Středa 22. prosince 1948

Účast soudců z lidu za zcela jiných podmínek bude dnes znamenati a musí znamenati něco zcela jiného. Rovnocennost a rovnoprávnost soudců z lidu se soudci z povolání bude upřímná a poctivá a také důsledná. Naši soudci z povolání poučeni únorem z největší části pochopili, že soudnictví musí vyrovnati krok s ostatními úseky našeho života a že se zde musí vůle lidu projevit obdobně jako jinde. Vyvodili již také z toho závěry, a tak již od února práce soudců a zaměstnanců justiční služby vykazuje značný pokrok. Tím, že soudci z lidu již nebudou míti obtíží jako dříve neboť budou pracovati u soudů jejich bydliště, kde odpadnou dlouhé cesty ke krajským soudům, kde bude postaráno o úhradu ušlého výdělku, aby netrpěli výkonem soudcovského úřadu škodu, kde bude postaráno o systematické a plánovité školení projeví se účast soudců z lidu po všech stránkách zcela jinak, než tomu bylo ještě před únorem.

Bylo by nesprávné domnívati se, že proces zlidovění našeho soudnictví se projeví jen v účasti soudců z lidu. Soustředění veškeré soudní agendy, a to jak ve věcech občanských, tak trestních u okresních soudů, odstraní rázem mnohé z toho, čím výkon spravedlnosti byl od lidu vzdalován. Okresní soud se stane základnou našeho zlidověného soudnictví. Každý občan bude vědět, že půjde-li o nějakou spornou věc nebo o soudní pomoc, může se obrátiti na okresní soud, kde soudci znalí místních poměrů budou moci pozorně sledovat jeho výklad a prováděti dotazy, aby mohli spravedlivě rozhodovati. Kdo bude potřebovati soudní pomoci prostě vyjádřeno přijde mezi své, aniž k tomu bude potřebovat prostředníka jako dříve. Dříve složité předpisy o tom, který soud rozhoduje o právních věcech, zabraňovaly tomu, aby občan věděl, kam se má v případě potřeby obrátit. Zatím co dříve byli pro trestní vyšetření nebo i v civilních věcech v I. instanci vysíláni začátečníci, kteří se ponejvíce učili, na škodu občanů a někdy také státu, zejména v trestních věcech, pošleme dnes k první instanci nejlepší lidi, které máme. Budeme usilovat o to, aby byl zabezpečen sám základ, t. j. začátek řízení pro soudcovský výrok. Odstranili jsme všechny zbytečné formality, které dříve jednání u soudů jen zbytečně protahovaly a mařily čas svědků i stran; teď bude moci občan přednést svou žádost v občanské i v trestní věci svému obhájci tak, aby soudce na základě osobního dojmu a z výsledku ústního projednávání u soudu mohl nabýti správné představy o záležitosti, která je předmětem rozhodování.

Pro úspěšné potírání zločinnosti, ať již kriminální nebo politické, budou zřízeny v každém okresu okresní prokuratury. Bude tak posílen systém bezpečnostních orgánů a umožněna úzká spolupráce s orgány SNB a bezpečnostními referáty národních výborů.

Víte již, že před krátkým časem byla otevřena právnická škola pracujících, aby bylo umožněno schopným příslušníkům pracujících vrstev dosáhnouti soudcovského a prokurátorského úřadu i bez formálního vzdělání. Již při výběru žáků se ukázalo, že dělnická třída je tak vyspělá, že bez výhrad je dnes možno postavit pracujícího člověka na takové místo, jakým je soudcovský nebo prokurátorský úřad. (Potlesk.) Tak má být obsazen úřad soudců a prokurátorů a výkon těchto funkcí zabezpečen s hlediska zájmů pracujících vrstev. Bylo by nesprávné vykládati toto opatření jako útok na soudce a prokurátory z povolání. Žádný ze soudců se nemusí obávat, že bude tím nějak zkrácen nebo že nebude míti již své opodstatnění. Pro poctivé a schopné právníky bude vždy i v socialisticky organisované společnosti práce dost a právo a spravedlnost mají své hluboké oprávnění i svoji společenskou funkci.

Z těchto prvků se tedy skládá zlidovění našeho soudnictví. Slibujeme si od něho další sblížení lidu a soudnictví, že odpadne nedůvěra, s níž právem až do února náš lid sledoval to, co se dálo a co se spojovalo se jménem spravedlnosti.

Podstatné změny nastanou také v našem vězeňství, aby byl zajištěn řádný výkon vyšetřovací vazby, a také výkon trestu je třeba odděliti bezprostřední vězeňskou správou od správy soudní. Bude rovněž nutno dobudovati řádně vězeňství také v okresích, zvláště když nyní se u okresního soudu soustřeďuje všechna trestní agenda. Zatím co dříve vykonával sbor vězeňské stráže dozor jen v trestních ústavech a u krajských věznic, budou nyní členové sboru dbáti o to, aby vazba byla od samého počátku vyšetřování oproštěna od neblahých vlivů, které známe z minulosti, t. j. dorozumívání obžalovaných, ovlivňování svědků a pod. Při výkonu trestu budeme nyní dbáti především na to, aby trest splnil úkol výchovný a aby se všichni po odpykání trestu mohli polepšeni vrátit do života jako platné síly. Tyto úkoly může ovšem plnit jen sbor vězeňské stráže dobře organisovaný na celém území státu, jehož členové budou uvědoměle a ukázněně plnit tyto úkoly. Občanská kontrola bude i nadále prováděna členy NS. Při této příležitosti děkuji poslancům, kteří při výkonu této funkce svými posudky přispívají k ozdravění poměrů v některých věznicích.

Má-li se naše soudnictví v takovém rozsahu proměnit v organisaci, která tvoří organickou část lidově demokratické soustavy, pak bude nutno reformovat také advokacii. V její dnešní podobě se obráží starý kapitalistický svět se všemi nešvary, jak je známe z předmnichovských poměrů a z kapitalistické morálky. Honba za ziskem ve spleti starých zákonů a nařízení umožňovala výkon advokacie, který je neslučitelný se zásadami lidové demokracie. Jen ojediněle a jako vzácné výjimky pracovali advokáti v souladu s budovatelskými úkoly pracujícího lidu a jen ojediněle dovedli dát advokacii náplň, která by z ní učinila užitečný a prospěšný nástroj budování. Podle vzoru těchto poctivých a čestných advokátů chceme ozdravit poměry v advokacii. Domníváme se, že advokacie má ještě i dnes své oprávnění a příležitost, aby se osvědčila. Proto budou moci napříště vykonávat advokacii jen ti, kteří po každé stránce osvědčí činy a skutky, že chtějí poctivě pomáhat soudu a sloužit pracujícímu člověku. Krajská sdružení advokátů budou napříště dbát toho, aby výkon advokacie byl rovnoměrně rozložen po celém území státu a tak aby se odstranil na jedné straně nadbytek advokátů, jako na příkl. V Praze, a na druhé straně jejich nedostatek, na příkl. v pohraničí. Advokáti budou pracovat v kanceláři jak doposud a starat se, aby právní pomoc byla poskytnuta s hlediska bezpečnosti státu i v zájmu jednotlivce tak, aby byla zajištěna zdravá hospodářská prosperita těchto kanceláří. Proto také sdružení bude přidělovat koncipienty podle potřeby do jednotlivých kanceláří a tak bude zabráněno tomu, aby práce kvalifikovaných sil byla vykořisťována. Každý advokát bude míti zájem, aby poctivou prací dokázal, že práce advokáta, oproštěná od nezdravých vlivů kapitalistické minulosti, může být přínosem. Nikdo, kdo bude poctivě plnit toto poslání, nemusí mít obavu o obživu.

Tato nová skladba našeho soudnictví jak co do forem, tak co do obsahu, má představovat úsek státní moci, který bude provádět své úkoly přesně, rychle a účinně. Není pochyby o tom, že v době zostřeného třídního boje, 9 měsíců poté, kdy reakce podnikla otevřený útok, aby svrhla moc pracujícího lidu, odstranila lidovou demokracii a nastolila opět kapitalistický řád, je na prvním místě mezi úkoly našeho soudnictví boj s těmi, kteří vyvíjejí nebo se pokusí vyvíjet protistátní rozvratnou činnost. To znamená, že naše soudy musí v těsné spolupráci s orgány Sboru národní bezpečnosti tvrdě zasahovat ty, kteří sáhnou k úkladům o stát. I nadále musíme počítat s tím, že zahraniční reakce k nám bude vysílat špiony, teroristy a zrádce, aby se pokusili rozrušovat naši výstavbu zákeřnými a rozvratnými činy. Pokusí se získávat u nás pro tyto temné cíle spojence. Této činnosti budeme čelit tvrdými tresty; rozsudky našich soudů, zejména státního soudu, v němž se osvědčí soudci laici, podávají důkaz o tom, že přání našeho lidu, aby pokojná výstavba socialismu nebyla u nás ohrožována, není prázdným heslem, ale je splňováno. Můžeme ujistit, že si dnes u soudu každý přijde na své: poctivý člověk nalezne ochranu a pokoj, každý zákeřný rušitel tvrdou pěst našeho lidu! (Potlesk.)

Mezi přední úkoly patří ochrana národního majetku po všech stránkách, ochrana života občanů a jejich osobního majetku. Správné plnění těchto úkolů vyžaduje, aby soud nijak nepromarnil jediné příležitosti k výchově občanů pro věc socialismu. Ochrana národního majetku znamená především boj proti krádežím národního majetku, proti úředním trestným činům (úplatkářství, marnotratnosti úředních a veřejných peněz, zpronevěry, nehospodárnosti a pod.). Rovněž ochrana osobního majetku občanů, jejich zdraví a života musí být jednou z hlavních povinností našich soudů. Jde ovšem o osobní majetek, který byl získán poctivou prací. Není možno trpět, aby plody poctivé práce byly odnímány těmi, kteří nechtějí pracovat a kteří chtějí žít na újmu jiných. U nás není nezaměstnanosti a nejsou podmínky, které by nutily člověka k nějakému příživnickému životu. Každý má zajištěnu pracovní příležitost a proto nelze nečinně přihlížet k tomu, aby z nějakého důvodu, třeba z přežitku kapitalistické morálky, někdo okrádal stát nebo občana.

I když v boji za uskutečnění socialismu má potírání zločinnosti politické i kriminální svůj velký význam, aby výstavba socialismu probíhala nerušeně a klidně, přece nelze nevidět, že občanské věci právní, to znamená věci jednotlivců, musí být rozhodovány spravedlivě. Doposud byly chápány některé sporné věci soukromníků jako jejich výlučné záležitosti a byl rozšířen názor, že chybné rozhodnutí zde nemůže způsobit tolik škody jako tam, kde jde o zájmy státu nebo o zájmy veřejné. Tento názor je ovšem mylný. Téměř každá věc a její spravedlivé rozhodnutí je zjevem hluboce společenským a politickým. Takovým spravedlivým rozhodnutím může soud vykonávat velmi dobrý vliv na upravení vztahů mezi občany, vztahů v rodině, vztahů mezi podniky, prostě všech vztahů, které život tvoří. Zde může státní moc vystupovati jako ukazatel nové zákonitosti, nového pořádku, lepšího a vyššího. Povážíme-li, že se tak stane v okamžiku, kdy člověk čeká od státu pomoc a radu nebo rozhodnutí a opatření, že se to děje v době mimořádně příznivé, aby byl uplatněn výchovný zřetel, pak pochopíme, že zde je možno vykonati obrovský kus práce. Leckdo, kolem něhož šel život s jeho velkými změnami, je prožívá někdy zcela lhostejně, ale takový okamžik, kdy soud využije dobře takové příležitosti, může znamenat obrat v celém životě. člověka nebo jeho rodiny. Naopak nespravedlivé rozhodnutí může šířit nedůvěru, zatrpklost a dokonce odpor. Spravedlivé projednání těchto občanských sporů může ze soudu učiniti mohutný nástroj státu a společnosti za upevnění státní discipliny, za socialistický způsob života a pravidla soužití.

Pro další naši činnost, činnost soudů, bude platiti, aby se neuzavíraly do čtyř stěn, nýbrž aby navazovaly nejširší spojení s veřejností a neopomněly žádné příležitosti projednávati věci, jak trestní, tak i občanské, veřejně. Nikoli proto, aby se projednávání důležitých případů stalo sensací podle mravů kapitalistické společnosti, nýbrž aby byly školou života, z níž pečlivým rozborem případu budou odvozena všeobecně platná pravidla, z nichž si každý účastník odnese do svého života praktické poučení. Takto bude lid připoután k účasti na výkonu spravedlnosti a další formou budou vedeny masy k aktívní účasti na vedení a řízení státu. Zde bude nutno překonávati značnou nedůvěru našeho občana z doby, kdy neměl vždy v dobách kapitalistických dobré zkušenosti se soudy. Nutno bojovati s přežitky kapitalistické minulosti, jak se projevují ještě ve vědomí nejširších mas (se silným se neper, s bohatým se nesuď!). Zejména bude třeba usilovat o to, aby spolupráce soudních orgánů s lidem byla posilována. Půjde o to, aby si každý občan uvědomil, že soud se nemůže ani v trestních ani v civilních věcech obejíti bez řádně provedených důkazů, jimiž jsou na prvním místě svědci. Vydati svědectví, dostaviti se k soudu, mluviti za všech okolností pravdu, patří nejen k občanským ctnostem, ale také k povinnostem, vytčeným naší lidově demokratickou ústavou. Zde nutno dosáhnouti rychlé a podstatné nápravy, protože zde se projevuje neblahý vliv soudnictví podle kapitalistických zásad.

Náš lid má trpké zkušenosti z doby, kdy se u soudu nevyplácelo mluviti pravdu, kdy svědecká výpověď v neprospěch majetného a mocného pána způsobila mnohé nepříjemnosti, někdy dokonce pronásledování a pod. Kapitalistický řád, který každému radil, aby "nehasil, co ho nepálí" a naváděl před očima soudu k vydávání křivého svědectví - to všechno otřáslo důvěrou ve spravedlnost, která se projevovala v tom, že mnozí lidé se vyhýbali vydávati svědectví. Tyto představy v očích našeho lidu jsou ještě živé, uvážíme-li, jak reakce dovedla až do února v těchto metodách pokračovat a jak se se svědky nakládalo v našem retribučním soudnictví všude tam, kde šlo o majetného zrádce, který se octl na lavici obžalovaných, všude tam objevíte ještě dnes křivá svědectví, zakřikování svědků, kteří vypovídali v neprospěch obžalovaného, ovlivňování svědků penězi, majetkovými výhodami a pod. Nedivme se proto, že výsledky retribučního soudnictví do února nejsou vždy uspokojivé. Nedivme se proto ani, když pracující člověk, povolán za svědka, se stal terčem útoků obhájce, a někdy také soudce, a ztrácel víru ve spravedlnost a vracel se od soudu s povzdechem: "Tak se zde nic nezměnilo, je to, jako to bývalo." Překonat tento názorový stav, obnovit důvěru našich občanů v soudnictví, naučit mluvit za všech okolností pravdu, to je třeba uskutečňovat ze všech sil a při každé příležitosti.

Co z toho bylo vykonáno a co je třeba uskutečnit? U soudů byla provedena důsledně očista od všech kolaborantských a zrádcovských živlů a přistoupeno především k revisi retribuce. Již před únorem 1948 bylo jasné, že retribuce byla provedena třídně tak, že plné, téměř drakonické tresty byly ukládány drobným provinilcům z tříd sociálně slabých, zatím co mnoho příslušníků majetných vrstev, zejména velké buržoasie, v důsledku sabotážního postupu justiční správy buď vůbec uniklo potrestání nebo tresty jim vyměřené byly vzhledem k jejich vině až směšně nízké.

Podle statistiky bylo z celkového počtu odsouzenců před únorem jen 3,9% z řad statkářských, velkostatkářských, továrníků, příslušníků svobodných povolání, zámožných vrstev atd., ačkoli právě v těchto řadách byla kolaborace běžným zjevem. Více než 2/3 příslušníků těchto tříd bylo před únorem osvobozeno.

Za 10 měsíců od února byla podrobena revisi plná polovina celé retribuce, t. j. asi 15.000 případů. Revise byla prováděna v nejužší spolupráci s lidovými orgány a orgány bezpečnostními. Postupovalo se spravedlivě a objektivně. Tak je s konečnou platností splněn další z důležitých úkolů, vytčených košickým vládním programem.

V rámci amnestie, kterou president republiky vyhlásil v souladu s přáním lidu generální odpuštění pro trestné činy politické i nepolitické povahy byl prominut celý trest 91.496 osobám, část trestu 1.463 osobám a trestní řízení bylo zastaveno u 72.933 osob. Z těchto čísel je patrný obrovský rozsah amnestie, který svědčí o velkomyslnosti našeho lidu, která nemá obdoby.

Dále bylo zaknihováno 86.627 zemědělských přídělů. Kdo zná obtíže, s nimiž je tato práce spojena, dovede oceniti takový obrovský výkon. Byly zahájeny kodifikační práce na novém právním řádu. Více než 40 komisí v nich ruku v ruce vědečtí a političtí pracovníci s dělníky z pražských závodů a zástupci ostatních pracujících vrstev usilovně pracuje, aby daly co nejrychleji do rukou našeho lidu lidově demokratický právní řád.

Dovolte, abych při této příležitosti poděkoval spolupracovníkům z továren, vesnic i úřadů za účinnou spolupráci, abych vyslovil dík všem organům lidové správy, orgánům bezpečnostním, veřejným žalobcům, členům mimořádných lidových soudů a soudcům, všem zaměstnancům justiční služby, na prvním místě Svazu justičních zaměstnanců, za obětavou práci.

To všechno ovšem představuje jen menší část toho, co má a musí býti vykonáno. Jsou to vlastně jen přípravné práce, aby byly vytvořeny předpoklady tak, aby se naše soudnictví mohlo vydat na novou cestu. V tomto údobí tvrdého třídního boje musí soudy učiniti všechno pro posílení moci lidově demokratického zřízení a pro upevnění síly mladého lidově demokratického státu a potírati starý kapitalistický svět v jakékoli podobě. To vyžaduje politicky i odborně vyspělých lidí, lidí pevných, kteří vědí, oč usilují, a právě účast soudců z lidu, kteří v tomto souboji nabyli význačných zkušeností a dovedou rozpoznati skutečnou pravdu od zákeřných manévrů třídního nepřítele, je zárukou toho, že naše soudnictví bude vždy jen na straně rodné vlasti, na straně svého státu a poctivě pracujícího člověka. Oni nedovolí, aby mohlo být této důležité státní funkce ještě někdy zneužito proti zájmům lidu a proti socialismu. Při spolupráci se soudci z povolání, kteří si musí osvojiti hluboké znalosti o vývoji společnosti na podkladě marx-leninismu, kteří budou vykonávat soudcovský úřad z lásky, bude možno brzy očekávat, že naše soudnictví splní to, co o něm řekl sovětský státník Molotov: "Soud musí být na stráži a nesmí být agentem nepřítele. Zároveň musí být pozorný a starostlivý vůči živým lidem, vůči každému pracujícímu. Dobrá organisace soudu a jeho vysoká autorita posilují ve velké míře novou kulturu, nový život, posilují ve velké míře socialistické zřízení." Dnes a denně nejen soudci, ale každý pracující člověk si musí uvědomit, že zabezpečení výstavby socialismu znamená:

1. vést rozhodný a tvrdý boj proti jakékoli rozvratné, reakční činnosti,

2. důsledný boj se zločinností nejrozmanitějšího druhu, bezohledný boj se všemi projevy škůdnictví hospodářského, s pokusy o rozrušení socialistických prvků našeho hospodářství, s pokusy o krádež národního majetku a pod.,

3. boj se šeptanou propagandou, která je nástrojem třídního nepřítele,

4. boj se spekulací a černým obchodem,

5. boj o dodržování hospodářského plánu nejen v továrnách, ale zejména na vesnici,

6. boj o potlačování korupce ve státním aparátě a ve veřejném životě vůbec, zejména boj s úplatkářstvím,

7. boj o sblížení s lidem.

Využívati každé příležitosti, aby soudní projednávání typických příkladů se dálo veřejně, aby soudy dojížděly do továren a na vesnici a zde v účasti na projednávání věci plnily výchovnou funkci, aby spravedlivá rozhodnutí byla dobře a široce odůvodněna, aby se stala zdrojem poučení pro nejširší masy.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP