, Niederle, Gemrot, Malina, Válek, Bohuš.

Předseda: Volbu provedeme aklamací, nebude-li námitek. (Námitky nebyly.)

Kdo tedy souhlasí s návrhem posl. Hodinové - Spurné, Komzaly, Koktána, Štětky, dr Beráka, Žiaka a druhů, aby výbor pro kontrolu plnění pětiletého plánu měl 36 členů, a s přečtenou kandidátní listinou, nechť zvedne ruku! (Děje se.)

To je většina. Návrh je přijat a navržení jsou zvoleni.

Tím je vyřízen 3. odstavec pořadu.

Přistoupíme k projednávání čtvrtého odstavce pořadu, jímž je

4. Zpráva výboru imunitného o žiadostí dočasnej okresnej správnej komisie v Prešove za súhlas s trestným stíhaním posl. Kapišovského (tlač 194).

Zpravodajem je posl. dr Štefánik. Dávam mu slovo.

Zpravodajca posl. dr Štefánik: Panie a páni!

Stanica Národnej bezpečnosti v Kapušanoch oznámila dočasnej okresnej správnej komisii v Prešove, že dňa 7. júla 1948 na štátnej hradskej z Prešova do Bardejova došlo k autonehode. Podľa tohto oznámenia išiel uvedený deň z Prešova do Bardejova na svojom aute rýchlosťou asi 50 km za hod. poslanec Vasil Kapišovský. Na mieste v tomto oznámení bližšie označenom vybehla do jazdnej dráhy pred auto posl. Kapišovského v priekope sa pasúca krava. (Veselosť.) Posl. Kapišovský autom narazil na túto kravu. (Veselosť.) Škoda majiteľa kravy činí asi 14.000 Kčs. Posl. Kapišovský v dôsledku porúchaného auta utrpel škodu asi 30.000 Kčs. (Veselosť.)

Toľko správa stanice SNB v Kapušanoch. Dočasná okresná správna komisia v Prešove žiada o vydanie posl. Vasila Kapišovského (Veselosť.), neuvádzajúc pri tom, pre ktorú príčinu a aký trestný čin. Imunitný výbor prejednal túto vec vo svojom zasadnutí dňa 15. decembra 1948. Podľa uznesenia imunitný výbor doporučuje slávnemu Národnému zhromaždeniu, aby posl. Kapišovský na stíhanie pre skutkový dej uvedený v oznámení stanice Národnej bezpečnosti v Kapušanoch vydaný nebol, lebo verejný záujem na prejednaní tejto veci neprevyšuje záujem na nerušenom vykonávaní mandátu posl. Kapišovského. (Veselosť. - Potlesk.)

Předseda: Ke slovu není nikdo přihlášen, rozprava odpadá.

Přistoupíme k hlasování.

Pan zpravodaj navrhuje jménem výboru imunitního, aby Národní shromáždění nedalo souhlas k trestnímu stíhání posl. Kapišovského.

Kdo s tímto návrhem pana zpravodaje souhlasí, nechť zvedne ruku! (Děje se.)

To je většina. Tím Národní shromáždění usneslo se nedati souhlas k trestnímu stíhání posl. Kapišovského.

Tím je vyřízen 4. odstavec pořadu.

Přistoupíme k projednávání pátého odstavce pořadu, jímž je

5. Zpráva výboru imunitního o žádostí pověřenectva vnitra v Bratislavě za souhlas k trestnímu stíhání posl. Žiaka (tisk 195).

Zpravodajem je posl. Štětka. Dávám mu slovo.

Zpravodaj posl. Štětka (uvítán potleskem): Paní a pánové!

Pověřenectvo vnitra v Bratislavě žádá podáním ze dne 12. října 1948 o vydání posl. Žiaka k trestnímu stíhání pro přestupek, kterého se prý dopustil tím, že v roce 1945. (Veselost.) jako předseda MNV v Novém Městě nad Váhom dal souhlas k nedovolenému nákupu a k předražování hlávkového zelí. (Veselost.)

Skutková podstata přestupkového činu podle spisů je tato - prosím vás, abyste dávali pozor a na celou věc se dobře soustředili. v listopadu 1945 MNV v Novém Městě n. V. projednával ve své schůzi těžkou zásobovací situaci a rozhodl se dovézti hlávkové zelí, které bylo - vedle brambor - důležitou součástí výživy chudého obyvatelstva. Právě v tom čase byl v Novém Městě n. V. nedostatek zelí, a pokud se vůbec prodávalo na volném trhu, stál 1 kg 10 Kčs. Na základě usnesení MNV přijal předseda MNV Andrej Žiak nabídku místního obchodníka k nákupu jednoho vagónu hlávkového zelí s podmínkou, že cena hlávkového zelí nesmí býti vyšší než 4 Kčs, ovšem včetně dopravních nákladů a výloh. Co se stalo? Je to pochopitelné. Stalo se to, že podle nákladního listu, vystaveného 30. listopadu 1945, č. 898, byl naložen 1 vagón zelí na stanici v Michalovcích s přesným určením pro MNV - tedy žádný soukromý podnik - v Novém Městě n. V. ve váze 14.180 kg. A nyní, paní a pánové, podle služebního hlášení hospodářské kontroly v Michalovcích ze dne 27. února, které je v originále přiloženo, jsme se v imunitním výboru teprve dověděli, co se stalo s vagónem zelí, zakoupeném pro obyvatelstvo Nového Města n. V. Budu jenom citovat doslovné znění ze služebního hlášení: "Množstvo, t. j. 146 q 80 kg kapusty, bolo menovanému úradne zabavené, odpredané na príkaz telefonický povereníctva výživy a zásobovania pre biskupské majetky, ústredná správa v Nitre. Protíhodnota zabavenej kapusty t. č. je 28.360 Kčs."

V daném případě nejde o přečin, ale o zločin. Nedopustil se ho však posl. Žiak, předseda MNV, ale dopustil se ho povereník pre zásobovanie a výživu Fraštacký, který dal příkaz k zabavení vagónu zelí a k jeho prodeji za 2 Kčs za jeden kg ne pro chudé občany, ale pro výkrm prasat biskupských statků. Povereník Fraštacký nejen že je jedním z představitelů demokratické strany Slovenska, nejen že se nestaral o zásobování a výživu slovenského národa, ale záměrně výživu rozvracel tak, aby se na Slovensku chudé obyvatelstvo z hladu bouřilo proti pražské vládě, proti komunistické straně jako vedoucí straně ve vládě a zejména proti komunistické straně na Slovensku. Povereník Fraštacký se svým činem zasloužil o to, že se ceny zelí na volném trhu v Novém Městě n. V. udržely na 10 Kčs za 1 kg k velké ovšem tehdá radosti velkoobchodníků, t. j. příslušníků strany demokratické. Posl. Žiak jako předseda MNV, byť za demokratickou stranu, se nenechal zapojit do rozvratné činnosti reakčníků na Slovensku, staral se o zabezpečení výživy chudého obyvatelstva v Novém Městě n. V. a v důsledku toho došlo k jeho nemilosti u povereníka Fraštackého a proto došlo k onomu známému trestnímu oznámení, aby byl za tento čin - chránil zájem občanstva, nepropůjčil se reakci - potrestán. Žel, že se píše rok 1949 a my se s tím ještě teď setkáváme. Závěrem cituji ještě jeden ze spisů - a to je právě ten důležitý - kde bez ohledu na stranickost byla občanská kontrola, která tento případ posoudila, a v zápise 18. února 1946 doslova uvádí: "Kapusta bola vykúpená len k tomu účelu, aby bolo uspokojené obyvateľstvo nejchudobnejších vrstiev nášho mesta. Pri výkupe a predaji nebol sledovaný žiadný zárobkový účel, lebo účtovanie bolo verejné."

Paní a pánové, imunitní výbor mohl tuto věc odbýt po stránce formální, poněvadž mu v důsledku zákona nepříslušela. Ale imunitní výbor se touto záležitosti zabýval ve své schůzi 15. prosince m. r., projednal ji a usnesl se doporučiti Národnímu shromáždění, aby posl. Žiak k trestnímu stihání nebyl vydán, ač by podle svého doznání žádal, abychom ho vydali, aby teď mohl dokázat svoji nevinu. Imunitní výbor uvážil tuto věc a navrhl, aby poslanecká sněmovna nedala souhlas k trestnímu stihání posl. Žiaka. (Potlesk.)

Předseda: Ke slovu není nikdo přihlášen, rozprava odpadá.

Přistoupíme k hlasování.

Pan zpravodaj navrhuje jménem výboru imunitního, aby Národní shromáždění nedalo souhlas k trestnímu stihání posl. Žiaka.

Kdo s tímto návrhem pana zpravodaje souhlasí, nechť zvedne ruku! (Děje se.)

To je většina. Tím Národní shromáždění usneslo se nedati souhlas k trestnímu stíhání posl. Žiaka.

Tím je vyřízen 5. odstavec pořadu.

Budeme projednávat šestý odstavec pořadu, jímž je

6. Zpráva výboru imunitního o žádostí okr. soudu v Sokolově, odd. IV, za souhlas s trest. stíháním posl. dr Bureše (tisk 196).

Zpravodajkou je posl. Šťastná. Dávám ji slovo.

Zpravodajka posl. Šťastná: Paní a pánové!

Okresní soud v Sokolově žádá podáním ze dne 29. října 1948 o souhlas ke stíhání posl. dr Bureše pro přestupek podle § 431 trestního zákona, jehož se měl dopustit neopatrnou jízdou dne 18. července 1948 na Masarykově náměstí v Sokolově. Imunitní výbor se usnesl doporučiti Národnímu shromáždění, aby posl. dr Bureš k trestnímu stíhání vydán nebyl, neboť veřejný zájem na projednání tohoto případu nepřevyšuje zájem na nerušeném výkonu poslaneckého mandátu posl. dr Bureše. (Potlesk.)

Předseda: Ke slovu není nikdo přihlášen, rozprava odpadá.

Přistoupíme k hlasování.

Paní zpravodajka navrhuje jménem imunitního výboru, aby Národní shromáždění nedalo souhlas k trestnímu stíhání posl. dr Bureše.

Kdo s tímto návrhem souhlasí, nechť zvedne ruku! (Děje se.)

To je většina. Tím se Národní shromáždění usneslo nedati souhlas k trestnímu stíhání posl. dr Bureše.

Tím je vyřízen pořad schůze.

*

Před ukončením schůze sděluji, že dovolenou podle § 1, odst. 4 jedn. řádu dal jsem na dnešní schůzi posl. Kapišovskému, na dnešní a včerejší schůzi posl. Vetiškovi.

Sděluji dále, že se předsednictvo usneslo, aby příští schůze byla svolána písemně nebo telegraficky.

Končím schůzi.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP